PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακύρωση Telas Zisto



makalaba
27-01-07, 17:56
Να σας πώ το πρόβλημά μου και όποιος μπορεί να βοηθήσει.

Μου ήρθε κατά τις 15 Δεκεμβρίου ειδοποίηση από τον ΟΤΕ οτι έχει ενεργοποιηθει προεπιλογή φορέα από κάποιο πάροχο.Φυσικά δεν έιχα ιδέα αφου ποτέ δε ζητησα προεπιλογή από κανέναν.
Πάιρνω τον Οτε και λέει οτι δεν μπορεί να γινει απενεργοποίηση και οτι δεν ξέρει ποιος πάροχος είναι αυτός.Μπορώ να το απενεργοποιήσω λέει μόνο μετά από δύο μήνες.

Πρίν λιγες μέρες μου ήρθε λογαριασμός απο την Τελλάς.37 ευρώ.Στον λογαριασμο αναφέρει οτι αν τον πληρώσω σημαίνει οτι αποδέχομαι όλους τους όρους .Εγω ποτέ δεν είχα αποδεχθει κάτι.

Συγκεκριμένα κατα το δεκέμβριο με είχαν πάρει απο την Τελας για το Ζιστο.Τους ρωτάω αν στην κηφισια είναι διαθεσιμο και μου λέει η κοπελιά ναι ναι κανένα προβλημα, αφού τη ρωτησα συγκεκριμένα θα έχω 4 μμπιτ μόλις ενεργοποιηθω μου λεει βέβαια απο το δικτυο μας ....
Την επόμενη μέρα παίρνω τηλέφωνο και λέω να ακυρώσουν την διαδικασία αφού με δουλέψανε, δεν έχουν δίκτυο στην περιοχή μου και θα δεσμετώ για 1 χρόνο με 1 Μμπιτ. και όχι 4 οπως επέμενε η κοπελιά.

Τώρα μου ζητάνε να τους στήλω φαξ με υπογραφές κτλ.

Να στείλω το φαξ απενεργοποίησης ? να πληρώσω το λογαριασμο ? Εγώ δεν έχω αποδεχθεί κανέναν ορο , ασε που με δουλέψανε.
Αν στείλω φαξ ακύρωσης μήπως μου ζητάνε μετά χρήματα για τη αποδέσμευση των 12 μηνών?

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μέγεθος του ποστ. :rtfm:

Space2006
27-01-07, 18:10
1. Δεν πρέπει σε καμμία περίπτωση να πληρώσεις τον λογαριασμό που σου στείλανε. Όπως σωστά λέει εκεί αν τον πληρώσεις είναι σαν να αποδέχεσαι την σύμβαση.

2. Θα πρέπει να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ εξηγώντας όσα έγραψες εδώ και ζητώντας άμεση διακοπή (μην φοβάσαι είναι απλή διαδικασία, δεν πρόκειται να μπλέξεις). Η ΕΕΤΤ θα ζητήσει από την Tellas το απομαγνητοφωνημένο κείμενο της συνομιλίας που είχες με την τηλεφωνήτρια. Αν είναι όπως μας τα λες εδώ δεν πρόκειται να έχεις κανένα πρόβλημα.

Υποβολή καταγγελίας:

ΕΕΤΤ

- Γραμμή Επικοινωνίας: 801 11000 80 (αστική χρέωση)
- Ταχυδρομική Διεύθυνση: Λεωφόρος Κηφισίας 60, 151 25 ΜΑΡΟΥΣΙ
- E-mail: katanalotes@eett.gr, consumers@eett.gr
- Fax: 210 610 5049


Έχει παραγίνει πια με τις αυθαιρεσίες. . . (και δεν εννοώ εδώ την Tellas εδώ. Πιθανότατα σου τηλεφώνησαν από dealer της Tellas. Αυτοί ειδικά σου λένε ότι θέλεις να ακούσεις αρκεί να πουλήσουν)

makalaba
27-01-07, 18:17
Σε ευχαριστώ πολύ αυτό θα κάνω .

ermis333
27-01-07, 22:17
Στο ίντερνετ τόσο καιρό με ποια εταιρία μπαίνεις;;

Γιατί πως είναι δυνατόν να σου στείλαν λογαριασμό αν δεν έχεις ενεργοποιηθεί;

sdikr
27-01-07, 22:21
Στο ίντερνετ τόσο καιρό με ποια εταιρία μπαίνεις;;

Γιατί πως είναι δυνατόν να σου στείλαν λογαριασμό αν δεν έχεις ενεργοποιηθεί;

Μιλάει για προεπιλογή, αν δεν κάνω λάθος δεν χρειάζεται να ενεργοποιηθεί και το Internet Μαζί

makalaba
28-01-07, 21:33
Στο ίντερνετ είμαι με Vivodi μέσω οτέ ενεργοποιήθηκε κατα τις 15 Δεκεμβρίου.Την έβαλα μόλις ακύρωσα μέσω τηλεφώνου την αιτηση για Ζίστο.Συγκεκριμένα με πήρε τηλέφωνο και μια κοπέλα από Τελάς μετά με ρωτησε πότε ήταν να έρθει ο κούριερ για να ακυρωθεί το ραντεβού.

Αλλά σιγά μην το ακύρωναν. Στο τηλέφωνο πριν λιγες μέρες μου είπαν οτι βρισκεται προς ενεργοποίηση και το dsλ... Αλλά πώς γίνονται όλα αυτά στη γραμμή μου αφού δεν έχω συμφωνήσει σε κανέναν όρο? δεν έχω υπογράψει τίποτα ...


Τα 37 ευρώ πρέπει να είναι και για ιντερνετ απο τελας που φυσικά δεν έχω

iliask
29-01-07, 13:01
Kαι εμένα μου το έκαναν κάτι παρόμοιο. Ενώ είχα στείλει αίτηση διακοπής στη τελλάς αρχές Ιανουαρίου (2 μήνες αναμονη) με πέρνει ενας τεχνικός στις 20 του μήνα και μου λεει η γραμμή σας είναι ετοιμη ,,,,,, Επειδη δεν είχα ούτε τηλ του είπα να έρθει να με συνδέσει αλλά adsl ακόμα να μου βάλουν !!!!!

villasg
30-01-07, 00:43
Γιαυτο επιμενω να εχεις παντα αποδειξη γραπτη στο τι ζητησες .

sam_
30-01-07, 03:49
Kαι εμένα μου το έκαναν κάτι παρόμοιο. Ενώ είχα στείλει αίτηση διακοπής στη τελλάς αρχές Ιανουαρίου (2 μήνες αναμονη) με πέρνει ενας τεχνικός στις 20 του μήνα και μου λεει η γραμμή σας είναι ετοιμη ,,,,,, Επειδη δεν είχα ούτε τηλ του είπα να έρθει να με συνδέσει αλλά adsl ακόμα να μου βάλουν !!!!!

Δηλ. εχεις τηλεφωνο αλλα δεν εχεις ιντερνετ?

CMS
13-02-07, 18:37
Φίλοι,

Χτες μου τηλεφώνησε μία κοπέλλα από την TELLAS , και με πληροφόρησε ότι το δίκτυο TELLAS ZISTO θα καθυστερήσει στην περιοχή μου για 2,5 ΜΗΝΕΣ ακόμη !!!. Η αίτησή μου στην TELLAS για ΖΙΣΤΟ είναι από τις 10.12.2006 (περιοχή Χολαργού). Προεπιλογή φορέα έγινε κάτά τις 20.12.2006 οπότε πλήρωσα και το πρώτο χαράτσι της TELLAS για το άλλο πρόγραμμα μέσω προεπιλογής φορέα (νομίζω ήταν 17-18 ΕΥΡΩ). Επειδή η ONTELECOMS εξυπηρετεί την περιοχή μου αποφασίζω ακύρωση της αίτησης TELLAS ZISTO και άμεση αίτηση προς ONTELECOMS ... Ερώτηση ... Θα με χρεώσει η TELLAS για την ακύρωση της αίτησής μου (αυτό θα τους έλειπε κιόλας) ή όχι? Εχει ΄κάποιος εμπειρία από ακύρωση αίτησής του προς TELLAS?

my8os
13-02-07, 18:47
Δεν έχω κάνει τη διαδικασία ο ίδιος αλλά απ' όσο διάβασα εφόσον δεν ενεργοποιήθηκες δεν θα υπάρξει καμία χρέωση.
Στείλε το φαξ της ακύρωσης άφοβα.

Jim87
13-02-07, 21:07
Απο την στιγμή που είσαι pre-active (δεν έχεις στείλει κάποιο συμβόλαιο στην ΤΕLLAS) τότε η ακύρωση σου μπορεί να γίνει τηλεφωνικά με το αρμοδιο κέντρο.

Αν είσαι active μπορείς να στείλεις ένα fax στο 2111200021 με στα στοιχεια, αφμ, ταυτότητα κτλ κτλ ζητώντας ακύρωση των υπηρεσιών zisto.


Eπίσης επειδή θα ακυρώσεις την προεπιλογή πριν τους 6 μήνες χρεώνεσε (σύμφωνα με την Tellas) το ποσό των 10€

Spanos
13-02-07, 22:04
Φίλοι,

Χτες μου τηλεφώνησε μία κοπέλλα από την TELLAS , και με πληροφόρησε ότι το δίκτυο TELLAS ZISTO θα καθυστερήσει στην περιοχή μου για 2,5 ΜΗΝΕΣ ακόμη !!!. Η αίτησή μου στην TELLAS για ΖΙΣΤΟ είναι από τις 10.12.2006 (περιοχή Χολαργού). Προεπιλογή φορέα έγινε κάτά τις 20.12.2006 οπότε πλήρωσα και το πρώτο χαράτσι της TELLAS για το άλλο πρόγραμμα μέσω προεπιλογής φορέα (νομίζω ήταν 17-18 ΕΥΡΩ). Επειδή η ONTELECOMS εξυπηρετεί την περιοχή μου αποφασίζω ακύρωση της αίτησης TELLAS ZISTO και άμεση αίτηση προς ONTELECOMS ... Ερώτηση ... Θα με χρεώσει η TELLAS για την ακύρωση της αίτησής μου (αυτό θα τους έλειπε κιόλας) ή όχι? Εχει ΄κάποιος εμπειρία από ακύρωση αίτησής του προς TELLAS?


Aν έχεις το πακέτο Zisto με την προεπιλογή φορέα και ADSL ΑΡΥΣ 1024/256 απο την Tellas, δεν νομίζω να μπορείς να διακόψεις. Μάλλον ισχύει η δωδεκάμηνη δεσμεύση.

harry79
13-02-07, 23:06
Χτες μου τηλεφώνησε μία κοπέλλα από την TELLAS , και με πληροφόρησε ότι το δίκτυο TELLAS ZISTO θα καθυστερήσει στην περιοχή μου για 2,5 ΜΗΝΕΣ ακόμη !!!. Η αίτησή μου στην TELLAS για ΖΙΣΤΟ είναι από τις 10.12.2006 (περιοχή Χολαργού)

Καλά οι άνθρωποι είναι απατεώνες τελικά. Για το Χολαργό μου έλεγαν μέσα Ιανουαρίου ότι ο Ο.Τ.Ε. μια εβδομάδα μετά θα τους άφηνε να βάλουν το δίκτυο στο Χολαργό. Και τώρα το παραπάνω!!! :wall:

Αλλά και η ΟΝ φίλε είναι καινούρια και μη νομίσεις ότι και εκεί δε θα συναντήσεις στραβά. Προσωπικά θα περιμένω να δω αν όντως η Forthnet θα είναι Χολαργό 1/3/07 και μετά σκέπτομαι να κάνω καταγγελία στον Ε.Ε.Τ.Τ. ζητώντας διακοπή άνευ χρέωσης. Δε γίνεται από 31/10/2006 να μου λένε συνέχεια σε 1 μήνα και 1 μήνα, να με έβαλαν στο ενδιάμεσο ΖΙΣΤΟ δίχως τη θέλησή μου και οκ, καθυστερούν, τουλάχιστον να χαμηλώσουν τη χρέωση, να μην πληρώνω 38,00 + 16,00 το πάγιο του ΟΤΕ ανά μήνα = 54,00. Ας μας προσφέρουν κι εμάς κάτι.

Να είσαι σίγουρος φιλάρακο ότι αν τους πάρεις τηλέφωνο και ρωτήσεις για Χολαργό θα πάρεις διαφορετική απάντηση αυτή τη φορά. Κάθε φορά και άλλο.

Spanos
13-02-07, 23:08
Γιατί δεν περιμένατε να σας καλύψει πρώτα και μετά να κάνετε αίτηση; Έτσι και αλλιώς πάλι πρέπει να σας κόψουν την ADSL πρόσβαση απο ΟΤΕ, να μέινετε χωρίς νετ, να γίνει η φορητότητα μπλα μπλα...

harry79
13-02-07, 23:17
Φίλε όταν την έκανα την αίτηση μου είπαν σε 1 μήνα και ότι δε μένω καθόλου δίχως ίντερνετ παρα μόνο λίγες ώρες. Θα μου πεις γιατί τους πίστεψα; Γιατί μέχρι τότε δεν είχα κανένα παραπόνο και ήμουν 100% ευχαριστημένος από την Tellas. Όλα πήγαιναν ρολόι. Τελικά με το Zisto πέθανε η ποιότητα.

Και να σε ρωτήσω κάτι επί τη ευκαιρία επειδή βλέπω ότι είσαι στο φουλ πρόγραμμα. Όταν κι έρθει η ώρα που σε πάνε στο foul από την ενδιάμεση προσφορά, υπογράφεις νέο συμβόλαιο ή τρέχει αυτό που υπέργαψες αρχικά με το ραντεβού για την αίτηση του Ζίστο και με βάση αυτό σε έβαλαν στο προσωρινό; Το ρωτώ γιατί π.χ. με ένα σε λίγο κλείνουν τρεις μήνες που υπέγραψα και 4 από την ημερομηνία της αίτησης.

ermis333
13-02-07, 23:28
Αυτόματα μεταφέρεστε δεν χρειάζεστε κάτι άλλο να υπογράψετε, επίσης με τη νέα απόφαση της ΕΕΤΤ δεν θα μείνετε και χωρίς ίντερνετ για πολύ, άντε 1-2 ημέρες.

chemic
14-02-07, 12:22
Να σας πώ το πρόβλημά μου και όποιος μπορεί να βοηθήσει.

Μου ήρθε κατά τις 15 Δεκεμβρίου ειδοποίηση από τον ΟΤΕ οτι έχει ενεργοποιηθει προεπιλογή φορέα από κάποιο πάροχο.Φυσικά δεν έιχα ιδέα αφου ποτέ δε ζητησα προεπιλογή από κανέναν.
Πάιρνω τον Οτε και λέει οτι δεν μπορεί να γινει απενεργοποίηση και οτι δεν ξέρει ποιος πάροχος είναι αυτός.Μπορώ να το απενεργοποιήσω λέει μόνο μετά από δύο μήνες.

Πρίν λιγες μέρες μου ήρθε λογαριασμός απο την Τελλάς.37 ευρώ.Στον λογαριασμο αναφέρει οτι αν τον πληρώσω σημαίνει οτι αποδέχομαι όλους τους όρους .Εγω ποτέ δεν είχα αποδεχθει κάτι.

Συγκεκριμένα κατα το δεκέμβριο με είχαν πάρει απο την Τελας για το Ζιστο.Τους ρωτάω αν στην κηφισια είναι διαθεσιμο και μου λέει η κοπελιά ναι ναι κανένα προβλημα, αφού τη ρωτησα συγκεκριμένα θα έχω 4 μμπιτ μόλις ενεργοποιηθω μου λεει βέβαια απο το δικτυο μας ....
Την επόμενη μέρα παίρνω τηλέφωνο και λέω να ακυρώσουν την διαδικασία αφού με δουλέψανε, δεν έχουν δίκτυο στην περιοχή μου και θα δεσμετώ για 1 χρόνο με 1 Μμπιτ. και όχι 4 οπως επέμενε η κοπελιά.

Τώρα μου ζητάνε να τους στήλω φαξ με υπογραφές κτλ.

Να στείλω το φαξ απενεργοποίησης ? να πληρώσω το λογαριασμο ? Εγώ δεν έχω αποδεχθεί κανέναν ορο , ασε που με δουλέψανε.
Αν στείλω φαξ ακύρωσης μήπως μου ζητάνε μετά χρήματα για τη αποδέσμευση των 12 μηνών?

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μέγεθος του ποστ. :rtfm:
σκούστε τί κάναν τα τσακάλια της τελλάς. Παίρνουν τηλέφωνο στο σπίτι της θείας μου που είχε προεπιλογή τελεντομ. Η γραμμή είναι στο όνομα της ξαδέλφης μου άννας (λέω ονόματα για να μην μπερδευτούμε). Το σηκώνει η αδελφή της Γιωργία, δεν ξέρω τί της είπανε (η γιωργία είνια λίγο..τούβλο) παίρνουν τα στοιχεία της και τη γραμμή. Μετά από 2 μήνες στέλνουν λογιαριασμό στο όνομα γιωργία... 70 ευρώ ενώ στο ενιδιάμεσο η γραμμή πήγε στη τελεντομ full. Ο οτε δεν ειδοποιησε οτι η τελλας είχε πάρει τη γραμμή με προεπιλογή ή δε ξέρω και γω τί ενώ είχανε μεινει 10 ημέρες χωρίς τηλέφωνο κατά τη μετάβαση στη τελεντομ; Είναι δυνατόν να αλλάζει η γραμμή τηλεφωνικά χωρίς να υπογράφεις τίποτα και μάλιστα από κάποιον που δεν την έχει στο όνομα του; Η δικαιολογία της τελλάς είναι ότι οι ξαδέλφες μου έχον τα ίδιο επώνυμο:worthy:

ermis333
14-02-07, 12:42
σκούστε τί κάναν τα τσακάλια της τελλάς. Παίρνουν τηλέφωνο στο σπίτι της θείας μου που είχε προεπιλογή τελεντομ. Η γραμμή είναι στο όνομα της ξαδέλφης μου άννας (λέω ονόματα για να μην μπερδευτούμε). Το σηκώνει η αδελφή της Γιωργία, δεν ξέρω τί της είπανε (η γιωργία είνια λίγο..τούβλο) παίρνουν τα στοιχεία της και τη γραμμή. Μετά από 2 μήνες στέλνουν λογιαριασμό στο όνομα γιωργία... 70 ευρώ ενώ στο ενιδιάμεσο η γραμμή πήγε στη τελεντομ full. Ο οτε δεν ειδοποιησε οτι η τελλας είχε πάρει τη γραμμή με προεπιλογή ή δε ξέρω και γω τί ενώ είχανε μεινει 10 ημέρες χωρίς τηλέφωνο κατά τη μετάβαση στη τελεντομ; Είναι δυνατόν να αλλάζει η γραμμή τηλεφωνικά χωρίς να υπογράφεις τίποτα και μάλιστα από κάποιον που δεν την έχει στο όνομα του; Η δικαιολογία της τελλάς είναι ότι οι ξαδέλφες μου έχον τα ίδιο επώνυμο:worthy:

ΔΥΣΤΗΧΩΣ η τηλεφωνική μαγνητοφώνηση επαρκή για την ενεργοποίηση της προεπιλογής, προεπιλογή μπορείς να ενεργοποιήσεις ανεξαρτήτως ονόματος κατόχου γραμμής.

Από τη στιγμή που δεν το δέχεστε αυτό που έγινε καταγγελεία και έχει ο Θεός.;)

harry79
14-02-07, 15:28
ΔΥΣΤΗΧΩΣ η τηλεφωνική μαγνητοφώνηση επαρκή για την ενεργοποίηση της προεπιλογής, προεπιλογή μπορείς να ενεργοποιήσεις ανεξαρτήτως ονόματος κατόχου γραμμής.

Πράγματι αυτό ισχύει διότι κι εγώ όταν έβαλα προεπιλογή ήθελαν ηχητική εγγραφή του δικαιούχου της γραμμής.

@ ADSLgr.com All rights reserved.