PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με dod.gr , συχνές αποσυνδέσεις :(



bobis
06-06-13, 13:26
Παιδιά , όλα καλά με το vdsl μου , πλέον έχω αυτά τα στατιστικά στο router :

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 10000/43116 kbps
Noise Margin (Up/Down) 13.5/9.1 dB
Modulation Type VDSL2
Line Attenuation (Up/Down) 29.1/15.7 dB
Output Power (Up/Down) -4.7/10.4 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 18063/46604 kbps


αλλά το dod.gr μου λέει συνέχεια...




Αποσυνδεθήκατε από το dod.
Υπάρχουν πιθανά προβλήματα στη σύνδεση σας στο internet.
Το dod ΔΕΝ ευθύνεται για τις αποσυνδέσεις καθώς απαιτεί μόνιμη σύνδεση
και μία αστάθεια δευτερολέπτων αρκεί για να αποσυνδεθείτε.
Αν αποσυνδέεστε συχνά πρέπει να κοιτάξετε την γραμμή σας
για θορύβους και προβλήματα σε συνεργασία με τον πάροχο σας.


Tι λέτε να φταίει ?

Έχω την υποψία ότι έχει να κάνει με το router (zte zxdsl 931 w ii) της wind......επειδή η γραμμή μου δεν φαίνεται να έχει ούτε packet loss ούτε jitters...

theopan
07-06-13, 11:22
Έχω την υποψία ότι έχει να κάνει με το router (zte zxdsl 931 w ii) της wind......επειδή η γραμμή μου δεν φαίνεται να έχει ούτε packet loss ούτε jitters...

Σωστή υποψία έχεις. Έχω αναφέρει πριν λίγο καιρό (στο θέμα νομίζω για το συγκεκριμένο ρούτερ), ότι αντιμετώπισα πολύ σοβαρά αντίστοιχα προβλήματα με το google talk.

bobis
07-06-13, 17:32
Σωστή υποψία έχεις. Έχω αναφέρει πριν λίγο καιρό (στο θέμα νομίζω για το συγκεκριμένο ρούτερ), ότι αντιμετώπισα πολύ σοβαρά αντίστοιχα προβλήματα με το google talk.

Mήπως ξέρει κανείς που θα βρούμε νεότερο ή custom firmware γι αυτό το ρούτερ , μπας και λυθεί το πρόβλημα? DD-WRT ή Οpen WRT μπορεί να φορεθεί?

Αλλιώς , τι ρύθμιση πρέπει να γίνει ακριβώς στο ρούτερ για να μην έχουμε αποσυνδέσεις ?

Κάποιος άλλος που να κατέχει το εν λόγω ρούτερ (zte zxdsl 931 w ii) σε adsl ή vdsl γραμή και να παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα?

Επίσης , μήπως πρέπει να ρυθμιστεί από telnet αυτό , αλλά μoυ λέει συνέχεια % bad username όποτε προσπαθώ να μπω.


Eυχαριστώ εκ των προτέρων

theopan
09-06-13, 17:43
Δε μπόρεσα να βρω καμία ρύθμιση που να λύνει το πρόβλημα φίλε όσο κι αν το έψαξα. Για αυτό και το παράτησα... Εσύ βέβαια αφού έχεις ακόμα vdsl δεν έχεις αυτή την πολυτέλεια (να βάλεις άλλο). Telnet δεν υποστηρίζει οπότε ξέχνα το. Για άλλο fw επίσης δεν είχα βρει τίποτα τότε, τώρα αν άλλαξε κάτι και βγήκε κανένα...

bobis
10-06-13, 02:47
Έκανα μια σπουδαία ανακάλυψη!!!!

Όταν συνδέομαι μέσω WΙ-FI , δηλαδή πάω στο router και πατάω το WLAN , ΔΕΝ υφίστανται αποσυνδέσεις από το dod, ενώ με καλώδιο ethernet , υπάρχουν αποσυνδέσεις κανονικά , μετά από 3-7 λεπτά σύνδεσης. (Έκανα πειράματα με όλες τις θύρες LAN , καθώς και με το WLAN).

Αυτό είναι πολύ περίεργο , γιατί με το wifi να μην αποσυνδέεται , παρακαλώ ας το εξηγήσει κάποιος. Είναι διαφορετική η σύνδεση στο ίντερνετ μέσω wifi από μέσω καλωδίων ? (αφού όλη η εσωτερική κίνηση, είτε wifi είτε ethernet, καταλήγει στο router, πριν βγει στο internet).


Τι ρύθμιση λοιπόν , πρέπει να γίνει από ethernet μεριά για να μην έχουμε πρόβλημα?

Εννοείται ότι δεν θέλω να χρησιμοποιήσω wifi...

bobis
20-06-13, 23:58
Πειραματίστικα και με άλλα settings στο ρούτερ.

Με λίγο ψάξιμο , βρήκα την πηγή του προβλήματος!!!



ΤΟ ΑΝΤΙ-ΗΑCKING PROTECTION , (firewall settings) !!!



Ήταν ανενεργό , επειδή ξέρω ότι έχει επίδραση στα torrent.....όταν το ενεργοποίησα , ως δια μαγείας , δεν με πέταξε ποτέ το dod και ας ήμουν και με ethernet!!!

Αλλά γιατί ? Γιατί το απενεργοποιημένο anti-hacking module να επηρέαζει μόνο τα ethernet port του ρούτερ αρνητικά (κατά τη σύνδεση με wifi , δεν έιχα πρόβλημα , να θυμίσω , δεν με πέταξε ποτέ από το dod μέσω wifi)

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει?

Tώρα πρέπει να βρω μια ενναλακτική λύση για τα torrents.....

Η ίδια λύση πιστέυω πρέπει να εφαρμοστεί (δηλαδή enable το anti-hacking) και για τις αποσυνδέσεις από google talk , που είχε αναφέρει κάποιος άλλος, για το ίδιο ρούτερ.

(σημείωση: με ένα torrent που κατεβάζω τώρα , είδα ότι έιχε πρόβλημα στο φόρτωμα των σελίδων αρχικά , αλλά μετά , το κανα πάυση και επανεκίνηση το torrent και οι σελίδες ανοίγουν κανονικά)

al0000
13-07-13, 14:13
Έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα.

Όταν ειμαι συνδεδεμένος με RDP σε remote server, με πετάει έξω.
Όταν παίζω online game στο PS3, με πετάει έξω...

Ενεργοποίησα το anti-hacking να δω μπας και φταίει αυτό. Όντως πρέπει να εχει να κάνει με το router.

- - - Updated - - -

Μπα.
Τα ίδια.
Disconnects σε οτιδήποτε απαιτεί μονιμο connection.
Καμια άλλη ιδέα;

bobis
26-07-13, 12:59
Τελικά , βρήκα την λύση , είναι εδώ http://www.adslgr.com/forum/threads/745473-ZYXEL-P-870HN-51B-802-11N-WIRELESS-VDSL2-4-PORT-GATEWAY

al0000
29-07-13, 17:09
Και εγώ αναγκάστηκα και πήρα άλλο router, το ZTE είχε πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.