PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 [112] 113 114 115 116 117 118 119

psolord
07-03-19, 14:11
Ήρθε και δεύτερο αγνοούμενο και σε εμένα σήμερα.

Το πρόβλημα τώρα ξέρετε ποιο είναι; Ότι σε μερικά από αυτά, έχω παραγγείλει ήδη άλλα, από άλλους πωλητές και τώρα πρέπει να διπλοπληρώσω.

badweed
07-03-19, 14:25
Ήρθε και δεύτερο αγνοούμενο και σε εμένα σήμερα.

Το πρόβλημα τώρα ξέρετε ποιο είναι; Ότι σε μερικά από αυτά, έχω παραγγείλει ήδη άλλα, από άλλους πωλητές και τώρα πρέπει να διπλοπληρώσω.

εγω τους το λεω οτι τα εχω ξαναπαραγγειλει και τους αφηνω να δεκτουν οτι δεν θα παρουν τα χρηματα . αν μου προτεινουν τροπο αυτοματο οπως παραγγειλα για να τα στειλω πισω , με χαρα να το κανω , συνηθως μολις τους παρουσιασεις το κοστος επιστροφης , στα χαριζουν . ειναι πολλα μικροπραγματα που τα ψωνιζω απο περιεργεια , οχι οτι μου ειναι απαραιτητα . ε δεν θα την πληρωσω διπλα .
μονο μια φορα που ενας εκανε λαθος και μου εστειλε αντι για ενα , δεκα αντικειμενα και αργησαν κανα 4 μηνο , βρηκα καπου να τα πουλησω και του εστειλα την διαφορα .
η σε αλλες περιπτωσεις που μολίς εχω παρει refund , ερθει το αντικειμενο ,τοτε το ξαναπληρωνω , αν περασει λιγος καιρος μετα το διμηνο ,δεν ασχολουμαι πλεον .

ioetisap
07-03-19, 17:50
Κι εμένα ήρθε αυτή την εβδομάδα αγνοούμενο πακετάκι με LAOS Post, άφιξη στην Ελλάδα εδώ και κανένα μήνα. Με το νέο αυτοκολλητάκι που βάζουν τα ΕΛΤΑ σε όλα τα δεματάκια.
Δεν βάζουν σε όλα (αναφορικά με το μπλε πάντα αυτοκόλλητο των ΕΛΤΑ).
Ή τουλάχιστον το δικό μου δείγμα δείχνει το τελείως αντίθετο από αυτό που λες.

jap
07-03-19, 17:58
Ναι, δίκιο έχεις, βιάστηκα να βγάλω συμπέρασμα, από δείγμα 3 δεμάτων που παρέλαβα σε 2 εβδομάδες, όλα παραγγελίες της νέας χρονιάς. Ήταν όλα ψιλο-ογκώδη (λίγο μεγαλύτερα από φάκελο) untracked, με γαλάζιο ανοικτό αυτοκόλλητο των ΕΛΤΑ, σαν να ήταν δέμα. Έχει και tracking, το οποίο βέβαια είναι παντελώς άχρηστο αφού το βάζουν εδώ. Μπορεί να έχουν υπάρξει εσωτερικά θέματα και να θέλουν στατιστικά να ξέρουν τι πάει στραβά. Πάντως το ενθαρρυντικό είναι ότι τα περί Λάος θέματα ίσως να λύθηκαν.

sdikr
07-03-19, 18:04
το μπλε το έχω δει σε κάτι περίεργα number, του στυλ lvsxxxxxxxxxxxxxxxxx σε ότι έχει δυο γράμματα αρχή, νούμερα και δυο γράμματα πχ un123456789cn στο τέλος δεν βάζουν.
Μιλάμε για Untracked νούμερα

ioetisap
11-03-19, 14:36
Συμβουλές παρακαλώ, γνώμες:

Παρήγγειλα χθες από Κίνα ένα αντικείμενο δις, σε 2 ξεχωριστές παραγγελίες (2 x ~13€) ώστε να μην ξεπερασθεί το αφορολόγητο.
Έστειλα επίσης αμέσως μήνυμα στον πωλητή ζητώντας σαφώς να μην συνδυάσει τις παραγγελίες εξηγώντας ότι κάτι τέτοιο θα φέρει δυνητικά τουλάχιστον είσοδο στο τελωνείο και φορολόγηση.
Σήμερα βλέπω ότι πάλι ο Κινέζος έκανε τον Κινέζο, βλέπω τις παραγγελίες ως shipped με τον ίδιο αριθμό (λογιστικό) και ότι δεν έχει απαντήσει στο μήνυμά μου.

Τί λέτε να κάνω αν τα ΕΛΤΑ μού στείλουν όταν με το καλό έρθει -αν έρθει συνδυαστικά- μπιλιετάκι να πληρώσω (ή τέλος πάντων να στείλω πρώτα αποδείξεις);
Υπ'όψιν έχω ότι στο eBay ο αγοραστής έχει την ευθύνη για την πληρωμή δασμών κτλ (αν αρνηθεί δηλαδή παραλαβή λόγω ανάγκης πληρωμής φόρων/δασμών χάνει την προστασία αγοραστού απ'το eBay) πλην περιπτώσεων που ο πωλητής έχει υπερτιμήσει το προϊόν οδηγώντας σε δασμολόγηση· αυτό μόνο του όμως δεν ξέρω πώς μεταφράζεται και πώς εφαρμόζεται ακριβώς στην περίπτωση μου.
Τί δεόν γενέσθαι λοιπόν;

sdikr
11-03-19, 15:12
Συμβουλές παρακαλώ, γνώμες:

Παρήγγειλα χθες από Κίνα ένα αντικείμενο δις, σε 2 ξεχωριστές παραγγελίες (2 x ~13€) ώστε να μην ξεπερασθεί το αφορολόγητο.
Έστειλα επίσης αμέσως μήνυμα στον πωλητή ζητώντας σαφώς να μην συνδυάσει τις παραγγελίες εξηγώντας ότι κάτι τέτοιο θα φέρει δυνητικά τουλάχιστον είσοδο στο τελωνείο και φορολόγηση.
Σήμερα βλέπω ότι πάλι ο Κινέζος έκανε τον Κινέζο, βλέπω τις παραγγελίες ως shipped με τον ίδιο αριθμό (λογιστικό) και ότι δεν έχει απαντήσει στο μήνυμά μου.

Τί λέτε να κάνω αν τα ΕΛΤΑ μού στείλουν όταν με το καλό έρθει -αν έρθει συνδυαστικά- μπιλιετάκι να πληρώσω (ή τέλος πάντων να στείλω πρώτα αποδείξεις);
Υπ'όψιν έχω ότι στο eBay ο αγοραστής έχει την ευθύνη για την πληρωμή δασμών κτλ (αν αρνηθεί δηλαδή παραλαβή λόγω ανάγκης πληρωμής φόρων/δασμών χάνει την προστασία αγοραστού απ'το eBay) πλην περιπτώσεων που ο πωλητής έχει υπερτιμήσει το προϊόν οδηγώντας σε δασμολόγηση· αυτό μόνο του όμως δεν ξέρω πώς μεταφράζεται και πώς εφαρμόζεται ακριβώς στην περίπτωση μου.
Τί δεόν γενέσθαι λοιπόν;

Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, τώρα έγινε, περιμένεις να έρθει και βλέπεις τι κάνεις τότε.
Μπορεί και να μην περάσει τελωνείο, άλλωστε συναλλαγή απο το paypal με 13ευρώ έχεις για να στείλεις

yyy
11-03-19, 15:27
Σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι καλύτερα να γίνει η πρώτη παραγγελία, να περιμένεις λίγες μέρες να το στείλει και μετά κάνεις τη δεύτερη.

badweed
11-03-19, 16:11
Συμβουλές παρακαλώ, γνώμες:

Παρήγγειλα χθες από Κίνα ένα αντικείμενο δις, σε 2 ξεχωριστές παραγγελίες (2 x ~13€) ώστε να μην ξεπερασθεί το αφορολόγητο.
Έστειλα επίσης αμέσως μήνυμα στον πωλητή ζητώντας σαφώς να μην συνδυάσει τις παραγγελίες εξηγώντας ότι κάτι τέτοιο θα φέρει δυνητικά τουλάχιστον είσοδο στο τελωνείο και φορολόγηση.
Σήμερα βλέπω ότι πάλι ο Κινέζος έκανε τον Κινέζο, βλέπω τις παραγγελίες ως shipped με τον ίδιο αριθμό (λογιστικό) και ότι δεν έχει απαντήσει στο μήνυμά μου.

Τί λέτε να κάνω αν τα ΕΛΤΑ μού στείλουν όταν με το καλό έρθει -αν έρθει συνδυαστικά- μπιλιετάκι να πληρώσω (ή τέλος πάντων να στείλω πρώτα αποδείξεις);
Υπ'όψιν έχω ότι στο eBay ο αγοραστής έχει την ευθύνη για την πληρωμή δασμών κτλ (αν αρνηθεί δηλαδή παραλαβή λόγω ανάγκης πληρωμής φόρων/δασμών χάνει την προστασία αγοραστού απ'το eBay) πλην περιπτώσεων που ο πωλητής έχει υπερτιμήσει το προϊόν οδηγώντας σε δασμολόγηση· αυτό μόνο του όμως δεν ξέρω πώς μεταφράζεται και πώς εφαρμόζεται ακριβώς στην περίπτωση μου.
Τί δεόν γενέσθαι λοιπόν;

σε μεχρι 35-40 ευρω παραγγελιες με επιμερους αντικειμενα που στοιχιζουν λιγοτερο απο το φορολογισιμο πλαισιο και δεν εχω ακομη τυχει σε φορολογηση .
ελπιζω να σου βγει και εσενα ετσι .

psolord
11-03-19, 18:28
Τα 22 ευρώ οριο, είναι ανά πακέτο η ανά αντικείμενο; :hmm:

Andreaslar
11-03-19, 18:56
ανα πακέτο / αποστολή

psolord
11-03-19, 19:11
Οκ :oneup:

ioetisap
11-03-19, 21:05
σε μεχρι 35-40 ευρω παραγγελιες με επιμερους αντικειμενα που στοιχιζουν λιγοτερο απο το φορολογισιμο πλαισιο και δεν εχω ακομη τυχει σε φορολογηση .
ελπιζω να σου βγει και εσενα ετσι .
Έμένα μου έχει τύχει να μου ζητήσουν χαρτιά πολλάκις ή παλιότερα να αναγκαστώ να κάνω αίτηση αναδασμολόγησης (η οποία μαζί με την περσινή συστηματική καθυστέρηση παράδοσης μού έθεσε το προσωπικό ρεκόρ όλων των εποχών να παραλάβω αντικείμενο ήτοι 6 μήνες και κάτι μετά την παραγγελία/αποστολή) και σε αντικείμενα κάτω των 22€.



Σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι καλύτερα να γίνει η πρώτη παραγγελία, να περιμένεις λίγες μέρες να το στείλει και μετά κάνεις τη δεύτερη.

Αυτό κάνω συνήθως αλλά αυτήν την φορά ακολούθησα άλλον δρόμο.


Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, τώρα έγινε, περιμένεις να έρθει και βλέπεις τι κάνεις τότε.
Μπορεί και να μην περάσει τελωνείο, άλλωστε συναλλαγή απο το paypal με 13ευρώ έχεις για να στείλεις

Το έχω σκεφθεί και εγώ για την -μια αντί δυο- απόδειξη δεν θέλω εγώ να στείλω ψευδή στοιχεία έστω κι αν μόνον ψευδή εκ παραλείψεως, ελλειπή (υπερβαίνει πολύ το όριό μου στο λύγισμα ή την παράκαμψη των νόμων).

Η ουσία είναι όταν έρθουν έστω συνδυασμένες και έστω ότι φορολογηθεί:
το δέχομαι, το πληρώνω και ανοίγω στο eBay σαν τί, not as described, και ζητώ τί, επιστροφή ίση με την φορολόγηση+τέλος; Ή δεν το δέχομαι καθυστερώντας πχ, ανοίγω υπόθεση και ζητώ τα ίδια και μετά πληρώνω. Γίνεται; Και θα κερδίσω; Ή δεν το δέχομαι καθόλου (Αν και αυτό δεν το προτιμώ) και ζητώ τα λεφτά μου πίσω; Ή ανοίγω στο PayPal; Ή κάτι άλλο;
Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο;

sdikr
11-03-19, 22:58
Το έχω σκεφθεί και εγώ για την -μια αντί δυο- απόδειξη δεν θέλω εγώ να στείλω ψευδή στοιχεία έστω κι αν μόνον ψευδή εκ παραλείψεως, ελλειπή (υπερβαίνει πολύ το όριό μου στο λύγισμα ή την παράκαμψη των νόμων).

Η ουσία είναι όταν έρθουν έστω συνδυασμένες και έστω ότι φορολογηθεί:
το δέχομαι, το πληρώνω και ανοίγω στο eBay σαν τί, not as described, και ζητώ τί, επιστροφή ίση με την φορολόγηση+τέλος; Ή δεν το δέχομαι καθυστερώντας πχ, ανοίγω υπόθεση και ζητώ τα ίδια και μετά πληρώνω. Γίνεται; Και θα κερδίσω; Ή δεν το δέχομαι καθόλου (Αν και αυτό δεν το προτιμώ) και ζητώ τα λεφτά μου πίσω; Ή ανοίγω στο PayPal; Ή κάτι άλλο;
Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο;

Δεν θα το δεχτεί το ebay-paypal, είναι δικό σου θέμα το τελωνείο, αφού λοιπόν δεν θέλεις να στείλεις ψευδή στοιχεία τότε δεν θα έπρεπε απο την αρχή να ζητήσεις να τα στείλει ξεχωριστά, αυτό βέβαια αν θέλεις να είσαι σωστός ;)

ioetisap
12-03-19, 04:31
Έκανα δύο ξεχωριστές παραγγελίες. Eπεσήμανα δε προσθέτως σαφώς διά μηνύματος να μην τις στείλει ως μια κατά παράβασιν της πράξεώς μου.
Αυτό δεν ξεπερνά το δικό μου (και όχι μόνον) όριο ευκαμψίας στην ερμηνεία και αντιμετώπιση του νόμου.
Το να δηλώσω όμως εγνωσμένα και συνειδητά ψευδή στοιχεία σε ερώτηση του τελωνείου το ξεπερνά...

Ισχυρίζεσαι ότι δεν θα το δεχθεί το PayPal ή το eBay.
ΟΚ, το βασίζεις κάπου αυτό ή απλά ερμηνεύεις προσωπικά την πολιτική τους; Αν ναι στο μεν, παρακαλώ παράπεμψε γιατί επ'αυτού ακριβώς προσπαθώ να μάθω τί ισχύει.

badweed
12-03-19, 18:27
αγορασα δυο αντικειμενα απο τον ιδιο πωλητη τον φεβρουαριο (το οτι ηταν 2 δεν παιζει καποιον ρολο ) .
αρχες μαρτιου , μου βγαζει μηνυμα το ebay οτι ο πωλητης τεθηκε εκτος του συστηματος . η προθεσμια παραλαβης ηταν απο τον φεβρουαριο μεχρι τον απριλιο .
ανοιξα case στο ebay , και μου απαντησε ο ιδιος ο πωλητης ,οτι εχει τεθει εκτος λογαριασμου για καποιους λογους

Sorry, just our store was closed by ebay due to Trademark infringement. While, we are a nice seller, and our company has provided Material to ebay and our store will be back to normal soon. While, your order has been shipped in time. Do you mind to give us some days and wait for it firstly? Thanks."

If you're satisfied with this solution, you can let the seller know by sending a message in the Resolution Center. If you don't want to accept this offer, we encourage you to send the seller a message with solution that you'd be happy with.

επειδη ομως ειχα ανοιξει case του ειπα και δεν θα μπορεσω να ανοιξω παλι αν δεν ερθει το αντικειμενο , θα συνεχισω την διεκδικιση μου για refund και αμα ερθει το αντικειμενο , θα στο πληρωσω παλι .
το ebay μου επεστρεψε τα χρηματα (το ebay οχι ο πωλητης ) και το αντικειμενο ηρθε οχι πολυ μετα την επιστροφη των χρηματων .

τι γινεται τωρα ; ο λογαριασμος του πωλητη εξακολουθει να ειναι ανενεργος για να μπορεσω να επικοινωνησω για το πως να επιστρεψω τα χρηματα
στο paypal που πηγα να κανω αντιστροφη πληρωμης χρηματων ,μου λεει οτι δεν εχω αρκετο υπολοιπο , αν και το εχω συνδεσει με πιστωτικη καρτα και ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα .
θα κανω μια αποπειρα επικοινωνιας με το ebay μηπως και με καθοδηγησουν .
αν εχετε καμια σχετικη ιδεα / εμπειρια , μοιραστειτε την

sdikr
13-03-19, 01:59
Έκανα δύο ξεχωριστές παραγγελίες. Eπεσήμανα δε προσθέτως σαφώς διά μηνύματος να μην τις στείλει ως μια κατά παράβασιν της πράξεώς μου.
Αυτό δεν ξεπερνά το δικό μου (και όχι μόνον) όριο ευκαμψίας στην ερμηνεία και αντιμετώπιση του νόμου.
Το να δηλώσω όμως εγνωσμένα και συνειδητά ψευδή στοιχεία σε ερώτηση του τελωνείου το ξεπερνά...

Ισχυρίζεσαι ότι δεν θα το δεχθεί το PayPal ή το eBay.
ΟΚ, το βασίζεις κάπου αυτό ή απλά ερμηνεύεις προσωπικά την πολιτική τους; Αν ναι στο μεν, παρακαλώ παράπεμψε γιατί επ'αυτού ακριβώς προσπαθώ να μάθω τί ισχύει.

Απο την αρχή συζητάμε για το πως θα αποφύγεις το τελωνείο για κάτι που πρέπει σύμφωνα με τον νόμο να πληρώσεις. ψέμα είναι και το ένα, ψέμα και το άλλο. Πλήρωσε το τελωνείο για να είσαι οκ με την συνείδηση σου λοιπόν.


Το ebay/paypal Θα σου πούνε, παρέλαβες, ήταν οκ σύμφωνα με αυτά που αναφέρει το listing τότε όλα οκ απο τον seller, αν ο seller στο listing του λέει πως θα τα στείλει ξεχωριστά ή πως θα αναλάβει το τελωνείο τότε θα είχες και κάπου να πατήσεις, να υποθέσω πως επέλεξες και το standard free shipping.

Προσωπικά την πάτησα, δεν έκανα καν τον κόπο να κάνω case στο ebay-paypal, ίσως να το έκανα αν είχα μιλήσει πρώτα με τον seller και μου είχε πεί ρητά πως θα τα στείλει σε ξεχωριστές παραγγελίες.

ioetisap
13-03-19, 09:18
Με αλλα λογια βγαζεις πραγματα απο το μυαλο σου και κανεις προσωπικη ερμηνεια επι παντος επιστητου. ΟΚ, συμβουλη ειναι και αυτη και γνωμη οποτε ευχαριστω, απλα ειναι τελειως αχρηστη.

RASTAVIPER
13-03-19, 09:57
Έκανα δύο ξεχωριστές παραγγελίες. Eπεσήμανα δε προσθέτως σαφώς διά μηνύματος να μην τις στείλει ως μια κατά παράβασιν της πράξεώς μου.
Αυτό δεν ξεπερνά το δικό μου (και όχι μόνον) όριο ευκαμψίας στην ερμηνεία και αντιμετώπιση του νόμου.
Το να δηλώσω όμως εγνωσμένα και συνειδητά ψευδή στοιχεία σε ερώτηση του τελωνείου το ξεπερνά...

Ισχυρίζεσαι ότι δεν θα το δεχθεί το PayPal ή το eBay.
ΟΚ, το βασίζεις κάπου αυτό ή απλά ερμηνεύεις προσωπικά την πολιτική τους; Αν ναι στο μεν, παρακαλώ παράπεμψε γιατί επ'αυτού ακριβώς προσπαθώ να μάθω τί ισχύει.

Όλα είναι θέμα συνεννόησης με τον πωλητή. Μην μπλέκεις PayPal ή το eBay.
Έχεις γραπτώς επιβεβαίωση από την πωλητή ότι σε περίπτωση τελωνείου θα σε καλύψει;
Αν ναι, είσαι οκ.
Αν όχι, ό,τι γίνει δικη σου ευθύνη και χωρίς να χρειάζεται να μιλήσεις με κανέναν άλλον.

sdikr
13-03-19, 11:15
Με αλλα λογια βγαζεις πραγματα απο το μυαλο σου και κανεις προσωπικη ερμηνεια επι παντος επιστητου. ΟΚ, συμβουλη ειναι και αυτη και γνωμη οποτε ευχαριστω, απλα ειναι τελειως αχρηστη.

Δεν βγάζω κάτι απο το μυαλό μου, το τελωνείο είναι ευθύνη του πελάτη, αυτό αναφέρεται ρητά απο το ebay και το paypal και πως δεν επιστρέφουν χρήματα σε περίπτωση τελωνείου.

Περιμένεις λοιπόν να ερθει, μπορεί και να μην περάσει απο τελωνείο, μπορείς πάντα μετά να ζητήσεις να περάσει τελωνείο ώστε να πληρώσεις και να είσαι νόμιμος.

spartak
13-03-19, 15:03
Έκανα δύο ξεχωριστές παραγγελίες. Eπεσήμανα δε προσθέτως σαφώς διά μηνύματος να μην τις στείλει ως μια κατά παράβασιν της πράξεώς μου.
Αυτό δεν ξεπερνά το δικό μου (και όχι μόνον) όριο ευκαμψίας στην ερμηνεία και αντιμετώπιση του νόμου.
Το να δηλώσω όμως εγνωσμένα και συνειδητά ψευδή στοιχεία σε ερώτηση του τελωνείου το ξεπερνά...

Ισχυρίζεσαι ότι δεν θα το δεχθεί το PayPal ή το eBay.
ΟΚ, το βασίζεις κάπου αυτό ή απλά ερμηνεύεις προσωπικά την πολιτική τους; Αν ναι στο μεν, παρακαλώ παράπεμψε γιατί επ'αυτού ακριβώς προσπαθώ να μάθω τί ισχύει.

Απο τη στιγμη που ο πωλητής δεν επιβεβαιωσε πριν την αγορα είτε μετα ότι θα σεβαστεί την επιθυμία σου δε μπορείς να απαιτήσεις τίποτα απο ebay-paypal. Το paypal δύσκολα δικαιώνει κάποιον για θέματα τελωνείου εφόσον η γενική αρχη είναι ότι τα τελωνεία είναι ευθύνη του πελάτη
Για να είσαι σίγουρος θα έπρεπε να κάνεις την πρώτη παραγγελία και αφου σταλεί να κάνει τη δεύτερη.

Πάντως για τόσο μικρή διαφορά απο το όριο ίσως και να γλυτωσεις το τελωνείο

MitsosDaBest13
13-03-19, 15:50
Ήθελα μια SIM, για να έχω μερικά MB σε δύσκολα σημεία, όπως το Μετρό, που έχει γρήγορο ίντερνετ κυρίως η Cosmote.

https://www.ebay.co.uk/itm/Three-3G-4G-Pay-As-You-Go-PAYG-Data-Triple-cut-SIM-Card-200MB-FREE-Every-Month/282388066215?epid=1161980090&hash=item41bfa3efa7&enc=AQADAAAC8FjVrDbVsZ8oH%2F8PNHtt9VX4%2Fw7FZcmMuqsX8uaFEduV9zv7WM40nNGbk2mJoXhl5y3WC2Vu147p4FlB528EazQ2CZcWSRIRPaBTsUNS jXy%2FaXC7oF%2Fi0E5BAfZuTSPzZGDKqlKncH4UmSwfEBySLZlZfiE0RO6K3b6FH%2BDjuKX89RxQ0U2AaOQHh9hzArbiZxBO8v4qci3jn0uF6HKDmEIPOh ANx3gvBMG9i%2BmEKX7lAxmXO%2Fg7B66ESsmmvd7gnOCdUtf9UcXGU%2BNMG%2BSzq3WXJiBATySnOEvgn%2Ffdfs7HykFSwMJJeaUeQuU79XLH4ny4HkJL wZo6B1i6FpIJvHW2zXo41oQmwkSJTP3Nb2WUIpG0gq5hzkPSdUZa1op1s3JdXJQgUsDLpJLpnYs3FeyOj0NWq94LN5S3jeinw1EplLwsZplJKYDSdx1JUCtS Utxra1qTYdYSGnPfn81nliGHlhvzokX4Xo3ded13E7dZ6RG8P8ycpD4NS9WPRZNLjvp1dwNH20cNYQJwrqwHAFaofVndWe19HEZnes03PQ3Xr9axYDEwCxEP Rfdg%2FxDGbZUF7kx5c2PKWMBSolC1cmyxxi1FmNY66CQMXz18Q%2F8I4VUHHl5MuC3aQJfGNXhPzR1OWPu3BMCGIeotUkvQTSbKeaSxAWnzxegYQ7Zn9fAe 40e6cTr8smTX4hefBvhNS5OKqFH2wB41wCFhpZyD1nXg4X3qB0z%2BaM3fnz2M1edVkYXpa0KTj3HX3F0kFIG7txLrfvGW7ll7pAthlDxwXQHPEcV5nmgxYr DruJVGqOAF4c9KGl9T%2Bo9f6%2FKTVqMX4QdMslrfY2xc0VWhmpYmIm1R2PWjlcd%2FEJQSt7RLiLiQXYMdmW0QJEFkul5e07ejgspqT90w66Vi5mP9KsJC W5jqW%2BSfGH5yNkiaigTHw1La5NcHNkI9dTR0TbMQrYZpRpgIJm9oBXzm7dg3xtch7EaRVlrdtA9oHnK4ZbCF0nU7&checksum=282388066215b04ea97db50d4af9a8744db9725b1812&frcectupt=true


Δευτέρα ξημερώματα έκανα την παραγγελία (2 SIM) και σήμερα το πρωί έφτασαν Αθήνα!! Απίστευτος χρόνος. Στο πίσω μέρος δείχνει κανονικά το βρετανικό αριθμό μου.


(Δεν προλαβαίνω όμως να τις δοκιμάσω τώρα, μάλλον το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι...)


https://i.ibb.co/Ttjg5WM/IMG-20190313-134641.jpg (https://ibb.co/dDC5ym4)

psolord
13-03-19, 16:02
Τι θα γίνει με το Brexit με αυτές τις κάρτες;

Πόσο στοιχίζει το GB; Λήγει και αν ναι πότε;

ranger
13-03-19, 16:24
Τι θα γίνει με το Brexit με αυτές τις κάρτες;

3 και vodafone έχουν ανακοινώσει ότι δεν αλλάζει κάτι στις χρεώσεις και το δωρεάν roaming

MitsosDaBest13
13-03-19, 16:45
Τι θα γίνει με το Brexit με αυτές τις κάρτες;

Πόσο στοιχίζει το GB; Λήγει και αν ναι πότε;


Αυτό που ειπώθηκε από τον "ranger". Η Three είπε ότι το Roaming δε θα επηρεαστεί.

Από 'κει και πέρα, νομίζω ότι τα δωρεάν 200MB το μήνα με φτάνουν και δεν έχω ψάξει πόσο κοστίζουν τα πακέτα της "3".

Ούτως ή άλλως, έχω και το Φοιτητικό CU (Vodafone) που κάθε μήνα έχω 3GB (πακέτο + δώρα), όμως η κάλυψή της στο μετρό είναι χάλια... Μέχρι και η WIND έχει περισσότερο 3G/4G εκεί (με αναμεταδότες φυσικά).

Υ.Γ. Τις παρήγγειλα βιαστικά, για να προλάβω το Brexit και το χάος στα τελωνεία, αλλά δεν περίμενα ότι θα έρθουν σε 2 μέρες. :p

stefanos1999
13-03-19, 16:56
[OFFTOPIC]

Ούτως ή άλλως, έχω και το Φοιτητικό CU (Vodafone) που κάθε μήνα έχω 3GB (πακέτο + δώρα), όμως η κάλυψή της στο μετρό είναι χάλια... Μέχρι και η WIND έχει περισσότερο 3G/4G εκεί (με αναμεταδότες φυσικά).

ανύπαρκτη και η wind στο 4g στο μετρό, πλην Συντάγματος+Μοναστηράκι.

psolord
13-03-19, 16:58
thanks guys! :)

MitsosDaBest13
13-03-19, 17:02
ανύπαρκτη και η wind στο 4g στο μετρό, πλην Συντάγματος+Μοναστηράκι.

Η WIND έχει 3G σε κάποιους σταθμούς της Γραμμής 2, πχ Συγγρού-Φιξ, Νέος Κόσμος.



- - - Updated - - -


thanks guys! :)

Αν ψάξεις στο ebay, ίσως βρεις καλές προσφορές μαζί με SIM. :)

stefanos1999
13-03-19, 17:25
[OFFTOPIC] Η WIND έχει 3G σε κάποιους σταθμούς της Γραμμής 2, πχ Συγγρού-Φιξ, Νέος Κόσμος.



Δλδ έχει 3G (έστω) σε 2-3 σταθμούς από τους 20 συνολικά της γραμμής 2;

*Η γραμμη 3 έχει 17σταθμους...και σύντομα 21.

jmk5
12-05-19, 12:03
καλησπερα,
εχω βαλει στο ματι ενα μουσικο οργανο γι'αγορα απο το ebay. επειδη δεν εχω ξανακανει ποτε αγορα απο ebay, θα ηθελα τη γνωμη σας.

δε ξερω αν ο πωλητης ειναι αξιοπιστος η αν προκειται για καποια απατη.

ο συγκεκριμενος πωλητης το εχει βγαλει στο σφυρι εδω και 10 μερες και ληγει αυριο η δημοπρασια.
το περιεργο ειναι οτι εχει βγαλει ταυτοχρονια 8 μουσικα οργανα τα οποια ληγουν αυριο την ιδια στιγμη. ειναι συνηθες?

απο reviews εχει

User ID *****5 (Feedback score 20)
100% positive feedback

Items for saleContact
Save
Based in Germany, ******7 has been an eBay member since Oct 6, 2017
Feedback ratingsSee all feedback
11
Positive
0Neutral
0Negative
Feedback from the last 12 months


κι αν παω πιο πισω χρονικα, μου βγαζει καμια 20αρια ολες θετικες κριτικες σχετικα με αγορες που εκαναν αλλοι απ'αυτον.

το θεμα ειναι πως ολες ειναι στα γερμανικα, κι αυτος εχει τις περιγραφες στα γερμανικα.

του εστειλα 3 μηνυματα σχετικα με το προιον(καποιες αποριες) και μου απαντησε μετα απο 3 μηυματα και μετα απο 2 μερες (το τελευταιο μηνυμα ηταν γιατι δε μου απαντας? οποτε τελικα απαντησε στα αγγλικα κιολας)
το οτι εχει βγαλει ταυτοχρονια 8 αντικειμενα προς πωληση τα οποια ληγουν αυριο την ιδια στιγμη. ειναι συνηθες? πως και δεν τα εχει βγαλει σε διαφορετικες ημερομηνιες κλεισιματος?

για το προιον που με ενδιαφερει γραφει η σελιδα του ebay ή αυτος? :

Return policy details
No returns or exchanges, but item is covered by the eBay Money Back Guarantee

αυτο δινει μια σιγουρια?


στο shipping γραφει

Shipping and handling


Service

Delivery*
EUR 44.99

Greece

Standard Shipping (DHL Paket International)

Estimated between Wed. May. 29 and Tue. Jun. 4
Seller ships within 3 days after receiving cleared payment

δε θα επρεπε να γραφει οτι θα στειλει με international tracking?



ευχαριστω

- - - Updated - - -

επισης για το shipping λεει:


Shipping and handling
Item location: ******, Germany
Shipping to: European Union
Change country: Greece

Shipping and handling

To

Service

Delivery*
EUR 42.00

Greece

Standard Shipping (DHL Paket International)



δε θα επρεπε να λεει με International Tracking?

solomos
11-06-19, 10:28
γεια χαρα
προσπαθω να ανεβάσω ενα αντικείμενο προς πώληση αλλά κολλάω στα ταχυδρομικά, δλδ μου ζηταει Domestic postage το οποίο κ αφορά αποστολή δέματος εφόσον έμενα στην αγγλία (για ebay.co.uk)ή USA (για ebay.com).

Μπορει καποιος να βοηθήσει; καποιον οδηγo/λινκ?

ευχαριστω

RASTAVIPER
11-06-19, 10:59
γεια χαρα
προσπαθω να ανεβάσω ενα αντικείμενο προς πώληση αλλά κολλάω στα ταχυδρομικά, δλδ μου ζηταει Domestic postage το οποίο κ αφορά αποστολή δέματος εφόσον έμενα στην αγγλία (για ebay.co.uk)ή USA (για ebay.com).

Μπορει καποιος να βοηθήσει; καποιον οδηγo/λινκ?

ευχαριστω

Έχει πολύ αναλυτικά ταχυδρομικά για εγχώρια και διεθνή αποστολή.
Ακόμα και ανά χώρα μπορείς να ορίσεις ξεχωριστά ταχυδρομικά ή ένα κοινό κόστος πχ για όλη την Ευρώπη.

bill27
18-07-19, 20:00
Καλησπερα,αγορασα κατι ραμ απο ebay και στο τρακινγκ που μου εχει δωσει ο πωλητης φαινεται κινηση μονο σε πλατφορμα τρακινγκ του wish!Επισης δειχνει πως προορισμος του πακετου ειναι η Παρος Ναουσα ενω εγω μενω Θεσσαλια,του εστειλα μυνημα και μου απαντησε αυτο..
''Dear valued customers,

I checked your order carefully.
Sometimes, because of the flight. There will be a turnaround situation(Different cities appear). Please understand that.
Your parcel is still on the way, please be patient.
Usually delivery time is 22-35 business days.''

Εχει αντιμετωπισει καποιος κατι αναλογο??Πως να κινηθω?

sdikr
18-07-19, 20:02
Καλησπερα,αγορασα κατι ραμ απο ebay και στο τρακινγκ που μου εχει δωσει ο πωλητης φαινεται κινηση μονο σε πλατφορμα τρακινγκ του wish!Επισης δειχνει πως προορισμος του πακετου ειναι η Παρος Ναουσα ενω εγω μενω Θεσσαλια,του εστειλα μυνημα και μου απαντησε αυτο..
''Dear valued customers,

I checked your order carefully.
Sometimes, because of the flight. There will be a turnaround situation(Different cities appear). Please understand that.
Your parcel is still on the way, please be patient.
Usually delivery time is 22-35 business days.''

Εχει αντιμετωπισει καποιος κατι αναλογο??Πως να κινηθω?

Μάλλον έπεσες στο κλασικό που σου δίνουν λάθος tracking number, εσκεμενα ή όχι, δεν μπορείς να κάνεις κάτι πρέπει να περιμένεις να περάσουν κάποιες μέρες για να ανοίξεις case στο ebay

bill27
18-07-19, 20:05
Να περιμενω δλδ μεχρι το estimated delivery time δλδ μια 2 μερες ποιο πριν και να ανοιξω case?Αν μου πει ο ο πωλητης πως θα το ξαναστειλω τι κανω?

sdikr
18-07-19, 20:15
Να περιμενω δλδ μεχρι το estimated delivery time δλδ μια 2 μερες ποιο πριν και να ανοιξω case?Αν μου πει ο ο πωλητης πως θα το ξαναστειλω τι κανω?

Αν σου πει το ξαναστέλνω πες του κάνε refund Και το βάζω ξανα παραγγελία, με καμία δεν κάνεις close case, δυστυχώς αναγκαστικά θα πρέπει να περιμένεις μέχρι το estimated, δεν σε αφήνει το Εbay να κάνεις case αλλιώς

psolord
02-08-19, 00:09
Θελω να παρω δυο πραγματακια απο το ebay, τα οποια τα εχει Αγγλος πωλητης.

Το ebay στο checkout λεει Exchange rate:EUR 1.0 = GBP 0.8668 αλλα η google λεει 1 Pound sterling equals
1.09 Euro. Ποιον να πιστεψω; :hmm:

badweed
02-08-19, 00:12
δηλαδη 1,1536 στο δινει το ebay (1/0,8668)

psolord
02-08-19, 00:27
Καλα ναι. Κοιμηθηκε το μυαλο. Αναποδα τα καταλαβα. Ευχαριστω.

Αλλα και παλι εχει διαφορα 1,15 με 1,09 αλλα δεν εχει σημασια.

RASTAVIPER
02-08-19, 07:33
Προφανώς το ΕΒΑΥ δίνει τιμές από PayPal που πάντα χρεώνουν κάτι παραπάνω.

cool11
02-08-19, 12:39
205623

Πως γινεται ρε παιδια, να εχει ενας πωλητης 51 αξιολόγησεις συνολικα, και να γραφει το ebay οτι εχει πουλησει 340 αντικειμενα;
Πουλαει απο 5 στον καθε πελατη;
Ή φαινεται οτι ειναι μουφα-πωλητης;

goku
02-08-19, 12:49
205623

Πως γινεται ρε παιδια, να εχει ενας πωλητης 51 αξιολόγησεις συνολικα, και να γραφει το ebay οτι εχει πουλησει 340 αντικειμενα;
Πουλαει απο 5 στον καθε πελατη;
Ή φαινεται οτι ειναι μουφα-πωλητης;

Απλώς από όσους πούλησε κάτι, οι 51 άφησαν αξιολόγηση. Μπορεί να πούλησε και σε 1.000 διαφορετικά άτομα και να άφησε αξιολόγηση μόνο ο ένας. Είναι στην ευχέρεια του αγοραστή αν θα αφήσει αξιολόγηση (πχ εγώ προσωπικά δεν έχω αφήσει ουδέποτε αξιολόγηση στο ebay σε όσες αγορές έχω κάνει από εκεί).

cool11
02-08-19, 13:10
Απλώς από όσους πούλησε κάτι, οι 51 άφησαν αξιολόγηση. Μπορεί να πούλησε και σε 1.000 διαφορετικά άτομα και να άφησε αξιολόγηση μόνο ο ένας. Είναι στην ευχέρεια του αγοραστή αν θα αφήσει αξιολόγηση (πχ εγώ προσωπικά δεν έχω αφήσει ουδέποτε αξιολόγηση στο ebay σε όσες αγορές έχω κάνει από εκεί).

A μαλιστα...thanks.
Εγω αφηνω παντα αξιολογηση, κι ας μην ειναι υποχρεωτικη.
Ισως παιχτηκε αυτο που λες εσυ ομως, πιθανο ειναι.

slalom
02-08-19, 15:35
Είναι στην ευχέρεια του αγοραστή αν θα αφήσει αξιολόγηση (πχ εγώ προσωπικά δεν έχω αφήσει ουδέποτε αξιολόγηση στο ebay σε όσες αγορές έχω κάνει από εκεί).
Τοσο δυσκολο ειναι να αφησεις μια αξιολογηση?

goku
02-08-19, 15:59
Τοσο δυσκολο ειναι να αφησεις μια αξιολογηση?

Δεν κάνω πολλές αγορές από eBay, κάνα κλειδί για λειτουργικό σύστημα η σουίτα γραφείου αν αγοράσω, και αυτό πολύ σπάνια. Επιπλέον από όπου αγοράζω έχουν ήδη πάρα πολλές αξιολογήσεις, οπότε η μία η δικιά μου δεν θα κάνει διάφορα.

RASTAVIPER
02-08-19, 16:33
Δεν κάνω πολλές αγορές από eBay, κάνα κλειδί για λειτουργικό σύστημα η σουίτα γραφείου αν αγοράσω, και αυτό πολύ σπάνια. Επιπλέον από όπου αγοράζω έχουν ήδη πάρα πολλές αξιολογήσεις, οπότε η μία η δικιά μου δεν θα κάνει διάφορα.

Υποθέτω την αρνητική σου όμως θα την 'αφηνες στάνταρ,ε;
Θαυμάστε λογική αγοραστή.

goku
02-08-19, 17:16
Υποθέτω την αρνητική σου όμως θα την 'αφηνες στάνταρ,ε;
Θαυμάστε λογική αγοραστή.

Ούτε αρνητικές αφήνω. Βασικά δεν αφήνω καθόλου. Στο skroutz από την άλλη αφήνω σχόλια, και αφήνω τόσο θετικά όσο και αρνητικά, σε προϊόντα και σε καταστήματα.

Veldrin
03-08-19, 01:01
Ως πωλητής στο ebay, θεωρώ μεγάλο φάουλ του αγοραστή να μη μου αφήσει αξιολόγηση όταν κάνω τα πάντα για να είναι ευχαριστημένος. Είναι το μεράκι μου να διαβάζω ένα καλό σχόλιο όταν έχω κάνει το κάτι παραπάνω για να είμαστε και οι 2 χαρούμενοι από τη συναλλαγή.

Καλό είναι να αφήνεις αξιολόγηση σε όσους δεν είναι καταστήματα τουλάχιστον.

Άσχετο, είχα βάλει μια κιθάρα για πούλημα εδώ και κάποιο καιρό. Μου έστειλε ένας, χίλιες ερωτήσεις για την κιθάρα, και έκατσα με υπομονή και απάντησα σε όλες. Ξανακάνει άλλες τόσες, απαντάω ξανά. Στέλνει ξανά άλλες 5-10 ερωτήσεις, ε δεν μπορούσα να απαντήσω γιατί έχουμε κι άλλα πράγματα να κάνουμε στη ζωή μας (στην προκειμένη περίπτωση ήμουν στο νοσοκομείο με τη γυναίκα μου μετά τη γέννα, έχουμε πλέον μια μπέμπα 4 κιλά θηρίο :lol:). Εντωμεταξύ με ύφος λες και είχα την ανάγκη του.

Κάνει όφερ, 100 λίρες κάτω από ότι είχα αρχική τιμή εκκίνησης. Δεν την δέχτηκα και κατεβάζω αυτόματα και την κιθάρα από τη δημοπρασία γιατί δεν γούσταρα πλέον να την δώσω μετά από όλο αυτό το νταβαντούρι (υπόψιν δεν είχε bid ούτε accepted offer - δεν επηρέαζα κάποιον αγοραστή). Το τι harassment τρώω από τότε από αυτό το άτομο και καπάκι με ενημέρωσε το ebay πως μου έχει κάνει αναφορά... Μηνύματα Μάρθα Βούρτση passive agressive.

Κυκλοφοράει πολύ πειραγμένος κόσμος ανάμεσα μας που συμπεριφέρεται ως κακομαθημένο μωρό. Φαντάσου να βρεθείς και στην ανάγκη να πουλήσεις πράγματα.

jap
03-08-19, 10:26
Κυκλοφοράει πολύ πειραγμένος κόσμος ανάμεσα μας που συμπεριφέρεται ως κακομαθημένο μωρό. Φαντάσου να βρεθείς και στην ανάγκη να πουλήσεις πράγματα.

E, υπάρχουν περιπτωσάρες πάντα, και στο ebay και αλλού. Γι αυτό κι εγώ λέω πάντα διαβάστε τις κριτικές και όχι μόνο τα νούμερα. Από το τι γράφουν κάποιοι φαίνεται πόσο πειραγμένοι είναι. (Γράψε του τύπου ότι σου έπεσε και έσπασε η κιθάρα να σε αφήσει ήσυχο, εκτός και θες να την ξαναβγάλεις στο μέλλον - προς το παρόν, ασχολήσου με την κόρη, να σας ζήσει :))

Για το feedback, πάντα ως αγοραστής, πριν χρόνια άφηνα ευλαβικά, ζητούσα κι από τον πωλητή να αφήσει αν καμιά φορά δεν άφηνε με τη μία. Τώρα πλέον αφήνω feedback πάντα, μόνο όμως εφόσον έχει αφήσει πρώτα ο πωλητής. Η υποχρέωση του αγοραστή τελειώνει στο να πληρώσει, θεωρώ παράλογο που μερικοί πωλητές περιμένουν να τους αφήσεις feedback για να αφήσουν το δικό τους (αυτοματισμός βέβαια στο software που τηρούν τα listing τους). Στα χρονικά μία φορά έχω αισθανθεί την ανάγκη να γράψω αρνητικό, για έναν εντελώς βλάκα πωλητή που είχε στείλει θήκη για λάθος κινητό (βασικά ήταν παραπλανητικό το listing, ήταν μια generic θήκη και την έδινε για όλα τα 5ιντσα κινητά!) και αντί για οτιδήποτε άλλο επέμενε να μου κάνει partial refund ένα μικροποσό, έγραφε ακαταλαβίστικα, γενικά περιπτωσάρα όπως λέγαμε. Το σύστημα του ebay βασίζεται στα feedback και είναι σημαντικό να αφήσεις θετικό αν όλα έχουν πάει καλά.

Από την άλλη, αισθάνομαι πολύ περιορισμένος με τη μία γραμμή και τους δεν θυμάμαι πόσους χαρακτήρες. Στο skroutz, όταν αισθανθώ ότι πρέπει να γράψω, γράφω σεντόνια. Έχουν βάλει κάτι έτοιμες φρασούλες που κάνεις κλικ και προστίθενται γιατί προφανώς ο κόσμος βαριέται να γράψει δύο προτάσεις, δεν το καταλαβαίνω αφού θα μπεις στον κόπο γιατί να μην αφιερώσεις 2 λεπτά.

patrickdrd
05-08-19, 15:38
πόσες μέρες παραμένει κάτι στο ταχυδρομείο ξέρουμε;
μου άφησαν χαρτάκι αρχή διακοπών..

@ ADSLgr.com All rights reserved.