PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα συγχρονισμού στο internet



jim68
29-05-13, 11:20
Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος θα χαρώ πολύ.
Από την στιγμή που πήγα στον ΟΤΕ αρχίσανε τα προβλήματα,τι εννοώ;

Το πρωί που ανοίγω το μόντεμ συγχρονίζει στα 10031 kbps μετά από 3 ώρες περίπου κάνει ρεστάρτ το ρούτερ μόνο του και συγχρονίζει στα 6016 kbps.
Αυτό είναι όσες φορές και να το κάνω ρεστάρτ μέσα στην διάρκεια της ημέρας θα συγχρονίσει στα 6016 kbps.
Μόνο την επομένη μέρα το πρωί θα συγχρονίζει πάλι στα 10031 kbps.

Το έχω δηλώση σαν βλάβη έχει έρθει τεχνικός του ΟΤΕ,και δεν έχουν κάνει απολύτως τίποτα φταίει λέει το δίκτυο φταίει το καφάο, (το δίκτυο είναι ζωντανό) κάτι τέτοια μου λένε.

Να πω ότι στον προηγούμενο πάροχο δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα συγχρόνιζε στα 13500 kbps πάντα και δεν άλλαξα ούτε καλώδια ούτε καφάο.

Τι να κάνω άλλο δεν ξέρω,οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.

nicolaos
29-05-13, 15:37
Μετα το 12μηνο πηγαινε σ αλλο παροχο

yiapap
29-05-13, 16:17
Και σε άλλο πάροχο νας πας αν δεν αλλάξει το ζεύγος τα ίδια προβλήματα θα έχεις. Προσέξτε τι συμβουλεύετε! :rtfm:

@jim68
Ο πρώτος συγχρονισμός σου εκτός της υψηλότερης ταχύτητας έχει και πολύ καλύτερο SNR (16.4dB). Αντίθετα μετά το πρωί ο θόρυβος της γραμμής αυξάνει υπερβολικά (~6Mbps με SNR 9.5dB).
Το "φταίει το δίκτυο" και "φταίει το ΚΑΦΑΟ" είναι (ας πούμε) μια χαρά εξηγήσεις αλλα΄το δίκτυο και το ΚΑΦΑΟ είναι δικό τους. Θα πρέπει να βρουν ΤΙ είναι αυτό που δημιουργεί τέτοια παρεμβολή. Κάνε μια ερώτηση και σε άλλους ενοίκους της πολυκατοικίας. Αυτοί δεν έχουν το ίδιο πρόβλημα; Αν ναι επικοινωνήστε όλοι μαζί το πρόβλημα ώστε να το κοιτάξει λίγο πιο σοβαρά ο ΟΤΕ.

AssVas
29-05-13, 16:55
Υπάρχει παρεμβολή λογικά στο ζευγάρι σου από κάποια πηγή που εκπέμπει θόρυβο το μεσημέρι-απόγευμα όπως λες , αν π.χ ο γείτονας σου δεν έχει τέτοιο θέμα , τότε μία αλλαγή λογικά απερχόμενου θα σε έφτιαχνε. Το ότι δεν το είχες το πρόβλημα πριν στον άλλο ISP δεν σημαίνει τπτε. Μπορεί εντελώς τυχαία αυτή η παρεμβολή να ξεκίνησε το διάστημα της μετάβασής σου . Όπως είπε και ο yiapap, μπορείς να ρωτήσεις τους γείτονες - στην ουσία να δεις το status page του router τους διότι μπορεί να μη νιώθουν.Από την άλλη μπορείς να ξαναδηλώσεις βλάβη και να απαιτήσεις έλεγχο ζεύγους ξανά . Το φταίει το δίκτυο είναι μια γενική απάντηση , ζήτα να μάθεις λεπτομέρειες , καλύτερα να πας σε ένα OTESHOP και να συμπληρώσεις ένα έντυπο με αριθμό πρ. ώστε να σου απαντήσει ο ΟΤΕ γραπτά .

jim68
29-05-13, 23:46
Υπάρχει παρεμβολή λογικά στο ζευγάρι σου από κάποια πηγή που εκπέμπει θόρυβο το μεσημέρι-απόγευμα όπως λες , αν π.χ ο γείτονας σου δεν έχει τέτοιο θέμα , τότε μία αλλαγή λογικά απερχόμενου θα σε έφτιαχνε. Το ότι δεν το είχες το πρόβλημα πριν στον άλλο ISP δεν σημαίνει τπτε. Μπορεί εντελώς τυχαία αυτή η παρεμβολή να ξεκίνησε το διάστημα της μετάβασής σου . Όπως είπε και ο yiapap, μπορείς να ρωτήσεις τους γείτονες - στην ουσία να δεις το status page του router τους διότι μπορεί να μη νιώθουν.Από την άλλη μπορείς να ξαναδηλώσεις βλάβη και να απαιτήσεις έλεγχο ζεύγους ξανά . Το φταίει το δίκτυο είναι μια γενική απάντηση , ζήτα να μάθεις λεπτομέρειες , καλύτερα να πας σε ένα OTESHOP και να συμπληρώσεις ένα έντυπο με αριθμό πρ. ώστε να σου απαντήσει ο ΟΤΕ γραπτά .


Και σε άλλο πάροχο νας πας αν δεν αλλάξει το ζεύγος τα ίδια προβλήματα θα έχεις. Προσέξτε τι συμβουλεύετε! :rtfm:

@jim68
Ο πρώτος συγχρονισμός σου εκτός της υψηλότερης ταχύτητας έχει και πολύ καλύτερο SNR (16.4dB). Αντίθετα μετά το πρωί ο θόρυβος της γραμμής αυξάνει υπερβολικά (~6Mbps με SNR 9.5dB).
Το "φταίει το δίκτυο" και "φταίει το ΚΑΦΑΟ" είναι (ας πούμε) μια χαρά εξηγήσεις αλλα΄το δίκτυο και το ΚΑΦΑΟ είναι δικό τους. Θα πρέπει να βρουν ΤΙ είναι αυτό που δημιουργεί τέτοια παρεμβολή. Κάνε μια ερώτηση και σε άλλους ενοίκους της πολυκατοικίας. Αυτοί δεν έχουν το ίδιο πρόβλημα; Αν ναι επικοινωνήστε όλοι μαζί το πρόβλημα ώστε να το κοιτάξει λίγο πιο σοβαρά ο ΟΤΕ.

Δυστυχώς δεν μένω σε πολυκατοικία οπότε δεν ξέρω τι γίνεται.
Την Κυριακή το πρωί στης 5 άνοιξα το ρούτερ και το πισί, στης 8 το πρωί έκανε ρεστάρτ, ποιος να ήταν μέσα εκείνη την ώρα.


Έχω και άλλη γραμμή από το ίδιο καφάο στην φορθνετ και είναι πάντα σταθερή στα 13000 kbps.

Το κακό είναι ότι ο τεχνικός που ήρθε στο σπίτι δεν θέλει να ασχοληθεί. (πάλι καλά που πιάνεις και 6 μου είπε εδώ άλλοι πιάνουν 2 με 3 και δεν παραπονιούνται).

Μάλλον θα πάω από οτεσόπ να ζητήσω γραπτώς το πρόβλημα.

Όπως και να έχει ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σας, αν έχετε κάτι άλλο να το προτείνετε.

yiapap
30-05-13, 10:14
Το κακό είναι ότι ο τεχνικός που ήρθε στο σπίτι δεν θέλει να ασχοληθεί. (πάλι καλά που πιάνεις και 6 μου είπε εδώ άλλοι πιάνουν 2 με 3 και δεν παραπονιούνται).

Μάλλον θα πάω από οτεσόπ να ζητήσω γραπτώς το πρόβλημα.

Όπως και να έχει ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σας, αν έχετε κάτι άλλο να το προτείνετε.Αυτά είναι @@ που σου είπε. Άλλοι δεν παραπονιούνται επειδή είναι πολύ μακριά και είναι λογικό να έχουν μικρότερες ταχύτητες. Εσύ μπορείς να έχεις περισσότερα και μπορείς να το αποδείξεις με τα πρωινά στατιστικά και με τα στατιστικά του άλλου ζεύγους.

nicolaos
30-05-13, 10:53
Οι παροχοι κρατουν στατιστικα για ενα χρονο και τα ξερουν ολα για τη γραμμη

yiapap
30-05-13, 11:16
Οι παροχοι κρατουν στατιστικα για ενα χρονο και τα ξερουν ολα για τη γραμμηOύτε αυτό ισχύει.
Καμιά άλλη λάθος πληροφορία έχεις; Έχετε προηγούμενα με τον jim68 και προσπαθείς να τον δουλέψεις; :lol:

nicolaos
30-05-13, 20:09
Κριμα και εισαι Super Moderator,ειρωνας,προηγούμενα με τον jim68 δεν εχω, οι πληρωφοριες που εχω ειναι απο τον παροχο μου

yiapap
30-05-13, 22:34
Κριμα και εισαι Super Moderator,ειρωνας,προηγούμενα με τον jim68 δεν εχω, οι πληρωφοριες που εχω ειναι απο τον παροχο μουSorry αλλά δεν μπορώ να αφήσω post τα οποία δεν ισχύουν να μένουν αναπάντητα. Η 2η πρόταση μπήκε όχι ως ειρωνία, αλλά ως προσπάθεια να μην νομίζεις ότι η πρώτη πρόταση ήταν επιθετική. Προφανώς δεν την αντιλήφθηκες ως τέτοια, οπότε ζητώ συγγνώμη.

nicolaos
31-05-13, 05:49
Επιθετικες κινησεις κανουμε προς τους παροχους για να πετυχουμε αυτο που θελουμε,καλυτερη συνδεση & τιμη,οσο για τα στατιστικα συνδεσης γραμμης η hol τα κρατα για 12 μηνες και ξερουν καθε λεπτομερια...

yiapap
31-05-13, 22:33
Επιθετικες κινησεις κανουμε προς τους παροχους για να πετυχουμε αυτο που θελουμε,καλυτερη συνδεση & τιμη,οσο για τα στατιστικα συνδεσης γραμμης η hol τα κρατα για 12 μηνες και ξερουν καθε λεπτομερια...Για άλλη μια φορά, όχι- δεν κρατάνε (κανείς) κανένα στατιστικό, δεν έχει νόημα.
<edit>
Και για να μην το αφήσω έτσι: Τα στατιστικά σου αλλάζουν κάθε δευτερόλεπτο. Ποια στατιστικά νομίζεις ότι κρατάνε π.χ. από τον φίλο μας; Τα πρωινά; Τα μεσημεριανά; Τα απογευματινά; Τα βραδυνά; Όλα; Ανα πόσες ώρες; Για πόσους συνδρομητές; Και τι νόημα έχει να κρατάνε τέτοια στατιστικά σε προσωπικό επίπεδο (επίπεδο γραμμής). Σε τι τους βοηθάει αυτό;
<ξαναedit>
Μην με πιστεύεις. Πάρε ένα τηλέφωνο το support της HOL. Πέστους "από το φθινόπωρο η γραμμή μου έχει πέσει πάρα πολύ σε ταχύτητα, αλλά επειδή όλα ήταν καλά τότε δεν έχω κρατήσει στατιστικά. Μπορείτε σας παρακαλώ να δείτε πόσο έχει πέσει για να δω τι θα κάνω κι εγώ; Μήπως είναι στο δικό μου άκρο το πρόβλημα.". Και μετά πες μας την απάντηση.

nicolaos
01-06-13, 07:17
Μου απαντησαν με καθε λεπτομερια για τις ταχυτητες που ειχα κατα τη διαρκεια του 12μηνου.Αν ο παροχος σου δεν μπορει η δεν θελει να σου δωσει ειναι προβλημα δικο σου και δικο του.Αυτο το εκανα τη περασμενη εβδομαδα για τις αλλαγες που ειχα,πτωση στην ταχυτητα απο 17 στα 12330

@ ADSLgr.com All rights reserved.