PDA

Επιστροφή στο Forum : VOIPBUSTER ΚΑΙ SPEEDTOUCH 530



tahlias
26-01-07, 22:32
Εχω πρόβλημα με το Voipbuster.Εχω γραμμή 1Mbit (Forthnet) και όταν κάνω κλήση απο το PC σε σταθερό τηλέφωνο υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση φωνής (15-20sec),παραμόρφωση και ακούγεται σε επανάληψη η φωνή του ομιλητή.Εχω διαβάσει σε άλλα threads για κάποια codecs αλλά έχω μπερδευτεί....
Πρέπει να κατεβάσω κάποια codecs και να τα εγκαταστήσω?
Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις στο modem που βελτιώνουν την κατάσταση?
Χρησιμοποιώ το μικρόφωνο της κάμερας μου , παίζει ρόλο αυτό?
Πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις στο Voipbuster?
Ποιό port πρέπει να δηλώσω ? (tcp ή udp)
:(

omegasec
27-01-07, 10:04
την καθυστερηση δυσκολα θα την αποφυγεις αν και νομιζω οτι τα 15sec ειναι υπερβολικα ,οσο για την επαναληψη της ειναι λογικο με το μικροφωνο της καμερας που χρησιμοποιεις ,οι codecs εεμπεριεχονται σε συσκευες ΑΤΑ και επιλεγεις αναλογα με τη ποιοτητα της γραμμης σου τον καλυτερο ,οσο για τις πορτες κοιτα εδω http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/routerindex.htm επιλεγεις το modem σου και στη συνεχεια το προγραμμα που σε ενδιαφερει

tahlias
27-01-07, 10:39
Αν κατάλαβα καλά , μια συσκευή ΑΤΑ είναι απαραίτητη για την βελτίωση μιας τέτοιας κατάστασης?
Η παραμόρφωση φωνής που οφείλεται?
Στην δική μου περίπτωση ένα headset θα βελτιώσει καθόλου τα πράγματα στο θέμα ποιότητας?

africa_twin
27-01-07, 16:50
Υπάρχει και η λύση του i-call ή του e-voice με server στην Ελλάδα και ποιότητα επικοινωνίας κορυφαία ! Αξίζει να τις δοκιμάσεις! :oneup:

tahlias
27-01-07, 17:36
Η αλήθεια είναι ότι έκανα update τους drivers της κάρτας ήχου και χρησιμοποίησα ακουστικά για τις κλήσεις.Η βελτίωση έτσι ήταν τεράστια.Πολύ καλή ποιότητα ήχου-φωνής,χωρίς παραμορφώσεις και επαναλήψεις.Ο συνομιλητής όμως ακούει διπλά την φωνή του.Μήπως αν χρησιμοποιήσω μικρόφωνο κανονικό και όχι της webcam να βελτιωθεί και αυτό το σημείο?
Αψογο πάντως το Voipbuster και το προτείνω ανεπιφύλακτα , ασχέτως τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι θέμα μάλλον hardware δικού μου και όχι software.
Αν δεν κάνω λάθος έχει και τις χαμηλότερες χρεώσεις απο όλα τα άλλα προγράμματα του είδους?

nnn
27-01-07, 22:45
Πάρε ένα απλό headset και δοκίμασε,

tahlias
02-02-07, 18:53
Λοιπόν τελικά η λύση ήταν το headset....για αυτό λοιπόν προτείνω σε όσους έχουν παρόμοια προβλήματα το headset αποτελεί ιδανική επιλογή.Βελτίωση στο 90% της ποιότητας και της απόκρισης.Το μόνο που έχει λίγο πρόβλημα είναι ότι όταν μιλάω ακούγομαι 'μακριά' στον συνομιλητή....

@ ADSLgr.com All rights reserved.