PDA

Επιστροφή στο Forum : Routers με ISDN fallback (zyxel 652)



aesir
01-07-04, 15:50
Μπορεί να μου πει κάποιος περιληπτικά ποια Zyxel ή άλλη μάρκα router έχουν ISDN fallback, και αν το έχουν δοκιμάσει τι config έχουν;

sdikr
01-07-04, 20:55
aesir, το zyxel 652r έχει σίγουρα κάθως και τον cisco (836?)
έχουν rs232 οπότε τους βάζεις ότε Modem θέλεις

το config είναι κλασικά at commands
και επίσης στο zyxel του δίνεις ένα ip το οποίο μάλλον κάνει Ping και αν δεν μπορεί να το δεί τότε σηκώνει το isdn
επίσης στο zyxel έχει και wan backup, (πχ αν τα παίξει η οτενετ να το γυρίσει σε ΝΕΤΚΑΡΤΑ ας πούμε)

aesir
01-07-04, 21:24
Ναι το Cisco έχει με το καινούργιο ΙΟS για όποιον έχιε και μπορεί να το κατεβάσει. Εν ολίγοις συνδέεις το netmod μέσω σειριακής στο Zyxel και του ορίζεις dialup (phone no, username, password) κάπου μέσα στο conf σε περίπτωση που δεν έχει πέσει η ADSL? Αν το έχει κάνει setup κάποιος μπορεί να βάλει post ένα screen capture?

sdikr
01-07-04, 21:27
Ναι το Cisco έχει με το καινούργιο ΙΟS για όποιον έχιε και μπορεί να το κατεβάσει. Εν ολίγοις συνδέεις το netmod μέσω σειριακής στο Zyxel και του ορίζεις dialup (phone no, username, password) κάπου μέσα στο conf σε περίπτωση που δεν έχει πέσει η ADSL? Αν το έχει κάνει setup κάποιος μπορεί να βάλει post ένα screen capture?

δώσε μου λίγο χρόνο να το κάνω επιτόπου!!

sdikr
01-07-04, 22:50
Ναι το Cisco έχει με το καινούργιο ΙΟS για όποιον έχιε και μπορεί να το κατεβάσει. Εν ολίγοις συνδέεις το netmod μέσω σειριακής στο Zyxel και του ορίζεις dialup (phone no, username, password) κάπου μέσα στο conf σε περίπτωση που δεν έχει πέσει η ADSL? Αν το έχει κάνει setup κάποιος μπορεί να βάλει post ένα screen capture?

δώσε μου λίγο χρόνο να το κάνω επιτόπου!!

aesir
02-07-04, 09:17
thx! :wink:

stako
02-11-05, 12:49
Επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα 653HWI, μήπως θα μπορούσες να μου πεις πως ακριβώς λειτουργεί το ISDN backup? Δλδ αν δει ότι έχει πέσει η DSL κάνει αυτόματα κλήση με την ISDN και μπαίνει σε ISDN backup? Μετά πως επαναφέρει την DSL? Είναι η όλη διαδικασία (DSL-->ISDN-->DSL) αυτόματη?

Η Zyxel έχει ένα demo του web config στο http://zywall70utmdemo.zyxel.com/ , από όσο καταλαβαίνω από εκεί μέσα κάνει ping για να δει αν έχει πέσει η dsl και αν ναι τότε μπαίνει σε ISDN. Δεν καταλαβαίνω όμως πως γυρνάει σε dsl μετά. Και εννοώ το πρακτικό μέρος του θέματος. Πχ κλείνει την ISDN και δοκιμάζει να μπει με την DSL? Γιατί αν είσαι με static ip και δεν ρίξει την ISDN τότε δεν πρόκειται να μπει με την ίδια IP με DSL ακόμα και να έχει φτιάξει η γραμμή.

Θα εκτιμούσα την βοήθεια σου καθώς έχει χαλάσει το κανονικό router που έχω (ένα LevelOne) και τώρα είμαι με το........netmod μέχρι να πάρω το καινούργιο.

Ευχαριστώ

sdikr
02-11-05, 13:09
Στο 652, πάντως έκανε fall back όταν δεν μπορούσε πλέον να κάνει Ping στο default gateway μέσω adsl, εφόσον εμπαινέ με isdn σύνεχιζε να προσπαθεί να κάνει ping στο default gateway μέσω adsl αν έπερνε απάντηση (εκανέ δηλαδή συνδεση) τότε το γυρνούσε στην adsl.

Ναι χρείαζεται δευτέρος λογαριαμός για να το κάνει;

stako
02-11-05, 13:19
Στο 652, πάντως έκανε fall back όταν δεν μπορούσε πλέον να κάνει Ping στο default gateway μέσω adsl, εφόσον εμπαινέ με isdn σύνεχιζε να προσπαθεί να κάνει ping στο default gateway μέσω adsl αν έπερνε απάντηση (εκανέ δηλαδή συνδεση) τότε το γυρνούσε στην adsl.

Ναι χρείαζεται δευτέρος λογαριαμός για να το κάνει;

Ερωτηματικό έβαλες στο τέλος? Αν ναι, από ότι καταλαβαίνω δεν μπορεί να γίνει με μια static σύνδεση που παίζει με την backup isdn που δίνει η 4net. Κρίμα......

Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για την βοήθεια

:)

pk33
07-11-05, 16:13
CISCO 876-SEC0I-K9,
VIGOR 2600i
Zyxel 662H

τουλάχιστον στον CISCO μπορεί να γίνει με μία ADSL από FORTHnet αλλά το ISDN σηκώνεται μετά από 2-3 λεπτά αφού καθαρίσει ο BRAS. Το καλύτερο είναι με 2 accounts.

stako
07-11-05, 16:16
CISCO 876-SEC0I-K9,
VIGOR 2600i
Zyxel 662H

τουλάχιστον στον CISCO μπορεί να γίνει με μία ADSL από FORTHnet αλλά το ISDN σηκώνεται μετά από 2-3 λεπτά αφού καθαρίσει ο BRAS. Το καλύτερο είναι με 2 accounts.

Ναι αλλά με δυο accounts πως θα έχεις την ίδια static ip? Δεν γίνεται.......:(

pk33
09-11-05, 14:14
γίνεται μόνο αν ζητήσεις από τον ISP σου να σου περάσει την ίδια IP, και φυσικά ΠΟΤΕ δεν πρέπει να παίζουν ταυτόχρονα. Πάλι όμως θα πρέπει να περιμένεις 2-3 λεπτά να καθαρίσει ο BRAS. Θα ξεπεράσεις όμως το πρόβλημα της απαναφοράς του ADSL.

@ ADSLgr.com All rights reserved.