PDA

Επιστροφή στο Forum : άγνωστο πρόβλημα μετά από αναβάθμιση



nikosmat
27-05-13, 10:11
Γεια σας παιδιά .Είμαι καινούριος εδώ και ζητώ συγνώμη αν το forum αυτό η κατηγορία δεν είναι τα καταλληλότερα για το θέμα αυτό .Όπως καταλαβαίνετε και απο το θέμα έκανα αναβάθμιση στον υπολογιστή μου και βρήκα το μπελά μου!!! Ηταν η δεύτερη φορα που συναρμολογώ υπολογιστή. Είχα ένα μηχάνημα απο το 2007 κυριως για παιχνίδια και αποφάσισα πως ήρθε η ώρα να τον αλλάξω. Τα μόνα που έμειναν παλιά από to tower ήταν το 600w thermaltake τροφοδοτικό και το DVD. Η καινούρια σύνθεση περιέχει .
cpu- intel i5 3570k 3.4
mobo-gigabyte ga-z77 d3h
ram- kingston ddr3 8gb hyperx beast 1600mh (2x4gb)
gpu- gigabyte nvidia gtx-660 oc.version 2gb
hdd-wd 1tb caviar blue(όχι καινούριος ,περίπου ενός έτους)
αφού λοιπόν έστησα το pc. έβαλα win7 64bit ultimate και για περίπου 3 μέρες δούλευε κανονικά με εξαίρεση κάποια μικρή δυσλειτουργία πριν όμως ενημερώσω τους τελευταίους drivers . Ξαφνικά χωρίς να προηγηθεί κάποιο πρόβλημα στη λειτουργία δεν μπορεί πια να κάνει boot και πετάει blue screen μόλις αρχίσουν να φορτώνουν τα windows.
Προσπάθησα να το επαναφέρω σε προηγούμενη κατάσταση λειτουργίας χωρίς επιτυχία ενώ τα εργαλεία των windows δεν μπορούσαν να διορθώσουν τίποτα Αποφάσισα τότε να ξανακάνω την εγκατάσταση . Την επόμενη φορά όλα φαινόταν οτι δούλευαν ρολόι αλλά όχι για πολύ !!! Δύο βδομάδες μετά ξανάρχισαν τα ίδια.
Το pc δεν έκανε εκκίνηση ούτε σε safe mode ούτε σε safe mode με cmd. Με ένα life cd έτρεξα τα windows μήπως μπορέσω να διορθώσω τίποτα. Έκανα check disk και μου έβγαλε κάποια μηνύματα για σφάλματα τα οποία δεν μπορούσε να διορθώσει. Μετά από αυτό έκανα μια κανονική εκκίνηση και προς μεγάλη μου έκπληξη άνοιξε κανονικά. !! Φαινόταν όμως καθαρά πως δεν λειτουργούσε κανονικά. ήταν πολυ αργός! .Ξεκίνησα dick defrag και ενώ το άφισα ανοιχτό όλο το βράδυ , το πρωί είδα πως ήθελε ακόμα 6 ώρες !!!! το σταμάτησα και το έβαλα να κάνει memmory test απο τα εργαλεία των windows (memmory diagnostics) έκανε επανεκκίνηση και ξεκίνησε το test. Αφού ολοκληρώθηκε έκανε ξανά επανεκκίνηση και ξανά η ίδια μπλε οθόνη !!!!
Θέλω ακόμα να προσθέσω ότι στο διάστημα που δούλεψε κανονικά, είχα κάνει ένα μικρο overclocking .
cpu από τα 3.4 στα 3.8 (ανεβάζοντας μονο τον πολλαπλασιαστή εφόσον είναι << Κ>> ξεκλείδωτος χωρίς να αλλάξω την ταχύτητα δυαύλου και της μνήμες απο τα 1600 στα 1800 .
Είχα δοκιμάσει βαριά παιχνίδια όπως battlefield 3 στα 1920 Χ 1080 ultra high και δούλευε πολύ καλά με τον επαιξεργαστη να φτάνει το μέγιστο τους 67 βαθμούς
Είμαι σε απόγνωση γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τι προκαλεί το προβλημα και καθώς μηλάμε για ένα καινούριο μηχάνημα πρέπει να δω τι φταιει και να αντικατασταθεί. Τι μπορώ να κανω για να γλιτώσω το τρίτο format ? και πως να καταλαβω τι φταίει?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!

cranky
27-05-13, 10:46
... για περίπου 3 μέρες δούλευε κανονικά με εξαίρεση κάποια μικρή δυσλειτουργία πριν όμως ενημερώσω τους τελευταίους drivers . Ξαφνικά χωρίς να προηγηθεί κάποιο πρόβλημα στη λειτουργία δεν μπορεί πια να κάνει boot και πετάει blue screen μόλις αρχίσουν να φορτώνουν τα windows.

Προσπάθησα να το επαναφέρω σε προηγούμενη κατάσταση λειτουργίας χωρίς επιτυχία ενώ τα εργαλεία των windows δεν μπορούσαν να διορθώσουν τίποτα Αποφάσισα τότε να ξανακάνω την εγκατάσταση . Την επόμενη φορά όλα φαινόταν οτι δούλευαν ρολόι αλλά όχι για πολύ !!! Δύο βδομάδες μετά ξανάρχισαν τα ίδια.

Το pc δεν έκανε εκκίνηση ούτε σε safe mode ούτε σε safe mode με cmd. Με ένα life cd έτρεξα τα windows μήπως μπορέσω να διορθώσω τίποτα. Έκανα check disk και μου έβγαλε κάποια μηνύματα για σφάλματα τα οποία δεν μπορούσε να διορθώσει.

Μετά από αυτό έκανα μια κανονική εκκίνηση και προς μεγάλη μου έκπληξη άνοιξε κανονικά. !! Φαινόταν όμως καθαρά πως δεν λειτουργούσε κανονικά. ήταν πολυ αργός! .Ξεκίνησα dick defrag και ενώ το άφισα ανοιχτό όλο το βράδυ , το πρωί είδα πως ήθελε ακόμα 6 ώρες !!!! το σταμάτησα και το έβαλα να κάνει memmory test απο τα εργαλεία των windows (memmory diagnostics) έκανε επανεκκίνηση και ξεκίνησε το test. Αφού ολοκληρώθηκε έκανε ξανά επανεκκίνηση και ξανά η ίδια μπλε οθόνη !!!!
Απ' ότι φαίνεται, υπάρχει πρόβλημα με τον δίσκο.
Άλλαξε το data καλώδιό του.


Καί, :welcome:

nikosmat
21-06-13, 02:47
τελικα πραγματι ο δισκος ηταν το προβλημα. Εβαλα εναν παλιοτερο δοκιμαστικα και μετα απο 1 μηνα περιπου ο υπολογιστης δουλευει κανονικα ..ευχαριστω για τη βοηθεια!!

masterfaster
28-06-13, 10:01
Εφοσον ειναι σε εγγυηση ο δισκος, τον πας για rma (αντικατασταση). Μετα φορματ και επανεγκατασταση.

Ασε οι δισκοι ειναι μεγαλη πικρα ετσι και χαλασουν. Πριν απο μερικους μηνες εχασε την τεραστια συλλογη μου με MAME και αλλους arcade emulators, λογω δισκου.

Τελος παντων, ξαναεστησα την ΜΑΜΕ συλλογη μου μολις προχθες (ΜΑΜΕ 0.149). Ελπιζω να μην ξαναπαρουσιαστει προβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.