PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 [111] 112 113 114 115 116 117 118 119

jap
24-01-19, 00:47
Τι παραδείγματα είναι τώρα αυτά; Ούτε καφετιέρα θα έπαιρνα γενικά από εξωτερικό ούτε μπουφάν αν δεν το δω από κοντά. Ούτε αυτοκίνητα, καλοριφέρ, λευκές συσκευές. Ίσως κανένα ρουχαλάκι και παπουτσάκι πλην μπουφάν και σίγουρα όχι από Κίνα. Όπως είπα, για τα μεγάλης αξίας υπάρχουν και ελληνικά μαγαζιά.

@cool11, τα reviews βοηθούν αν τα διαβάζεις και δεν στέκεσαι στα νούμερα. Και για το ebay το 98% που λες είναι πολύ μα πολύ χαμηλό, για aliexpress ή για amazon ίσως. Παραδείγματα δεν μπορώ να σου πω αν δεν πεις τι αγοράζεις και τι κριτήρια έχεις (κόστος; ταχύτητα παραλαβής; ξενοιασιά; ). Το λάθος σου είναι ότι προσπαθείς να τα βάζεις όλα σε όπως λες 'patterns', ενώ χρειάζεται απλά κοινή λογική. Η χρήση του ebay και της κάθε πλατφόρμας μπορεί να εξυπηρετεί, αρκεί να μη γίνεται αυτοσκοπός.

slow
24-01-19, 04:25
Και εγώ αυτό θυμόμουν πως έχεις αρκετές μέρες μετά την αναμενόμενη ημερομηνία, αλλά την πάτησα 2 φορές κιόλας και χρειάστηκε να πάω μέσω paypal, δεν το έψαξα παραπάνω τελευταία μέρα απλά στέλνω I did not receive και περιμένω και άλλες δυο βδομάδες μέχρι να το γυρίσω σε claim

Και σε εμένα παραγγελία με Order Date Nov 19, 2018 και Estimated delivery Tuesday, Dec 4, 2018 - Wednesday, Jan 16, 2019 το l'd like to μου δίνει μόνο επιλογή contact seller.
Ψάχνοντας πάτησα στο το Help & Contact (πάνω αριστερά), πατώντας στο Get help with an item that hasn't arrived και διαλέγοντας το αντικείμενο από τις τελευταίες παραγγελίες (έχει όλες τις τελευταίες παραγγελίες ακόμη και αυτές που έχουν λήξει εδώ και αρκετό καιρό) σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις Report an item that hasn't arrived και να προχωρήσεις από εκεί σε case


Να σημειώσω ότι το αντικείμενο που περιμένω δείχνει να είναι "κολλημένο" στην Αθήνα από 8 Δεκεμβρίου σύμφωνα με το tracking (αν μας τα λέει καλά...)

Last scanned date Saturday, Dec 8, 2018
Package location N/A ATHENSAMU
Shipping status In transit
Shipping carrier DHL eCommerce
Tracking number CNAPY*********50
Delivery message ARRIVAL IN COUNTRY

cool11
24-01-19, 10:35
Τι παραδείγματα είναι τώρα αυτά; Ούτε καφετιέρα θα έπαιρνα γενικά από εξωτερικό ούτε μπουφάν αν δεν το δω από κοντά. Ούτε αυτοκίνητα, καλοριφέρ, λευκές συσκευές. Ίσως κανένα ρουχαλάκι και παπουτσάκι πλην μπουφάν και σίγουρα όχι από Κίνα. Όπως είπα, για τα μεγάλης αξίας υπάρχουν και ελληνικά μαγαζιά.

@cool11, τα reviews βοηθούν αν τα διαβάζεις και δεν στέκεσαι στα νούμερα. Και για το ebay το 98% που λες είναι πολύ μα πολύ χαμηλό, για aliexpress ή για amazon ίσως. Παραδείγματα δεν μπορώ να σου πω αν δεν πεις τι αγοράζεις και τι κριτήρια έχεις (κόστος; ταχύτητα παραλαβής; ξενοιασιά; ). Το λάθος σου είναι ότι προσπαθείς να τα βάζεις όλα σε όπως λες 'patterns', ενώ χρειάζεται απλά κοινή λογική. Η χρήση του ebay και της κάθε πλατφόρμας μπορεί να εξυπηρετεί, αρκεί να μη γίνεται αυτοσκοπός.

Το κριτηριο μου ειναι να ερθει το προιον. Ταχυτητα; Δεν με νοιαζει να αργησει, αρκει να μην ξεπερασει τον 1,5 μηνα.
Τι αγοραζω; Τα παντα. Καθε κατηγορια προιοντος, εκτος απο βαρια-μεγαλα, που δεν συμφερει.
Απο μικροπραγματα, τα παντα.

jap
24-01-19, 10:56
Το μόνο που μπορώ έτσι γενικά να πω κι αφού δεν θες να διαβάσεις, είναι να μην αρκείσαι σε feedback 98%, βάλε ένα όριο 99,7% π.χ. Για το ebay και τον τρόπο που λειτουργεί μόνο έτσι ίσως είσαι σε έναν βαθμό εξασφαλισμένος. Αν θέλω να πάρω μια θήκη για το τηλέφωνο ίσως πέσω παρακάτω (το πολύ να την πετάξω ή να με φάει η αγωνία μέχρι να έρθει), αν θέλω να πάρω ένα καλώδιο φόρτισης θα προσπαθήσω να αποφύγω τις κακοτοπιές, με ένα μούφα καλώδιο μπορεί να πάθεις ζημιά. Βέβαια αν στα χ πράγματα που παίρνω πετάω ένα ποσοστό ή χαλάνε γρήγορα παύουν να είναι φτηνότερα, κινέζικα πράγματα φέρνουν και ελληνικά μαγαζιά με την εγγύησή τους και τα όλα τους.

RASTAVIPER
25-01-19, 08:36
Τι παραδείγματα είναι τώρα αυτά; Ούτε καφετιέρα θα έπαιρνα γενικά από εξωτερικό ούτε μπουφάν αν δεν το δω από κοντά. Ούτε αυτοκίνητα, καλοριφέρ, λευκές συσκευές. Ίσως κανένα ρουχαλάκι και παπουτσάκι πλην μπουφάν και σίγουρα όχι από Κίνα. Όπως είπα, για τα μεγάλης αξίας υπάρχουν και ελληνικά μαγαζιά.

Ετσι.
Επιβεβαίωσες ακριβώς το σχόλιό μου.

Δεν αγοράζεις τέτοια αντικείμενα, οπότε δεν έχεις λόγο να αγοράσεις από αυτά τα καταστήματα.
Από την άλλη γιατί να κράξεις ένα μαγαζί που δεν ψωνίζεις από εκεί;
Σα να λέει κάποιος, δεν μου αρέσει μια συγκεκριμένη κουζίνα και χωρίς να είμαι πελάτης του συγκεκριμένου εστιατορίου, κάθομαι και το κράζω ότι δεν είναι για καλό φαγητό εκεί..

yyy
29-01-19, 20:39
Ποια η χρησιμότητα του "Add to cart"; Βλέπω ότι βάζει τα προϊόντα στο καλάθι, αλλά μου βγάζει το συνολικό ποσό πληρωμής σε USD αντί του AUD που είναι τα προϊόντα!! Η χρήση του είναι για να κάνεις μια φορά μόνο τη διαδικασία πληρωμής;

ioetisap
02-02-19, 15:47
1. i) Τα περισσότερα κολλημένα που είχα αναφέρει (και άλλα πρόσθετα) νωρίτερα δεν ήρθαν. Από την δικιά μου δηλαδή οπτική η κατάσταση στο Ελ.Βεν. επανήλθε στην πρότερη απελπιστική κατάσταση.
ii) Αν θα έρθουν με το πάσο τους δεν ξέρω· έχω βαρεθεί να ασχολούμαι με αρχείο και καθυστερήσεις μηνών (είτε φταίνει οι πωλητές είτε οι διεθνείς ταχυδρομικές/μεταφορικές είτε το τελωνείο/ταχυδρομείο στο Ελ.Βεν.) όπως έκανα παλιότερα οπότε με το που περνά η δηλωθείσα εκτιμηθείσα τελική ημερομηνία παραδόσεως κατ'ευθείαν case στο eΒay.

2. Κάτι που ανακάλυψα προσφάτως και είπα ας το μοιρασθώ:
ΑΝ Η ΕΠΙΛΟΓΗ I didn't receive it ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ (στους 2 μήνες ακριβώς από την ημερομηνία παραγγελίας εξαφανίζεται κατά την εμπειρία μου) επειδή παρήλθε η όποια ημερομηνία του eBay πριν ανοίξετε case στο PayPal μπορείτε πρώτα να δοκιμάσετε πρώτα αυτό στο eBay (δεν ξέρω ποιο το περιθώριο· δείτε σχετικά παρακάτω):

*Get help with an item that hasn't arrived (https://www.ebay.com/help/buying/returns-refunds/get-help-item-hasnt-arrived?id=4042) ->
*κλικ στο μπλε κουμπί (κάτω) (ή κατ'ευθείαν στο λινκ ανα λειτουργεί) Report an item that hasn't arrived (https://www.ebay.com/help/action?topicid=4042) ->
*κλικ στο Get started.

Αυτό θα σας βγάλει μια γαλαρία εικονιδίων με όλες τις αγορές σας κατά χρόνον· βρείτε λοιπόν το σχετικό αντικείμενο και επιλέξτε το.
Θα σας πάει (ενδεχομένως, δεν ξέρω ποια η προθεσμία εδώ αλλά πάντως λειτούργησε για πράγματα για τα οποία είχε εξαφανισθεί η αναφερθείσα επιλογή από την στήλη δίπλα τους) σε σελίδα ανοίγματος case.

psolord
02-02-19, 15:57
Όλα αυτά είναι πολύ χρήσιμα, αλλά αν κάποιος δεν έχει κρατήσει τα links, μπορεί απλά να googleαρει "ebay resolution center" και να ακολουθήσει τα βήματα από εκεί. :)

ioetisap
02-02-19, 16:09
Όντως το ίδιο είναι.
Σωστό.
Η ουσία όμως είναι ασχέτως διαδρομής, απλά να έχει υπ'όψιν ο κόσμος ότι ενδέχεται να μπορούν να ανοίξουν case ακόμα κι αν έχει εξαφανισθεί η επιλογή I didn't receive it από την στήλη δίπλα στην παραγγελία (εγώ αυτό δεν το ήξερα ή τουλάχιστον δεν το θυμόμουν).

- - - Updated - - -


Ποια η χρησιμότητα του "Add to cart"; Βλέπω ότι βάζει τα προϊόντα στο καλάθι, αλλά μου βγάζει το συνολικό ποσό πληρωμής σε USD αντί του AUD που είναι τα προϊόντα!! Η χρήση του είναι για να κάνεις μια φορά μόνο τη διαδικασία πληρωμής;

Ναι ενιαία (ανά νόμισμα όμως). Και για να μην πάς μπρος και πίσω αν συνεχίζεις να ψάχνεις εν τω μεταξύ· επίσης μπορείς να κάνεις save for later τα εκεί αντικείμενα.
Καλάθι αγορών εξ ορισμού.

kmpatra
11-02-19, 21:32
Αγορα θηκης και tempered glass απο Ισπανια μεσω ebay:
Παραγγελία 24/12, αποστολή 27/12 εκτιμώμενη παραλαβή 5/2. Δεν ήρθε τίποτα. Πριν 3-4 μέρες ανοιξα case στο ebay και ο πωλητής θέλει να στείλει καινούργια. Αναμονή δηλαδή αλλο τόσο. Πρώτη φορά δεν παραλαμβάνω και δεν ξέρω αν συμφέρει να μπω στη διαδικασία ή να επιμείνω για refund...
*Αποστολή εντος ΕΕ δικαιολογείται με τέτοια καθυστέρηση? Το είδα και σε αλλους πωλητές

sdikr
11-02-19, 23:35
Ακόμα περιμένω πακέτο απο τον Νοέμβρη όπως και αρκετοί άλλοι.
Ενώ πακέτο που έφυγε μετά τις 15 Ιανουαρίου έχει φτάσει στα χέρια μου

Πες του να σου κάνει refund Και κάνεις μετά ξανά παραγγελία

netman
12-02-19, 01:17
Αγορα θηκης και tempered glass απο Ισπανια μεσω ebay:
Παραγγελία 24/12, αποστολή 27/12 εκτιμώμενη παραλαβή 5/2. Δεν ήρθε τίποτα. Πριν 3-4 μέρες ανοιξα case στο ebay και ο πωλητής θέλει να στείλει καινούργια. Αναμονή δηλαδή αλλο τόσο. Πρώτη φορά δεν παραλαμβάνω και δεν ξέρω αν συμφέρει να μπω στη διαδικασία ή να επιμείνω για refund...
*Αποστολή εντος ΕΕ δικαιολογείται με τέτοια καθυστέρηση? Το είδα και σε αλλους πωλητές
πιστεύω ότι και ο τύπος περιμένει τις θηκες από Κίνα :p
refund και αν θες ξανά παραγγελία

Godian
13-02-19, 17:43
Αγορα θηκης και tempered glass απο Ισπανια μεσω ebay:
Παραγγελία 24/12, αποστολή 27/12 εκτιμώμενη παραλαβή 5/2. Δεν ήρθε τίποτα. Πριν 3-4 μέρες ανοιξα case στο ebay και ο πωλητής θέλει να στείλει καινούργια. Αναμονή δηλαδή αλλο τόσο. Πρώτη φορά δεν παραλαμβάνω και δεν ξέρω αν συμφέρει να μπω στη διαδικασία ή να επιμείνω για refund...
*Αποστολή εντος ΕΕ δικαιολογείται με τέτοια καθυστέρηση? Το είδα και σε αλλους πωλητές

Πες του στείλε μου τα λεφτά πίσω και κάνε νέα παραγγελία να έχεις του κεφάλι σου ήσυχο

- - - Updated - - -

Εγώ περιμένω πολλά πράγματα που δεν ήρθαν ποτέ. Στυλό xiaomi 90 μέρες.
Και άλλα πολλά φυσικά..... Θα είναι σίγουρα στο τελωνείο και θα κάθονται
Θα πήξει και τον μελάνι μέσα στο κρύο :rofl:

kmpatra
13-02-19, 19:28
Τα λεφτα τελικά μου τα επεστρεψε χωρις πολλα πολλα. Του αδελφού μου (για λογαριασμό του οποίου έγινε παραγγελία για να "ντύσει" ενα δεύτερο κινητό που είχε) του κόπηκε η όρεξη με όλα αυτά οπότε δε βλέπω να ξανακάνουμε παραγγελία

jap
13-02-19, 19:49
Επειδή λες Ισπανία, θήκες φτηνές για κινητό έχω παραγγείλει 2-3 φορές από εκεί, ίσως κι από τον ίδιο πωλητή. Δεν είχα κάποιο πρόβλημα, ίσως αξίζει να κάνετε άλλη μία προσπάθεια, θέματα συμβαίνουν σε όλους.

Αν θες πάντως, αν δεν έχετε κάποιο μαγαζί με ποικιλία κοντά, εγώ προτείνω να γραφτείς στο ebnb.gr, κάθε τόσο στέλνει email με προσφορούλες με δωρεάν μεταφορικά, έτσι συμφέρει. Εγώ εδώ κοντά έχω το stoucky, τα παραγγέλνω γιατί δεν έχει τα πάντα σε στοκ και σε 2-3 μέρες πάω και τα παραλαμβάνω. Τιμές δεν έχουν σαν του ebay, αλλά θα τις έλεγα συγκρίσιμες αν δεν πληρώσεις και μεταφορικά. Και είναι εντάξει μαγαζιά. Εννοείται υπάρχουν κι άλλα.

kmpatra
14-02-19, 12:32
Mobil crazy καπως ετσι ηταν ο πωλητής. Με καλες κριτικες. Οντως αν εβλεπα νωρίτερα οτι ειναι γενικευμενο το θεμα ισως εκανα πιο πολυ υπομονη.
Για το αλλο που λες,η θηκη που θελαμε δεν βρισκοταν ευκολα Ελλάδα (σχετικά παλιοτερο μοντελο αλκατελ). Το ξερω το μαγαζί,μια χαρά πράγματα έχει.

jap
14-02-19, 12:41
Ο δικός μου είναι αυτός (http://www.ebaystores.co.uk/todophonestore), παρόμοια πράγματα έχει σε ποιότητα και τιμές. Έχεις δίκιο, το θέμα σου είναι πού θα βρεις για το συγκεκριμένο μοντέλο, εγώ μάλλον θα ξαναδοκίμαζα με τον ίδιο πωλητή.

ioetisap
17-02-19, 02:22
Αισίως από καμμιά δεκαριά έχω φθάσει στις 15.
15 παραγγελίες δηλαδή μικροδεμάτων τεθείσες από Νοέμβρη 22 έως Δεκέμβρη 22 αγνοούνται (έχοντας φθάσει οι περισσότερες Ελλάδα βάσει του tracking).
Και συνεχώς -άμα τη λήξει της τελικής προθεσμίας- προστίθενται νέες αγνοούμενες.
Λαμπρά.

sdikr
20-02-19, 01:13
Σήμερα έσκασε μύτη πακετάκι που στάλθηκε 20 με 30 Νοέμβρη, ελπίζω να έρθουν και τα υπόλοιπα

psolord
20-02-19, 03:03
Καλα εχω παρει 7-8 refunds απο μικροδεματα που δεν εχουν ερθει. Θα γινω υποπτος για απατη στο τελος.:cry:

johnyb98
27-02-19, 00:39
Μία ερώτηση, επειδή δεν ξέρω από τους φόρους και τα τελωνεία.

Ας πάρουμε για παράδειγμα αυτό το προϊόν:

https://www.ebay.co.uk/itm/Wilkinson-Sword-Double-Edge-Razor-Blades/331051532781?epid=1805388243&hash=item4d143581ed:m:m2vSpOjcD21_4zR3KIJRF_Q:rk:9:pf:0

Κάπου εκεί χαμηλά, λέει ένα

VAT number: GB 170963885

Αυτό σημαίνει πως, εάν κάποιος το παραγγείλει, τελικά θα πληρώσει παραπάνω; Κάποιο φόρο, που είναι μάλλον τελωνείο ή κάποιος άλλος; Ή όχι; Θα πληρώσει μόνο το κόστος πάνω-πανω στη σελίδα;

Ευχαριστώ !

thourios
27-02-19, 00:42
τελωνείο από Ηνωμένο βασίλειο όχι δεν πληρώνεις τουλάχιστον ακόμα. ΦΠΑ ναι.

johnyb98
27-02-19, 00:49
Ok. Οπότε, εάν είναι τελική τιμή σε paypal ας πούμε 10 euros, 10 euros θα μου έρθει. Υποτίθεται ότι στα 10 euros είναι μέσα καί το ΦΠΑ από Αγγλία. Σωστά?

thourios
27-02-19, 00:51
'Ότι τελικό ποσό βγάλει πριν την οριστική παραγγελία.

johnyb98
27-02-19, 00:53
Σας ευχαριστώ !!

japetus
27-02-19, 02:13
Κάτι περίεργο που μου έτυχε..
Παραγγέλνω προϊόν από aliexpress αξίας γύρω στα 8 ευρώ και αφού ολοκληρωθεί η παραγγελία μου στέλνει μήνυμα ο πωλητής ότι θα χρειαστεί να του στείλω άλλο 1.5 ευρώ για να καλύψει τα ταχυδρομικά έξοδα που δεν τα είχε υπολογίσει σωστά.. Τον αγνοώ θεωρώντας ότι μπλοφάρει και μυρίζομαι απάτη και πιστεύοντας ότι εφόσον δεν τον πληρώσω θα την ακυρώσει, παραγγέλνω την επόμενη ημέρα το ίδιο προϊόν -με αναδιαμορφωμένη τιμή- και δυστυχώς κατά σύμπτωση τυχαίνει να είναι από πίσω ο ίδιος πωλητής...
Τσεκάρω μετά από δυο μέρες και τα πακέτα έχουν αποσταλεί και τα δυο και μου έχει στείλει και αριθμούς συστημένων (κανονικούς, με R)...
Πέρασαν οι μέρες και λαμβάνω μήνυμα από aliexpress ότι η παραγγελία μου παρελήφθη και να φροντίσω να αφήσω feedback. Παραξενεύομαι μια που δεν είχα λάβει ειδοποιητήριο, κοιτάω στο τράκιγκ των ΕΛΤΑ, το ένα πακέτο παρελήφθη από Πειραιά και το άλλο από Χανιά ενώ έπρεπε να έρθουν Β.Ελλάδα...
Άνοιξα disputes και για τα δύο, ο πωλητής μου είπε ότι μπορεί να έγινε λάθος στους αριθμούς τράκιγκ και απλά ανανέωσε το χρόνο αναμονής, αλλά είμαι λίγο επιφυλακτικός για το αν θα με δικαιώσει το άλι καθώς τα πακέτα φαίνεται ότι παρελήφθησαν.....
Να κάνει δυο φορές λαθος για το ίδιο προϊόν μου φαίνεται πολύ για να είναι σύμπτωση, μάλλον είναι απατεωνιά και μένει να δώ τί θα αποφανθεί το dispute.

RASTAVIPER
27-02-19, 08:32
Μία ερώτηση, επειδή δεν ξέρω από τους φόρους και τα τελωνεία.

Ας πάρουμε για παράδειγμα αυτό το προϊόν:

https://www.ebay.co.uk/itm/Wilkinson-Sword-Double-Edge-Razor-Blades/331051532781?epid=1805388243&hash=item4d143581ed:m:m2vSpOjcD21_4zR3KIJRF_Q:rk:9:pf:0

Κάπου εκεί χαμηλά, λέει ένα

VAT number: GB 170963885

Αυτό σημαίνει πως, εάν κάποιος το παραγγείλει, τελικά θα πληρώσει παραπάνω; Κάποιο φόρο, που είναι μάλλον τελωνείο ή κάποιος άλλος; Ή όχι; Θα πληρώσει μόνο το κόστος πάνω-πανω στη σελίδα;

Ευχαριστώ !

To VAT είναι το ΦΠΑ και καμία σχέση δεν έχει με τελωνείο.
Επειδή μάλλον είναι επίσημος πωλητής πρέπει να το αναφέρει στις αγγελίες του.
Η τιμή όμως είναι αυτή που γράφει, δεν έχει έξτρα φόρο.

sdikr
27-02-19, 11:16
Κάτι περίεργο που μου έτυχε..
Παραγγέλνω προϊόν από aliexpress αξίας γύρω στα 8 ευρώ και αφού ολοκληρωθεί η παραγγελία μου στέλνει μήνυμα ο πωλητής ότι θα χρειαστεί να του στείλω άλλο 1.5 ευρώ για να καλύψει τα ταχυδρομικά έξοδα που δεν τα είχε υπολογίσει σωστά.. Τον αγνοώ θεωρώντας ότι μπλοφάρει και μυρίζομαι απάτη και πιστεύοντας ότι εφόσον δεν τον πληρώσω θα την ακυρώσει, παραγγέλνω την επόμενη ημέρα το ίδιο προϊόν -με αναδιαμορφωμένη τιμή- και δυστυχώς κατά σύμπτωση τυχαίνει να είναι από πίσω ο ίδιος πωλητής...
Τσεκάρω μετά από δυο μέρες και τα πακέτα έχουν αποσταλεί και τα δυο και μου έχει στείλει και αριθμούς συστημένων (κανονικούς, με R)...
Πέρασαν οι μέρες και λαμβάνω μήνυμα από aliexpress ότι η παραγγελία μου παρελήφθη και να φροντίσω να αφήσω feedback. Παραξενεύομαι μια που δεν είχα λάβει ειδοποιητήριο, κοιτάω στο τράκιγκ των ΕΛΤΑ, το ένα πακέτο παρελήφθη από Πειραιά και το άλλο από Χανιά ενώ έπρεπε να έρθουν Β.Ελλάδα...
Άνοιξα disputes και για τα δύο, ο πωλητής μου είπε ότι μπορεί να έγινε λάθος στους αριθμούς τράκιγκ και απλά ανανέωσε το χρόνο αναμονής, αλλά είμαι λίγο επιφυλακτικός για το αν θα με δικαιώσει το άλι καθώς τα πακέτα φαίνεται ότι παρελήφθησαν.....
Να κάνει δυο φορές λαθος για το ίδιο προϊόν μου φαίνεται πολύ για να είναι σύμπτωση, μάλλον είναι απατεωνιά και μένει να δώ τί θα αποφανθεί το dispute.

Κάποια στιγμή που μου είχε συμβεί κάτι παραπλήσιο άνοιξα dispute και είπα πως η διεύθυνση μου είναι αυτή, το δέμα πήγε αλλού και μου επιστρέψανε τα χρήματα μου απο το ali

japetus
27-02-19, 11:24
Κάποια στιγμή που μου είχε συμβεί κάτι παραπλήσιο άνοιξα dispute και είπα πως η διεύθυνση μου είναι αυτή, το δέμα πήγε αλλού και μου επιστρέψανε τα χρήματα μου απο το ali

Ναι, δεν ξέρω τί παίχτηκε με τον πωλητή... Σήμερα το πρωί είχε συμφωνήσει με το dispute και επέστρεψε τα χρήματα, πρώτη φορά βλέπω να το κάνει κάποιος πωλητής τόσο άμεσα χωρίς να περιμένει να παρέμβει το άλι, μάλλον έχει λερωμένη τη φωλιά του, ίσως να το έχει κάνει και σύστημα..
Τζάμπα πάντως ο χρόνος που περίμενα... Ήθελα ένα, παρήγγειλα δύο, και τελικά μετά από δυο μήνες δεν πήρα και τίποτα :-)

ranger
27-02-19, 12:54
To VAT είναι το ΑΦΜ και καμία σχέση δεν έχει με τελωνείο.
Επειδή μάλλον είναι επίσημος πωλητής πρέπει να το αναφέρει στις αγγελίες του.
Η τιμή όμως είναι αυτή που γράφει, δεν έχει έξτρα φόρο.

Σχεδόν.
To VAT είναι το ΦΠΑ, όχι το ΑΦΜ. Αυτό που δίνει ο πωλητής είναι το VATIN δηλαδή το VAT number αν θες για κάποιο λόγο να πάρεις πίσω το ΦΠΑ, πχ αν έχεις εταιρεία. Απλά το λέει VAT από συνήθεια

RASTAVIPER
27-02-19, 15:12
Σχεδόν.
To VAT είναι το ΦΠΑ, όχι το ΑΦΜ. Αυτό που δίνει ο πωλητής είναι το VATIN δηλαδή το VAT number αν θες για κάποιο λόγο να πάρεις πίσω το ΦΠΑ, πχ αν έχεις εταιρεία. Απλά το λέει VAT από συνήθεια

Ωχ, σωστός αυτό ηθελα να γράψω.

Επίσης, τα τελευταία ποστ ειναι ολα οφφτοπικ, αφου αφορά το Αλι.
Yπάρχει άλλο θέμα για τις online αγορές.

Godian
27-02-19, 23:28
Καλα εχω παρει 7-8 refunds απο μικροδεματα που δεν εχουν ερθει. Θα γινω υποπτος για απατη στο τελος.:cry:

Και εγώ για καμιά 10ρια.αστα φίλε για κλείσιμο πάνε

psolord
28-02-19, 01:10
To ebay παει για κλεισιμο ή οι συγκεκριμενοι πωλητες; Γιατι οι πωλητες ειναι πολλοι.

Δε ξερω τι γινεται πραγματικα. Ειτε δε τα στελνουν καθολου ή που τα ψηριζουν στο τελωνειο ή στο ταχυδρομειο. Μπορει να εχουν κανα μοτιβο να στελνουν 1 στα 5 ξερω γω.

Μου κανει εντυπωση που καποιοι πωλητες αρχιζουν τα no, please, friend, wait etc και αλλοι απλα κανουν το refund και τελος.

Υποθετω οτι αυτοι που κλαινε, οντως το εστειλαν και "χαθηκε" ενω αυτοι που δε λενε τιποτα, δε το ειχαν στειλει και λενε φτου, μας πιασανε.

japetus
28-02-19, 01:25
Είναι θέμα των Ελτα... Και εγώ έχω αρκετά refunds από αγορές των τελευταίων μηνών και σήμερα και χθες παρέλαβα τελικά δυο από αυτές για τις οποίες έχω ήδη αποζημιωθεί, που είχαν σταλεί Νοέμβριο...
Το θέμα είναι ότι βλέποντας αυτήν την κατάσταση, οι πωλητές στο ebay αναπροσαρμόζουν τα δεδομένα τους και αν θεωρήσουν ότι δεν τους συμφέρει, μπορούν να βάλουν την Ελλάδα στη λίστα με τις χώρες στις οποίες δεν κάνουν αποστολή, ή να ζητάνε υποχρεωτικά έξτρα κόστος για αποστολή μόνο ως συστημένων.

Veldrin
28-02-19, 02:15
Είναι θέμα των Ελτα... Και εγώ έχω αρκετά refunds από αγορές των τελευταίων μηνών και σήμερα και χθες παρέλαβα τελικά δυο από αυτές για τις οποίες έχω ήδη αποζημιωθεί, που είχαν σταλεί Νοέμβριο...
Το θέμα είναι ότι βλέποντας αυτήν την κατάσταση, οι πωλητές στο ebay αναπροσαρμόζουν τα δεδομένα τους και αν θεωρήσουν ότι δεν τους συμφέρει, μπορούν να βάλουν την Ελλάδα στη λίστα με τις χώρες στις οποίες δεν κάνουν αποστολή, ή να ζητάνε υποχρεωτικά έξτρα κόστος για αποστολή μόνο ως συστημένων.

Όποτε έχω Έλληνα αγοραστή από ebay, εννοείται πως θα το βάλω συστημένο και πλήρως ασφαλισμένο γιατί έχω κάθε λόγο να μην εμπιστεύομαι τα ΕΛΤΑ.

Είχα στείλει έναν φακό τον Ιούνιο που πέρασε, και έφτασε Οκτώβρη. Ευτυχώς που ο άνθρωπος είχε το φιλότιμο να με ενημερώσει και να τα βρούμε μεταξύ μας.

Την ίδια στιγμή που στέλνω non-tracked Ιαπωνία, και φτάνει σε 4 εργάσιμες.

RASTAVIPER
28-02-19, 08:50
To ebay παει για κλεισιμο ή οι συγκεκριμενοι πωλητες; Γιατι οι πωλητες ειναι πολλοι.

Δε ξερω τι γινεται πραγματικα. Ειτε δε τα στελνουν καθολου ή που τα ψηριζουν στο τελωνειο ή στο ταχυδρομειο. Μπορει να εχουν κανα μοτιβο να στελνουν 1 στα 5 ξερω γω.

Μου κανει εντυπωση που καποιοι πωλητες αρχιζουν τα no, please, friend, wait etc και αλλοι απλα κανουν το refund και τελος.

Υποθετω οτι αυτοι που κλαινε, οντως το εστειλαν και "χαθηκε" ενω αυτοι που δε λενε τιποτα, δε το ειχαν στειλει και λενε φτου, μας πιασανε.
Υπαρχουν καλοι και κακοι πωλητες και μετα υπαρχουν και τα ελτα.
Μην κοιταμε μονο την καμπουρα μας, οταν αποδεδειγμενα φταινε τα ταχυδρομεια πολλες φορες.
Το Εβαυ μια χαρα ειναι και εχει σωσει πολυ κοσμο.

ioetisap
28-02-19, 15:28
Έτι μια περιπλοκή:
Laos Post αλληλογραφία δεν παραδίδεται, παραμένει στο Ελ.Βεν.
Το είχα διαβάσει σε σχετικό νήμα στο Ινσόμνια, το επιβεβαίωσα επικοινωνώντας ο ίδιος με τα ΕΛΤΑ.

Άντε να βγάλεις άκρη τώρα με τους Κινέζους: έχω 2 παλιά δέματα εν αναμονή με LAOPH (περιλαμβάνονται σε αυτά που έχω αναφέρει) και έχω ήδη ακυρώσει τις προάλλες ένα τρίτο που πρόλαβα.
Το τελευταίο όμως που ζήτησα κατά την παραγγελία προχθές ρητώς να μην το στείλει με Λάος Ποστ ο Κινέζος πωλητής έκανε τον Κινέζο και το έστειλε ούτως ή άλλως έτσι (σήμερα εμφανίσθηκε στην παραγγελία αριθμός LAOPH).:mad:

Και ακόμα χειροτερα και γενικότερα με το eBay πώς να παραγγέλνει κάποιος τώρα αφού δεν ξέρει εκ των προτέρων ποιας χώρας το Ταχυδρομείο θα χρησιμοποιηθεί οέο;!;!

sdikr
28-02-19, 15:34
Σου είπανε για πιο λόγο δεν τα παραδίδουν;

stelakis1914
28-02-19, 15:38
Εγώ είχα παραλαβή μέσα στον περασμένο Δεκέμβριο, από κινεζοπαραγγελία μέσω Laos post.

ioetisap
28-02-19, 15:40
Σου είπανε για πιο λόγο δεν τα παραδίδουν;

Δες εδώ (https://www.insomnia.gr/forums/topic/473757-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C/?page=585).
Τίποτα παραπάνω δεν έμαθα, δεν μου είπαν (αν διαβάσεις σ'αυτό το νήμα κάποιος-οι ισχυρίζονται ότι το Laos Post χρωστά της Μιχαλούς· το αναφέρω με επιφυλάξεις καθώς δεν έχω βρει επίσημη ή σοβαρή επιβεβαιούσα πηγή).


Εγώ είχα παραλαβή μέσα στον περασμένο Δεκέμβριο, από κινεζοπαραγγελία μέσω Laos post.

Ναι και εγώ και άλλοι είχαμε προφανώς παλιότερα τέτοιες παραλαβές.
Αλλά μιλάμε για πρόσφατη εξέλιξη μάλλον...

sdikr
28-02-19, 16:13
Δες εδώ (https://www.insomnia.gr/forums/topic/473757-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C/?page=585).
Τίποτα παραπάνω δεν έμαθα, δεν μου είπαν (αν διαβάσεις σ'αυτό το νήμα κάποιος-οι ισχυρίζονται ότι το Laos Post χρωστά της Μιχαλούς· το αναφέρω με επιφυλάξεις καθώς δεν έχω βρει επίσημη ή σοβαρή επιβεβαιούσα πηγή).



Ναι και εγώ και άλλοι είχαμε προφανώς παλιότερα τέτοιες παραλαβές.
Αλλά μιλάμε για πρόσφατη εξέλιξη μάλλον...

Σε ευχαριστώ για το λινκ, απο ότι λένε μάλλον τα ΛΑΟΣ post δεν τηρούν τις συμφωνίες που έχουν γενικά τα ταχυδρομεία ανα τον κόσμο και έχουν αφήσει χρωστούμενα σε ΕΛΤΑ (και άλλα ταχυδρομεία ανα τον κόσμο).
Τουλάχιστον να μην νιώθω άσχημα οτι φταίνε τα ΕΛΤΑ για το dispute προς τον Κινέζο,

ioetisap
28-02-19, 18:34
Λαμπρά (https://www.insomnia.gr/forums/topic/473757-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C/?do=findComment&comment=57058346).
Άντε να βγάλουμε άκρη τώρα, λοτταρία τελείως...

jap
28-02-19, 18:48
Λαμπρά! Να δω ημερομηνίες να ανοιξω case για ενα τζαμακι με κοστος 2 ευρώ. Κρίμα και ηταν απο τις γρήγορες περιπτώσεις όσα ερχονταν με λαος ποστ.

psolord
06-03-19, 12:24
Ήρθε σήμερα μικροδεματάκι, από μέσα-τέλη Νοεμβρίου! nice!

Άντε πάλι συνεννοήσεις με τους πωλητές...

badweed
06-03-19, 12:36
νομιζω ειδα σε επιστροφες χρηματων οτι τα ποσα ησαν μικροτερα κατα 5-10 cents στα 4 εως 9 ευρω , και λεω νομιζω γιατι μπορει να επαιξε μετατροπες απο αλλα νομισματα σε ευρω και να χαθηκαν εκει . παντως το ποσο επιστροφης ηταν μικροτερο .
ξερετε αν κραταει το paypal την προμηθεια του ή (ακομη χειροτερα ) αν παιρνει και προμηθεια κατα τις επιστροφες χρηματων ;

sdikr
06-03-19, 12:41
νομιζω ειδα σε επιστροφες χρηματων οτι τα ποσα ησαν μικροτερα κατα 5-10 cents στα 4 εως 9 ευρω , και λεω νομιζω γιατι μπορει να επαιξε μετατροπες απο αλλα νομισματα σε ευρω και να χαθηκαν εκει . παντως το ποσο επιστροφης ηταν μικροτερο .
ξερετε αν κραταει το paypal την προμηθεια του ή (ακομη χειροτερα ) αν παιρνει και προμηθεια κατα τις επιστροφες χρηματων ;

Όταν πληρώνεις σε δολάρια θα σου επιστρέψουν δολάρια, όποτε παίζει ανάλογα με την ισοτιμία, πχ αν εσύ πλήρωσες με ισοτιμία 1 ευρώ = 2 δολάρια αν όταν σου τα επιστρέψουν είναι 2 δολάρια 0,80 ευρώ θα πάρεις 0,80 ή μπορεί και μερικές φορές να είναι 2 δολάρια 1.5 ευρώ :p

psolord
06-03-19, 12:42
Δε νομιζω. Σου αναφερει και την αρχικη αγορα οταν σου κανει refund και το ποσο ειναι ιδιο.

- - - Updated - - -

Α ναι παιζει και το νομισμα, σωστα. Παντως οτι βγαινει, μπαινει!

badweed
06-03-19, 12:47
:oneup: ευχαριστω

ioetisap
07-03-19, 04:07
Ήρθε σήμερα μικροδεματάκι, από μέσα-τέλη Νοεμβρίου! nice!

Άντε πάλι συνεννοήσεις με τους πωλητές...
Πώς γίνεται εγώ να είμαι τόσο γκαντέμης οέο;
Μόνο εγώ πέφτω σε σάκους τα περιεχόμενα των οποίων πχ τα στοιχεία της φύσεως καταστρέφουν;!;!
Διψήφια δεματάκια μου αγνοούνται, ανάθεμα την στατιστική και τις πιθανότητές μου ανάθεμα...

ΥΓ Α ξέχασα, ένα πολύ πιο πρόσφατο (μέσων Ιανουαρίου) που ήρθε εχθές ήταν από αυτά που κατά τα ΕΛΤΑ δεν θα έρχονταν ποτέ επειδή ήταν με Laos Pοst.
Βγάλε άκρη στο τετράγωνο, στον κύβο...

jap
07-03-19, 09:01
Κι εμένα ήρθε αυτή την εβδομάδα αγνοούμενο πακετάκι με LAOS Post, άφιξη στην Ελλάδα εδώ και κανένα μήνα. Με το νέο αυτοκολλητάκι που βάζουν τα ΕΛΤΑ σε όλα τα δεματάκια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.