PDA

Επιστροφή στο Forum : Play.com είναι όντως free delivery;



mistac75
28-01-07, 16:12
Ρε παιδιά πριν από 3 ημέρες πήγα στο play.com και προ-παράγγειλα το Supreme Commander.
Είχε την έκδοση με μία από τις 3 φατρίες στο εξώφυλλο του κουτιού και μερικά έξτρας όπως making of movie, interviews, posters κτλ. Κάτι σαν collector's ediition.
Το site υποστηρίζει ό,τι ότι και να πάρεις έχει free delivery.Ισχύει αυτό; Έχει κανείς αγοράσει από αυτό το e-shop και τελικά να του έρθει όντως free;
Ακόμα και το Splinter Cell 4 Double Agent το έχει στην απίστευτη τιμή των 27.99€!!!!
Και πολλά άλλα παιχνίδια που εδώ κάνουν 40 και 50€ εκεί τα έχει με 28-30€.
Είναι δυνατόν; Πως γίνεται αυτό;

nickolas2005
28-01-07, 16:21
Eiναι δωρεαν η αποστολη απο οσο ξερω.. Απλως μπορεις να παραγγειλεις μονο dvd, cd και τετοια..Δεν στελνουν ηλεκτρονικα ειδη. Exoυν παραγγειλει πολλοι χωρις προβλημα..

Κανε μια αναζητηση και θα βρεις αποτελεσματα..

mistac75
28-01-07, 16:25
Eiναι δωρεαν η αποστολη απο οσο ξερω.. Απλως μπορεις να παραγγειλεις μονο dvd, cd και τετοια..Δεν στελνουν ηλεκτρονικα ειδη. Exoυν παραγγειλει πολλοι χωρις προβλημα..

Κανε μια αναζητηση και θα βρεις αποτελεσματα..

Καλά και αυτοί πληρώνουν τα μεταφορικά; Και από που βγάζουν το κέρδος τους.
Δεν καταλαβαίνω.Μακάρι να μπορούσαν να δουλεύουν όλα τα e-shops έτσι.

power
28-01-07, 18:04
Εχω πάρει audio-CD και PS2 games, και είναι όντως δωρεάν. Ερχονται με απλό ταχυδρομείο.

Το κακό είναι οτι δε στελνουν electronics καθόλου... :(

greeklad
28-01-07, 18:13
Και εγώ έχω αγοράσει από αυτούς. Κανένα πρόβλημα και πάντα χώρις εξοδα αποστολής. Αντί να αναρωτιέσαι πως μπορούνκαι το κάνουν καλύτερα να ααρωτηθούμε γιατί δεν μπορούν να το κάνουν τα δικά μας e-shops. Κρίμα που υπάρχουν δασμοί με την αμερική γιατί δεν θα αγόραζα σχεδόν τίποτα από την ελλάδα. Εκεί είναι ακόμα φθηνότερα.

giannis11
28-01-07, 18:21
Όπως τα είπαν τα παιδιά. Δωρεάν μεταφορικά και άψογη εξυπηρέτηση.
Παράδοση σε περίπου 5 εργάσιμες με απλό ταχυδρομείο.
Ένα απο τα καλύτερα δικτυακά καταστήματα.
Φιλικά
Γιάννης

k_koulos
28-01-07, 18:29
σχετικά [5-10%] πιο ακριβό απο άλλα internet e-shops και εκεί χώνει τα ταχυδρομικά ;)

Τώρα για τις διαφορές με Ελλάδα να σου πω 2 παραδείγματα, πρώτων τα παλαιά παιχνίδια τα φθηναίνει και δεν τα πουλά για 3-4 χρόνια με τις ίδιες τιμές, και δεύτερον τα νέα τα έχει σε τιμές Eυρώπης και όχι Ελλάδας.

ariadgr
28-01-07, 18:55
σχετικά [5-10%] πιο ακριβό απο άλλα internet e-shops και εκεί χώνει τα ταχυδρομικά ;) .

Λάθος κάνεις, σε πολλά είδη το play είναι φθηνότερο και από άλλα ηλεκτρονικά καταστήματα.

Ειδικά για Ελλάδα, αν υπολογίσεις τι θα κόστιζε να αγοράσεις π.χ. ενα cd/dvd από Amazon UK + μεταφορικά, το play έρχεται συνήθως αρκετά φθηνότερο!

k_koulos
28-01-07, 21:18
χμ, αν και έχω να αγοράσω 5-6 μήνες [ ναι μου τρώνε τα λεφτά άλλα προιόντα όπως φαίνεται και στην υπογραφή ;) ] θα το δεχτώ. Πάντως ειδικά στα games είναι καλό, για CD προτιμώ τα ειδικευμένα μαγαζία, η απο τις δισκογραφικές αν έχουν δυνατότητα. Πάντα όμως όταν παίρνω το e-mail απο το play μπαίνω σε πειρασμό :whistle:

Και όντως έχει ταχύτερη παράδωση απο amazon [αν και αυτό μπορεί να έχει αλλάξει επίσης ]

mistac75
29-01-07, 00:33
Μάλιστα. Ευχαριστώ παιδιά.

Gordito
29-01-07, 01:13
Eμενα δε μου αρεσει το play.com
Γιατι χρειαζεται πιστωτικη για να εγγραφεις????:evil:

ariadgr
29-01-07, 02:11
Eμενα δε μου αρεσει το play.com
Γιατι χρειαζεται πιστωτικη για να εγγραφεις????:evil:

Τι εννοείς;
Πως θα έπρεπε να σε χρεώνει αν δε σου ζητούσε πιστωτική;
Και γιατί να εγγραφείς αν δεν βρίσκεσαι σε στάδιο παραγγελίας;

mistac75
29-01-07, 02:43
Eμενα δε μου αρεσει το play.com
Γιατι χρειαζεται πιστωτικη για να εγγραφεις????:evil:


Χωρίς πιστωτική φίλε σε κανένα e-shop δεν μπορείς να κάνεις σωστή δουλειά.Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράματα σήμερα και δεν πρόκειται να αλλάξουν.

Gordito
29-01-07, 02:45
Χωρίς πιστωτική φίλε σε κανένα e-shop δεν μπορείς να κάνεις σωστή δουλειά.Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράματα σήμερα και δεν πρόκειται να αλλάξουν.

Μαλλον ναι.
Οποτε συνεχιζουμε να κανουμε αγορες οι μη-κατοχοι πιστωτικων απο ελληνικα e-shops με αντικαταβολη

k_koulos
29-01-07, 11:00
Μαλλον ναι.
Οποτε συνεχιζουμε να κανουμε αγορες οι μη-κατοχοι πιστωτικων απο ελληνικα e-shops με αντικαταβολη

ή βγάζετε μια πιστωτική/χρεωστική/gift card

Εκτός αν έχεισ πρόβλημα με τα πιστωτικά ιδρύματα [π.χ. Τειρεσίας , ανήλικος ή κάτι άλλο] οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι

flatrate
29-01-07, 11:25
Να ρωτησω κι εγω με την σειρα μου για χρεωστικη, επειδη αναφερθηκε, ποια τραπεζα θεωρειται καλυτερη για να κανω λογαριασμο. Δηλαδη λεω να βαλλω 200 ευρο ας πουμε και να την εχω μονο για αγορες ονλαιν. Γιατι με πιστωτικες χανεις το μπουσουλα, μακρια και αγαπημενοι.

Εχεις καποιους περιορισμους με χρεωστικη??

Ισως να το συνδιαζα και με το πολυδιαφημιζομενο winbanking.

ariadgr
29-01-07, 14:56
Να ρωτησω κι εγω με την σειρα μου για χρεωστικη, επειδη αναφερθηκε, ποια τραπεζα θεωρειται καλυτερη για να κανω λογαριασμο. Δηλαδη λεω να βαλλω 200 ευρο ας πουμε και να την εχω μονο για αγορες ονλαιν. Γιατι με πιστωτικες χανεις το μπουσουλα, μακρια και αγαπημενοι.

Εχεις καποιους περιορισμους με χρεωστικη?

Δες τη Visa Electron (χρεωστική) που δίνει η Alpha Bank και η Πειραιώς στους καταθετικούς λογαριασμούς.


Ισως να το συνδιαζα και με το πολυδιαφημιζομενο winbanking.

Mάλλον εννοείς το e-banking. :)

k_koulos
29-01-07, 15:18
δες και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=68458&highlight=alpha+visa+electron) , το θέμα έχει ξανασυζητηθεί

duende
29-01-07, 19:11
εγω θα ελεγα οτι ειναι no-delivery :mad:
περιμενω εδω και ενα μηνα 2 τιτλους για το 360 και τπτ ακομα.και ακρη δε βγαζω με τη παρτη τους.
και δεν ειμαι ο μονος
http://www.myxbox.gr/forum/showthread.php?t=3727&page=4

ariadgr
29-01-07, 21:39
εγω θα ελεγα οτι ειναι no-delivery :mad:
περιμενω εδω και ενα μηνα 2 τιτλους για το 360 και τπτ ακομα.και ακρη δε βγαζω με τη παρτη τους.
και δεν ειμαι ο μονος
http://www.myxbox.gr/forum/showthread.php?t=3727&page=4

Στο "Your Account" του site, δείχνει ότι το έχουν στείλει; Και αν ναι, πότε; Πολλές φορές τα ΕΛΤΑ καθυστερούν τις παραδώσεις. Π.χ. μου είχε τύχει να αγοράσω ένα DVD από Amazon UK, και μετά από 20 εργάσιμες (!) να μην έχει φτάσει. Το Amazon όταν επικοινώνησα έστειλε αμέσως replacement, και... guess what... ο ταχυδρόμος έφερε και το replacement και το πρώτο την ίδια μέρα! Δηλαδή καθαρά καθυστέρηση ΕΛΤΑ.

Πάρε τηλέφωνο στο Play.com: 0044 1534 877595 (αστική χρέωση μέσω VoIP ή access number (www.hello-hello.gr)) για να δεις τι συμβαίνει.

k_koulos
29-01-07, 21:44
καλά αυτό με τα ΕΛΤΑ έχει παραγίνει, άλλες φορές στο φέρνουν στισ 2μέρες και άλλες στισ 22:down:

το κακό βέβαια ειναι να μην στο φέρουν :whistle:

Α και για να μην μεροληπτούμε το χειρότερο απο κουριερ εδώ επαρχία, που επειδή είχα γράψει τηλέφωνο αθήνας και κινητό [ναι έχω κάνει και εγώ λάθη, έζησα στην αθήνα αλλά ευτυχώς για λίγο] αλλά διεύθυνση επαρχίας, το κράταγε στο μαγαζί και δεν έπαιρνε τηλέφωνο μην χρεωθεί ...... :rofl:

duende
29-01-07, 22:43
Στο "Your Account" του site, δείχνει ότι το έχουν στείλει; Και αν ναι, πότε; Πολλές φορές τα ΕΛΤΑ καθυστερούν τις παραδώσεις. Π.χ. μου είχε τύχει να αγοράσω ένα DVD από Amazon UK, και μετά από 20 εργάσιμες (!) να μην έχει φτάσει. Το Amazon όταν επικοινώνησα έστειλε αμέσως replacement, και... guess what... ο ταχυδρόμος έφερε και το replacement και το πρώτο την ίδια μέρα! Δηλαδή καθαρά καθυστέρηση ΕΛΤΑ.

Πάρε τηλέφωνο στο Play.com: 0044 1534 877595 (αστική χρέωση μέσω VoIP ή access number (www.hello-hello.gr)) για να δεις τι συμβαίνει.

εννοειται οτι το εχουν στειλει.
και στο τηλ μιλησα και replace εκαναν,το θεμα ποιο ειναι..οτι ο,τι στελνει το Play ειναι με απλο ταχυδρομειο,οχι συστημενο που σημαινει οτι δεν μπορεις να κανεις track το πακετο και επισης ο ταχυδρομος μπορει να πει οτι γουσταρει,οτι πχ ως μη συστημενο το αφησε στο σπιτι σου κ το βουτηξαν (ασχετα αν -ατυπα- οταν ειναι πακετο παντα αφηνουν ειδοποιητηριο και το παιρνεις απο το ταχυδρομειο,ποτε δεν αφηνουν πακετο χυμα).αλλα αφου ειναι απλο mail,μπορουν να κανουν τη παπια και οι μεν και οι δε..
προσωπικα δε ξαναγοραζω κατι απο κει εκτος και αν εχουν τη δυνατοτητα για signed for αποστολη (οπου εχεις και tracking number).για 2-3 ευρω παραπανω αξιζει.
χωρις tracking info σε ποιον να τα χωσεις?τπτ αμα δεν εχω αποτελεσμα σε αλλες 2 εβδομαδες refund και τελειωνει η ιστορια.

astral
31-01-07, 04:00
Παίδες μιας και ανοίξατε θεμα με το play.com θελω να ρωτησω κατι σχετικα με τις ταινιες dvd που δινει.Χαίρω πολυ ειναι region 2 λέει αλλα το θεμα ειναι απο οτι βλεπω και ατην περιγραφη οτι δεν εχουνε ελληνικους υποτιλους.Οι περισσοτερες ειναι μονο με αγγλικους και μια στις τοσες να εχει σουιδικους,γερμανικούς κατι τετοια.Εμεις δηλαδη στα διακακια που φερνουμε μονο διαλεκτους απο φυλες της αφρικης δεν εχουμε, αυτοι τους γράφουν ολους, ή μηπως μας φερνουν "αλλες" εκδοσεις της ταινίας.
Έχει παρει κανενας καμμια ταινία;.Πειτε μου γιατι είδα οτι εχει καλες τιμες ειδικα στις συλλογες και μιας και ταινιοφιλος ξενερωσα γιατι ελεγα να φτιαξω καμμια ταινιοθηκη αλλα απ' ότι φαινεται θα πάρω τα @@.

electroshock
31-01-07, 11:48
δυστηχως οτι υποτιτλους βλεπεις αυτους εχουν και τα dvd. αν κανεις search με κριτηριο subtitles greek θα δεις ποιες ταινιες υπαρχουν με ελληνικους.

Ενω οταν ξεκινησαν να ερχονται dvd στην ελλαδα ηταν εισαγωγης με ελληνικους υποτιτλους και ενα σορο αλλες γλωσσες ,αρκετα εξτρα, 2πλα dvd με ωραιες συσκευασιες κ.λ.π. αργότερα όταν οι απληστες εταιριες διανομης απεκτησαν την τεχνολογια αρχισαν να κανουν <<τεχνασματα>> :evil: ωστε να κερδιζουν περισσοτερα, οπως να παιρνουν χαμηλοτερης ποιοτητας υλικο, να τετραγωνιζουν ταινιες, ηχο απαραδεκτο, μηδαμινα εξτρα, αθλιες συσκευασιες κ.λ.π. και ετσι λιγα dvd ειναι ποια εισαγωγης ή ελληνικα που αξιζει κανεις να εχει στην συλλογη του.

Μόνες τους βγαζουν τα ματια τους. Ενω στην αρχη επαιρνα αρκετα dvd τον χρονο τωρα με αυτα που κανουν το σκεφτομαι παρα πολυ αν θα παρω κατι που να αξιζει....

mistac75
31-01-07, 13:25
Καλά παιδιά μιλάμε για τρελές τιμές στο Play.com
Το Warhammer40k Anthlogy μόλις 28€. Εδώ το έχουν 50 οι κλέφτες!!!
Το Splinter Cell 4 επίσης 28€ εδώ πάλι 50!!!
Ειδικά δε το Titan Quest 15.50!!!
Βέβαια αυτά τα 3 (και πολλά άλλα) τα έχουν σε πρόγραμμα discount και λήγει σήμερα.
Εγώ πάντως παρήγγειλα τα Titan Quest, Warhammer40k Anthology και προπαρήγγειλα
τα Supreme Commander Limited edition μόλις με 39€ και Command & Conquer 3 Kane's edition με 55€.
Βάζω στοίχημα ότι τα 2 αυτά τελευταία θα έρθουν στην Ελλάδα με πάνω απο 55€, γύρω στα 60!!!
ΚΛΕΦΤΕΕΕΣ!!!

astral
31-01-07, 17:58
Ενω οταν ξεκινησαν να ερχονται dvd στην ελλαδα ηταν εισαγωγης με ελληνικους υποτιτλους και ενα σορο αλλες γλωσσες ,αρκετα εξτρα, 2πλα dvd με ωραιες συσκευασιες κ.λ.π. αργότερα όταν οι απληστες εταιριες διανομης απεκτησαν την τεχνολογια αρχισαν να κανουν <<τεχνασματα>> :evil: ωστε να κερδιζουν περισσοτερα, οπως να παιρνουν χαμηλοτερης ποιοτητας υλικο, να τετραγωνιζουν ταινιες, ηχο απαραδεκτο, μηδαμινα εξτρα, αθλιες συσκευασιες κ.λ.π. και ετσι λιγα dvd ειναι ποια εισαγωγης ή ελληνικα που αξιζει κανεις να εχει στην συλλογη του.

Μόνες τους βγαζουν τα ματια τους. Ενω στην αρχη επαιρνα αρκετα dvd τον χρονο τωρα με αυτα που κανουν το σκεφτομαι παρα πολυ αν θα παρω κατι που να αξιζει....

Κρίμα γιατι στην τελικη τα λευτα μας θελουμε τους δωσουμε.Παραδειγμα κατι alien quadrilogy,godfather trilogy,exorcist anthology ήταν πολυ καλα, μιάς και εδω τα βάζουν ενα καπέλο μεγαλυτερο και απο αυτο που εχει ο slash των guns&roses.
Και μετα αντε να δωσεις κινητρα να μην κανει ο αλλος το compression hobby.Καλα ειμαστε εδω και 3 χρονια με τα divX.Είχα ακουσει για το jaws (τα γνωστα σαγονια του ζαχαρια-καρχαρία :fish) που ήταν απο τις πρωτες ταινιες που είχαν βγει σε dvd format και οι ανθρωποι δεν ηθελαν να το βγαλουν χωρις extras και εβαλαν τελικα ενα διωρο documentary για καρχαριες.

johnkall69
06-02-07, 10:45
εννοειται οτι το εχουν στειλει.
και στο τηλ μιλησα και replace εκαναν,το θεμα ποιο ειναι..οτι ο,τι στελνει το Play ειναι με απλο ταχυδρομειο,οχι συστημενο που σημαινει οτι δεν μπορεις να κανεις track το πακετο και επισης ο ταχυδρομος μπορει να πει οτι γουσταρει,οτι πχ ως μη συστημενο το αφησε στο σπιτι σου κ το βουτηξαν (ασχετα αν -ατυπα- οταν ειναι πακετο παντα αφηνουν ειδοποιητηριο και το παιρνεις απο το ταχυδρομειο,ποτε δεν αφηνουν πακετο χυμα).αλλα αφου ειναι απλο mail,μπορουν να κανουν τη παπια και οι μεν και οι δε..
προσωπικα δε ξαναγοραζω κατι απο κει εκτος και αν εχουν τη δυνατοτητα για signed for αποστολη (οπου εχεις και tracking number).για 2-3 ευρω παραπανω αξιζει.
χωρις tracking info σε ποιον να τα χωσεις?τπτ αμα δεν εχω αποτελεσμα σε αλλες 2 εβδομαδες refund και τελειωνει η ιστορια.

Προσωπικά είχα αρκετά προβλήματα παλιά με τα ΕΛΤΑ απο κλέφτες ταχυδρόμους.

Τώρα έχω παραγγείλει κάτι απο ebay και άν δεν έρθει θα το κυνηγήσω πολύ μέχρι να καταφέρω να απολυθεί το άτομο-α που κάνουν τις καβάτζες.

mistac75
07-02-07, 20:33
Πάντως τα Titan Quest Warhammer 40K Antology μου ήρθαν σε 6 μέρες!!! ΤΕΛΕΙΑ!!! Και περιμένω από βδομάδα το Company of Heroes και μέσα στο τελευταίο δεκαήμερο του Φλεβάρη το Supreme Commander.

Doxaios
06-03-07, 13:02
Για τους υπότιτλους επειδή τους ρώτησα να σας πώ και εγώ οτι ΔΕΝ έχουν ελληνικούς.Για όλα τα άλλα απλά το site δεν παίζεται.

mistac75
06-03-07, 13:41
Για τους υπότιτλους επειδή τους ρώτησα να σας πώ και εγώ οτι ΔΕΝ έχουν ελληνικούς.Για όλα τα άλλα απλά το site δεν παίζεται.

Για ποιους υπότιτλους μιλάς καλέ;:?:

ariadgr
06-03-07, 19:06
Για τους υπότιτλους επειδή τους ρώτησα να σας πώ και εγώ οτι ΔΕΝ έχουν ελληνικούς.Για όλα τα άλλα απλά το site δεν παίζεται.

Το καθε DVD έχει ό,τι υπότιτλους αναφέρει στην περιγραφή του.
Τα περισσότερα δεν έχουν ελληνικούς, κάποια άλλα έχουν. Αυτά που έχουν ελληνικούς, το αναφέρουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.