PDA

Επιστροφή στο Forum : Μειωμένη ταχύτητα



Ragnarokgr
29-05-13, 17:05
Είμαι στην forthnet εδώ και 5 χρόνια αν θυμάμαι καλά. Ξεκίνησα την γραμμή στα 19mbps και τώρα εχω φτάσει να είμαι στα 15 και αυτό μετά απο τηλέφωνημα για βλάβη διότι η γραμμή είχε φτάσει στα 12.
Το εν λόγο τηλεφώνημα το είχα κάνει διότι μου φαίνόταν περίεργο να κλειδώνω στα 12 ενω έχει attenuation 12.8. Τότε είχαν βρει βραχυκύκλωμα στην γραμμή και μάλιστα είχα βγάλει και τα καλώδια απ έξω το κουτί του σπιτιού οπότε 100% δεν είναι πρόβλημα μέσα στο σπίτι μου και το περίεργο ήταν αν θυμάμαι καλά ότι έβλεπε μεγάλη διαφορά στα volt δηλαδή νομίζω περίμενε να έχει πχ 0.5 και έβρισκε 7. Μετά απο λίγες μέρες είδα βελτίωση στα 15-16mbps όπου και με ενημέρωσαν τηλεφωνικός για τις ενέργειες τους αλλά πιστεύω ότι το θέμα δεν λύθηκε και ότι απλώς άλλαξαν το ζεύγος στον καφάο ή κάτι τέτοιο.

Έχω διαβάσει για τα προγράμματα orbmt,dmt,stmt κλπ που μετράνε το φάσμα συχνοτήτων και αν έχεις κενό αλλά δυστυχώς με τον router μου (Level-One WBR6600) δεν λειτουργεί οπότε δεν μπορώ να τσεκάρω αν έχω πρόβλημα εκεί.
Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμα για να δω αυτό το φάσμα? μπορώ να πάρω τηλέφωνο να ξανακοιτάξουν την γραμμή για το βραχυκύκλωμα? Αν και πιστεύω ότι και πάλι δεν θα γίνει η δουλεία που πρέπει να γίνει δηλαδή να βρουν που πραγματικά υπαρχει το προβλημα.

Παραθέτω και τα στοιχεία της γραμμής.

DSP Firmware Version DMT FwVer: 3.9.4.20_A_TC, HwVer:T14F7_5.0
DMT Status Up
Operational Mode ADSL2+
Upstream 1021 kbps
Downstream 15082 kbps
SNR Margin (Upstream) 10.7 db
SNR Margin (Downstream) 5.9 db
Line Attenuation (Upstream) 9.5 db
Line Attenuation (Downstream) 12.8 db

zoomgr
03-06-13, 18:06
μια απο τα ίδια και εγώ... στα 19 mpbs κουμπωμένος σταθερά ημουν.... και κάθε μερά πέφτουμε κανα Mbps... εδώ και 10 μέρες το πρόβλημα...
Απο λύσεις? μου έδωσαν ένα ρουτερ σε αντικατάσταση, και το πρόβλημα παραμένει εδώ και λίγες μέρες πάλι... ο τεχνικός έχει έρθει δυο φορές,όλα τα βρίσκει καλα....
πλέον είμαι συνδεμένος στα 8+ σε 11άρι προφίλ...
4thnet ........:nono: ποτέ ξανά

Ragnarokgr
04-06-13, 09:48
μια απο τα ίδια και εγώ... στα 19 mpbs κουμπωμένος σταθερά ημουν.... και κάθε μερά πέφτουμε κανα Mbps... εδώ και 10 μέρες το πρόβλημα...
Απο λύσεις? μου έδωσαν ένα ρουτερ σε αντικατάσταση, και το πρόβλημα παραμένει εδώ και λίγες μέρες πάλι... ο τεχνικός έχει έρθει δυο φορές,όλα τα βρίσκει καλα....
πλέον είμαι συνδεμένος στα 8+ σε 11άρι προφίλ...
4thnet ........:nono: ποτέ ξανά

Αυτό είναι τελείως κουφό να σου λέει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τέτοια διαφορά είναι τελείως τρελό. Εμένα τουλάχιστον είχαν βρει πρόβλημα αλλά αμφιβάλω αν λύθηκε. Το θέμα είναι ότι και για μένα ήθελα να στείλουν τεχνικό και τους λέω είσαστε σοβαροί? Έχω βγάλει τα καλώδια χύμα έξω απο το σπίτι μου και θέλεται να στείλετε τεχνικό να κοιτάξει τι ακριβώς?

Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην γραμμή απο ΟΤΕ μεριά αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Να τους ξαναπάρω τηλέφωνο και να έρθει τεχνικός? Εμένα όμως τα καλώδια δεν είναι πρίζες στον τοίχο επειδή είναι παλιό σπίτι, αλλά έρχεται μόνο ένα καλώδιο απ έξω του ΟΤΕ και έχω βάλει ένα ανταπτοράκι να βγάζει rj11 οπότε για να έρθει ο τεχνικός πάλι θα πρέπει να ξηλώνω καλώδια για να μετράει τι παίζει εκτός του σπιτιού.

Η άλλη περίπτωση είναι να υπάρχει κενό στις συχνότητες κάτι το οποίο δεν μπορώ να μετρήσω γιατί το router μου δεν έιναι συμβατό με κανένα απο τα προγράμματα που κάνουν αυτές τις μετρήσεις.

Όλο αυτό δεν με πειράζει τόσο για την ταχύτητα που έχω τώρα γιατί εχω ψιλοσυνηθήσει, αλλά επειδή έχω σκοπό να βάλω vdsl και θεωρητικά με το attenuation 12.8 και ότι είμαι περίπου 800μ απο το ΑΚ θα πρέπει με vdsl να πιάνω καλές ταχύτητες αλλά αμα κρίνω απο την τωρινή γραμμή και ότι θα έπρεπε να πιάνω 19+mbps, φοβάμαι να βάλω vdsl γιατί θα αρχήσω πάλι τα τηλέφωνα και τα καντίλια και δεν γουστάρω.

avga
04-06-13, 12:16
πόσο καιρό είσαι στα 15; με πριν από 5 χρόνια λογικό είναι να έχεις πέσει, λόγω πλήθους συνδρομητών στις γραμμές.
δεν έχω καταλάβει σίγουρα την κατάσταση. αν είσαι για πολύ διαστημα στα 15, αφού γύρισες πάλι σε 15 μετά τα 12 γιατί πιστεύεις ότι δεν λύθηκε το πρόβλημα; ήσουν πρόσφατα στα 19;
το να σε αλλάξουν ζεύγος είναι κάτι για το οποίο πρέπει να το παλέψεις πολύ αν έχεις προβλήματα και συνήθως δεν σου κάνουν την χάρη. οπότε το να σε αλλάξαν ζεύγος δεν το πολυπιστεύω. για το gap που λες δεν ξέρω.

Ragnarokgr
04-06-13, 13:07
πόσο καιρό είσαι στα 15; με πριν από 5 χρόνια λογικό είναι να έχεις πέσει, λόγω πλήθους συνδρομητών στις γραμμές.
δεν έχω καταλάβει σίγουρα την κατάσταση. αν είσαι για πολύ διαστημα στα 15, αφού γύρισες πάλι σε 15 μετά τα 12 γιατί πιστεύεις ότι δεν λύθηκε το πρόβλημα; ήσουν πρόσφατα στα 19;
το να σε αλλάξουν ζεύγος είναι κάτι για το οποίο πρέπει να το παλέψεις πολύ αν έχεις προβλήματα και συνήθως δεν σου κάνουν την χάρη. οπότε το να σε αλλάξαν ζεύγος δεν το πολυπιστεύω. για το gap που λες δεν ξέρω.

Κοίταξε και εγώ πιστευώ για το 15 ότι ίσως ευθύνεται ότι μαζευτήκαμε πολλοί αλλά είναι λογικό με 12.8 attenuation να πιάνω τόσο? Έχω δει άτομα με μεγαλύτερο απο εμένα να πιάνουν 19-20 και το θεωρητικό της γραμμής με τόσο attenuation είναι κοντά στα 22-23.

Εντάξει δεν περιμένω να πιάσω τόσο και λογικό να υπάρχει μια μείωση αλλά στα 15? Δηλάδη πιστεύω ένα 18 θα έπρεπε να το πιάνω. Το σημαντικότερο για μένα είναι ότι θέλω vdsl ή τουλάχιστον όποτε φέρει η forthnet στο Κερατσίνι.
Το θέμα είναι όπως είναι η γραμμή αμφιβάλω αν πχ στο 50mbps πιάσει πάνω απο 30. Απλώς συγκριτικά με άλλους που έχουν το ίδιο attenuation με μένα όλοι τους έχουν πολύ καλύτερες ταχύτητες.

Αν είναι όντως έτσι όπως τα λές τότε τι ακριβώς έγινε και καλυτέρευσε η γραμμή? Ο τεχνικός είχε πει ότι υπάρχει βραχυκύκλωμα στην γραμμή ενώ είχα απογυμνώσει και τα καλώδια έξω απο το σπίτι μου. Άρα πως έφτιαξε? έφτιαξαν το βραχυκύκλωμα μέσα σε 2-3 μέρες? Αυτό κιόλας είναι θέμα του ΟΤΕ, γι αυτό πιστεύω ότι κάτι άλλο έγινε και ότι δεν φτιάχθηκε το πρόβλημα αυτό.

Koeman
04-06-13, 14:45
Μπήκα προχτες στο ρουτερ και συνειδητοποίησα ότι από τα 16.000mbps που συγχρόνιζα και 1021 upload, πλέον είμαι στα 492 / 4.757....

Πήρα 13831, δηλώνω το και το...το παληκάρι λέει όντος συγχρονίζετε πλύ χαμηλά, το περνάω στις βλάβες και θα σας ενημερώσουμε στο κινητό. Το άλλο πρωί βλέπω 2 κλήσεις από 211, δεν τις πρόλαβα και το μεσημεράκι παίρνω πάλι εγώ. Μου λέει ότι βλέπει στο σύστημα να εκκρεμεί επικοινωνία μαζί μου από το αρμόδιο τμήμα. Δεν μπορούμε να κάνουμε λέω κάτι μαζί; Λέει όχι δυστυχως και περιμένω τηλέφωνο, από χτες.

Στα στατιστικά της γραμμής βλέπω ότι από 15,6 attenuation τώρα δείχνει 21. Router είναι ούτε 2 μηνών 585v8.

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι περιμένω τώρα να μου πει στο τηλέφωνο το "αρμόδιο τμήμα". Μαγκιά τους που 2 φορές περίμενα 1 λεπτό στην αναμονή αλλά πήρα για να δηλώσω βλάβη όχι για να κλείνω τηλεφωνικά ραντεβού και να εξαρτάται η επίλυση από το αν θα σηκώσω το τηλέφωνο...τελος πάντων, δεν ξέρω τι έγινε ξαφνικά και συγχρονίζω 11mbps λιγότερο αλλά στο σπίτι μου δεν άλλαξε τίποτα, το ρουτερ είναι ξερό μόνο του κουμπωμένο στην κεντρική πρίζα του σπιτιού και εδώ και 8 μήνες παίζω απροβλημάτιστα στα 16 με fastpath, δεν τίθεται θέμα γραμμής κάτι άλλο συνέβη.

Εμένα δεν μου βγαίνει απ'το μυαλό ότι με την προσφορα του 3play πλάκωσε κόσμος και μας πετσοκόψανε, κι όποιος το πάρει χαμπάρι το πήρε.

Ακραίο;;; Λίγο ε...Άντε να δούμε, το καλό που τους θέλω. Περιμένω τηλέφωνο να τους πω για 3η φορά ότι έχω πρόβλημα, λες και δεν μπορούν να το δουν μόνοι τους πρέπει να το συζητήσουμε και στο τηλέφωνο..

Ragnarokgr
04-06-13, 22:21
Μπήκα προχτες στο ρουτερ και συνειδητοποίησα ότι από τα 16.000mbps που συγχρόνιζα και 1021 upload, πλέον είμαι στα 492 / 4.757....

Πήρα 13831, δηλώνω το και το...το παληκάρι λέει όντος συγχρονίζετε πλύ χαμηλά, το περνάω στις βλάβες και θα σας ενημερώσουμε στο κινητό. Το άλλο πρωί βλέπω 2 κλήσεις από 211, δεν τις πρόλαβα και το μεσημεράκι παίρνω πάλι εγώ. Μου λέει ότι βλέπει στο σύστημα να εκκρεμεί επικοινωνία μαζί μου από το αρμόδιο τμήμα. Δεν μπορούμε να κάνουμε λέω κάτι μαζί; Λέει όχι δυστυχως και περιμένω τηλέφωνο, από χτες.

Στα στατιστικά της γραμμής βλέπω ότι από 15,6 attenuation τώρα δείχνει 21. Router είναι ούτε 2 μηνών 585v8.

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι περιμένω τώρα να μου πει στο τηλέφωνο το "αρμόδιο τμήμα". Μαγκιά τους που 2 φορές περίμενα 1 λεπτό στην αναμονή αλλά πήρα για να δηλώσω βλάβη όχι για να κλείνω τηλεφωνικά ραντεβού και να εξαρτάται η επίλυση από το αν θα σηκώσω το τηλέφωνο...τελος πάντων, δεν ξέρω τι έγινε ξαφνικά και συγχρονίζω 11mbps λιγότερο αλλά στο σπίτι μου δεν άλλαξε τίποτα, το ρουτερ είναι ξερό μόνο του κουμπωμένο στην κεντρική πρίζα του σπιτιού και εδώ και 8 μήνες παίζω απροβλημάτιστα στα 16 με fastpath, δεν τίθεται θέμα γραμμής κάτι άλλο συνέβη.

Εμένα δεν μου βγαίνει απ'το μυαλό ότι με την προσφορα του 3play πλάκωσε κόσμος και μας πετσοκόψανε, κι όποιος το πάρει χαμπάρι το πήρε.

Ακραίο;;; Λίγο ε...Άντε να δούμε, το καλό που τους θέλω. Περιμένω τηλέφωνο να τους πω για 3η φορά ότι έχω πρόβλημα, λες και δεν μπορούν να το δουν μόνοι τους πρέπει να το συζητήσουμε και στο τηλέφωνο..

Μήπως είναι κάποιο πρόβλημα με splitter αν έχεις? Αυτό φαίνεται ότι είναι καθαρά πρόβλημα που εμφανίστηκε τώρα ξαφνικά. Εμένα ήταν σταδιακά η πτώση γι αυτό δεν με ένοιαξε πολύ μέχρι που ξαφνικά είπα "Κατσε ρε φίλε πριν είχα στην ξεφτιλα 17-18 και τώρα 12?".

Αν έχεις splitter τσέκαρε αν δουλεύει βάζοντας το router απευθείας στην γραμμή να δεις αν συνδέεται παραπάνω. Μπορεί κιόλας όταν σηκώνεις το τηλέφωνο να ακούς παράσιτα γιατί δεν διαχωρίζει σωστά το σήμα. Για τόσο μεγάλη απόκλειση δεν πιστεύω να είναι αυτό και μάλλον κάτι παίζει με την γραμμή.

Πάντως δεν πιστεύω να είναι λόγο 3play γιατί και το attenuation ανέβηκε και η γραμμή έπεσε τραγικά. Εκτός αν κάνει παράσιτα άλλη γραμμή σε σένα αλλά και πάλι δεν θα ήταν τόσο μεγάλη η διαφορά.

avga
05-06-13, 09:38
Κοίταξε και εγώ πιστευώ για το 15 ότι ίσως ευθύνεται ότι μαζευτήκαμε πολλοί αλλά είναι λογικό με 12.8 attenuation να πιάνω τόσο? Έχω δει άτομα με μεγαλύτερο απο εμένα να πιάνουν 19-20 και το θεωρητικό της γραμμής με τόσο attenuation είναι κοντά στα 22-23.

Εντάξει δεν περιμένω να πιάσω τόσο και λογικό να υπάρχει μια μείωση αλλά στα 15? Δηλάδη πιστεύω ένα 18 θα έπρεπε να το πιάνω. Το σημαντικότερο για μένα είναι ότι θέλω vdsl ή τουλάχιστον όποτε φέρει η forthnet στο Κερατσίνι.
Το θέμα είναι όπως είναι η γραμμή αμφιβάλω αν πχ στο 50mbps πιάσει πάνω απο 30. Απλώς συγκριτικά με άλλους που έχουν το ίδιο attenuation με μένα όλοι τους έχουν πολύ καλύτερες ταχύτητες.

Αν είναι όντως έτσι όπως τα λές τότε τι ακριβώς έγινε και καλυτέρευσε η γραμμή? Ο τεχνικός είχε πει ότι υπάρχει βραχυκύκλωμα στην γραμμή ενώ είχα απογυμνώσει και τα καλώδια έξω απο το σπίτι μου. Άρα πως έφτιαξε? έφτιαξαν το βραχυκύκλωμα μέσα σε 2-3 μέρες? Αυτό κιόλας είναι θέμα του ΟΤΕ, γι αυτό πιστεύω ότι κάτι άλλο έγινε και ότι δεν φτιάχθηκε το πρόβλημα αυτό.

είναι όντως κουλό να βρήκαν και να διορθώσαν το πρόβλημα τόσο γρήγορα, εκτός αν είχαν κάνει καμιά χαζομάρα σε ρύθμιση.
αυτό που λέω είναι πως αν σε άλλαξαν ζεύγος ουσιαστικά το δικό σου πρόβλημα λύθηκε, αφού δεν είσαι σε προβληματικό. Αν σε αλλάξαν. Γι'αυτό δεν κατάλαβα τι εννοούσες, όταν είπες οτι μπορεί απλά να με άλαξαν και να μην έχει λυθεί το πρόβλημα. αναφέρομαι στο πρόβλημα από τα 15 στα 12. τώρα για τα παραπάνω, δεν ξέρω απ' τα νούμερα να σου πω πόσο θα πρεπε να πιανεις.
διάβασα αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/710400-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%A4%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-VDSL-%CE%B1%CF%80%CF%8C-Statistics-ADSL2?p=5091032). δες το post #38. το παιδί (@ST) μάλλον ξέρει να σου πει, τι να κάνεις, σε περίπτωση που έχεις το ίδιο πρόβλημα. είχε forthnet 17-18 και πήγε 20-22 επειδή έφτιαξε το GAP. δεν ξέρω τι είναι κλπ, αλλά ρώτα τον, σε περίπτωση που..

Ragnarokgr
05-06-13, 16:44
είναι όντως κουλό να βρήκαν και να διορθώσαν το πρόβλημα τόσο γρήγορα, εκτός αν είχαν κάνει καμιά χαζομάρα σε ρύθμιση.
αυτό που λέω είναι πως αν σε άλλαξαν ζεύγος ουσιαστικά το δικό σου πρόβλημα λύθηκε, αφού δεν είσαι σε προβληματικό. Αν σε αλλάξαν. Γι'αυτό δεν κατάλαβα τι εννοούσες, όταν είπες οτι μπορεί απλά να με άλαξαν και να μην έχει λυθεί το πρόβλημα. αναφέρομαι στο πρόβλημα από τα 15 στα 12. τώρα για τα παραπάνω, δεν ξέρω απ' τα νούμερα να σου πω πόσο θα πρεπε να πιανεις.
διάβασα αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/710400-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%A4%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-VDSL-%CE%B1%CF%80%CF%8C-Statistics-ADSL2?p=5091032). δες το post #38. το παιδί (@ST) μάλλον ξέρει να σου πει, τι να κάνεις, σε περίπτωση που έχεις το ίδιο πρόβλημα. είχε forthnet 17-18 και πήγε 20-22 επειδή έφτιαξε το GAP. δεν ξέρω τι είναι κλπ, αλλά ρώτα τον, σε περίπτωση που..

To gap που αναφέρεις είναι το κενό που λέω εγώ στις συχνότητες. Είναι πολύ σημαντικό και τώρα πρόσφατα το διάβασα. Αν όντως έχω gap με ένα email θεωρητικά λύνεται το πρόβλημα αλλά το θέμα είναι όλα τα προγράμματα που μετράνε το gap δεν είναι συμβατά με τον router μου οπότε και δεν μπορώ να πάρω την συγκεκριμένη μέτρηση.

Όσο για το τι έκαναν στο πρόβλημα μου απο τα 15 στα 12 εγώ πίστευα ότι η αλλαγή ζεύγους στον καφάο ήταν κάτι εύκολο και η αλλαγή πόρτας στο dslam είναι το δύσκολο αλλά φυσικά δεν γνωρίζω κάτι πάνω σε αυτό το θέμα και ούτε καν ξέρω πως γίνεται η σύνδεση οπότε αν κανείς ξέρει ας ρίξει τα φώτα του :).

Koeman
10-06-13, 15:45
Είχαμε διαφορετικής φύσης πρόβλημα, κατόπιν επίσκεψης του τεχνικού της 4thnet με ενημέρωσαν ότι από την μεριά μου είναι όλα οκ και φταίει κάτι από την μεριά του οτε, κάποιος τεχνικός λένε θα κούνησε κανα καλώδιο τέλος πάντων γιατί δεν είχα και τηλέφωνο, υπέγραψα ένα χαρτί και μου είπε θα με ενημερώσουν για την εξέλιξη.

Πριν με ενημερώσουν, όχι μόνο έφτιαξε το πρόβλημα συχρονισμού αλλά από τα 15800+ τώρα είμαι στα 17300 (Με fastpath, όπως είχα μέχρι τώρα)

Σήμερα έλαβα και το (επικαλυπτικό εκ του αποτελέσματος) sms που έλεγε ότι τελείωσαν οι εργασίες κι αν παραμένει το πρόβλημα να τους ειδοποιήσω.

Απλά ενημερώνω ότι και στην αναμονή που επικοινώνησα 3 φορές με το τεχνικό τμήμα δεν περίμενα πάνω από 1 λεπτό. Μπράβο για την άμεση αντίδραση και το αποτέλεσμα που με χαροποιεί ιδιαιτέρως!

mikroman
10-06-13, 17:42
τυχαίνει μερικές φορές, από απροσεξία να αποσυνδεθούν καλώδια στο καφαο, δεν το χω πάθει , αλλά έχω διαβάσει κι άλλους που το παθαν. το ζόρι είναι να σου κάτσει Παρασκευή :p
ούτε 1 λεπτό στην αναμονή.. καιρό έχω να ακούσω καλό λόγο για τηλεφωνικό κέντρο, μπράβο τους

@ ADSLgr.com All rights reserved.