PDA

Επιστροφή στο Forum : περίεργο "πρόβλημα".....



aspirin
27-01-07, 22:51
Το τελευταίο μήνα έχει πέσει η ταχύτητα αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω. Καταρχήν στα torrent οι ταχύτητες "παίζουν μεταξύ 10-70kb/s κατά τη διάρκεια της μέρας ενώ παλιά μου έπιανε 80άρια σταθερά. Όμως όταν κάνω το τέστ της Φόρθνετ μο βγαίνει τζιτζί η ταχύτητα. Στην πραγματικότητα όμως έτσι όπως το βλέπω μέσα από το netlimiter και από το σερφάρισμα είναι δράμα όλα. Η γραμμή μου είναι πεντακάθαρη. Modem το ίδιο και στα ΧΡ δεν άλλαξα τπτ.

Πώς μπορώ να διαπιστώσω αν έχω πρόβλημα ταχύτητας? Κατα τη διάρκεια της μέρας το bandwith δεν μένει σταθερό, αλλά αυξομειώνεται. Αυτό είναι πιταρισμένο dslam?
Έχω Δίοδος. Μήπως έχει γονατίσει το δίκτυο των πανεπιστημίων?

manoulamou
27-01-07, 23:03
Δεν ριχνεις μια ματια και στα links εδω:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=627600&postcount=10
Ισως σου λυθουν καποιες αποριες!

aspirin
28-01-07, 00:19
λοιπόν έκανα όλα τα τέστ κ το ίντερνετ μου βγήκε τέλειο. Το πρόβλημα δημιουργείται με το torrent. Μόλις ανοίγω το torrent σέρνεται και το www. Περίεργο πράγμα

diabibas
28-01-07, 00:34
Εμένα δε μου φαίνεται καθόλου περίεργο, ακόμη και να μη κατεβάζεις με την μέγιστη ταχύτητα σύνδεσής σου, μπορεί να ανεβάζεις με το μέγιστο οπότε ...τί περίμενες.

Επίσης εξαρτάται και από τα πόσα ενεργά connection έχεις

aspirin
28-01-07, 10:59
όχι δεν ανεβάζω με το μέγιστο. Το προσέχω να μη συμβεί + έχω το netlimiter.

Σήμερα το πρωί το ίντερνετ είναι όπως τον παλιό καιρό. ΘΑΥΜΑ! Το σερφάρισμα είναι τέλειο ακόμα κ όταν κατεβάζει τούμπανο το τόρεντ. Τα δέ τόρεντ πιάνουν κορυφή συνέχεια. Δεν μπορώ να καταλάβω τί γίνεται. Ή έχει πιτάρει το dslam ή το ΕΔΕΤ. Ένα από τα δύο συμβαίνει από τη στιγμή που μου έφτιαξε σήμερα το πρωί.

manoulamou
28-01-07, 21:01
Δεν μπορεις να βγαζεις συμπερασματα για την ταχυτητα σου
εαν συγκρινεις διαφορετικες ωρες της ημερας μεταξυ τους ή τις καθημερινες με τα Σ/Κ !
Επισης εαν κατεβαζεις απο γρηγορες και πολλες συνδεσεις μεσω p2p
φυσικο ειναι να πεφτει κατακορυφα το υπολοιπο surf :)

aspirin
28-01-07, 21:13
δεν είναι φυσικό γιατί αν κατεβάζεις torrent στο 50% της μετρούμενης ταχύτητας, θεωρητικά μένει άλλο τόσο για σερφάρισμα. Αλλά κ το σερφάρισμα ήταν τραγικό.

Γιατί όμως στις μετρήσεις όλα μου βγαίναν φυσιολογικά down 80kb/s up 20kb/s και στην πράξη έπιανα άλλες ταχύτητες. Τέσπα. σήμερα το ίντερνετ είναι απόλαυση όλες τις μέρες. Αν συνεχιστεί θα δώ τί θα κάνω. Ούτως ή άλλως το διευθυντή του τοπικού ότε τον γνωρίζω :-)))))))

manoulamou
28-01-07, 21:45
Μπραβο σου!!
Ετσι μπορει να σου δωσει ενα dslam ολοδικο σου να παιζεις:rofl:
Αλλο η ταχυτητα της γραμμης σου και αλλη η ταχυτητα που κατεβαζεις με torrent ή χωρις!
Κι εμενα κολλαει συνεχεια σημερα και οταν μετραω χτυπαει οροφη!

aspirin
28-01-07, 21:49
λές να μου δώσει dslam? Δε το σκέφτηκα!!!! θα δώ τι θα κάνω γι'αυτό

RyDeR
28-01-07, 21:50
λές να μου δώσει dslam? Δε το σκέφτηκα!!!! θα δώ τι θα κάνω γι'αυτό

Κατασκευαστή; Έχεις ιδιαίτερη προτίμηση; aDSL2+; Για πές...:rofl: :p

hemlock
28-01-07, 21:51
Κατασκευαστή; Έχεις ιδιαίτερη προτίμηση; aDSL2+; Για πές...:rofl: :p
Οπτικη ινα,τιποτα λιγοτερο:cool:

RyDeR
28-01-07, 21:54
Οπτικη ινα,τιποτα λιγοτερο:cool:

Ταχύτητα ν'ακούσω... ;) Τι διεπαφή θέλεις; STM; GibE; ΑΤΜ; Να κανονίσουμε...:p

sdikr
28-01-07, 21:55
Οπτικη ινα,τιποτα λιγοτερο:cool:

Πρόσεξε μην σου φέρει κανένα απο αυτά τα δεντράκια τον Χριστουγέννων :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.