PDA

Επιστροφή στο Forum : My bill, δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του email με το οποίο άνοιξε ο λογαριασμός



nmavro73
05-06-13, 18:01
Στο ebill του οτε δεν μπορείς να αλλάξεις το mail που δήλωσες. Είχα βάλει το mail του domain μου το οποίο όμως δεν ξέρω πόσο καιρό θα το έχω ακόμη. Θέλω να το αλλάξω. Και η απάντηση; ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Δεν σας υποχρεώσαμε εμείς να βάλετε αυτό το mail! Μα πάνε καλά οι άνθρωποι;
Μου είπαν να συμπληρώσω φόρμα παραπόνων! Αλλά δεν το βλέπω να λύνεται εύκολα

escapee
06-06-13, 04:00
Στο ebill του οτε δεν μπορείς να αλλάξεις το mail που δήλωσες. Είχα βάλει το mail του domain μου το οποίο όμως δεν ξέρω πόσο καιρό θα το έχω ακόμη. Θέλω να το αλλάξω. Και η απάντηση; ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Δεν σας υποχρεώσαμε εμείς να βάλετε αυτό το mail! Μα πάνε καλά οι άνθρωποι;
Μου είπαν να συμπληρώσω φόρμα παραπόνων! Αλλά δεν το βλέπω να λύνεται εύκολα

γινεται. παρε το 13888 και ζητα την εξυπηρετηση για ebill ! εγω το εχω κανει ( πριν την αλλαγη του νεου σιτε του οτε..)

nmavro73
06-06-13, 09:59
Στο ebill του οτε δεν μπορείς να αλλάξεις το mail που δήλωσες. Είχα βάλει το mail του domain μου το οποίο όμως δεν ξέρω πόσο καιρό θα το έχω ακόμη. Θέλω να το αλλάξω. Και η απάντηση; ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Δεν σας υποχρεώσαμε εμείς να βάλετε αυτό το mail! Μα πάνε καλά οι άνθρωποι;
Μου είπαν να συμπληρώσω φόρμα παραπόνων! Αλλά δεν το βλέπω να λύνεται εύκολα

γινεται. παρε το 13888 και ζητα την εξυπηρετηση για ebill ! εγω το εχω κανει ( πριν την αλλαγη του νεου σιτε του οτε..)
Εγώ που ρώτησα χθες μου είπαν να κάνω chat στη σελίδα να μου πουν αν γίνεται

a.libe
06-06-13, 13:29
στο chat θα σου πουν να παρεις το 13888

nmavro73
06-06-13, 14:11
Τώρα μιλάω με την εξυπηρέτηση. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Δεν υποστηρίζεται για λόγους ασφαλείας. Και για να σβηστεί θέλει να διαγράψεις όλο το λογαριασμό. Να διαγραφούν όλες οι υπηρεσίες και να γίνει νέος λογαριασμός. Δεν θα δουλεύει καμία υπηρεσία, ούτε το ίντερνετ μέχρι να ολοκληρωθεί. Δεν μπορείς να έχεις προγράμματα ομιλίας για όσο διάστημα γίνεται η διαδικασία. Κόβονται όλα εκτός από ίσως την ομιλία. Η συγκεκριμένη διαδικασία δεν είναι τυπική και γίνεται κατ εξαίρεση μόνο αν υπάρχει σοβαρός λόγος και θέλει 10 εργάσιμες. ΕΛΕΟΣ

FuS
06-06-13, 15:03
nmavro73, με ποιο τμήμα μίλησες και σου απαντήσαν το παραπάνω;
με το adsl, το billing ή το e-services (αυτοί στο chat);

nmavro73
06-06-13, 16:28
Με πήραν από ένα τηλέφωνο από το αρμόδιο τμήμα από Αθήνα

FuS
06-06-13, 17:30
Μόλις έμαθα και εγώ το τμήμα με το οποίο μίλησες.
Θα σου απαντήσω σε λίγο.

emeliss
06-06-13, 22:13
Στο νέο site έχουν δέσει το το user name με το email. Κουλό όμως να μην μπορούν να το καταργήσουν τελείως χωρίς να επηρεαστούν οι τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες.

FuS
07-06-13, 00:28
nmavro73 συγνώμη για την καθυστέρηση απλά με είχαν στείλει στο διά%^λο πριν..

Λοιπόν, δυστυχώς, πράγματι αυτή είναι η πολιτική τους.
Αυτό που δεν μπόρεσα να επιβεβαιώσω (δεν βρήκα εκείνον που θέλω) είναι αν πράγματι ισχύει η αποσυσχέτιση-συσχέτιση πακέτου (άρα και κατάργηση υπηρεσιών) γιατί μου φαίνεται πολύ κουλό να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Αυτό θα στο απαντήσω αύριο και θα σου πω (εδώ ή μέσω pm) τι να κάνεις αν πράγματι είναι έτσι για να λυθεί άμεσα το πρόβλημα και να εξυπηρετηθείς.
Απαράδεκτο πάντως ;)

cranky
07-06-13, 00:33
Νατάσα, κάνε αίτηση για φορητότητα σε άλλο πάροχο. :biggrin:

FuS
07-06-13, 00:40
Έτσι και έκανε αίτηση για φορητότητα και δήλωνε εγγράφως τους λόγους, το θεωρώ ψιλοαπίθανο να μην γινόταν αυτό που ζητούσε.
(το κόλλημα, κατά 99%, αν είναι αυτό που υποψιάζομαι, δεν είναι τεχνικής φύσεως αλλά αλλοι λόγοι)

nmavro73
07-06-13, 01:35
Έχω το όνομα του ατόμου που μίλησα. Δεν το δημοσιεύω για ευνόητους λόγους. Πάντως ο λογαριασμός ειναι δεμένος με το Mail. Μέχρι το επόμενο deployment. Που δεν ξέρουν ποτε θα ειναι

nmavro73
07-06-13, 01:36
Έτσι και έκανε αίτηση για φορητότητα και δήλωνε εγγράφως τους λόγους, το θεωρώ ψιλοαπίθανο να μην γινόταν αυτό που ζητούσε.
(το κόλλημα, κατά 99%, αν είναι αυτό που υποψιάζομαι, δεν είναι τεχνικής φύσεως αλλά αλλοι λόγοι)
Είπαν Security issues. Θεμα της βάσης

FuS
07-06-13, 01:46
Ξέρω με ποιον μίλησες απλά με είχαν στείλει το απόγευμα κάπου αρκετά μακρυά και δεν τον πρόλαβα.
Θα σε ενημερώσω αύριο.

(άσχετο, αλλά θέλω να σου πω πως έχουν βγει αρκετοί που ζητάνε ό,τι ακριβώς κι εσύ. Δεν είσαι μόνο εσύ.)

nmavro73
07-06-13, 07:52
Ξέρω με ποιον μίλησες απλά με είχαν στείλει το απόγευμα κάπου αρκετά μακρυά και δεν τον πρόλαβα.
Θα σε ενημερώσω αύριο.

(άσχετο, αλλά θέλω να σου πω πως έχουν βγει αρκετοί που ζητάνε ό,τι ακριβώς κι εσύ. Δεν είσαι μόνο εσύ.)
Το φαντάζομαι. Δεν ειναι κάτι παράλογο

nmavro73
08-06-13, 12:35
Δεν θα ήθελα πάντως αφού έχουν και άλλοι το πρόβλημα να μείνει προσωπική η ενημέρωση. Εφόσον υπάρχει σε πολλούς καλον ειναι να ενημερωθούν. Εξάλλου με τη δημοσιότητα ίσως λυθεί και νωρίτερα

@ ADSLgr.com All rights reserved.