PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 [113] 114 115 116 117 118 119

sdikr
05-08-19, 15:44
πόσες μέρες παραμένει κάτι στο ταχυδρομείο ξέρουμε;
μου άφησαν χαρτάκι αρχή διακοπών..

20 ημέρες είναι το ελάχιστον, μερικές φορές και παραπάνω

jap
05-08-19, 16:14
Τυπικά 15 μέρες. Συνήθως Αύγουστο ειδικά τα κρατάνε περισσότερο εκτός αν είναι τραπεζικά. Με ένα τηλεφώνημα σε ώρα να μη γίνεται χαμός και συνεννόηση ίσως τους πείσεις να στο κρατήσουν (να σημειώσουν πάνω στο φάκελο).

sdikr
05-08-19, 18:55
Τυπικά 15 μέρες. Συνήθως Αύγουστο ειδικά τα κρατάνε περισσότερο εκτός αν είναι τραπεζικά. Με ένα τηλεφώνημα σε ώρα να μη γίνεται χαμός και συνεννόηση ίσως τους πείσεις να στο κρατήσουν (να σημειώσουν πάνω στο φάκελο).

Το χαρτάκι που αφήνει, μιλάει για 20 μέρες, το ίδιο μου έχουν πεί και στο ταχυδρομείο

jap
05-08-19, 19:13
Έχεις δίκιο, όπως σχεδόν πάντα :)


4. Διανομή Δεμάτων:
4.1. Η διανομή των ταχυδρομικών δεμάτων βάρους έως είκοσι (20) χιλιόγραμμων, γίνεται από τις θυρίδες συναλλαγής των, πλησιέστερων στη διεύθυνση του παραλήπτη, ταχυδρομικών καταστημάτων και των ταχυδρομικών πρακτορείων, ύστερα από την επίδοση σχετικού ειδοποιητηρίου για την άφιξή τους. Το ειδοποιητήριο επιδίδεται στη διεύθυνση του παραλήπτη ως απλό ταχυδρομικό αντικείμενο και αναγράφει και το χρονικό διάστημα παραμονής του δέματος στο ταχυδρομικό κατάστημα ή θυρίδα υποδοχής, το οποίο δεν μπορεί να είναι μικρότερο των είκοσι (20) ημερών.

(http://www.odigostoupoliti.eu/dianomi-tachidromikon-antikimenon/)

bill27
20-08-19, 00:26
Καλησπερα,αγορασα γυρω στις 15/7 κατι ραμ απο ebay με estimated delivery 9/9.Εντωμεταξυ ο πωλητης πρεπει να ειναι απατεωνας γιατι το feedback του απο 90+ απο την στιγμη της παραγγελιας σημερα εχει πεσει στο 70+.Στις πρωτες επικοινωνιες μας μου εdωσε ενα τρακινγκ(το οποιο δεν ηταν registered air mail) που ελεγε οτι πηγαινε Παρος Ναουσα ενω εγω μενω κεντρικη Ελλαδα,και οταν του το ειπα μου ειπε πως καποιες φορες γραφει λαθος!!Το θεμα ειναι πως θα δικαιωθω απο το ebay αλλα θα πρεπει να περιμενω μεχρι την εκτιμωμενη ημερομηνια παραδοσης?Υπαρχει κατι που να μπορω να κανω,να τον αναφερω δλδ στο ebay οτι δλδ εχει πεσει τοσο δραματικα το feedback του ετσι ωστε να ζητησω τα λεφτα μου ποιο συντομα??Εντωμεταξυ εχει αλλαξει και username στο ebay!!!!

sdikr
20-08-19, 00:37
Καλησπερα,αγορασα γυρω στις 15/7 κατι ραμ απο ebay με estimated delivery 9/9.Εντωμεταξυ ο πωλητης πρεπει να ειναι απατεωνας γιατι το feedback του απο 90+ απο την στιγμη της παραγγελιας σημερα εχει πεσει στο 70+.Στις πρωτες επικοινωνιες μας μου εdωσε ενα τρακινγκ(το οποιο δεν ηταν registered air mail) που ελεγε οτι πηγαινε Παρος Ναουσα ενω εγω μενω κεντρικη Ελλαδα,και οταν του το ειπα μου ειπε πως καποιες φορες γραφει λαθος!!Το θεμα ειναι πως θα δικαιωθω απο το ebay αλλα θα πρεπει να περιμενω μεχρι την εκτιμωμενη ημερομηνια παραδοσης?Υπαρχει κατι που να μπορω να κανω,να τον αναφερω δλδ στο ebay οτι δλδ εχει πεσει τοσο δραματικα το feedback του ετσι ωστε να ζητησω τα λεφτα μου ποιο συντομα??Εντωμεταξυ εχει αλλαξει και username στο ebay!!!!

Θα πρέπει να περιμένεις δυστυχώς.
Μερικές φόρες τον μπανάρουν ή αφαιρούν κάποιο Listing τότε σε εκείνη την περίπτωση μπορείς να ανοίξεις case, σε τέτοιες περιπτώσεις το βλέπεις στην καρτέλα σου και σου λέει οτι "χρειάστηκε να αφαιρέσουμε το Listing κλπ"

bill27
20-08-19, 00:45
Για να ανοιξω case στο i didnt receive my item δεν παω?

sdikr
20-08-19, 00:56
Για να ανοιξω case στο i didnt receive my item δεν παω?

Ναι, εκεί λογικά θα σου βγάλει ότι θα πρέπει να περιμένεις μέχρι 9/9 αν σου δίνει δικαίωμα να ανοίξεις τότε το κάνεις

bill27
20-08-19, 00:59
εμενα μου βγαζει αυτο,

The listing below has been updated by the seller, but you can see the item you purchased.

και οταν πατω πανω στο ''the item you purchased'' το παρακατω

Unfortunately, access to this particular item has been blocked due to legal restrictions in some countries. We are blocking your viewing in an effort to prevent restricted items from being displayed. Regrettably, in some cases, we may prevent users from accessing items that are not within the scope of said restrictions because of limitations of existing technology. Please accept our apologies for any inconvenience this may cause, and we hope you may find other items of interest on eBay.

sdikr
20-08-19, 01:02
εμενα μου βγαζει αυτο,

The listing below has been updated by the seller, but you can see the item you purchased.

και οταν πατω πανω στο ''the item you purchased'' το παρακατω

Unfortunately, access to this particular item has been blocked due to legal restrictions in some countries. We are blocking your viewing in an effort to prevent restricted items from being displayed. Regrettably, in some cases, we may prevent users from accessing items that are not within the scope of said restrictions because of limitations of existing technology. Please accept our apologies for any inconvenience this may cause, and we hope you may find other items of interest on eBay.

Στα δεξιά δηλαδή δεν ε΄χει επιλογή για contact seller;
Δοκίμασε απο εδώ https://resolutioncenter.ebay.com/ να πας να κάνεις νέο case, λογικά θα στο εμφανίσει σαν επιλογή

bill27
20-08-19, 01:05
Οταν παταω στο contact seller μου λεει να περιμενω μεχρι τις 9/9,δεν εχω δοκιμασει ομως με το resolution center δλδ to link που εστειλες,τι να κανω τωρα?

sdikr
20-08-19, 01:15
Οταν παταω στο contact seller μου λεει να περιμενω μεχρι τις 9/9,δεν εχω δοκιμασει ομως με το resolution center δλδ to link που εστειλες,τι να κανω τωρα?

Τσεκάρεις το i have not received και πατάς απο κάτω το continue, μετα σου ζητάει να επιλέξεις αντικείμενο και προχωράς πιο κάτω

bill27
20-08-19, 01:19
Ναι βρε αυτο το ξερω πως θα προχωρησω :) αλλα λεω μηπως μου πουνε να περιμενω μεχρι την εκτιμεμωνη ημερομηνια παραδοσης και δεν γινει τιποτα στη τελικη η ακομα χειροτερα να αλλαξουν το estimated για αργοτερα:lol:

sdikr
20-08-19, 01:26
Ναι βρε αυτο το ξερω πως θα προχωρησω :) αλλα λεω μηπως μου πουνε να περιμενω μεχρι την εκτιμεμωνη ημερομηνια παραδοσης και δεν γινει τιποτα στη τελικη η ακομα χειροτερα να αλλαξουν το estimated για αργοτερα:lol:

Να σου αλλάξουν ημερομηνία δεν το νομίζω, τουλάχιστον δεν μου έχει συμβεί πότε, το πολύ πολύ να σου πούνε περίμενε, όποτε δεν έχεις κάτι να χάσεις

bill27
20-08-19, 01:29
OK thank u!Θα το κανω αυριο με την ησυχια μου!

blade_
23-08-19, 12:13
παιδες να ρωτησω κατι...χρησιμοποιω την χρεωστικη μου για αγορες στο Ali express και μου χρεωνει καθε φορα καποιο ποσο της ταξεως των 1-2 ευρω για μετατροπη συναλλαγματος.ξερει κανεις αν αποφευγεται αυτο αν αλλαξουμε νομισμα στο αλι?

sdikr
23-08-19, 12:23
παιδες να ρωτησω κατι...χρησιμοποιω την χρεωστικη μου για αγορες στο Ali express και μου χρεωνει καθε φορα καποιο ποσο της ταξεως των 1-2 ευρω για μετατροπη συναλλαγματος.ξερει κανεις αν αποφευγεται αυτο αν αλλαξουμε νομισμα στο αλι?

Αν η χρέωση έρθει σαν ευρώ στην κάρτα δεν θα έχεις εξτρά χρέωση, θα πρότεινα να αλλάξεις κάρτα, πχ revolut, n24, curve

blade_
23-08-19, 12:35
Αν η χρέωση έρθει σαν ευρώ στην κάρτα δεν θα έχεις εξτρά χρέωση, θα πρότεινα να αλλάξεις κάρτα, πχ revolut, n24, curve

εχω ρεβολουτ απλα δεν εχω τωρα χρηματα μεσα αλλα νομιζω ειναι η καλυτερη λυση

το θεμα ειναι καποιος που το εχει κανει να μας πει.επιλογη εχει για ευρω αλλα μηπως ειναι μονο για να βλεπεις τιμες?

thourios
23-08-19, 13:17
Νομίζω ότι υπάρχει η δυνατότητα χρέωσης σε ευρώ μέσα από το μενού του Aliexpress
Την πάτησα και εγώ προχθές και εγώ λόγω κεκτημένης ταχύτητας σε αγορά αξίας 2 ευρώ χρεώθηκα επιπλέον 1 ευρώ για το συνάλλαγμα.

RASTAVIPER
23-08-19, 14:48
εχω ρεβολουτ απλα δεν εχω τωρα χρηματα μεσα αλλα νομιζω ειναι η καλυτερη λυση

το θεμα ειναι καποιος που το εχει κανει να μας πει.επιλογη εχει για ευρω αλλα μηπως ειναι μονο για να βλεπεις τιμες?

Πάντα σε δολλάρια αγοράζω με ρεβολουτ, ποτέ σε ευρώ.
Και φυσικά κανένα κόστος μετατροπής.

sdikr
23-08-19, 14:57
Πάντα σε δολλάρια αγοράζω με ρεβολουτ, ποτέ σε ευρώ.
Και φυσικά κανένα κόστος μετατροπής.

Δεν είπε πουθενά πως έκανε αυτή την αγορά με την revolut

RASTAVIPER
23-08-19, 15:01
Δεν είπε πουθενά πως έκανε αυτή την αγορά με την revolut
Εγραψα ότι αν την έκανε ή όχι;
Απλά αναφέρω ότι με ρέβουλοτ δεν υπάρχει κάποιο έξτρα κόστος, ώστε να την έχει υπόψην του.

sdikr
23-08-19, 15:01
Εγραψα ότι αν την έκανε ή όχι;
Απλά αναφέρω ότι με ρέβουλοτ δεν υπάρχει κάποιο έξτρα κόστος, ώστε να την έχει υπόψην του.

Το έχει

slalom
23-08-19, 21:03
Νομίζω ότι υπάρχει η δυνατότητα χρέωσης σε ευρώ μέσα από το μενού του Aliexpress
Την πάτησα και εγώ προχθές και εγώ λόγω κεκτημένης ταχύτητας σε αγορά αξίας 2 ευρώ χρεώθηκα επιπλέον 1 ευρώ για το συνάλλαγμα.
Βαζεις τα 3 βασικα νομισματα $, €, GBP και βλεπεις απο την ισοτιμια της revo, (ή οποια αλλη ξενη εχεις) τι σε συμφερει

blade_
26-08-19, 15:18
Το έχει

:rofl::oneup:

την εχω παροπλισμενη,αλλα αν δε δουλεψει αυτη η μεθοδος,θα την ενεργοποιησω...

ioetisap
27-08-19, 13:26
Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αύξηση 25%, 50% έως 100% στα κινέζικα του eBay (ebay.com) εσχάτως;
Μου φαίνεται ότι οι ταρίφφες έχουν πιάσει κι εμάς.
Κοίταξα συντόμως μήπως στο co.uk είναι καλλίτερα αλλά δεν βλέπω διαφορά.
Έχουν αλλάξει καθολικά οι Κινέζοι την τιμολόγηση ή ιδέα μου είναι;

jap
27-08-19, 14:11
Γεια σας. Με λένε jap και πρόσφατα έκλεισα 100 μέρες χωρίς αγορές από το ebay. Ανακάλυψα ξανά φίλους που είχα ξεχάσει, πολλές μικροχαρές της ζωής, ενώ διαπίστωσα την καταστροφική πορεία που ακολουθούσα μέχρι σήμερα.

:p
Ανακάλυψα το Ali Express :) Σκέφτομαι μέχρι και να σταματήσω την παρακολούθηση του συγκεκριμένου thread!
Δεν έχω ιδέα αν αυξήθηκαν οι τιμές, νομίζω πάντα αυξημένες ήταν σε σύγκριση με άλλες εναλλακτικές για ψιλοπράγματα από Κίνα.

sdikr
27-08-19, 14:21
Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αύξηση 25%, 50% έως 100% στα κινέζικα του eBay (ebay.com) εσχάτως;
Μου φαίνεται ότι οι ταρίφφες έχουν πιάσει κι εμάς.
Κοίταξα συντόμως μήπως στο co.uk είναι καλλίτερα αλλά δεν βλέπω διαφορά.
Έχουν αλλάξει καθολικά οι Κινέζοι την τιμολόγηση ή ιδέα μου είναι;

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τόσο τραβηγμένο

RASTAVIPER
27-08-19, 17:06
Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αύξηση 25%, 50% έως 100% στα κινέζικα του eBay (ebay.com) εσχάτως;
Μου φαίνεται ότι οι ταρίφφες έχουν πιάσει κι εμάς.
Κοίταξα συντόμως μήπως στο co.uk είναι καλλίτερα αλλά δεν βλέπω διαφορά.
Έχουν αλλάξει καθολικά οι Κινέζοι την τιμολόγηση ή ιδέα μου είναι;
Το εβαυ ποτέ δεν ήταν το πιο φτηνό μαγαζί για κινέζικα.
Με διαφορά στο Αλι θα βρεις τις πιο καλές τιμές για ακριβώς τα ίδια πράγματα.

ioetisap
28-08-19, 22:35
Μακάρι λοιπόν να έτυχε απλώς να έπεσα εγώ σε τυχαίες ανατιμήσεις τυχαίων προϊόντων.
Αν και με χαλάει γιατί οι τιμές που έχω κοιτάξει ήταν κυρίως των τελευταίων μη παραδοθεισών παραγγελιών οπότε πρέπει να ξαναγίνουν και άρα να πληρωθούν ακριβότερα.

ΥΓ Βρε παίδες ας παραβλέψω ότι το Aliexpress δεν υποστηρίζει PayPal ή όσα έχω διαβάσει για τις κακές εμπειρίες με τις cases που διάφορα πχ μέλη έχουν αναφέρει κατά καιρούς (ότι δηλαδή γενικότερα έχω διαβάσει ότι το eBay είναι προκατειλημμένο υπέρ του αγοραστή ενώ του AliExpress υπέρ του πωλητή), ας παραβλέψω ότι δεν νομίζω ότι θα με συμφέρει δεδομένου του κόστους μεταφορικών για τα φθηνά πραγματάκια που εγώ συνήθως αγοράζω από eBay (ιδέ παρένθεση παρακάτω).
Ας τα παραβλέψω όλα αυτά.
Πώς στο διάτανο κάνετε αναζήτηση και κατάταξη αποτελεσμάτων στο Aliexpress;;
Έκανα μόλις αναζητήσεις των προϊόντων από τις αναφερθείσες πρόσφατες χαμένες παραγγελίες από eBay για να συγκρίνω τιμές (το όποιο αποτέλεσμα παρεμπιπτόντως ήταν μάλλον απογοητευτικό, πολύ μικρό βέβαιο το δείγμα αλλά έστω, φθηνότερα ήταν μάλλον στο eBay ακόμα και με τις κατακόρυφες αυξήσεις τιμών που έχω αναφέρει) και (ανακάλυψα τελικά μετά πολλούς πειραματισμούς ότι) για να κάνω κατάταξη των αποτελεσμάτων κατά αύξουσα τιμή και σε λίστα έπρεπε κάθε φορά να πατήσω μετά F5 (ειδάλλως τίποτα δεν άλλαζε). Και μετά αν έκανα κάποια τυχαία αλλαγή χανόταν η παραπάνω επιλογή. Και τέλος η όποια επιτευχθείσα κατάταξη δεν ήταν βάσει συνολικού κόστους δηλαδή συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών (δεν βλέπω κάποια τέτοια επιλογή).
Τί παίζει με την αναζήτηση εκεί;
Να εικάσω ότι κατάταξη βάσει συνολικής τιμής δεν υποστηρίζεται επειδή διαθέτει ποικιλία αφετηριών/αποθηκών αποστολής (ships from);
Πώς βρίσκετε εύκολα φθηνά τότε προϊόντα, πώς συγκρίνετε γρήγορα δηλαδή τιμές;
Ή υπάρχει κάπου όπου μπορώ να επιλέξω καθολικό ships from (όπως με την επιλογή ships to) ώστε να μπορεί μετά να κατατάξει βάσει συνολικού κόστους;

RASTAVIPER
28-08-19, 22:58
Μακάρι λοιπόν να έτυχε απλώς να έπεσα εγώ σε τυχαίες ανατιμήσεις τυχαίων προϊόντων.
Αν και με χαλάει γιατί οι τιμές που έχω κοιτάξει ήταν κυρίως των τελευταίων μη παραδοθεισών παραγγελιών οπότε πρέπει να ξαναγίνουν και άρα να πληρωθούν ακριβότερα.

Καταρχήν, γιατί γράφεις ακόμα σε λάθος θέμα;
Εδώ είναι για το ΕΒΑΥ

Ρώτα ότι θες για Αλι εδώ:https://www.adslgr.com/forum/threads/64014-Online-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-(%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5-courier-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%95-%CE%95-)/page269
Αλλά ήδη σου λέω ότι έχεις καταλάβει πολλά πράγματα τελείως λάθος.

ioetisap
28-08-19, 23:03
Δεν γράφω σε λαθεμένο θέμα.
Η κυρίως απάντηση στο σχόλιο αφορά τo eBay και η δευτερεύουσα αφορά σύγκριση με eBay.
H έγκλειστη μάλιστα σε offtopic υστερόγραφη δευτερεύουσα απάντηση σχετικά με το AliΕxpress ήταν σε σένα και στον Jap που το αναφέρατε.
Πρώτα διάβασε με την σειρά και προσεκτικά τα σχόλια πριν κρίνεις αν εγώ έχω καταλάβει κάτι και κατακρίνεις.

RASTAVIPER
29-08-19, 07:24
Δεν γράφω σε λαθεμένο θέμα.
Η κυρίως απάντηση στο σχόλιο αφορά τo eBay και η δευτερεύουσα αφορά σύγκριση με eBay.
H έγκλειστη μάλιστα σε offtopic υστερόγραφη δευτερεύουσα απάντηση σχετικά με το AliΕxpress ήταν σε σένα και στον Jap που το αναφέρατε.
Πρώτα διάβασε με την σειρά και προσεκτικά τα σχόλια πριν κρίνεις αν εγώ έχω καταλάβει κάτι και κατακρίνεις.

Προφανώς έχεις καταλάβει λάθος τα πράγματα αν πιστεύεις θεωρίες για αγρίους που λένε ότι η μία πλατφόρμα υποστηρίζει πιο πολύ τον αγοραστή και η άλλη τον πωλητή.

Έπειτα, δώσε μας συγκεκριμένα παραδείγματα αν πιστεύεις ότι βρίσκεις πιο ακριβά τα ίδια πράγματα στο Αλι.

ioetisap
29-08-19, 07:58
Α ωραία τώρα ποίηση της νήσσας, μετακίνηση του τέρματος και συνέχεια στο υφάκι.
Ευχαριστώ, δεν θα πάρω, έχω πολύ καλλίτερα πράγματα να κάνω.

jap
29-08-19, 17:26
Το συγκεκριμένο ότι το ali υποστηρίζει τον πωλητή είναι εντελώς άκυρο. Έχει άλλες θεματάρες αλλά αυτό με τίποτα δεν ισχύει. Στην ουσία κάνει το escrow service, ο πωλητής δεν παίρνει σέντσι στα χέρια του αν δεν παραλάβει ο αγοραστής και στις περισσότερες περιπτώσεις δίνει refunds (σε αποδεδειγμένα θέματα του πωλητή) χωρίς να χρειάζεται να επιστρέψει ο αγοραστής κάτι. Και βέβαια έχει και χαμηλότερες προμήθειες που συμφέρουν και αγοραστή και πωλητή αφού η διαφορά μοιράζεται.

Κατά τα άλλα, αν κάτι ψάχνεις έχεις το ελεύθερο και με pm να στείλεις να σου πούμε μια γνώμη, ίσως να μην υπάρχει φτηνότερο, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις σε όλους τους κανόνες.

psolord
29-08-19, 20:04
Επιβαιωνω. Πριν κάνα τρίμηνο δεν είχαν έρθει αρκετά πραγματακια και πήρα refund πάραυτα.

jap
29-08-19, 20:26
Το σωστό θέμα για το aliexpress είναι αυτό (https://www.adslgr.com/forum/threads/999122-Aliexpress-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82!), όπου στο μισό θέμα συζητάνε για τραπεζικές κάρτες.

Μάλλον μας βάρεσε όλους η παρατεταμένη ζέστη φέτος :p

patrickdrd
04-09-19, 10:02
παρηγγειλα μια μπαταρια (για κινητο) απο το ebay, η οποια αδειαζει σε 6 ωρες,
στελνω του τυπου μου λεει κανε 3 κυκλους, φορτισε το 12-15 ωρες κλπ,
τα εκανα ολα αυτα, παλι τα ιδια,
τελοσπαντων μου λεει ο τυπος αμα θες σου κανω refund τα μισα,
αλλιως στελνεις τη μπαταρια και στα στελνω ολα,
το θεμα ειναι οτι για να του στελνω εγω τη μπαταρια συν τον τεχνικο που μου πηρε ηδη ενα ταληρο για να την βαλει,
τι θα μου μεινει εμενα;
και δεν βλεπω επιλογη να απαντησω,
τι μπορω να κανω;

RASTAVIPER
04-09-19, 10:13
παρηγγειλα μια μπαταρια (για κινητο) απο το ebay, η οποια αδειαζει σε 6 ωρες,
στελνω του τυπου μου λεει κανε 3 κυκλους, φορτισε το 12-15 ωρες κλπ,
τα εκανα ολα αυτα, παλι τα ιδια,
τελοσπαντων μου λεει ο τυπος αμα θες σου κανω refund τα μισα,
αλλιως στελνεις τη μπαταρια και στα στελνω ολα,
το θεμα ειναι οτι για να του στελνω εγω τη μπαταρια συν τον τεχνικο που μου πηρε ηδη ενα ταληρο για να την βαλει,
τι θα μου μεινει εμενα;
και δεν βλεπω επιλογη να απαντησω,
τι μπορω να κανω;

Οι μισές μπαταρίες στο ΕΒΑΥ είναι μούφα. Έγραφε ότι είναι ορίτζιναλ;
Όταν λες τι θα σου μείνει εσένα, πόσο την πήρες δηλαδή; Αν και τα υπόλοιπα έξοδα είναι δικό σου θέμα, δεν φταίει ο πωλητής.

patrickdrd
04-09-19, 10:27
10 ευρω την πηρα, δεν θα πληρωσω 5 για μεταφορικα και 5 που θελει ο τεχνικος;
ειχε καλες κριτικες και ειπα οτι θα ηταν καλη,
ναι, εγραφε original:
NEW OEM LG BL-T7 Original Internal Battery for LG G2 D800 D801 D802 LS980 VS980

jap
04-09-19, 11:03
ΟΕΜ και original δεν πάνε μαζί.

Γνώμη δική μου πάρε πίσω τα μισά χρήματα που λέει και μετά γράφτου και μια αρνητική (χωρίς να τον απειλήσεις ή να αναφέρεις ότι θα γράψεις αρνητική). Είναι ένα ρίσκο που παίρνει ο πωλητής φέρνοντας τόσο κακής ποιότητας μπαταρίες, ένα ποσοστό Χ% βγαίνουν μούφα και πρέπει ή να επιστρέφει ΟΛΑ τα χρήματα ή να δέχεται τις συνέπειες.

Σε αντίστοιχη περίπτωση είχα πάρει φτηνή θήκη για κινητό και είχα χαρεί που είχα βρει για το συγκεκριμένο μοντέλο. Ήρθε η θήκη, χάλια ποιότητα, ήταν όμως μια generic θήκη για όλα τα 5ιντσα, έλεος δηλαδή. Ούτε οι τρύπες στο πλάι για τα κουμπιά ταίριαζαν, ούτε οι τρύπες για την κάμερα, κάτω είχε ένα χάσμα για μικρόφωνο και φόρτιση. Μου πρότεινε να επιστρέψει 1 ευρώ μόνο και τίποτα άλλο, η θήκη έκανε 5 ευρώ. Έπαψα να ασχολούμαι και του έριξα τη μοναδική αρνητική που έχω δώσει ποτέ.

Μπορείς πάντα να ανοίξεις case αλλά ξέρεις τι θα σου πουν, να επιστρέψεις τη μπαταρία για να πάρεις τα λεφτά πίσω.

thourios
04-09-19, 11:44
Μπαταρία για laptop παλιά είχα πάρει και βγήκε τέλεια. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει. ίσως συμφέρει να αγοράσεις καινούργιο laptop.

sdikr
04-09-19, 11:50
Εχω πάρει πάρα πολλές φορές μπαταρίες απο Ebay, σχεδον πότε μου δεν είχα θέμα, στις ελάχιστες περιπτώσεις που υπήρξε θέμα πήρα full refund, το paypal αν το έχεις ενεργοποιήσει σου επιστρέφει τα έξοδα αποστολής.
Του ανοίγεις case στο ebay και βλέπεις πως θα πάει, συνήθως επιλέγουν να σου κάνουν refund άμεσα

patrickdrd
04-09-19, 12:00
δεν βλεπω να μπορω να ανοιξω case, μου βγαζει:

A return request is already open for this item

πριν λιγες μερες εβγαζε τουλαχιστον οτι στις 5 ή 6 σεπτ θα μπορουσα να κανω ask us to step in,
τωρα που εκανε αυτος αιτημα να του στειλω τη μπαταρια δεν βλεπω ουτε τετοια επιλογη,
πφφφ, μπλεξαμε

jap
04-09-19, 12:05
Προφανώς κι εσύ δεν φταις τίποτα, κάποιοι γράφανε αλλού ότι το ebay είναι πάντα υπέρ του αγοραστή, υπέρ του λαμόγιου είναι τελικά, βρήκε τον τρόπο να σε εκμεταλλευτεί. Έτσι ούτε αρνητική δεν μπορείς να του βάλεις. Άλλη φορά από τον Δήσιο (http://batteries.gr). Βάλε τη μπαταρία σε ένα φακελάκι και στείλε την, συστημένη, 5 ευρώ περίπου είναι + το κόστος του φακέλου. Με την απόδειξη του ταχυδρομείου κάνε τη διαδικασία του paypal για να πάρεις πίσω το τάληρο.

patrickdrd
04-09-19, 13:02
τη διαδικασία του paypal για να πάρεις πίσω το τάληρο.

δεν την ξερω αυτη τη διαδικασια, αν θες στειλε οδηγιες

- - - Updated - - -

εντωμεταξυ γραφει το ebay μεχρι τις 10, εγω να παω δυο φορες στο καταστημα δεν παιζει
(και να τσακωνομαι με τον τεχνικο ή να τον πληρωνω 2 ταληρα),
(περιμενω μπαταρια απ την επισημη αντιπροσωπεια),
οταν ερθει η μπαταρια θα παω να κανω την αλλαγη κι οτι θελει ας κανει/γινει

sdikr
04-09-19, 13:05
δεν την ξερω αυτη τη διαδικασια, αν θες στειλε οδηγιες

- - - Updated - - -

εντωμεταξυ γραφει το ebay μεχρι τις 10, εγω να παω δυο φορες στο καταστημα δεν παιζει
(και να τσακωνομαι με τον τεχνικο ή να τον πληρωνω 2 ταληρα),
(περιμενω μπαταρια απ την επισημη αντιπροσωπεια),
οταν ερθει η μπαταρια θα παω να κανω την αλλαγη κι οτι θελει ας κανει/γινει

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns

jap
04-09-19, 13:10
δεν την ξερω αυτη τη διαδικασια, αν θες στειλε οδηγιες


Στις λεπτομέρειες της συναλλαγής επιλέγεις Request Return Shipping Refund:

206435

Όταν το είχαν προσφέρει σαν επιλογή για πρώτη φορά έπρεπε να το ενεργοποιήσεις, τώρα νομίζω (με κάθε επιφύλαξη) πως είναι ενεργοποιημένο αυτόματα. Θέλει να το έχεις ενεργοποιήσει εκ των προτέρων, από το link που έδωσε ο sdikr.

patrickdrd
04-09-19, 23:03
ωχ μου βγαζει ενεργοποιηση, αρα δεν το ειχα ενεργοποιημενο..

- - - Updated - - -

με PayPal δεν μπορώ να κάνω τπτ;

Basilhs23_
06-09-19, 19:37
Σκέφτομαι να παραγγείλω κάτι από Κίνα, επειδή είναι πάνω από 22 ευρώ θα υπάρξει και το τέλος εκτελωνισμού στο τελωνείο.

Θέλω να μάθω αν μπορώ να υπολογίσω στο περίπου πόσο κυμαίνεται το τέλος εκτελωνισμού, το προϊόν έχει αξία σύμφωνα με το ebay AU $277.37, Approximately EUR 171.13, και το shipping cost είναι free.

Επίσης, υπάρχει τρόπος να γνωρίζω αν πρέπει να πάω εγώ στο τελωνείο να τακτοποιήσω τον εκτελωνισμό ή θα το κάνει η εταιρεία που θα στείλει το προϊόν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.