PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 [100] 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

sailinn
22-04-17, 08:19
Καλημέρα
Είμαι καινούργιος στο forum .... εχω το εξης πρόβλημμα στο ebay αν και κάνω αγορές χρόνια.
Εχω κάνει μία παραγγελία 260 ευρω από Γαλλία. Όταν προσπαθώ να την πληρώσω δεν την δέχεται και με paypal και με visa.
Επικοινώνησα με την τραπεζα και μου είπαν είναι θέμα του πωλητή.
Ο πωλητής μου απάντησε ότι είναι οκ το paypal. O συγκεκριμένος είναι μελλος στο ebay από το 2006 με 1800 συναλλαγές και 100% θετικά σχολια.
Αν μου στείλει invoice με mail είναι οκ. η να πρηρώσω με bank transfer
Ευχαριστώ

kritigr
22-04-17, 08:23
Καλημέρα
πρόσφατα αγόρασα ένα mi5 190Eyro από ebay το οποίο βγήκε ελλατωματικό
μετά από 2-3 μηνύματα που αλλάξαμε με τον πωλητή μέσω ebay
και όταν του είπα ότι θέλω full refund
μου είπε να του το στείλω πίσω και ότι θα μου κάνει refund τα έξοδα
του ταχυδρομίου και θα μου στείλει ένα καινούργιο κινητό
Νομίζω όμως ότι πρέπει να ξεκινήσω την διαδικασία μέσω ebay
γιατί θα περάσουν οι 45 μέρες και μετά δεν θα είμαι καλυμένος έτσι ??
η να επιμένω σε full refund να τελιωνει. εκεί όμως είναι υποχρεωμένος να
μου επιστρέψει και τα μεταφορικά ?

badweed
22-04-17, 08:43
εχει διαδικασια το ebay εντος των 30 ημερων απο την παραλαβη , αν δεν κανω λαθος , money back garantee (http://pages.ebay.com/ebay-money-back-guarantee/)
οπου σου διεσφαλιζει και τα εξοδα της επιστροφης.

RASTAVIPER
22-04-17, 08:58
Καλημέρα
Είμαι καινούργιος στο forum .... εχω το εξης πρόβλημμα στο ebay αν και κάνω αγορές χρόνια.
Εχω κάνει μία παραγγελία 260 ευρω από Γαλλία. Όταν προσπαθώ να την πληρώσω δεν την δέχεται και με paypal και με visa.
Επικοινώνησα με την τραπεζα και μου είπαν είναι θέμα του πωλητή.
Ο πωλητής μου απάντησε ότι είναι οκ το paypal. O συγκεκριμένος είναι μελλος στο ebay από το 2006 με 1800 συναλλαγές και 100% θετικά σχολια.
Αν μου στείλει invoice με mail είναι οκ. η να πρηρώσω με bank transfer
Ευχαριστώ

- - - Updated - - -

Καλημέρα
Είμαι καινούργιος στο forum .... εχω το εξης πρόβλημμα στο ebay αν και κάνω αγορές χρόνια.
Εχω κάνει μία παραγγελία 260 ευρω από Γαλλία. Όταν προσπαθώ να την πληρώσω δεν την δέχεται και με paypal και με visa.
Επικοινώνησα με την τραπεζα και μου είπαν είναι θέμα του πωλητή.
Ο πωλητής μου απάντησε ότι είναι οκ το paypal. O συγκεκριμένος είναι μελλος στο ebay από το 2006 με 1800 συναλλαγές και 100% θετικά σχολια.
Αν μου στείλει invoice με mail είναι οκ. η να πρηρώσω με bank transfer
Ευχαριστώ

Μην δεχτείς με bank transfer με τίποτα.
Ή PayPal ή βρες άλλον πωλητή.

8anos
22-04-17, 09:00
Καλημέρα
Είμαι καινούργιος στο forum .... εχω το εξης πρόβλημμα στο ebay αν και κάνω αγορές χρόνια.
Εχω κάνει μία παραγγελία 260 ευρω από Γαλλία. Όταν προσπαθώ να την πληρώσω δεν την δέχεται και με paypal και με visa.
Επικοινώνησα με την τραπεζα και μου είπαν είναι θέμα του πωλητή.
Ο πωλητής μου απάντησε ότι είναι οκ το paypal. O συγκεκριμένος είναι μελλος στο ebay από το 2006 με 1800 συναλλαγές και 100% θετικά σχολια.
Αν μου στείλει invoice με mail είναι οκ. η να πρηρώσω με bank transfer
Ευχαριστώ

αν εμπιστεύεσαι τον πωλητή μπορείς να το κάνεις ΑΛΛΑ δεν θα εχεις τη προστασία του paypal/ebay αν κατι παει στραβά.
Ποια τράπεζα έχεις; εχει αναφερθεί μια τράπεζα στο παρελθόν, η πειραιως αν δεν κάνω λάθος, της οποιας σχετικά σύντομα μεσα στον μηνα τελειώνει το πόσο που εχει για πληρωμές στο εξωτερικό

badweed
22-04-17, 09:00
Μην δεχτείς με bank transfer με τίποτα.
Ή PayPal ή βρες άλλον πωλητή.

το οτι ειναι 11 χρονια μελος με 100% θετικη αξιολογηση δεν λεει κατι ;

RASTAVIPER
22-04-17, 09:16
το οτι ειναι 11 χρονια μελος με 100% θετικη αξιολογηση δεν λεει κατι ;

Άμα κάτσει στραβή με την αγορά, θα σου καλύψουν τα χρήματα τα στοιχεία αυτά;

badweed
22-04-17, 09:18
Άμα κάτσει στραβή με την αγορά, θα σου καλύψουν τα χρήματα τα στοιχεία αυτά;

οχι βεβαια ,αλλα νομιζω οτι 11 χρονια συμπεριφορας , δεν θα αλλαξουνε σε μια αγορα .

slalom
22-04-17, 10:53
Καλημέρα
Είμαι καινούργιος στο forum .... εχω το εξης πρόβλημμα στο ebay αν και κάνω αγορές χρόνια.
Εχω κάνει μία παραγγελία 260 ευρω από Γαλλία. Όταν προσπαθώ να την πληρώσω δεν την δέχεται και με paypal και με visa.
Επικοινώνησα με την τραπεζα και μου είπαν είναι θέμα του πωλητή.
Ο πωλητής μου απάντησε ότι είναι οκ το paypal. O συγκεκριμένος είναι μελλος στο ebay από το 2006 με 1800 συναλλαγές και 100% θετικά σχολια.
Αν μου στείλει invoice με mail είναι οκ. η να πρηρώσω με bank transfer
Ευχαριστώ
Ποσα λεφτα εχει η καρτα?

kritigr
22-04-17, 13:09
Ευχαριστω Badweed

Aν τελικα αποφασίσω την αντικατάσταση
ισχύει ότι έχω περιθώριο 180 μέρες αν κάτι δεν πάει καλά
να ανοίξω υπόθεση στο paypal ?
εγώ για 45 γνώριζα

badweed
22-04-17, 13:17
ναι ειναι 180 ημερες για αποζημιωση απο paypal ,αλλα νομιζω 30 για την επιστροφη υπ ευθυνη του ebay για να παρεις και τα χρηματα της επιστροφης πισω , εχει οδηγιες λεει και σου στελνουν κατι που εκτυπωνεις και το στελνεις μεσω αυτου .

kritigr
22-04-17, 14:04
ευχαριστω

Godian
23-04-17, 10:55
Καλημέρα
Είμαι καινούργιος στο forum .... εχω το εξης πρόβλημμα στο ebay αν και κάνω αγορές χρόνια.
Εχω κάνει μία παραγγελία 260 ευρω από Γαλλία. Όταν προσπαθώ να την πληρώσω δεν την δέχεται και με paypal και με visa.
Επικοινώνησα με την τραπεζα και μου είπαν είναι θέμα του πωλητή.
Ο πωλητής μου απάντησε ότι είναι οκ το paypal. O συγκεκριμένος είναι μελλος στο ebay από το 2006 με 1800 συναλλαγές και 100% θετικά σχολια.
Αν μου στείλει invoice με mail είναι οκ. η να πρηρώσω με bank transfer
Ευχαριστώ

Δε προχωράει λόγο καπιταλ κοντρολ

Manolis_karas
25-04-17, 20:32
..., η πειραιως αν δεν κάνω λάθος, της οποιας σχετικά σύντομα μεσα στον μηνα τελειώνει το πόσο που εχει για πληρωμές στο εξωτερικό
Λίγες ημέρες μετά το Πάσχα μου έστειλε σχετικό μήνυμα.

button
27-04-17, 08:10
Γίνεται απο Κίνα να στέλνει με Bulgarian Post με HBM170414HZW000134 αυτό tracking ?? έχει 2 βδομάδες που δεν εμφανίζεται
και ενα άλλο απο SG post έχει φτάσει εδώ και 10 μέρες στην Ελλάδα και τίποτα ...

Τι γίνεται με τελωνείο και ταχυδρομείο σε περίπτωση που παραγγείλω κάτι ογκώδες ??

jap
27-04-17, 09:16
Τι γίνεται με τελωνείο και ταχυδρομείο σε περίπτωση που παραγγείλω κάτι ογκώδες ??

Να απαντήσω στο δεύτερο, επειδή μου έχει συμβεί στο ταχυδρομείο. Επειδή δεν χώραγε στα γκισέ μου άνοιξαν και το πήρα από μια πλαϊνή πόρτα της αποθήκης τους.

Στο τελωνείο, εννοείται ότι όσο πιο ογκώδες τόσο πιο μεγάλες οι πιθανότητες να ασχοληθεί κάποιος μαζί του.

patrickdrd
27-04-17, 11:37
εντωμεταξυ κοιταω απο αυτα που εχω παραγγειλει κι εχουν tracking:

Estimated Delivery:7-15 days End of the tracking
Apr-14-17, 03:39 AM

Arrive at Greece airport.
Apr-09-17, 17:00 PM, Greece

(διαφορετικες παραγγελιες)

οποτε το 1ο κοντευει να κανει... expire

το 2ο τι κανει; απο 9/4 αεροδρομιο αθηνας; γιατι δεν ερχεται; :O

εντωμεταξυ,
1) μπορουμε να ξερουμε απο πριν παραγγειλουμε ποιος seller θα μας δωσει tracking number για την παραγγελια μας;
2) αν δεν μας δωσει, μπορουμε να ζητησουμε εκ των υστερων;

(σορυ νεοπας στο ebay)

badweed
27-04-17, 11:44
εντωμεταξυ κοιταω απο αυτα που εχω παραγγειλει κι εχουν tracking:

Estimated Delivery:7-15 days End of the tracking
Apr-14-17, 03:39 AM

Arrive at Greece airport.
Apr-09-17, 17:00 PM, Greece

(διαφορετικες παραγγελιες)

οποτε το 1ο κοντευει να κανει... expire

το 2ο τι κανει; απο 9/4 αεροδρομιο αθηνας; γιατι δεν ερχεται; :O

εντωμεταξυ,
1) μπορουμε να ξερουμε απο πριν παραγγειλουμε ποιος seller θα μας δωσει tracking number για την παραγγελια μας;
2) αν δεν μας δωσει, μπορουμε να ζητησουμε εκ των υστερων;

(σορυ νεοπας στο ebay)

δοκιμασε τον κωδικο τρακινγκ στη σελιδα των ελτα (http://www.elta.gr/el-gr/εντοπισμόςαντικειμένου.aspx)

jap
27-04-17, 11:49
Δεν μπορείς να ξέρεις, παρα μονο αν ρωτησεις τον ίδιο τον seller. Σε αυτό φταίει η ηλίθια κατηγοριοποιηση που κανει το ebay, τους έχει στάνταρ επιλογές που δεν αντιστοιχουν με την πραγματικότητα. Πολλές φορες μου έχει τύχει εκ των υστέρων να διαπιστωσω οτι πακέτο είχε tracking αλλά δεν μου το έστειλε κανεις κι ουτε εγώ το ζήτησα αφού δεν το φανταζομουν.

patrickdrd
27-04-17, 12:31
εντωμεταξυ τωρα ειδα το:


Shipping and handling
Item location: HK, Hong Kong
Shipping to: Worldwide
This item does not ship to Greece!!!

δεν θυμαμαι να το ειχα προσεξει οταν ειχα παραγγειλει,
για το 1ο αυτο που γραφει:
Estimated Delivery:7-15 daysEnd of the tracking

Apr-14-17, 03:39 AM

ArrivedGRC

Apr-12-17, 03:39 AM

ShippedShanghai

Apr-08-17, 03:29 AM

Exchanged; Flight#:LH8411-LH1278Shanghai

Apr-04-17, 03:16 AM
αρα; να του στειλω μηνυμα;
δεν μου ακυρωσε την συναλλαγη ή κατι τετοιο..

- - - Updated - - -


Φταίει γιατί είναι χονκονγκέζος, από αυτούς που έχουν 'free shipping', συνήθως σε έναν άθλιο κίτρινο φάκελο χωρίς στοιχεία αποστολέα και δεν δίνει επιλογή να πληρώσεις 2-3 ευρώ παραπάνω για ασφαλισμένο. Πίστεψέ με, τα 9 δολάρια που χρεώνει τον φίλο είναι 2πλάσια-3πλάσια από όσο του κοστίζει, ό,τι πουλάει συν τα μεταφορικά. Δεν ξέρω στην περίπτωση του Γιώργου τι παρήγγειλε, ούτε αν είχε επιλογή για ακριβότερο shipping, αλλά νομίζω μαντεύω την απάντηση για το δεύτερο. Το amazon πώς ξαναστέλνει ό,τι χάνεται; Ένα σωρό άλλοι σοβαροί πωλητές του ebay και άλλα καταστήματα εκτός ebay πώς το κάνουν; Να το κάνουν και οι καταπληκτικοί πωλητές του Χονγκ Κονγκ.

Εντάξει, υπερβολικός είμαι, ούτε μπορούμε να βάζουμε τους πάντες σε ένα τσουβάλι, αλλά προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να εκπνεύσει η προθεσμία και να μην ανοιχτεί dispute. Αρνητικές κλπ προσωπικά δεν έχω δώσει ποτέ, πάντα τα βρίσκω με τους πωλητές αν υπάρχουν προβλήματα, και η εμπειρία μου λέει ότι με αγορές από Χονγκ Κονγκ οι πιθανότητες προβλημάτων είναι 3πλάσιες σε σύγκριση με πωλητές Αγγλίας-Γερμανίας που προτιμώ.

Και κάτι τελευταίο, σε περίπτωση που χρειάζεται να κάνει επιστροφή ο αγοραστής στον πωλητή, το ebay απαιτεί tracking number, που σημαίνει πολύ ακριβότερη μέθοδο αποστολής από το απλό ταχυδρομείο, στην αρχική αποστολή όμως δεν το απαιτεί, ειδικά οι πωλητές από Χονγκ Κονγκ το εκμεταλλεύονται αυτό.
ωχ κι εγω πολυ χονγκ κονγκ περιμενω, να ξεκινησω τα dispute (ειμαστε στον 1 μηνα απ την μια, καμια 10αρια μερες πριν την ληξη του estimated απ την αλλη);

- - - Updated - - -


δοκιμασε τον κωδικο τρακινγκ στη σελιδα των ελτα (http://www.elta.gr/el-gr/εντοπισμόςαντικειμένου.aspx)
κοιταξα κι εκει, μου βγαζεi:


Ο κωδικός αντικειμένου δεν είναι έγκυρος!
Παρακαλούμε επιβεβαιώστε τον κωδικό του αντικειμένου και προσπαθήστε ξανά ή επικοινωνήστε με την Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Πελατών.

bromiaris1gr
27-04-17, 14:29
Καλή σας ημέρα.
Θέλω να ρωτήσω τα παρακάτω.
1. Πρέπει απαραίτητα οι λογαριασμοί σε Paypal και ebay να είναι με το ίδιο mail???
2. Υπάρχει θέμα αν στο Paypal έχω το δικό μου όνομα και διεύθυνση, αλλά στο ebay βάλω άλλο όνομα ή διεύθυνση, δηλαδή κάποιου φίλου μου που μου ζητά μια παραγγελία ώστε το δέμα να πάει απείθειας σπίτι του

jap
27-04-17, 15:46
ωχ κι εγω πολυ χονγκ κονγκ περιμενω, να ξεκινησω τα dispute (ειμαστε στον 1 μηνα απ την μια, καμια 10αρια μερες πριν την ληξη του estimated απ την αλλη);


Πού το ξέθαψες τώρα αυτό; :)

Μην ανησυχείς, αλλά και μην αφήσεις να περάσουν οι προθεσμίες, μάλλον κάτι λάθος έγινε και έβαλε αισιόδοξες προθεσμίες. Όσο για την αλλαγή στο listing ότι δεν στέλνει Ελλάδα το έκανε αφού παράγγειλες εσύ, είσαι μια χαρά καλυμμένος.

- - - Updated - - -


Καλή σας ημέρα.
Θέλω να ρωτήσω τα παρακάτω.
1. Πρέπει απαραίτητα οι λογαριασμοί σε Paypal και ebay να είναι με το ίδιο mail???
2. Υπάρχει θέμα αν στο Paypal έχω το δικό μου όνομα και διεύθυνση, αλλά στο ebay βάλω άλλο όνομα ή διεύθυνση, δηλαδή κάποιου φίλου μου που μου ζητά μια παραγγελία ώστε το δέμα να πάει απείθειας σπίτι του

1. Όχι
2. Κάνε και τους 2 λογαριασμούς στο όνομά σου κανονικά. Στο ebay όμως μπορείς να έχεις πολλές διευθύνσεις, μέρος της διεύθυνσης είναι και το όνομα του παραλήπτη. Αν δεν στο επιτρέπει ο πωλητής και πρέπει και καλά να είναι διεύθυνση του Paypal για να είναι κατοχυρωμένος μπορείς να βάλεις και στο Paypal πολλές διευθύνσεις.

Τη διεύθυνση αποστολής στο ebay την επιλέγεις την ώρα της καταχώρησης της παραγγελίας. Στο Paypal την ώρα της πληρωμής.

patrickdrd
27-04-17, 16:42
Μην ανησυχείς, αλλά και μην αφήσεις να περάσουν οι προθεσμίες, μάλλον κάτι λάθος έγινε και έβαλε αισιόδοξες προθεσμίες.

29/3 paid & shipped & ειχε estimated Apr 18, 2017 - May 10, 2017

δεν μου φαινονται για "αισοδοξες" γιατι εχω αλλες 4 απο hong kong και ειναι εκει γυρω σε ολες οι estimated,
δηλαδη δινουν 2-5 εβδομαδες για παραλαβη απ την ημερ/νια παραγγελιας,
ειμαστε στα μισα της 4ης συμφωνα μ αυτο, αλλα συμφωνα με το:

Estimated Delivery:7-15 daysEnd of the tracking
Apr-14-17, 03:39 AM

επρεπε ή να εχει ερθει ή ειμαστε κοντα

το θεμα/ερωτηση ειναι: περιμενω γυρω στις 10/5 να γινουν expire τα estimated
ή αρχιζω τα dispute οταν συμπληρωθει ο μηνας (οπου ναναι κλεινουν ολες);

jap
27-04-17, 17:07
Αν δεν περάσει η τελευταία estimated το ebay δεν σε αφήνει να αρχίσεις dispute μη παραλαβής. Όσο για προθεσμία, έχεις άλλες 30 μέρες μετά από αυτήν.

patrickdrd
27-04-17, 17:28
α, οκ, ευχαριστω για τις απαντησεις!

πηρα και τα ελτα και μου λενε εφοσον ο αριθμος δεν ειναι ο συνηθισμενος, επικοινωνησε μαζι του να ρωτησεις με ποια εταιρεια συνεργαζεται στην ελλαδα, το οποιο και εκανα (2ο μηνυμα, δεν πηρα απαντηση ουτε στο 1ο που ρωτουσα περι ελλαδας),

anyway, θα δειξει..

Rookie
28-04-17, 02:06
Δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη ενότητα για το ερώτημα μου γι αυτο παρακαλώ αν δεν ειναι εδω η σωστη επιλογή ας μεταφερθεί.
ΕΡΩΤΗΜΑ: θέλω να παραγγείλω 3 παντελόνια jean Levis 501 έχετε να μου υποδείξετε κάποιο e shop με χαμηλή τιμή που να αποφύγω τις τελωνειακές χρεώσεις γιατί απο ebay Αμερικής όλοι οι πωλητές χρεώνουν τελη τελωνείου και μαζί με τα μεταφορικά έρχονται μια η άλλη με τις τιμες απο Ελλάδα.

Ευχαριστω πολυ

thourios
28-04-17, 10:14
Δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη ενότητα για το ερώτημα μου γι αυτο παρακαλώ αν δεν ειναι εδω η σωστη επιλογή ας μεταφερθεί.
ΕΡΩΤΗΜΑ: θέλω να παραγγείλω 3 παντελόνια jean Levis 501 έχετε να μου υποδείξετε κάποιο e shop με χαμηλή τιμή που να αποφύγω τις τελωνειακές χρεώσεις γιατί απο ebay Αμερικής όλοι οι πωλητές χρεώνουν τελη τελωνείου και μαζί με τα μεταφορικά έρχονται μια η άλλη με τις τιμες απο Ελλάδα.

Ευχαριστω πολυ

Για τα παντελόνια που λες αν και η Αμερική είναι πολύ φθηνή σε τιμές, τα ταχυδρομικά και η πιθανότητα τελωνείου κάνει ασύμφορη την αγορά τους.
Αν είσαι Ελλάδα σε συμφέρει μόνο το factory outlet σε προσφορές κατά διαστήματα. Έχω αγοράσει 501 με ύφασμα self edge 14oz (https://www.adslgr.com/forum/threads/735100-%CE%95%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%AF%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%87%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%8A%CE%BC%CE%BF%CF%8D%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CE%BD?p=5891084#post5891084) στα 32 ευρώ έκαστο. Πολύ μα πολύ πιο φθηνά και από Αμερική.

patrickdrd
28-04-17, 10:24
μου ηρθε σημερα μια αλλη παραγγελια απο hong kong,
η οποια βρεθηκε παραπεταμενη στην εξωπορτα!!! στην εξωτερικη!!
ο χριστος και η παναγια!
ενας περαστικος να περναγε το αρπαζε!
εννοειται οτι θα παρω ελτα για παραπονα!

dimitri_ns
28-04-17, 11:03
μου ηρθε σημερα μια αλλη παραγγελια απο hong kong,
η οποια βρεθηκε παραπεταμενη στην εξωπορτα!!! στην εξωτερικη!!
ο χριστος και η παναγια!
ενας περαστικος να περναγε το αρπαζε!
εννοειται οτι θα παρω ελτα για παραπονα!

Σε ποιά περιοχή είσαι ?
Γιατί εδώ στο Παλιό Φάληρο, άλλα πάνε στα ΕΛΤΑ, άλλα στα ΕΛΤΑ-Courier, ταχυδρόμος σπανίως να τα φέρει, για τα περισσότερα αφήνουνε χαρτάκι, για λιγότερα δεν αφήνουν ούτε χαρτάκι, παρακολουθείς tracking και βλέπεις.

Ούτε καν τα unregistered φέρνουν, που να κουβαλάει powebank ο ταχυδρόμος. Κι αυτά με ή χωρίς χαρτάκι :p

patrickdrd
28-04-17, 12:35
ε, καλυτερα ετσι, παρα να το πεταει εξω,
στα βορεια ειμαι εγω

- - - Updated - - -


Σε ποιά περιοχή είσαι ?
Γιατί εδώ στο Παλιό Φάληρο, άλλα πάνε στα ΕΛΤΑ, άλλα στα ΕΛΤΑ-Courier

δικιο, δεν το ειχα σκεφτει, πηρα στα ελτα για παραπονα τωρα και μου ειπαν οτι δεν παιζει να ηταν ο ταχυδρομος γιατι
εκεινη την ωρα εφτιαχνε τις συνταξεις ;)
ή ελτα κουριερ ηταν (που ειναι αλλη - ανεξαρτητη εταιρεια - κι εχω ασχημη εμπειρία με δαυτους
οταν ηταν να ρθουν να παρουν κατι χαρτια της δεη και αφησαν δυο φορες σημειωμα
(την 1η μαλιστα ημουν εκει την ωρα που αφησαν σημειωμα - γιατι μου ηρθε και μηνυμα στο κινητο την ιδια ωρα -
και κανενα κουδουνι δεν ακουστηκε να χτυπησαν!) και
την τριτη μας ειπαν θα πρεπει να ερθετε εσεις στα γραφεια μας!
ή μια αλλη γρηγορη με ονομα στυλ "ιπταμενα δελφινια" - δεν θυμαμαι πως μου την ειπε

Godian
30-04-17, 09:48
Γίνεται απο Κίνα να στέλνει με Bulgarian Post με HBM170414HZW000134 αυτό tracking ?? έχει 2 βδομάδες που δεν εμφανίζεται
και ενα άλλο απο SG post έχει φτάσει εδώ και 10 μέρες στην Ελλάδα και τίποτα ...

Τι γίνεται με τελωνείο και ταχυδρομείο σε περίπτωση που παραγγείλω κάτι ογκώδες ??

Όταν εννοείς ότι σκάλωσε στην Ελλάδα τι εννοείς;; στο αεροδρόμιο η στο κδ Αττικής;;

atrias
30-04-17, 14:58
να επιβεβαιώσω κι εγώ κάτι που αναφέρθηκε πιο πάνω
στην περιοχή της Θεσσαλονίκης έλαβα 3 μικρά σε μέγεθος και αξία δέματα
τα δύο από αυτά χωρίς tracking number και το 3ο με tracking number
για το 3ο είχα χρέωση 3 ευρώ ενώ πάνω η σφραγίδα του τελωνείου έγραφε "απλοποιημένη διαδικασία - ελεύθερο"

cool11
30-04-17, 15:20
Οι ebay sellers, δεν ειναι υποχρεωμενοι να γνωριζουν-αναγραφουν εστω με προσεγγιστικο/αυτοματοποιημενο τροπο,
τυχον επιβαρυνσεις τελωνειου στις αποστολες τους;

Δεν μπορει να ειναι εντελως ρουλετα το πραγμα.
Γιατι αλλη αποφαση παιρνεις με δεδομενα 'Α τιμη/συνολικα εξοδα', και αλλη αποφαση με Β.
Αν ηταν να 'κληρωνε' χρεωσεις γενικως και αοριστως απο τελωνεια σε ολο τον κοσμο,
δεν νομιζω να ειχε αναπτυχθει το ηλεκτρονικο εμποριο...

8anos
30-04-17, 16:06
Οι περισσότεροι γράφουν ότι δεν ευθύνονται για τυχόν χρεώσεις από τελωνεία και ότι είναι ευθύνη του αγοραστή να κοιτάξει το τυχόν κόστος.
Και είναι λογικό γιατί δεν υπάρχει ενιαία αντιμετώπιση στα διάφορα τελωνεία.

hammered
30-04-17, 21:13
Θέλω την άποψη σάς, των πιο έμπειρων, για το εξής.

Είχα παραγγείλει για το αυτοκίνητο αυτό το μοχλό για τα φλας από το αγγλικό ebay. Κόστος σε λιρες 7,58 + 1,99 ταχυδρομικά. Ο πωλητής έδειχνε έδρα Αγγλία, χωρίς να διευκρινίζει πόλη. Σχεδόν μετά από μια εβδομάδα το παρέλαβα και το έβαλα στο αυτοκίνητο.
Υπόψην ότι οδηγώ αραιά.
Νομίζω ότι στην αρχή λειτυοργούσε κανονικά, αλλά διαπίστωσα τις τελευταίες 2 εβδομάδες ότι η κίνηση προς τα πάνω για το δεξί φλας έχει πρόβλημα. Συγκεκριμένα ο μοχλός δείχνει σαν εμποδίζει κάτι την διαδρομή του. Κινείται μερικά χιλιοστά και μετά στοπ. Πρέπει να τον αφήσω να επανέλθει στην κεντρική θέση και να ξαναπροσπαθήσω. Αυτό συμβαίνει 3 στις 5 φορές. Οπότε πρόκειται για ελαττωματικό προϊόν.

Αντάλλαξα 2 μηνύματα με τον πωλητή και στο δεύτερο μου πρότεινε να μου δώσει πίσω 3 λίρες και να το κρατήσω.
Εσείς τι λέτε να κάνω; Τι άλλες επιλογές έχω;

PS: Τώρα βλέπω ότι το άλλαξε και λέει δεν στέλνει στην Ελλάδα. Επίσης βλέπω ότι στο "Business seller information" δίνει κινέζικη έδρα αλλά αγγλικό VAT number.

thourios
30-04-17, 22:08
Θέλω την άποψη σάς, των πιο έμπειρων, για το εξής.

Είχα παραγγείλει για το αυτοκίνητο αυτό το μοχλό για τα φλας από το αγγλικό ebay. Κόστος σε λιρες 7,58 + 1,99 ταχυδρομικά. Ο πωλητής έδειχνε έδρα Αγγλία, χωρίς να διευκρινίζει πόλη. Σχεδόν μετά από μια εβδομάδα το παρέλαβα και το έβαλα στο αυτοκίνητο.
Υπόψην ότι οδηγώ αραιά.
Νομίζω ότι στην αρχή λειτυοργούσε κανονικά, αλλά διαπίστωσα τις τελευταίες 2 εβδομάδες ότι η κίνηση προς τα πάνω για το δεξί φλας έχει πρόβλημα. Συγκεκριμένα ο μοχλός δείχνει σαν εμποδίζει κάτι την διαδρομή του. Κινείται μερικά χιλιοστά και μετά στοπ. Πρέπει να τον αφήσω να επανέλθει στην κεντρική θέση και να ξαναπροσπαθήσω. Αυτό συμβαίνει 3 στις 5 φορές. Οπότε πρόκειται για ελαττωματικό προϊόν.

Αντάλλαξα 2 μηνύματα με τον πωλητή και στο δεύτερο μου πρότεινε να μου δώσει πίσω 3 λίρες και να το κρατήσω.
Εσείς τι λέτε να κάνω; Τι άλλες επιλογές έχω;

PS: Τώρα βλέπω ότι το άλλαξε και λέει δεν στέλνει στην Ελλάδα. Επίσης βλέπω ότι στο "Business seller information" δίνει κινέζικη έδρα αλλά αγγλικό VAT number.

Άσχετο. Τι μου θύμησες τώρα! Πολύ παλιά χρυσοπλήρωνα τέτοιους διακόπτες μοχλούς της lucas για Εγγλέζικο αυτοκίνητο που είχα.
Προ ίντερνετ εποχή.
Ήταν προβληματικοί από την αρχή ως καινούργιοι. Μου το έλεγαν και στα μαγαζιά που τους αγόραζα οι ίδιοι οι πωλητές. Είχαν κάτι ψευτολαμάκια μέσα που δεν έκαναν καλή επαφή. Κλάσεις ανώτερα τα κινέζικα.
:down:

raspoutiv
30-04-17, 22:24
ζήτα 7,58 λίρες κι αν αρνηθεί dispute στο Paypal για 7,58+μεταφορικά
ετοιμάσου αν μπορείς να τραβήξεις κι αποδεικτικό βίντεο

hammered
30-04-17, 23:08
ζήτα 7,58 λίρες κι αν αρνηθεί dispute στο Paypal για 7,58+μεταφορικά
ετοιμάσου αν μπορείς να τραβήξεις κι αποδεικτικό βίντεο

Υπάρχει κάποια προθεσμία για την επιστροφή/αποζημίωση ελαττωματικών προϊόντων;
Αν μου δεχθεί αλλά πει να του το στείλω πίσω ποιος πληρώνει μεταφορικά;
Αν ανοίξω dispute και το κερδίσω θα πρέπει να στείλω πίσω το προϊόν;

- - - Updated - - -


Άσχετο. Τι μου θύμησες τώρα! Πολύ παλιά χρυσοπλήρωνα τέτοιους διακόπτες μοχλούς της lucas για Εγγλέζικο αυτοκίνητο που είχα.
Προ ίντερνετ εποχή.
Ήταν προβληματικοί από την αρχή ως καινούργιοι. Μου το έλεγαν και στα μαγαζιά που τους αγόραζα οι ίδιοι οι πωλητές. Είχαν κάτι ψευτολαμάκια μέσα που δεν έκαναν καλή επαφή. Κλάσεις ανώτερα τα κινέζικα.
:down:

Άσε και εγώ τους aftermarket τους έβρισκα στα 20-30 ευρώ εδώ. Και ευτυχώς είδα video αλλαγής στο youtube που έλεγε και για το ebay. Ας είναι καλά το corsa c που πούλησε καλά στην Αγγλία και υπάρχουν άπειρα video στα αγγλικά για ό,τι θες να φτιάξεις σε αυτό το αυτοκίνητο lol.

RASTAVIPER
02-05-17, 09:39
Πούλησα κάτι σε ξένη χώρα.
Είχα δηλώσει μεταφορικά 10€ και η πραγματική χρέωση για την αποστολή πήγε 4.5€
Τι ισχύει σε αυτές τις περιπτώσεις;

Είναι υποχρέωση του πωλητή να κάνει refund την διαφορά;
Δυστυχώς η τιμή μπήκε με ειδικό αυτοκόλλητο πάνω στο πακέτο, οπότε ο αγοραστής θα το μάθει.

Gianniskriti
02-05-17, 10:21
Πούλησα κάτι σε ξένη χώρα.
Είχα δηλώσει μεταφορικά 10€ και η πραγματική χρέωση για την αποστολή πήγε 4.5€
Τι ισχύει σε αυτές τις περιπτώσεις;

Είναι υποχρέωση του πωλητή να κάνει refund την διαφορά;
Δυστυχώς η τιμή μπήκε με ειδικό αυτοκόλλητο πάνω στο πακέτο, οπότε ο αγοραστής θα το μάθει.

Στη θέση σου θα επέστρεφα τη διαφορά τσδ υπό το φόβο αρνητικής αξιολογησης

jap
02-05-17, 12:26
Θέμα με το ebay δεν υπάρχει, ούτε και θέμα ηθικής. Από την άλλη, όντως το θέμα είναι μην στραβώσει όποιος το δει και βάλει αρνητική ή δεν σου βάλει όλα τα αστεράκια στο κόστος αποστολής. Αν θα σε πείραζε, στείλε του από τώρα τη διαφορά. Από την άλλη, αν είχες υπολογίσει 10 και σου ζήταγαν στο ταχυδρομειο 12, θα ζήταγες τη διαφορά2 ευρώ; Σύμφωνα με τους κανόνες του ebay αυτό απαγορεύεται.

RASTAVIPER
02-05-17, 12:34
Έχασα ήδη 1,76λίρες από το Ebay ως fee και τώρα το σκέφτομαι για το refund.
Θα το αφήσω για τώρα και θα δω αν θα το αναφέρει ο αγοραστής ως κάτι που τον ενοχλεί.

Godian
02-05-17, 14:21
Πούλησα κάτι σε ξένη χώρα.
Είχα δηλώσει μεταφορικά 10€ και η πραγματική χρέωση για την αποστολή πήγε 4.5€
Τι ισχύει σε αυτές τις περιπτώσεις;

Είναι υποχρέωση του πωλητή να κάνει refund την διαφορά;
Δυστυχώς η τιμή μπήκε με ειδικό αυτοκόλλητο πάνω στο πακέτο, οπότε ο αγοραστής θα το μάθει.

Πες ότι τόσο στα χρεώνουν εσένα.... Δε πιστεύω να γίνει τίποτα

- - - Updated - - -

Για να δούμε θα περάσει τελωνείο;; είναι 2 xiaomi mi band 182861

jap
02-05-17, 14:59
Δεν περνάνε godian, το έχει ξεπεράσει το πακέτο σου αυτό το στάδιο. (Θα ήταν μετά την άφιξη στη χώρα προορισμού που λέει)

raspoutiv
02-05-17, 15:18
Υπάρχει κάποια προθεσμία για την επιστροφή/αποζημίωση ελαττωματικών προϊόντων;
Αν μου δεχθεί αλλά πει να του το στείλω πίσω ποιος πληρώνει μεταφορικά;
Αν ανοίξω dispute και το κερδίσω θα πρέπει να στείλω πίσω το προϊόν;

γι αυτό είπα να ζητήσεις περισσότερα χωρίς επιστροφή προϊόντος αλλά χωρίς να επιβαρυνθείς κι εσύ με τα μεταφορικά επιστροφής.
αν δεν το κάνει ζητάς όλο το ποσό απ το PP με dispute, και κατά πάσα πιθανότητα θα κερδίσεις

sdikr
02-05-17, 15:44
Πες ότι τόσο στα χρεώνουν εσένα.... Δε πιστεύω να γίνει τίποτα

- - - Updated - - -

Για να δούμε θα περάσει τελωνείο;; είναι 2 xiaomi mi band 182861

Αν πας στην σελίδα των Ελτα και κάνεις απο εκεί αναζήτηση θα δεις στο σημείο που λέει ΚΑΤ αν το στέλνει στο κέντρο διανομής ή σε ΥΕΔ θες/νικης

RASTAVIPER
02-05-17, 16:53
Πες ότι τόσο στα χρεώνουν εσένα.... Δε πιστεύω να γίνει τίποτα


Διάβασες το ποστ μου ;
Υπάρχει αυτοκόλλητο με την τιμή που πλήρωσα πάνω στο πακέτο.

Επίσης βρήκα κάπου ένα ενδιαφέρον ποστ.
Θα μπορούσε να δικαιολογηθεί έτσι μια αποστολή για το έξτρα κόστος της αποστολής:
Postage $4.25
eBay and Paypal fees-$1.20
Box-$1
Bubble wrap-$1
Label, tape- $0.50

atrias
03-05-17, 00:06
όχι να μην του στείλεις τη διαφορά
έχει ήδη αποδεχτεί το κόστος αποστολής που τον χρέωσες
αν σου πει οτιδήποτε πες ότι το υπόλοιπο ποσό είναι έξοδα συσκευασίας (συν το χρόνο που αφιέρωσες να τρέχεις στα ταχυδρομεία) :)

Godian
03-05-17, 13:10
Αν πας στην σελίδα των Ελτα και κάνεις απο εκεί αναζήτηση θα δεις στο σημείο που λέει ΚΑΤ αν το στέλνει στο κέντρο διανομής ή σε ΥΕΔ θες/νικης

Ναι το ξέρω ότι το γράφει. Μετά από αυτό το σημείο περνάει τελωνείο. Ευτυχώς ήμουν τυχερός και δε πέρασε. Άρα στη τύχη τα περνάνε

button
04-05-17, 15:43
έχουν περάσει 20 μέρες και tracking code δεν δουλεύει η παράδοση ήταν 2-23 Μάιου απο κίνα με china post άλλα το tracking βγάζει bulgarian post κάτι μου βρομάει

@ ADSLgr.com All rights reserved.