PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με δύο λειτουργικά σε δύο δίσκους



dim63
25-05-13, 19:37
Εχω έναν υπολογιστή με εγκατεστημένα τα XP pro σε ένα δισκο WESTERN DIGITAL WD1002FAEX 1TB CAVIAR BLACK SATA3 και θέλω να εγκαταστήσω και τα win 7 σε έναν samsung 840 pro. Hμητρική μου είναι αυτή http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3449&dl=
Εγκατέστησα λοιπόν τα 7 στον samsung έχοντας αποσυνδέσει τον δισκο που είχα τα xp αλλά το μηχάνημα ξεκινάει πάντα με τα χρ.
Αναιμένω συμβουλές .....

NoMoreDos
25-05-13, 20:00
Οι θύρες στης μητρικές έχουν μια σειρά,θύρα1 θύρα2 ... , όταν ξεκινάει ο Η/Υ παίρνει αυτές της θύρες με την σειρά και ξεκινάει από την πρώτη στην οποία θα βρει δίσκο με έγκυρα αρχεία εκκίνησης,στην δική σου περίπτωση τα XP,θα πρέπει να μπεις στο bios και να αλλάξεις την σειρά προτίμησης για να ξεκινάει από των άλλο δίσκο,μπορείς και να πατάς το πλήκτρο boot menu και να επιλέγεις τον δίσκο χωρίς να χρειάζεται να μπαίνεις στο bios,διάβασε το εγχειρίδιο της μητρικής για να δεις λεπτομέρειες.

dim63
25-05-13, 22:57
Kαι οι δύο δίσκοι αφού είναι sata 3 τους εχω συνδέσει στις θύρες 6 και 7 που ειναι και οι δυο μοναδικές sata 3 της μητρικής - Marvell 9128 chip.
Στην 6 εχω τον δισκο των xp και στην 7 τον ssd με τα win7.Aν τώρα επιλέξω απο το bios σαν πρωτο τον ssd στην εκίνηση μου εμφανίζει ..
ΝΤLDR is missing press ctrl+Alt+Del to restart
Bέβαια βλέποντας και κάτι άλλο δεν ξέρω μηπως τελικά δεν μπορέσω να κάνω αυτο που θέλω,στις θύρες 6 και 7 που έχω τους δίσκους η επιλογη AHCI η IDE ειναι και για τις δυο θύρες.

NoMoreDos
25-05-13, 23:07
Για να σου λέει ΝΤLDR is missing ή
κάτι έγινε λάθος στην εγκατάσταση ή
είχες κάποιον δίσκο ακόμα πάνω στο Η/Υ όταν έκανες εγκατάσταση ή
τον άλλαξες θέση αφού έκανες εγκατάσταση ή
απλά ο marvel μπορεί να ξεκινήσει μόνο από την πρώτη του θύρα(έχουν συμβεί και ποιο παράξενα)

biggeo65
26-05-13, 01:31
Kαι οι δύο δίσκοι αφού είναι sata 3 τους εχω συνδέσει στις θύρες 6 και 7 που ειναι και οι δυο μοναδικές sata 3 της μητρικής - Marvell 9128 chip.
Στην 6 εχω τον δισκο των xp και στην 7 τον ssd με τα win7.Aν τώρα επιλέξω απο το bios σαν πρωτο τον ssd στην εκίνηση μου εμφανίζει ..
ΝΤLDR is missing press ctrl+Alt+Del to restart
Bέβαια βλέποντας και κάτι άλλο δεν ξέρω μηπως τελικά δεν μπορέσω να κάνω αυτο που θέλω,στις θύρες 6 και 7 που έχω τους δίσκους η επιλογη AHCI η IDE ειναι και για τις δυο θύρες.

Το NTLDR αναφέρεται μόνο στα ΧΡ,είναι το αρχείο boot των XP.
Ενεργοποίησε το ΑΗCI στα ΧP (http://expertester.wordpress.com/2008/07/27/how-to-enable-ahci-windows-xp/)πρώτα

Αφου κάνεις την αλλαγή στο BIOS από IDE σε ΑΗCI, μην αλλάζεις την σειρά δίσκων.
Απλά όταν ξεκινήσει ο υπολογιστής πάτα F11* για να ανοίξει το boot menu.
Eπέλεξε τον δίσκο πουθέλεις να ξεκινήσει το σύστημα.
* F11 είναι στην δική μου μητρική,
στην δική σου μπορεί να είναι κάποιο άλλο, το γράφει στο κάτω μέρος της οθόνης.
Όταν ξεκινά ο υπολογιστής θα δεις Press Fxx for boot menu.

Δες αν ξεκινήσει έτσι.

dim63
26-05-13, 14:50
Eνεργοποίησα το AHCI για XP και απο το bios έβαλα τις θύρες 6 και 7 (που έχω τους δίσκους ) σε AHCI. Στην εκκίνηση παταω F12 για το boot menu και

1- αν πιλέξω τον δίσκο που εχω τα XP μόλις βγαζει την μπάρα και τα φορτώνει μου πετάει μπλέ οθόνη με τα ......κινέζικα

2 - αν επιλέξω τον δίσκο με τα win 7 μου βγαζει πάλι το μηνυμα ΝΤLDR is missing press ctrl+Alt+Del to restart

3- είμαι έτοιμος να του ρίξω κλωτσιά !

biggeo65
26-05-13, 18:37
Eνεργοποίησα το AHCI για XP και απο το bios έβαλα τις θύρες 6 και 7 (που έχω τους δίσκους ) σε AHCI. Στην εκκίνηση παταω F12 για το boot menu και

1- αν πιλέξω τον δίσκο που εχω τα XP μόλις βγαζει την μπάρα και τα φορτώνει μου πετάει μπλέ οθόνη με τα ......κινέζικα

2 - αν επιλέξω τον δίσκο με τα win 7 μου βγαζει πάλι το μηνυμα ΝΤLDR is missing press ctrl+Alt+Del to restart

3- είμαι έτοιμος να του ρίξω κλωτσιά !

Με κλωτσιά δεν θα στρώσει σίγουρα.

Απενεργοποίησε το AHCI από το BIOS μπες στα XP και κάνε την αλλαγή στην Registry (http://www.adslgr.com/forum/threads/584326-SSD-tips-tweaks-trim-support-διαγνωστικά-και-firmware?p=4585605#post4585605).

Αφού κάνεις την αλλαγή στην registry, μετά μπες στο BIOS κι ενεργοποίησε ξανά το AHCI

Eσένα μπορεί στην Registry να έχει IASTOR αντί για MSAHCI,
αν έχεις φορτώσει drivers της Intel. H διαδικασία είναι η ίδια.

Κι επειδή από ότι φαίνεται έχει γίνει λίγο μπάχαλο με τα boot menu,
για να μην παιδεύεσαι με εντολές και επιδιορθώσεις, κατέβασε το EasyBCD (http://www.adslgr.com/forum/threads/731939-win-8?p=5082503#post5082503)
Δες το spoiler στο μήνυμα #4 .

dim63
26-05-13, 20:33
Εκανα την αλλαγά στην Registry και οντως εμένα εχει IASTOR.
Οταν όμως έκανα την αλλαγά σε AHCI μου κάνει πάλι τα ίδια μόλις πάει να φορτώσει τα xp.
Σημειωτέον οτι οπως ειμαι τώρα δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να μπω στα 7αρια εκτος αν αποσυνδέσω τον δισκο με τα χp.

Σκέφτομαι αν ειναι σκόπιμο να βγαλω τον δίσκο με τα xp - να μεινει στην άκρη-και να κάνω format στον ssd με τα 7αρια .
Μετα να εγκαταστησω τα χp σε εναν άλλο δίσκο που έχω και μετα να εγκαταστήσω και τα 7αρια στον ssd,δηλαδη την διαδικασια απο την αρχη μήπως κάτι δεν πηγε καλά ....

NoMoreDos
26-05-13, 22:07
Εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι φταίει ο marvell,βάλε τους δίσκους,για δοκιμή,στης sata2 να δούμε τι θα γίνει.
(Να ξέρεις ότι και σε sata2 δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά στην ταχύτητα. )

dim63
27-05-13, 22:12
Τελικά μετά από πολλά αποσυνδέω τον δίσκο με τα xp και αφήνω μόνο τον ssd με τα win7. Μετά απο ώρα αφου κλέινω τον υπολογιστή ξανασυνδέω
τον δίσκο με τα xp και ανοίγοντας βλέπω οτι μπαίνω στα 7αρια ,τοτε κανω restart και μπαίνοντας στο boot menu επιλέγω τον δίσκο των xp και μπαίνω κανονικά . Ολα οκ δηλαδή.

Τι άλλαξε αποσυνδέοντας και ξανασυνδέοντας τον δισκο που έχω τα xp ; αφου πρίν όταν έκανα boot με το f12 είχα πρόβλημα ;
Και ενώ όλα ηταν ΟΚ δηλαδή και το μόνο που με απασχολούσε ήταν οι ρυθμίσεις του ssd γιατι δεν ειχα και τα καλύτερα αποτελεσματα ως αναφορά την απόδοση
δεν ξέρω τι έγινε και έχασα τον δίσκο με τα .xp
Κοιτάζοντας στο disk management βλέπω ότι ο δίσκος είναι unallocated.
Πως τον επαναφέρω τώρα ;

NoMoreDos
27-05-13, 22:22
Με το testdisk έχεις ελπίδες να τον επαναφέρεις. http://theelf.hostoi.com/TestDisk.html
Κάνε όμως πρώτα μερικά restart μπας και ξανά εμφανιστεί μόνο του...

dim63
27-05-13, 23:34
O δίσκος επανήλθε ,βλέπω όλα τα αρχεία του αλλά δεν δεν μπαίνω πλέον στα xp. Ουτε με boot αλλά και αποσυνδέοντας τον ssd και έχοντας μόνο αυτόν δεν γίνεται τίποτα

NoMoreDos
27-05-13, 23:37
O δίσκος επανήλθε
Μόνο του τελικά;;;;
Εγώ σου λέω δοκίμασε στους sata2.....

dim63
27-05-13, 23:41
O δίσκος επανήλθε με το test disk.
Οσο για τους sata 2 ειχα συνδέσει εκει τους δίσκους πριν απο καιρό που ακόμη ψαχνόμουνα και είχα τα ιδια προβλήματα με αυτά που περιέγραψα στην αρχή του θέματος.
Θα το ξαναδώ

biggeo65
27-05-13, 23:45
Αυτό που λέει ο NomoreDos. Άσε τον SSD στον Marvel και βάλε τον μηχανικό στη SATA 2.
Aν κι έτσι δεν μπαίνεις στα XP κάνε επιδιόρθωση των XP (http://ronin.gr/repair-windows-xp), αφού αποσυνδέσεις τον SSD.

dim63
28-05-13, 18:26
Δυστυχώς δεν έγινε τίποτα.

Mεταφέροντας τον δισκο με τα xp σε sata 2 και αφήνοντας ττον ssd στη sata 3 ,ανοίγοντας μου βγάζει μήνυμα BOOT MGR is missing .
Αν τωρα τους επαναφέρω όπως ηταν πάλι δεν μπαίνω αφού σταματάει στο .... verifying DMI Pool data

Αφου δεν μπορεί να ΒΟΟΤαρει με τα xp θα βγεί τίποτα αν δοκιμάσω κατι τέτοιο; http://pc-news.gr/home/26/612-------windows-xp--boot.html
η να πάω για format και στους δύο και ξανα εγκατάσταση;
Σημειωτέον οτι ο ssd είχε μονο το λειτουργικό .

biggeo65
29-05-13, 02:34
Όχι δεν χάνεις κάτι, αλλά υπάρχει και η λύση του EasyBCD, που ανέφερα,
αν θελεις να αποφύγεις τις πολλές περιπέτειες.

dim63
29-05-13, 21:22
Όχι δεν χάνεις κάτι, αλλά υπάρχει και η λύση του EasyBCD, που ανέφερα,
αν θελεις να αποφύγεις τις πολλές περιπέτειες.

Δεν θα ααποφύγω τις περιπέτειες των format αφού τώρα δεν ανοιγουν ουτε τα xp ούτε τα win7 οπότε δεν μπορώ να κάνω τίποτα με το EasyBCD.

Οπότε -για να μην γίνωει καμία στραβή πάλι πές μου αν πρέπει να γίνει έτσι η διαδικασία :

Αποσυνδέω τον ssd και αφήνω μόνο τον δίσκο που θα εγκαταστήσω τα xp-παίζει ρόλο αν θα είναι πρώτος η δεύτερος στις sata 3 θύρες;
Κάνω εγκατάσταση των xp και αφού τελειώσω κλείνω και τον αποσυνδέω.
Συνδέω τωρα στην άλλη θύρα τον ssd kαι εγκαθιστώ τα 7άρια.
Μετά αφού κλέισω συνδέω και τον πρώτο δίσκο και μετα ....

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια ....

biggeo65
30-05-13, 01:10
Δεν θα ααποφύγω τις περιπέτειες των format αφού τώρα δεν ανοιγουν ουτε τα xp ούτε τα win7 οπότε δεν μπορώ να κάνω τίποτα με το EasyBCD.

Οπότε -για να μην γίνωει καμία στραβή πάλι πές μου αν πρέπει να γίνει έτσι η διαδικασία :

Αποσυνδέω τον ssd και αφήνω μόνο τον δίσκο που θα εγκαταστήσω τα xp-παίζει ρόλο αν θα είναι πρώτος η δεύτερος στις sata 3 θύρες;
Κάνω εγκατάσταση των xp και αφού τελειώσω κλείνω και τον αποσυνδέω.
Συνδέω τωρα στην άλλη θύρα τον ssd kαι εγκαθιστώ τα 7άρια.


Σας ευχαριστώ για την βοήθεια ....

H διαδικασία είναι όπως την περιγράφεις . Δεν παίζει ρόλο η θύρα,
από την στιγμή που θα φαίνεται μόνο ενας δίσκος.
Τουλάχιστον σε μένα δεν έπαιζε, κι εγώ έτσι το είχα κάνει.


Μετά αφού κλέισω συνδέω και τον πρώτο δίσκο και μετα ....

Για να κάνεις τις ρυθμίσεις , επιλέγεις με το πλήκτρο Fxx (F11 στην μητρική μου)
από ποιόν δίσκο θέλεις να κάνεις boot το σύστημα.

Επειδή και οι δύο δίσκοι είναι συνδεδεμένοι στον ίδιο SATA controller, το καλύτερο είναι :

Α) Πατάς Fxx κι επιλέγεις τον δίσκο των XP.
Eνεργοποιείς το AHCI όπως αναφέρθηκε παραπάνω,

1. εγκαθιστώντας τους drivers,
2. Κάνωντας επανεκκίνηση ξανά στα ΧΡ και κάνεις την αλλαγή στην Registry.

Β) Τον αφήνεις για λίγο, και κάνεις επανεκκίνηση και μπάινεις στον SSD με τα Windows 7.
1. Eγκαθιστάς τους drivers για AHCI και
2. κάνεις την αλλαγή στην Registry (http://www.sevenforums.com/tutorials/61869-ahci-enable-windows-7-vista.html)

Γ) Κάνεις επανεκκίνηση και μπαίνεις στο BIOS.
Αλλάζεις τον SATA από IDE σε AHCI. Σώζεις τις αλλαγές.

Κάνεις επανεκκίνηση και με το πλήκτρο Fxx θα πρέπει να μπαίνεις
σε όποιο λειτουργικό θέλεις χωρίς πρόβλημα.

Πάντως αν εγκαθιστάς Windows 7 Pro , ή Windows 7 Ultimate, σκέψου και το XP Mode (http://www.microsoft.com/EL-GR/download/details.aspx?id=8002)

dim63
30-05-13, 18:22
Γ) Κάνεις επανεκκίνηση και μπαίνεις στο BIOS.
Αλλάζεις τον SATA από IDE σε AHCI. Σώζεις τις αλλαγές......

το βήμα αυτό , δηλαδη την αλλαγή στο bios απο IDE σε AHCI δεν θα το κάνω πρίν εγκαταστήσω λειτουργικό στον ssd ;
Yπόψιν οτι αυτη η αλλαγή ειναι κοινη και για τις δυο θύρες sata3.

biggeo65
30-05-13, 23:15
Γ) Κάνεις επανεκκίνηση και μπαίνεις στο BIOS.
Αλλάζεις τον SATA από IDE σε AHCI. Σώζεις τις αλλαγές......

το βήμα αυτό , δηλαδη την αλλαγή στο bios απο IDE σε AHCI δεν θα το κάνω πρίν εγκαταστήσω λειτουργικό στον ssd ;
Yπόψιν οτι αυτη η αλλαγή ειναι κοινη και για τις δυο θύρες sata3.

Γι αυτό το έγραψα. Πρώτα εγκαταστείς τα λειτουργικά και μετά ενεργοποιείς το AHCI
Ακριβώς τα βήματα με την σειρά που τα έγραψα.

Α), Β), Γ).

dim63
31-05-13, 18:57
Eχω κολήσει στην ενεργοποίηση του AHCI στα XP. Φτάνω στο πινακάκι ..οδηγος ενημερωσης υλικού , επιλέγω απο δισκέτα , αναζήτηση ,πηγαίνω στο αρχείο που κατέβασα drivers AHCI kai η απάντηση είναι ότι η καθορισμένη τοποθεσία δεν περιέχει πληροφορίες για το υλικό μου . Που κάνω το λάθος ;
Και στη registry που μπήκα και δεν βρίσκω το IASTOR η MSAHCI είναι γιατί δεν έγινε η ενεργοποίηση του AHCI στα XP ;

biggeo65
01-06-13, 00:38
Eχω κολήσει στην ενεργοποίηση του AHCI στα XP. Φτάνω στο πινακάκι ..οδηγος ενημερωσης υλικού , επιλέγω απο δισκέτα , αναζήτηση ,πηγαίνω στο αρχείο που κατέβασα drivers AHCI kai η απάντηση είναι ότι η καθορισμένη τοποθεσία δεν περιέχει πληροφορίες για το υλικό μου . Που κάνω το λάθος ;
Και στη registry που μπήκα και δεν βρίσκω το IASTOR η MSAHCI είναι γιατί δεν έγινε η ενεργοποίηση του AHCI στα XP ;

Αν μιλάς για τα XP ναι γι αυτό. Ποια μητρική έχεις; Αποσυμπίεσες το αρχείο που κατέβασες;
Είσαι σίγουρος ότι οι drivers είναι σωστοί;

dim63
01-06-13, 13:28
Η μητρική μου είναι αυτή http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3449#ov.....

Τελικά εντάξει με τα XP προχωράω στα win 7.
Τελείωσα την εγκατάσταση και στα 7αρια και έκανα και την αλλαγή στην Registry.
Ενεργοποιώ το AHCI και κάνοντας επανεκίνηση -δεν εχω αυτο που βλέπω στο βήμα 4 - πάντα μου βγάζει μήνυμα οτι υπάρχει πρόβλημα
απο αλλαγή που έγινε στο hardware η στο software.
Aν τώρα επαναφέρω το AHCI σε IDE μπαίνω κανονικά .
Τι μπορεί να φταίει πάλι ;;;;:evil:

Οταν ανοίγει μπαίνει πάντα στα 7άρια .Οταν είμαι στα XP και κάνω επανεκκίνηση αν δεν πατήσω F12 πάλι με γυρνάει στα 7άρια . Ετσι πρέπει ;

biggeo65
02-06-13, 00:42
Η μητρική μου είναι αυτή http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3449#ov.....

Τελικά εντάξει με τα XP προχωράω στα win 7.
Τελείωσα την εγκατάσταση και στα 7αρια και έκανα και την αλλαγή στην Registry.
Ενεργοποιώ το AHCI και κάνοντας επανεκίνηση -δεν εχω αυτο που βλέπω στο βήμα 4 - πάντα μου βγάζει μήνυμα οτι υπάρχει πρόβλημα
απο αλλαγή που έγινε στο hardware η στο software.
Aν τώρα επαναφέρω το AHCI σε IDE μπαίνω κανονικά .
Τι μπορεί να φταίει πάλι ;;;;:evil:

Οταν ανοίγει μπαίνει πάντα στα 7άρια .Οταν είμαι στα XP και κάνω επανεκκίνηση αν δεν πατήσω F12 πάλι με γυρνάει στα 7άρια . Ετσι πρέπει ;

Ναι , σε εγκαταστάσεις Windows ισχύει ότι εγκατέστησες τελευταίο, φορτώνει πρώτο,
εκτός κι αν το έχεις ορίσει εσύ διαφορετικά.

Όσο για το μήνυμα που σου βγάζει.

Η μητρική σου έχει τρεις controller, έναν της INTEL (Southbridge),έναν Gigabyte, κι έναν Marvell.
O Marvell είναι αυτός που υποστηρίζει και SATA 3. Εσύ που έχεις συνδέσει τους δίσκους;

Mε βάση το εγχειρίδιο σελ. 24 (http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/mb_manual_ga-x58a-ud3r_v2.0_e.pdf) όπως φαίνεται στην φωτό:

124538

ΙΝΤΕL ICH10R έξι (6) υποδοχές SATA 2
ΜARVELL δύο (2) υποδοχές SATA 3
Gigabyte δύο (2) υποδοχές SATA 2

Ανάλογα που έχεις συνδεδεμένους τους δίσκους ,πρέπει να κάνεις και τις σχετικές ρυθμίσεις στο BIOS.
Δες σελ.53 & σελ. 54 (http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/mb_manual_ga-x58a-ud3r_v2.0_e.pdf) στο εγχειρίδιο
Ιntegrated Peripherals.

Aν έχεις απορίες για τις ρυθμίσεις πες μου. Πάντως ο κάθε controller ρυθμίζεται ξεχωριστά.
Και θα πρέπει να είναι εγκατεστημένοι στα 7 οι κατάλληλοι drivers.

dim63
02-06-13, 22:04
Oι δίσκοι ειναι συνδεδεμένοι στον Marvel. Σην 6 ο δίσκος με τα xp και στην 7 ο ssd με τα 7άρια.
Η ρύθμιση στο bios γίνεται σωστά στον συγκεκριμένο controller που ρυθμίζει και τις δυο θύρες μαζί. Δεν υπάρχει εκεί θέμα .
Τώρα αν υπάρχει θέμα με drivers τόσο στα XP όσο και στα win7 , στην registry θα έβρισκα τα IASTOR και MSAHCI αντίστοιχα ;
Δεν ξέρω τι άλλο να φταίει......

biggeo65
03-06-13, 12:32
Oι δίσκοι ειναι συνδεδεμένοι στον Marvel. Σην 6 ο δίσκος με τα xp και στην 7 ο ssd με τα 7άρια.
Η ρύθμιση στο bios γίνεται σωστά στον συγκεκριμένο controller που ρυθμίζει και τις δυο θύρες μαζί. Δεν υπάρχει εκεί θέμα .
Τώρα αν υπάρχει θέμα με drivers τόσο στα XP όσο και στα win7 , στην registry θα έβρισκα τα IASTOR και MSAHCI αντίστοιχα ;
Δεν ξέρω τι άλλο να φταίει......

Δεν ξέρω τι drivers χρησημοποιεί ο Marvell gia to ΑΗCI.

Kαι ναι στην Registry μπορείς να βρεις τόσο το IASTOR, όσο και το MSAHCI.
Aν έχεις φορτώσει drivers για το chipset ICH10R από την INTEL, θα έχεις τον Ιastor,(θύρες 0-5)
και μπορεί να έχεις και το MSAHCI για τον Gigabyte controller ,θύρες 8,9.

dim63
03-06-13, 22:06
Τους ίδιους drivers πέρασα που είχα ξαναπεράσει,δεν καταλαβαίνω τι έγινε ..
Αν δεν βρω άκρη να δοκιμάσω να βάλω τον δίσκο με τα XP σε θύρα άλλου controller ΙΝTEL η Gigabyte και να τον δουλέψω σε IDE ;αφήνοντας τον ssd στην sata 3 του MARVEL

biggeo65
04-06-13, 01:35
Aν κιο μηχανικός δίσκος δεν κερδίζει κάτι από το AHCI, αν τον βάλεις σε άλλον controller SATA 2,
πάλι μπορείς να το έχεις ενεργοποιημένο. Ξεχωριστά ρυθμίζεται από το BIOS.

Kαι θα έλεγα αφου πρόκειται για τα XP καλύτερα σε μια SATA 2 από 0-5, που έίναι της INTEL.

dim63
04-06-13, 19:05
Εβγαλα τον W.D. με τα XP απο τον MARVEL και τον έβαλα σε controller SATA 2 ΙDEL.
Αφήνω τον ssd με τα 7άρια στον MARVEL σε IDE και ανοίγοντας όλα OK.
Μπάινω στο bios και γυρνάω τον ssd σε AHCI και να τα προβλήματα με τις μπλέ οθόνες και τις επανεκκινήσεις .
Επαναφέρω και τον W.D. με τα XP στον MARVEL και αυτός δουλεύει κανονικά.
Δηλαδή τα προβλήματα είναι απο τον ssd που κάτι πάει στραβά με τους drivers και oxi απο τον MARVEL.......http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3449#dl.
Μήπως εδώ .....- Marvell RAID Preinstall Driver (SATA3) for AHCI Mode Note: Press F6 during Windows setup to read from floppy - κάτι δεν κάνω καλα ;

biggeo65
04-06-13, 21:03
Εβγαλα τον W.D. με τα XP απο τον MARVEL και τον έβαλα σε controller SATA 2 ΙDEL.
Αφήνω τον ssd με τα 7άρια στον MARVEL σε IDE και ανοίγοντας όλα OK.
Μπάινω στο bios και γυρνάω τον ssd σε AHCI και να τα προβλήματα με τις μπλέ οθόνες και τις επανεκκινήσεις .
Επαναφέρω και τον W.D. με τα XP στον MARVEL και αυτός δουλεύει κανονικά.
Δηλαδή τα προβλήματα είναι απο τον ssd που κάτι πάει στραβά με τους drivers και oxi απο τον MARVEL.......http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3449#dl.

Aπλά δεν ακολούθησες με την σειρά τα βήματα που έγραψα παραπάνω.

1. Αφού μπαίνεις με IDE σε Windows 7, πάνε στο site της μητρικής και κατέβασε
τους drivers για Marvell AHCI (http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3449#dl). (Marvell RAID Driver (SATA3) for AHCI Mode)

2. Κάνεις την αλλαγή στην Registry

3. Mπαίνεις στο BIOS κι αλλάζεις τον Marvell από ΙDE σε AHCI.

4. Kάνεις επανεκκίνηση και μπαίνεις στα 7.



Μήπως εδώ .....- Marvell RAID Preinstall Driver (SATA3) for AHCI Mode Note: Press F6 during Windows setup to read from floppy - κάτι δεν κάνω καλα ;

Αυτό που αναφέρει είναι για όταν κάνεις εγκατάσταση των Windows.
Κατα την εγκατάσταση των Windows από το DVD, σε κάποιο σημείο βλέπεις στην οθόνη στο κάτω μέρος¨
"Αν θέλετε να εγκαταστήσετε drivers άλλων κατασκευαστών πατήστε το F6" ή κατι παρόμοιο,
έχεις τους drivers σε δισκέττα ή σε USB stick, και τους κάνει εγκατάσταση, πριν ολοκληρωθει η εγκατάσταση των 7.

Από την στιγμή που εσύ έχεις τα 7 εγκατεστημένα δεν σου χρειάζεται αυτός ο τρόπος.
Κάνεις τα βήματα που έγραψα παραπάνω. Ακριβώς ότι έκανες και για τα XP για ενεργοποίηση του AHCI.

dim63
05-06-13, 19:56
Tελικά δεν έγινε τίποτα και ξαναέκανα εγκατάσταση στα 7 ενεργοποιόντας το AHCI πρίν την εγκατάσταση και μετά έκανα τις ρυθμίσεις και τις αλλάγές στη Registry.
Τώρα φαίνεται ότι ολα ειναι εντάξει .
Ετσι δεν εχω τα ίδια προβλήματα αλλά δεν ξέρω αν κάτι άλλο δεν πάει καλά.
Εκανα και τις ρυθμίσεις του SSD αλλα ... βλέπω να απέχω απο τα μεγιστα.
Μήπως έχει σχέση με το AHCI που το άλλαξα απο πριν ;

biggeo65
05-06-13, 21:16
Tελικά δεν έγινε τίποτα και ξαναέκανα εγκατάσταση στα 7 ενεργοποιόντας το AHCI πρίν την εγκατάσταση και μετά έκανα τις ρυθμίσεις και τις αλλάγές στη Registry.
Τώρα φαίνεται ότι ολα ειναι εντάξει .
Ετσι δεν εχω τα ίδια προβλήματα αλλά δεν ξέρω αν κάτι άλλο δεν πάει καλά.
Εκανα και τις ρυθμίσεις του SSD αλλα ... βλέπω να απέχω απο τα μεγιστα.
Μήπως έχει σχέση με το AHCI που το άλλαξα απο πριν ;

Τι εννοείς απέχεις από τα μέγιστα;
Η αλλαγή του AHCI είτε πριν γίνει είτε μετά το ίδιο είναι.

Γεγονός είναι ότο ο Marvell controller έχει κάποια θέματα
Κατέβασε και τρέξε το AS SSD (http://www.filehippo.com/download_asssdbenchmark/)κι ανέβασε μια φωτό νατην δω αν θέλεις.

dim63
05-06-13, 21:41
124699

biggeo65
05-06-13, 22:07
124699

Άρα είναι ο Μarvell controller. To ίδιο πρόβλημα είχε κι άλλος φίλος,
με μια gigabyte GA-X58A-UD7 με τον Marvell 91xx.

Δες περισσότερα από το μήνυμα #592 (http://www.adslgr.com/forum/threads/584326-SSD-tips-tweaks-trim-support-διαγνωστικά-και-firmware?p=5000679#post5000679) και κάτω.
Έχει και μετρήσεις τον 840 PRO και σε SATA 2,
κι έχω και λινκ με τα προβλήματα που είχαν άλλοι με τον Marvell (http://www.adslgr.com/forum/threads/584326-SSD-tips-tweaks-trim-support-διαγνωστικά-και-firmware?p=5001836#post5001836)

Μήπως τελικά σε συμφέρει να το αφήσεις σε SATA 2 ;

dim63
06-06-13, 18:34
Τον έβαλα και σε θύρα sata 2 του ICH10 της INTEL και το αποτέλεσμα ειναι το παρακάτω .
Μεγάλη διαφορα στο read -προς το χειροτερο - και λίγο καλυτεραη η απόδοση στο write.
Οπότε θα τον ξαναβάλω στον MARVEL . Αγόρασα τον 840 pro λόγω επιδόσεων και την πάτησα απο τον controller.
Μπορεί να ανοίξω κανένα άλλο θέμα να δω οι άλλοι με το ίδιο πρόβλημα τι κάνανε τελικά ;

Σε ευχαριστώ για την υπομονή και την όλη βοήθεια .Να'σαι καλά.


124737

biggeo65
06-06-13, 21:42
Τον έβαλα και σε θύρα sata 2 του ICH10 της INTEL και το αποτέλεσμα ειναι το παρακάτω .
Μεγάλη διαφορα στο read -προς το χειροτερο - και λίγο καλυτεραη η απόδοση στο write.
Οπότε θα τον ξαναβάλω στον MARVEL . Αγόρασα τον 840 pro λόγω επιδόσεων και την πάτησα απο τον controller.
Μπορεί να ανοίξω κανένα άλλο θέμα να δω οι άλλοι με το ίδιο πρόβλημα τι κάνανε τελικά ;

Σε ευχαριστώ για την υπομονή και την όλη βοήθεια .Να'σαι καλά.


124737

Aπό το παραπάνω αποτέλεσμα , SATA 2 AHCI, βλέπεις ότι αν είχες σωστό controller SATA 3,
π.χ. ΙΝΤΕL, οι τιμές εγγραφής κι ανάγνωσης θα ήταν κοντά και ψηλά.

Άρα μια χαρά είναι ο δίσκος , απλά τον φρενάρει ο controller.

Κάποιοι στο forum της OCZ που διαβαζα, σκέφτονταν σαν λύση
κάρτα PCI-e to SATA 3, αλλά δεν θα κάνεις δουλειά.
μια που οι πιο πολλές κάρτες έρχονται με τον ίδιο Marvell controller.

Όσο για τον δίσκο μπορεί να μείνει για μελλοντική αναβάθμιση, όταν κι όποτε κάνεις.
Και δεν ξέρω, δεν το έψαξα, αν ο Marvell controller, μπορεί να δεχτεί τους drivers ΜSAHCI (Microsoft).
Aν τους δέχεται ίσως δουλεύει καλύτερα; Σκέψη κάνω.

Να'σαι καλά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.