PDA

Επιστροφή στο Forum : λύση απο τεχνικό συνάδελφο ψάχνω? Server 2008 και φορολογικός μηχανισμός FB50U...



stathopon
04-06-13, 00:28
"Έχουμε εγκαταστήσει έναν Server Standard Edition 2008 R2, έναν φορολογικό μηχανισμό με USB (τον FB50U της ΤΕΧΝΟ ΕΠΕ που είναι εγκατεστημένος στον Server) και τέλος έναν δικτυακό εκτυπωτή που τον βλέπουν όλοι.
Κάνουμε είσοδο στον server 2008 με RDP (remote Desktop) απο τους τοπικούς υπολογιστές που βρίσκονται στον
ίδιο χώρο που είναι και ο server.
Ποιό είναι το πρόβλημα? όταν ανοίγω τον Server, στην διαχείριση των διεργασιών τρέχουν οι διεργασίες όπως και
του φορολογικού(που είπαμε είναι εγκατεστημένος USB στον SERVER), ...ΌΤΑΝ θα μπω με remote desktop απο ένα
τερματικό τότε οι διεργασίες του server θα γίνουν 2, εάν μπω και απο αλλο τερματικό ταυτόχρονα τότε οι διεργασίες θα γίνουν 3 κτλ.
Απότελεσμα είναι πως εάν έχουμε κάνει log in με remote desktop απο ένα τερματικό, τότε ο φορολογικός δείχνει
να είναι ανοικτός στις διεργασίες 2 φορές και ως αποτέλεσμα αυτού να εκτυπώσει εις διπλούν το τιμολόγιο.
Εάν έχουμε μπει ταυτόχρονα απο 4 τερματικά θα το εκτυπώσει 4 φορές τι τιμολόγιο."
Επισυνάπτω και φωτογραφία για να βοηθήσω περισσότερο.
-sstrnlsvc.exe είναι ο φορολογικός μηχανισμός, το συγκεκριμένο task βρίσκεται στο τερματικό
αλλά και το ίδιο στο server.
124622

MADx2
04-06-13, 09:03
Οι χρήστες συνδέονται με διαφορετικά username ή σαν administrator?

stathopon
04-06-13, 10:16
Καλημέρα, σαν Administrator συνδέονται. Μπορώ να σου δώσω και πρόσβαση εάν θέλεις.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

MADx2
04-06-13, 10:51
καλό θα ήταν να φτιάξεις ξεχωριστά username για τον καθένα και να δοκιμάσεις να δεις αν εμφανίζεται το προβλημα

mephisto
04-06-13, 11:20
Μια σιγουρη λυση θα ηταν να αγορασεις ενα δικτυακο φορολογικο που ειναι και το ποιο σωστο.Ποια εφαρμογη δουλευετε?Επισης η εταιρεια του φορολογικου σου εχει δωσει καποια απαντηση/λυση?Απο οτι καταλάβαινω ο φορολογικος ειναι τυπου Α και τρεχει καποιος driver στον server?

stathopon
04-06-13, 12:13
Το Πρόγραμμα ειναι το SynergyERP και ο φορολογικός μηχανισμός ειναι ο FB50U, έχει ήδη αγοραστεί, δεν υπάρχει δικτυακός φορολογικός μηχανισμός!! η εταιρία του φορολογικού μου λέει πως έχει να κάνει με τον SERVER 2008 , γιαυτό και σας ρωτώ!! ξέρει κανείς καμία λύση?

sdikr
04-06-13, 12:16
Το Πρόγραμμα ειναι το SynergyERP και ο φορολογικός μηχανισμός ειναι ο FB50U, έχει ήδη αγοραστεί, δεν υπάρχει δικτυακός φορολογικός μηχανισμός!! η εταιρία του φορολογικού μου λέει πως έχει να κάνει με τον SERVER 2008 , γιαυτό και σας ρωτώ!! ξέρει κανείς καμία λύση?

Έχει να κάνει με τα terminal services, η εταιρία που σας τον πούλησε πρέπει να ξέρει και πως να τον σετάρει
Κάνεις εναν χρήστη που θα του βάλεις να τρέχει τον φορολογικό και άλλους για χρήση του εμπορικού προγράμματος

(θα πρέπει κάθε μέρα να κάνει πρώτα login ο χρήστης που τρέχει τον φορολογικό ώστε να δουλεύει σωστά)

stathopon
04-06-13, 12:34
Γεια σου , sdikr λες να λειτούργησε με αυτόν τον τρόπο που μου λες? ? ?

sdikr
04-06-13, 12:38
Γεια σου , sdikr λες να λειτούργησε με αυτόν τον τρόπο που μου λες? ? ?

Είναι δοκιμασμένο με αυτό τον τρόπο

johnson
04-06-13, 17:39
Στη χειρότερη περίπτωση θα μπορούσατε να εγκαταστήσετε τον φορολογικό μηχανισμό σε ένα virtual machine και να έπαιζε οκ αλλά σίγουρα δεν είναι η σωστή λύση αυτή.

stathopon
04-06-13, 18:17
Και πάλι εαν ο φορολογικός είναι εγκατεστημένος στον server με τον χρήστη administrator και δημιουργήσω έναν χρήστη άλλο termsynergy
πάλι δεν λειτουργεί κανονικά..γιατί?

sdikr
04-06-13, 18:35
Και πάλι εαν ο φορολογικός είναι εγκατεστημένος στον server με τον χρήστη administrator και δημιουργήσω έναν χρήστη άλλο termsynergy
πάλι δεν λειτουργεί κανονικά..γιατί?

Θα πρέπει να βγάλεις απο το startup all users τον μηχανισμό θα τον έχεις στο τοπικό startup ενός χρήστη μόνο
(δεξί κλίκ στο όλα τα προγράμματα, εξερεύνηση όλων των χρηστών για να βρεις το Link)

stathopon
04-06-13, 19:17
Νομίζω πως σωστά μου το είπες απο την αρχή!!! έχω έναν χρήστη administrator που είναι ο φορολογικός μηχανισμός USB!
και έφτιαξα ακομη ένα χρήστη termsynergy με δικαιώματα administrator που έχω κάνει εγκατάσταση το εμπορικό πρόγραμμα SynergyERP και , μπαίνουν οι χρήστες με
RDP (Remote Desktop) στον χρήστη termsynergy και δείχνει να λειτουργεί ....άψογα!!!!
Δεν ξέρω πως να σας ευχαριστήσω!!!...Είστε καταπληκτικός!!!! ...

sdikr
04-06-13, 20:23
Νομίζω πως σωστά μου το είπες απο την αρχή!!! έχω έναν χρήστη administrator που είναι ο φορολογικός μηχανισμός USB!
και έφτιαξα ακομη ένα χρήστη termsynergy με δικαιώματα administrator που έχω κάνει εγκατάσταση το εμπορικό πρόγραμμα SynergyERP και , μπαίνουν οι χρήστες με
RDP (Remote Desktop) στον χρήστη termsynergy και δείχνει να λειτουργεί ....άψογα!!!!
Δεν ξέρω πως να σας ευχαριστήσω!!!...Είστε καταπληκτικός!!!! ...

το σωστό σε rdp θα είναι ο κάθε χρήστης να έχει το δικό του Login, σκέψου πχ μια εκτύπωση απο το πρόγραμμα κάνει ενα temp αρχείο, αν εκείνη την στιγμή και κάποιος άλλος χρήστης που κάνει Login με το ίδιο όνομα ζητήσει εκτύπωση θα φάει κάποιος πόρτα

stathopon
06-06-13, 18:18
Αγαπητέ sdikr, έχω ένα θεματάκι...όταν μπαίνει 2 χρήστης...τότε δεν μπορεί να τιμολογήσει.... (να θυμάσαι και οι 2 χρήστες μπαίνουν ως user)
Και ο server μπαίνει με administrator και τρέχουμε τον φορολογικό εκεί!!(και δεν τον κλείνουμε ποτε) ...

Μήπως πρέπει οι χρήστες να μπαινουν ως user1 , user2 , user3 κτλ ? γιατί όταν είναι ένας χρήστης μέσα λειτουργεί ..., όταν μπαίνει ο 2ος τοτε δεν αφήνει, πρεπει να μπει και να βγει...για να παίξει...η να κλεισουμε ανοιξουμε την διεργασία του φορολογικού!! .. ποιά είναι η γνώμη σου?

- - - Updated - - -

Επίσης θα ηθελα να ρωτήσω ποια η διαφορά στον server (Per Device) (Per User) ?

sdikr
06-06-13, 20:23
Αγαπητέ sdikr, έχω ένα θεματάκι...όταν μπαίνει 2 χρήστης...τότε δεν μπορεί να τιμολογήσει.... (να θυμάσαι και οι 2 χρήστες μπαίνουν ως user)
Και ο server μπαίνει με administrator και τρέχουμε τον φορολογικό εκεί!!(και δεν τον κλείνουμε ποτε) ...

Μήπως πρέπει οι χρήστες να μπαινουν ως user1 , user2 , user3 κτλ ? γιατί όταν είναι ένας χρήστης μέσα λειτουργεί ..., όταν μπαίνει ο 2ος τοτε δεν αφήνει, πρεπει να μπει και να βγει...για να παίξει...η να κλεισουμε ανοιξουμε την διεργασία του φορολογικού!! .. ποιά είναι η γνώμη σου?

- - - Updated - - -

Επίσης θα ηθελα να ρωτήσω ποια η διαφορά στον server (Per Device) (Per User) ?

Εχεις τσεκάρει οτι οι άλλοι χρήστες δεν φορτώνουν στο δικό τους startup τον φορολογικό;
Αν ναι κάνε μια δοκιμή με εξτρά χρήστη

το per user όπως λέει είναι αδεία για τον χρήστη, μπορεί να μπαίνει απο όποια συσκευή (υπολογιστή) θέλει αλλά πάντα μια φόρα, per device έχει την άδεια η συσκευή και μπαίνει όποιος χρήστης θέλει.
Ας πούμε οτι έχεις 5 χρήστες που μπορεί να μπούνε απο 10 υπολογιστές θα επιλέξεις το per user, αν έχεις 5 υπολογιστές που θα το δουλεύουν 10 χρήστες (σε βάρδιες πχ) θα επιλέξεις per device

stathopon
07-06-13, 10:13
Καλημέρα sdir, έχω εξαιρέση απο το startup τον φορολογικό ως administrator!
Και ως users όταν πηγαίνω στις διεργασίες φαίνεται διεγραμμένο...οπότε? είναι αυτόματα διεγραμμένο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.