PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωση επανασυνδεσης και υπαναχωρηση



iosif1980
05-06-13, 22:40
Αυτο το εχετε δει ?

Στο site της HOL, υπάρχει η ανακοίνωση, σύμφωνα με την οποία οι πελάτες HOL μέχρι τουλάχιστον το τέλος Ιουνίου (για την ακρίβεια, έως & ένα μήνα από την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού που θα λάβουν για τον μήνα Ιούνιο) έχουν το δικαίωμα να μην πληρώσουν τέλος διακοπής (ακόμα και όσοι έχουν δέσμευση), αφού θα εφαρμοστεί μεταβολή στις υπηρεσίες τους (εισαγωγή τελους επανασυνδεσης λογω φραγης), το οποίο τους επιτρέπει να καταγγείλουν αζημίως τη σύμβασή τους.

http://www.hol.gr/GR/company/press/announcements/Pages/default.aspx?m_id=505 δευτερη ανακοινωση

Gianniskriti
05-06-13, 23:28
Αυτο το εχετε δει ?

Στο site της HOL, υπάρχει η ανακοίνωση, σύμφωνα με την οποία οι πελάτες HOL μέχρι τουλάχιστον το τέλος Ιουνίου (για την ακρίβεια, έως & ένα μήνα από την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού που θα λάβουν για τον μήνα Ιούνιο) έχουν το δικαίωμα να μην πληρώσουν τέλος διακοπής (ακόμα και όσοι έχουν δέσμευση), αφού θα εφαρμοστεί βλαπτική μεταβολή στις υπηρεσίες τους (εισαγωγή τελους επανασυνδεσης λογω φραγης), το οποίο τους επιτρέπει να καταγγείλουν αζημίως τη σύμβασή τους.

http://www.hol.gr/GR/company/press/announcements/Pages/default.aspx?m_id=505 δευτερη ανακοινωση

Προς τί το ενδιαφέρον ;
Εφόσον μεταβάλλουν μονομερώς όρο των συμβάσεων υποχρεούνται να δεχτουν υπαναχωρήσεις απο πελάτες ατελώς

iosif1980
06-06-13, 00:31
ναι, οπως και ολοι οι παροχοι σε παρομοιες περιπτωσεις...

delta
10-06-13, 10:50
Δηλαδη μπορω να κανω τωρα ανανεωση με 12μηνη δεσμευση και οποτε γουσταρω να αλλαξω παροχο χωρις τελος αποσυνδεσης?

dkmaster
10-06-13, 10:54
delta έχω την αίσθηση πως αυτό
για την ακρίβεια, έως & ένα μήνα από την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού που θα λάβουν για τον μήνα Ιούνιο) έχουν το δικαίωμα να μην πληρώσουν τέλος διακοπής (ακόμα και όσοι έχουν δέσμευση), σημαίνει πως μέχρι και τον Ιούλιο μπορεί να φύγεις ατελός, όχι όποτε γουστάρεις.

samoure
14-06-13, 15:47
Καλησπερα παιδια, επειδη θελω να κοψω τη συνδεση μου στη HOL και να παω σε αλλο παροχο, νομιζω οτι αυτη η ανακοινωση της HOL μου επιτρεπει να αποχωρησω αζημιως παρα το γεγονοσ οτι δεν εχω κλεισει 12μηνο, ετσι δεν ειναι?

Μπορει καποιος να μου υποδειξει ποια ειναι η διαδικασια και τι πρεπει να κανω για να αποδεσμευτω απο την εν λογω εταιρια χωρισ να πληρωσω τελος διακοπης/απενεργοποιησης?

Seitman
15-06-13, 10:10
Ακριβώς. Μπορείς να αποχωρήσεις από την εταιρεία χωρίς την ποινή διακοπής σύμβασης πριν τη λήξη της.

Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα εκτός από την αίτηση φορητότητας στον πάροχο που επιθυμείς. Εκτός και αν θέλεις να κόψεις τελείως την τηλεφωνική σύνδεση και να πάρεις άλλο αριθμό, οπότε πηγαίνεις σε ένα κατάστημα vodafone για να κάνεις την κατάλληλη αίτηση.

pan123
15-06-13, 16:34
παιδιά η ακύρωση του τέλους αποχώρησης είναι μόνο για την hol; η αδελφή μου που διέκοψε από τη forthnet για να πάει στη hol πρέπει να το πληρώσει αυτό το τέλος στην forthnet λόγω του ότι διέκοψε πριν το έτος;

psylos
15-06-13, 16:46
Ναι. Στη hol δεν το πληρωνεις, επειδη εχει γινει μονομερης αλλαγη των ορων χρησης, οποτε η hol ειναι υποχρεωμενη για ενα μηνα απο την ανακοινωση της αλλαγης να επιτρεψει σε οποιο χρηστη θελησει την δωρεαν αποχορηση απο την υπηρεσια..

Αρα εφοσον η αδερφη σου ειναι δεσμευμενη τοτε θα πληρωσει την αντιστοιχη ποινη.

jkoukos
15-06-13, 17:11
Υπόψη, για να μην υπάρχει παρανόηση, ότι ατελής υπαναχώρηση παρέχεται σε όλους του συνδρομητές της HOL εφόσον εξασκήσουν το δικαίωμα έως 30 ημέρες από τον λογαριασμό που εκδόθηκε τον μήνα Ιούνιο.
Δηλαδή αν σε κάποιον έχει ημερομηνία έκδοσης 1/6 έχει δικαίωμα έως 31/6 κοκ.
Το παραπάνω ρητά αναφέρεται σε όλους τους λογαριασμούς που εκδίδονται τον παρόν μήνα.

humanious
19-06-13, 10:40
Συγγνώμη εξηγείστε μου κάτι γιατί μάλλον δεν το κατάλαβα καλά.
Όταν αναφέρετε τέλος διακοπής εννοείτε οτι υπο κανονικές συνθήκες (χωρίς αυτή την περίπτωση αλλαγής των όρων του συμοβολαίου από την hol) και αν έχεις συμπληρώσει τον χρόνο του συμβολαίου σου, η hol σου βάζει τέλος διακοπής;

jkoukos
19-06-13, 11:27
Όχι, αν έχεις συμπληρώσει 12μηνο δεν πληρώνεις κάτι.
Το τέλος διακοπής πληρώνεται μόνο σε περίπτωση που φύγεις πριν τη λήξη του υποχρεωτικού 12μηνου.
Απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, λόγω αλλαγής των όρων του συμβολαίου, η HOL δίνει τη δυνατότητα (υπό προϋποθέσεις) όποιος θέλει να φύγει νωρίτερα χωρίς πρόστιμο.

humanious
19-06-13, 15:54
Οκ γιατί παλαιότερα (μπορεί να ισχύει και τώρα) η On είχε τέλος διακοπής, το οποίο είναι παράνομο αλλά αν το είχες υπογράψει το συμβόλαιο
καθόσουν και τον έτρωγες...

@ ADSLgr.com All rights reserved.