PDA

Επιστροφή στο Forum : Από τα 11Μbps στα 5Μbps



magiktigra
30-05-13, 05:29
Να πω και εγώ την 'ιστορία' μου...Πρίν κανένα 6μηνο άλλαξα την 2άρα ταχύτητά μου σε 24άρα..Το πρώτο κλείδωμα έγινε στα 4Mbps (μιλάμε για τρελές ταχύτητες)..πήρα λοιπόν τηλέφωνο στο 13888 και τους είπα τι γίνεται..μου είπαν πως όντως βλέπουν ένα πρόβλημα και πως θα το διορθώσουν, όπως και έγινε σε 2-3 μέρες..μετά την όποια 'επιδιόρθωση', κλείδωνα στα 6-7 Mbps..Βρίσκομαι σε χωριό και λέω οκ..χαρούμενος να είσαι με τέτοιες ταχύτητες..Σε κάποια φάση αναρωτήθηκα: Καλά εγώ δεν δικαιούμαι ρούτερ? (Είχα ένα baudtec αγορασμένο και είχε πρόβλημα στην εμβέλεια του ασύρματου)..και έτσι λοιπόν ξαναπήρα στο 13888 και μου έστειλαν ένα zte δωρεάν..το συνδέω και τι να δώ? 8Mbps + ..λέω ακόμη καλύτερα.εν τω μεταξύ είδα στην συσκευασία του ρούτερ το φιλτράκι και λέω ας κάνω ένα πείραμα..έβγαλα λοιπόν το σπλίτερ και έβαλα έναν απλό διακλαδωτή και το φίλτρο στην μεριά του τηλεφώνου..δοκιμάζω και τι να δω? 11Mbps+ ..ακόμη καλύτερα..Το άφησα λοιπόν έτσι για 2-3 μήνες..το μόνο πρόβλημα που είχε ήταν 1-2 αποσυνδέσεις την ημέρα, όταν ανέβαινε ο θόρυβος της γραμμής, αλλά το λιγότερο που συγχρόνιζε ήταν στα 8-8,5Mbps και δεν ήταν το πρόβλημα το οτι δεν είχα σπλιτεράκι γιατί 1-2 αποσυνδέσεις την ημέρα μου έκανε και απο την αρχή..Μέχρι εδώ όλα (σχεδόν) καλά..Πρίν καμιά εβδομάδα όμως, χωρίς να έχω αλλάξει ή πειράξει τίποτα στην γραμμή, άρχισε να συγχρονίζει στα 6Mbps και με περισσότερες αποσυνδέσεις..5-6 κάθε μέρα και στο τέλος κατέληξε να κλειδώνει στα 4,9Mbps..Τους πήρα τηλέφωνο και μου λένε πως είναι οκ για την περιοχή μου..βέβαια θα έρθει και τεχνικός αλλά το πολύ πολύ να μου πει ό,τι μου είπε και ο πρώτος που είχε έρθει..οτι δηλαδή τόσο πρέπει να κλειδώνω..Οκ να το δεχτώ αυτό..αλλά έχω 2 απορίες..ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ να κλείδωνα στα 9-11Mbps για τόσους μήνες ενω λένε πως στην περιοχή μου πρέπει να κλειδώνει γύρω στα 6-7Mbps και πώς ξαφνικά να έχει πέσει τόσο η ταχύτητά μου χωρίς να έχω πειράξει τίποτα πάνω στην γραμμή μου?Υπάρχει καμία εξήγηση βρε παιδιά?Ευχαριστώ για την υπομονή όποιου κάθησε να το διαβάσει :)

manicx
30-05-13, 14:27
Στατιστικά της γραμμής;

balandis
30-05-13, 14:36
βαλε το ρουτερ καρφι στην τηλεφωνικη πριζα χωρις διακλαδωτη να δεις αν εχεις διαφορα.απο τοτε που εχω σκτο το ρουτερ το δωματιο χωρις διακλαδωτες και τετοιες ιστοριες εχω 2,5 χρονια να δω αποσυνδεση.αν αυξανεις θορυβο ζητησε καθαρισμο γραμμης,κατι τετοιο γιατι ειχα και γω πριν καιρο,και συχρονισα παραπανω λιγο.στατιστικα απο το ρουτερ ???

magiktigra
30-05-13, 20:08
Έπρεπε να φωνάξω στο φόρουμ για να λυθεί το πρόβλημα μου φαίνεται :p:p:p ..Ήρθε τεχνικός σήμερα και έψαξε την περιοχή..δεν μου είπε τι ακριβώς έκανε απλώς μου είπε πως σε κάποιο σημείο του δρόμου έκανε έργα η ΕΥΔΑΠ και πείραξε τα καλώδια..δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύει αυτό πάντως η ταχύτητα ανέβηκε :

Downstream Upstream

SNR Margin: 7.9 dB 10.0 dB

Line Attenuation: 45.9 dB 21.2 dB

Data Rate: 9212 kbps 1001 kbps

PS: Το έχω δοκιμάσει και απ' ευθείας..δεν έχει διαφορά.

balandis
30-05-13, 21:08
:oneup::)φαινεται οτι εισαι μακρια απο το κεντρο.45,9 db line attenuation-εξασθενηση γραμμης-καλα εισαι με το 10αρι.:)

manicx
30-05-13, 21:56
46 att και 9000 kbps; Ξέρω πολλούς που θα σκότωναν για τέτοια ταχύτητα σε τέτοια απόσταση.

balandis
30-05-13, 22:26
δηλαδη δεν ειναι καλα????αλλο πιανουν πολυ λιγοτερο αναλογως ποσο μπουκωμενη η περιοχη.εγω τι να πω???με ενα κεντρο στο περιστερι,να εξυπηρετοι πανω απο 400.000 κοσμο.το netgear μου λεει 40-41 attenuation.και εδω που ειμαι ολοι σερνονται 4,5, αντε και λιγο παραπανω με καμμια πεθαμενη forthnet ενα χρονο αγανακτησα να μην συχρονιζει η γραμμη.πιαν 5.100 με reset to πρωι.παλι καλα εχω το thomson 13 μερες σερι και συχενιζει.δες και τα στατιστικα μου να παθεις πλακα.

Uptime: 13 days, 14:09:43

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 880 / 4,348

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 782 / 5,120

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 41.36 / 65.07

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.0 / 20.0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 22.0 / 38.5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10.5 / 6.0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / GSPN

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 102 / 0

FEC Errors (Up/Down): 26 / 1,912,238

CRC Errors (Up/Down): 13 / 25,127

HEC Errors (Up/Down): 120 / 188,608
υπομονη εχω πηξει με τα 4αρακια καιπενταρακια εδω και χρονια.

manicx
31-05-13, 14:12
Αυτό λέω, ότι παραείναι καλά για τέτοια απόσταση

balandis
31-05-13, 16:47
:)πολυ καλα θα ελεγα:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.