PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση ταχύτητας - Ρύθμιση ζεύγους



nanas
23-05-13, 14:01
Καλησπέρα σας,
Ενώ όλα κύλαγαν ρολόι, ξαφνικά κόβεται και το τηλέφωνο και το ιντερνετ.
Η γραμμή μέχρι τότε συγχρόνιζε στα 8.
Δήλωσα βλάβη και μετά από 3 εργάσιμες το τηλέφωνο και το ιντερνετ επανήλθε.
Από το τεχνικό τμήμα μου είπαν για τη βλάβη ότι επρόκειτο για φυσιολογική φθορά στο απερχόμενο δίκτυο οτε και ότι ρυθμίστηκε το ζεύγος καλωδίων.
Όμως, στην πράξη μετά την "επιδιόρθωση" (χωρίς να έχω πειράξει εγώ κάτι στο χώρο μου), αφενός το τηλέφωνο κάνει λίγα παράσιτα και αφετέρου το ιντερνετ συγχρονίζει στα 5-6, με αστάθεια.
Έχετε ιδέα τί σημαίνει ρυθμίστηκε το ζεύγος; τί μπορεί να προκάλεσε αυτή τη μείωση στην ταχύτητά μου;
Αν αλλάξω πάροχο θα μου αλλάξουν και ζεύγος και άρα θα υπάρχει πιθανότητα να διορθωθεί η γραμμή μου;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων:oneup:

manicx
23-05-13, 15:15
Πιθανότατα σου άλλαξαν ζεύγος στο ΚΑΦΑΟ και σε πήγαν σε νέο. Δυστυχώς στο νέο ζεύγος υπάρχει περισσότερο crosstalking με αποτέλεσμα να συγχρονίζεις χαμηλότερα. Αν πας σε νέο πάροχο, είναι λαχείο. Μπορεί στα ίδια, μπορεί καλύτερα, μπορεί χειρότερα.

xatzikiriakos
23-05-13, 16:24
Πιθανότατα σου άλλαξαν ζεύγος στο ΚΑΦΑΟ και σε πήγαν σε νέο. Δυστυχώς στο νέο ζεύγος υπάρχει περισσότερο crosstalking με αποτέλεσμα να συγχρονίζεις χαμηλότερα. Αν πας σε νέο πάροχο, είναι λαχείο. Μπορεί στα ίδια, μπορεί καλύτερα, μπορεί χειρότερα.

ή εκτος του crosstalk μπορεί να είναι σε χειρότερη κατάσταση ο χαλκός ή να φταίνε και οι συνδέσεις που έχουν γίνει, αν πχ είναι χαλαρές.
μάλλον κάναν τπτ έργα ο οτε ή κάποιος άλλος και κόψαν κανα καλώδιο ή κάτι τέτοιο και σε αλλάξαν. Μπορείς να προσπαθήσεις να τους πρήξεις να το κοιτάξουν σε περίπτωση που είναι ζήτημα συνδέσεων, αν και δύσκολα θα καταφέρεις κάτι, γιατί δεν τρέχουν για όποιον τους πει ότι έπεσε η ταχύτητά του, καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει αρκετός κόσμος για όποιον λέει κάτι τέτοιο. Για να ζητήσεις να σε αλλάξουν ζεύγος, απλά δεν παίζει κατά την γνώμη μου.

nanas
23-05-13, 16:29
Για να καταλάβω...
Με απλά λόγια στην περίπτωση μου, που πρόκειται για μονοκατοικία:
ένα πλαστικό καλώδιο (που περιέχει πολλά ζεύγη χάλκινων καλωδίων) φεύγει από το σπίτι και πηγαίνει στο Καφαο (Απερχόμενο Δίκτυο). Εκεί κάποιο από τα ζεύγη του καλωδίου μου συνδέεται με ένα ζεύγος χάλκινων καλωδίων του ΚΑΦΑΟ που "περιμένει" (αναμονές), για να γίνει η "ένωση" με το ΑΚ ΟΤΕ (Κύριο Δίκτυο).
Επομένως, όταν λένε ότι ρύθμισαν το ζεύγος μου στο Απερχόμενο Δίκτυο εννοούν:
είτε α) ότι επισκεύασαν την παλιά ένωση του ζεύγος μου με το ζεύγος του ΚΑΦΑΟ,
είτε β) ότι ένωσαν το ζεύγος του σπιτιού μου με ένα άλλο νέο ζεύγος εντός του ΚΑΦΑΟ (αναμονή).
Αυτή η επισκευή ή αλλαγή, λοιπόν, είτε δεν έγινε πολύ σωστά, είτε το νέο ζεύγος αναμονής, ανήκει σε ομάδα ζευγών του Κυρίου Δικτύου που είναι φορτωμένη και έχει πολύ crosstalking, με αποτέλεσμα να έχει αυξηθεί ο θόρυβος στη γραμμή μου και να έχει μειωθεί κατ' επέκταση ο συγχρονισμός.
Σωστά;

xatzikiriakos
23-05-13, 16:52
χμμ, γι' αυτό δεν είμαι πολύ σίγουρος. Περνάει ένας συνδρομητής από κάθε ζεύγος; Τα καλώδια είναι όλα μαζί ή τα πιάνουν σε ομάδες, οπότε επηρεάζεσαι από τους υπόλοιπους της ομάδας.
αλλιώς είναι θέμα της ποιότητας του χαλκού του ζεύγους που σε βάλαν

manicx
23-05-13, 17:05
Για να καταλάβω...
Με απλά λόγια στην περίπτωση μου, που πρόκειται για μονοκατοικία:
ένα πλαστικό καλώδιο (που περιέχει πολλά ζεύγη χάλκινων καλωδίων) φεύγει από το σπίτι και πηγαίνει στο Καφαο (Απερχόμενο Δίκτυο). Εκεί κάποιο από τα ζεύγη του καλωδίου μου συνδέεται με ένα ζεύγος χάλκινων καλωδίων του ΚΑΦΑΟ που "περιμένει" (αναμονές), για να γίνει η "ένωση" με το ΑΚ ΟΤΕ (Κύριο Δίκτυο).
Επομένως, όταν λένε ότι ρύθμισαν το ζεύγος μου στο Απερχόμενο Δίκτυο εννοούν:
είτε α) ότι επισκεύασαν την παλιά ένωση του ζεύγος μου με το ζεύγος του ΚΑΦΑΟ,
είτε β) ότι ένωσαν το ζεύγος του σπιτιού μου με ένα άλλο νέο ζεύγος εντός του ΚΑΦΑΟ (αναμονή).
Αυτή η επισκευή ή αλλαγή, λοιπόν, είτε δεν έγινε πολύ σωστά, είτε το νέο ζεύγος αναμονής, ανήκει σε ομάδα ζευγών του Κυρίου Δικτύου που είναι φορτωμένη και έχει πολύ crosstalking, με αποτέλεσμα να έχει αυξηθεί ο θόρυβος στη γραμμή μου και να έχει μειωθεί κατ' επέκταση ο συγχρονισμός.
Σωστά;

Σωστά.

nanas
23-05-13, 17:13
Επομένως, μπορώ να ζητήσω με κάποια δοκιμασμένη αιτιολογία αλλαγή ζεύγους ή εκ νέου επισκευή του παλαιού ζεύγους; (Πάντως η λέξη ρύθμιση με παραπέμπει στην επισκευή και όχι στην αλλαγή). Υπάρχει περίπτωση να αναλάβει να το κάνει αυτό και τεχνικός του ΟΤΕ από μόνος του με κάποιο tip? Σας έχει τύχει κάτι σχετικό?

manicx
23-05-13, 17:25
Ζεύγος αλλάζει συνήθως μόνο σε περίπτωση βλάβης ή μη σωστής λειτουργίας. Για παράδειγμα συνακροάσεις. Αλλά όπως είπα, είναι τζόγος.

nanas
23-05-13, 18:03
το συνακροάσεις μου άρεσε!;)

yiapap
23-05-13, 18:11
το συνακροάσεις μου άρεσε!;):lol: :respekt:

AssVas
23-05-13, 21:03
Βασικά είναι δικαίωμά σου να ζητήσεις τον έλεγχο ζεύγους και ο τεχνικός να στο κοιτάξει . Αν είναι σωστός και έχει χρόνο θα σου βρει καλύτερο ζευγάρι . Σημασία ακόμα έχει στο αν δήλωσες αρχικά βλάβη ADSL ή τηλεφωνίας , σκέφτομαι ότι μπορεί να σου έχουν αλλάξει μεν το ζευγάρι , αλλά να προηγήθηκε και αλλαγή profil της γραμμής σου. Επομένως ίσως αν μας έλεγες τα στατιστικά της γραμμής σου (από το status page του Router σου) να βοήθαγε πριν το ξαναδηλώσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.