PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 [104] 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

thourios
20-09-17, 15:01
Αυτά τα φτηνιάρηκες usb 3 hub που πουλάνε στο ebay δεν αξίζουν. Καλύτερα αν βρεις κάνα επώνυμο αλλιώς turboX με τροφοδοσία ρεύματος και ας είναι usb2.
Δοκιμασμένα.

slalom
21-09-17, 00:12
Μια χαρα ειναι τα USB 3.0

thourios
21-09-17, 09:33
Μια χαρα ειναι τα USB 3.0

Εξαρτάτε τα USB3.0
Τέτοιου τύπου (http://www.ebay.com/itm/New-4-Port-USB-3-0-Hub-On-Off-Switches-AC-Power-Adapter-Cable-for-PC-Laptop-KY-/112456763498?var=&hash=item1a2ef2086a:m:m5yTnC2vM9U3WurLP-vQBEQ) δεν είναι ότι καλύτερο. Κοιτάξτε για κάτι άλλο.

slalom
21-09-17, 12:09
Δε βλεπω τι προβλημα εχει το συγκεκριμενο

thourios
21-09-17, 12:16
Σε λίγες μέρες αρχίζουν οι λυχνίες να σβηνουν. Κατόπιν χωρίς να το πειράξεις άρχιζουν να ξεκολλάνε τα σημεία που κουμπώνει. Να διαλύεται και οι επαφές να μην εφάπτονται.
Μπορεί όχι το συγκεκριμένο αλλά αυτά κυκλοφορούν φασόν από πολλά εργοστάσια μαζικής παραγωγής.
Αν αναλογιστείς και τη τιμή. Μάλλον δεν είναι καλή ιδέα η αγορά του. Φοβήθηκα και τα βραχυκυκλώματα με ότι αυτό συνεπάγεται.
Δοκιμασμένο και αγορασμενο από άλλο πωλητή.
Αυτή ε η άποψη μου.

spartak
21-09-17, 17:40
Σε λίγες μέρες αρχίζουν οι λυχνίες να σβηνουν. Κατόπιν χωρίς να το πειράξεις άρχιζουν να ξεκολλάνε τα σημεία που κουμπώνει. Να διαλύεται και οι επαφές να μην εφάπτονται.
Μπορεί όχι το συγκεκριμένο αλλά αυτά κυκλοφορούν φασόν από πολλά εργοστάσια μαζικής παραγωγής.
Αν αναλογιστείς και τη τιμή. Μάλλον δεν είναι καλή ιδέα η αγορά του. Φοβήθηκα και τα βραχυκυκλώματα με ότι αυτό συνεπάγεται.
Δοκιμασμένο και αγορασμενο από άλλο πωλητή.
Αυτή ε η άποψη μου.

Θα συμφωνήσω ότι τα φτηνα usb3 hub είναι τελείως αναξιοπιστα, από προσωπική εμπειρία

slalom
21-09-17, 21:10
Σε λίγες μέρες αρχίζουν οι λυχνίες να σβηνουν. Κατόπιν χωρίς να το πειράξεις άρχιζουν να ξεκολλάνε τα σημεία που κουμπώνει. Να διαλύεται και οι επαφές να μην εφάπτονται.
Μπορεί όχι το συγκεκριμένο αλλά αυτά κυκλοφορούν φασόν από πολλά εργοστάσια μαζικής παραγωγής.
Αν αναλογιστείς και τη τιμή. Μάλλον δεν είναι καλή ιδέα η αγορά του. Φοβήθηκα και τα βραχυκυκλώματα με ότι αυτό συνεπάγεται.
Δοκιμασμένο και αγορασμενο από άλλο πωλητή.
Αυτή ε η άποψη μου.
Εγω εχω παρει ενα πιο απλο χωρις κουμπακια και λαμπακια
Να σου πω την αληθεια δεν το εχω δουλεψει πολυ

thourios
21-09-17, 21:29
Το πρόβλημα εντοπίζεται σε αυτά του usb3.0. Σε ότι usb2.0 hub και το πιο φτηνιάρικο από οπουδήποτε δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.
Ακόμα και κάποια έδιναν δώρα στα περιοδικά της εποχής ως προσφορές.

skel
21-09-17, 21:30
Εξαρτάτε τα USB3.0
Τέτοιου τύπου (http://www.ebay.com/itm/New-4-Port-USB-3-0-Hub-On-Off-Switches-AC-Power-Adapter-Cable-for-PC-Laptop-KY-/112456763498?var=&hash=item1a2ef2086a:m:m5yTnC2vM9U3WurLP-vQBEQ) δεν είναι ότι καλύτερο. Κοιτάξτε για κάτι άλλο.

εγώ το ήθελα να βάζω κανενά gamepad οπότε και με usb2 βολεύομαι

τώρα με κουμπια και λυχνίες δεν θα ήθελα καθώς αυτά χαλάνε πολύ εύκολα

patrickdrd
26-09-17, 08:41
λοιπον, σας εχω ενα καλο:

αγοραζω δυο trimmer απο αυστραλια (ebay), στην σελιδα του προϊοντος εγραφε αρχες σεπτεμβρη, τελικα ηρθαν προς το τελος,

διαπιστωνω οτι το ενα εκανε δουλεια, το αλλο οχι,

το λεω του seller και μου λεει οκ, θα σου κανω refund το ενα (partial) και μπορεις να ξαναπαραγγειλεις και δωσμου 5 αστερια,

οκ του λεω, εμφανιστηκε ενα refund στο paypal (τα λεφτα δεν μπηκαν ακομα στην καρτα βεβαια),

δεν του εβαλα φυσικα 5 αστερια και στα 3 πεδια, αλλα 5, 4 και 3 και παρηγγειλα απο αλλους πωλητες,

παω στο ιστορικο ομως και ειχα ακομα εκει την παραγγελια και παταω "mark payment as sent" για να μπορεσω μετα να πατησω το "hide" γιατι δεν εδινε τετοια δυνατοτητα,

και σημερα μου στελνει ο πωλητης:

Please agree in order to cancel your recent purchase.



recently opened a case to cancel a transaction for an item you recently purchased:
Reason for request to cancel the transaction: The seller did not provide a specific reason.

Click the 'Respond now' button to accept or decline this cancellation.

If you don't take action by 03-Oct-2017, the seller will be able to cancel the purchase without your consent.
τι κανουμε τωρα εδω;

netman
26-09-17, 15:29
τα πήρες τα αντικείμενα που παράγγειλες,έτσι;
Πήρες και το refund που ήθελες,ε;
Ε μην κάνεις τίποτα,να περάσει η 3/10 και να γίνει ακύρωση από το σύστημα.

atrias
29-09-17, 00:24
για τους παραγγέλνοντες από εξωτερικό ένα ενδιαφέρον άρθρο

http://www.techgear.gr/eett-customs-import-briefing-126936/

badweed
02-10-17, 08:40
χμμμ , το ebay ειναι off :/
186617

psolord
02-10-17, 10:10
Δουλεύει τώρα.

badweed
02-10-17, 10:15
Δουλεύει τώρα.
το εφτιαξες ; :D

εμενα μου βγαζει ακομη access denied :(
και σε https
ισως να φταιει κανα φιλτρο για τις διαφημισεις που εχω .

psolord
02-10-17, 11:21
:tooth

Όχι ρε συ. Απλά το εχω φτιαξεί καλά να μη χαλάει. :p

Δοκίμασε με αλλον Browser.

- - - Updated - - -

:tooth

Όχι ρε συ. Απλά το εχω φτιαξεί καλά να μη χαλάει. :p

Δοκίμασε με αλλον Browser.

badweed
03-10-17, 02:29
μεχρι και τωρα δεν επαιζε το ebay ,εκανα επανεκκινηση τον υπολογιστη , τιποτα . εκανα επανεκινηση το μοντεμ και συνηλθε . ισως ειχα παρει καμια μπαναρισμενη ip

cool11
03-10-17, 09:14
Ρητορικη ερωτηση:
Μπορει ενας ebay seller, να επικαλεστει οποιονδηποτε λογο, και να σου επιστρεψει τα λεφτα ακυρωνοντας την παραγγελια σου;
Το ξερω οτι γινεται.
Γιατι ρωτω;
Εχω παραγγειλει, για πολλοστη φορα(αρα ειμαι returning customer και μαλιστα ευχαριστημενος!) απο εναν seller στην Ινδια.
Ομως, παρηγγειλα τον Αυγουστο, και φτασαμε Σεπτεμβρη.
Και το tracking number δειχνει ακομη, απο την 1 Σεπτεμβρη, κολημενο(τελευταια ενημερωση 1/9) στην Ινδια!
Ε, δεν εχω ελπιδα οτι θα παραλαβω! Εκτιμωμενο διαστημα ηταν max 20μερο για Ευρωπη, και σε προηγουμενες παραγγελιες οντως τηρηθηκε....τωρα σπασαμε τα ρεκορ ομως...παμε για 40μερο.
Ανοιξα case λοιπον. Ο seller ειπε θα το κοιταξει, αλλα τι να κοιταξει;
Εχω ξαναπαραγγειλει απο αυτον, και ισως να παραγγειλω και στο μελλον.
Κριμα να ερχονται ετσι τα πραγματα.
Κι εγω ομως εχω πληρωσει για κατι που δεν μου ηρθε ποτε.
Ζητησα full refund. Για να δουμε...

jap
03-10-17, 11:53
Από Ινδία; Σοβαρά;;; Τι μπορεί να θες να παραγγείλεις από Ινδία (νομίζω μόνο πρώτες ύλες σε μεταλλεύματα / ποιοτικές βίδες και ημιπολύτιμους / πολύτιμους λίθους συμφέρει) που να έρχεται ταχυδρομικά;

Για αυτό που ρωτάς, αφενός δεν είναι πολλές οι 40 μέρες για Ινδία, αφετέρου τι αριθμός tracking είναι, αν είναι ινδικού ταχυδρομείου και δεν κινήθηκε ποτέ άργησες πάρα πολύ να ανησυχήσεις.

manicx
03-10-17, 12:15
Από Ινδία έχω παραγγείλει πολλάκις mach3. Σκοτωμένες τιμές και μάλιστα τα ανταλλακτικά ξυραφάκια είναι Made in Germany.

raspoutiv
03-10-17, 12:27
Από Ινδία έχω παραγγείλει πολλάκις mach3. Σκοτωμένες τιμές και μάλιστα τα ανταλλακτικά ξυραφάκια είναι Made in Germany.

καλές απομιμήσεις ίσως. made in Germany με χαμηλότερες τιμές αποκλείεται
δοκιμάστε και λεπίδες DE κάποια στιγμή. εκεί να δείτε σκοτωμένες τιμές

dimitri_ns
03-10-17, 12:36
Μιά κι ο λόγος για ξυραφάκια
gillette fusion proglide σε όλα τα σουπερμάρκετ τα 3 κάνουν 15 €
Κατά καιρούς στο lidl τα 4 10€ και δώρο ξυριστική μηχανή (όχι ηλεκτρική)

cool11
03-10-17, 13:48
Από Ινδία; Σοβαρά;;; Τι μπορεί να θες να παραγγείλεις από Ινδία (νομίζω μόνο πρώτες ύλες σε μεταλλεύματα / ποιοτικές βίδες και ημιπολύτιμους / πολύτιμους λίθους συμφέρει) που να έρχεται ταχυδρομικά;

Για αυτό που ρωτάς, αφενός δεν είναι πολλές οι 40 μέρες για Ινδία, αφετέρου τι αριθμός tracking είναι, αν είναι ινδικού ταχυδρομείου και δεν κινήθηκε ποτέ άργησες πάρα πολύ να ανησυχήσεις.

Αιθερια ελαια, βγαζει η Ινδία.

jap
03-10-17, 16:04
Λογικό :oneup:

thourios
03-10-17, 17:15
Και καλά βαμβακερά υφάσματα βγάζει.
Πολλές φορές αποτυγχάνουν στο βαψιμο όμως.

jap
03-10-17, 19:53
Και καλά βαμβακερά υφάσματα βγάζει.
Πολλές φορές αποτυγχάνουν στο βαψιμο όμως.


Από Ινδία έχω παραγγείλει πολλάκις mach3. Σκοτωμένες τιμές και μάλιστα τα ανταλλακτικά ξυραφάκια είναι Made in Germany.

Για πείτε, από χρόνους μέχρι Ελλάδα πώς πάνε; Γενικά στέλνουν; Κανένα 'πολυκατάστημα' να έχει τα πάντα έχετε να προτείνετε;

cool11
03-10-17, 21:56
Ανοιξα case λοιπον για τον ινδο seller.
Αυτος, εστειλε μια απαντηση, το 'ποιημα' που μου ειχε στειλει και εκτος του case/resolution center.
Μπλα μπλα, το tracking number λεει αυτα, και παρακαλω περιμενετε κλπ'.
Εμενα αυτη η απαντηση δεν με ικανοποιει. Γιατι πληρωσα και δεν πηρα τιποτε τελικα.
Το αρχικο μηνυμα του ebay οταν ανοιξα το case, ειναι οτι αν ο seller δεν απαντησει ή απαντησει και δεν με ικανοποιει η απαντηση, να το κανω escalate σε αυτους στις 6 Οκτωβρη.
Μπορω να κανω εγω κατι αλλο αμεσα, πριν να ερθει η 6η Οκτωβρη; Δεν βλεπω καποια αλλη δυνατοτητα, περαν του
- να δεχτω ως ικανοποιητικη την απαντηση του seller και να κλεισει το case, ή
- να στειλω νεο μηνυμα στο seller.

Θα μου δοθει εξτρα δυνατοτητα να πω στο ebay οτι θελω full refund και να τελειωνουμε, στις 6 Οκτωβρη;
Πως παει η διαδικασια;
(Δεν ανοιγω συχνα case, και οταν ετυχε να ανοιξω, είτε ο seller μου εδινε refund κατευθειαν μονος του, είτε το ebay καθαριζε επισης σε dt για μενα, δινοντας μου full refund. Οποτε εμπειρια σαν αυτη, βημα-βημα να παω για refund δεν εχω)

186672

RASTAVIPER
04-10-17, 07:33
Από Ινδία έχω παραγγείλει πολλάκις mach3. Σκοτωμένες τιμές και μάλιστα τα ανταλλακτικά ξυραφάκια είναι Made in Germany.

Επειδή με ενδιαφέρει για fusion ξυραφάκια, μπορείς να στείλεις λινκ;

goku
10-10-17, 13:41
Ένας φίλος μου θέλει να του ψωνίσω κάτι από το ebay.co.uk και να πληρώσουμε με την δικιά του χρεωστική κάρτα. Αν μπω από τον δικό μου λογαριασμό, στο οποίο έχω δώσει τα δικά μου στοιχεία (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση κλπ) και πληρώσω με την δικιά του κάρτα θα υπάρχει πρόβλημα; Γιατί κατά την διαδικασία της πληρωμής ζητάει όνομα και επώνυμο που αναγράφεται στην κάρτα.

sdikr
10-10-17, 13:43
Ένας φίλος μου θέλει να του ψωνίσω κάτι από το ebay.co.uk και να πληρώσουμε με την δικιά του χρεωστική κάρτα. Αν μπω από τον δικό μου λογαριασμό, στο οποίο έχω δώσει τα δικά μου στοιχεία (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση κλπ) και πληρώσω με την δικιά του κάρτα θα υπάρχει πρόβλημα; Γιατί κατά την διαδικασία της πληρωμής ζητάει όνομα και επώνυμο που αναγράφεται στην κάρτα.

Δεν θα το δοκίμαζα, καλύτερα να κάνει δικό του λογαριασμό

goku
10-10-17, 13:47
Δεν θα το δοκίμαζα, καλύτερα να κάνει δικό του λογαριασμό

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ, αλλά δεν ξέρω αν η κάρτα είναι στο όνομά του ή στο όνομα της γυναίκας του, θα το δω εκείνη την ώρα που θα παραγγείλουμε. Εννοείται θα κάνουμε νέο λογαριασμό στο οποίο στα στοιχεία θα δώσουμε το όνομα που θα αναγράφεται πάνω στην κάρτα, σωστά;

psolord
10-10-17, 14:15
Δεν είναι απαραίτητη προυπόθεση το Paypal για το eBay?

Και αφου θα κάνετε που θα κάνετε λογαριασμό, γιατί δεν ανοίγετει και ενα paypal στο φίλο σου, να κάνετε την αγορά με Paypal και να είναι έτοιμο για το μέλλον, συν την όποια εξασφάλιση του paypal?

goku
10-10-17, 14:26
Δεν είναι απαραίτητη προυπόθεση το Paypal για το eBay?

Και αφου θα κάνετε που θα κάνετε λογαριασμό, γιατί δεν ανοίγετει και ενα paypal στο φίλο σου, να κάνετε την αγορά με Paypal και να είναι έτοιμο για το μέλλον, συν την όποια εξασφάλιση του paypal?

Το paypal όμως δεν παίρνει έξτρα προμήθεια; Μπορείς να πληρώσεις απευθείας και με κάρτα, εγώ με κάρτα έχω ψωνίσει 2-3 φορές, paypal δεν έχω. Η συγκεκριμένη αγορά για τον φίλο μου θα είναι μία και μοναδική μιας και δεν ασχολείται με αγορές από το εξωτερικό. Είναι παραδοσιακός τύπος, του αρέσει να πηγαίνει στο μαγαζί και να ψωνίζει. Απλώς αυτό που θέλει αυτή τη φορά δεν το βρίσκει αλλού. Η επόμενη αγορά που θα κάνει από online shop μπορεί να είναι μετά από 10 χρόνια πάλι.

cranky
10-10-17, 14:56
Ένας φίλος μου θέλει να του ψωνίσω κάτι από το ebay.co.uk και να πληρώσουμε με την δικιά του χρεωστική κάρτα.

Η επόμενη αγορά που θα κάνει από online shop μπορεί να είναι μετά από 10 χρόνια πάλι.
Αν είναι καλός φίλος, κι' όχι «γνωστός γνωστού», πάρ' το στο όνομά σου με τη δική σου κάρτα, και σου το πληρώνει σε μετρητά όταν έρθει.
(αν το ποσό είναι λογικό).

Κι' η δική μου πρώτη αγορά απ' το εξωτερικό, έγινε μέσω φίλου, που γνώρισα (και απο κοντά), εδώ, στο φόρουμ.

ranger
10-10-17, 16:29
Το paypal όμως δεν παίρνει έξτρα προμήθεια;

για 'σενα που αγοράζεις, όχι

goku
10-10-17, 18:41
Τελικά αποφασίσαμε να κάνουμε άλλο λογαριασμό, στο όνομά του, και να πληρώσουμε με την κάρτα του όπως και να έχει. Θέλω να ρωτήσω μια ακόμη ερώτηση, μπαίνοντας στο ebay.co.uk, κάνοντας αναζήτηση και βλέποντας τα αποτελέσματα, έχει διάφορα φίλτρα. Ένα φίλτρο είναι το "item location" και έχει τις εξής επιλογές: {default, UK only, European Union, Worldwide}. Αν επιλέξω το European Union και μου βγάλει ότι αποτελέσματα θα μου βγάλει, θα είμαι καλυμμένος στην περίπτωση του τελωνίου; Η υπάρχουν χώρες της ΕΕ από τις οποίες υπάρχει περίπτωση να περάσει από το τελωνείο και να μου ζητήσουν να πληρώσω; οπότε και καλύτερα να επιλέξω UK only;

sdikr
10-10-17, 18:42
Τελικά αποφασίσαμε να κάνουμε άλλο λογαριασμό, στο όνομά του, και να πληρώσουμε με την κάρτα του όπως και να έχει. Θέλω να ρωτήσω μια ακόμη ερώτηση, μπαίνοντας στο ebay.co.uk, κάνοντας αναζήτηση και βλέποντας τα αποτελέσματα, έχει διάφορα φίλτρα. Ένα φίλτρο είναι το "item location" και έχει τις εξής επιλογές: {default, UK only, European Union, Worldwide}. Αν επιλέξω το European Union και μου βγάλει ότι αποτελέσματα θα μου βγάλει, θα είμαι καλυμμένος στην περίπτωση του τελωνίου; Η υπάρχουν χώρες της ΕΕ από τις οποίες υπάρχει περίπτωση να περάσει από το τελωνείο και να μου ζητήσουν να πληρώσω; οπότε και καλύτερα να επιλέξω UK only;

Αν λέει EU είσαι οκ,

goku
11-10-17, 22:16
Τελικά την κάναμε χθες την παραγγελία και σήμερα μου ήρθε μήνυμα γύρω στις 3 και τέταρτο το μεσημέρι (ώρα Ελλάδας) ότι το δέμα έγινε dispatched. Αναφέρει κιόλας αριθμό αποστολής καθώς και ότι το στέλνουν με postnl. Πρέπει να έχω τίποτα στα υπόψη; Που μπαίνω για να βάλω τον αριθμό αποστολής για να βλέπω την πρόοδο του δέματος; Να σημειώσω ότι το προϊόν αναφερόταν ότι είναι σε αποθήκη στο UK.

sdikr
12-10-17, 00:09
Τελικά την κάναμε χθες την παραγγελία και σήμερα μου ήρθε μήνυμα γύρω στις 3 και τέταρτο το μεσημέρι (ώρα Ελλάδας) ότι το δέμα έγινε dispatched. Αναφέρει κιόλας αριθμό αποστολής καθώς και ότι το στέλνουν με postnl. Πρέπει να έχω τίποτα στα υπόψη; Που μπαίνω για να βάλω τον αριθμό αποστολής για να βλέπω την πρόοδο του δέματος; Να σημειώσω ότι το προϊόν αναφερόταν ότι είναι σε αποθήκη στο UK.

Το να είναι postnl μάλλον σημαίνει οτι το φέρνει εκτός Ευρώπης. στο 17track.net μπορείς να το δείς

goku
12-10-17, 00:20
Το να είναι postnl μάλλον σημαίνει οτι το φέρνει εκτός Ευρώπης. στο 17track.net μπορείς να το δείς

Δεν μου αρέσει αυτό, δηλαδή υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο; Ολλανδική εταιρία δεν είναι η postnl; Στο item location λέει Glasgow, United Kingdom.

sdikr
12-10-17, 00:25
Δεν μου αρέσει αυτό, δηλαδή υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο; Ολλανδική εταιρία δεν είναι η postnl; Στο item location λέει Glasgow, United Kingdom.

Τι να σου πω, μέχρι τώρα δεν μου έχει συμβεί να πάρω κάτι απο UK και να έρθει μέσω Postnl, έρχεται συνήθως με royal mail ή κάποιο courier

RASTAVIPER
12-10-17, 00:46
Δεν μου αρέσει αυτό, δηλαδή υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο; Ολλανδική εταιρία δεν είναι η postnl; Στο item location λέει Glasgow, United Kingdom.

PostNL είναι κλασική αποστολή από Κίνα μέσω ολλανδικων ταχυδρομείων.
Τίποτα δεν είναι σίγουρο αν όντως ξεκίνησε από Κίνα.

Κάνε μια ερώτηση στον πωλητή και ρώτα τον ευθέως αν το στέλνει από καμία Κίνα.

psolord
12-10-17, 01:32
"no my friend, me very trusty, uk only, don't worry, thank you the very best"

:p

slow
12-10-17, 02:13
και εγώ έχω παραγγείλει μια τσάντα για την κόρη μου από Κίνα πριν κανα μήνα και έρχεται με NL. Όντως περίεργο αλλά το tracking δείχνει ότι από εκεί έρχεται.


Πλέον το βλέπω και στο tracking των ΕΛΤΑ

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
16/9/2017, 20:23:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

και ακόμη έρχεται... :evil:

jap
12-10-17, 06:50
Μου έχει συμβεί εμένα, αντικείμενο απο Αγγλία, απο πωλητή ebay, να ερθει με ολλανδικό ταχυδρομείο. Κι εγώ νόμιζα αρχικα οτι με δούλεψε ο πωλητής, αλλά το δεματακι ήρθε ταχύτατα και χωρίς ενδειξεις Κίνας πανω του, σαν να ταχυδρομηθηκε απευθείας απο Ολλανδία.

Vongola
12-10-17, 08:41
και εγώ έχω παραγγείλει μια τσάντα για την κόρη μου από Κίνα πριν κανα μήνα και έρχεται με NL. Όντως περίεργο αλλά το tracking δείχνει ότι από εκεί έρχεται.

Πλέον το βλέπω και στο tracking των ΕΛΤΑ

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
16/9/2017, 20:23:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

και ακόμη έρχεται... :evil:

Το ίδιο και εγώ ,μόνο που το δικό μου το έστειλαν με China Post Registered.(track number : RW*******CN)
16/9/2017, 17:09:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Φυσικά από τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση :cool:

goku
12-10-17, 09:36
Το tracking δεν έχει ενημερωθεί ακόμη αλλά έστειλα μήνυμα στον πωλητή ο οποίος μου απάντησε ταχύτατα και μου είπε να μην ανησυχώ και ότι το δέμα όντως έχει σταλεί από το Glasgow, United Kingdom. Φυσικά μέχρι να ενημερωθεί το tracking δεν θα μπορώ να είμαι περισσότερο σίγουρος. Είδωμεν.

jap
12-10-17, 13:27
Μα εσύ το ίδιο θα δεις, είτε έρχεται από Κίνα είτε από Αγγλία. Η διαφορά είναι στο πόσο γρήγορα θα σκάσει μύτη Ολλανδία, μέχρι τότε θα είναι pre-advised. Το δικό μου από Αγγλία έκανε 6 μέρες από την παραγγελία να σκάσει Ολλανδία. Μετά είναι καμιά εβδομάδα.

atrias
12-10-17, 22:14
17 ημέρες πέρασαν για μια θήκη κινητού που έρχεται (υποτίθεται) από Ιταλία κι ακόμα δεν ήρθε
Πολύ δεν είναι?

http://www.ebay.com/itm/COVER-TRASPARENTE-PER-APPLE-IPHONE-5-CUSTODIA-CASE-SILICONE-TPU-SLIM/162484378999

jap
12-10-17, 23:46
Από Ιταλία δεν είναι πολύ. Λίγο υπομονή ακόμα. (Λέει και 5-25 μέρες εργάσιμες, προφανώς για Ιταλία... και δέχεται επιστροφές με έξοδα αποστολές έως 30 μέρες από την πληρωμή, ωραίοι μάγκες οι Ιταλιάνοι)

@ ADSLgr.com All rights reserved.