PDA

Επιστροφή στο Forum : Σοβαρό πρόβλημα με το download της Wind



teochris
01-06-13, 11:51
Καλημέρα σε όλους.
Εδώ και 2-3 μήνες έφυγα από Αθήνα και εγκαταστάθηκα επαρχία. Εδώ λοιπόν οι μόνοι providers που καλύπτουν την περιοχή με Adsl 24Mpbs είναι:ο ΟΤΕ και η Wind. Λόγω τιμής διάλεξα την Wind. Ήρθε ο εξοπλισμός, τον σύνδεσα, ήρθαν οι τεχνικοί της Wind μέτρησαν την γραμμή μου, όλα πολύ καλά. Έχω και σχετικό χαρτί με τις μετρήσεις τους. Μπαίνοντας στο ρούτερ ο συχρονισμός μου είναι 18Mbps. Σας γράφω τα στοιχεία του ρούτερ.
Rate(Up/Down):1.021/18.069Kbps
Noise Margin (Up/Down): 11,5/8,9db
Line Attenuation(Up/Down): 8,9/14,3db
Υπόψιν δεν υπάρχει καμία άλλη σύνδεση τηλεφώνου στο σπίτι. Από το κουτί του ΟΤΕ κατευθείαν στο ρούτερ.
Τώρα το κουφό της υπόθεσης. Όταν πηγαίνω να κατεβάσω κάτι, δεν ξεπερνάω τα 200Kbps. Τους παίρνω τηλέφωνο και αφού κάνουν μετρήσεις και ρυθμίσεις πάλι τα ίδια. Τους ξαναπέρνω πάλι τηλέφωνο και μου λένε ότι είναι όλα τέλεια. Με βάζουν σε μία διεύθηνση ftp δική τους και το ανώτερο που κατέβασα ήταν 300Kbps. Με βάζουν να ανοίξω 3 αρχεία και πάλι κανένα δεν ξεπέρασε τα 300Kbps. Αυτοί όμως μου λένε ότι το σύνολό τους (και τα 3 αρχεία μαζί) ήταν 900Kbps και είναι εντάξει η γραμμή τους. Εδώ έχουμε την διαμάχη. Εγώ τους λέω ότι αφού έχω συχρονίσει στα 18.069Kbps δεν γίνετε να κατεβάζω σε ftp μέχρι 300Kbps. Ούτε είναι σωστό να κατεβάζω 3 αρχεία μαζί για να είναι το σύνολό τους 900Kbps. Εγώ θέλω να κατεβάζω ένα αρχείο και όχι 3 μαζί. Φυσικά θέλω να κατεβάζω με ταχύτητα κοντά στον συχρονισμό μου. Αφού σε ftp φτάνω το ανώτερο 300Kbps φανταστείτε τι γίνετε οταν κατεβάζω από κανά δύσκολο site (Αμερική κ.λ.π.). Αντε να φτάσω τα 150Kbps. Δηλαδή κολλάει μέχρι και το video από το YouTube.
Στην Αθήνα που διατηρώ σπίτι δοκίμασα να κατεβάσω το ίδιο αρχείο που μου είπαν αυτοί το κατέβασα με ακριβώς την ταχύτητα που έχει συχρονίσει το ρούτερ. Εδώ δυστυχώς όχι.
Τι μπορώ να κάνω και πως να κινηθώ (έστω και νομικά) για να απαλαχτώ από αυτή την ταλαιπωρία. Θέλω να φύγω να πάω στον ΟΤΕ αλλά χωρίς να πληρώσω το πρόστιμο επειδή έκανα τώρα το συμβόλαιο. Δικό τους είναι το λάθος και η εικονική ταχύτητα που δείχνει το ρούτερ τους. Α ξέχασα έχω δοκιμάσει άλλα 3 ρούτερ μήπως και φταίει αυτό. Με όλα το ίδιο. Δεν γίνετε να τάζουν γραμμή 24Mbps και να κοροιδεύουν τον κόσμο. Δεν ανακαλύψαμε ξαφνικά το Internet εδώ στην επαρχία και μας δουλεύουν, ενώ πληρώνουμε όπως όλος ο κόσμος.
Παρακαλώ μόνο σοβαρές απόψεις και λύσεις.

nyannaco
03-06-13, 09:09
Δεν γίνετε να τάζουν γραμμή 24Mbps και να κοροιδεύουν τον κόσμο.Μάλλον σου ξέφυγε ένα μικρό έως... σε αυτό το σημείο, είναι όλοι οι πάροχοι πολύ προσεκτικοί, εδώ και πολλά χρόνια. Δεν θα τους πιάσεις εκεί.
Εχεις ρωτήσει τί πιάνουν άλλοιστη γειτονιά σου, με ΟΤΕ και με Wind?

teochris
03-06-13, 12:53
Οκ έως 24Mbps λοιπόν. Εγώ είμαι τώρα στα 18Mbps και στην ουσία είμαι με 2Mbps γιατί δεν κατεβαίνει κανένα αρχείο πάνω από 200Kbps. Απλά μας δουλεύουν! Οι γείτονες στην Wind το ίδιο με μένα και το πολύ να πάνε στα 200Kbps, ενώ στον ΟΤΕ τερματίζουν όσο τους γράφει το ρούτερ. Δηλαδή κατεβάζουν με 1,8-1,9
Σου στέλνω την διεύθυνση να δοκιμάσεις εσύ με πόσο κατεβάζεις το ISO αρχείο που βρεις εκεί.
ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/knoppix/

pts
03-06-13, 13:29
Μήπως λόγω του noise margin σου (8,9) που είναι στα όρια έχεις πολλαπλούς στιγμιαίους αποσυγχρονισμούς της γραμμής; Δες λίγο αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/21205-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-dB-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-Signal-to-Noise-Attenuation-Power) και αυτό. (http://www.adslgr.com/forum/threads/48807-%CE%A3%CE%B5-%CF%84%CE%B9-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B1-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-modem-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF-ADSL2-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B9-dB)

Επίσης ρίξε μια ματιά στο παρακάτω topic (αν δεν το έχεις κάνει ήδη). Ίσως σε βοηθήσει.

http://www.adslgr.com/forum/threads/31796-FAQ-%CE%A0%CF%8E%CF%82-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CF%8C%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-DSL

teochris
03-06-13, 14:25
Δεν έχω καταλάβει κάτι τέτοιο. Δεν θα έπρεπε να το καταλάβω αν είχε αποσυγχρονισμούς?
Την ταχύτητα και εγώ σε ftp εσωτερικού την μετράω, σε αυτο που μου είπε η Wind: ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/knoppix/
Το πολύ να κατεβάσω με 300Kbps ένα ISO αρχείο. Ενώ στην Αθήνα το ίδιο αρχείο το κατεβάζω με 1,7 και με το noise margin 10,4db.
Ψάχνοντας ακούω ότι το ADSL το φέρνουν εδώ με 3G. Ίσως εκεί είναι το θέμα.

pts
03-06-13, 16:44
Δεν έχω καταλάβει κάτι τέτοιο. Δεν θα έπρεπε να το καταλάβω αν είχε αποσυγχρονισμούς?

Νομίζω κάνοντας απλά download όχι γιατί τα πακέτα που γίνονται drop ή που φτάνουν αλλοιωμένα στον προορισμό τους λόγω του θορύβου της γραμμής επανεκπέμπονται. Αν παρατηρήσεις από την άλλη τον όγκο των CRC errors (http://en.wikipedia.org/wiki/Cyclic_redundancy_check) του router σου φαίνεται σαν κάτι να μην πηγαίνει καλά. Με κάθε επιφύλαξη πάντα.

teochris
03-06-13, 17:27
Έχεις δίκιο δεν το είχα προσέξει καθόλου αυτό. Απορώ όμως πως οι τεχνικοί τους(Wind) που ήρθαν εδώ και μέτρησαν την γραμμή, την έβγαλαν άριστη!!! Θα ψάξω να βρω και να σκανάρω το τελικό χαρτί τους με τις μετρήσεις. Ίσως εσύ καταλάβεις κάτι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.