PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 [105] 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

RASTAVIPER
13-10-17, 00:53
Από Ιταλία δεν είναι πολύ. Λίγο υπομονή ακόμα. (Λέει και 5-25 μέρες εργάσιμες, προφανώς για Ιταλία... και δέχεται επιστροφές με έξοδα αποστολές έως 30 μέρες από την πληρωμή, ωραίοι μάγκες οι Ιταλιάνοι)

Από πότε θεωρούνται νορμάλ 17 μέρες από οποιαδήποτε Ευρωπαϊκή χώρα;
Ειδικά από μια χώρα που είναι δίπλα στην Ελλάδα;

jap
13-10-17, 06:46
Αν η χώρα αυτή είναι το Βέλγιο ή η Ιταλία τέτοιους χρονους κανουν, δεν ξέρω αν φταίνε τα εκεί ταχυδρομεία ή αν χρησιμοποιουν κάποια περίεργη οδό.

spartak
13-10-17, 15:23
17 ημέρες πέρασαν για μια θήκη κινητού που έρχεται (υποτίθεται) από Ιταλία κι ακόμα δεν ήρθε
Πολύ δεν είναι?

http://www.ebay.com/itm/COVER-TRASPARENTE-PER-APPLE-IPHONE-5-CUSTODIA-CASE-SILICONE-TPU-SLIM/162484378999

Πάντως ο seller μετα απο μια αρνητικη που εφαγε γραφει οτι ειναι αργο το shipping

jap
13-10-17, 15:38
Λέει κι άλλα, ότι σε όποιον αρέσει, αν θέλετε γρήγορα έχει την επιλογή POSTA 1 (εννοεί Α προτεραιότητας) με μικρό επιπλέον κόστος που πάει λέει πιο γρήγορα, αλλά όλα αυτά αφορούν πελάτες στην Ιταλία. Γενικά διαβάζοντας τις απαντήσεις του στα αρνητικά feedback φαίνεται ότι είναι μπουμπούκι. Από την άλλη, για μια θήκη φτηνή πρόκειται, ας αργήσει και λίγο.

atrias
14-10-17, 22:55
τελικά ήρθε την επόμενη μέρα από αυτή που έγραψα το post
πάντως κι εγώ δεν περίμενα να αργήσει τόσο από ευρωπαϊκή χώρα
πήρα επίτηδες από Ευρώπη για να έρθει γρήγορα
(και να γλιτώσω και τα 3 ευρώ των ΕΛΤΑ για πέρασμα από τελωνείο που θα ήταν πιο πολύ κι από το κόστος της θήκης!)

jap
15-10-17, 18:20
Γράψε να ξέρουμε. Απλή σφραγίδα ιταλικών ταχυδρομείων είχε, δεν ήρθε από τρίτη χώρα, σωστά;

cool11
16-10-17, 18:25
Επειδη κατα καιρους διαφορες 'ημερομηνιες' ακουγονται και ενιοτε ισως τροποποιουνται κιολας,
μπορει καποιος να μου θυμισει με τα τωρινα ισχυοντα δεδομενα,
σε ποσες μερες - μεχρι ποσες μερες μπορει καποιος να ανοιξει case στo ebay?

Ημ/νιες που τρεχουν απο την ημ/νια παραγγελιας; Απο τοτε που οριζει ο seller ως τελευταια μερα εκτιμωμενης παραδοσης;

Θυμαμαι καλα το 45μερο.
Εχω μια παραγγελια που εχει περασει το 40μερο και δεν εχω παραλαβει, του λεω του seller οτι εχω πληρωσει, περιμενα 1,5 μηνα και δεν παρελαβα, και μου λεει να περιμενω αλλες 8 μερες....
Ο ιδιος βεβαια, για παραγγελια απο 5 Σεπτεμβρη, εχει φροντισει να βαλει estimated delivery μεχρι 2 Νοεμβρη!!!!

Για πειτε να ξερω τι ισχυει.

RASTAVIPER
16-10-17, 19:15
Επειδη κατα καιρους διαφορες 'ημερομηνιες' ακουγονται και ενιοτε ισως τροποποιουνται κιολας,
μπορει καποιος να μου θυμισει με τα τωρινα ισχυοντα δεδομενα,
σε ποσες μερες - μεχρι ποσες μερες μπορει καποιος να ανοιξει case στo ebay?

Ημ/νιες που τρεχουν απο την ημ/νια παραγγελιας; Απο τοτε που οριζει ο seller ως τελευταια μερα εκτιμωμενης παραδοσης;

Θυμαμαι καλα το 45μερο.
Εχω μια παραγγελια που εχει περασει το 40μερο και δεν εχω παραλαβει, του λεω του seller οτι εχω πληρωσει, περιμενα 1,5 μηνα και δεν παρελαβα, και μου λεει να περιμενω αλλες 8 μερες....
Ο ιδιος βεβαια, για παραγγελια απο 5 Σεπτεμβρη, εχει φροντισει να βαλει estimated delivery μεχρι 2 Νοεμβρη!!!!

Για πειτε να ξερω τι ισχυει.

Πρέπει να έχει αναφερθεί πολλές φορές εδώ ότι είναι 180 μέρες.
Εσύ δεν είπες Ότι αγοράζεις αποκλειστικά από ΕΒΑΥ?

cool11
16-10-17, 19:20
Πρέπει να έχει αναφερθεί πολλές φορές εδώ ότι είναι 180 μέρες.
Εσύ δεν είπες Ότι αγοράζεις αποκλειστικά από ΕΒΑΥ?

Ναι, σχεδον ολες μου οι αγορες ειναι απο εκει, αλλα δεν χρειαζεται να ανοιγω καθε μερα case οποτε δεν ειμαι σιγουρος τι ισχυει.
Οποτε το πηγαν απο 45 στις 180 μερες. Από ποτε ομως; Την ημερομηνια παραγγελιας; Ετσι μπορω να δωσω καποιο περιθωριο ακομη να περιμενω.
thanks

jap
16-10-17, 19:53
Καμία σχέση. 180 μέρες από την πληρωμή είναι για το paypal. Για το ebay είναι:
- Για cases not as described: 30 ημέρες από την παραλαβή
- Για cases non-receipt: 30 ημέρες από την εκτιμώμενη τελευταία ημέρα παραλαβής.

Αν η πληρωμή έγινε εκτός paypal νομίζω δεν προσφέρεται προστασία.

cool11
16-10-17, 20:12
Καμία σχέση. 180 μέρες από την πληρωμή είναι για το paypal. Για το ebay είναι:
- Για cases not as described: 30 ημέρες από την παραλαβή
- Για cases non-receipt: 30 ημέρες από την εκτιμώμενη τελευταία ημέρα παραλαβής.

Αν η πληρωμή έγινε εκτός paypal νομίζω δεν προσφέρεται προστασία.

Αγοραζω παντα με paypal. Οκ, για χρηση προστασιας pp, 180 μερες.

Αρα οπως γραφεις στην 2η εκδοχη, απο την μερα που ο πωλητης οριζει ως τελευταια για estimated delivery, απο τοτε τρεχει προθεσμια 30 ημερων.
Οκ, ο τυπος εχει βαλει νοεμβρη, οποτε μπορω να ανοιξω case ως Δεκεμβρη....εχουμε μελλον...

Αν δεν υπαρχει δηλωμενο απο τον πωλητη estimated delivery time, και ειναι πολλες τετοιες περιπτωσεις, πως υπολογιζεις το 'not received' χρονικο διαστημα-περιθωριο για ανοιγμα case?

jap
16-10-17, 22:48
7 μέρες από την αποστολή για Ευρώπη, δεν θυμάμαι αν είναι 30 ή κάτι άλλο από άλλες χώρες.

Πριν τις 2 Νοεμβρίου για την περίπτωσή σου δεν θα μπορείς να ανοίξεις καν case για non-receipt.

atrias
16-10-17, 23:27
Γράψε να ξέρουμε. Απλή σφραγίδα ιταλικών ταχυδρομείων είχε, δεν ήρθε από τρίτη χώρα, σωστά;
ναι από Ιταλία ήρθε τελικά

cool11
17-10-17, 10:05
7 μέρες από την αποστολή για Ευρώπη, δεν θυμάμαι αν είναι 30 ή κάτι άλλο από άλλες χώρες.



Η αληθεια ειναι οτι δεν ενιωσα ποτε 'ξεκρεμαστος' με το ebay.
Αληθεια μπορεις αν ειναι ευρωπαιος ο seller, να ανοιξεις case μετα την 7η μερα, αν δεν εχει δηλωσει estimated delivery date? Παντα αφηνω περισσοτερο χρονο κι ας ειναι Ευρωπη, αλλα ειναι χρησιμο να το ξερω.

Πιο πολυ με καιει απο τριτες χωρες, οπου πολλα μικροδεματακια δεν εχουν καν estimated delivery date. Εκει λοιπον θα ξερω οτι στις 30 μερες απο την παραγγελια μου, μπορω να ανοιξω case για non-receipt.

jap
17-10-17, 10:29
Εγώ δεν θα βιαζόμουν, γιατί από τη στιγμή που ανοίξεις θα πρέπει και να έχει κλείσει μέσα σε 20 συνολικά. Οι 7 και 30 μέρες για Ευρώπη και π.χ. Κίνα (ή Ινδία που έλεγες για άλλη περίπτωση) είναι υπεραισιόδοξες, είναι πιο πολύ τρόπος το ebay να ενθαρρύνει τους πωλητές να βάζουν συγκεκριμένο εύρος ημερομηνιών.

Το νο. 1 για να αισθάνεσαι ασφαλής είναι να επιλέγεις αξιόπιστους πωλητές που έχεις μάθει τα χούγια τους κι όχι κάθε φορά και καινούργιο που έχει σε φτηνότερη τιμή αυτό που εσύ θες σήμερα.

johnyb98
24-10-17, 17:12
Εάν παραγγείλω από Κίνα με όλα τα έξοδα τού αποστολέα από EMS (http://www.ems.post/tracking), θα παραλάβω πάλι μέσω ΕΛ.ΤΑ. ή θα το φέρει κάποιος στην πόρτα μου;

Αν ναι, ξέρετε ποιά εταιρία;

spartak
24-10-17, 17:21
Εάν παραγγείλω από Κίνα με όλα τα έξοδα τού αποστολέα από EMS (http://www.ems.post/tracking), θα παραλάβω πάλι μέσω ΕΛ.ΤΑ. ή θα το φέρει κάποιος στην πόρτα μου;

Αν ναι, ξέρετε ποιά εταιρία;

Θα το φέρει η ΕΛΤΑ κούριερ αφού περάσει απο τελωνείο (αν είναι πάνω απο 22 ευρω συνολική αξία)

patrickdrd
24-10-17, 17:28
θα τα φερει; εισαι σιγουρος;

μαλλον δεν εχετε ενημερωθει...

ιδου λοιπον τι θα φερει:
http://www.insomnia.gr/topic/471924-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B5-%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83/page-500#entry56041237

mrsaccess
24-10-17, 20:57
Αυτό το DHL eCommerce Asia ξέρει κανείς τι είναι; Όχι τίποτα άλλο, έχω δώσει και θυρίδα για διεύθυνση.

Vongola
24-10-17, 21:20
θα τα φερει; εισαι σιγουρος;

μαλλον δεν εχετε ενημερωθει...

ιδου λοιπον τι θα φερει:
http://www.insomnia.gr/topic/471924-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B5-%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83/page-500#entry56041237

:shock::shock: Έχω και εγώ ένα δέμα...9 Σεπτεμβρίου έγινε η παραγγελία .Δεν έχει φτάσει καν Ελλάδα.
Last update: 2017-09-15 17:09 CHINA, SEND ITEM ABROAD

johnyb98
24-10-17, 21:46
Θα το φέρει η ΕΛΤΑ κούριερ αφού περάσει απο τελωνείο (αν είναι πάνω απο 22 ευρω συνολική αξία)

Ευχαριστώ

Είναι κάτω από 22 ευρω. Οπότε, σε αυτήν την περίπτωση;

cool11
26-10-17, 12:53
Κοιταζα τωρα λιγακι το aliexpress, και βλεπω εχει μια επιλογη για σορταρισμα, 'shipping from:' και εχει χωρες, Γερμανια-Αγγλια-Ιταλια, και φυσικα Κινα. Ισως βλεπει την ip μου και μου δειχνει πρωτα τις ευρωπαικες χωρες.

Στο ebay υπαρχει καπου αντιστοιχη επιλογη; Μιλω για shipping country.
Το να επιλεξω στο αριστερο panel, 'worldwide' ή 'uk' ή european union' κλπ, αν τα λεω καλα, δειχνει μονο σε ποιο απο ολα τα ebay sites (.com, .co.uk, κλπ) ειναι λισταρισμενος ενας seller.
Αλλα οχι ομως απο που θα ταχυδρομηθει το προιον. Ενας seller μπορει να ειναι κινεζος, να στελνει απο Κινα, αλλα να ειναι καλλιστα καταχωρημενος και στο ebay.co.uk, οποτε το να διαλεγω γενικως 'περιοχη', δεν φαινεται να λεει και πολλα πραγματα επι της ουσιας...
Και αυτο με ενδιαφερει, γιατι πλεον υπαρχει σοβαρο προβλημα τελωνειου, ακομη και για δεματακια αξιας 1€, που πανε ολα τελωνειο και τρωνε κατ'ελαχιστον το 3ευρω χαρατσι.
Υπαρχει λοιπον κατι σαν αυτο που εχει το aliexpress, ή δεν υπαρχει τετοια επιλογη στο ebay για να σορταρει με βαση το shipping country?

sdikr
26-10-17, 14:36
Κοιταζα τωρα λιγακι το aliexpress, και βλεπω εχει μια επιλογη για σορταρισμα, 'shipping from:' και εχει χωρες, Γερμανια-Αγγλια-Ιταλια, και φυσικα Κινα. Ισως βλεπει την ip μου και μου δειχνει πρωτα τις ευρωπαικες χωρες.

Στο ebay υπαρχει καπου αντιστοιχη επιλογη; Μιλω για shipping country.
Το να επιλεξω στο αριστερο panel, 'worldwide' ή 'uk' ή european union' κλπ, αν τα λεω καλα, δειχνει μονο σε ποιο απο ολα τα ebay sites (.com, .co.uk, κλπ) ειναι λισταρισμενος ενας seller.
Αλλα οχι ομως απο που θα ταχυδρομηθει το προιον. Ενας seller μπορει να ειναι κινεζος, να στελνει απο Κινα, αλλα να ειναι καλλιστα καταχωρημενος και στο ebay.co.uk, οποτε το να διαλεγω γενικως 'περιοχη', δεν φαινεται να λεει και πολλα πραγματα επι της ουσιας...
Και αυτο με ενδιαφερει, γιατι πλεον υπαρχει σοβαρο προβλημα τελωνειου, ακομη και για δεματακια αξιας 1€, που πανε ολα τελωνειο και τρωνε κατ'ελαχιστον το 3ευρω χαρατσι.
Υπαρχει λοιπον κατι σαν αυτο που εχει το aliexpress, ή δεν υπαρχει τετοια επιλογη στο ebay για να σορταρει με βαση το shipping country?

Τα 3 ευρώ τα πληρώνεις πλέον μόνο αν είναι πακέτο, τα δέματα που έρχονται είναι στην κατηγορία επιστολές, περισσότερα στο νήμα του εκτελωνισμού.

Στο ebay όχι δεν σημαίνει σε πιο ebay είναι registered αλλά απο που στέλνουνε, που βρίσκεται δηλαδή το προϊόν

ranger
26-10-17, 16:08
Μπορείς και στο ebay στην προηγμένη αναζήτηση να ορίζεις "item located in..."

cool11
26-10-17, 19:12
Στο ebay όχι δεν σημαίνει σε πιο ebay είναι registered αλλά απο που στέλνουνε, που βρίσκεται δηλαδή το προϊόν

Δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι ετσι. Μαλλον ειναι και δεν ειναι.
Δες πχ search τωρινο, πχ για flower beads. 1ο αποτελεσμα οντως απο αγγλια(το τσεκαρα εντος της σελιδας), αλλα 2ο απο την Κινα(επισης τσεκαρα)....
Αρα;
187480

- - - Updated - - -


Μπορείς και στο ebay στην προηγμένη αναζήτηση να ορίζεις "item located in..."

Ενδιαφερον αυτο, δεν το ηξερα, θα το εχω υποψιν απο εδω και στο εξης. Να σαι καλα!

cool11
30-10-17, 09:38
Ερωτηση για ψαγμενους:
Υπαρχει τροπος, είτε απο την σελιδα προιοντος στο ebay, είτε από την επόμενη οθόνη λίγο πριν το 'pay now', να δω αν ο free τροπος αποστολής από Κινα/Ασία, είναι registered ή οχι;

Επιλεγω παντα free shipping.
Απο εκει και περα, ο καθε seller ακομη και γι'αυτο τον τροπο αποστολης, εχει την δικη του τακτικη.
Αλλοτε ειναι registered, αλλοτε οχι.
Βεβαια, ακομη κι αν ειναι registered, πολλες φορες εχω δει οτι δεν ειναι 'πληρες tracking' αλλα μονο για εντος της χωρας του seller, και οχι μεχρι το τελικο delivery σε εμενα.

Η πιο σιγουρη λυση για να μαθω φυσικα, ειναι ρωτωντας τους sellers.
Αλλα επειδη για καθε ψαξιμο δεν ειναι και τοσο βολικο, να ρωτω πχ 5 sellers που εχουν για πωληση το ιδιο προιον-αυτο που θελω, αν στελνουν registered με το free shipping, και αν ξερουν(μπορει και να μην ξερουν!) αν στην περιπτωση του registered αν ειναι ειναι 'πλήρες',
ειπα να ρωτησω εδω, αν ξερει καποιος, αν μπορει να φανει απο καπου αν στελνουν registered με το free shipping, και οτι αλλη συναφη πληροφορια.

sdikr
30-10-17, 12:58
Ερωτηση για ψαγμενους:
Υπαρχει τροπος, είτε απο την σελιδα προιοντος στο ebay, είτε από την επόμενη οθόνη λίγο πριν το 'pay now', να δω αν ο free τροπος αποστολής από Κινα/Ασία, είναι registered ή οχι;

Επιλεγω παντα free shipping.
Απο εκει και περα, ο καθε seller ακομη και γι'αυτο τον τροπο αποστολης, εχει την δικη του τακτικη.
Αλλοτε ειναι registered, αλλοτε οχι.
Βεβαια, ακομη κι αν ειναι registered, πολλες φορες εχω δει οτι δεν ειναι 'πληρες tracking' αλλα μονο για εντος της χωρας του seller, και οχι μεχρι το τελικο delivery σε εμενα.

Η πιο σιγουρη λυση για να μαθω φυσικα, ειναι ρωτωντας τους sellers.
Αλλα επειδη για καθε ψαξιμο δεν ειναι και τοσο βολικο, να ρωτω πχ 5 sellers που εχουν για πωληση το ιδιο προιον-αυτο που θελω, αν στελνουν registered με το free shipping, και αν ξερουν(μπορει και να μην ξερουν!) αν στην περιπτωση του registered αν ειναι ειναι 'πλήρες',
ειπα να ρωτησω εδω, αν ξερει καποιος, αν μπορει να φανει απο καπου αν στελνουν registered με το free shipping, και οτι αλλη συναφη πληροφορια.

Το έχεις ξαναρωτήσει αυτό, η απάντηση ήταν πως όχι δεν γίνεται κάτι διαφορετικό απο το να το αναφέρει στο Listing ή ερώτηση στον πωλητή.
Δεν θα αλλάξει κάτι αμα το ρωτήσεις ξανά

advantix
03-11-17, 23:47
Πήρα σήμερα mail από no.reply@ebay.com Έχει τύχει σε κάποιον το παρακάτω:

Unauthorized use of your account -- action required

Hello *********,
We have reason to believe that your eBay account has been used fraudulently without your permission. We’ve reset your eBay password. If you had your PayPal account linked to your eBay account, we've disabled your PayPal link to protect your funds. Any unauthorised activity, such as buying or selling, has been cancelled and any associated fees have been credited to your account. Any listings that we removed are included toward the end of this email. We assure you that your financial information is securely stored on a server and cannot be seen by anyone.

Although we’ve taken steps to secure your eBay account, your personal email account or third-party listing tools may have also been accessed without your permission. Please change these passwords as soon as possible.

Once you’ve secured your personal email account and third-party listing tools, please change your eBay password, and reset your PayPal link (if applicable):

1
2
3
κτλ

Όντως όταν πήγα δεν ίσχυε το pass μου και έκανα την διαδικασία Reset your password , μου ήρθε στο email link για επιβεβαίωση και προχώρησα και όλα καλά.
Τι έγινε, με έβαλε στο μάτι Κινέζος που του ζήτησα refund και τσατίστηκε ;

thourios
04-11-17, 11:08
Μήπως υπάρχει κάποιο έξτρα pin όπως στο amazon που σου έρχεται στο κινητό;
Την έχω πάθει και εγώ με το ebay αυτό.

advantix
04-11-17, 14:06
Όχι δεν έχω κάποιο έξτρα pin.

johnyb98
12-11-17, 12:57
Αγορά από Κίνα
Ρε παιδιά, βοηθήστε με σας παρακαλώ να βγάλω κάποια άκρη, διότι μ' αυτούς Κινέζους ebay πωλητές, κωδικούς tracking. ΕΛΤΑ κλπ κλπ θα με τρελάνουν.

Αρχικά, σε έναν κωδικός RGxxxxxxxxxCN που δεν έχει στο τέλος GR (ή αν θέλετε δεν έχει πουθενά GR) δεν πρέπει να με κάνει να ανησυχώ λίγο;

Έχω κάνει την αγορά 22-Σεπ-2017

Oct 09, 2017
04:36 pm
Sent to airline 03:25China Post

Oct 07, 2017
10:05 pm
Leaving parcel center, next stop China Post

Oct 07, 2017
03:35 pm
Shipment received by parcel centerChina Post

Βλέπω και το εξής κουφό:

Destination Country - Tracking Consuming: 635 ms

2017-11-04 22:56 CHINA, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

Τί έγινε; Αυτό δείχνει πως το έλαβε πίσω; Εμένα σπίτι δεν μου ήρθε κανένα ειδοποητήριο. Άλλωστε, από 22 Σεπτεμβρίου, με απλή-οικονομική θέση δεν προλαβαίνει να έρθει Ελλάδα+15 ημέρες αναμονή στο κατάστημα της γειτονιάς μου σε περίπτωση που το πρώτο ειδοποιητήριο χαθεί+επιστροφή Κίνα

Από την άλλη:

Destination (Carrier)

Greece(ELTA):Ok

Τί γίνεται; Καταλαβαίνετε κάτι; Μήπως έχει κάνει κάποιο λάθος ο πωλητής; Επικοινώνησα μαζί του και μου λέει πως το έχει στείλει με tracking number που σας περιγράφω αρχικά. Κι άλλες φορές έχω πάρει από Κίνα, αλλά τόσο πολύ να αργήσει δεν έχει ξανατύχει.

mrsaccess
12-11-17, 13:31
Όλα τα πακέτα πια περνάνε από τελωνείο, με αποτέλεσμα να γίνεται το αδιαχώρητο. Για να καταλάβεις αυτή την εβδομάδα θα παραλάβω πακέτο που στάλθηκε αρχές Σεπτέμβρη και ίδιο tracking με το δικό σου (RGXXXXXXXCN).

Οπότε υπομονή. Αν φτάσουν μέσα στο Δεκέμβρη (περιμένω κι εγώ ένα από παρόμοια ημερομηνία), θα είμαστε τυχεροί...

skel
12-11-17, 13:44
δυστυχώς μου έχουν καθυστερήσει και μένα 3 πακέτα από κινα αλλά είναι μικρού κόστους οπότε χωρίς tracking

περιμένω ήδη 2 μηνες αλλά έχω πάρει refund καθώς περίμενα περισσότερο από οσο έγραφε στο ebay

τόση καθυστέρηση κάνει κουραστική την αγορά απο εξωτερικό

απο Αγγλία υπάρχουν αυτές οι καθυστερήσεις ?

johnyb98
12-11-17, 14:06
Δεν ξέρω τί γίνεται από Αγγλία. Αλλά δίνω πληροφορία για να αυξάνουμε γνώσεις και τα σχετικά μας με τιμές...

Από Κίνα αυτό που πήρα Euros 4,16

Απ' οσο θυμάμαι, eBay UK δεν το είχα βρει.
Είχα κοιτάξει amazon UK, και με τα μεταφορικά τού amazon πήγαινε κοντά στο δεκάρικο!! Όσο το έβρισκα καί Ελλάδα.

sdikr
12-11-17, 14:11
Δεν ξέρω τί γίνεται από Αγγλία. Αλλά δίνω πληροφορία για να αυξάνουμε γνώσεις και τα σχετικά μας με τιμές...

Από Κίνα αυτό που πήρα Euros 4,16

Απ' οσο θυμάμαι, eBay UK δεν το είχα βρει.
Είχα κοιτάξει amazon UK, και με τα μεταφορικά τού amazon πήγαινε κοντά στο δεκάρικο!! Όσο το έβρισκα καί Ελλάδα.

Ειναι και ο λόγος που αρκετοί θα πάρουμε κάτι απο Κίνα, απλά παλιότερα είχαμε 2 βδομάδες με 1 μήνα μαξ, τώρα πάνε να το κάνουν 3μηνό.

Πρόσφατα ήθελα ενα ντουι με ανιχνευτή κίνησης, Κίνα το βρήκα να ξεκινά απο 3,5 ευρώ, μετά είπα κάτσε να δω τι παίζει Ελλάδα και το βρήκα εδώ με 2,7 (+3 μεταφορικά) στην Θεσ/νική όποτε θα πάω να το πάρω απο εκεί.

Οπότε ρίχνεται καμιά ματιά και σε τοπικά καταστήματα, ποτέ δεν ξέρεις

psolord
12-11-17, 14:25
Σε αυτό που λες έχεις δίκιο.

Εγώ πήρα ένα ρολόι τοίχου με 8 ευρώ και μετά βρήκα ένα σχεδόν ίδιο, με 6,5 ευρώ στο σουπερ μάρκετ κιολας. Λεω κοίτα να δεις.

Δεν είναι οι καλές τιμές που έχει ο Κινέζος, γιατί καμιά φορά δεν είναι τόσο καλές όσο νομίζουμε. Είναι ότι μπορείς να πάρεις 5-10 μπιχλιμπίδια και να σου έρθουν χωρίς μεταφορικά. Εδώ οπως είπες, θες κάτι που κάνει 2 ευρώ και σου ζητάνε 4 ευρώ μεταφορικά. Τραγικό. Αλλιώς πρέπει να βγεις να το πάρεις μόνος σου. Αν είναι κοντά το μαγαζί. Και αν έχεις 10 πράγματα από 10 μαγαζιά τι κάνεις;

Αν η Ελληνική Κυβέρνηση θέλει να βοηθήσει τον Έλληνα μικρό-επιχειρηματία, θα πρέπει να δώσει δωρεάν μεταφορές με τα ΕΛΤΑ εντός αλλά και γιατί όχι και εκτός χώρας, για μικροδέματα.

sdikr
12-11-17, 14:34
Σε αυτό που λες έχεις δίκιο.

Εγώ πήρα ένα ρολόι τοίχου με 8 ευρώ και μετά βρήκα ένα σχεδόν ίδιο, με 6,5 ευρώ στο σουπερ μάρκετ κιολας. Λεω κοίτα να δεις.

Δεν είναι οι καλές τιμές που έχει ο Κινέζος, γιατί καμιά φορά δεν είναι τόσο καλές όσο νομίζουμε. Είναι ότι μπορείς να πάρεις 5-10 μπιχλιμπίδια και να σου έρθουν χωρίς μεταφορικά. Εδώ οπως είπες, θες κάτι που κάνει 2 ευρώ και σου ζητάνε 4 ευρώ μεταφορικά. Τραγικό. Αλλιώς πρέπει να βγεις να το πάρεις μόνος σου. Αν είναι κοντά το μαγαζί. Και αν έχεις 10 πράγματα από 10 μαγαζιά τι κάνεις;

Αν η Ελληνική Κυβέρνηση θέλει να βοηθήσει τον Έλληνα μικρό-επιχειρηματία, θα πρέπει να δώσει δωρεάν μεταφορές με τα ΕΛΤΑ εντός αλλά και γιατί όχι και εκτός χώρας, για μικροδέματα.

Η ελληνική κυβέρνηση (όλες οι ελληνικές κυβερνήσεις) έχουν αποδείξει πως δεν τους ενδιαφέρει ο μικρο-επιχειρηματίας δυστυχώς.

jap
12-11-17, 15:17
Μέχρι πριν λίγους μήνες, τα ΕΛΤΑ είχαν κάτι εκπληκτικές τιμές, τώρα τις ακρίβηναν (http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/%CE%94%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1_%CE%95%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85_%CE%95%CE%BE%CF%89%CF% 84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%851.pdf). Έστειλα δέμα ογκώδες επαρχία και το άλλο πρωί τους το είχαν παραδόσει, κόστος νομίζω στα 2,50, για παραλαβή από το ταχυδρομείο ήταν ακόμα φτηνότερα. Αλλά δεν το διαφήμιζαν, φαντάζομαι για να μην κανιβαλίσουν τα αποτυχημένα ΕΛΤΑ Courier.

Ο παλιός τιμοκατάλογος:

188024

RASTAVIPER
12-11-17, 17:51
Αγορά από Κίνα
Ρε παιδιά, βοηθήστε με σας παρακαλώ να βγάλω κάποια άκρη, διότι μ' αυτούς Κινέζους ebay πωλητές, κωδικούς tracking. ΕΛΤΑ κλπ κλπ θα με τρελάνουν.

Αρχικά, σε έναν κωδικός RGxxxxxxxxxCN που δεν έχει στο τέλος GR (ή αν θέλετε δεν έχει πουθενά GR) δεν πρέπει να με κάνει να ανησυχώ λίγο;

Έχω κάνει την αγορά 22-Σεπ-2017

Oct 09, 2017
04:36 pm
Sent to airline 03:25China Post

Oct 07, 2017
10:05 pm
Leaving parcel center, next stop China Post

Oct 07, 2017
03:35 pm
Shipment received by parcel centerChina Post

Βλέπω και το εξής κουφό:

Destination Country - Tracking Consuming: 635 ms

2017-11-04 22:56 CHINA, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

Τί έγινε; Αυτό δείχνει πως το έλαβε πίσω; Εμένα σπίτι δεν μου ήρθε κανένα ειδοποητήριο. Άλλωστε, από 22 Σεπτεμβρίου, με απλή-οικονομική θέση δεν προλαβαίνει να έρθει Ελλάδα+15 ημέρες αναμονή στο κατάστημα της γειτονιάς μου σε περίπτωση που το πρώτο ειδοποιητήριο χαθεί+επιστροφή Κίνα

Από την άλλη:

Destination (Carrier)

Greece(ELTA):Ok

Τί γίνεται; Καταλαβαίνετε κάτι; Μήπως έχει κάνει κάποιο λάθος ο πωλητής; Επικοινώνησα μαζί του και μου λέει πως το έχει στείλει με tracking number που σας περιγράφω αρχικά. Κι άλλες φορές έχω πάρει από Κίνα, αλλά τόσο πολύ να αργήσει δεν έχει ξανατύχει.

Αφού έρχεται από Κίνα με China Post, σε CN θα τελειώνει. Πάντα έτσι ήταν και δεν αλλάζει κάτι λόγω Κίνας. Άμα ερχόταν από Αγγλία θα τελείωνε σε GB.

Για το Customer που ρωτάς, δεν είσαι εσύ. Είναι ο πωλητής που θεωρείται πελάτης του εκεί ταχυδρομείου.
Έχεις ακόμα καιρό μέχρι να φτάσει Ελλάδα.

button
14-11-17, 22:05
Σε μένα απο Ολλανδία κάνει πάνω απο 1 μήνα ήδη

Collective_Soul
14-11-17, 22:22
Μέχρι πριν λίγους μήνες, τα ΕΛΤΑ είχαν κάτι εκπληκτικές τιμές, τώρα τις ακρίβηναν (http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/%CE%94%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1_%CE%95%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85_%CE%95%CE%BE%CF%89%CF% 84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%851.pdf). Έστειλα δέμα ογκώδες επαρχία και το άλλο πρωί τους το είχαν παραδόσει, κόστος νομίζω στα 2,50, για παραλαβή από το ταχυδρομείο ήταν ακόμα φτηνότερα. Αλλά δεν το διαφήμιζαν, φαντάζομαι για να μην κανιβαλίσουν τα αποτυχημένα ΕΛΤΑ Courier.

Ο παλιός τιμοκατάλογος:

188024

Aυτο το 1μισι ευρω με ειχε σωσει...δυστυχως το ανεβασανε

raspoutiv
14-11-17, 22:34
Αγορά από Κίνα
Ρε παιδιά, βοηθήστε με σας παρακαλώ να βγάλω κάποια άκρη, διότι μ' αυτούς Κινέζους ebay πωλητές, κωδικούς tracking. ΕΛΤΑ κλπ κλπ θα με τρελάνουν.
...............

Τί γίνεται; Καταλαβαίνετε κάτι; Μήπως έχει κάνει κάποιο λάθος ο πωλητής; Επικοινώνησα μαζί του και μου λέει πως το έχει στείλει με tracking number που σας περιγράφω αρχικά. Κι άλλες φορές έχω πάρει από Κίνα, αλλά τόσο πολύ να αργήσει δεν έχει ξανατύχει.



Please be patient about it. Wait another week.
We searched and found that your package it's on it's way. You can ask in your local agency about it. After you do this contact us again.
Don't open a dispute or leave any negative feedback. We are honest seller and we want to help you but we can't if you escalate.
:p .

cool11
21-11-17, 12:49
Παραγγελια απο 20 Σεπτεμβρη(Κινα),
που ειχε estimated delivery date 20 Νοεμβρη,
δεν ηρθε ποτε, ή δεν ηρθε ακομη αν το θελετε ετσι να το διατυπωσουμε.
Εγω, ηθελα να εχω ανοιχτο case, just in case που λεμε, να τρεχει, σε περιπτωση που δεν ερθει (μιλαμε για 60+ μερες απο την παραγγελια), να μπορω να ζητησω ενα refund.
Λοιπον, τις προηγουμενες μερες, επειδη δεν ειχε παρελθει η ημ/νια που ειχε δηλωσει ο seller, δεν με αφηνε να ανοιξω case.
Και τωρα που περασε το διμηνο, δεν το εμφανιζει πια στο summary αλλα μονο purchase history, και δεν βλεπω πια δυνατοτητα να ανοιξω case!
Υπαρχει τροπος;

sdikr
21-11-17, 12:52
Παραγγελια απο 20 Σεπτεμβρη(Κινα),
που ειχε estimated delivery date 20 Νοεμβρη,
δεν ηρθε ποτε, ή δεν ηρθε ακομη αν το θελετε ετσι να το διατυπωσουμε.
Εγω, ηθελα να εχω ανοιχτο case, just in case που λεμε, να τρεχει, σε περιπτωση που δεν ερθει (μιλαμε για 60+ μερες απο την παραγγελια), να μπορω να ζητησω ενα refund.
Λοιπον, τις προηγουμενες μερες, επειδη δεν ειχε παρελθει η ημ/νια που ειχε δηλωσει ο seller, δεν με αφηνε να ανοιξω case.
Και τωρα που περασε το διμηνο, δεν το εμφανιζει πια στο summary αλλα μονο purchase history, και δεν βλεπω πια δυνατοτητα να ανοιξω case!
Υπαρχει τροπος;

Δεν σου έχει το contact seller;
Εκεί αν επιλέξεις οτι δεν το παρέλαβες θα σου δώσει επιλογή, αλλιώς μέσω Paypal

cool11
21-11-17, 13:21
Δεν σου έχει το contact seller;
Εκεί αν επιλέξεις οτι δεν το παρέλαβες θα σου δώσει επιλογή, αλλιώς μέσω Paypal

Ναι, δεν εχει contact seller.
Πηγα ομως απο κατω στη σελιδα του ebay, απο resolution seller, κι εκει τουλαχιστον μου εδωσε το contact seller, και μπορεσα και του εστειλα μηνυμα. Για να δουμε.

cool11
23-11-17, 09:49
Αφου περιμενα 2 μηνες και τιποτε δεν ηρθε (παραγγελια των 5€ απο Κινα),
το λεω στον seller οτι θα ανοιξω case,
και αντιπροτεινει να το ξαναστειλει...
να περιμενω δηλαδη, κανα 3μηνο παλι στην καλυτερη...
Εγω θελω ενα refund και να τελειωνουμε.
Τι να κάνω;
Σκεφτομαι μαλλον θα ανοιξω case και να ζητησω refund,
δεν συμφωνω με επαναποστολη απο τον seller.
Αν εξακολουθει ομως να διαφωνει, το ebay θα μου βγαλει refund ερημην του; Νομιζω γινεται.
Τι λετε κι εσεις;

yyy
23-11-17, 10:05
Αφου περιμενα 2 μηνες και τιποτε δεν ηρθε (παραγγελια των 5€ απο Κινα),
το λεω στον seller οτι θα ανοιξω case,
και αντιπροτεινει να το ξαναστειλει...
να περιμενω δηλαδη, κανα 3μηνο παλι στην καλυτερη...
Εγω θελω ενα refund και να τελειωνουμε.
Τι να κάνω;
Σκεφτομαι μαλλον θα ανοιξω case και να ζητησω refund,
δεν συμφωνω με επαναποστολη απο τον seller.
Αν εξακολουθει ομως να διαφωνει, το ebay θα μου βγαλει refund ερημην του; Νομιζω γινεται.
Τι λετε κι εσεις;

Πες του απλά ότι δε θέλεις να στο ξαναστείλει, αλλά θέλεις full refund. Κατά 99% θα στα δώσει (ίσως χρειαστούν λίγες μέρες να τα δεις). Αν όχι, ανοίγεις case στο ebay και θα τα πάρεις 100% ;)

psolord
23-11-17, 22:49
Αφου περιμενα 2 μηνες και τιποτε δεν ηρθε (παραγγελια των 5€ απο Κινα),
το λεω στον seller οτι θα ανοιξω case,
και αντιπροτεινει να το ξαναστειλει...
να περιμενω δηλαδη, κανα 3μηνο παλι στην καλυτερη...
Εγω θελω ενα refund και να τελειωνουμε.
Τι να κάνω;
Σκεφτομαι μαλλον θα ανοιξω case και να ζητησω refund,
δεν συμφωνω με επαναποστολη απο τον seller.
Αν εξακολουθει ομως να διαφωνει, το ebay θα μου βγαλει refund ερημην του; Νομιζω γινεται.
Τι λετε κι εσεις;

Εγω παντα ανοιγω case, παιρνω refund και οταν ερθει του στελνω τα λεφτα η το ξαναγοραζω ενω εχω συνεννοηθει να μη το στειλει και δηλωνω παραλαβη στα καπακια.

djastral232
24-11-17, 10:32
Καλημέρα σας,

αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Έχω παραγγείλει μια μητρική laptop μέσω ebay από Γερμανία. To tracking number (RH136....DE) λήγει σε DE.
Η εξέλιξη της αποστολής είναι η εξής:

188600

Έχω πάρει 2 φορές τηλ/νο στα ΕΛΤΑ να ρωτήσω γιατί έχει κολλήσει εκεί (ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)) το δέμα και τις 2 φορές μου έδωσαν την ίδια απάντηση: "Έχουν φόρτο εργασίας". Φυσικά και δεν γνωρίζουν τον εκτιμώμενο χρόνο απεμπλοκής του δέματος.

Να έχει κολλήσει σε τελωνείο δεν παίζει, εφόσον είναι από ευρωπαϊκή χώρα. Σωστά;

Οπότε, τι μπορεί να συμβαίνει; Δεν μου έχει ξανατύχει το συγκεκριμένο συμβάν. Γιατί έχει κολλήσει λοιπόν σ' αυτό το στάδιο; Έχετε παρόμοια εμπειρία;

konc
24-11-17, 14:36
Περιμένω επίσης υπερβολικά πολύ καιρό πακέτο συγκεκριμένα από Γερμανία, ενώ από άλλες Ευρωπαϊκές χώρες έρχονται στον κανονικό χρόνο.
Άραγε παίζει τίποτα από Γερμανία συγκεκριμένα? Κανείς άλλος?

@ ADSLgr.com All rights reserved.