PDA

Επιστροφή στο Forum : Από που κατεβάζετε; (Ιστορική διαδρομή)



VasP
29-05-13, 14:44
Μ' έπιασε μια νοσταλγία για τα παλιά προγράμματα με τα οποία έκανα downloading και αποφάσισα να ανοίξω αυτό το thread.

Ξεκίνησα κάπου το 2002 όταν και πρωτοαπόκτησα σύνδεση internet (dial-up) να κατεβάζω από το Winmx. Και φυσικά κατέβαζα (τι άλλο; ) μουσικά αρχεία (mp3), πολλά από τα οποία ήταν ανολοκλήρωτα.
Μετά πήγα στο Kazaa απ' όπου και 'κόλλησα' τα πρώτα μου adwares ενώ άρχισα να χρησιμοποιώ και τα emule/edonkey περισσότερο αν θυμάμαι καλά για κάποια βιντεάκια ερωτικού περιεχομένου (για τα οποία χρησιμοποιούσα και το rapidshare που ήταν δημοφιλές σε πολλά forums)

Ψάχνοντας εκεί κάπου στο 2003 και για υλικό από συγκεκριμένο μουσικό είδος έφτασα στο DC++ που πιστεύω ήταν το ποιοτικότερο από όλα τα προγράμματα που έχω χρησιμοποιήσει. Έβρισκες τα πάντα. Μέχρι και το τελευταίο demo που είχε ηχογραφήσει στο υπόγειο του σπιτιού του ο κάθε τυχάρπαστος. Αν ήσουν κολλημένος με ένα είδος μουσικής αυτή ήταν η ιδανική λύση. Αργότερα γιγαντώθηκαν και κάποια ελληνικα hubs (νομίζω δημοφιλέστερο ήταν το angel0s ή κάπως έτσι) όπου έβρισκες σχεδόν τα πάντα από ελληνική μουσική.

Λίγο αργότερα (ίσως το 2007, δεν θυμάμαι καλά) απέκτησα κι εγώ σύνδεση DSL και μπορούσα να κατεβάζω πλέον και ταινίες. Και φυσικά τα torrents δεν έχουν αντίπαλο όταν μιλάμε για downloading αρχείων πάνω από 200/300 MB (αν και δεν ήμουνα ποτέ φανατικός στο κατέβασμα ταινιών)


Σήμερα δεν κατεβάζω καθόλου σχεδόν μουσικά αρχεία (χρησιμοποιώ το youtube για να ακούω μουσική παρότι η ποιότητα του ήχου μπορεί να μην είναι και η καλύτερη). Ταινίες προτιμούσα να βλέπω στο megavideo (έκλεισε) και πλέον στο youtube. Γενικά δεν πολυκατεβάζω, χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά το youtube.

@ ADSLgr.com All rights reserved.