PDA

Επιστροφή στο Forum : Zyxel 650R-33 και σύνδεση με netmod



limassol
01-07-04, 15:40
Καλησπέρα σε ολους σε λιγες μέρες θα ανοικώ και εγω ηστερα απο πολυ κοπο και πολλα εμπόδια με τον ΠοΤε στο κοσμο του dsl!!!Αλλα ας μην σας κουραζω εχω σπιτι 2 γραμμες εκτον οποιον η μια ειναι isdn και η αλλη θα γινει isdn απο αυριο, το θεμα ειναι οτι ολα αυτα τα εχει συνδεση ενας τεχνικος του πατερα μου γιατι ειχε προβλημα με το isdn(το netmod) ηταν σε αλλο δωματιο απο οτι το pc kai του εβαλε μια καρτα isdn. Αυτος εχει βαλει το netmod πανω στα γυμνα καλοδια που ερχονταν επανω στο σπιτι και τα εχει μονωσει, εγω τωρα πως 8α συνδεσω το dslaki μου? Αφου κανονικα τα καλοδια το ενα παει τοιχο και το διαχωριστη και το αλλο απο διαχωριστη σε netmod. Ειμαι πολυ nooBiS ακομα και ελπιζω να σας βοηθησα να καταλαβετε το προβλημα μου, Σας Ευχαριστω προκαταβολίκα.

WAntilles
01-07-04, 16:06
α. Είσαι Τσύπριος από την Λεμεσσόν;

β. Είσαι δεν είσαι, καλώς τονε και με γεια το DSL.

γ. Αν τα καλώδιά σου στο NetMod είναι όπως τα λες (γυμνά επάνω του) τότε έχεις στην υπάρχουσα ISDN από τα πολύ παλιά NetMod (σαν το δικό μου).

Κάνε τα παρακάτω, ανεξάρτητα από το τί router έχεις:

1. Αφού περιμένεις να γίνει και η 2η γραμμή ISDN, αυτή θα έχει λογικά καινούριο NetMod που δεν θα είναι γυμνά τα καλώδια πάνω του αλλά με κανονικό βύσμα τηλεφώνου. Σου προτείνω να κάνεις παιχνίδι με αυτό (είτε κάνεις δηλαδή την 2η γραμμή ISDN, είτε άλλαξε μεταξύ τους τα NetMod).

Η συνδεσμολογία θα πρέπει να είναι η παρακάτω:

[είσοδος γραμμής ISDN στο σπίτι] <-Α-> splitter <-Β-> [aDSL router] <-Γ-> [PC]

[είσοδος γραμμής ISDN στο σπίτι] <-Α-> splitter <-Δ-> [NetMod] <-Ε-> [τηλέφωνα]

(σου δείχνω τα 2 παράλληλα κλαδιά - μέχρι καί το splitter είναι κοινό - μετά γίνεται η διακλάδωση).

Αυτή τη στιγμή ουσιαστικά έχεις το παρακάτω:

[είσοδος γραμμής ISDN στο σπίτι] <-Α+Δ-> [NetMod] <-Ζ-> [PC]

Εξηγώ τώρα τί είδους καλώδια είναι το καθένα από τα παραπάνω (Α μέχρι Ζ):

Α, Δ, Ε, Ζ -> τηλεφώνου

Β -> μικτό (από τη μια μεριά τηλέφωνο από την άλλη δικτύου Ethernet)

Γ -> δικτύου Ethernet

Το καλώδιο Β καλό είναι να είναι κοντό σε μήκος γιατί συνήθως είναι "εξειδικευμένο" και μπορεί να διαφέρει ανάλογα με το συνδυασμό splitter-router που θα χρησιμοποιήσεις.

Το καλώδιο Γ μπορείς να το κάνεις όσο μακρύ θες (μέχρι και 100m).

Εννοείται ότι μετά απ' όλα αυτά μπορείς να βγάλεις την κάρτα ISDN από το PC γιατί θα είναι πλέον άχρηστη.

wintech2003
01-07-04, 19:31
α. Είσαι Τσύπριος από την Λεμεσσόν;


lol

limassol
06-07-04, 15:20
thx!!!!!i made it!!halandri power

limassol
06-07-04, 15:21
ααα μηπως μπορειτε να με βοη8ησετε και στις ρυθμισεις που πρεπει να κανω για τον ισπ; ασν μαλλον θα βαλω!!!ευχαριστω και παλι ολουΣ :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.