PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL και παιχνίδια



nkats_99
27-05-13, 22:22
Έχω κάποιν γνωστό που θέλει να κάνει σύνδεση HOL για ιντερνετ. Το μόνο που θέλει είναι να παίζει παιχνίδια on line! Κάποιους που ρώτησα με HOL μου είπαν οτι απελπίστηκαν γιατί έχουν υψηλό ping! Ο γνωστός μου μένει Γιάννενα κατανεμητή Περιβλέπτου! Γνωρίζει κανείς κάτι? Υπάρχει θέμα ή απλώς αυτοί που ρώτησα ήταν τυχαίο?

Vitruvian78
27-05-13, 22:25
Γενικως υποστηριζεται η αποψη οτι για online gaming ο ΟΤΕ ειναι μονοδρομος......για να μας πει ομως και καποιος gamer τι αποψη εχει.......

xatzikiriakos
28-05-13, 13:55
αν διαβάσεις κι άλλα thread στο forum θα διαπιστώσεις ότι hol και online gaming δεν πάνε μαζί. Βασικός λόγος είναι ότι δεν δίνει fastpath το ποίο μειώνει το latency, βελτιώνει δηλαδή το ping. επίσης το 11αρι προφίλ που έχει ως default σου μειώνει κάπως την ταχύτητα, ειδικά αν η γραμμή σου είναι καλή.
πλέον και η forthnet είναι εξίσου καλή στα pings, με πλεονέκτημα ότι σε βάζει σε fastpath και στο 6αρι προφίλ, ενώ ο οτε σε βάζει σε fastpath με το margin στο 9. Αν η γραμμή είναι πολύ καλή θα δεις κάποια διαφορά στην ταχύτητα ανάμεσα στα δύο. σχετικό θέμα (http://www.adslgr.com/forum/threads/724068-%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CE%AE%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CE%9F%CE%A4%CE%95-ADSL-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7) στο οποίο αναφέρονται τα στοιχεία που σου λέω για το fastpath και τα προφιλ των δύο.
Ο γενικός κανόνας πάντως είναι πως δεν βάζεις hol αν ενδιαφέρεσαι για online gaming.

Spac
30-05-13, 06:41
Εχω ειμαι στην wind ειχα καποιες εκπωσεις κ εδινα 12ε το μηνα ...τωρα συμπλιρωνω χρονο κ μου ειπαν για 19,90 κ ετσι σκεφτομε να παω στην HOL ... παιζω αρκετα ps3 on line δεν θε με βολεψει λετε...?

LOUKAS32
30-05-13, 09:35
είμαι ΧΟΛ, ping μια χαρά στο CS source

psylos
30-05-13, 10:50
Στο LOL παντως εγω που εκανα τη μεταβαση απο Wind σε HOL πηρα 10ms πανω στο ping.

apto
30-05-13, 15:54
όχι hol για online gaming.
CS source, μπήκα μετά από χρόνια και απογοητεύτηκα, πού πήγε τόσος κόσμος που έπαιζε παλιά;
πάντως και καλά να είσαι, σε fastpath θα είσαι καλύτερα. όλα μετράνε. fastpath και low snr margin είναι must.

LOUKAS32
30-05-13, 16:00
φιλε εγω τωρα παιζω μια χαρα CS

apto
30-05-13, 16:49
ναι δεν αμφιβάλω, απλά εγώ είχα καμιά πενταετία και θυμόμουν που έπαιζα σε άλλους servers μέχρι να αδειάσει θέση στον ελληνικό (δεν θυμάμαι το όνομα), ενώ τώρα δεν βρήκα τέτοια κίνηση

LOUKAS32
30-05-13, 16:59
ε οκαυ δεν ειμαι και φανατικ παιχτις . οτι πλερωνεις περνεις οπως και εγω τωρα με χολ

erichellas
30-05-13, 19:05
ε οκαυ δεν ειμαι και φανατικ παιχτις . οτι πλερωνεις περνεις οπως και εγω τωρα με χολ

Παντως εγω που παιζω CSS εχω τρελα pings σε συγκριση με εναν φιλο μου ΟΤΕ που εχει 2mbps + προβλημα συνδεσης ,με wifi... Παιδια τετοιες εταιριες σαν την HOL αξιζαν οταν ο ΟΤΕ δεν ειχε προσφορες στην τηλεφωνια ,χρονοχρεωση, και τα 24 mbps στα 30 ευρω...

LOUKAS32
30-05-13, 19:07
γιατι τι τιμες εχουν τωρα? κλεφτες ειναι

erichellas
30-05-13, 19:14
γιατι τι τιμες εχουν τωρα? κλεφτες ειναι

Ελα τωραααα , το dp hol ειναι 41 ευρω και ΟΤΕ 40 ευρω , αν θες να παμε και σε vdsl HOL 52 ευρω και ΟΤΕ 55 , σιγααααα την διαφορα 3 ευρω στο vdsl, αμα ειναι να εχεις χαμηλα pings και μεγαλυτερη σιγουρια λογικο ειναι να επιλεξεις ΟΤΕ , και τα χρηματα τωρα ειναι με ελαχιστες διαφορες. Εκει που θα ελεγα οκ ειναι με την tv στην hol , το ειχα για ενα χρονο και ειμουν το λιγοτερο υπερευχαριστημενος. Δεν λεω ΟΤΕ παντα καλυτερος αλλα τις περισσοτερες ειναι 100% σε αυτο που δινει.

LOUKAS32
30-05-13, 19:18
16 δινω φιλε μου εγω. και εχω μια χαρα ping με CS source

erichellas
30-05-13, 19:24
16 δινω φιλε μου εγω. και εχω μια χαρα ping με CS source

Δεν διαφωνω , ο καθενας με τις επιλογες του , και εγω πριν 3 χρονια οταν σηκωνα εναν server στο Lineage2 επιανα το μεγιστο 130-140 ατομα γιατι μετα αρχιζε να κολλαει λογω upload, αλλα σαν pings δεν με πειραζε τοσο. Σε θεμα first person ειτε CSS ειτε Left4dead2 εχω προβλημα , ειδικα αν ειναι 2 ατομα στον ιδιο server.Αμα σε ενδιαφερει μονο το internet και οχι τηλεφωνια και οχι τοσο πολυ τα αυξημενα pings τοτε εισαι τελεια.(μιλαω για ελληνικους server γιατι αμα παμε εξω απο Ελλαδα...αστο καλυτερα :P )

salonika91
30-05-13, 22:17
πειτε και κανενα νουμερο ρε παιδια...για ποσα ms μιλαμε??

erichellas
31-05-13, 01:46
πειτε και κανενα νουμερο ρε παιδια...για ποσα ms μιλαμε??

Κοιταξε , σε speedtest σε ελληνικο server ειμαι απο 30-40ms , στο CSS σε ελληνικο server , ειμαι το λιγοτερο 60 (και μιλαμε οταν ειναι στις καλες του , γιατι σημερα παραλιγο να σπασω το κιν επειδη δεν φορτωνε ενα τραγουδι απο email , το οποιο στον πατερα μου που εχει ΟΤΕ το φορτωνε σε μερικα δευτερολεπτα... Και να πεις πως φταιει η ταχυτητα μου; 7mbps εχω...).

LOUKAS32
31-05-13, 05:05
τέτοια ώρα δεν ήταν και τρομερό το ping

PerseasG
31-05-13, 17:43
Γενικως υποστηριζεται η αποψη οτι για online gaming ο ΟΤΕ ειναι μονοδρομος......για να μας πει ομως και καποιος gamer τι αποψη εχει.......

Με fastpath στην CYTA και 45ms στο CoD είμαι μια χαρά! Αλλά σε γενικές γραμμές gaming =OTE

erichellas
31-05-13, 22:26
Απο τα 32 ms(HOL) στα 4 ms(ΟΤΕ) ειναι τεραστια διαφοραααα

venumis
31-05-13, 23:20
Εγω τόσα χρόνια τα καλύτερα ping τα είχα με forthnet, καλύτερα και απο ΟΤΕ και με διαφορά αφού κάναμε συγκρίσεις με φίλους που ειχαν ΟΤΕ.

Αυτη την στιγμή ειμαι στην HOL και εχω τουλάχιστον 25 ping πιο πολύ στους ιδιους server που έπαιζα. Εχω χαλάσει τα στατιστικά μου γαμώτο!
Ασχετο : H forthnet εχει μακράν το καλύτερο internet
Η forthnet μακράν εχει την χειρότερη εξυπηρέτηση πελατών.
Η HOL εχει μακράν την καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών
Η HOL εχει απο τα χειρότερα ping και δεν κάνει για gaming.

kadronarxis
10-06-13, 15:17
Απο εχθές το βραδυ, η hol(μάλλον) τραβάει τριψήφια νούμερα pings με server της ευρώπης αλλά και Ελληνικούς.

Συμβαίνει σε άλλον αυτό;

psylos
10-06-13, 22:33
Σήμερα δεν δοκιμασα, αλλα χθες το βράδυ όντως ήταν έτσι... 1η φορά είδα τέτοιο νούμερο σε ping στο σπίτι μου...

venumis
12-06-13, 03:43
Εγω σε Black ops 2 ολο με τριψήφια είμαι ρε μάγκες !

avga
12-06-13, 14:54
είναι σπαστικό να μην έχεις καλά ping, το fastpath βοηθάει βέβαια, αλλά και που δεν το δίνει, δεν δικαιολογεί τριψήφια.
παίζει να αλλάζουν τπτ και να χουν κανα προβληματάκι

psylos
12-06-13, 19:19
Μαλλον εμεις πρεπει να αλλαξουμε εταιρεια τωρα που λογω της εφαρμογης τελους επανασυνδεσης φευγουμε χωρις κοστος... Αλλα ναι γενικα ουτε στον προηγουμενο παροχο ειχα fastpath, αλλα ειχα μικροτερα pings.

apto
13-06-13, 14:09
Μαλλον εμεις πρεπει να αλλαξουμε εταιρεια τωρα που λογω της εφαρμογης τελους επανασυνδεσης φευγουμε χωρις κοστος... Αλλα ναι γενικα ουτε στον προηγουμενο παροχο ειχα fastpath, αλλα ειχα μικροτερα pings.

κάπως έτσι είναι, γενικά δεν έχω δει κάπου να λένε για καλά pings στη hol. στην καλύτερη να είναι κάποιο ουδέτερου τύπου post. κανείς δεν γράφει πήγα hol και βελτιώθηκαν τα pings.

javas76
22-06-13, 21:16
:worthy:Καλησπέρα.Έχει βάλει και η HOL μετά από χρόνια fastpath.Πριν λίγες μέρες κάνανε αυτή τη κίνηση,έχω βάλει αλλά δεν με πείθει η συμπεριφορά της γραμμής (δεν έχω αποσυνδέσεις) γιατί στα ping δεν είδα και καμμιά διαφορά ιδιαίτερη...

javas76
24-06-13, 00:52
Πλέον η HOL δίνει fast path

erichellas
24-06-13, 02:01
Να το εκαναν πριν φυγω :p

xatzikiriakos
02-07-13, 15:55
Να το εκαναν πριν φυγω :p

χαχα, είναι λίγο πίσω

kadronarxis
31-07-13, 09:29
Καλημέρα σε όλους και όλες.

Τον τελευταίο καιρό έκανα μερικές ταρζανιές με τη γραμμή,πάλεψα με τα άγρια θηρία και προς το παρόν νικώ σε κάθε μάχη οπότε είπα να μοιραστώ μαζί σας τη ....συγκίνηση!

Παίζω online games, τα pings κίτρινα σταθερά και πρασίνιζαν μόνο όταν με λυπόταν ο Θεός.

Βήματα:
1) από wifi γύρισα σε καλώδιο.

2) Τηλέφωνο hol για αλλαγή σε fastpath.

3) To μπριζάκι του οτε στο σπίτι μου είχε μέσα έναν κακό,άσχημο και πονηρό κίτρινο πυκνωτή. Πετάχτηκα praktiker, αγόρασα έναν legrand (6 ευρώ στον κώλο) και τον κούμπωσα στη γραμμή πάνω.

4 ντεμέκ) Έκανα προέκταση καλωδίου μπρίζας-ρούτερ κατά 14 μέτρα με τηλεφωνικό καλώδιο (utp δεν 'επρεπε γιατί είχα γκρίνια και όπως οι πάντες γνωρίζουν 1000 φορές κακό ping απο γκρίνια :) ) Αποτέλεσμα έπεσε 800k ο συγχρονισμός.....προσοχή το 4 βήμα είναι μάπα.

Έχω πράσινο ping συνέχεια.Μπορεί βέβαια να φταίει το γεγονός πως κάποιος κόσμος είναι παραλία και ελευθερώθηκαν οι γραμμές. Θα δοκιμάσω και Σεπτέμβρη(πρώτα ο Θεός) και επιστρέφω με results.

venumis
02-08-13, 17:35
Fast Path το γύρισα κ εγω - ειδα βελτίωση στα ping
Στο γραφείο που εχω τον υπολογιστή είναι το μοναδικό δωμάτιο χωρίς καλώδιο τηλεφώνου, όποτε δεν βαριέμαι τραβάω utp καλώδιο ως το ρουτερ. Οποτε βαριέμαι βλέπω μείωση της αποδοτικότητάς μου στο παιχνίδι.

Τον πυκνωτή απλά μπορούσες να το βγάλεις/κόψεις. Τσάμπα τα έδωσες τα 6€ στην Legrand

kadronarxis
05-08-13, 12:29
Δεν πειράζει venumi για το legrand....αν αυτο το μοναδικό λάθος της ζωής μου.... :lol:
Μου λες πως τώρα θα ξηλώσω το rj11 καλώδιο και χωρίς να κάνω ζημιά τον τοίχο απο τα πλαστικά wrappers να χώσω μέσα το utp?
το ψάχνω..

javas76
08-08-13, 01:10
Καλησπέρα,έχω βάλει fast path στη HOL γιατί παίζω στο PS3 online games και μπορώ να πώ ότι είμαι μια χαρά.Μέσω command prompt στα windows,κάνω μέτρηση στο www.ntua.gr και με βγάζει στα 6ms.Σε γερμανικούς server 60-80ms.Βέβαια παίζει ρόλο και η γραμμή σου αν είναι "καθαρή",το καλώδιο από το αστικό κέντρο μέχρι και στο μπριζάκι σου στο τοίχο,πόσοι είναι συνδεδεμένοι ταυτόχρονα την ώρα που παίζεις στο αστικό κέντρο,κτλ κτλ...Το SNR (κοινώς το noise margin) βασικά όταν είναι χαμηλή η τιμή του,σου δίνει και πιο μεγάλη ταχύτητα αλλά και ενδεχόμενες αποσυνδέσεις...Οπότε καλύτερα να έχω 10 SNR και σταθερή γραμμή (σε fast path),παρά να έχω 6 και 7 SNR και να με πετάει έξω από το πουθενά...Όσον αφορά τον ΟΤΕ,η προσωπική μου εκτίμηση και άποψη είναι,ότι σαν δομή εταιρίας και πολιτικής δυστυχώς είναι ακόμα στην εποχή του 1980-1990,με νοοτροπία δημοσίου τομέα και στυλ "ΟΤΕ=μονοπώλιο")...Ευχαριστώ,δεν θα πάρω που λέμε...Η HOL για εμένα σε προσωπική χρήση με έχει αφήσει ικανοποιημένο.Ακόμα και σε καιρικές συνθήκες άσχημες (καταγίδα,βροχές,κτλ) δεν μου έκανε ούτε μια αποσύνδεση,οπότε γιατί να ψαχτώ για άλλο πάροχο?Πάντα σε ADSL μιλάω...'Οταν εξαπλωθεί το VDSL και όλες οι εταιρίες και πρωτίστως ο ΟΤΕ αναπτύξουνε το δίκτυο της τηλεπικοινωνίας (από το καλώδιο στο σπίτι μας μέχρι και το κόμβο τους),μην περιμένετε θαύματα μέχρι τότε...
:whistle::oneup::oneup:

mikroman
08-08-13, 10:59
Το SNR (κοινώς το noise margin) βασικά όταν είναι χαμηλή η τιμή του,σου δίνει και πιο μεγάλη ταχύτητα αλλά και ενδεχόμενες αποσυνδέσεις...Οπότε καλύτερα να έχω 10 SNR και σταθερή γραμμή (σε fast path),παρά να έχω 6 και 7 SNR και να με πετάει έξω από το πουθενά...
Είναι καλύτερο να έχεις την δυνατότητα να κατεβάσεις το SNRM, παρά να μην την έχεις. Το να συ το ανεβάσουν, δεν είναι τίποτα, γίνεται με ένα τηλέφωνο και το κάνουν όλοι, το θέμα είναι πόσο χαμηλά μπορούν να στο κατεβάσουν. Δηλαδή αν πας forthnet που το default είναι 6, έχεις την δυνατότητα να το κατεβάσεις σε 6 ακόμα και σε fastpath, αν έχεις αποσυνδέσεις, τους το λες και σου το κάνουν χωρία κανένα θέμα όσο γουστάρεις, όλοι οι πάροχοι. Αν όμως η γραμμή σου είναι καλή και καθαρή, δεν έχεις αποσυνδέσεις και θέλεις να ρίξεις το margin για να ανεβάσεις την ταχύτητα σου κανείς δεν θα στο κατεβάσει κάτω από το default του, οπότε εκεί έχει πλεονέκτημα όποιος έχει το χαμηλότερο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.