PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 [108] 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

deniSun
17-05-18, 20:22
1) δεν εχει σημασια..
2) κανεις login οπου θελεις με το ιδιο username/password
για πωλησεις δεν γνωριζω

thanks

slow
18-05-18, 01:27
Παραγγελία από κίνα 4 Ιανουαρίου, υπάρχει περίπτωση να έρθει ή να το ξεχάσω?

yyy
18-05-18, 08:44
Παραγγελία από κίνα 4 Ιανουαρίου, υπάρχει περίπτωση να έρθει ή να το ξεχάσω?

Αν λήγει η προθεσμία που έχει δώσει το σύστημα, πρέπει να επικοινωνήσεις με τον πωλητή ή να ανοίξεις case! Τώρα πια, αν έχουν περάσει οι 60 μέρες από τη λήξη της προθεσμίας, δεν μπορείς να κάνεις κάτι μέσω ebay. Σου μένει να επικοινωνήσεις με τον πωλητή και να ελπίζεις στην καλή του πρόθεση.

skel
18-05-18, 09:45
Παραγγελία από κίνα 4 Ιανουαρίου, υπάρχει περίπτωση να έρθει ή να το ξεχάσω?

πολύ περίμενες
έπρεπε ήδη να είχες στείλει

jap
18-05-18, 13:43
Περιπτωση να ερθει υπάρχει. (Η ελπίδα πεθαίνει τελευταια) Αλλά ανοιγεις case μέσω paypal ετσι κι αλλιως.

slow
19-05-18, 03:31
Sorry δεν διευκρίνισα... πριν λήξει η ημερομηνία για case, άνοιξα πήρα τα χρήματα μου και συμφώνησα με τον πωλητή αν ποτέ παραλάβω να του τα ξαναστείλω. Αυτό που ρωτάω είναι αν υπάρχει πιθανότητα (αν έχει τύχει σε κάποιον) να παραλάβει έπειτα από (σχεδόν) 5 μήνες αναμονής

psolord
19-05-18, 17:54
5 μηνες οχι, αλλα μια φορα εφτασα τους 3.

tzitzikas2
23-05-18, 17:14
καλησπέρα. είχα παραγγείλει 2 τζαμια για οθόνη κινητού και μου έστειλε λάθος τζάμια (παρόλο που είχα επιλέξει το σωστό μοντέλο). Εχω τραβήξει φώτο με τα τζαμια πανω στο κινητο οπου φαίνεται οτι δεν ταιριαζουν καθώς και φωτο το αυτοκόλλητο του φακέλου. Το θέμα είναι να μου στείλει πίσω τα χρήματα ή τα σωστά τζάμια. Να μπω στη διαδικασία να στείλω τα τζαμια αυτα πίσω, απλά δεν παίζει γιατι δεν δίνω λεφτά για έξοδα αποστολής (τα 2 τζάμια είχαν 1Ε και κάτι ψιλά). Στο Ebay στην επιλογή contact seller έχει επιλογή I received an item that wasn't as described, I need to return my item κ.α. Στην επιλογή I received an item that wasn't as described γράφει If there's something wrong with the item, don't worry. Just request a refund. We'll keep track of your request so you can get the item you ordered or your money back. Αν πατήσεις το request a refund βγαίνει μια φόρμα που λεει Why do you want to return this item? και μπορείς να ανεβάσεις και φώτο
Το θέμα είναι οτι δεν θέλω να κάνω return, δηλαδή να πληρώσω ταχυδρομικά. Αν μου τα πληρωνε τότε να το στείλω, αλλα για δικό του λάθος δεν πληρώνω τίποτα.
Πως να το χειριστώ το θέμα λέτε? Ευχαριστώ

γραφει αυτά σχετικά ο πωλητής
About Item

All items sold by us are being described to the best of our abilities, as accurate as possible, and with utmost conscientiousness on our part.

However, to avoid any potential oversights, I respectfully request your assistance in helping us to make this a mutually satisfactory transaction by THOROUGHLY reviewing item description and photos, and asking all questions PRIOR TO BIDDING.
Please Note that size and color representation are subject to manufacturing variance and may not be exact. Also note that monitor settings may vary from computer to computer and may distort actual colors. Please read these terms thoroughly before placing your bid.

Returns
In case you received a defective item, the customer has up to 3 days from date of receipt to request for refund or exchange for a new one.
In case you received a wrong item, Items must be returned in its original and unused condition & must also be in its original box and packing.
We do not allow refunds or exchanges because of change of mind. Please read all description provided as a guide before you bid. While every step has been taken to ensure that we ship out correct item, there will be occasion when you receive items that are different from the description. In such case, we ask that you contact us immediately so we may remedy the situation. Your satisfaction is important to us and we value your business.

το θέμα είναι με τα έξοδα επιστροφής τι γίνεται?

badweed
23-05-18, 17:31
το πιο συνηθισμενο ειναι να σου δινουν refund και να μην σου ζητανε να στειλεις το προιον πισω . μου εχει τυχει και με προιον των 400 ευρω !
εξαλου δεν ειναι δικο σου το λαθος για να πληρωσεις την επιστροφη .

tzitzikas2
23-05-18, 17:41
το πιο συνηθισμενο ειναι να σου δινουν refund και να μην σου ζητανε να στειλεις το προιον πισω . μου εχει τυχει και με προιον των 400 ευρω !
εξαλου δεν ειναι δικο σου το λαθος για να πληρωσεις την επιστροφη .
σε ευχαριστώ για την απάντηση. θα ακολουθήσω την διαδικασία του ΕΒΑΥ, απλά στις παρατηρήσεις που θα γράψω θα αναφέρω οτι έγινε λάθος απο αυτόν
πάντως στην περιγραφή λεει οτι δεν δέχεται rufund. Return δεν παιζει να κανω. Αν μου σπάσει τα νεύρα του αφήνω negative feedback και χάνω 1,71Ε

tzitzikas2
25-05-18, 23:05
προς το παρόν ο Κινέζος κάνει τον Κινέζο. Σιγή ιχθύος....To EBAY μου έγραψε The seller should respond and let you know what to do next. If you don't hear back or can't work things out, you can ask us to step in and help starting on May 30, 2018
πως να το χειριστώ λέτε?

sdikr
25-05-18, 23:19
προς το παρόν ο Κινέζος κάνει τον Κινέζο. Σιγή ιχθύος....To EBAY μου έγραψε The seller should respond and let you know what to do next. If you don't hear back or can't work things out, you can ask us to step in and help starting on May 30, 2018
πως να το χειριστώ λέτε?

Αν δεν απαντήσει τότε μετά τις 30 του μήνα κάνει escalate

ioetisap
26-05-18, 00:56
Sorry δεν διευκρίνισα... πριν λήξει η ημερομηνία για case, άνοιξα πήρα τα χρήματα μου και συμφώνησα με τον πωλητή αν ποτέ παραλάβω να του τα ξαναστείλω. Αυτό που ρωτάω είναι αν υπάρχει πιθανότητα (αν έχει τύχει σε κάποιον) να παραλάβει έπειτα από (σχεδόν) 5 μήνες αναμονής
4 μήνες και 15 μέρες είναι το ρεκόρ μου (από ημέρα παραγγελίας έως ημέρα παραλαβής και μιλάμε χωρίς πηγαινέλα από και προς τελωνείο· αν συμπεριλάβουμε την δε περίπτωση έχω ακόμα μεγαλύτερο ρεκόρ)· αλλά άνω των 4 μηνών πολύ λίγες οι περιπτώσεις που μου έχουν τύχει.
Οπότε κατ'εμέ μην αποκλείεις τίποτα μεν, πάρα πολύ μικρή πιθανότητα να σου έρθει δε.

ΥΓ Γιατί ακόμα και αν δεν το έχει σουφρώσει κάποιος τελώνης, έχοντάς το εκτεθειμένο στα στοιχεία της φύσεως για τόσες μήνες και να θέλουν τελικά να το παραδώσουν θα έχουν ξεφτίσει πιθανώς τα στοιχεία παραλήπτη/αποστολέα/αποστολής, αν δεν έχει διαλυθεί/σαπίσει όλο το πακέτο οπότε...

tzitzikas2
26-05-18, 19:54
Αν δεν απαντήσει τότε μετά τις 30 του μήνα κάνει escalate
τι εννοείς escalate?
Δηλαδή μόλις πάει 30/5 τι λες να κάνω? θα μου στείλει μαιλ το εβαυ σχετικο? Η' υπάρχει για αυτό κάτι που πρέπει να πατήσω στη σελίδα του εβαυ? Δεν μου έχει ξανατύχει.

sdikr
26-05-18, 20:21
τι εννοείς escalate?
Δηλαδή μόλις πάει 30/5 τι λες να κάνω? θα μου στείλει μαιλ το εβαυ σχετικο? Η' υπάρχει για αυτό κάτι που πρέπει να πατήσω στη σελίδα του εβαυ? Δεν μου έχει ξανατύχει.


Θα σου βγάλει ακόμα μια επιλογή στο resolution center, τώρα λογικά έχει contact seller, close dispute, μετά θα έχει και επιλογή να το στείλεις στο ebay να το δει.

mithrandir
09-07-18, 02:23
καλησπέρα παιδιά
θέλω να παραγγείλω κάτι μνήμες για το λάπτοπ μου από ebay καθώς δε τις έχω βρει πουθενά αλλού πιο φτηνά αλλά δεν έχω ξανακάνει αγορές από ebay οπότε θα ήθελα κάποια βοήθεια

1) έχει σημασία σε ποιο ebay θα βάλεις τη παραγγελία? ο πωλητής είναι Μ. Βρετανία και η αποστολή θα γίνει Σλοβακία
2) πως θα δω αν έχω import fee? με τη Μ. Βρετανία τι ισχύει στις διαδικτυακές αγορές?
3) τι σημαίνει όταν η προσφορά λέει "Αγόρασε αμέσως" ή ¨Κάνε προσφορά"? Αυτή είναι η λεγόμενη δημοπρασία? Αν αγοράσω αμέσως αγοράζω στην αναγραφόμενη τιμή αλλιώς μπορώ να κάνω προσφορά χαμηλότερη τιμή ή όχι? Και τι γίνεται στη τελευταία περίπτωση στη λήξη της προθεσμίας. Αν θέλει το πουλάει αν είναι ικανοποιημένος από τη προσφορά?
4) συμφέρει ή όχι να κάνει το ebay τη μετατροπή της ισοτιμίας? φαντάζομαι πως όχι γιατί θα έχει κάποια εξτρα κράτηση σωστά?

ευχαριστώ για την όποια βοήθεια

RASTAVIPER
09-07-18, 07:27
καλησπέρα παιδιά
θέλω να παραγγείλω κάτι μνήμες για το λάπτοπ μου από ebay καθώς δε τις έχω βρει πουθενά αλλού πιο φτηνά αλλά δεν έχω ξανακάνει αγορές από ebay οπότε θα ήθελα κάποια βοήθεια

1) έχει σημασία σε ποιο ebay θα βάλεις τη παραγγελία? ο πωλητής είναι Μ. Βρετανία και η αποστολή θα γίνει Σλοβακία
2) πως θα δω αν έχω import fee? με τη Μ. Βρετανία τι ισχύει στις διαδικτυακές αγορές?
3) τι σημαίνει όταν η προσφορά λέει "Αγόρασε αμέσως" ή ¨Κάνε προσφορά"? Αυτή είναι η λεγόμενη δημοπρασία? Αν αγοράσω αμέσως αγοράζω στην αναγραφόμενη τιμή αλλιώς μπορώ να κάνω προσφορά χαμηλότερη τιμή ή όχι? Και τι γίνεται στη τελευταία περίπτωση στη λήξη της προθεσμίας. Αν θέλει το πουλάει αν είναι ικανοποιημένος από τη προσφορά?
4) συμφέρει ή όχι να κάνει το ebay τη μετατροπή της ισοτιμίας? φαντάζομαι πως όχι γιατί θα έχει κάποια εξτρα κράτηση σωστά?

ευχαριστώ για την όποια βοήθεια

1+2
Καμία από τις 2 χώρες δεν έχει χρέωση τελωνείου, οπότε πληρώνεις μόνο τα μεταφορικά.

jap
09-07-18, 09:19
3. Όπως το λες. Όταν λήξει η προθεσμία της προσφοράς, όχι της δημοπρασίας. Σου κάνει αντιπροσφορά αν θέλει και κάνεις κι εσύ αν πάλι θες άλλες 2 φορές. Αν σου κάνει αντιπροσφορά πάντως τη δέχεσαι, μην περιμένεις πολύ παρακάτω. Ούτε από όλη τη διαδικασία αυτή να περιμένεις καμιά τεράστια έκπτωση, αλλά ό,τι γλυτώσεις καλό είναι.

mithrandir
12-07-18, 01:19
χίλια ευχαριστώ παιδιά μόλις έβαλα τη παραγγελία και ο Θεός βοηθός
εντωμεταξύ στο προηγούμενο μήνυμα εννούσα αν συμφέρει να κάνει το paypal τη μετατροπή νομίσματος και όχι το ebay. τελικά διάλεξα να τη κάνει η τράπεζα.
πάντως με το που έκανα τη προσφορά τη δέχτηκε ο άλλος αμέσως. εκτός από το να περιμένω να έρθει το δέμα έχει τίποτα άλλο η διαδικασία στο ενδιάμεσο με τον πωλητή? κάποια επικοινωνία?

vothros
14-07-18, 13:22
χίλια ευχαριστώ παιδιά μόλις έβαλα τη παραγγελία και ο Θεός βοηθός
εντωμεταξύ στο προηγούμενο μήνυμα εννούσα αν συμφέρει να κάνει το paypal τη μετατροπή νομίσματος και όχι το ebay. τελικά διάλεξα να τη κάνει η τράπεζα.
πάντως με το που έκανα τη προσφορά τη δέχτηκε ο άλλος αμέσως. εκτός από το να περιμένω να έρθει το δέμα έχει τίποτα άλλο η διαδικασία στο ενδιάμεσο με τον πωλητή? κάποια επικοινωνία?

Συνήθως σου αφήνει ο πωλητής feedback, όπως κι εσύ καλό είναι να του αφήσεις feedback όταν παραλάβεις αυτό που παρήγγειλες. Πάντα κοιτάμε και το feedback του πωλητή προτού αγοράσουμε, για να δούμε αν είναι "αξιοπρεπής" πωλητής.
Κι εσύ μιας που έκανες τώρα λογαριασμό στο e-bay, κάθε φορά που θα κάνεις μια αγορά "μάζευε" τα feedback σου. Εγώ αν ξεχάσει να μου αφήσει feedback ο πωλητής, του στέλνω ένα μήνυμα. :P

mithrandir
19-07-18, 17:53
τελικά μου ήρθε το πακέτο αλλά από ότι μοιάζει και τα δύο φαίνονται ανοιγμένα. το ένα το είχε σε φωτογραφία ότι ήταν σκισμένο στη πίσω μεριά στη δημοπρασία αλλά δε το πρόσεξα. είχα τσεκάρει όλες τις προηγούμενες φωτογραφίες αλλά όχι αυτήν σε ζοομ. έκανα βίντεο με το πακέτο καθώς το άνοιγα όπου η μία είναι σκισμένο το αυτοκόλλητο στη πίσω μεριά και στα 2 σημεία και είναι αυτή που είναι ανεβασμένη και το άλλο πακέτο είναι στο πίσω μέρος σκισμένο το αυτοκόλλητο στο ένα σημείο.δε φαίνονται όμως καθόλου γραντζουνισμένα τα pin. παρόλα αυτά πιστεύω ότι έιναι φορεμένες
έχω το δικαίωμα να τις επιστρέψω και να ζητήσω τα έξοδα αποστολής αν το αποφασίσω καθώς σκεφτόμουν αν μπορώ να τις δοκιμάσω? οι μνήμες υποτίθεται ότι ήταν BNIB

jap
19-07-18, 18:37
Δες στα ψιλά γράμματα. Συνήθως για μνήμες γράφουν ότι ήταν περασμένες σε μηχάνημα και αλλάχτηκαν αμέσως μετά την αγορά του. Αν περιμένεις σφραγισμένες από ebay είναι σπάνιο. Σαν κατάσταση γράφουν New (other) κι ας είναι τυπικά μεταχειρισμένες.

Το θα κάνεις εξαρτάται από το πόσο πιο φτηνά τις πήρες από καινούργιες που θα είχαν και την εγγύησή τους. Εγώ μάλλον θα τις κράταγα (ή μάλλον για 10 ευρώ διαφορά π.χ. δεν θα έπαιρνα από ebay), τετοιες έχω στον σταθερό. Αν σε χαλάει που τυπικά δεν είναι καινούργιες (και αν τις γράφει όντως καινούργιες) όντως έχεις δικαίωμα να τις αλλάξεις, να δεις τι γράφει ο πωλητής στο return policy για το αν σου επιστρέφει και τα δικά σου μεταφορικά, δύσκολο το κόβω για μνήμες.

mithrandir
19-07-18, 23:31
όχι δεν ήταν new(other) αλλά new γιαυτο και το σκέφτομαι αν θέλω να τις κρατήσω.
οι μνήμες κόστισαν 180 λίρες και 7 τα μεταφορικά και είναι 2χ16 kingston 2133Mhz sodimm. σαν τιμή σε μαγαζί από όσο καιρό τις ψάχνω δε βρήκα κοντινή τιμή. θα ψάξω πιο μετά γιατί είμαι δουλειά τα ψιλά γράμματα ή θα στείλω ένα μήνυμα στον πωλητή

sdikr
20-07-18, 01:00
όχι δεν ήταν new(other) αλλά new γιαυτο και το σκέφτομαι αν θέλω να τις κρατήσω.
οι μνήμες κόστισαν 180 λίρες και 7 τα μεταφορικά και είναι 2χ16 kingston 2133Mhz sodimm. σαν τιμή σε μαγαζί από όσο καιρό τις ψάχνω δε βρήκα κοντινή τιμή. θα ψάξω πιο μετά γιατί είμαι δουλειά τα ψιλά γράμματα ή θα στείλω ένα μήνυμα στον πωλητή

Μήπως τις δοκίμασε πριν σου τις στείλει;
Είναι κάτι που το κάνουν συχνά, βασικά πρέπει να το κάνουν, φαντάσου να σου τις στείλει και να έχουν πρόβλημα

mithrandir
20-07-18, 16:15
όχι δε νομίζω να τις δοκίμασε, δε το πιστεύω βασικά γιατί είναι κάτι σα μεταπωλητής στο UK (stuffusell 99.3% Positive feedback)
από ότι λέει δέχεται επιστροφές αλλά ο αγοραστής πληρώνει τα έξοδα. βέβαια δε ξέρω αν εμπίπτω στη κατηγορία ότι δεν είναι new αλλα new other εφόσον ήταν σκισμένο το αυτοκόλλητο

- - - Updated - - -

τελικά αποφάσισα να τις δοκιμάσω τις μνήμες
τις έβαλα αρχικά και τις 2 μαζί και σε τρίτο slot είχα τη μανίσια και δεν ξεκινάει ο Η/Υ. μετά τις βάζω μία μία στο slot της μανίσιας και επίσης δε ξεκινάει. χώρια του ότι ζεματάνε πραγματικά
οπότε κάτι δε πάει καλά. δε ξέρω αν χρειάζεται αναβάθμιση κάνα BIOS επσιδή είναι 16άρες
να στείλω μήνυμα στον πωλητή ότι τις δοκίμασα και δε παίζουν ή γενικά να του πω ότι ήταν ανοιγμένες και δε τις θέλω

sdikr
20-07-18, 16:17
όχι δε νομίζω να τις δοκίμασε, δε το πιστεύω βασικά γιατί είναι κάτι σα μεταπωλητής στο UK (stuffusell 99.3% Positive feedback)
από ότι λέει δέχεται επιστροφές αλλά ο αγοραστής πληρώνει τα έξοδα. βέβαια δε ξέρω αν εμπίπτω στη κατηγορία ότι δεν είναι new αλλα new other εφόσον ήταν σκισμένο το αυτοκόλλητο

- - - Updated - - -

τελικά αποφάσισα να τις δοκιμάσω τις μνήμες
τις έβαλα αρχικά και τις 2 μαζί και σε τρίτο slot είχα τη μανίσια και δεν ξεκινάει ο Η/Υ. μετά τις βάζω μία μία στο slot της μανίσιας και επίσης δε ξεκινάει. χώρια του ότι ζεματάνε πραγματικά
οπότε κάτι δε πάει καλά. δε ξέρω αν χρειάζεται αναβάθμιση κάνα BIOS επσιδή είναι 16άρες
να στείλω μήνυμα στον πωλητή ότι τις δοκίμασα και δε παίζουν ή γενικά να του πω ότι ήταν ανοιγμένες και δε τις θέλω

Σε αυτή την περίπτωση του λες οτι δεν δουλεύουν

jap
20-07-18, 16:45
Υποστηρίζει το laptop 2 x 16 γενικά; Και είμαι περίεργος ποιο laptop έχει 3 slots.

mithrandir
20-07-18, 17:23
ναί φίλε μου υποστηρίζει 4χ16GB είναι επαγγελματικό της lenovo σειρά P thinkpad p50

edit
αν θες ψάξε το τελευταίο μοντέλο που θα σηκώνει 128GB p52

jap
20-07-18, 17:35
:oneup: Το είδα, ωραίο θηριάκι.

Andreaslar
25-07-18, 03:31
Έχω βάλει προς πώληση στο ebay ένα αντικείμενο, υψηλή τιμή,~6200€.
Μου ζητάει ένας να το αγοράσει κ να του κάνω μέσω PayPal,request money. Σαν δικαιολογία προβάλει ότι έχει λήξει η κάρτα του στο eBay ενω μέσω PayPal θα τραβηχτουν τα λεφτά από τον linked bank account.

Τι φάση; Πώς θα είναι καλυμμένος μετά αν για οποιοδήποτε λόγο δεν του αρέσει το αντικείμενο κ θέλει να το επιστρέψει; Μέσω του eBay θα είναι καλυμμένος (θεωρητικά)

Γενικά μυριζομαι απάτη. Ο τύπος έχει λογαριασμό από το 2010 κ 7 feedback.
Σαν τόπο έχει Λονδίνο αλλά email για request money έδωσε Ρωσικό (Yandex)

jap
25-07-18, 09:19
Θέμα κάλυψης για αυτόν δεν υπάρχει, καλύπτει και το Paypal, ειδικά εφόσον πρόκειται για αγαθό κι όχι υπηρεσία. Αλλά όλο αυτό είναι παραμύθι, τι θα πει δεν μπορεί να πληρώσει μέσω ebay? Καλό θα είναι να γίνει η συναλλαγή μέσω ebay ώστε να μπορείς κι εσύ (όχι μόνο ο αγοραστής) να τεκμηριώσεις τι πούλαγες και ποια τα χαρακτηριστικά του. Θα συμφωνήσω ότι μάλλον κάτι πάει στραβά. Να ξέρεις πως οι αγγελίες τόσο ψηλής αξίας γίνονται μαγνήτης για απατεώνες, υπάρχουν σενάρια από το να σε πληρώσει με κλεμμένο λογαριασμό τρίτου, μέχρι με διάφορες δικαιολογίες να σε βάλει να στείλεις πριν πάρεις τα χρήματα στα χέρια σου ή να σε βάλει να πληρώσεις εσύ κάτι ως διευκόλυνση αναμένοντας τα χρήματά σου ή να κάνει chargeback μέσω της τράπεζας ή να το παραλάβει να ζητήσει τα λεφτά του πίσω και να σου επιστρέψει ένα τούβλο και πολλά άλλα. Επίσης, ο λογαριασμός με το feedback ίσως να ανήκει σε άλλον κι αυτός που σου γράφει να έχει απλά υποκλέψει τα στοιχεία.

Godian
31-07-18, 03:02
Έχω βάλει προς πώληση στο ebay ένα αντικείμενο, υψηλή τιμή,~6200€.
Μου ζητάει ένας να το αγοράσει κ να του κάνω μέσω PayPal,request money. Σαν δικαιολογία προβάλει ότι έχει λήξει η κάρτα του στο eBay ενω μέσω PayPal θα τραβηχτουν τα λεφτά από τον linked bank account.

Τι φάση; Πώς θα είναι καλυμμένος μετά αν για οποιοδήποτε λόγο δεν του αρέσει το αντικείμενο κ θέλει να το επιστρέψει; Μέσω του eBay θα είναι καλυμμένος (θεωρητικά)

Γενικά μυριζομαι απάτη. Ο τύπος έχει λογαριασμό από το 2010 κ 7 feedback.
Σαν τόπο έχει Λονδίνο αλλά email για request money έδωσε Ρωσικό (Yandex)

Πες του να βάλει τη καινούργια μόλις έρθει. Θα περιμένεις :rofl:

Tecate
03-08-18, 17:57
Έχω βάλει προς πώληση στο ebay ένα αντικείμενο, υψηλή τιμή,~6200€.
Μου ζητάει ένας να το αγοράσει κ να του κάνω μέσω PayPal,request money. Σαν δικαιολογία προβάλει ότι έχει λήξει η κάρτα του στο eBay ενω μέσω PayPal θα τραβηχτουν τα λεφτά από τον linked bank account.

Τι φάση; Πώς θα είναι καλυμμένος μετά αν για οποιοδήποτε λόγο δεν του αρέσει το αντικείμενο κ θέλει να το επιστρέψει; Μέσω του eBay θα είναι καλυμμένος (θεωρητικά)

Γενικά μυριζομαι απάτη. Ο τύπος έχει λογαριασμό από το 2010 κ 7 feedback.
Σαν τόπο έχει Λονδίνο αλλά email για request money έδωσε Ρωσικό (Yandex)

απο τα πιο παλια σκαμ

του κανεις request, βλεπει ποια διεθυνση email χρησιμοποιεις στο paypal σου και σου στελνει ενα αληθοφανες email απο το Paypal οτι τα λεφτα μεταφερθηκαν και καποιο παραμυθι (οτι θα μπουν στο λογαριασμο σου οταν κανεις ship το προιον πχ)

Andreaslar
03-08-18, 21:24
Μου ήρθε email από το eBay ότι ο λογαριασμός είχε παραβιαστεί και πλέον ανακτήθηκε από τον κύριο κάτοχο.

cool11
08-08-18, 20:03
Πολυ σπαμαρισμα πεφτει τωρα τελευταια στο ebay, απο το ιδιο το ebay!
Μερα παρα μερα βλεπω incoming message.
Μπα, λεω, κανενας seller θα ειναι.
Παω, ανοιγω, τι να δω; Προσφορες λεει απο προιοντα του ebay.
Και δεν βλεπω τροπο για unsubscribe.
Υπαρχει;

netman
09-08-18, 01:32
όντως πολύ εκνευριστικό.

k_koulos
09-08-18, 09:39
απο το account πάτε εκεί που λέει αριστερά communication preferences , μετά ανοίγεται χαμηλά στο κέντρο promotions and surveys [εκεί που λέει show] και κάνετε untick την 2 επιλογή [και περιμένουμε να δούμε αν όντως είναι αυτό]

cool11
09-08-18, 10:08
απο το account πάτε εκεί που λέει αριστερά communication preferences , μετά ανοίγεται χαμηλά στο κέντρο promotions and surveys [εκεί που λέει show] και κάνετε untick την 2 επιλογή [και περιμένουμε να δούμε αν όντως είναι αυτό]

Πηγα φιλε μου, αλλα ολα unticked τα εχω. Δεν ειναι αυτο. Αν υπαρχει οντως κατι για να κανουμε βεβαιως.

advantix
09-08-18, 16:34
Από Saved searches θα πρέπει να είναι.
Αν πάς στο Saved searches έχει την επιλογή Delete - Subscribe email περνώντας από πάνω το ποντίκι.

cool11
09-08-18, 20:14
Από Saved searches θα πρέπει να είναι.
Αν πάς στο Saved searches έχει την επιλογή Delete - Subscribe email περνώντας από πάνω το ποντίκι.

Εγω πηγα, δεν ειχα και πολλα, 1 μονο. Το εσβησα. Δεν νομιζω οτι ειναι αυτο ομως που ζηταμε...

advantix
16-08-18, 23:12
Εγω πηγα, δεν ειχα και πολλα, 1 μονο. Το εσβησα. Δεν νομιζω οτι ειναι αυτο ομως που ζηταμε...

Και ; Τελικά σταματήσαν τα email ή ακόμα έρχονται ;

cool11
17-08-18, 15:24
Και ; Τελικά σταματήσαν τα email ή ακόμα έρχονται ;

Δυστυχως ερχονται, ηρθαν κι αλλα...

Alexcxvtr
18-08-18, 17:08
Θέλω να αγοράσω κάτι ογκώδες από Κίνα. Έχω βρει έμπιστο πωλητή με 99.8%.
Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να τον πείσω να στείλει με Direct Priority Mail για αποφυγή τελωνείου;
Το έχει δοκιμάσει κανείς;

spartak
18-08-18, 17:48
Θέλω να αγοράσω κάτι ογκώδες από Κίνα. Έχω βρει έμπιστο πωλητή με 99.8%.
Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να τον πείσω να στείλει με Direct Priority Mail για αποφυγή τελωνείου;
Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Αυτο τον τρόπο ασποτολής τον προσφερει το site banggood. Aν δεν αγορασεις απο εκεί πως να στο προσφερει;

skel
19-08-18, 22:03
Αυτο τον τρόπο ασποτολής τον προσφερει το site banggood. Aν δεν αγορασεις απο εκεί πως να στο προσφερει;

εννοεί λογικά με παρόμοιο τρόπο
αλλά και πάλι δεν νομίζω πως γίνετε

slow
22-08-18, 01:45
Παραγγελία από κίνα 4 Ιανουαρίου, υπάρχει περίπτωση να έρθει ή να το ξεχάσω?

Με καινούριο ρεκόρ 7,5 μηνών τελικά ήρθε στις 16 Αυγούστου, πάμε για το ολυμπιακό καθυστέρησης :lol:

yyy
22-08-18, 07:26
Με καινούριο ρεκόρ 7,5 μηνών τελικά ήρθε στις 16 Αυγούστου, πάμε για το ολυμπιακό καθυστέρησης :lol:

Πάλι καλά. Σε τέτοιες περιπτώσεις, καλό είναι να έχουμε ζητήσει επιστροφή των χρημάτων μας και αν τελικά έρθει η παραγγελία πληρώνουμε και πάλι. Γιατί στην πλειονότητα των περιπτώσεων, δε θα έρθει τίποτα! Μην έχουμε χάσει και τα χρήματα μας ;)

psolord
22-08-18, 11:10
Με καινούριο ρεκόρ 7,5 μηνών τελικά ήρθε στις 16 Αυγούστου, πάμε για το ολυμπιακό καθυστέρησης :lol:

:worthy:

Alexcxvtr
22-08-18, 17:46
Σας έχω όλους για πρωινό.:lol:

Θερμοαγώγιμη πάστα από Κωτσόβολο μέσω δωροεπιταγής ήρθε προχθές 20/8/18.
Πότε έγινε η παραγγελία; Λίγο πριν τα Χριστούγεννα του 2017!
Έκανε 8.5, ναι 8.5, ολόκληρους μήνες να παραδοθεί λόγω έλλειψης στοκ. Από ελληνικό κατάστημα!
Το μόνο που θυμάμαι, γιατί είχα ξεχάσει ότι παρήγγειλα :p, ήταν ένα τηλεφώνημα από Κωτσό τον Μάρτιο για την έλλειψη στοκ.
Αυτά είναι.

jap
22-08-18, 18:44
Αν την είχες προπληρώσει κιόλας, είναι θεούληδες. Γράψε τώρα και μια θετική στο skroutz - όχι για την αγοραστική εμπειρία, επειδή σου έφτιαξαν το κέφι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.