PDA

Επιστροφή στο Forum : Αύξηση ταχύτητας συγχρονισμού



rafa1919
06-06-13, 10:17
Καλημέρα. Έχω HOL Double Play GR έως 24 Mbps. Μέχρι χθες η ταχύτητα συγχρονισμού (χωρίς καμία αποσύνδεση) ήταν 10 Mbps. Σήμερα το πρωί, παρατήρησα ότι το Router είχε αποσυνδεθεί και συγχρόνισε σε υψηλότερη ταχύτητα (παραθέτω screenshots). Το ερώτημα είναι το εξής: Πώς γίνεται να συγχρόνισε σε υψηλότερη ταχύτητα; Μήπως έγιναν εργασίες αναβάθμισης του δικτύου της HOL; Μήπως υπάρξουν προβλήματα σταθερότητας στη γραμμή; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

124719124720

Υ.Γ. Το modem-router που χρησιμοποιώ είναι το NetFaster WLAN 3 της HOL.

balandis
06-06-13, 11:01
φιλαρακι το πρωι δεν ειναι μπουκωμενο το δικτυο.ενας λογος ειναι αυτος:)αν κανεις reset κατα τις 7 το απογευμα ισως επενερθεις στα ιδια επιπεδα:hmm:

erichellas
06-06-13, 13:02
Ακριβως , εγω στις 4 το πρωι με HOL ειχα 9mbps ενω απογευματακι 7mbps με το ζορι... (ασχετο οτι με τον ΟΤΕ εχω 7.5 mbps παντα , αλλα οντως κατεβαζω με 800kb/s ενω με HOL οσο και αν ηταν δεν επιανα ποτε πανω απο 600kb/s , μονο στο speedtest της)

HackFreak
06-06-13, 13:12
Πάντως τα stats της γραμμής σου είναι μιά χαρά. Το πρόβλημα συνεχίζει;

rafa1919
06-06-13, 13:31
Πάντως τα stats της γραμμής σου είναι μιά χαρά. Το πρόβλημα συνεχίζει;

Όχι. Όλα είναι μία χαρά μέχρι στιγμής, με την παραπάνω ταχύτητα να παραμένει.

ZORO
06-06-13, 18:19
Να λοιπόν που σε αυτό το φόρουμ τα έχουμε δει όλα. Μέχρι και μήνυμα, βοήθεια αυξήθηκε η ταχύτητα μου.:)
Σοβαρά τώρα, είναι λογικό να αυξομειώνετε η ταχύτητα, ανάλογα με τις συνθήκες καθώς κάθε φορά ο ρούτερ προσπαθεί να συγχρονίσει στην μεγίστη δυνατή ταχύτητα. Βέβαια συνήθως είναι μικρότερες οι διακυμάνσεις σε σχέση με την δική σου.
Πάντως δεν χρειάζεται να ανησυχείς προκαταβολικά, μήπως δημιουργηθεί πρόβλημα, αν δημιουργηθεί τότε εδώ είμαστε να προσπαθήσουμε να δώσουμε λύση. Αλλά να συζητάμε, ενώ δεν υπάρχει πρόβλημα και μπορεί να μην δημιουργηθεί ποτέ δεν έχει πολύ νόημα. Απόλαυσε λοιπόν αυτά τα 2 έξτρα Mbps και μην αγχώνεσαι προκαταβολικά.

HackFreak
06-06-13, 18:28
Να λοιπόν που σε αυτό το φόρουμ τα έχουμε δει όλα. Μέχρι και μήνυμα, βοήθεια αυξήθηκε η ταχύτητα μου.:)
Σοβαρά τώρα, είναι λογικό να αυξομειώνετε η ταχύτητα, ανάλογα με τις συνθήκες καθώς κάθε φορά ο ρούτερ προσπαθεί να συγχρονίσει στην μεγίστη δυνατή ταχύτητα. Βέβαια συνήθως είναι μικρότερες οι διακυμάνσεις σε σχέση με την δική σου.
Πάντως δεν χρειάζεται να ανησυχείς προκαταβολικά, μήπως δημιουργηθεί πρόβλημα, αν δημιουργηθεί τότε εδώ είμαστε να προσπαθήσουμε να δώσουμε λύση. Αλλά να συζητάμε, ενώ δεν υπάρχει πρόβλημα και μπορεί να μην δημιουργηθεί ποτέ δεν έχει πολύ νόημα. Απόλαυσε λοιπόν αυτά τα 2 έξτρα Mbps και μην αγχώνεσαι προκαταβολικά.

Χαχα τώρα το πρόσεξα και εγώ, απο βιασύνη νόμιζα ότι λέει το αντίθετο, και παραξενέυτικα με τέτοια stats λέω κανονικά πρέπει να είναι super. :p
Δεν πήγε καν το μυαλό μου ότι θα παραξενευόταν με το ότι έχει πιάσει υψηλότερη ταχύτητα.

Φίλε rafa1919 μακάρι να ήμουν στην θέση σου.

rafa1919
06-06-13, 20:31
Χαχα τώρα το πρόσεξα και εγώ, απο βιασύνη νόμιζα ότι λέει το αντίθετο, και παραξενέυτικα με τέτοια stats λέω κανονικά πρέπει να είναι super. :p
Δεν πήγε καν το μυαλό μου ότι θα παραξενευόταν με το ότι έχει πιάσει υψηλότερη ταχύτητα.

Φίλε rafa1919 μακάρι να ήμουν στην θέση σου.

Αγαπητοί φίλοι, δεν είναι θέμα άγχους, αλλά ενθουσιασμού και έκπληξης! Και θα εξηγήσω αμέσως τι εννοώ. Το κτήριο στο οποίο διαμένω και στο οποίο βρίσκεται η σύνδεσή μου είναι ένας ουρανοξύστης ηλικίας 40 ετών! Ως εκ τούτου, και μη έχοντας διενεργηθεί καμία αναβάθμιση ούτε στο δίκτυο αλλά ούτε και στο ΚΑΦΑΟ, μου κάνει εντύπωση το ότι μπορώ και συγχρονίζω σε τέτοιες ταχύτητες. Τώρα, εάν μπορεί να θεωρηθεί εκδήλωση άγχους, αυτή έχει να κάνει με το γεγονός ότι συνήθως (εκ πείρας) όταν αυξάνεται (παροδικά ή και μόνιμα) η ταχύτητα συγχρονισμού, αυτό έχει ως συνέπεια να μειώνεται το SNR Margin, άρα η σταθερότητα της γραμμής επηρεάζεται αρνητικά ορισμένες φορές, και θα ήθελα να επιβεβαιώσω το λόγου το αληθές. Σαφώς και είμαι χαρούμενος με την αύξηση αυτή (είτε αποδειχθεί μόνιμη είτε προσωρινή). :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.