PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 [102] 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

Godian
23-06-17, 11:45
Εγω απο ΚΙΝΑ/ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ τίποτα ακόμα και χτες που πήρα δεν είδα καμιά χρέωση :rofl:

Ναι δε βάζουν σε όλους. Δε ξέρω τι κριτήρια έχουν ή αν ο υπάλληλος πούμε τα παίρνει για εκείνη τη μεριά που μένει ο αδερφός μου είναι άλλος

raspoutiv
23-06-17, 11:52
Προιον και πωλητης


http://www.ebay.com/itm/128GB-64GB-32GB-USB2-0-Swivel-Flash-Memory-Stick-Pen-Drive-Storage-U-Disk-Useful-/192141165953?

Τωρα τα εβαλε out of stock.

βρωμάνε κινεζοαπάτη τα συγκεκριμένα
ευτυχώς που τα βγαλε out of stock πριν προλάβετε.
πχ τα 128gb θα ταν ή 12 ή 128 που θα χάλαγαν στην πρώτη διαμόρφωση/μεταφορά πολλών αρχείων

psolord
23-06-17, 22:09
βρωμάνε κινεζοαπάτη τα συγκεκριμένα
ευτυχώς που τα βγαλε out of stock πριν προλάβετε.
πχ τα 128gb θα ταν ή 12 ή 128 που θα χάλαγαν στην πρώτη διαμόρφωση/μεταφορά πολλών αρχείων

Εγω προλαβα και πηρα τρια. Απλα μετα τον τσαμπουκα με το Ebay/paypal κλπ τα εβαλε out of stock.

Προσεξτε φαση. Επειδη ξερω οτι ειναι λαμογια, επικοινωνησα με τον πωλητη ΠΡΙΝ τα παραγγειλω.

Του εστειλα screenshots απο αλλα στικακια μουφα που ειχα παρει και του λεω, "Μεγαλε, θα τα ελεγξω με τα ταδε προγραμματα. Αν ΔΕΝ ειναι σωστα, πες το μου να ΜΗΝ τα παραγγειλω".

No no trust me, real capacity, μου λεει ο μπαγλαμας.

Ε παρε τωρα dispute + refund + triple negative rating για να βαλεις μυαλο ρε φιλε. Φταιω? Δε φταιω.

giwrgosth
28-06-17, 14:48
Άκυρο...

RASTAVIPER
19-07-17, 16:57
Έμπλεξα με έναν καραγκιόζη Τούρκο πωλητή, που ενώ πληρώθηκε και είχε υποσχεθεί να μου στείλει το κινητό που κέρδισα, έμαθα από δικό μου ψάξιμο ότι ακύρωσε την αγορά και το έβαλε πάλι για πώληση...

Πότε θα μου επιστραφούν τα λεφτά στο Paypal;
2 μέρες πέρασαν και κανένα νέο.
Τα χρειάζομαι για να πάρω άλλο.

jap
19-07-17, 17:43
Καλά κρασιά. 2 μέρες από το άνοιγμα του case? Αν ήταν να απαντήσει γρήγορα θα το είχε κάνει ήδη. Όσο πιο γρήγορα κάνεις escalate τόσο πιο γρήγορα θα αρχίσουν να τρέχουν οι προθεσμίες που και πάλι μπορεί να αργήσεις να πάρεις τα χρήματά σου αν τις εξαντλήσει. Μόνο η τελική φάση, όπου αποφασίζει το ebay, αν είναι εύκολη περίπτωση (όπως η δική σου, αν δεν έχει στείλει τίποτα και δεν απαντά) ίσως λήξει γρήγορα.

RASTAVIPER
19-07-17, 17:46
Καλά κρασιά. 2 μέρες από το άνοιγμα του case? Αν ήταν να απαντήσει γρήγορα θα το είχε κάνει ήδη. Όσο πιο γρήγορα κάνεις escalate τόσο πιο γρήγορα θα αρχίσουν να τρέχουν οι προθεσμίες που και πάλι μπορεί να αργήσεις να πάρεις τα χρήματά σου αν τις εξαντλήσει. Μόνο η τελική φάση, όπου αποφασίζει το ebay, αν είναι εύκολη περίπτωση (όπως η δική σου, αν δεν έχει στείλει τίποτα και δεν απαντά) ίσως λήξει γρήγορα.

Δεν άνοιξα case, ούτε μπορώ να το κάνω τώρα, γιατί υπάρχει case από αυτόν ήδη για την ακύρωση της αγοράς.
Με λίγα λόγια φαίνεται να μην μπορώ να κάνω τίποτα.
Το μόνο που υπάρχει είναι ένα μήνυμα ότι θα ειδοποιηθώ με email για την επιστροφή των χρημάτων.

sdikr
19-07-17, 17:56
Έμπλεξα με έναν καραγκιόζη Τούρκο πωλητή, που ενώ πληρώθηκε και είχε υποσχεθεί να μου στείλει το κινητό που κέρδισα, έμαθα από δικό μου ψάξιμο ότι ακύρωσε την αγορά και το έβαλε πάλι για πώληση...

Πότε θα μου επιστραφούν τα λεφτά στο Paypal;
2 μέρες πέρασαν και κανένα νέο.
Τα χρειάζομαι για να πάρω άλλο.

Αυτόν που σου έλεγε να τα στείλεις σαν friend και εκτός ebay;

Αν έχει εκτιμώμενη ημερομηνία δεν μπορείς να κάνεις πολλά, μόνο να περιμένεις φτάσει εκείνη για να κάνεις case, μην κάνεις απο τώρα γιατί μάλλον θα στο κλείσουν λόγο του ότι δεν έχει περάσει αρκετός χρόνος.
τώρα είδα οτι έκανε εκείνος cancel order

- - - Updated - - -


Δεν άνοιξα case, ούτε μπορώ να το κάνω τώρα, γιατί υπάρχει case από αυτόν ήδη για την ακύρωση της αγοράς.
Με λίγα λόγια φαίνεται να μην μπορώ να κάνω τίποτα.
Το μόνο που υπάρχει είναι ένα μήνυμα ότι θα ειδοποιηθώ με email για την επιστροφή των χρημάτων.

συνήθως οι επιστροφές κάνουν 3 με 7 μέρες για να τις δεις στο Paypal, και μετά μπορεί άλλες τόσες για να τις δεις στην κάρτα σου

cool11
19-07-17, 19:57
Οι sellers του ebay, δεν υποχρεουνται να ξερουν με σχετική ακρίβεια, την τελικη τιμη ενος προιοντος μαζι με ταχυδρομικα αλλα ΚΑΙ τελωνειακα τελη, οπου και αν υπαρχουν;

Αν εγω παραγγειλω ενα αντικειμενο, και ερθει στην Ελλαδα και περασει τελωνειο και ζητουν για την παραλαβη του εξτρα χρηματα,
μπορω να αρνηθω να το παραλαβω;
Γινεται να επιστραφει πισω στον πωλητη;
Αραγε αν δεν παραλαβω και δεν παει πισω στον seller, πετιεται στα σκουπιδια των ελτα;
Εγω μπορω να ζητησω refund απο τον ebay seller αν δεν παραλαβω,
με την αιτιολογια οτι ενω εγραφε χ ποσο, κληθηκα να πληρωσω πολλα χρηματα περισσοτερα;;;;
Γιατι αν ειναι να παραγγελνεις online απο το εξωτερικο, και να μην ξερεις ποσο θα σου κοστισει στο τελος, ποιο το νοημα;

Godian
19-07-17, 21:06
Οι sellers του ebay, δεν υποχρεουνται να ξερουν με σχετική ακρίβεια, την τελικη τιμη ενος προιοντος μαζι με ταχυδρομικα αλλα ΚΑΙ τελωνειακα τελη, οπου και αν υπαρχουν;

Αν εγω παραγγειλω ενα αντικειμενο, και ερθει στην Ελλαδα και περασει τελωνειο και ζητουν για την παραλαβη του εξτρα χρηματα,
μπορω να αρνηθω να το παραλαβω;
Γινεται να επιστραφει πισω στον πωλητη;
Αραγε αν δεν παραλαβω και δεν παει πισω στον seller, πετιεται στα σκουπιδια των ελτα;
Εγω μπορω να ζητησω refund απο τον ebay seller αν δεν παραλαβω,
με την αιτιολογια οτι ενω εγραφε χ ποσο, κληθηκα να πληρωσω πολλα χρηματα περισσοτερα;;;;
Γιατι αν ειναι να παραγγελνεις online απο το εξωτερικο, και να μην ξερεις ποσο θα σου κοστισει στο τελος, ποιο το νοημα;

Άμα περάσει τελωνείο πρέπει να τά πληρώσεις φίλε μου.
Αλλιώς μπορείς να συνεννοηθείς να πάει πίσω κάι να του πληρώσεις τα μεταφορικά που πλήρωσε Γιά να έρθει.
Πάντως Γιά αγορές πάνω από 50€ εκτός ευρωπαϊκής ένωσης πληρώνεις δασμούς.. Νόμος. Άσχετα που δε παίρνανε όλα.

sdikr
19-07-17, 21:13
Οι sellers του ebay, δεν υποχρεουνται να ξερουν με σχετική ακρίβεια, την τελικη τιμη ενος προιοντος μαζι με ταχυδρομικα αλλα ΚΑΙ τελωνειακα τελη, οπου και αν υπαρχουν;

Αν εγω παραγγειλω ενα αντικειμενο, και ερθει στην Ελλαδα και περασει τελωνειο και ζητουν για την παραλαβη του εξτρα χρηματα,
μπορω να αρνηθω να το παραλαβω;
Γινεται να επιστραφει πισω στον πωλητη;
Αραγε αν δεν παραλαβω και δεν παει πισω στον seller, πετιεται στα σκουπιδια των ελτα;
Εγω μπορω να ζητησω refund απο τον ebay seller αν δεν παραλαβω,
με την αιτιολογια οτι ενω εγραφε χ ποσο, κληθηκα να πληρωσω πολλα χρηματα περισσοτερα;;;;
Γιατι αν ειναι να παραγγελνεις online απο το εξωτερικο, και να μην ξερεις ποσο θα σου κοστισει στο τελος, ποιο το νοημα;

Πλάκα κάνεις;
Εδω δεν τα ξέρουν τα τελωνεία που είναι η δουλειά τους.

Refund όχι, είναι δικιά σου ευθύνη το τελωνείο

RASTAVIPER
19-07-17, 21:51
Αυτόν που σου έλεγε να τα στείλεις σαν friend και εκτός ebay;

τώρα είδα οτι έκανε εκείνος cancel order

- - - Updated - - -

συνήθως οι επιστροφές κάνουν 3 με 7 μέρες για να τις δεις στο Paypal, και μετά μπορεί άλλες τόσες για να τις δεις στην κάρτα σου

Ναι αυτός είναι.
Είδα Γερμανία και είπα θα είναι αξιόπιστος.
Αλλά έπεσα σε περίπτωση.

Έστειλα email και στο Paypal support και είπαν θα το δουν με τον πωλητή τι παίζει. Τι να δουν, αφού αυτός ακύρωσε. Θα του ζητήσουν άραγε τον λόγο;

sdikr
19-07-17, 22:22
Ναι αυτός είναι.
Είδα Γερμανία και είπα θα είναι αξιόπιστος.
Αλλά έπεσα σε περίπτωση.

Έστειλα email και στο Paypal support και είπαν θα το δουν με τον πωλητή τι παίζει. Τι να δουν, αφού αυτός ακύρωσε. Θα του ζητήσουν άραγε τον λόγο;

Το μόνο που βλέπω να μπορείς να κάνεις είναι report οτι σου έκανε αίτηση για να κάνεις την συναλλαγή εκτός ebay, αν πάλι ήταν μέσω Bid ίσως πάλι report, αλλά δεν μπορούν να τον υποχρεώσουν να σου δώσει κινητό.
Απο την στιγμή που έχει γίνει και το cancel τώρα θα πρέπει να περιμένεις να γίνει το refund, το καλύτερο που έχω δεί είναι 3 μέρες ώστε να πάει και πίσω στην κάρτα.


Φαντάσου να του τα έστελνες σαν family and friends :(

slow
20-07-17, 02:43
Ε αυτό μάλλον προσπαθεί να κάνει ο τύπος να βρει κορόιδα που να του στείλουν τα λεφτά σαν family and friends και μετά το ξαναβγάζει για πώληση στο ebay....

RASTAVIPER
20-07-17, 10:46
Είχε 500 αξιολογήσεις με 100%. Οπότε δεν το κάνει συστηματικά.
Απλά το μετανιωσε και μαλλον νομιζει οτι θα το πουλήσει πιο ψηλα. Εφαγε την αρνητική τωρα και ας βγαλει 10ευρω παραπανω.

Παντως τα βαλανε χτες βραδυ τα λεφτα. Οποτε πολυ γρήγοροι. Ισως έπαιξε ρόλο που τους εστειλα καποια απευθειας μηνυματα στο Paypal και μιλησα και με το Ebay μεσω του FB messenger. Δεν περιμενα και απο εκει να απαντησουν τοσο γρηγορα.

cool11
24-07-17, 10:18
Στο estimated delivery, οτι θελει δηλωνει ο πωλητης;
Παρηγγειλα χτες ενα μικροπραγματακι, και δηλωνει estimated delivery απο Σεπτεμβρη μεχρι 19 Οκτωβριου!!!!
Δηλαδη εχουμε 7ο μηνα, και αυτος λεει παραδοση ως τον 10ο!!! 3 μηνες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλα, αν δεν το παραλαβω ως διμηνο, θα φαει case που θα ειναι ολο δικο του.
Ακου εκει 3 μηνες παραδοση, εστω και ως max.

badweed
24-07-17, 10:21
και εγω την εχω πατησει ετσι ,αλλα νομιζω ειναι ευθυνη των αγοραστων να προσεχουν την εκτιμωμενη ημερομηνια παραλαβης .

ranger
24-07-17, 10:55
Καλα, αν δεν το παραλαβω ως διμηνο, θα φαει case που θα ειναι ολο δικο του.


Αν αναφέρει χρόνο παράδοσης, όσο παράλογος και να είναι αυτός, δύσκολα μπορείς να στηρίξεις case

cool11
24-07-17, 12:46
και εγω την εχω πατησει ετσι ,αλλα νομιζω ειναι ευθυνη των αγοραστων να προσεχουν την εκτιμωμενη ημερομηνια παραλαβης .

Δεν γραφουν παντα στη σελιδα τους, ποσο καιρο κανει η αποστολη.

sdikr
24-07-17, 12:49
Δεν γραφουν παντα στη σελιδα τους, ποσο καιρο κανει η αποστολη.

Οταν κάνεις την αγορά, πριν πατήσεις το buy το αναφέρει

kourampies
24-07-17, 14:13
Στο estimated delivery, οτι θελει δηλωνει ο πωλητης;
Παρηγγειλα χτες ενα μικροπραγματακι, και δηλωνει estimated delivery απο Σεπτεμβρη μεχρι 19 Οκτωβριου!!!!
Δηλαδη εχουμε 7ο μηνα, και αυτος λεει παραδοση ως τον 10ο!!! 3 μηνες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλα, αν δεν το παραλαβω ως διμηνο, θα φαει case που θα ειναι ολο δικο του.
Ακου εκει 3 μηνες παραδοση, εστω και ως max.

Αυτό αναγράφεται πριν την αγορά. Είναι δική σου ευθύνη να το δεις, και σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί λόγο για case.

Andreaslar
28-07-17, 17:23
Έκανα μια αγορά στο eBay και πλήρωσα με PayPal. Λίγα λεπτά μετά, ζήτησα ακύρωση και τα λεφτά μου επιστράφησαν. Στο PayPal φαίνεται κανονικά το refund, τα χρήματα λογικά επιστρέφουν στην κάρτα από όπου τραβήχτηκαν (δεν θα μείνουν δλδ στο PayPal balance). Στον λογαριασμό στην τράπεζα πότε θα φανούν;

patrickdrd
28-07-17, 18:28
σε 2-3 μέρες

Andreaslar
28-07-17, 18:32
σε 2-3 μέρες

Ευχαριστώ... Ελπίζω πιο σύντομα γτ έμεινα ρέστος :(

Godian
29-07-17, 14:48
Ευχαριστώ... Ελπίζω πιο σύντομα γτ έμεινα ρέστος :(

2 μέρες κάνουν σίγουρα. Καμία φορά έρχονται και την ίδια μέρα αν σταλούν από βραδυς

Andreaslar
08-08-17, 20:14
Αγόρασα κάτι από Αμερική στις 23/07 με εκτιμώμενη παράδοση 01-05/08 και υποστηριζόμενο το GSP (global shipping program).
Αφού έκανε βόλτες στην Αμερική, 31/07 έφτασε στην Γερμανία όπου παραδόθηκε στην ARVATO (https://www.artis-web.de).
Στην σελίδα τους βλέπω:
185189

Το έχει αναλάβει η UPS, στο site της βλέπω

2017-07-31 11:05 DE, Order Processed: Ready for UPS

Τόσες μέρες προς τι αναμονή;

Επίσης, πάλι από eBay, άλλο πακέτο από Γερμανία, το έχει στείλει με DHL Paket International. Στο tracking βλέπω:

Date/Time City Status
Thu, 03.08.17 06:40 Feucht, Germany The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.dhl.gr/en/express/tracking/shippers_reference.html )

Πάω στο www.dhl.gr βάζω τον αριθμό, δεν βρίσκει τίποτα...

:what::what:

3lbereth
08-08-17, 21:15
Επίσης, πάλι από eBay, άλλο πακέτο από Γερμανία, το έχει στείλει με DHL Paket International. Στο tracking βλέπω:


Πάω στο www.dhl.gr (http://www.dhl.gr) βάζω τον αριθμό, δεν βρίσκει τίποτα...

:what::what:

Δοκίμασε την επιλογή "Parcel" > For shipments sent from Europe, please use DHL Paket Tracking (https://nolp.dhl.de/nextt-online-public/report_popup.jsp).
Εγώ όταν παραγγέλνω από zooplus πχ που έρχεται με DHL Paket λαμβάνω ένα 12ψήφιο κωδικό χωρίς γράμματα. Το tracking γίνεται κανονικά από το γερμανικό DHL, μετά 'χάνονται' τα ίχνη του για καμιά εβδομάδα όσο ταξιδεύει και μόλις μπει Ελλάδα το παρακολουθώ κανονικά. Σημειωτέον οτι παραλαμβάνω από ΕΛΤΑ.

Andreaslar
09-08-17, 00:49
Δοκίμασε την επιλογή "Parcel" > For shipments sent from Europe, please use DHL Paket Tracking (https://nolp.dhl.de/nextt-online-public/report_popup.jsp).
Εγώ όταν παραγγέλνω από zooplus πχ που έρχεται με DHL Paket λαμβάνω ένα 12ψήφιο κωδικό χωρίς γράμματα. Το tracking γίνεται κανονικά από το γερμανικό DHL, μετά 'χάνονται' τα ίχνη του για καμιά εβδομάδα όσο ταξιδεύει και μόλις μπει Ελλάδα το παρακολουθώ κανονικά. Σημειωτέον ότι παραλαμβάνω από ΕΛΤΑ.

Και εγώ 12ψήφιο χωρίς γράμματα έχω, στο link που έδωσες , βλέπω ότι βλέπω και στο https://nolp.dhl.de/nextt-online-public/en/ (ότι έχει φύγει από Γερμανία για Ελλάδα)

Λαμβάνεις από ΕΛΤΑ; :S Δεν είναι courier η DHL ? Αν εμπλέκονται τα ΕΛΤΑ, λογικό τότε να έχω φάει την αναμονή :cry::cry:

RASTAVIPER
09-08-17, 00:51
Και εγώ 12ψήφιο χωρίς γράμματα έχω, στο link που έδωσες , βλέπω ότι βλέπω και στο https://nolp.dhl.de/nextt-online-public/en/ (ότι έχει φύγει από Γερμανία για Ελλάδα)

Λαμβάνεις από ΕΛΤΑ; :S Δεν είναι courier η DHL ? Αν εμπλέκονται τα ΕΛΤΑ, λογικό τότε να έχω φάει την αναμονή :cry::cry:

Η DHL είναι τα ΕΛΤΑ της Γερμανίας.

Serafeim Karakostas
09-08-17, 00:54
Andreaslar, το πακέτο έρχεται οδικώς από Γερμανία. Λογικά αύριο ή μεθαύριο "πατάει" Ελλάδα και παραλαμβάνεις από elta courier ή elta.

Andreaslar
09-08-17, 01:04
Andreaslar, το πακέτο έρχεται οδικώς από Γερμανία. Λογικά αύριο ή μεθαύριο "πατάει" Ελλάδα και παραλαμβάνεις από elta courier ή elta.

:blink::blink::blink::blink::blink::blink:

Οδικώς;! Ξέμειναν από αεροπλάνα οι Γερμανοί; Αφού μπει Ελλάδα, το ελέγχω από http://www.dhl.gr/ ή από ΕΛΤΑ (και με τι tracking? -έχω μόνο 12ψήφιο νούμερο)

Την κάτσαμε την βάρκα.. 800+€ παραγγελία θα έρθει με τα ΕΛΤΑ :cry::cry::cry:

Serafeim Karakostas
09-08-17, 01:14
Από τα elta (http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD %CE%BF%CF%85.aspx). Όπως θα δεις, αναφέρει τους συγκεκριμένους αριθμούς αποστολής.

Andreaslar
09-08-17, 01:22
Από τα elta (http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD %CE%BF%CF%85.aspx). Όπως θα δεις, αναφέρει τους συγκεκριμένους αριθμούς αποστολής.

Ευχαριστώ... Θα το ψάχνω και εκεί αν δω πότε θα φανεί...

3lbereth
09-08-17, 11:05
:blink::blink::blink::blink::blink::blink:

Οδικώς;! Ξέμειναν από αεροπλάνα οι Γερμανοί; Αφού μπει Ελλάδα, το ελέγχω από http://www.dhl.gr/ ή από ΕΛΤΑ (και με τι tracking? -έχω μόνο 12ψήφιο νούμερο)

Την κάτσαμε την βάρκα.. 800+€ παραγγελία θα έρθει με τα ΕΛΤΑ :cry::cry::cry:

Μην το λες...
Θα έλεγα οτι στην περίπτωσή μου, τα ΕΛΤΑ λειτούργησαν άψογα. Και μιλάμε για τουλάχιστον 12 επαναλαμβανόμενες παραγγελίες με κάτι ασήκωτες κούτες των 30-και-βάλε κιλών οι οποίες παραδίδονται στην πόρτα μου.

Date/Time ------ City ------- Status
Fri, 28.07.17 14:40 Greece The shipment has been successfully delivered
Thu, 27.07.17 15:42 Greece The shipment has arrived in the destination country
Thu, 20.07.17 06:38 Feucht, Germany The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization.
Wed, 19.07.17 18:21 Feucht, Germany The shipment has been processed in the destination parcel center
Wed, 19.07.17 18:15 Feucht, Germany The international shipment has been processed in the export parcel center
Mon, 17.07.17 13:48 Nohra, Germany The international shipment has been processed in the parcel center of origin
Mon, 17.07.17 01:14 -- The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

Andreaslar
09-08-17, 12:36
Σήμερα μπήκε Ελλάδα, έτσι λέει η DHL... Στα ΕΛΤΑ δεν φαίνεται κάτι...


Στο αντικείμενο από Αμερική, είναι λογική η καθυστέρηση; 1+ βδομάδα με UPS από Γερμανία...

jap
09-08-17, 12:44
Σήμερα μπήκε Ελλάδα, έτσι λέει η DHL... Στα ΕΛΤΑ δεν φαίνεται κάτι...


Στο αντικείμενο από Αμερική, είναι λογική η καθυστέρηση; 1+ βδομάδα με UPS από Γερμανία...

Θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο την DHL να σου πουν το νούμερο διεθνούς μορφής (XXnnnnnnnnnDE) για να το ψάξεις στα ΕΛΤΑ. Εκτός και φαίνεται πλέον στο dhl.gr οπότε θα το παραδώσουν οι ίδιοι.

Για το άλλο από αυτά που έγραψες χτες δεν το έχει παραλάβει ακόμα η UPS. Μετά θα βλέπεις την πρόοδο με το νούμερο 1Z...... Πολύ δεν είναι υποχρεωτικά, ανάλογα με την υπηρεσία που χρησιμοποιεί ο αποστολέας και τι έχει πληρώσει.

Andreaslar
09-08-17, 13:45
Το γερμανικό DHL αναφέρει
9/8/17 11:16 - The shipment has been loaded onto the delivery vehicle, Greece

Στο Ελληνικό κ Στα ΕΛΤΑ δεν φαίνεται τίποτα...

jap
09-08-17, 14:59
Άρα στο φέρνει η DHL σήμερα.

giorgosk
14-08-17, 15:22
Φίλος μου παρήγγειλε από Κίνα ebay 10 ηλιακά πανελ για να διώχνει τα ποντίκια.
Άργησε πολύ η παραγγελία είχε επικοινωνία με πωλητή ..τελικά ήρθαν με πολύ καθυστέρηση και 30ευρώ τελωνείο.
ΚΟΥΦΟ ;;;;;;;;

Μπορείς αν δεν θες να παραλάβεις το δέμα όταν έχει ένα τετοιο ποσό τελωνείο ;;

sdikr
14-08-17, 15:29
Φίλος μου παρήγγειλε από Κίνα ebay 10 ηλιακά πανελ για να διώχνει τα ποντίκια.
Άργησε πολύ η παραγγελία είχε επικοινωνία με πωλητή ..τελικά ήρθαν με πολύ καθυστέρηση και 30ευρώ τελωνείο.
ΚΟΥΦΟ ;;;;;;;;

Μπορείς αν δεν θες να παραλάβεις το δέμα όταν έχει ένα τετοιο ποσό τελωνείο ;;

Ναι μπορεί να μην παραλάβει, αλλά θα χάσει τα λεφτά που έδωσε, δεν είναι ευθύνη του πωλητή

RASTAVIPER
14-08-17, 17:45
Φίλος μου παρήγγειλε από Κίνα ebay 10 ηλιακά πανελ για να διώχνει τα ποντίκια.
Άργησε πολύ η παραγγελία είχε επικοινωνία με πωλητή ..τελικά ήρθαν με πολύ καθυστέρηση και 30ευρώ τελωνείο.
ΚΟΥΦΟ ;;;;;;;;

Μπορείς αν δεν θες να παραλάβεις το δέμα όταν έχει ένα τετοιο ποσό τελωνείο ;;

Κουφό γιατί;
Επειδή κάνει το κράτος την δουλειά του;

badweed
14-08-17, 18:16
μου ηρθε αντικειμενο απο κινα αξιας 35 ευρω , χωρις κανενα δασμο η τελος .

Godian
15-08-17, 19:00
Εγώ τώρα μια θήκη που παρέλαβα πέρασε τελωνείο. 3€ θα είναι κλαιν.
Αλλά για μικρές αγορές δε συμφέρει

button
16-08-17, 14:59
Φίλος μου παρήγγειλε από Κίνα ebay 10 ηλιακά πανελ για να διώχνει τα ποντίκια.
Άργησε πολύ η παραγγελία είχε επικοινωνία με πωλητή ..τελικά ήρθαν με πολύ καθυστέρηση και 30ευρώ τελωνείο.
ΚΟΥΦΟ ;;;;;;;;

Μπορείς αν δεν θες να παραλάβεις το δέμα όταν έχει ένα τετοιο ποσό τελωνείο ;;

Είδαν όγκο και το περάσαν τελωνείο ...

Godian
16-08-17, 15:05
Παρέλαβα σήμερα ένα cover για xiaomi redmi note 4 tpu. 4 τζαμακια για την οθόνη του. Και 2 καλώδια otg. Όλα ξεχωριστά πακέτα. Ευτυχώς δε πέρασε τελικά τίποτα

giorgosk
20-08-17, 14:47
Κουφό γιατί;
Επειδή κάνει το κράτος την δουλειά του;

Άρα επιλεκτικά κάνει το κράτος την δουλειά του..και όχι και σε άλλο παρομοιο πακέτο που παρηγγειλε ο άλλος...

Antonis94
23-08-17, 10:57
Καλημέρα, ίσως είναι λίγο off-topic η ερώτηση αλλά δεν νομίζω ότι υπήρχε λόγος να ανοίξω ξεχωριστό topic.

Σκέφτομαι να αγοράσω tablet από e-bay (ή ίσως gearbest, κατά Κίνα μεριά σίγουρα πάντως) και ήθελα να ξέρω αν μπορεί να υπάρχει πρόβλημα επειδή έρχεται από το εξωτερικό. Δηλαδή υπάρχει κάτι παρόμοιο με το κινητά που αν το αγοράσεις από ξένη χώρα θέλει unulock για να δουλέψει με ελληνική sim;

psolord
23-08-17, 12:14
Δεν εχω κανει unlock ποτε σε Κινεζικο κινητο για να δουλεψει με Ελληνικες sim.:hmm: Και παιρνω Κινεζικα τα τελευταια 6-7 χρονια.

Γενικως στα specs αναφερουν σε τι δικτυα δουλευει και αν ειναι locked/unlocked κλπ.

nikosmelt
23-08-17, 12:38
Άρα επιλεκτικά κάνει το κράτος την δουλειά του..και όχι και σε άλλο παρομοιο πακέτο που παρηγγειλε ο άλλος...


Δεν είναι θέμα επιλογής. Αν ανοίγουν όλα τα πακέτα που έρχονται από εκτός Ε.Ε. τότε με το υπάρχον προσωπικό θα παραλαμβάνεις στο εξάμηνο. Ανοίγονται πάντα δειγματοληπτικά, αλλά πλέον με πολλή μεγαλύτερη συχνότητα. Πλέον υπάρχει και σκάνερ στα αεροδρόμια, για πιο εύκολο έλεγχο.

Antonis94
23-08-17, 12:52
Δεν εχω κανει unlock ποτε σε Κινεζικο κινητο για να δουλεψει με Ελληνικες sim.:hmm: Και παιρνω Κινεζικα τα τελευταια 6-7 χρονια.

Γενικως στα specs αναφερουν σε τι δικτυα δουλευει και αν ειναι locked/unlocked κλπ.

Συγκεκριμένα στο tablet δεν θα μπει SIM, απλά έφερα ως παράδειγμα τα κινητά.
Οπότε, λογικά, απ'όποια αποθήκη (China ή κάποια Ευρωπαϊκή) να το παραγγείλω δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα, έτσι;

@ ADSLgr.com All rights reserved.