PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet περιοχή Τρίπολης



speck50
04-06-13, 14:34
Καλησπέρα, θα ήθελα να ακούσω γνώμες για τη Forthnet στη Τρίπολη και ειδικότερα στην ευρύτερη περιοχή Μπασιάκου (3ο Λύκειο Τρίπολης).

pelopas1
04-06-13, 14:51
Καλησπέρα, θα ήθελα να ακούσω γνώμες για τη Forthnet στη Τρίπολη και ειδικότερα στην ευρύτερη περιοχή Μπασιάκου (3ο Λύκειο Τρίπολης).

μην το σκέφτεσαι καν να πας στην forthnet...........κάτσε στον οτε μέχρι να καλυτερέψουν τα πράγματα

οι ταχύτητες που δίνουν στην πόλη είναι τραγικές

και εγώ forthnet έχω κάτω...και όταν γίνονται αποσυνδέσεις, πρέπει να περιμένεις και 2 ώρες μέχρι να ξανασυνδεθεις!!!!

mikroman
04-06-13, 15:40
@ pelopas1
μήπως το πρόβλημα δεν είναι της forthnet και είναι της περιοχής και άδικα θα μείνει να πληρώνει τα έξτρα χρήματα στον οτε;
οι αποσυνδέσεις, στην μεγάλη τους πλειοψηφία οφείλονται στην κατάσταση του χαλκού της γραμμής που είναι ο ίδιος για όλες τις εταιρίες. (ιδιοκτησία του οτε)
μήπως να τους ζητήσεις να σου ανεβάσουν το margin για να είναι πιο σταθερή η γραμμή σου και να μην έχεις αποσυνδέσεις;
@speck50
αν η γραμμή σου είναι καλή, με την forthnet θα ανέβει κάπως η ταχύτητά σου, επειδή σε βάζουν σε προφίλ με 6 margin. αλλιώς τους ζητάς να σε ανεβάσουν σε τιμή που κάνει την γραμμή σου σταθερή και θα είσαι στο ίδιο επίπεδο με τον οτε

speck50
04-06-13, 16:56
αυτη τη στιγμη με ΟΤΕ ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, κλειδωνει μεταξυ 14-15 μιας και απεχω μια αποσταση απο το κεντρο του, με βγαζει κοντα στο 1,2χλμ μακρυά. Με downloading klp δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα, σα γραμμη τρεχει πολυ καλα για τα οσα κλειδωνει. Μιας και εληξε ομως το συμβολαιο που εχω εδω, η Forthnet δινει δελεαστικες τιμες αλλα δεν ξερω ποσο αξιοπιστη ειναι. Οσες γνώμες έχω πάρει ειναι μοιρασμενες 50-50 και σκεφτηκα μηπως εδω μεσα απο το φορουμ δεκτω πιο τεκμηριωμένες γνωμες μηπως τελικα με το να κερδισω 10ε/μηνα χασω την αξιοπιστια (που μεχρι στιγμης εχω) του ΟΤΕ, αν και ολα ειναι σχετικα..

@pelopas1 σε ποια περιοχη εισαι?

pelopas1
04-06-13, 17:21
mikroman και speck50

οι οπτικές ίνες έχουν μπει σε όλους τους κεντρικούς δρομους...οπότε θεωρείται ανεξήγητο το γεγονός γιατί η δημοτική αρχη δεν έχει πάρει το οκ από τον ΟΤΕ για να αλλάξει τα καφαο ώστε να μπούμε στις συνδέσεις VDSL όπως είχε ανακοινωθεί από πέρσι ότι θα είχαμε συνδέσεις από τον περσινό ιουνιο !!!!!!!!!!!!! για VDSL

εγώ που είμαι στην οδό Καλαβρύτων στα μέσα της οδού πιάνω με τας βίας 11 mbps λόγω forthnet....εάν βάζαμε ΟΤΕ θα έπιανα σιγουροτατα παραπάνω

μην τσιγκουνεύεστε για 2-3 ευρώ...διοτι εάν και όποτε θα γίνουν αποσυνδέσεις θα πρέπει ο τεχνικός της forthnet να στείλει αναφορά στον τεχνικό του ΟΤΕ για να αποκατασταθεί η βλάβη
και αυτή η ιστορία παίρνει 2-3 ώρες για κάθε αποσύνδεση...όταν ήμουν κάτω τις προαλες για τέτοιο συμβάν έπρεπε όντως να περιμένω 2 ώρες για να ξανασυνδεθω!!!!!!!!!!!!! χώρια που μου άρχιζαν τις γνωστές ερωτήσεις περί σωστής σύνδεσης του modem και ιστορίες

avga
05-06-13, 11:11
mikroman και speck50

οι οπτικές ίνες έχουν μπει σε όλους τους κεντρικούς δρομους...οπότε θεωρείται ανεξήγητο το γεγονός γιατί η δημοτική αρχη δεν έχει πάρει το οκ από τον ΟΤΕ για να αλλάξει τα καφαο ώστε να μπούμε στις συνδέσεις VDSL όπως είχε ανακοινωθεί από πέρσι ότι θα είχαμε συνδέσεις από τον περσινό ιουνιο !!!!!!!!!!!!! για VDSL

εγώ που είμαι στην οδό Καλαβρύτων στα μέσα της οδού πιάνω με τας βίας 11 mbps λόγω forthnet....εάν βάζαμε ΟΤΕ θα έπιανα σιγουροτατα παραπάνω

μην τσιγκουνεύεστε για 2-3 ευρώ...διοτι εάν και όποτε θα γίνουν αποσυνδέσεις θα πρέπει ο τεχνικός της forthnet να στείλει αναφορά στον τεχνικό του ΟΤΕ για να αποκατασταθεί η βλάβη
και αυτή η ιστορία παίρνει 2-3 ώρες για κάθε αποσύνδεση...όταν ήμουν κάτω τις προαλες για τέτοιο συμβάν έπρεπε όντως να περιμένω 2 ώρες για να ξανασυνδεθω!!!!!!!!!!!!! χώρια που μου άρχιζαν τις γνωστές ερωτήσεις περί σωστής σύνδεσης του modem και ιστορίες

δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ με την υπόθεση σου, ότι σίγουρα θα έπιανες παραπάνω με οτε. από που το βγάζεις το συμπέρασμα; έχω διαβάσει αρκετά θέματα εδώ και σε άλλα φόρουμ. το βασικό ζήτημα είναι τα καλώδια, όχι ο πάροχος.
για το οικονομικό, καθένας το βλέπει ανάλογα με την τσέπη του, αν και δεν είναι μόνο 2-3 ευρώ η διαφορά αλλά γύρω στα 10/ε το μήνα όπως λέει ο speck.
οι καιροί είναι δύσκολοι και τα 120ε το χρόνο, δεν περισσεύουν από όλους.

pelopas1
05-06-13, 15:01
100% ειναι θέμα εναλλακτικού και όχι του ΟΤΕ

avga
12-06-13, 14:47
100% ειναι θέμα εναλλακτικού και όχι του ΟΤΕ

πώς το γνωρίζεις αυτό;

speck50
12-06-13, 17:40
Τελικά κατέληξα σε ανανέωση με ΟΤΕ, μιας και η όποια άτυπη έρευνα έκανα απο γνωστους έδειχνε υποδιέστερο κλείδωμα κ ταχυτητες για τη forthnet, αλλάζοντας απο ISDN>PSTN και οικονομικότερο πρόγραμμα. Όπως αποδείκτηκε όμως, για να γίνει αυτή η αλλαγή χρειάστηκε να περάσουν 3 δυάδες τεχνικών, να μείνω δίχως ιντερνετ μια εβδομάδα και τηλέφωνια κάτι λιγότερο μέχρι να κάνουν τις απαραίτητες τεχνικές ενέργειες που απαιτούνταν απο τους τεχνικούς στο ΚΑΦΑΟ της περιοχής και ο λόγος; Απλά, οι δύο πρώτες δυάδες των τεχνικών έδειχναν μια βαρεμάρα ως προς την υλοποίηση της δουλειάς τους και βρέθηκε μετα απο μάχη και μεγάλη κοροϊδία ένα νοήμων δίδυμο τεχνικών να με εξυπηρετήσουν και να μου ζητήσουν συγνώμη για την όλη ταλαιπωρία. Μετα απ όλα αυτά, έκανα την προσευχή μου που δεν επέλεξα εναλλακτικό πάροχο γιατι νομίζω πως ακόμα θα περίμενα αμφότερους. Σχετικά με τη γραμμή, κλειδώνει παραπάνω απο πρίν και γενικά όλα δείχνουν να κυλούν..απροβλημάτιστα

giorg
13-06-13, 14:51
το μεγάλο θέμα στον οτε είναι οι τιμές του, που είναι πολύ ακριβότερες απ' των υπολοίπων.
για την ταχύτητα θα συμφωνήσω με τους παραπάνω, που λενε ότι τις περισσοτερες φορεές δεν είναι θέμα πάροχου.

speck50
14-06-13, 12:42
το μεγάλο θέμα στον οτε είναι οι τιμές του, που είναι πολύ ακριβότερες απ' των υπολοίπων.
για την ταχύτητα θα συμφωνήσω με τους παραπάνω, που λενε ότι τις περισσοτερες φορεές δεν είναι θέμα πάροχου.

δε θα λεγα πως ειναι κατα πολύ ακριβότερες, σιγουρα όμως πιο ακριβός απο τους εναλλακτικούς. Αυτο κυμαίνεται απο 3-12ε/δίμηνο κ μεταβάλλεται μεταξυ 1ου 6μηνου και 2ου. Επίσης προσωπικά εχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως αυτη τη μικρη διαφορά της τιμής αντικατοπτρίζεται στην καλύτερη ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιων. Κατα το πολύ παρελθον, προσωπική εμπειρία αυτο μ ειχε δείξει. Στις μέρες μας και η μικρή άτυπη ερευνα που έκανα απο γνωστούς, επίσης στο ίδιο συμπερασμα κατέληξα, πως την ποιότητα του οτε δεν μπορει να την φτάσει κανενας εναλλακτικός άρα ισως έτσι αιτιολογώ την όποια διαφορά στη τιμή. Ρεαλιστικά, η διαφορά στη τιμή το δίμηνο δν ειναι μεγαλύτερη απο ενα κοκτειλ (μιας κ ειναι κ της μοδας) άρα όλα ειναι κάπως σχετικά κ στη κριση του καθενα όσο αφορα το τιμολογιακό κομμάτι.

giorg
20-06-13, 14:50
ναι, ότι είναι σχετικά είναι, αλλά στις μέρες μας τα λεφτά είναι μεγάλο θέμα.
όταν μετράς πόσο μέσα μπαίνεις στο τέλος του μήνα, αντί να μετράς το πόσα αποταμιεύεις τα 3-12 ευρώ που λες ή το ένα κοκτέιλ μετράνε πάρα πολύ.
καλύτερη ποιότητα υπηρεσιών δεν έχει. τα ίδια προβλήματα παρουσιάζονται σε όλους τους παροχους, κράξιμο και καταγγελίες πέφτουν σε όλους και θέματα έλλειψης κονδυλίων για επιδιόρθωση προβλημάτων στο δίκτυο χαλκού κλπ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.