PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο Πρόβλημα με router ethernet και wifi



jose
31-05-13, 22:46
Χθες συνδέθηκα με τον οτε, μου δώσανε ένα router ZTE και έχω τo εξής πρόβλημα.
Σήμερα προσπάθησα να τo συνδέσω και να βάλω τους κωδικούς για να έχω internet.
Στην αρχή τo λαμπάκι του DSL δεν συγχρόνιζε και έλεγα ότι έχει πρόβλημα η γραμμή μου.
Τελικά ανοίγω τo laptop και συνδέω τo router με την ethernet θήρα στο laptop.
Μετά από λίγο μου συγχρόνιζε η γραμμή κανονικά. οποτε μπαίνω στο interface του router να βάλω κωδικούς και να ρυθμίσω τo wifi.

Όλα καλά έως εδώ, έλα όμως όταν παω και βγάζω το ethrnet καλώδιο από το laptop η το router το DSL αποσυγχρονιζει άμεσος. οποτε δεν έχω intenet. ναι μεν συνδέομαι με το router μέσο wifi, είτε από laptop είτε από κινητό, αλλα δεν έχω δυστυχώς internet!!

τι γίνετε ρε παιδιά?? είναι πολύ κουλό αυτό... λέτε να έχει πρόβλημα το router??

billybiros
01-06-13, 20:47
Τσέκαρε αν δουλεύει το τηλ. εκείνη την ώρα (κλήση από κινητό σε σταθερό να δεις αν δουλεύει).
Πιθανόν κάτι στη σύνδεση να βραχυκυκλώνει τη γραμμή, δοκίμασε σε άλλη θήρα Ethernet ή με άλλο καλώδιο Ethernet.

jose
02-06-13, 13:23
Τσέκαρε αν δουλεύει το τηλ. εκείνη την ώρα (κλήση από κινητό σε σταθερό να δεις αν δουλεύει).
Πιθανόν κάτι στη σύνδεση να βραχυκυκλώνει τη γραμμή, δοκίμασε σε άλλη θήρα Ethernet ή με άλλο καλώδιο Ethernet.

τo έχω κάνει αυτό που λες... όντως ξέρω ότι τo τηλ έχει πρόβλημα.δεν μπορώ να κάνω κλήσεις ούτε να λάβω. αλλα για κάποιο λόγο έχω intenet μονο όταν συνδέω τo ethernet με τo laptop!!! αν κόψω τo ρεύμα στο laptop κόβετε και ο συγχρονισμός στο router .
Ίσος ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί για κάποιο λόγο η εγκατάσταση τις γραμμής μου από τον οτε.. τo έχω δηλώσει ήδη σαν πρόβλημα ελπίζω να λυθεί

billybiros
02-06-13, 16:30
τo έχω κάνει αυτό που λες... όντως ξέρω ότι τo τηλ έχει πρόβλημα.δεν μπορώ να κάνω κλήσεις ούτε να λάβω. αλλα για κάποιο λόγο έχω intenet μονο όταν συνδέω τo ethernet με τo laptop!!! αν κόψω τo ρεύμα στο laptop κόβετε και ο συγχρονισμός στο router .
Ίσος ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί για κάποιο λόγο η εγκατάσταση τις γραμμής μου από τον οτε.. τo έχω δηλώσει ήδη σαν πρόβλημα ελπίζω να λυθεί
Αν δε δουλεύει γενικός και το τηλέφωνο τότε σιγουρα δεν είναι θέμα modem.
Καλώντας από κινητό σε σταθερό τι σου βγάζει (normal tone) ή (fast busy tone);
και ο συγχρονισμός πόσος είναι όταν συγχρονίζεις (normal) ή πολύ χαμηλός;
Αν ισχύουν τα normal tone και χαμηλός συγχρονισμός τότε, πιθανόν κάποια κακή (χαλαρή) σύνδεση - "μονοπολο" να υπάρχει στη γραμμή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.