PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 [107] 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

sdikr
06-02-18, 01:20
Παιδιά τι συμβαίνει; Έχω παραγγείλει ένα LED φακό από Shenzen και από 15/01/2018 είναι Ελλάδα (όπως φαίνεται και απ το tracking....)
Ελλάδα δεν βλέπω να υπάρχει καταχωρυμένο στα ΕΛΤΑ. Πήρα και τηλνο και δεν το βρίσκουν. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;
Ο κινέζος είπε ότι το έχει δηλώσει ως gift και τιμή 5$

191100

Δεν έχει τρακινγ αυτή η υπηρεσία για μεσα στην Ελλάδα, προσωπικά αυτά που λένε τα κινέζικα arrived στην χώρα προορισμού δεν τα πιστεύω και πολύ.
Θα έλεγα πως 1 μηνάς που πέρασε απο την αποστολή του δεν είναι και πολύ, περίμενε το λίγες μέρες ακόμα

yyy
06-02-18, 10:33
...
Θα έλεγα πως 1 μηνάς που πέρασε απο την αποστολή του δεν είναι και πολύ, περίμενε το λίγες μέρες ακόμα

Πράγματι δεν είναι πολύ. Σε μένα τους τελευταίους μήνες, όλες οι αγορές εκτός ΕΕ έρχονται σε 2 μήνες στην καλύτερη περίπτωση!!! :(

RASTAVIPER
06-02-18, 14:56
Πράγματι δεν είναι πολύ. Σε μένα τους τελευταίους μήνες, όλες οι αγορές εκτός ΕΕ έρχονται σε 2 μήνες στην καλύτερη περίπτωση!!! :(

Ευγενική χορηγία των ΕΛΤΑ;

yyy
07-02-18, 02:45
Ευγενική χορηγία των ΕΛΤΑ;

ΕΛΤΑ, τελωνείο, δεν ξέρω... Πάντως οι καθυστερήσεις είναι τραγικές και για πράγματα αξίας 1€!!!
Σίγουρα τα ΕΛΤΑ έφταιγαν σε μένα στην τελευταία περίπτωση, όπου 3 πακέτα ήταν στο ταχυδρομείο κανένα μήνα και μου τηλεφώνησε υπάλληλος να με ρωτήσει αν θα πάω να τα παραλάβω, γιατί θα σταλούν πίσω! Και εγώ δεν είχα πάρει ούτε ένα σημείωμα!! Κανονικά πρέπει να αφήσουν 3 πριν τα πράγματα επιστραφούν! Ευτυχώς που στα στοιχεία της διεύθυνσης από το ebay έγραφε και τον αριθμό του κινηού, αλλιώς δε θα έπαιρνα τίποτα!!!!!

bill27
07-02-18, 09:29
Καλημερα,παρηγγειλα απο ebay ενα μικροπραγμα στις 1/2 και στις 2/2 μου εδωσε τρακινγκ της μορφης UGxxxxxxxxxCN ,
υπαρχει τετοιος αριθμος αποστολης που να ξεκιναει απο UG??Εντωμεταξυ σημερα εχουμε 7/2 και δεν εντοπιζετε πουθενα.
Εστειλα μυνημα στον πωλητη 5/2 να τον ρωτησω για ποιο λογο δεν εντοπιζετε ακομα ο αριθμος αποστολης αλλα δεν εχει απαντηση.Τι κανω εγω τωρα??

badweed
07-02-18, 09:43
Καλημερα,παρηγγειλα απο ebay ενα μικροπραγμα στις 1/2 και στις 2/2 μου εδωσε τρακινγκ της μορφης UGxxxxxxxxxCN ,
υπαρχει τετοιος αριθμος αποστολης που να ξεκιναει απο UG??Εντωμεταξυ σημερα εχουμε 7/2 και δεν εντοπιζετε πουθενα.
Εστειλα μυνημα στον πωλητη 5/2 να τον ρωτησω για ποιο λογο δεν εντοπιζετε ακομα ο αριθμος αποστολης αλλα δεν εχει απαντηση.Τι κανω εγω τωρα??

υπομονη ;
οι 2 μερες απο τις 6 ειναι σαββατοκυριακο .

bill27
07-02-18, 09:46
υπομονη ;
οι 2 μερες απο τις 6 ειναι σαββατοκυριακο .

συνηθως σε 2 εργασιμες το πολυ 3 φαινετε καποια κινηση στον αριθμο γι αυτο ανυσηχησα...

badweed
07-02-18, 09:50
συνηθως σε 2 εργασιμες το πολυ 3 φαινετε καποια κινηση στον αριθμο γι αυτο ανυσηχησα...

με το που κανεις την παραγγελια , συνηθως οι πωλητες εχουν καποια συμφωνια με τους μεταφορεις και βγαζουν εναν κωδικο για την αποστολη ο οποιος ενεργοποιειται στα συστηματα ελενχου tracking μολις η αποστολη ξεκινησει , μπορει να μην γινει η αποστολη αμεσα ακομη και αν εχεις tracking αριθμο .

skel
07-02-18, 10:22
συνηθως σε 2 εργασιμες το πολυ 3 φαινετε καποια κινηση στον αριθμο γι αυτο ανυσηχησα...

αμα είναι για πράγματα με μικρά ποσά, σε μερικά δεν ισχύει το track
απλά βάζουν έτσι ενα κωδικό

bill27
07-02-18, 10:47
αμα είναι για πράγματα με μικρά ποσά, σε μερικά δεν ισχύει το track
απλά βάζουν έτσι ενα κωδικό

εχω παρει πραγμα αξιας 1 ευρω ακομα και untracked να ειναι σου δινουν αριθμο που σου λεει που βρισκετε,δεν νομιζω να δινουνε ψευτικο η να μην ισχυει

RASTAVIPER
07-02-18, 11:16
Καλημερα,παρηγγειλα απο ebay ενα μικροπραγμα στις 1/2 και στις 2/2 μου εδωσε τρακινγκ της μορφης UGxxxxxxxxxCN ,
υπαρχει τετοιος αριθμος αποστολης που να ξεκιναει απο UG??Εντωμεταξυ σημερα εχουμε 7/2 και δεν εντοπιζετε πουθενα.
Εστειλα μυνημα στον πωλητη 5/2 να τον ρωτησω για ποιο λογο δεν εντοπιζετε ακομα ο αριθμος αποστολης αλλα δεν εχει απαντηση.Τι κανω εγω τωρα??

Αυτό που για μικροπράγματα ρωτατε σε 2-3 φορουμ δεν το καταλαβαίνω. Λες και υπάρχει φόβος να χάσεις τα εκατοντάδες ευρώ.
Δεν είναι αληθινό τρακινγκ,.αφου προφανώς δεν έχει υπαρξει συνεννόηση για κάτι τέτοιο.
Οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας ή να περιμένεις να δεις την πορεία του.

racing4mat
07-02-18, 11:22
Μικρόδεμα από Σιγκαπούρη, έμεινε Γ.Ε.Τ.Α. (η τελωνειακή υπηρεσία των ΕΛ.ΤΑ.) 14 ημέρες μέχρι να διεκπεραιωθεί (10/1 έως 24/1) .

sdikr
07-02-18, 11:23
Αυτό που για μικροπράγματα ρωτατε σε 2-3 φορουμ δεν το καταλαβαίνω. Λες και υπάρχει φόβος να χάσεις τα εκατοντάδες ευρώ.
Δεν είναι αληθινό τρακινγκ,.αφου προφανώς δεν έχει υπαρξει συνεννόηση για κάτι τέτοιο.
Οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας ή να περιμένεις να δεις την πορεία του.

Συνήθως υπάρχει κανόνας στα διάφορα φόρουμ να αποφεύγουν το crossposting στο ίδιο φόρου, δεν λέει τίποτα για διαφορετικά φόρουμ

πχ όπως κάνεις εδώ με την παραπλήσια ερώτηση για τον δίσκο στο tvbox σου σε δυο νήματα εδώ στο φόρουμ.

ioetisap
09-02-18, 19:14
Μικρόδεμα από Σιγκαπούρη, έμεινε Γ.Ε.Τ.Α. (η τελωνειακή υπηρεσία των ΕΛ.ΤΑ.) 14 ημέρες μέχρι να διεκπεραιωθεί (10/1 έως 24/1) .Κάτι τέτοια διαβάζω και...ζηλεύω τρελά.
Νέο προσωπικό ρεκόρ: Παραλαβή 7/2 παραγγελίας 28/9.

ΥΓ Έχω και ακόμα μεγαλύτερο, 6,5 μήνες για παραγγελία από τον Ιούνη, αλλά εκείνο ανήκει σε άλλη κατηγορία δεδομένου ότι το είχα στείλει πίσω στα ΓΕΤΑ για αναδασμολόγηση.

racing4mat
09-02-18, 19:32
Εντάξει, αυτό είναι υπερβολικό..

ioetisap
09-02-18, 19:40
Ναι κείται στο δεξί άκρο της κατανομής μου. Αλλά και οι 14 μέρες σου στο τελωνείο είναι επίσης υπερβολικά λίγες (θαύμα!!!!) τη σήμερον ημέρα· τουτέστι θα ήταν στο αριστερό άκρο της κατανομής μου.
Μέση γαρ διάρκεια αποστολής-παραλαβής υπολογίζω (με μεγάλο δείγμα) χονδρικά εσχάτως τους 2,5 μήνες.

vothros
28-02-18, 20:04
Καλησπέρα παίδες.
Πώς ανοίγουμε case στο e-bay για να πάρω τα λεφτά μου πίσω;; Επειδή έπεσα σε απατεώνα (πρώτη φορά στην ζωή μου).
Πάω στην αγορά που έκανα και επιλέγω "I didn't receive it" ;;; Ή πάω στο Resolution Center και το επιλέγω απο 'κει;;
Και μια 2η ερώτηση, πόσο καιρό θα κάνουν να εμφανιστούν τα λεφτά στην τράπεζα μου απο την στιγμή που γίνει το refund;

RASTAVIPER
28-02-18, 20:09
Καλησπέρα παίδες.
Πώς ανοίγουμε case στο e-bay για να πάρω τα λεφτά μου πίσω;; Επειδή έπεσα σε απατεώνα (πρώτη φορά στην ζωή μου).
Πάω στην αγορά που έκανα και επιλέγω "I didn't receive it" ;;; Ή πάω στο Resolution Center και το επιλέγω απο 'κει;;
Και μια 2η ερώτηση, πόσο καιρό θα κάνουν να εμφανιστούν τα λεφτά στην τράπεζα μου απο την στιγμή που γίνει το refund;

Ακριβώς από εκεί.
Από όταν βγει η απόφαση υπέρ μου, μερικές μέρες ήθελε και έβλεπα τα λεφτά πίσω στο paypal.

Eσύ πλήρωσες με κάρτα;

vothros
28-02-18, 22:34
Ακριβώς από εκεί.
Από όταν βγει η απόφαση υπέρ μου, μερικές μέρες ήθελε και έβλεπα τα λεφτά πίσω στο paypal.

Eσύ πλήρωσες με κάρτα;

Ακριβώς που από 'κει;; Επειδή μίλησα για 2 περιπτώσεις. Εκτός αν είναι το ίδιο πράμα.
Με Paypal πλήρωσα, τα λεφτά τα τράβηξε απο τον τραπεζικό λογαριασμό μου.

pkexagias
17-03-18, 22:05
Καλησπέρα,θέλω να παραγγέλλω το παρακάτω και λέει το στέλνει με International Priority Shipping to Greece via the Global Shipping Program θα πληρώσω εξτρά φορους?

https://www.ebay.com/itm/Minn-Kota-Riptide-PowerDrive-55-CP-Trolling-Motor-w-CoPilot-Bluetooth/173061995064?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649

psolord
17-03-18, 22:29
Γράφει See import charges at checkout :hmm:

thourios
17-03-18, 22:30
Όσες φορές έχω ψωνίσει με αυτόν τον τρόπο δεν έχω πληρώσει εξτρά φόρους.
Απλά δες στο checkout πόσο είναι οι φόροι που θα πληρώσεις και δες αν σε συμφέρει.
Μάλιστα έχω εξυπηρετηθεί ταχύτατα.

yyy
19-03-18, 18:07
Θα αγοράσω το παρακάτω ανταλλακτικό:
https://www.ebay.com/itm/192460646188?ViewItem=&item=192460646188
Όταν ο πωλητής μιλάει για 1 χρόνο εγγύηση, καλύπτεσαι κάπως από το ebay; Ή απλά περιμένεις από τον πωλητή να τηρήσει το λόγο του; Δηλαδή αν κάτι συμβεί και δεν ανταποκριθεί ο πωλητής μπορείς να ανοίξεις case στο ebay;

sdikr
19-03-18, 18:11
Θα αγοράσω το παρακάτω ανταλλακτικό:
https://www.ebay.com/itm/192460646188?ViewItem=&item=192460646188
Όταν ο πωλητής μιλάει για 1 χρόνο εγγύηση, καλύπτεσαι κάπως από το ebay; Ή απλά περιμένεις από τον πωλητή να τηρήσει το λόγο του; Δηλαδή αν κάτι συμβεί και δεν ανταποκριθεί ο πωλητής μπορείς να ανοίξεις case στο ebay;

Δεν έχεις κάποια κάλυψη απο το ebay, ή Paypal, είναι στο χέρι του πωλητή

yyy
19-03-18, 18:16
Δεν έχεις κάποια κάλυψη απο το ebay, ή Paypal, είναι στο χέρι του πωλητή

Ok, ευχαριστώ! Όπως θα ήταν αν το αγόραζες και από οποιοδήποτε online κατάστημα εκτός ebay. Απλά, έλεγα μήπως το ebay σου έδινε κάποια εξασφάλιση.

sdikr
19-03-18, 18:18
Ok, ευχαριστώ! Όπως θα ήταν αν το αγόραζες και από οποιοδήποτε online κατάστημα εκτός ebay. Απλά, έλεγα μήπως το ebay σου έδινε κάποια εξασφάλιση.

Σου δίνει για 45 μέρες (ή για 5 μέρες μετά την εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής) και το Paypal 180 μέρες.

Αυτός δείχνει πως είναι Αγγλία, συνήθως αυτοί το κάνουν πράξη αυτό με την εγγύηση, αλλά και πάλι δεν συμφέρει αφού θα πρέπει να χρεωθείς τα έξοδα αποστολής

yyy
19-03-18, 18:23
Σου δίνει για 45 μέρες (ή για 5 μέρες μετά την εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής) και το Paypal 180 μέρες.

Αυτό δεν ισχύει αν δεν παραλάβεις; Ισχύει και αν σου χαλάσει αυτό που πήρες;


Αυτός δείχνει πως είναι Αγγλία, συνήθως αυτοί το κάνουν πράξη αυτό με την εγγύηση, αλλά και πάλι δεν συμφέρει αφού θα πρέπει να χρεωθείς τα έξοδα αποστολής

Μην το λες. Κοστίζει περίπου 75€ αν το αγοράσεις. Τι κόστος θα έχεις για να το στείλεις; Ακόμα και αν πληρώσεις και τα δικά σου και τα δικά του έξοδα αποστολής, πάλι συμφέρει!

sdikr
19-03-18, 18:35
Αυτό δεν ισχύει αν δεν παραλάβεις; Ισχύει και αν σου χαλάσει αυτό που πήρες;


Η προστασία είναι και για το αν το παραλάβεις και δεν δουλεύει, αν χαλάσει κλπ



Μην το λες. Κοστίζει περίπου 75€ αν το αγοράσεις. Τι κόστος θα έχεις για να το στείλεις; Ακόμα και αν πληρώσεις και τα δικά σου και τα δικά του έξοδα αποστολής, πάλι συμφέρει!

Νομίζω πως είσαι στα 10 ευρώ + 3 για registered,

yyy
19-03-18, 18:40
Η προστασία είναι και για το αν το παραλάβεις και δεν δουλεύει, αν χαλάσει κλπ

Ωραία :)


Νομίζω πως είσαι στα 10 ευρώ + 3 για registered,

Άρα συμφωνούμε πως αξίζει τον κόπο. Γιατί έγραψες πριν "αλλά και πάλι δεν συμφέρει αφού θα πρέπει να χρεωθείς τα έξοδα αποστολής"! :hmm:

sdikr
19-03-18, 19:03
Ωραία :)



Άρα συμφωνούμε πως αξίζει τον κόπο. Γιατί έγραψες πριν "αλλά και πάλι δεν συμφέρει αφού θα πρέπει να χρεωθείς τα έξοδα αποστολής"! :hmm:

Ανάλογα το πόσο το βρίσκεις Ελλάδα, τώρα που είδα για cb400 πχ τιμές απο 35 εως 300 ευρω

yyy
19-03-18, 19:16
Ανάλογα το πόσο το βρίσκεις Ελλάδα, τώρα που είδα για cb400 πχ τιμές απο 35 εως 300 ευρω

Σε μαγαζί που ρώτησα, 210€!!!! :(

sdikr
19-03-18, 19:21
Σε μαγαζί που ρώτησα, 210€!!!! :(

Τότε ναι αξίζει, αλλά ρίξε μια ματιά και σε άλλο κατάστημα ή στο car.gr, ακόμα συνήθως αυτοί έχουν και κωδικό πάνω, sh κάτι, κάνε μια αναζήτηση και με αυτόν.

Με 75 ευρώ αγοράζεις Mosfet regulator γνήσιο της shindengen

yyy
19-03-18, 19:30
Τότε ναι αξίζει, αλλά ρίξε μια ματιά και σε άλλο κατάστημα ή στο car.gr, ακόμα συνήθως αυτοί έχουν και κωδικό πάνω, sh κάτι, κάνε μια αναζήτηση και με αυτόν.

Έχω και κωδικό και part number της Honda. Αλλά σε Ελλάδα, γνήσιο που έψαξα, δεν βρήκα. Όλα after market...
Εξωτερικό, σε partzilla $142, σε David Silver Parts 200€!


Με 75 ευρώ αγοράζεις Mosfet regulator γνήσιο της shindengen

Κάποιο link; Δεν το ξέρω (όχι ότι σημαίνει κάτι απαραίτητα αυτό :) )...

sdikr
19-03-18, 19:35
Έχω και κωδικό και part number της Honda. Αλλά σε Ελλάδα, γνήσιο που έψαξα, δεν βρήκα. Όλα after market...
Εξωτερικό, σε partzilla $142, σε David Silver Parts 200€!



Κάποιο link; Δεν το ξέρω (όχι ότι σημαίνει κάτι απαραίτητα αυτό :) )...

Πχ αυτό (https://www.ebay.com/itm/Shindengen-FH020AA-Mosfet-Rectifier-Regulator-For-YAMAHA-Motorcycle-Cruiser-ATV/122481625644?epid=843613613&hash=item1c84794a2c:g:qOIAAOSwhvFZDTpy&vxp=mtr)

yyy
19-03-18, 19:48
Πχ αυτό (https://www.ebay.com/itm/Shindengen-FH020AA-Mosfet-Rectifier-Regulator-For-YAMAHA-Motorcycle-Cruiser-ATV/122481625644?epid=843613613&hash=item1c84794a2c:g:qOIAAOSwhvFZDTpy&vxp=mtr)

Δε βρίσκω κάτι σχετικό για τη δική μου μοτό...
Ευχαριστώ πάντως ;)

sdikr
19-03-18, 19:49
Απο όσο είδα οι τιμές για γνήσιο Honda είναι γενικά πάνω απο 100 όποτε είναι καλή τιμή απο την στιγμή που είναι γνήσιος και έχει και καλό rating

- - - Updated - - -


Δε βρίσκω κάτι σχετικό για τη δική μου μοτό...
Ευχαριστώ πάντως ;)


Δεν θα βρεις κάτι σχετικό, θα πρέπει να κόψεις και να ράψεις, έχεις 3 καλώδια απο τα πηνία και αρνητικό και θετικό

yyy
19-03-18, 19:52
Απο όσο είδα οι τιμές για γνήσιο Honda είναι γενικά πάνω απο 100 όποτε είναι καλή τιμή απο την στιγμή που είναι γνήσιος και έχει και καλό rating

Και γω έτσι είπα, και τον αγόρασα!


Δεν θα βρεις κάτι σχετικό, θα πρέπει να κόψεις και να ράψεις, έχεις 3 καλώδια απο τα πηνία και αρνητικό και θετικό

Μπα, λέω να πάω σε έτοιμες λύσεις :)
Χαμηλά κέφια για πειραματισμούς στη μηχανή μου αυτόν τον καιρό!

Γιατί να προτιμούσα μια τέτοια λύση από το γνήσιο ανταλλακτικό;

sdikr
19-03-18, 23:09
Και γω έτσι είπα, και τον αγόρασα!



Μπα, λέω να πάω σε έτοιμες λύσεις :)
Χαμηλά κέφια για πειραματισμούς στη μηχανή μου αυτόν τον καιρό!

Γιατί να προτιμούσα μια τέτοια λύση από το γνήσιο ανταλλακτικό;

Δεν ξέρω αν είναι παλιό μοντέλο το δικό σου, αλλά όσο παλιώνει μια μηχανή τόσο παλιώνουν και τα υπόλοιπα πάνω της, πχ πηνία, καλωδιώσεις κλπ, πχ στην δικιά μου δεν μπορώ να βάλω απλό κινέζικο regulator λόγο του ότι οι καλωδιώσεις και τα πηνία δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση με αποτέλεσμα να μου ανεβάζει την τάση και να καίγονται πράγματα. ο Made in japan έχει 60 ευρώ και αυτός πάλι βαράει overtime να κρατήσει τα ρεύματα σωστά, κάποια στιγμή θα καεί και κάνει 60 ευρώ. καίγεται γιατί ανεβάζει θερμοκρασία, ο τρόπος που ρυθμίζει την τάση είναι να βραχυκυκλώνει τα πηνία, όσο αυτά είναι καινούργια τραβάνε όλο το ζόρι, όσο παλιώνουν μεταφέρεται στον ανορθωτή. Οπότε θα πρέπει να κάνω αλλαγή τα πάντα (ouch).
Ο Mosfet έχει διαφορετικό τρόπο λειτουργίας, έχεις πάντα σταθερή τάση και δεν σου ζητάει 5000 στροφές για να φορτίσει η μπαταρία κλπ, αν κάνει Overload απλά σβήνει ώστε να μην τον πάρεις στο χέρι.
ο κόσμος με παλιές μηχανές πίνει νερό στο άκουσμα του :p


Ακόμα θέλει προσοχή στο ebay γιατί πραγματικά είναι τινγκα στα μαιμου mosfet, την πάτησα με δυο ως τώρα (ήταν too good price to be mosfet)

yyy
20-03-18, 18:34
Δεν ξέρω αν είναι παλιό μοντέλο το δικό σου, αλλά όσο παλιώνει μια μηχανή τόσο παλιώνουν και τα υπόλοιπα πάνω της, πχ πηνία, καλωδιώσεις κλπ, πχ στην δικιά μου δεν μπορώ να βάλω απλό κινέζικο regulator λόγο του ότι οι καλωδιώσεις και τα πηνία δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση με αποτέλεσμα να μου ανεβάζει την τάση και να καίγονται πράγματα. ο Made in japan έχει 60 ευρώ και αυτός πάλι βαράει overtime να κρατήσει τα ρεύματα σωστά, κάποια στιγμή θα καεί και κάνει 60 ευρώ. καίγεται γιατί ανεβάζει θερμοκρασία, ο τρόπος που ρυθμίζει την τάση είναι να βραχυκυκλώνει τα πηνία, όσο αυτά είναι καινούργια τραβάνε όλο το ζόρι, όσο παλιώνουν μεταφέρεται στον ανορθωτή. Οπότε θα πρέπει να κάνω αλλαγή τα πάντα (ouch).
Ο Mosfet έχει διαφορετικό τρόπο λειτουργίας, έχεις πάντα σταθερή τάση και δεν σου ζητάει 5000 στροφές για να φορτίσει η μπαταρία κλπ, αν κάνει Overload απλά σβήνει ώστε να μην τον πάρεις στο χέρι.
ο κόσμος με παλιές μηχανές πίνει νερό στο άκουσμα του :p


Ακόμα θέλει προσοχή στο ebay γιατί πραγματικά είναι τινγκα στα μαιμου mosfet, την πάτησα με δυο ως τώρα (ήταν too good price to be mosfet)

Πολύ χρήσιμη πληροφορία, δεν τους ήξερα. Ευχαριστώ! ;)
Η μοτοσικλέτα είναι του 2001, αρκετά παλιά. Ο γνήσιος που είχε, κράτησε 14 χρόνια!! Μετά έπαιξα με after-market, αρκετά φτηνούς, αλλά κάηκαν 2 σε 3 χρόνια!! Έτσι έψαξα πάλι για γνήσιο, τον οποίο η Honda αντικατέστησε με άλλο μοντέλο/κωδικό, με ψύκτρες πλέον (ο παλιός δεν είχε)! Μιας και ο παλιός ζεμάταγε, σκέφτηκα ότι εκεί είναι το αδύνατο σημείο του, και είπα να πάρω γνήσιο, μπας και ξενοιάσω πάλι για πολλά χρόνια!

Και γω έχω μια ανησυχία για μαϊμούδες, επειδή η διαφορά τιμής είναι τεράστια σε σχέση με εδώ (75€ αντί για 210€!!!), αλλά ελπίζω όλα να είναι εντάξει...

meletis
26-03-18, 05:36
Θα αγοράσω το παρακάτω ανταλλακτικό:
https://www.ebay.com/itm/192460646188?ViewItem=&item=192460646188
Όταν ο πωλητής μιλάει για 1 χρόνο εγγύηση, καλύπτεσαι κάπως από το ebay; Ή απλά περιμένεις από τον πωλητή να τηρήσει το λόγο του; Δηλαδή αν κάτι συμβεί και δεν ανταποκριθεί ο πωλητής μπορείς να ανοίξεις case στο ebay;
Δέν ξέρω εάν το γνωρίζεις υπάρχει και κατάστημα στο Βοτανικό με ανταλλακτικά Honda.
Σίγουρα σε εξυπηρετεί για αυτοκίνητα μόνο Honda , για μοτοσυκλέτες δεν το γνωρίζω.

yyy
26-03-18, 10:19
Δέν ξέρω εάν το γνωρίζεις υπάρχει και κατάστημα στο Βοτανικό με ανταλλακτικά Honda.
Σίγουρα σε εξυπηρετεί για αυτοκίνητα μόνο Honda , για μοτοσυκλέτες δεν το γνωρίζω.

Δεν το ήξερα, μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες; Αν και τώρα είναι στο δρόμο το ανταλλακτικό, αλλά να το ξέρω για μελλοντικές αγορές!

- - - Updated - - -

Αν είναι αυτός, https://platanas.gr/, βλέπω ότι έχει μόνο για αυτοκίνητα...

meletis
26-03-18, 21:30
Δεν το ήξερα, μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες; Αν και τώρα είναι στο δρόμο το ανταλλακτικό, αλλά να το ξέρω για μελλοντικές αγορές!

- - - Updated - - -

Αν είναι αυτός, https://platanas.gr/, βλέπω ότι έχει μόνο για αυτοκίνητα...
Ναι αυτός είναι αλλά όπως έγραψα δεν γνωρίζω εάν εξυπηρετεί για μοτοσυκλέτες.
Με έχει εξυπηρετεί για το αμάξι .

yyy
27-03-18, 09:44
Ναι αυτός είναι αλλά όπως έγραψα δεν γνωρίζω εάν εξυπηρετεί για μοτοσυκλέτες.
Με έχει εξυπηρετεί για το αμάξι .

Μόνο για αυτοκίνητα (κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας)...

tsioy
03-05-18, 19:53
Καλησπέρα.
Παρήγγειλα και πλήρωσα αντικείμενο με paypal στις 22/4 από Γερμανία προς Γερμανία (εκεί μένω) με αναμενόμενη ημ/νια παραλαβής 2-3 μέρες μετά .
Μιας και είχα με άλλα θέματα να ασχολήθω,το κοίταξα σήμερα και είδα στο ebay ότι δεν έχει σταλεί καν το αντικείμενο.
Τώρα , μάλιστα, δεν έχει διαθέσιμα άλλα κομμάτια, καθώς εξαντλήθηκαν.
Πώς προχωράω;
1) Επικοινωνώ με τον πωλήτή από τη φόρμα του ebay δίπλα στη παραγγελία ή μέσω της προστασίας πελάτη του ebay (Εbay Kauferschutz);
2) Ανοιγώ case; αν ναι, πώς; (πρώτη φορά μου τυχαίνει στραβή, δεν είμαι και φανατικός χρήστης...)

sdikr
03-05-18, 20:39
Καλησπέρα.
Παρήγγειλα και πλήρωσα αντικείμενο με paypal στις 22/4 από Γερμανία προς Γερμανία (εκεί μένω) με αναμενόμενη ημ/νια παραλαβής 2-3 μέρες μετά .
Μιας και είχα με άλλα θέματα να ασχολήθω,το κοίταξα σήμερα και είδα στο ebay ότι δεν έχει σταλεί καν το αντικείμενο.
Τώρα , μάλιστα, δεν έχει διαθέσιμα άλλα κομμάτια, καθώς εξαντλήθηκαν.
Πώς προχωράω;
1) Επικοινωνώ με τον πωλήτή από τη φόρμα του ebay δίπλα στη παραγγελία ή μέσω της προστασίας πελάτη του ebay (Εbay Kauferschutz);
2) Ανοιγώ case; αν ναι, πώς; (πρώτη φορά μου τυχαίνει στραβή, δεν είμαι και φανατικός χρήστης...)

Μπορεί να το έχει στείλει και να μην το έχει καταχωρίσει
Αν πας απο το contact seller και επιλέξεις το i have not received τότε ανοίγει αυτόματα και case, αλλιώς αν δεν θέλεις να ανοίξεις case επιλέγεις το contact for other reasons

tsioy
03-05-18, 20:43
Μπορεί να το έχει στείλει και να μην το έχει καταχωρίσει
Αν πας απο το contact seller και επιλέξεις το i have not received τότε ανοίγει αυτόματα και case, αλλιώς αν δεν θέλεις να ανοίξεις case επιλέγεις το contact for other reasons

Λίγο χλωμό να μην το καταχώρησε ΚΑΙ να μην ήρθε ενώ το έστειλε. Δύο στραβές ταυτόχρονα;
Τεσπα, θα ακολουθήσω την πρώτη επιλογή που προτείνεις. Thanx.

anestis375
06-05-18, 23:41
ενδιαφέρομαι να αγοράσω φορτιστή αυτοκινήτου από ebay..έχετε κάτι να προτείνετε? budget 10-15 ευρώ

slalom
08-05-18, 23:42
Εγω εχω παρει αυτο
https://www.ebay.co.uk/itm/Tronsmart-Quick-Charge-Car-Fast-Flash-Charger-Cigarette-Lighter-1-for-3-USB-Port/163024481256?hash=item25f5042be8:g:pwAAAOSwYyVZeGwT

γαμάτος!

deniSun
17-05-18, 17:06
Μέχρι τώρα αγγάρεμα γνωστό μου για αγορές μέσω ebay.
Θέλω να τον απαλλάξω από αυτό.
Ερωτήσεις (όντας άσχετος):
1. Κάνω λογαριασμό στο .com ή στο .de ή δεν έχει σημασία;
2. Θα μπορώ να κάνω Login και από τα δύο domain ή μόνο από εκεί που θα κάνω registration;
3. Έστω ότι καταχωρώ ένα προϊόν για πώληση.
Μου κάνουν πρόταση για αγορά και το μετανιώνω.
Μπορώ να το αποσύρω ή δεσμεύομαι να του το στείλω;
4. Τα ταχυδρομικά έξοδα πώς τα υπολογίζω;
Πρέπει να τα αναφέρω συγκεκριμένα ή μπορώ πχ να του πω 10ε και μετά να του τα στείλω με 8 ή 12;
5. Από την στιγμή που δεχθώ μια πρόταση υπάρχει χρονικό όριο μέσα στο οποίο θα πρέπει να το στείλω;

patrickdrd
17-05-18, 17:26
1) δεν εχει σημασια..
2) κανεις login οπου θελεις με το ιδιο username/password
για πωλησεις δεν γνωριζω

@ ADSLgr.com All rights reserved.