PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 [103] 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

RASTAVIPER
23-08-17, 15:18
Καλημέρα, ίσως είναι λίγο off-topic η ερώτηση αλλά δεν νομίζω ότι υπήρχε λόγος να ανοίξω ξεχωριστό topic.

Σκέφτομαι να αγοράσω tablet από e-bay (ή ίσως gearbest, κατά Κίνα μεριά σίγουρα πάντως) και ήθελα να ξέρω αν μπορεί να υπάρχει πρόβλημα επειδή έρχεται από το εξωτερικό. Δηλαδή υπάρχει κάτι παρόμοιο με το κινητά που αν το αγοράσεις από ξένη χώρα θέλει unulock για να δουλέψει με ελληνική sim;

Καλύτερα να απευθυνθείς στα σχετικά θέματα γιατί είσαι εντελώς off topic.
Για πληροφορίες χρήσης των κινεζικών συσκευών κοίτα στο αντίστοιχο θέμα στο Android.
Για θέματα τελωνείου υπάρχει το θέμα Online αγορών από ίντερνετ.

badweed
26-08-17, 21:10
γελασα σημερα , ειχα στειλει σε εναν πωλητη απο γερμανια μια ερωτηση στα αγγλικα για το προιον που πουλαγε , με προλογο , " sorry for messaging in english , the other language that i know is greek "
και μου απαντησε σε ελληνικα απο το google translate :D

button
29-08-17, 11:06
με UK έχει αλλάξει κάτι σε θέμα του ebay μετά το brexit ?? για αγορές και μεταφορά και τελώνια ?

stratus
29-08-17, 11:10
με UK έχει αλλάξει κάτι σε θέμα του ebay μετά το brexit ?? για αγορές και μεταφορά και τελώνια ?

Το Ηνωμενο Βασιλειο ανηκει ακομα στην ΕΕ,αρα τιποτα δεν εχει αλλαξει

RASTAVIPER
29-08-17, 12:13
με UK έχει αλλάξει κάτι σε θέμα του ebay μετά το brexit ?? για αγορές και μεταφορά και τελώνια ?

Προς πληροφόρηση σου, το BREXIT δεν έχει ολοκληρωθεί

jkoukos
29-08-17, 13:10
Και ούτε πρόκειται πριν τουλάχιστον τον 4ο/2019.

button
30-08-17, 00:30
α ωραία είναι το 1ο μέρος που ψάχνω πάντα πρώτα και μετά κινά

Lnds500
02-09-17, 09:10
Καλημέρα!

Πούλησα κάτι μέσω eBay, το έστειλα Αμερική και τώρα ο αγοραστής θέλει να το επιστρέψει σε πακέτο δηλωμένης αξίας ($60) με την USPS.

Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση με το τελωνείο; Θα μου το πιάσουν λέτε;

Andreaslar
03-09-17, 12:24
Καλημέρα!

Πούλησα κάτι μέσω eBay, το έστειλα Αμερική και τώρα ο αγοραστής θέλει να το επιστρέψει σε πακέτο δηλωμένης αξίας ($60) με την USPS.

Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση με το τελωνείο; Θα μου το πιάσουν λέτε;

Σε αντίστοιχη δική μου πρριπτωση, δέμα δηλωμένης αξίας 170$ με usps, ήρθε χωρίς κανένα πρόβλημα.

spartak
03-09-17, 15:30
Σε αντίστοιχη δική μου πρριπτωση, δέμα δηλωμένης αξίας 170$ με usps, ήρθε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Πότε συνέβει αυτό; Πριν τον Ιούλιο 2017 ή μετά;

Andreaslar
03-09-17, 17:33
Τέλη Ιουνίου αρχές Ιουλίου 2017.

spartak
03-09-17, 20:15
Τέλη Ιουνίου αρχές Ιουλίου 2017.

Τα πράγματα έχουν αλλάξει απο τότε.....προς το χειρότερο....

cool11
04-09-17, 12:17
Ο browser που προτιμω ειναι ο firefox.
Αλλα το ebay τον τελευταιο καιρο, παροτι μπαινω στο ebay με ff για πολλα χρονια,
μου κανει αρκετά...κουλά!
Σαν να μην λειτουργουν τα links, σαν να μην κανει search κλπ.
Το περιεργο ειναι οτι εχω δοκιμασει σε διαφορετικα μηχανηματα, και μαλιστα και σε mac και σε pc,
και κανει δυστυχως τα ιδια...
Για μια αγορα που ηθελα να κανω και αυτο εκανε τα δικα του, δοκιμασα με chrome και φαινονταν οτι επαιζε κανονικα, προχωρησα σε συναλλαγη και το site λειτουργουσε οπως επρεπε....
Αλλα εχει παρατηρησει κανενας αλλο δυσλειτουργια σαν αυτη που ανεφερα με firefox?

patrickdrd
04-09-17, 13:14
ναι, κι εγω, το ειχα γραψει στο θεμα του firefox,
ξηλωσα ολα τα add-ons ενα-ενα και διαπιστωσα οτι εφταιγε το... forecastfox!!!

για δες αν το εχεις

cool11
04-09-17, 13:39
ναι, κι εγω, το ειχα γραψει στο θεμα του firefox,
ξηλωσα ολα τα add-ons ενα-ενα και διαπιστωσα οτι εφταιγε το... forecastfox!!!

για δες αν το εχεις

Μπα, δεν ξερω αν φταιει καποιο addon. Εγω το forecastfox που λες δεν το εχω, φυσικα εχω καποια αλλα.
Παντως επιβεβαιωνεις κι εσυ οτι κατι γινεται με ff και ebay, αλλα μονο τωρα τελευταια.
Κριμα να εχω ολη την browsing δραστηριοτητα στο firefox, και σαν τον ψωριαρη χωρια, να πρεπει να δουλευω το ebay απο chrome...
Κατι γινεται, καποιος πρεπει να το λυσει...

sdikr
04-09-17, 14:40
Μπα, δεν ξερω αν φταιει καποιο addon. Εγω το forecastfox που λες δεν το εχω, φυσικα εχω καποια αλλα.
Παντως επιβεβαιωνεις κι εσυ οτι κατι γινεται με ff και ebay, αλλα μονο τωρα τελευταια.
Κριμα να εχω ολη την browsing δραστηριοτητα στο firefox, και σαν τον ψωριαρη χωρια, να πρεπει να δουλευω το ebay απο chrome...
Κατι γινεται, καποιος πρεπει να το λυσει...

Αυτό που επιβεβαιώνει είναι οτι κάτι γίνεται με κάποιο addon, ούτε το ebay φταίει ούτε ο FF, όποτε εσύ σαν χρήστης που επέλεξες να βάλεις κάποια addon θα πρέπει να κάνεις κάτι.

patrickdrd
04-09-17, 15:07
ναι, αυτο, συμφωνω, βασικα δοκιμασε να τον ξεκινησεις με addons-disabled απο το μενου να δεις αν σου παιζει και το βρισκεις μετα

kmpatra
08-09-17, 14:52
http://www.ebay.co.uk/itm/Wireless-Bluetooth-4-1-Sports-Headset-Headphone-Earphones-Mic-for-iPhone-7-/122347427303?var=&epid=552661619&hash=item1c7c7995e7:m:m3C2QOAhCEKSkT4etiHRuvw
επειδη εχω καιρο να αγορασω απο ebay (πάνω απο 2 χρονια),θελω να ρωτησω αν στη συγκεκριμενη περιπτωση (αγορά απο Αγγλία) θα ισχυσει το zero customs κανονικα? Θα πληρώσω ακριβώς ότι αναγράφεται,έτσι δεν ειναι?
Στην περιπτωση που παραγγείλω κάτι τέτοιο
http://www.ebay.co.uk/itm/Groove-Retro-Personal-CD-Player-with-FM-Radio-MP3-Playback-Black-Discman-/391794897049?epid=1354275854&hash=item5b38cbb099:g:8osAAOSwKtlWp1WD
περνάει λογω αξιας απο τελωνειο πλεον? ή το zero customs charges θα ισχυει κανονικά?

spartak
08-09-17, 15:37
http://www.ebay.co.uk/itm/Wireless-Bluetooth-4-1-Sports-Headset-Headphone-Earphones-Mic-for-iPhone-7-/122347427303?var=&epid=552661619&hash=item1c7c7995e7:m:m3C2QOAhCEKSkT4etiHRuvw
επειδη εχω καιρο να αγορασω απο ebay (πάνω απο 2 χρονια),θελω να ρωτησω αν στη συγκεκριμενη περιπτωση (αγορά απο Αγγλία) θα ισχυσει το zero customs κανονικα? Θα πληρώσω ακριβώς ότι αναγράφεται,έτσι δεν ειναι?
Στην περιπτωση που παραγγείλω κάτι τέτοιο
http://www.ebay.co.uk/itm/Groove-Retro-Personal-CD-Player-with-FM-Radio-MP3-Playback-Black-Discman-/391794897049?epid=1354275854&hash=item5b38cbb099:g:8osAAOSwKtlWp1WD
περνάει λογω αξιας απο τελωνειο πλεον? ή το zero customs charges θα ισχυει κανονικά?

Αν τα αντικείμενα σταλούν απο Αγγλία δε θα πληρωσεις τελωνείο. Αν σταλούν απο τρίτη χώρα ειναι πιθανό να πληρωσεις (ειδικά για το ένα απο αυτά)

RASTAVIPER
08-09-17, 16:31
http://www.ebay.co.uk/itm/Wireless-Bluetooth-4-1-Sports-Headset-Headphone-Earphones-Mic-for-iPhone-7-/122347427303?var=&epid=552661619&hash=item1c7c7995e7:m:m3C2QOAhCEKSkT4etiHRuvw
επειδη εχω καιρο να αγορασω απο ebay (πάνω απο 2 χρονια),θελω να ρωτησω αν στη συγκεκριμενη περιπτωση (αγορά απο Αγγλία) θα ισχυσει το zero customs κανονικα? Θα πληρώσω ακριβώς ότι αναγράφεται,έτσι δεν ειναι?
Στην περιπτωση που παραγγείλω κάτι τέτοιο
http://www.ebay.co.uk/itm/Groove-Retro-Personal-CD-Player-with-FM-Radio-MP3-Playback-Black-Discman-/391794897049?epid=1354275854&hash=item5b38cbb099:g:8osAAOSwKtlWp1WD
περνάει λογω αξιας απο τελωνειο πλεον? ή το zero customs charges θα ισχυει κανονικά?

10 ποστ πιο πάνω εχει ξανααπαντηθει.

kmpatra
08-09-17, 17:57
Έχεις δίκιο δεν το προσεξα.

Lnds500
09-09-17, 12:39
Σε αντίστοιχη δική μου πρριπτωση, δέμα δηλωμένης αξίας 170$ με usps, ήρθε χωρίς κανένα πρόβλημα.


Τέλη Ιουνίου αρχές Ιουλίου 2017.


Τα πράγματα έχουν αλλάξει απο τότε.....προς το χειρότερο....

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ως προς τι έχουν αλλάξει τα πράγματα; Κανένα παράδειγμα;

skel
09-09-17, 14:05
ξέρει κανεις τι ακριβώς είναι το ebay global shipping ?

με μια ματια που έριξα στο νετ είναι μια υπηρεσία του ebay όπου ο πωλητής στέλνει το δέμα εκεί και αυτή η υπηρεσία αναλαμβάνει όλη την μεταφορά

αυτό για τον πωλητή θεωρώ πως είναι πλεονέκτημα αλλά για μένα που είμαι ο παραλήπτης ισχύει το ίδιο ?

με ποια εταιρία στέλνονται ?
θα πληρώσω κατι extra εκτός απο τα μεταφορικά που δείχνει το ebay ?
πρόκειται για ένα μηχάνημα 5-7kg απο UK

jap
09-09-17, 16:13
Μεσολαβεί η ebay και μετά η Pitney-Bowes και τέλος η DHL, που κάνει και την τελική παράδοση, με ground υπηρεσία από Αγγλία μέχρι την πόρτα σου. Σε σύγκριση με απλή αποστολή με Royal Mail Signed-for (που έρχονται πολύ γρήγορα, τις παραδόσεις κάνει η ACS) πληρώνεις πιο πολλά μεταφορικά, ό,τι φαίνεται στο listing. Στο Paypal φαίνονται 2 χρεώσεις μεταφορικών, 1 κομμάτι στον πωλητή κι ένα στην PB. Ως αποστολέας φαίνεται το Ebay, που κολλά και αυτοκόλλητα δικά του πάνω στο πακετάκι. (Οι πληροφορίες αυτές από δική μου παραγγελία πριν το καλοκαίρι φέτος, 22/5 φάνηκε το tracking, 25 παραδόθηκε στην DHL, 31 το είχα στα χέρια μου)

Αν μπορείς να συνεννοηθείς με τον πωλητή να στείλει με την υπηρεσία signed-for θα κερδίσεις κανένα 10ρικο, χωρίς να έρθει πιο αργά.

skel
09-09-17, 16:56
Μεσολαβεί η ebay και μετά η Pitney-Bowes και τέλος η DHL, που κάνει και την τελική παράδοση, με ground υπηρεσία από Αγγλία μέχρι την πόρτα σου. Σε σύγκριση με απλή αποστολή με Royal Mail Signed-for (που έρχονται πολύ γρήγορα, τις παραδόσεις κάνει η ACS) πληρώνεις πιο πολλά μεταφορικά, ό,τι φαίνεται στο listing. Στο Paypal φαίνονται 2 χρεώσεις μεταφορικών, 1 κομμάτι στον πωλητή κι ένα στην PB. Ως αποστολέας φαίνεται το Ebay, που κολλά και αυτοκόλλητα δικά του πάνω στο πακετάκι. (Οι πληροφορίες αυτές από δική μου παραγγελία πριν το καλοκαίρι φέτος, 22/5 φάνηκε το tracking, 25 παραδόθηκε στην DHL, 31 το είχα στα χέρια μου)

Αν μπορείς να συνεννοηθείς με τον πωλητή να στείλει με την υπηρεσία signed-for θα κερδίσεις κανένα 10ρικο, χωρίς να έρθει πιο αργά.

επιμένει να το στείλει με ebay program αλλά δεν ξέρω μου φαίνεται για αρχάριος πωλητής καθώς μου λέει να βρω εγώ courier
δεν ξέρω με έχει μπερδέψει λίγο

I have checked out postage from UK to Greece, the cheapest I can find is £28.74, maybe you can find a cheaper courier from your end.
It could be even more expensive if you live off the Greek Mainland.
I would prefer to send the parcel to E-Bay Global UK despatch and you make arrangements to ship from there. I would be
happy to do that.

εμένα τα μεταφορικά με ενδιαφέρουν να είναι φθηνότερα

jap
09-09-17, 21:23
Πες του Royal Mail Signed-for, αυτό είναι το πιο συμφέρον, ασφαλές και σχετικά γρήγορο. Μέσω ebay σου είπα τι παίζει.

Για το ebay Global, το στέλνει αυτός σε διεύθυνση που θα του πει το ebay και μετά αυτοί αναλαμβάνουν τα υπόλοιπα, εσύ δεν μπλέκεσαι. Έχεις δίκιο, προφανώς δεν ξέρει πώς δουλεύει από τη μεριά του αγοραστή. Για αυτό πληρώνεις και ένα τμήμα των μεταφορικών στον πωλητή, για να πάει από αυτόν στο κέντρο του ebay (που με τη σειρά του θα το δώσει στην PB).

skel
09-09-17, 21:42
Πες του Royal Mail Signed-for, αυτό είναι το πιο συμφέρον, ασφαλές και σχετικά γρήγορο. Μέσω ebay σου είπα τι παίζει.

Για το ebay Global, το στέλνει αυτός σε διεύθυνση που θα του πει το ebay και μετά αυτοί αναλαμβάνουν τα υπόλοιπα, εσύ δεν μπλέκεσαι. Έχεις δίκιο, προφανώς δεν ξέρει πώς δουλεύει από τη μεριά του αγοραστή. Για αυτό πληρώνεις και ένα τμήμα των μεταφορικών στον πωλητή, για να πάει από αυτόν στο κέντρο του ebay (που με τη σειρά του θα το δώσει στην PB).

μαλιστα
θα δούμε αν βρεθεί άκρη καλώς
thanks :oneup:

spartak
10-09-17, 08:50
Πες του Royal Mail Signed-for, αυτό είναι το πιο συμφέρον, ασφαλές και σχετικά γρήγορο. Μέσω ebay σου είπα τι παίζει.

Για το ebay Global, το στέλνει αυτός σε διεύθυνση που θα του πει το ebay και μετά αυτοί αναλαμβάνουν τα υπόλοιπα, εσύ δεν μπλέκεσαι. Έχεις δίκιο, προφανώς δεν ξέρει πώς δουλεύει από τη μεριά του αγοραστή. Για αυτό πληρώνεις και ένα τμήμα των μεταφορικών στον πωλητή, για να πάει από αυτόν στο κέντρο του ebay (που με τη σειρά του θα το δώσει στην PB).

Για τόσο βαρύ πακέτο αποκλείεται η royal mail να είναι φτηνότερη. Προτείνω να επιλέξει το ebay global

jap
10-09-17, 09:12
Χμμμ, εχεις δίκιο, μπήκα στο site της RM και έβγαλε κάτι αστρονομικά ποσά για αυτό το βαρος, μονο μέσω parcelforce.

skel
10-09-17, 12:40
Για τόσο βαρύ πακέτο αποκλείεται η royal mail να είναι φτηνότερη. Προτείνω να επιλέξει το ebay global

καλά που το είπες
οπότε δεν έχω επιλογή
το αφήνω ως έχει με ebay global

cool11
10-09-17, 20:34
Πως γινεται να παραγγελνω προιον απο Βουλγαρια, σημερα Κυριακη, μεσω ebay φυσικα,
και να αποστέλλεται σήμερα Κυριακη; Κανονικα με tracking number που μου δινει ο seller?
Δουλευουν ταχυδρομεια και τις Κυριακες στην Βουλγαρια;
Πειτε μου το κι αυτο, να επαληθευσω οτι τρωμε τη σκονη της Βουλγαριας!

spartak
10-09-17, 20:59
Πως γινεται να παραγγελνω προιον απο Βουλγαρια, σημερα Κυριακη, μεσω ebay φυσικα,
και να αποστέλλεται σήμερα Κυριακη; Κανονικα με tracking number που μου δινει ο seller?
Δουλευουν ταχυδρομεια και τις Κυριακες στην Βουλγαρια;
Πειτε μου το κι αυτο, να επαληθευσω οτι τρωμε τη σκονη της Βουλγαριας!

Οταν θα λειτουργησει το Tracking number Θα δεις πότε το παρέλαβαν. Κάποια νούμερα έχουν προαγοραστεί απο τους πωλητες, δε σημαίνει υποχρεωτικά ότι δουλεύουν αμεσα

RASTAVIPER
10-09-17, 21:02
Πως γινεται να παραγγελνω προιον απο Βουλγαρια, σημερα Κυριακη, μεσω ebay φυσικα,
και να αποστέλλεται σήμερα Κυριακη; Κανονικα με tracking number που μου δινει ο seller?
Δουλευουν ταχυδρομεια και τις Κυριακες στην Βουλγαρια;
Πειτε μου το κι αυτο, να επαληθευσω οτι τρωμε τη σκονη της Βουλγαριας!

Πρέπει να έχει ειπωθεί πόσες φορές ότι το πότε βγάζει ένδειξη shipped ένα κατάστημα δεν λέει τίποτα.
Τα tracking number είναι ήδη διαθέσιμα στον πωλητή πριν καν πουλήσει κάτι και όταν πέσει μια παραγγελία, αναθέτουν ένα από αυτά που έχουν διαθέσιμα.
Δεν σημαίνει καν ότι το πακέτο σου έφυγε από την αποθήκη τους και ξεκίνησε η αποστολή.

ranger
10-09-17, 21:06
Ακριβώς, είναι σαν να αγοράζουν pre-paid φακέλους με tracking number πάνω. Όταν το βάλει στον φάκελο ξέρει το tracking number που θα έχεις. Όταν το πάει στο ταχυδρομείο, τότε θα ενεργοποιηθεί.

cool11
11-09-17, 20:14
Ευχαριστω για τις διευκρινησεις παιδια.

- - - Updated - - -

Feedback πωλητη για τον αγοραστη
Θυμηστε μου κατι σας παρακαλω. Απο τη στιγμη που εγω παραγγειλω και πληρωσω αμεσα,
ο πωλητης ειναι 'υποχρεωμενος' να αφησει θετικο feedback για μενα ως αγοραστη; Ποια ειναι η λογικη και πως παει αυτο το θεμα;
Και πως μπορω να το δω αυτο, αν μπορω.

sdikr
11-09-17, 20:28
Υποχρεωμένος δεν είναι, απλά δεν μπορεί να αφήσει αρνητικό

cool11
11-09-17, 22:09
Υποχρεωμένος δεν είναι, απλά δεν μπορεί να αφήσει αρνητικό

Αρα εμμεσως ειναι υποχρεωμενος να αφησει θετικη. Εκτος αν δεν αφησει καμια; Αλλα αυτο δεν θα τον συνεφερε με την καμια πιστευω, και γιατι να το κανει αλλωστε....και εν τελει, στο τελος ερχεται και η δικη μας αξιολογηση, που ψωνισαμε απο αυτο.

ranger
12-09-17, 00:41
Συχνά δεν αφήνουν τίποτα. Τότε ούτε εγώ αφήνω. Γενικά περιμένω πρώτα να βάλει ο πωλητής.

RASTAVIPER
12-09-17, 01:09
90% βάζει αξιολόγηση αυτόματα ο πωλητής μόλις πληρωθεί.
Μόνο σε περίπτωση στραβής δεν έχω λάβει αξιολόγηση ως αγοραστής.

Δεν έχει λόγο να μην βάλει αξιολόγηση ο αγοραστής αν λάβει τα χρήματα.

skel
12-09-17, 01:11
90% βάζει αξιολόγηση αυτόματα ο πωλητής μόλις πληρωθεί.
Μόνο σε περίπτωση στραβής δεν έχω λάβει αξιολόγηση ως αγοραστής.

Δεν έχει λόγο να μην βάλει αξιολόγηση ο αγοραστής αν λάβει τα χρήματα.

μερικοί απλά αδιαφορούν
και εγώ σε 5-6 περιπτώσεις δεν έχω λάβει feedback
τώρα πιστεύω πως δεν αξίζει να κάθομαι να στέλνω μηνύματα και απαιτώ να βάζουν

cool11
13-09-17, 21:57
ΤΗΛΕΦΩΝΟ????
Σημερα ειχα ενα αναπαντεχο γεγονος....που προσωπικα ομως, με εβαλε και σε καποιες σκεψεις.
Ειχα βαλει λοιπον πριν κατι ωρες μια παραγγελια. Προηγουμενως ομως, πριν βαλω παραγγελια, ειχα ρωτησει τον seller για το expiration date του προιοντος, και μου ειχε πει 1 χρονο+.
Και λιγες ωρες μετα βλεπω να χτυπα στο κινητο μου, τηλεφωνο απο εξωτερικο....
Επειδη εχω και φιλους στο εξωτερικο, χωρις να θυμαμαι ολα τα τηλεφωνα απεξω, νομιζα ειναι καποιος φιλος.
Ηταν ο seller!
Με πηρε να με ενημερωσει, οτι ετοιμαζοντας το δεματακι μου, ειδε οτι αυτο που μου ειπε ως απαντηση στο μηνυμα που του ειχα στειλει πριν την παραγγελια, δεν ηταν ακριβες, και ειχε σχετικα συντομη ημ/νια ληξης, κι επειδη δεν ηθελε να απογοητευω, με καλεσε να με ενημερωσει, και να με ρωτησει αν θελω οντως ακομη το προιον.
Του ειπα(στα αγγλικα) οτι εκτιμω την κινηση του αυτη, κι οτι οντως με συντομη ημ/νια ληξης δεν θελω το προιον, αφου γι'αυτο κιολας προκαταβολικα τον ειχα ρωτησει.
Ετσι λοιπον, μου ζητησε να του στειλω ενα μηνυμα και να ζητω cancellation, το εκανα, και αμεσα εκανε και refund.

Ολα καλα μεν, αλλα το θεμα 'τηλεφωνο' με ξένισε.
Βασικα, για μενα, δεν ειναι ο προτιμητεος τροπος επιλυσης των οποιων ζητηματων.
Με πανω απο 6 χρονια στο ebay και εκατονταδες αγορες, πρωτη φορα μου συνεβη.
Βεβαια, ετυχε να ειναι και ευρωπαιος ο seller, και φανταζομαι οτι πλεον με ενα καλο πακετο τηλεφωνιας χτυπας οπου θες κλησεις στην ευρωπη σε τιμες-χωμα.
Αλλα εγω δεν το προτιμω ετσι.
Προτιμω κλασικα μηνυματα στο ebay messaging system.
Ξερω, εχω δηλωσει το τηλεφωνο μου στο address 2, γιατι καποτε που δεν το ειχα δηλωσει, καποια δεματα που ερχονταν οχι μεσω ελτα(που δεν τηλεφωνουν ποτε) αλλα μεσω courier, κινδυνεψα να χασω τις παραγγελιες, αφου το courier δεν μπαινει στον κοπο να παει σε καποια οδο, αν πρωτα δεν τηλεφωνησει οτι εισαι εκει να παραλαβεις.
Απο τοτε, δηλωσα το κινητο και στο postal address, ως εξτρα γραμμη-address2.
Ομως, ετσι, ο καθε seller ξερει το κινητο μου!
Και ποτε δεν μπορω να ξερω αν αυριο και καποιος αλλος δεν το κανει να με καλεσει πχ για οποιοδηποτε θεμα, ή ακομη και για προωθηση πωλησεων! Οπως μερικοι sellers στο ebay, λιγοι βεβαια, που αυθαιρετα προσθετουν το email σου στα mailing lists τους, και μετα πρεπει να κανεις unsubscribe για να μην δεχεσαι τα email τους!

Αν θελει κανεις να προσθεσει καποιες σκεψεις πανω σε αυτα, ή πως μπορω να αποφυγω παρομοιες τηλεφωνικες επικοινωνιες στο μελλον (ετσι κι αλλιως, προτιμετεο το text, καθως 'τα γραπτα μενουν'...), ας πει, να δουμε αν μπορει να γινει κατι...

RASTAVIPER
13-09-17, 22:12
ΤΗΛΕΦΩΝΟ????
Σημερα ειχα ενα αναπαντεχο γεγονος....που προσωπικα ομως, με εβαλε και σε καποιες σκεψεις.
Ειχα βαλει λοιπον πριν κατι ωρες μια παραγγελια. Προηγουμενως ομως, πριν βαλω παραγγελια, ειχα ρωτησει τον seller για το expiration date του προιοντος, και μου ειχε πει 1 χρονο+.
Και λιγες ωρες μετα βλεπω να χτυπα στο κινητο μου, τηλεφωνο απο εξωτερικο....
Επειδη εχω και φιλους στο εξωτερικο, χωρις να θυμαμαι ολα τα τηλεφωνα απεξω, νομιζα ειναι καποιος φιλος.
Ηταν ο seller!
Με πηρε να με ενημερωσει, οτι ετοιμαζοντας το δεματακι μου, ειδε οτι αυτο που μου ειπε ως απαντηση στο μηνυμα που του ειχα στειλει πριν την παραγγελια, δεν ηταν ακριβες, και ειχε σχετικα συντομη ημ/νια ληξης, κι επειδη δεν ηθελε να απογοητευω, με καλεσε να με ενημερωσει, και να με ρωτησει αν θελω οντως ακομη το προιον.
Του ειπα(στα αγγλικα) οτι εκτιμω την κινηση του αυτη, κι οτι οντως με συντομη ημ/νια ληξης δεν θελω το προιον, αφου γι'αυτο κιολας προκαταβολικα τον ειχα ρωτησει.
Ετσι λοιπον, μου ζητησε να του στειλω ενα μηνυμα και να ζητω cancellation, το εκανα, και αμεσα εκανε και refund.

Ολα καλα μεν, αλλα το θεμα 'τηλεφωνο' με ξένισε.
Βασικα, για μενα, δεν ειναι ο προτιμητεος τροπος επιλυσης των οποιων ζητηματων.
Με πανω απο 6 χρονια στο ebay και εκατονταδες αγορες, πρωτη φορα μου συνεβη.
Βεβαια, ετυχε να ειναι και ευρωπαιος ο seller, και φανταζομαι οτι πλεον με ενα καλο πακετο τηλεφωνιας χτυπας οπου θες κλησεις στην ευρωπη σε τιμες-χωμα.
Αλλα εγω δεν το προτιμω ετσι.
Προτιμω κλασικα μηνυματα στο ebay messaging system.
Ξερω, εχω δηλωσει το τηλεφωνο μου στο address 2, γιατι καποτε που δεν το ειχα δηλωσει, καποια δεματα που ερχονταν οχι μεσω ελτα(που δεν τηλεφωνουν ποτε) αλλα μεσω courier, κινδυνεψα να χασω τις παραγγελιες, αφου το courier δεν μπαινει στον κοπο να παει σε καποια οδο, αν πρωτα δεν τηλεφωνησει οτι εισαι εκει να παραλαβεις.
Απο τοτε, δηλωσα το κινητο και στο postal address, ως εξτρα γραμμη-address2.
Ομως, ετσι, ο καθε seller ξερει το κινητο μου!
Και ποτε δεν μπορω να ξερω αν αυριο και καποιος αλλος δεν το κανει να με καλεσει πχ για οποιοδηποτε θεμα, ή ακομη και για προωθηση πωλησεων! Οπως μερικοι sellers στο ebay, λιγοι βεβαια, που αυθαιρετα προσθετουν το email σου στα mailing lists τους, και μετα πρεπει να κανεις unsubscribe για να μην δεχεσαι τα email τους!

Αν θελει κανεις να προσθεσει καποιες σκεψεις πανω σε αυτα, ή πως μπορω να αποφυγω παρομοιες τηλεφωνικες επικοινωνιες στο μελλον (ετσι κι αλλιως, προτιμετεο το text, καθως 'τα γραπτα μενουν'...), ας πει, να δουμε αν μπορει να γινει κατι...

φίλε πραγματικά απορώ ώρες ώρες...
Τόση ανάλυση και φαιά ουσία ξοδεμένη για να προβληματιστείς πάνω σε κάτι που γίνεται εδώ και δεκάδες χρόνια στις πωλήσεις;;;

Δηλαδή όντως τώρα:
τόσο προβληματίζεσαι που έχουν και τηλέφωνα ή άλλα προσωπικά στοιχεία και στα καταστήματα της πόλης σου ;
Ή επειδή εδώ πρόκεται για το εβαυ, θεωρείς ότι είναι κατι διαφορετικό;

thourios
13-09-17, 22:19
προσωπικά εμένα οι courier αν και έχουν το τηλέφωνο μου και ενώ είμαι εντός του χώρου που τους έχω υποδείξει αφήνουν πολλές φορές χαρτάκι που λέει ότι απουσιάζω και να τηλεφωνήσω για το πακέτο. Ιδίως η speedex με έχει κουφάνει.

nontasaggelis
13-09-17, 23:44
ΤΗΛΕΦΩΝΟ????
Σημερα ειχα ενα αναπαντεχο γεγονος....που προσωπικα ομως, με εβαλε και σε καποιες σκεψεις.
Ειχα βαλει λοιπον πριν κατι ωρες μια παραγγελια. Προηγουμενως ομως, πριν βαλω παραγγελια, ειχα ρωτησει τον seller για το expiration date του προιοντος, και μου ειχε πει 1 χρονο+.
Και λιγες ωρες μετα βλεπω να χτυπα στο κινητο μου, τηλεφωνο απο εξωτερικο....
Επειδη εχω και φιλους στο εξωτερικο, χωρις να θυμαμαι ολα τα τηλεφωνα απεξω, νομιζα ειναι καποιος φιλος.
Ηταν ο seller!
Με πηρε να με ενημερωσει, οτι ετοιμαζοντας το δεματακι μου, ειδε οτι αυτο που μου ειπε ως απαντηση στο μηνυμα που του ειχα στειλει πριν την παραγγελια, δεν ηταν ακριβες, και ειχε σχετικα συντομη ημ/νια ληξης, κι επειδη δεν ηθελε να απογοητευω, με καλεσε να με ενημερωσει, και να με ρωτησει αν θελω οντως ακομη το προιον.
Του ειπα(στα αγγλικα) οτι εκτιμω την κινηση του αυτη, κι οτι οντως με συντομη ημ/νια ληξης δεν θελω το προιον, αφου γι'αυτο κιολας προκαταβολικα τον ειχα ρωτησει.
Ετσι λοιπον, μου ζητησε να του στειλω ενα μηνυμα και να ζητω cancellation, το εκανα, και αμεσα εκανε και refund.

Ολα καλα μεν, αλλα το θεμα 'τηλεφωνο' με ξένισε.
Βασικα, για μενα, δεν ειναι ο προτιμητεος τροπος επιλυσης των οποιων ζητηματων.
Με πανω απο 6 χρονια στο ebay και εκατονταδες αγορες, πρωτη φορα μου συνεβη.
Βεβαια, ετυχε να ειναι και ευρωπαιος ο seller, και φανταζομαι οτι πλεον με ενα καλο πακετο τηλεφωνιας χτυπας οπου θες κλησεις στην ευρωπη σε τιμες-χωμα.
Αλλα εγω δεν το προτιμω ετσι.
Προτιμω κλασικα μηνυματα στο ebay messaging system.
Ξερω, εχω δηλωσει το τηλεφωνο μου στο address 2, γιατι καποτε που δεν το ειχα δηλωσει, καποια δεματα που ερχονταν οχι μεσω ελτα(που δεν τηλεφωνουν ποτε) αλλα μεσω courier, κινδυνεψα να χασω τις παραγγελιες, αφου το courier δεν μπαινει στον κοπο να παει σε καποια οδο, αν πρωτα δεν τηλεφωνησει οτι εισαι εκει να παραλαβεις.
Απο τοτε, δηλωσα το κινητο και στο postal address, ως εξτρα γραμμη-address2.
Ομως, ετσι, ο καθε seller ξερει το κινητο μου!
Και ποτε δεν μπορω να ξερω αν αυριο και καποιος αλλος δεν το κανει να με καλεσει πχ για οποιοδηποτε θεμα, ή ακομη και για προωθηση πωλησεων! Οπως μερικοι sellers στο ebay, λιγοι βεβαια, που αυθαιρετα προσθετουν το email σου στα mailing lists τους, και μετα πρεπει να κανεις unsubscribe για να μην δεχεσαι τα email τους!

Αν θελει κανεις να προσθεσει καποιες σκεψεις πανω σε αυτα, ή πως μπορω να αποφυγω παρομοιες τηλεφωνικες επικοινωνιες στο μελλον (ετσι κι αλλιως, προτιμετεο το text, καθως 'τα γραπτα μενουν'...), ας πει, να δουμε αν μπορει να γινει κατι...

ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΠΑΡΑΠΟΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΠΟΛΩΝΙΑ, ΓΑΛΙΑ, ΙΣΡΑΗΛ, ΑΓΓΛΙΑ....!
Οποτε ΜΗΝ σου κανει εντυπωση!

cool11
14-09-17, 08:16
ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΠΑΡΑΠΟΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΠΟΛΩΝΙΑ, ΓΑΛΙΑ, ΙΣΡΑΗΛ, ΑΓΓΛΙΑ....!
Οποτε ΜΗΝ σου κανει εντυπωση!

Αμα ειναι ετσι φιλε,
να σκεφτω σοβαρα να αφαιρεσω το τηλεφωνο απο το postal address,
και να βαλω το email μου καλυτερα....αλλα τα ελληνικα γαμωcourier-μιλαμε βεβαια για 1 στις 100 παραγγελιες, δεν ξερω πως θα το χειριστουν αν κατσει δεμα σε αυτους....πχ η acs ειναι επαγγελματιες περα για περα και μπορει και να εστελναν email, για τους αλλους ομως...αστα να πανε...

Δεν ειναι ετσι απλα παντως....πχ να με παρει ο αλλος απο Κινα, μες τα μεσανυχτα, με διαφορα ωρων...
'Η να ακουστει απο το πουθενα καμια αισθησιακη φωνη στα αγγλικα, ενω ειμαι με αλλη παρεα, λες και εχω-παρε δωσε με ροζ τηλεφωνα...

tsavman
14-09-17, 13:06
Μπορείς απλά να ανοίγεις το τηλέφωνό σου εργάσιμες ώρες και μέρες, εφόσον περιμένεις κάποιο δέμα που ίσως έρθει με κούριερ.

cool11
15-09-17, 21:31
Σημερα βλεπω για παραγγελια μου το εξης:
186123

Απο την εμπειρια σας: οντως λετε θα μου ερθει και θα παραλαβω το αντικειμενο; Ή πρεπει να περιμενω(....) και να ανοιξω case αν δεν ερθει μετα απο καποιες(ποσες) μερες;
Το ebay με το μηνυμα του βεβαια ειναι καθησυχαστικο, αλλα φυσικα εμενα με νοιαζει τι θα γινει τελικα με την παραγγελια.

- - - Updated - - -

Πριν λιγο μου ηρθε email απο το paypal, με το tracking number της αποστολης!
Αυτο θα πει σοβαροτητα, υπευθυνοτητα, εγγυηση!

- - - Updated - - -

Ενας seller δεν φερθηκε και τοσο σωστα. Μην τα πολυλογω λοιπον, ισως (δεν θυμαμαι-ειμαι χρονια στο ebay) να ηταν και η πρωτη φορα που εβαλα negative feedback.
Μετα απο καποιες ωρες, μου εκανε μονος του full refund, και παρακαλα να δεχτω να στειλει αιτημα για αλλαγη feedback.
Γινεται;;;;
Εχει καποια επιπτωση σε μενα αν το κανω αυτο;
Νομιζα οτι η το feedback δεν ειναι δυνατον να αλλαξει. Αλλα αν γινεται, εχω εγω καποια επιπτωση να το αλλαξω;

sdikr
15-09-17, 22:18
Σημερα βλεπω για παραγγελια μου το εξης:
186123

Απο την εμπειρια σας: οντως λετε θα μου ερθει και θα παραλαβω το αντικειμενο; Ή πρεπει να περιμενω(....) και να ανοιξω case αν δεν ερθει μετα απο καποιες(ποσες) μερες;
Το ebay με το μηνυμα του βεβαια ειναι καθησυχαστικο, αλλα φυσικα εμενα με νοιαζει τι θα γινει τελικα με την παραγγελια.

- - - Updated - - -

Πριν λιγο μου ηρθε email απο το paypal, με το tracking number της αποστολης!
Αυτο θα πει σοβαροτητα, υπευθυνοτητα, εγγυηση!

- - - Updated - - -

Ενας seller δεν φερθηκε και τοσο σωστα. Μην τα πολυλογω λοιπον, ισως (δεν θυμαμαι-ειμαι χρονια στο ebay) να ηταν και η πρωτη φορα που εβαλα negative feedback.
Μετα απο καποιες ωρες, μου εκανε μονος του full refund, και παρακαλα να δεχτω να στειλει αιτημα για αλλαγη feedback.
Γινεται;;;;
Εχει καποια επιπτωση σε μενα αν το κανω αυτο;
Νομιζα οτι η το feedback δεν ειναι δυνατον να αλλαξει. Αλλα αν γινεται, εχω εγω καποια επιπτωση να το αλλαξω;

Σκέψου οτι αν το κάνουν όλοι αυτό τότε όλοι θα έχουν καλό feedback αλλά θα σου κάνουνε μαμουνιές.
Επίπτωση όχι δεν θα έχεις, δεν θα σε κάνει ντα πχ το ebay

button
20-09-17, 08:46
Σημερα βλεπω για παραγγελια μου το εξης:
186123

Απο την εμπειρια σας: οντως λετε θα μου ερθει και θα παραλαβω το αντικειμενο; Ή πρεπει να περιμενω(....) και να ανοιξω case αν δεν ερθει μετα απο καποιες(ποσες) μερες;
Το ebay με το μηνυμα του βεβαια ειναι καθησυχαστικο, αλλα φυσικα εμενα με νοιαζει τι θα γινει τελικα με την παραγγελια.

- - - Updated - - -

Πριν λιγο μου ηρθε email απο το paypal, με το tracking number της αποστολης!
Αυτο θα πει σοβαροτητα, υπευθυνοτητα, εγγυηση!

- - - Updated - - -

Ενας seller δεν φερθηκε και τοσο σωστα. Μην τα πολυλογω λοιπον, ισως (δεν θυμαμαι-ειμαι χρονια στο ebay) να ηταν και η πρωτη φορα που εβαλα negative feedback.
Μετα απο καποιες ωρες, μου εκανε μονος του full refund, και παρακαλα να δεχτω να στειλει αιτημα για αλλαγη feedback.
Γινεται;;;;
Εχει καποια επιπτωση σε μενα αν το κανω αυτο;
Νομιζα οτι η το feedback δεν ειναι δυνατον να αλλαξει. Αλλα αν γινεται, εχω εγω καποια επιπτωση να το αλλαξω;

Μήπως να σταματήσεις να ασχολείσαι με ebay , Γιατί δεν σε βλέπω καλά ..

skel
20-09-17, 12:52
έχει δοκιμάσει κανείς κανένα καλό usb hub ?

ακομα και απο .uk

@ ADSLgr.com All rights reserved.