PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρελα Ping Στα Games!!!!!



Anarchy
01-07-04, 19:56
Βλεπώ πως δεν ειμαί ο μόνος εδώ με προβλήματα με την (π)οτε... εχώ τα εξης προβλήματα... πως οταν παίζω ενα Game Online Δεν εχω σταθερό Ping... Δηλαδή είναι απο 50-150!Τι λέτε να φταίει? Εχώ 512/128 Otenet Με Alcatel Dslam καί Alcatel Speedtouch 530i....
:?

sdikr
01-07-04, 21:11
Βλεπώ πως δεν ειμαί ο μόνος εδώ με προβλήματα με την (π)οτε... εχώ τα εξης προβλήματα... πως οταν παίζω ενα Game Online Δεν εχω σταθερό Ping... Δηλαδή είναι απο 50-150!Τι λέτε να φταίει? Εχώ 512/128 Otenet Με Alcatel Dslam καί Alcatel Speedtouch 530i....

πρώτα τα βασικά
όταν παίζει παιχνίδια κατεβάζεις και τίποτα άλλο; κανα p2p?

Anarchy
01-07-04, 21:52
Οχι τιποτα... Τα κλινω ολα... Βασικα το προβλημα ειναι πως το ping δεν ειναι σταθερο... οχι το Ping δεν ειναι καλο.... τι λες να φταει? υπαρχι καποιο Prog για να κραταει ποιο σταθερη τιν γραμμη?

sdikr
01-07-04, 22:30
υπαρχι καποιο Prog για να κραταει ποιο σταθερη τιν γραμμη?

οχι δυστηχώς

Hint το να κλέινεις τα προγράμματα δεν σημαίνει πως οι αιτήσεις σταματάνε
δόκίμασε μια μέρα χώρις να έχεις τρέξει p2p

Nuperibo
02-07-04, 00:25
Anarchy, αυτό που φταίει είναι.. η ΟΤΕΝΕΤ;) κανένας από όσο ξέρω δεν έχει σταθερό ping!!!

JohnGR
02-07-04, 00:27
Έχει ο sdikr :wink:

Nuperibo
02-07-04, 00:28
οραία-;)

ο μόνος ή έχουμε και άλλους :?:

να κάνουμε poll αν είναι :wink: :wink:

JohnGR
02-07-04, 00:29
Κι ο aesir :wink:

Bio
02-09-04, 18:23
Και το δικο μου ping δεν ειναι σταθερό.Απλώς στην περίπτωση μου η κατάσταση είναι τραγικότερη..Δεν κυμαίνεται μεταξύ 50 - 150 αλλά 150 - 1000 + με συνεχή μηνύματα για cl_flusentitypacket ( counterstrike ).Αντε να δούμε θα αλλάξει τίποτα με τη ρημάδα την αναβάθμιση.... :twisted: :twisted:

ted
27-09-04, 14:54
Εγω οταν παιζω multiplayer με πανω απο 4 παιχτες τα ping κυμαινονται μεταξυ 200-11000 και αντιμετοπιζω τεραστια προβληματα με lag.
Siemens dslam -Cisco soho 96 adsl router(all nessecary ports forwarded)

Aποτελεσμα,κανω disable την καρτα δικτυου μου και κανω dialup με isdn64 για να μπορεσω να παιξω! grrr

antonis_GR
27-09-04, 15:36
Εγώ πριν τους ολυμπιακούς είχα κολλημένο ping 90 στον favorite server στο
Desert combat...
Μετά τους ολυμπιακούς...εαν δώ κάτω απο 140 (στον ίδιο server) κάνω πάσχα..
Και άσε τα connection problems...800+ spikes...
Damn me for being greek !!!!!!!!!!

ted
27-09-04, 20:06
Εχω ανοιξει καινουργιο θεμα στην ενοτητα online games αλλα απο τι βλεπω εδω ειναι πιο καταλληλο και μου δινετε η ευκαιρια να το προσθεσω σε αυτο το θεμα.

Aντιμετωπιζω μεγαλο προβλημα με lag οταν παω να παιξω online Starfleet Command.Ειναι ενα βραβευμενο παιχνιδι της Interpay-Taldren space combact (το συνιστω κυριως σε οπαδους του star trek) που παιζετε απο 2 μεχρι 6 παιχτες.
Οταν παιζω με 2 παιχτες δεν εχω κανενα προβλημα ,οταν ομως παιζω με παραπανω απο 3-4 τα ping με τους αλλους παιχτες ανεβοκατεβαινουν (απο 200 μεχρι και 11000) και τελικα σταθεροποιουνται στις περισσοτερες περιπτωσεις γυρω στα 1000 με αποτελεσμα οταν αρχιζουμε το παιχνιδι να παρουσιαζονται σοβαρα προβληματα lag.

Χρησιμοποιω Router: Cisco soho 96(ενσωματωμενο 4port ethernet switch)
Provider:otenet
Connection-Speed:adsl-384/128
Arcade server:Gamespy

-Χρησιμοποιω static ip με default gateway την εσωτερικη IP του router
-Hardware Firewall:απενεργοποιημενο
-Software Firewall: -
-Nat/Pat(Port address translation):Εχω κανει forward ολες τις απαραιτητες πορτες που χρειαζονται->
ex:ip nat inside 10.10.10.2(my pc internal ip) udp/tcp 2300 dialer udp/tcp 2300

To συγκεκριμενο παιχνιδι δεν ειναι διαδεδομενο στην Ελλαδα ομως θα μπορει πιστευω να με βοηθησει καποιος που παιζει stradegy games(warcraft-Starcraft-Age of empires) και χρησιμοποιει cisco adsl router η καποιον αλλο router που χρησιμοποιει nat/pat για να παιξει multiplayer.

Eυχαριστω για το χρονο σας.

Paladin13
27-09-04, 20:28
Και μένα εκεί που είχα ping 80 σταθερό με 256k ACN, τώρα χτυπάει 150άρια...και 200άρια!
:evil:

DRaPeTiS
03-10-04, 15:06
Παιδια μπορει κανεις με οτενετ να κανει ενα ping και ενα tracert στο : drachenfels.owo.com

Ειναι online game server του Ultima Online... ! παρακαλω οποιος κανει ping να το πραγματοποιησει χωρις να εχει καποιο Download ανοιχτο ! αν ειναι ευκολο ας κανει ποστ τα αποτελεσματα !! Thx!

sdikr
03-10-04, 15:33
@DRaPeTiS

Δεν έχω αυτή την στιγμή οτενετ, αλλά την παρασκευή που δοκίμαζα έχει ping 20-30 με το πρώτο Hop.
Με την ACN έχω 100-180 πάλι με το πρώτο Hop
Και τώρα με μια ΝΕΤΚΕΥ έχω 20-30 με το πρώτο Hop

valdazzar
10-01-05, 17:34
εγω έχω vivodi το ping μου είναι και μένα το ίδιο συνηθως ομως αυξομειώνεται τρελά και να τρώω τρελά lags.. τι να κανω? να αλλάξω isp? ή ολα ειναι τα ίδια?

oDy
30-01-05, 22:27
Aποτελεσμα,κανω disable την καρτα δικτυου μου και κανω dialup με isdn64 για να μπορεσω να παιξω! grrr
Εγω παλι που εχω isdn128 γιατι δεν μπορω να παιξω counterstrike on-line?

John_Nastos
31-01-05, 16:30
εγω έχω vivodi το ping μου είναι και μένα το ίδιο συνηθως ομως αυξομειώνεται τρελά και να τρώω τρελά lags.. τι να κανω? να αλλάξω isp? ή ολα ειναι τα ίδια?


Πάρε μια netcarta ή ένα demo απο forthnet και δοκίμασε.

TeliaZ
04-03-05, 01:21
μερικές φορές κάποιες παρατηρήσεις που κάνουμε δεν εχουν βάση. Δηλαδή αν μια μέρα που δεν τρέξαμε μουλάρι ή DC και το βράδυ είχαμε καλά ping δεν σημαίνει ότι αυτό έχει να κάνει σχέση. Απλά εκείνο το βράδυ δεν είχε πολύ trafic το DSLAM της περιοχής.

Παρακαλώ μερικά συμπεράσματα θα ήταν καλό να διασταυρώνονται καλά πριν τα παραθέσετε.
(Αφορά του πάντες...)
Skdir, βλέποντας την προσφορά σου θα ήταν αστείο να προσπαθώ να σε βγάλω λάθος, δεν θέλω να ανοίξω αντιπαράθεση αλλά αυτό έχει όντως βάση;

sdikr
04-03-05, 02:17
Skdir, βλέποντας την προσφορά σου θα ήταν αστείο να προσπαθώ να σε βγάλω λάθος, δεν θέλω να ανοίξω αντιπαράθεση αλλά αυτό έχει όντως βάση;

Τι ακρίβως θέλεις να πείς;

αν μιλάς για την acn, που είπα για μεγάλα Ping, απλά να σου πω οτι εκείνη την στιγμή 3-10-2004 η acn ( και που το παραδέχθηκε) είχε πρόβλημα με την σύνδεση της στον bbras της θεσσαλονίκης

τότε η otenet και η forthnet (netkey) δεν είχαν

τώρα αν εσύ με βγάλεις λάθος μπράβο σου!!

Barnes
09-03-05, 13:37
Για 6 μηνες ειχα ΟΤΕ και μονο οταν ειχε γινει μια αναβαθμηση πριν κανα 2μηνο ηταν καλα τα Ping αλλα μονο για 2 εβδομαδες μετα ξεκινησαν τις διαφημησεις μπηκαν και αλλα θυματα στην φαση και τυγκαραν τα dslam παλι !!!:evil: Ολοι οι υπολοιποι μηνες στον ΟΤΕ-Οτενετ τα ping κυμαινονταν απο 150-9000 με packet loss στο ιδιο το DNS 25% . :evil:

Τωρα εχω ΒΙΒΟΔΙ και ειναι ακομα χειροτερα νομιζα οτι με full LLu δεν θα ειχα προβλημα ελα ντε που αυτοι εχουνε bandwidth προβλημα :evil: και 1024 που γραφει οτι ειναι 128 :shock:

Στην τελικη κατα της 12 το βραδι με τον ΟΤΕ μπορουσα να παιζω κανα παιχνιδακι γιατι σταματουσαν να ρουφανε bandwidth οι αλλοι χρηστες ;) Μολις ειχα βρει το κολπο αλαξα σε ΒΙΒΟΔΙ και.............. :thumbdown :rtfm: :evil:

geo71
15-03-05, 11:01
Έχω το DSLEconomy-3000 εδώ και 4 μέρες και σε δοκιμές του CallOfDuty, σε ελληνικό server έχω ping 55-70 ενώ σε αγγλικό 110. Αφορούν το ping που δείχνει το παιχνίδι και έγιναν βραδινές ώρες > 22:00
Δεν ξέρω αν είναι καλό αλλά σίγουρα ικανοποιητικό, αλλιώς θα πάω σε κανένα internetcafe ;-)
---

TeliaZ
16-03-05, 01:29
οχι δυστηχώς

Hint το να κλέινεις τα προγράμματα δεν σημαίνει πως οι αιτήσεις σταματάνε
δόκίμασε μια μέρα χώρις να έχεις τρέξει p2p



σε αυτό αναφέρομαι ... είσαι απόλυτα σίγουρος και αν ναι ....
Πόσο lease time έχουν αυτές οι αιτήσεις ;

sdikr
16-03-05, 01:31
σε αυτό αναφέρομαι ... είσαι απόλυτα σίγουρος και αν ναι ....
Πόσο lease time έχουν αυτές οι αιτήσεις ;


σε αυτό αναφέρομαι ... είσαι απόλυτα σίγουρος και αν ναι ....
Πόσο lease time έχουν αυτές οι αιτήσεις ;


είμαι σίγουρος 100%, δεν είμαι σίγουρος για την ώρα αλλά είναι σίγουρα πάνω απο 1 ωρα

TeliaZ
20-03-05, 15:07
θα το έχω υπόψην μου.
Πάντως έχω την εντύπωση πως το DSLAM της περιοχή μου είναι FULL !!!
έχω να πάιξω παιχνίδια 1 βδομαδα και η κατάσταση γίνεται χειρότερη.
(DSLAM Siemens 2 τερψιθέα)

xibatzis
22-03-05, 19:35
εγω εχω tellas και τραβαω τα τετοια μου.τραβαω κατι πινγ .....στα υψη γυρω στα 2000 + 3000>ειναι αισχροι ολοι τους.αλλα οσο και να μιλαμε.......τιποτα αυτοι τα περνουν τα λευτα τους.οταν ειναι να τους δωσουμε τρεχουν απο πισω,αλλα οταν ειναι να μας δωσουν καλα πινγ ξαφνικα μας γραφουν στα **

xibatzis
22-03-05, 19:35
εγω εχω tellas και τραβαω τα τετοια μου.τραβαω κατι πινγ .....στα υψη γυρω στα 2000 + 3000>ειναι αισχροι ολοι τους.αλλα οσο και να μιλαμε.......τιποτα αυτοι τα περνουν τα λευτα τους.οταν ειναι να τους δωσουμε τρεχουν απο πισω,αλλα οταν ειναι να μας δωσουν καλα πινγ ξαφνικα μας γραφουν στα **
+ το οτι εχω 384

geo71
25-03-05, 00:09
<<Κυριακή χαράς, Δευτέρας λύπης>>
Να συμπληρώσω στα όσα έγραψα παραπάνω ότι, εδώ και 3-4 μέρες έχει **** η κατάσταση.
Στο "Call of duty", το ping του παιχνιδιού ανεβαίνει στα 800+ ενώ το ping στον server κυμαίνεται 74-86. Μιλάμε για τραγικές καταστάσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.