PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγανάκτηση



lneas
26-01-07, 15:40
Μια βοήθεια ρε παιδιά.

Δεν αντέχω άλλο. Από το Σεπτέμβριο έχω το conn-x 1024/256 και μέχρι πριν 2 βδομάδες όλα ήταν μια χαρά. Από εκεί και ύστερα άρχισαν όλα μαζί. Οι ταχύτητες έπεσαν στα μισά , σαν να μην έφτανε αυτό άρχισαν οι αποσυνδέσεις . Μετά από πολλά τηλεφωνήματα κατάφερα να φέρω στο σπίτι έναν τεχνικό να ελέγξει την γραμμή . Μου είπε ότι η γραμμή είναι μια χαρά και φταίει η απόσταση από το Dslam.(Μέχρι τότε ,δηλ. 4 μήνες ,σα να ήμουν πιο κοντά )

Οι μετρήσεις που έκανα στη γραμμή δείχνουν 9 margin (κατεβαίνει μέχρι 6 το βράδυ και εκεί γίνονται χειρότερα τα πράγματα , καθόλου internet.) και 44 attenuation .
Πριν λίγο που μίλησα με το 1242 μου είπαν ίσως να φταίει το modem Sagem fast 800 που έχω .

Να αγοράσω ένα καινούριο modem ή όχι ;

sp3ed
26-01-07, 16:19
και μενα μου ειπαν οτι φταιει το fritz μου !! ειναι δυνατον ? Line attenuation dB 64 ενω λεει σε αυτους εβγαζε 16 !

deniSun
26-01-07, 18:29
Μια βοήθεια ρε παιδιά.

Δεν αντέχω άλλο. Από το Σεπτέμβριο έχω το conn-x 1024/256 και μέχρι πριν 2 βδομάδες όλα ήταν μια χαρά. Από εκεί και ύστερα άρχισαν όλα μαζί. Οι ταχύτητες έπεσαν στα μισά , σαν να μην έφτανε αυτό άρχισαν οι αποσυνδέσεις . Μετά από πολλά τηλεφωνήματα κατάφερα να φέρω στο σπίτι έναν τεχνικό να ελέγξει την γραμμή . Μου είπε ότι η γραμμή είναι μια χαρά και φταίει η απόσταση από το Dslam.(Μέχρι τότε ,δηλ. 4 μήνες ,σα να ήμουν πιο κοντά )

Οι μετρήσεις που έκανα στη γραμμή δείχνουν 9 margin (κατεβαίνει μέχρι 6 το βράδυ και εκεί γίνονται χειρότερα τα πράγματα , καθόλου internet.) και 44 attenuation .
Πριν λίγο που μίλησα με το 1242 μου είπαν ίσως να φταίει το modem Sagem fast 800 που έχω .

Να αγοράσω ένα καινούριο modem ή όχι ;

Ε ναι. Τι νομίζεις. Είναι πολύ λογικό.
Κατά τον ΟΤΕ το DSLAM που ανήκεις κάθε βράδυ μετακινείται.
Στην αρχή δεν πήγαινε πουθενά, αλλά πριν από 2 εβδ., όπως λες, άρχισε να πλήττει και λέει δεν το ρίχνω και λίγο έξω. Έτσι λοιπόν άρχισε να μετακινήται ....

sdikr
26-01-07, 18:33
Ε ναι. Τι νομίζεις. Είναι πολύ λογικό.
Κατά τον ΟΤΕ το DSLAM που ανήκεις κάθε βράδυ μετακινείται.
Στην αρχή δεν πήγαινε πουθενά, αλλά πριν από 2 εβδ., όπως λες, άρχισε να πλήττει και λέει δεν το ρίχνω και λίγο έξω. Έτσι λοιπόν άρχισε να μετακινήται ....

Υγρασία, ηλεκτρομαγνητικά κύματα κλπ κλπ

ενά καλό αθρό (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/adsl_line_problem.php)

deniSun
26-01-07, 18:44
Υγρασία, ηλεκτρομαγνητικά κύματα κλπ κλπ

ενά καλό αθρό (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/adsl_line_problem.php)

Και ξαφνικά έγινε αυτό. Μέχρι τώρα δεν επιβαρυνόταν η κατάσταση από την υγρασία;
Είναι που φέτος έχουμε και πολλές βροχές.

sdikr
26-01-07, 18:55
Και ξαφνικά έγινε αυτό. Μέχρι τώρα δεν επιβαρυνόταν η κατάσταση από την υγρασία;
Είναι που φέτος έχουμε και πολλές βροχές.

Δεν ειπα μονο υγρασία ;)

alieus
26-01-07, 18:57
Τηλεπάθεια;

l_satsok
26-01-07, 19:07
η υγρασια δε χρειαζεται πολλες μερες για να κανει ζημια.
εκει που εχεις μια χαρα γραμμη μεσα σε 5-10 μερες μπορει να ειναι αχρηστη,μπορει για καποιο λογο
να μπηκαν σε καποιο σημειο νερα,γιατι τα βλεπετε ολα τοσο απιθανα??

αυτο το εχω δει σε δικη μου γραμμη πριν χρονια.

deniSun
26-01-07, 19:14
Η απάντηση του τεχνικού ήταν ότι φταίει η απόσταση από το DSLAM.
Ούτε υγρασία τον είπε, ούτε ηλκτρομαγνητικές παρεμβολές, ούτε τίποτε άλλο.
Δεν λέω ότι δεν μπορεί να ευθύνονται οι λόγοι αυτοί.
Σχολιάζω την ευκολία με την οποία ξεστομίζουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ διάφορες φράσεις.

lneas
27-01-07, 01:26
Η απάντηση του τεχνικού ήταν ότι φταίει η απόσταση από το DSLAM.
Ούτε υγρασία τον είπε, ούτε ηλκτρομαγνητικές παρεμβολές, ούτε τίποτε άλλο.
Δεν λέω ότι δεν μπορεί να ευθύνονται οι λόγοι αυτοί.
Σχολιάζω την ευκολία με την οποία ξεστομίζουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ διάφορες φράσεις.

Ούτε λόγος για τον τεχνικό, δεν ήξερε τί είναι το attenuation.
Τέλος παντων , να αλλαξω το modem ή να περιμένω μπας και στρώσει;

maik
27-01-07, 02:00
Η απάντηση του τεχνικού ήταν ότι φταίει η απόσταση από το DSLAM.
Ούτε υγρασία τον είπε, ούτε ηλκτρομαγνητικές παρεμβολές, ούτε τίποτε άλλο.
Δεν λέω ότι δεν μπορεί να ευθύνονται οι λόγοι αυτοί.
Σχολιάζω την ευκολία με την οποία ξεστομίζουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ διάφορες φράσεις.

Πιθανοτατα να υπαρχει συνδυασμος ολων. Δηλαδη η γραμμη εχει μεγαλο μηκος αρα εχουμε ηδη μια σημαντικη εξασθενιση. Αν προστεθει και υγρασια (κυριως) ή ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες τοτε χειροτερευει η κατασταση και μαλιστα πολυ περισσοτερο. Οταν η γραμμη ξεπερναει τα 5 Km ,τοτε τα πραγματα ειναι ας πουμε ασταθη. Και το παραμικρο να επηρεασει την ποιοτητα της γραμμης τοτε εχουμε αποσυνδεσεις, κακη ποιοτητα, θορυβο κλπ. Αν το ιδιο φαινομενο συνεβαινε σε μια γραμμη 1Km πχ τοτε θα ειχαμε μεν παλι μεγαλη εξασθενηση ή θορυβο αλλα ισως δεν το καταλαβαιναμε καν.

l_satsok
27-01-07, 02:17
παντως με 44dB εξασθενιση ειναι σχεδον αδυνατο να μην ειχες προβλημα.
γιατι δεν κοιταζεις τη γραμμη σου απο την πριζα μεχρι το κουτι του οτε??

JackDaniels
27-01-07, 21:24
Uptime: 0 days, 22:53:24

Modulation: G.992.1 Annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 256 / 1.024

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 71,96 / 161,46

Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 13,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 21,0 / 48,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 26,0 / 24,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 62 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 10 / 66

HEC Errors (Up/Down): 2 / 24





--------------------------------------------------------------------------------
Θα μπορούσε κάποιος με περ/ρες γνώσεις να κοιτάξει παραπάνω και να μου πει αν φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα η όχι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

deniSun
27-01-07, 21:32
Δες εδώ και σύγκρινε τις τιμές:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

fire
27-01-07, 21:35
Παιδιά έχω γραμμή ADSL 1024 και κατεβάζω από το ftp της forthnet με 1,52 kb/sec!!
τι συμβαίνει??? το router είναι crypto f200

μήπως να το αλλάξω??

όταν κατεβάζω απο site το μέγιστο που πααίρνω είναι 40 kb/sec

σας παραθέτω πληροφορίες απο την γραμμή

Noise Up/Down +27,0db / +27,1db
attenuation +26,0db / +48,8db
PSD -38dBM/Hz

@ ADSLgr.com All rights reserved.