PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 [106] 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

johnyb98
24-11-17, 23:54
Παραγγελια απο 20 Σεπτεμβρη(Κινα),
που ειχε estimated delivery date 20 Νοεμβρη,
δεν ηρθε ποτε, ή δεν ηρθε ακομη αν το θελετε ετσι να το διατυπωσουμε.
Εγω, ηθελα να εχω ανοιχτο case, just in case που λεμε, να τρεχει, σε περιπτωση που δεν ερθει (μιλαμε για 60+ μερες απο την παραγγελια), να μπορω να ζητησω ενα refund.
Λοιπον, τις προηγουμενες μερες, επειδη δεν ειχε παρελθει η ημ/νια που ειχε δηλωσει ο seller, δεν με αφηνε να ανοιξω case.
Και τωρα που περασε το διμηνο, δεν το εμφανιζει πια στο summary αλλα μονο purchase history, και δεν βλεπω πια δυνατοτητα να ανοιξω case!
Υπαρχει τροπος;

Είμαστε σχεδόν την ίδια ημέρα. Παρήγγειλα από Κίνα 22 Σεπτέμβρη, αλλά ακόμη δεν έχω παραλάβει τίποτα. Η διαφορά μας είναι ότι ήρθα σε επικοινωνία με τον πωλητή, ο οποίος δέχτηκε αμέσως να κάνει refund. Σίγουρα τον επηρρέασε στο refund το αρνητικό feedback, και αυτά που έγραψα εκεί... Και μάλιστα, προκειμένου να αλλάξω το feedback σε θετικό, μου πρότεινε επαναποστολή, καί τσαμπέ. Να περιμένω, δηλαδή, και γω αααααάλες 60+ ημέρες, και αν παραλάβω.
Δεν ήταν κάτι ακριβό. 6,50 ευρώ περίπου.
Πάντως, έχε το κι αυτό υπόψιν. Εάν δεν εμφανίζονται, ένα αρνητικό feedback με σχόλιο που τους ρίχνει πολύ σαν πωλητές, μετράει γι' αυτούς πάρα πολύ.
Γι' αυτό χρυσός κανόνας:πριν παραλάβουμε, ποτέ feedback, ακόμη και αν μας στείλει ειδοποίηση το eBay. Το feedback μπορεί να γίνει και μετά την ημερομηνία λήξης του.
Επίσης, ο μάγκας ο δικός μου τί είχε κάνει; Είπα να ρισκάρω σε δεύτερη αποστολή, μπας και κάπου έχει χαθεί. Όταν, λοιπόν τού έστειλα μήνυμα για τη δεύτερη αποστολή, μου είπε ότι ήδη το έχουν ξαναστείλει 2η φορά, και μάλιστα με track number, το οποίο και μου έστειλε. Όντως υπήρχε track number. Αλλά, όλα αυτά εν αγνοία μου. Καταλαβαίνεις γιατί. Για να με καλοπιάσει να αλλάξω το feedback σε θετικό. Προκειμένου για μία τέτοια αλλαγή feedback, αυτοί, ένα πραγματάκι των 6,50 ευρώ, το έκαναν συστημένο. Δεν θα έχουν καθόλου κέρδος (προφανώς θα μπουν και μέσα), αρκεί να με πείσουν να βγάλω από πάνω τους το αρνητικό feedback. Γι' αυτό σου λέω. Το αρνητικό feedback είναι ένα πολύ πολύ δυνατό χαρτί για μας!!!
Τώρα, όσο για το track number, και έστω και σαν συστημένο, πότε και εάν θα παραλάβω, αυτό είναι άλλη ιστορία. Πάντως εγώ, ακόμη, δεν έχω παραλάβει κάτι.
Τέλος, να πω ότι μπορεί να μη φταίει αποκλειστικά το μακρινό της χώρας, τα τελωνεία, ταχυδραμεία κ.λπ. κ.λπ. Μπορεί να έπεσα και σε πωλητή μάπα. Η αλήθεια είναι ότι ο δικός μου έχει λίγο καιρό στο eBay. Ίσως, λόγω μικρής εμπειρίας που έχει, τα θαλάσσωσε. Τι να πω; Όλα πρέπει να τα βάζουμε στο τραπέζι. Τί να κάνω που δεν το βρήκα Ευρώπη; Είμαι και κομμάτι άτυχος!!

cool11
25-11-17, 17:10
Είμαστε σχεδόν την ίδια ημέρα. Παρήγγειλα από Κίνα 22 Σεπτέμβρη, αλλά ακόμη δεν έχω παραλάβει τίποτα. Η διαφορά μας είναι ότι ήρθα σε επικοινωνία με τον πωλητή, ο οποίος δέχτηκε αμέσως να κάνει refund. Σίγουρα τον επηρρέασε στο refund το αρνητικό feedback, και αυτά που έγραψα εκεί... Και μάλιστα, προκειμένου να αλλάξω το feedback σε θετικό, μου πρότεινε επαναποστολή, καί τσαμπέ. Να περιμένω, δηλαδή, και γω αααααάλες 60+ ημέρες, και αν παραλάβω.
Δεν ήταν κάτι ακριβό. 6,50 ευρώ περίπου.
Πάντως, έχε το κι αυτό υπόψιν. Εάν δεν εμφανίζονται, ένα αρνητικό feedback με σχόλιο που τους ρίχνει πολύ σαν πωλητές, μετράει γι' αυτούς πάρα πολύ.
Γι' αυτό χρυσός κανόνας:πριν παραλάβουμε, ποτέ feedback, ακόμη και αν μας στείλει ειδοποίηση το eBay. Το feedback μπορεί να γίνει και μετά την ημερομηνία λήξης του.
Επίσης, ο μάγκας ο δικός μου τί είχε κάνει; Είπα να ρισκάρω σε δεύτερη αποστολή, μπας και κάπου έχει χαθεί. Όταν, λοιπόν τού έστειλα μήνυμα για τη δεύτερη αποστολή, μου είπε ότι ήδη το έχουν ξαναστείλει 2η φορά, και μάλιστα με track number, το οποίο και μου έστειλε. Όντως υπήρχε track number. Αλλά, όλα αυτά εν αγνοία μου. Καταλαβαίνεις γιατί. Για να με καλοπιάσει να αλλάξω το feedback σε θετικό. Προκειμένου για μία τέτοια αλλαγή feedback, αυτοί, ένα πραγματάκι των 6,50 ευρώ, το έκαναν συστημένο. Δεν θα έχουν καθόλου κέρδος (προφανώς θα μπουν και μέσα), αρκεί να με πείσουν να βγάλω από πάνω τους το αρνητικό feedback. Γι' αυτό σου λέω. Το αρνητικό feedback είναι ένα πολύ πολύ δυνατό χαρτί για μας!!!
Τώρα, όσο για το track number, και έστω και σαν συστημένο, πότε και εάν θα παραλάβω, αυτό είναι άλλη ιστορία. Πάντως εγώ, ακόμη, δεν έχω παραλάβει κάτι.
Τέλος, να πω ότι μπορεί να μη φταίει αποκλειστικά το μακρινό της χώρας, τα τελωνεία, ταχυδραμεία κ.λπ. κ.λπ. Μπορεί να έπεσα και σε πωλητή μάπα. Η αλήθεια είναι ότι ο δικός μου έχει λίγο καιρό στο eBay. Ίσως, λόγω μικρής εμπειρίας που έχει, τα θαλάσσωσε. Τι να πω; Όλα πρέπει να τα βάζουμε στο τραπέζι. Τί να κάνω που δεν το βρήκα Ευρώπη; Είμαι και κομμάτι άτυχος!!

Τελικα του ειπα για refund και δεχτηκε. Ομως οπως το παει, τα ζωα μου αργα, στο τελος θα με αναγκασει να ανοιξω case...
Δινω max 2 μερες διορια να κανει το refund, αλλιως case και παυω να ασχολουμαι μαζι του.

shadowman
26-11-17, 19:21
να ρωτήσω κατι: το ebay.gr έχει καταργηθεί; Θέλω να πουλήσω κάποια πράγματα μόνο Ελλάδα και δεν θέλω να μπαίνω στην Αγγλία ή στην Ιρλανδία γιατί πρέπει υποχρεωτικά να μπουν και αυτές οι χώρες ως χώρες απoστολής.

thourios
26-11-17, 19:52
Η σελίδα σε πάει στο com οπότε έχει καταργηθεί.

djastral232
27-11-17, 10:28
Καλημέρα κ καλή εβδομάδα,

επειδή το θέμα "θάφτηκε", το παραθέτω μήπως κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία να μου πει την άποψή του...



Καλημέρα σας,

αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Έχω παραγγείλει μια μητρική laptop μέσω ebay από Γερμανία. To tracking number (RH136....DE) λήγει σε DE.
Η εξέλιξη της αποστολής είναι η εξής:

Έχω πάρει 2 φορές τηλ/νο στα ΕΛΤΑ να ρωτήσω γιατί έχει κολλήσει εκεί (ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)) το δέμα και τις 2 φορές μου έδωσαν την ίδια απάντηση: "Έχουν φόρτο εργασίας". Φυσικά και δεν γνωρίζουν τον εκτιμώμενο χρόνο απεμπλοκής του δέματος.

Να έχει κολλήσει σε τελωνείο δεν παίζει, εφόσον είναι από ευρωπαϊκή χώρα. Σωστά;

Οπότε, τι μπορεί να συμβαίνει; Δεν μου έχει ξανατύχει το συγκεκριμένο συμβάν. Γιατί έχει κολλήσει λοιπόν σ' αυτό το στάδιο; Έχετε παρόμοια εμπειρία;

bill27
27-11-17, 11:06
Ποσες μερες εχει κολημενο εκει?Μηπως ηρθε π.χ. μεσω Ελβετιας που δεν ανηκει στην Ε.Ε. και γι'αυτο το κρατανε??
Γιατι αν ηρθε μεσω Ελβετιας θα πληρωσεις κανονικα τελωνειο

qwertyuiop
27-11-17, 11:08
Καλημέρα κ καλή εβδομάδα,

επειδή το θέμα "θάφτηκε", το παραθέτω μήπως κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία να μου πει την άποψή του...

Είναι τα αντίποινα Τσίπρα. Αυτοί ελέγχουν ταξιδιώτες 2 ώρες κι εμείς λάπτοπ 2 μήνες. Ό,τι μπορεί κανείς.

RASTAVIPER
27-11-17, 11:11
Καλημέρα κ καλή εβδομάδα,

επειδή το θέμα "θάφτηκε", το παραθέτω μήπως κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία να μου πει την άποψή του...

Ίσως θα έπρεπε να ρωτήσεις στο θέμα των Online αγορών που είναι πιο σχετικό με το ερώτημά σου.

djastral232
27-11-17, 11:32
Ίσως θα έπρεπε να ρωτήσεις στο θέμα των Online αγορών που είναι πιο σχετικό με το ερώτημά σου.

Το είχα αρχικά στα off to pic και μεταφέρθηκε εδώ από admin

Από ελβετία πως να είναι; Αφού ο αριθμός αποστολής λήγει σε DE κ ο αποστολέας στο ebay αναφέρει Dortmund Germany (αλλά μπορεί να γράψει ότι θέλει ο καθένας...) Αλλά βάση δίνω στον αριθμό αποστολής

button
27-11-17, 15:32
Καλημέρα σας,

αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Έχω παραγγείλει μια μητρική laptop μέσω ebay από Γερμανία. To tracking number (RH136....DE) λήγει σε DE.
Η εξέλιξη της αποστολής είναι η εξής:

188600

Έχω πάρει 2 φορές τηλ/νο στα ΕΛΤΑ να ρωτήσω γιατί έχει κολλήσει εκεί (ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)) το δέμα και τις 2 φορές μου έδωσαν την ίδια απάντηση: "Έχουν φόρτο εργασίας". Φυσικά και δεν γνωρίζουν τον εκτιμώμενο χρόνο απεμπλοκής του δέματος.

Να έχει κολλήσει σε τελωνείο δεν παίζει, εφόσον είναι από ευρωπαϊκή χώρα. Σωστά;

Οπότε, τι μπορεί να συμβαίνει; Δεν μου έχει ξανατύχει το συγκεκριμένο συμβάν. Γιατί έχει κολλήσει λοιπόν σ' αυτό το στάδιο; Έχετε παρόμοια εμπειρία;

35+ μέρες απο Ολλανδία , Και ειναι σε ΕΕ .....
Άπλα θα το πέταξαν σε κάποια άκρη μέσα/έξω μαζί με άλλα κινέζικα και :whistle:

Cutthroat
29-11-17, 13:15
Είμαστε σχεδόν την ίδια ημέρα. Παρήγγειλα από Κίνα 22 Σεπτέμβρη, αλλά ακόμη δεν έχω παραλάβει τίποτα. Η διαφορά μας είναι ότι ήρθα σε επικοινωνία με τον πωλητή, ο οποίος δέχτηκε αμέσως να κάνει refund. Σίγουρα τον επηρρέασε στο refund το αρνητικό feedback, και αυτά που έγραψα εκεί... Και μάλιστα, προκειμένου να αλλάξω το feedback σε θετικό, μου πρότεινε επαναποστολή, καί τσαμπέ. Να περιμένω, δηλαδή, και γω αααααάλες 60+ ημέρες, και αν παραλάβω.
Εντάξει τι φταίει και ο πωλητής άμα αργούν τα δικά μας ταχυδρομεία; Είναι γνωστή η καθυστέρηση. Τελικά με το feedback τι έκανες;

jmakro
29-11-17, 13:28
Ετυχε σημερα να μιλησω με τον ταχυδρομο εδω στα χανια και μου ειπε οτι επειδη ο κοσμος αρχισε να ζηταει τα χρηματα του πισω απο δεματα εξωτερικου κτλ και υπαρχει μεγαλο θεμα ξεκινησαν και τα στελνουν με τα παλια δεδομενα χωρις χρονοτριβη.
Σημερα ηρθαν περιπου λεει 9000 δεματα που καθημερινα ειχαν 2000-3000.

button
29-11-17, 16:02
Άντε να τελειώνει αυτό το θέμα

RASTAVIPER
26-01-18, 12:19
Πούλησα μια κάρτα γραφικών στο ebay και έκανα λάθος με τα μεταφορικά.
Συμφώνησα με τον πωλητή να μου βάλει άλλα 4 pounds, αφού πλήρωσε ήδη το αρχικό τιμολόγιο.

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να τα ζητήσω τα έξτρα;
Πρέπει να του στείλω κάποιο request ή απλά του δίνω το email μου;

sdikr
26-01-18, 12:31
Πούλησα μια κάρτα γραφικών στο ebay και έκανα λάθος με τα μεταφορικά.
Συμφώνησα με τον πωλητή να μου βάλει άλλα 4 pounds, αφού πλήρωσε ήδη το αρχικό τιμολόγιο.

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να τα ζητήσω τα έξτρα;
Πρέπει να του στείλω κάποιο request ή απλά του δίνω το email μου;

Το σωστό θα είναι να συμφωνήσετε και οι δύο να ακυρώσετε την συναλλαγή και να ξαναβάλεις την κάρτα με την σωστή τιμή
Το ebay έχει όρο που σου λέει να μην κάνεις κάποια συναλλαγή εκτός τους δικού του συστήματος.

Δεν ξέρω αν μπορεί τώρα να επιλέξει ο αγοραστής το request total from seller μέσα απο το ebay, αν ναι τότε απο εκεί θα μπορούσατε να κάνετε την αλλαγή, αλλά νομίζω πως αυτό είναι διαθέσιμο πριν κάνει την πληρωμή.

RASTAVIPER
26-01-18, 13:28
Το σωστό θα είναι να συμφωνήσετε και οι δύο να ακυρώσετε την συναλλαγή και να ξαναβάλεις την κάρτα με την σωστή τιμή
Το ebay έχει όρο που σου λέει να μην κάνεις κάποια συναλλαγή εκτός τους δικού του συστήματος.

Δεν ξέρω αν μπορεί τώρα να επιλέξει ο αγοραστής το request total from seller μέσα απο το ebay, αν ναι τότε απο εκεί θα μπορούσατε να κάνετε την αλλαγή, αλλά νομίζω πως αυτό είναι διαθέσιμο πριν κάνει την πληρωμή.

Τώρα δεν παίζει τέτοιο σενάριο.
Για να τον καλοπιασω την έστειλα ήδη.
Οπότε ελπίζω να τηρήσει την υπόσχεσή του.
Απλά μου κάνει εντύπωση που ζητάει paypal invoice για αυτά τα λίγα χρήματα.
Κανονικά ξέρω ότι αρκεί ένα απλό request με email.

mrsaccess
26-01-18, 14:44
Μέσα από το site του paypal μπορείς να του στείλεις invoice.

cool11
27-01-18, 17:38
Εχω κανει τοσες και τοσες αγορες απο ebay.
Αυτο ομως μου τυχαινει για πρωτη φορα.
Ενω εγω πληρωσα αμεσα, pay now, με το paypal,
ωστοσο, στο summary δειχνει εικονιδιο κλεψυδρας, και αν αφησεις πανω το ποντικι λεει 'your payment is being processed'.
Ο πωλητης ειναι καινουριος, και εχουν αρχισει και με ζωνουν τα φιδια...
εντωμεταξυ δεν βλεπω να μπορω να κανω κατι μεσω resolution center, γιατι εδωσα την παραγγελια πριν 2 μερες.
Τι ειναι αυτο ρε παιδια; Εχει προβλημα ο seller? Τι να κανω ?

190844

RASTAVIPER
27-01-18, 18:51
Μέσα από το site του paypal μπορείς να του στείλεις invoice.

Τελικά τα έστειλε τα χρήματα μέσω του email.

cool11
29-01-18, 15:33
Εχω κανει τοσες και τοσες αγορες απο ebay.
Αυτο ομως μου τυχαινει για πρωτη φορα.
Ενω εγω πληρωσα αμεσα, pay now, με το paypal,
ωστοσο, στο summary δειχνει εικονιδιο κλεψυδρας, και αν αφησεις πανω το ποντικι λεει 'your payment is being processed'.
Ο πωλητης ειναι καινουριος, και εχουν αρχισει και με ζωνουν τα φιδια...
εντωμεταξυ δεν βλεπω να μπορω να κανω κατι μεσω resolution center, γιατι εδωσα την παραγγελια πριν 2 μερες.
Τι ειναι αυτο ρε παιδια; Εχει προβλημα ο seller? Τι να κανω ?

190844


Μπηκα σημερα στο pp μου, και βλεπω αυτο
190889

Κατι γινεται με αυτον....
να πατησω cancel?

Διχως να ξερω ακριβως τι παιζει με το pp του seller, απο το contact του ebay, ζητησα ηδη να ακυρωθει η συναλλαγη.
Αλλα φαινεται οτι δεν ειναι πληρωμενη εντος pp. Ανεξαρτητα αν εντος ebay φαινεται οτι εγω (οπως και οντως προσπαθησα) πληρωσα.
Να πατησω cancel?
Ή να περιμενω τι θα πει και το ebay?

RASTAVIPER
29-01-18, 16:10
Μπηκα σημερα στο pp μου, και βλεπω αυτο
190889

Κατι γινεται με αυτον....
να πατησω cancel?

Διχως να ξερω ακριβως τι παιζει με το pp του seller, απο το contact του ebay, ζητησα ηδη να ακυρωθει η συναλλαγη.
Αλλα φαινεται οτι δεν ειναι πληρωμενη εντος pp. Ανεξαρτητα αν εντος ebay φαινεται οτι εγω (οπως και οντως προσπαθησα) πληρωσα.
Να πατησω cancel?
Ή να περιμενω τι θα πει και το ebay?

Ποιο είναι το λινκ του προϊόντος;

8anos
29-01-18, 19:16
Ποιο είναι το λινκ του προϊόντος;

μάλλον αυτο https://www.ebay.com/itm/Pug-Puppy-Dog-Cute-Pooch-Bulldog-Duvet-Quilt-Cover-Bedding-Set-Pillowcases-/253358387359

cool11
29-01-18, 21:15
μάλλον αυτο https://www.ebay.com/itm/Pug-Puppy-Dog-Cute-Pooch-Bulldog-Duvet-Quilt-Cover-Bedding-Set-Pillowcases-/253358387359

Ναι αυτο ειναι.
Να πατησω cancel μεσα απο το paypal?
Ή θα βρω κανενα 'μπελα' με το ebay?

jap
29-01-18, 21:30
Μα πού πας και τα βρίσκεις αυτά; Πας γυρεύοντας, τίποτα δεν πάει καλά με αυτό το listing.

- Πώς γίνεται από Ιταλία να στέλνει με USPS στην Ελλάδα; :crazy:
- Πώς γίνεται όλες οι διαστάσεις να έχουν την ίδια τιμή;
- Ο πωλητής έχει 0 feedback - δεν έχει ξανακάνει πώληση - πιθανότατα έχει χακαριστεί ο λογαριασμός του

Έχει στο praktiker κάτι σετάκια στα 9,99, φαντάζομαι θα είναι 5χ καλύτερη η ποιότητα.

cool11
29-01-18, 22:04
Μα πού πας και τα βρίσκεις αυτά; Πας γυρεύοντας, τίποτα δεν πάει καλά με αυτό το listing.

- Πώς γίνεται από Ιταλία να στέλνει με USPS στην Ελλάδα; :crazy:
- Πώς γίνεται όλες οι διαστάσεις να έχουν την ίδια τιμή;
- Ο πωλητής έχει 0 feedback - δεν έχει ξανακάνει πώληση - πιθανότατα έχει χακαριστεί ο λογαριασμός του

Έχει στο praktiker κάτι σετάκια στα 9,99, φαντάζομαι θα είναι 5χ καλύτερη η ποιότητα.


Ok, εχεις δικιο....
εχω κανει τοσες και τοσες αγορες, "δικαιουμαι"(δυστυχως) να την πατησω και σε καποιες απο αυτες, παροτι ισως λογω εμπειριας δεν θα πρεπε...

Επι του πρακτεου τωρα, τι να κανω;
Να κανω cancel οσο ακομη μπορω απο paypal? Αν κανω, θα επανεμφανιστουν τα 'δεσμευμενα' χρηματα μου στο balance μου;
Και με το ebay?
Υποτιθεται αναμενω απαντηση γιατι εστειλα mail απο το 'contact us', οχι μεσω resolution center, αλλα δεν ξερω αν και τι μπορουν να κανουν.
Ζητησα refund, γιατι δεν μπαινω σχεδον ποτε στο pp μου(ολα μεσα απο το ebay-δεν χρειαζεται το pp να μπω στο site του αυτονομα), αλλα οταν μπηκα στο pp, ειδα οτι ειναι 'pending' η πληρωμη.
Αρα refund δεν παιζει, γιατι ουσιαστικα δεν εγινε πληρωμη, οσο κι αν το ebay το βλεπει οτι εγω 'πληρωσα'.

Τι να κανω?

jap
29-01-18, 22:14
Θα έλεγα πως περιμένεις να σου απαντήσει το ebay, αυτοί θα διαπιστώσουν αμέσως ότι κάτι δεν πάει καλά.

cool11
30-01-18, 15:00
Θα έλεγα πως περιμένεις να σου απαντήσει το ebay, αυτοί θα διαπιστώσουν αμέσως ότι κάτι δεν πάει καλά.

Απλα αναρωτιεμαι αν απο μονοι τους μπορουν να δωσουν 'refund', αφου για το ebay φαινεται ως 'πληρωμενο'(αλλα μη εκτελεσμενο?), αλλα για το paypal ως 'pending'(και με δυνατοτητα cancel, προς ωρας...).

- - - Updated - - -


Θα έλεγα πως περιμένεις να σου απαντήσει το ebay, αυτοί θα διαπιστώσουν αμέσως ότι κάτι δεν πάει καλά.

Αργει το ebay να απαντησει....

Κι ειμαι στο διλημμα: να πατησω cancel μεσα απο το paypal, ή οχι;
Ετσι κι αλλιως, ουτε θα στειλει, ουτε θα παραλαβω τιποτε....
Απλα ισως το ebay αν εκανε κατι, αλλα τι να κανει, αφου εχει σκαλωσει στο paypal?

jap
30-01-18, 15:06
Για μένα είναι ξεκάθαρο πως αργά ή γρήγορα θα ακυρωθούν οι συγκεκριμένες παραγγελίες, η δική σου και άλλων. Ακύρωσέ το όσο είναι pending εφόσον μπορείς.

ranger
31-01-18, 13:51
Φίλος πήρε δύο fitbands από εδώ (https://www.ebay.co.uk/itm/Xiaomi-MI-Band-2-OLED-Smart-Bracelet-Wristband-Heart-Rate-Monitor-Sleep-Tracker/173069837359?hash=item284bc4242f:m:mPjYNc-9xQq9aBvjn4PLSOQ). Η πώληση λέει ξεκάθαρα για Xiaomi MI Band 2. Τα fitbands ήρθαν στην ώρα τους αλλά δεν είναι τα Xiaomi αλλά κάποια Μ2 (όχι MI2) αγνώστων λοιπών στοιχείων και ήρθαν χωρίς κουτί σε ένα σακουλάκι. Κατά τα άλλα δουλεύουν κανονικά και έχουν ένα υποτυπώδες κινέζικο app για smartphones. Φυσικά το app της Xiaomi δεν τα αναγνωρίζει.

Τι επιλογές έχουμε στην περίπτωση αυτή; Το ebay δέχεται refund λόγω "μαϊμού"; και τι γίνεται με το fitband, το στέλνει πίσω και χρεώνεται και έξοδα αποστολής; Αγορά/πληρωμή έγιναν προβλεπέ μέσω ebay/paypal

sdikr
31-01-18, 13:58
Φίλος πήρε δύο fitbands από εδώ (https://www.ebay.co.uk/itm/Xiaomi-MI-Band-2-OLED-Smart-Bracelet-Wristband-Heart-Rate-Monitor-Sleep-Tracker/173069837359?hash=item284bc4242f:m:mPjYNc-9xQq9aBvjn4PLSOQ). Η πώληση λέει ξεκάθαρα για Xiaomi MI Band 2. Τα fitbands ήρθαν στην ώρα τους αλλά δεν είναι τα Xiaomi αλλά κάποια Μ2 (όχι MI2) αγνώστων λοιπών στοιχείων και ήρθαν χωρίς κουτί σε ένα σακουλάκι. Κατά τα άλλα δουλεύουν κανονικά και έχουν ένα υποτυπώδες κινέζικο app για smartphones. Φυσικά το app της Xiaomi δεν τα αναγνωρίζει.

Τι επιλογές έχουμε στην περίπτωση αυτή; Το ebay δέχεται refund λόγω "μαϊμού"; και τι γίνεται με το fitband, το στέλνει πίσω και χρεώνεται και έξοδα αποστολής; Αγορά/πληρωμή έγιναν προβλεπέ μέσω ebay/paypal

Πιο κάτω στο Model λέει πως είναι το Μ2 αλλά ναι είναι καθαρά παραπλανητικός ο τίτλος.
Μπορούν να ζητήσουν να τα επιστρέψει ο φίλος σου και να πληρώσει τα έξοδα αποστολής

Υποθέτω πως υπήρχε tracking, γιατί δεν παρέλαβε πουθένα xiaomi band

Godian
31-01-18, 13:59
Φίλος πήρε δύο fitbands από εδώ (https://www.ebay.co.uk/itm/Xiaomi-MI-Band-2-OLED-Smart-Bracelet-Wristband-Heart-Rate-Monitor-Sleep-Tracker/173069837359?hash=item284bc4242f:m:mPjYNc-9xQq9aBvjn4PLSOQ). Η πώληση λέει ξεκάθαρα για Xiaomi MI Band 2. Τα fitbands ήρθαν στην ώρα τους αλλά δεν είναι τα Xiaomi αλλά κάποια Μ2 (όχι MI2) αγνώστων λοιπών στοιχείων και ήρθαν χωρίς κουτί σε ένα σακουλάκι. Κατά τα άλλα δουλεύουν κανονικά και έχουν ένα υποτυπώδες κινέζικο app για smartphones. Φυσικά το app της Xiaomi δεν τα αναγνωρίζει.

Τι επιλογές έχουμε στην περίπτωση αυτή; Το ebay δέχεται refund λόγω "μαϊμού"; και τι γίνεται με το fitband, το στέλνει πίσω και χρεώνεται και έξοδα αποστολής; Αγορά/πληρωμή έγιναν προβλεπέ μέσω ebay/paypal

Ναι βεβαίως δέχεται. Εγώ έχω πάρει τα λεφτά μου πίσω

badweed
31-01-18, 14:01
Φίλος πήρε δύο fitbands από εδώ (https://www.ebay.co.uk/itm/Xiaomi-MI-Band-2-OLED-Smart-Bracelet-Wristband-Heart-Rate-Monitor-Sleep-Tracker/173069837359?hash=item284bc4242f:m:mPjYNc-9xQq9aBvjn4PLSOQ). Η πώληση λέει ξεκάθαρα για Xiaomi MI Band 2. Τα fitbands ήρθαν στην ώρα τους αλλά δεν είναι τα Xiaomi αλλά κάποια Μ2 (όχι MI2) αγνώστων λοιπών στοιχείων και ήρθαν χωρίς κουτί σε ένα σακουλάκι. Κατά τα άλλα δουλεύουν κανονικά και έχουν ένα υποτυπώδες κινέζικο app για smartphones. Φυσικά το app της Xiaomi δεν τα αναγνωρίζει.

Τι επιλογές έχουμε στην περίπτωση αυτή; Το ebay δέχεται refund λόγω "μαϊμού"; και τι γίνεται με το fitband, το στέλνει πίσω και χρεώνεται και έξοδα αποστολής; Αγορά/πληρωμή έγιναν προβλεπέ μέσω ebay/paypal

ναι , μπορεις να ζητησεις τα λεφτα σου πισω σε περιπτωση που δεν ειναι αυτο που αναγραφεται . η ακομη και αν ειναι και δεν κανει αυτο που περιγραφεται .
ακομη και για μπαταριες που η χωρητικοτητα τους δεν ειναι η προσδοκομενη μπορεις να ζητησεις τα λεφτα σου πισω .

ranger
31-01-18, 14:40
όχι tracking δεν υπήρχε. Ήρθε με απλό ταχυδρομείο από UK warehouse (έτσι λέει και υποθέτω ότι είναι αλήθεια γιατί δεν έκανε ούτε μία εβδομάδα) Λες να κάνει δηλαδή τον Κινέζο στον Κινέζο και να πει ότι δεν παρέλαβε; :p

Πράγματι στο μοντέλο λέει Μ2, αλλά και ο τίτλος και η περιγραφή λένε για ΜΙ2 και για Xiaomi. Άρα η καλύτερη λύση είναι να ανήξει case για παραπλανητικό προϊόν.

jap
31-01-18, 15:07
Καλύτερη λύση είναι να του γράψεις πριν ανοίξεις case και να πεις ξεκάθαρα ότι αυτό είναι fake και εντελώς άχρηστο και θες όλα τα λεφτά σου πίσω. Αν σου πουν οποιοδήποτε μα μου ή προτείνουν Partial refund ακόμα και για το 90% των χρημάτων σου κατευθείαν case με πρώτη επιλογή not as described και δεύτερη counterfeit. Θα πάρεις συντομότατα τα χρήματά σου πίσω (αν επιμείνει ότι δεν ήταν counterfeit και χρειαστεί να το αποδείξεις ο πωλητής παίρνει αμέσως πόδι από το ebay).

RASTAVIPER
31-01-18, 15:50
Φίλος πήρε δύο fitbands από εδώ (https://www.ebay.co.uk/itm/Xiaomi-MI-Band-2-OLED-Smart-Bracelet-Wristband-Heart-Rate-Monitor-Sleep-Tracker/173069837359?hash=item284bc4242f:m:mPjYNc-9xQq9aBvjn4PLSOQ). Η πώληση λέει ξεκάθαρα για Xiaomi MI Band 2. Τα fitbands ήρθαν στην ώρα τους αλλά δεν είναι τα Xiaomi αλλά κάποια Μ2 (όχι MI2) αγνώστων λοιπών στοιχείων και ήρθαν χωρίς κουτί σε ένα σακουλάκι. Κατά τα άλλα δουλεύουν κανονικά και έχουν ένα υποτυπώδες κινέζικο app για smartphones. Φυσικά το app της Xiaomi δεν τα αναγνωρίζει.

Τι επιλογές έχουμε στην περίπτωση αυτή; Το ebay δέχεται refund λόγω "μαϊμού"; και τι γίνεται με το fitband, το στέλνει πίσω και χρεώνεται και έξοδα αποστολής; Αγορά/πληρωμή έγιναν προβλεπέ μέσω ebay/paypal

Κακώς αγοράσατε από τέτοιο πωλητή.
Στα 250 feedback του τελευταίου μήνα έχει 13 ουδέτερα/αρνητικά.
Προβληματική περίπτωση.

ranger
31-01-18, 16:42
Καλύτερη λύση είναι να του γράψεις πριν ανοίξεις case και να πεις ξεκάθαρα ότι αυτό είναι fake και εντελώς άχρηστο και θες όλα τα λεφτά σου πίσω. Αν σου πουν οποιοδήποτε μα μου ή προτείνουν Partial refund ακόμα και για το 90% των χρημάτων σου κατευθείαν case με πρώτη επιλογή not as described και δεύτερη counterfeit. Θα πάρεις συντομότατα τα χρήματά σου πίσω (αν επιμείνει ότι δεν ήταν counterfeit και χρειαστεί να το αποδείξεις ο πωλητής παίρνει αμέσως πόδι από το ebay).

και στην περίπτωση αυτή στέλνεις πίσω τα ρολόγια; Γιατί μιλάμε για international shipping...


Κακώς αγοράσατε από τέτοιο πωλητή.
Στα 250 feedback του τελευταίου μήνα έχει 13 ουδέτερα/αρνητικά.
Προβληματική περίπτωση.

Σωστά, εγώ δεν θα αγόραζα ποτέ, αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια

jap
31-01-18, 16:51
και στην περίπτωση αυτή στέλνεις πίσω τα ρολόγια; Γιατί μιλάμε για international shipping...


Όχι, γιατί κλείνουν το case συνοπτικά να μην το τραβήξεις. Μου έχουν μείνει κάμποσα άχρηστα πραγματάκια έτσι.

Για το listing, παρατηρώ ότι μόνο στον τίτλο του προϊόντος γράφει τη λέξη Xiaomi, στις φωτό φαίνεται ξεκάθαρα ότι είναι άλλη κινεζιά. Κατόπιν εορτής βέβαια...

sdikr
31-01-18, 17:01
όχι tracking δεν υπήρχε. Ήρθε με απλό ταχυδρομείο από UK warehouse (έτσι λέει και υποθέτω ότι είναι αλήθεια γιατί δεν έκανε ούτε μία εβδομάδα) Λες να κάνει δηλαδή τον Κινέζο στον Κινέζο και να πει ότι δεν παρέλαβε; :p

Πράγματι στο μοντέλο λέει Μ2, αλλά και ο τίτλος και η περιγραφή λένε για ΜΙ2 και για Xiaomi. Άρα η καλύτερη λύση είναι να ανήξει case για παραπλανητικό προϊόν.

Είναι μια επιλογή και αυτό, άλλωστε δεν παρέλαβε xiaomi mi band 2, και δεν θα μπλέξει με επιστροφές, μα όχι αυτό έβαλε παραγγελία, κλπ

Γιατί counterfeit δεν μπορείς να το δηλώσεις, μόνο παραπλανητικό, όποτε θα σου πούνε ναι αλλά η photo το έχει ξεκάθαρα όποτε πλήρωσε να το στείλεις πίσω.

thourios
01-02-18, 16:12
Μπορεί να το βάζω σε λάθος νήμα. Απλά για ενημέρωση.
Τώρα τελευταία λαμβάνω αρκετά τακτικά τέτοιου είδους e-mail.
Τι γίνεται μου τη πέφτουν συνέχεια; Έχω αλλάξει τον κωδικό αρκετές φορές και έχω ενεργοποιήσει την πρόσθετη ασφάλεια με το SMS.

190978
:hmm:

Erebos
01-02-18, 16:42
Μπορεί να το βάζω σε λάθος νήμα. Απλά για ενημέρωση.
Τώρα τελευταία λαμβάνω αρκετά τακτικά τέτοιου είδους e-mail.
Τι γίνεται μου τη πέφτουν συνέχεια; Έχω αλλάξει τον κωδικό αρκετές φορές και έχω ενεργοποιήσει την πρόσθετη ασφάλεια με το SMS.

190978
:hmm:

Και εμένα το ίδιο για βδομάδες τώρα. Μάλλον το email σου διέρρευσε από κάπου αλλού και τώρα bots προσπαθούνε να μπούνε. Από ασφάλεια είναι πάντως ΓΤΠ το ebay/paypal. Σε αναγκάζουν να πληρώσεις $30 για hardware authenticator, λες και είμαστε στα 90's... Βάλτε support για Google Authenticator ή SAASPASS ρε καραγκιόζηδες... :angryr:

sdikr
01-02-18, 16:46
Και εμένα το ίδιο για βδομάδες τώρα. Μάλλον το email σου διέρρευσε από κάπου αλλού και τώρα bots προσπαθούνε να μπούνε. Από ασφάλεια είναι πάντως ΓΤΠ το ebay/paypal. Σε αναγκάζουν να πληρώσεις $30 για hardware authenticator, λες και είμαστε στα 90's... Βάλτε support για Google Authenticator ή SAASPASS ρε καραγκιόζηδες... :angryr:

Το paypal στέλνει δωρεάν sms, ακόμα μπορείς να ενεργοποιήσεις της verisign το key (δωρεάν το app)
https://www.turnon2fa.com/tutorials/how-to-turn-on-2fa-for-paypal/
Ακόμα υπάρχει και αυτό (https://www.paypal.com/us/selfhelp/article/how-do-i-enable-2fa-(two-factor-authentication)-for-my-paypal-powered-by-braintree-user-faq3500) δεν το έχω δοκιμάσει όμως είναι για πωλητές κυρίως
Ναι το 90's ίσχυε αυτό που λες :p

jap
01-02-18, 16:53
Και εμένα το ίδιο για βδομάδες τώρα. Μάλλον το email σου διέρρευσε από κάπου αλλού και τώρα bots προσπαθούνε να μπούνε. Από ασφάλεια είναι πάντως ΓΤΠ το ebay/paypal. Σε αναγκάζουν να πληρώσεις $30 για hardware authenticator, λες και είμαστε στα 90's... Βάλτε support για Google Authenticator ή SAASPASS ρε καραγκιόζηδες... :angryr:

Επειδή χρησιμοποιώ κάμποσα email στο paypal (κάνεις login με οποιοδήποτε και το σωστό password), θα περίμενα να με έχουν ταράξει αν αυτός ήταν ο λόγος.

psolord
01-02-18, 17:13
Το paypal στέλνει δωρεάν sms, ακόμα μπορείς να ενεργοποιήσεις της verisign το key (δωρεάν το app)
https://www.turnon2fa.com/tutorials/how-to-turn-on-2fa-for-paypal/
Ακόμα υπάρχει και αυτό (https://www.paypal.com/us/selfhelp/article/how-do-i-enable-2fa-(two-factor-authentication)-for-my-paypal-powered-by-braintree-user-faq3500) δεν το έχω δοκιμάσει όμως είναι για πωλητές κυρίως
Ναι το 90's ίσχυε αυτό που λες :p

:worthy:

Ευχαριστω δε το 'ξερα!

bill27
01-02-18, 17:30
Καλησπερα,εκανα μια αγορα απο ebay ,εχει περασει παραπανω απο 1 ωρα και δεν μου εχει ερθει το μειλ απο το ebay που επιβεβαιωνει την παραγγελια,ενω απο το ππ ηρθε κανονικα,
Να ανυσηχω?

Erebos
01-02-18, 17:36
Το paypal στέλνει δωρεάν sms, ακόμα μπορείς να ενεργοποιήσεις της verisign το key (δωρεάν το app)
https://www.turnon2fa.com/tutorials/how-to-turn-on-2fa-for-paypal/
Ακόμα υπάρχει και αυτό (https://www.paypal.com/us/selfhelp/article/how-do-i-enable-2fa-(two-factor-authentication)-for-my-paypal-powered-by-braintree-user-faq3500) δεν το έχω δοκιμάσει όμως είναι για πωλητές κυρίως
Ναι το 90's ίσχυε αυτό που λες :p

Δοκίμασα να ενεργοποιήσω τα SMS σαν one-time password αλλά δεν δεχόταν το νούμερο. Εσείς πώς το βάζετε? 003069********?

sdikr
01-02-18, 17:39
Δοκίμασα να ενεργοποιήσω τα SMS σαν one-time password αλλά δεν δεχόταν το νούμερο. Εσείς πώς το βάζετε? 003069********?

Σαν 69χχχχχχχχ το ζητάει, πιο πριν επιλέγεις το πρόθεμα και βάζεις σκέτο 30

psolord
01-02-18, 17:55
Δοκίμασα να ενεργοποιήσω τα SMS σαν one-time password αλλά δεν δεχόταν το νούμερο. Εσείς πώς το βάζετε? 003069********?

Ουτε εμενα το επαιρνε. Απλα το προσθεσα πρωτα στην αρχικη σελιδα και μετα το εβαλα και στο security. Το πηρε κανονικα και μου ηρθε και μηνυμα. Σκετο το νουμερο χωρις 0030 , +30 κλπ

thourios
01-02-18, 19:23
Όταν το είχα βάλει εγώ το έβαλα με 0030 και το δέχθηκε αμέσως.
Τώρα μου το εμφανίζει χωρίς το 0030 όταν μου ζητάει το pin.

Erebos
01-02-18, 21:58
Σαν 69χχχχχχχχ το ζητάει, πιο πριν επιλέγεις το πρόθεμα και βάζεις σκέτο 30


Ουτε εμενα το επαιρνε. Απλα το προσθεσα πρωτα στην αρχικη σελιδα και μετα το εβαλα και στο security. Το πηρε κανονικα και μου ηρθε και μηνυμα. Σκετο το νουμερο χωρις 0030 , +30 κλπ

Ok το έκανα. Thanks.

djastral232
06-02-18, 00:36
Παιδιά τι συμβαίνει; Έχω παραγγείλει ένα LED φακό από Shenzen και από 15/01/2018 είναι Ελλάδα (όπως φαίνεται και απ το tracking....)
Ελλάδα δεν βλέπω να υπάρχει καταχωρυμένο στα ΕΛΤΑ. Πήρα και τηλνο και δεν το βρίσκουν. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;
Ο κινέζος είπε ότι το έχει δηλώσει ως gift και τιμή 5$

191100

@ ADSLgr.com All rights reserved.