PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 [115] 116 117 118 119

spartak
08-02-20, 09:05
Παιδια δε μου λετε. Με πωλητες ebay απο UK τι παιζει τωρα; Θεωρουνται εκτος EU; Περνανε τελωνειο με χαρατσια κλπ;

Αν στέλνουν απο Αγγλία δεν περνάει τελωνείο. Αν στέλνουν απο τρίτη χώρα εκτός ΕΕ περνάει τελωνείο

RASTAVIPER
08-02-20, 09:49
Παιδια δε μου λετε. Με πωλητες ebay απο UK τι παιζει τωρα; Θεωρουνται εκτος EU; Περνανε τελωνειο με χαρατσια κλπ;
Μέχρι Δεκέμβρη 2020 η Αγγλία συνεχίζει να στέλνει σαν από Ευρώπη.

psolord
08-02-20, 14:04
:clap::up:

thourios
08-02-20, 15:18
Εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης μπήκε νέο χαράτσι. Καλό είναι να ενημερωθείτε.

sdikr
08-02-20, 15:21
Εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης μπήκε νέο χαράτσι.
Για αυτό έχουμε και την σχετική συζήτηση στο ανάλογο νήμα

cool11
28-02-20, 21:56
Απο τη μια ο κορονοιος στην Κινα,
και απο την αλλη η απεργια των Ελτα...

Εχει παραγγειλει κανεις προσφατα απο κινεζους sellers στο ebay?
Πως πηγε η ολη διαδικασια, αποστολη, παραλαβη;

sdikr
28-02-20, 22:18
Απο τη μια ο κορονοιος στην Κινα,
και απο την αλλη η απεργια των Ελτα...

Εχει παραγγειλει κανεις προσφατα απο κινεζους sellers στο ebay?
Πως πηγε η ολη διαδικασια, αποστολη, παραλαβη;

Αυτή την στιγμή αρκετοί Κινέζοι δεν κάνουν καν τον κόπο να κάνουν reply, δεν πήρα κάτι πρόσφατα απο Ebay, απο Banggood Που εκανα παραγγελία, όλα μια χαρά, το στείλανε άμεσα, παραλαβή ακόμα περιμένουμε, άλλωστα αν μιλάμε για πρόσφατα μην ξεχνάς πως ακόμα και πρίν είχαμε τον μήνα μέσα στο νερό.

bomberb17
29-02-20, 01:50
Εγώ από Banggood παραγγελία Blitzwolf USB charger την 17 Ιανουαρίου και ακόμα δεν έχει γίνει ship. Στα email τους γράφουνε ότι υπάρχει πρόβλημα στην παραγωγή. Μου δώσανε τη δυνατότητα για refund αλλά περιμένω μπας και γίνει τίποτα λίγες μέρες ακόμα..

Godian
01-03-20, 11:51
Παραγγελίας από το alli απο Δεκέμβριο ακόμα περιμένω. Μια την έχασα γιατί ξέχασα να ζητήσω τα λεφτά πίσω. Τις άλλες τα ζητάω και τα παίρνω. Πάνε αυτά τα πακέτα. Χάθηκαν

RASTAVIPER
08-03-20, 18:58
Ψάχνω ευρωπαίο πωλητή με μάσκες χειρουργικές στο ΕΒΑΥ.
Δυστυχώς έχει βρωμίσει ο τόπος με κινέζους που δηλώνουν ότι είναι από Αγγλία ή Ιρλανδία και θέλει τρελό ψάξιμο για να βρεις τι ισχύει πραγματικά.
Βρήκε κανείς τίποτα;

kmpatra
09-03-20, 02:21
Το οτι τις πουλάνε πάνω απο 1 ευρώ τη μία που το πας...οι τελευταίες τιμες που είχα πετύχει στα φαρμακεία ακριβώς πριν πέσει η ακριδα ήταν από 0.15 ως 0.75 ανάλογα με την ποιότητα...

slow
09-03-20, 03:12
Παρήγγειλα ένα καλώδιο από Γερμανία (και όχι από Αγγλία, για μην στραβώσει τίποτα με τελωνεία) τα χρήματα είδα στην κάρτα ότι τα πήρε κινέζος και το tracking που μου έστειλε είναι με royal mail (UK) (σαν ανέκδοτο ακούγεται :p)
Άντε να βγάλεις άκρη τώρα.

netblues
09-03-20, 09:37
Και τι θεμα εχεις με το uk? Εμπορικα δεν αλλαξε κατι και πιθανον ουτε πρόκειται και μετα τπ 2020. Καλωδιο μικρης αξιας θα το παραλαβεις κανονικά σε κανενα μηνα.

thourios
09-03-20, 11:15
Είχα παραγγείλει μνήμες από έναν τέτοιο και ήρθαν σε τρεις μέρες. Πράγματι ήταν Αγγλία.

RASTAVIPER
09-03-20, 15:14
Το οτι τις πουλάνε πάνω απο 1 ευρώ τη μία που το πας...οι τελευταίες τιμες που είχα πετύχει στα φαρμακεία ακριβώς πριν πέσει η ακριδα ήταν από 0.15 ως 0.75 ανάλογα με την ποιότητα...
Τελικά ψώνισα πακέτο με 10μάσκες από Άμαζον στις 7 λίρες και με δωρεάν μεταφορικά.

xriantw
11-03-20, 23:30
Ενα δεμα απο Ισπανια με κοστος 80 ευρω και 15 μεταφορικα, το παρελαβα συστημενο απο τα ΕΛΤΑ. Ηταν χτυπημενη συσκευασια αλλα δεν πιστευα οτι θα εχει φθορα και το παρελαβα. Τωρα ομως που το ανοιξα, εχει εμφανη ζημια, σαν να επεσε απο μισο μετρο. Ο πωλητης θα επρεπε να το συσκευασει καλυτερα ? (υποκειμενικο)
Τωρα τι μπορω να κανω? Τα ΕΛΤΑ δεν εχουν καμια ευθυνη αφου το παρελαβα?

psolord
11-03-20, 23:33
Φωτογραφιες και ανοιγεις case στο ebay.

Αν θες να εισαι ευγενικος, μιλας πρωτα με τον πωλητη. Δε χρειαζονται λεπτομερειες του στυλ το ειδα χτυπημενο αλλα το παρελαβα. Απλα το ανοιξες και ειναι χτυπημενο. Τελος.;)

japetus
23-03-20, 21:14
Γνωρίζει κανείς αν από UK δεν μπορεί πλέον να ορίσει ο πωλητής τρόπο αποστολής;
Σε ένα ανταλλακτικό που έψαχνα (μια βίδα) είχε κόστος international priority shipping 15 ευρώ περίπου.. Παλιά θυμάμαι έστελνα μήνυμα και συνήθως για μικροαντικείμενα οι πωλητές δέχονταν να στείλουν με international standard shipping που είναι πολύ φτηνότερο.
Τώρα, μου απάντησε ο πωλητής ότι το shipping το ορίζει απευθείας το ebay και δεν μπορεί να επέμβει ο πωλητής. Ισχύει ή με δουλεύει;

RASTAVIPER
23-03-20, 21:26
Γνωρίζει κανείς αν από UK δεν μπορεί πλέον να ορίσει ο πωλητής τρόπο αποστολής;
Σε ένα ανταλλακτικό που έψαχνα (μια βίδα) είχε κόστος international priority shipping 15 ευρώ περίπου.. Παλιά θυμάμαι έστελνα μήνυμα και συνήθως για μικροαντικείμενα οι πωλητές δέχονταν να στείλουν με international standard shipping που είναι πολύ φτηνότερο.
Τώρα, μου απάντησε ο πωλητής ότι το shipping το ορίζει απευθείας το ebay και δεν μπορεί να επέμβει ο πωλητής. Ισχύει ή με δουλεύει;

Δεν ισχύει αυτό.
Χτες αγόρασα ένα google smart speaker. Πολλοί πωλητές το είχαν στις 23 λίρες μεταφορικά και με έναν που το συζήτησα κατάφερα και το έριξα στις 12 λίρες με tracking ή θα έπεφτε στις 8 λίρες χωρίς tracking.

Rookie
29-03-20, 15:09
Καλησπερα, θελω να κανω μια παραγγελια μεσω ebay απο Ιταλια για Αθηνα. Το κοστος μεταφορικων ειναι 6 ευρω οπως γραφει.
Θα την παραδωσουν ή λογω μετρων θα ακυρωθει?
Τι εναλλακτικες εχω εκτος απο κινεζομαγαζο?

RASTAVIPER
29-03-20, 15:41
Καλησπερα, θελω να κανω μια παραγγελια μεσω ebay απο Ιταλια για Αθηνα. Το κοστος μεταφορικων ειναι 6 ευρω οπως γραφει.
Θα την παραδωσουν ή λογω μετρων θα ακυρωθει?
Τι εναλλακτικες εχω εκτος απο κινεζομαγαζο?

Τα ταχυδρομεία δουλεύουν ξέρεις, έστω και με καθυστερήσεις.

Rookie
29-03-20, 15:46
Τα ταχυδρομεία δουλεύουν ξέρεις, έστω και με καθυστερήσεις.

Το γνωριζω αλλα διαβασα κατι περι 15 ημερων απο τη στιγμη που φτανει Ελλαδα για παραδοση παραγγελιας μεσω κουριερ απο εξωτερικο.
Επισης αναρωτηθηκα λογω χωρας Ιταλιας μηπως εχει επιβληθει καποιο "εμπαργκο".
Ειδαλλως να το παραγγειλω απο Κινα οπου ειναι και 45 δολλαρια φτηνοτερο.

RASTAVIPER
29-03-20, 17:07
Το γνωριζω αλλα διαβασα κατι περι 15 ημερων απο τη στιγμη που φτανει Ελλαδα για παραδοση παραγγελιας μεσω κουριερ απο εξωτερικο.
Επισης αναρωτηθηκα λογω χωρας Ιταλιας μηπως εχει επιβληθει καποιο "εμπαργκο".
Ειδαλλως να το παραγγειλω απο Κινα οπου ειναι και 45 δολλαρια φτηνοτερο.

Θα πρότεινα να μιλήσεις πρώτα με τον πωλητή να σιγουρεψεις αν στέλνει. Αυτός θα ξέρει.
Όσο για τις παραδόσεις, πρόσφατα έκανα παραγγελία κάτι από Αγγλία και παραδόθηκε στις 10 μέρες σύνολο στην Αθήνα. Όχι και τόσο τραγικά.

Rookie
29-03-20, 21:08
Θα πρότεινα να μιλήσεις πρώτα με τον πωλητή να σιγουρεψεις αν στέλνει. Αυτός θα ξέρει.
Όσο για τις παραδόσεις, πρόσφατα έκανα παραγγελία κάτι από Αγγλία και παραδόθηκε στις 10 μέρες σύνολο στην Αθήνα. Όχι και τόσο τραγικά.

επικοινωνησα με τον πωλητη και μου ειπε οτι δεν μπορει να στειλει μεχρι την ληξη των μετρων και τελικα το παρηγγειλα απο banggood και ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ μετα το καλοκαιρι μαλλον,,,,,χαχαχα

slow
30-03-20, 02:11
Θα πρότεινα να μιλήσεις πρώτα με τον πωλητή να σιγουρεψεις αν στέλνει. Αυτός θα ξέρει.
Όσο για τις παραδόσεις, πρόσφατα έκανα παραγγελία κάτι από Αγγλία και παραδόθηκε στις 10 μέρες σύνολο στην Αθήνα. Όχι και τόσο τραγικά.

Εγώ πάντως που παράγγειλα ένα καλώδιο (https://www.adslgr.com/forum/threads/73521-Ebay-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82!-(%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5-courier-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%95-%CE%95-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AE)?p=6767051#post6767051), και ο πωλητής μου έδωσε tracking number από Αγγλία (αν και εγώ το είχα παραγγείλει από τον ίδιο από Γερμανία) στις 4/3/20 με Estimated delivery Thu, Mar 12 - Fri, Mar 27 , δεν μου το δείχνει καν in transit ακόμη...

Rookie
31-03-20, 12:46
Ακομα μια ερωτηση προς τους πιο εμπειρους του θεματος, σημερα μου δειχνει οτι ταχυδρομηθηκε η παραγγελια αλλα το τραψκινγ νθμβερ που μυ εδωσαν δειχνει οτι ερχεται οχι απο Κινα αλλα απο Ολλανδια!!!Εχουν τιποτα αποθηκες στην Ευρωπη για να γλιτωνουν τους πελατες απο εξτρα φορους? Κι αν ναι , οι αποθηκες εχουν τα προιοντα διαθεσιμα ή περιμενουν να τα λαβουν απο Κινα κ μετα να τα προωθησουν στον τελικο προορισμο τους;;;;

jap
31-03-20, 14:12
Μην... ανησυχείς, από Κίνα έρχεται, είναι το περίφημο priority line που εξασφαλίζει ότι δεν θα πληρώσεις τελωνείο και κατάτι πιο σύντομους χρόνους. Θα κάνει κάμποσες μέρες να σκάσει πληροφορία στο tracking, δικό μου αντίστοιχο αυτές τις μέρες μου έδωσαν το tracking 18/3, έσκασε μύτη 27/3 Ολλανδία και από εκεί έφυγε 30/3. Μετά τυπικά κάνουν 7-10 μέρες, αλλά το τελευταίο κομμάτι έχει να κάνει με ΕΛΤΑ που υπολειτουργούν σημαντικά, your mileage may vary και αν έρθει γρήγορα μοιράζεσαι το tracking number να παίξουμε τζόκερ με τα ψηφία του.

Rookie
01-04-20, 00:20
Μην... ανησυχείς, από Κίνα έρχεται, είναι το περίφημο priority line που εξασφαλίζει ότι δεν θα πληρώσεις τελωνείο και κατάτι πιο σύντομους χρόνους. Θα κάνει κάμποσες μέρες να σκάσει πληροφορία στο tracking, δικό μου αντίστοιχο αυτές τις μέρες μου έδωσαν το tracking 18/3, έσκασε μύτη 27/3 Ολλανδία και από εκεί έφυγε 30/3. Μετά τυπικά κάνουν 7-10 μέρες, αλλά το τελευταίο κομμάτι έχει να κάνει με ΕΛΤΑ που υπολειτουργούν σημαντικά, your mileage may vary και αν έρθει γρήγορα μοιράζεσαι το tracking number να παίξουμε τζόκερ με τα ψηφία του.

:oneup::respekt:

psolord
10-04-20, 14:22
Πήρα ένα κλειδάκι από ebay και μου έστειλε ο πωλητής το εξής μήνυμα.


Thank you for ordering at our store!

Before we can allow you to collect your code, we need to verify that you are the true owner of the eBay account used to make the payment. This is to prevent people from paying with stolen eBay accounts.

To verify that you are the true owner of the eBay account - please reply to this message with the code that's inside of the SMS we have just sent to your phone.

In case of any problems please contact us at anytime

Ταυτόχρονα ήρθε και μήνυμα SMS στο κινητό.

ΟΚ του το έστειλα. Δε μου έχει ξανατύχει όμως. Βλέπετε κάτι ύποπτο ή απλά θέλει να κάνει τη δουλειά του σωστά;

Είναι πωλητής από το 2014.

slalom
10-04-20, 14:52
Μαλακιες του eBay. Εμενα για να με αφησει να πληρωσω επρεπε να μου στειλουν 2 φορες λινκ σε ε-μαιλ, για ταυτοποιηση. Η ταυτοποιηση μεσω κινητου μου βγαζει σφαλμα

SfH
10-04-20, 14:56
Πήρα ένα κλειδάκι από ebay και μου έστειλε ο πωλητής το εξής μήνυμα.



Ταυτόχρονα ήρθε και μήνυμα SMS στο κινητό.

ΟΚ του το έστειλα. Δε μου έχει ξανατύχει όμως. Βλέπετε κάτι ύποπτο ή απλά θέλει να κάνει τη δουλειά του σωστά;

Είναι πωλητής από το 2014.

Δε μου έχει τύχει στο ebay ακόμα, αλλά μου έχει τύχει πολλές φορές σε τρίτα μαγαζιά σε αγορές κωδικών ή gift cards να ζητάνε περαιτέρω στοιχεία για ταυτοποίηση . Επειδή είναι αντικείμενα που μεταπωλούνται εύκολα, χρησιμοποιούνται αρκετά για ξέπλυμα από κλεμμένες πιστωτικές / λογαριασμούς .

psolord
10-04-20, 14:57
Μάλλον τακτική του πωλητή είναι. Δε ξέρω. ΟΚ το κλειδί το έστειλε και δουλεύει.

Με τα πολλά ανακάλυψα ότι το ebay έχει 2FA το οποίο ενεργοποίησα ακολουθώντας αυτό το link.

https://signin.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?SignIn&UsingSSL=1&siteid=3&co_partnerId=2&pageType=2481124&ru=http%3A%2F%2Fsigninalert.ebay.co.uk%2Fsgninalrt%2Ftwofa%2Fonboard%3Fclk_rvr_id%3D1306104718760%26rmvSB%3Dtrue

spartak
10-04-20, 17:00
Πήρα ένα κλειδάκι από ebay και μου έστειλε ο πωλητής το εξής μήνυμα.



Ταυτόχρονα ήρθε και μήνυμα SMS στο κινητό.

ΟΚ του το έστειλα. Δε μου έχει ξανατύχει όμως. Βλέπετε κάτι ύποπτο ή απλά θέλει να κάνει τη δουλειά του σωστά;

Είναι πωλητής από το 2014.

Δε βλέπω κάτι ύποπτο.

ioetisap
28-04-20, 15:16
Θαύμα!!
Μου ήρθαν σήμερα πρώτη φορά μετά μήνες μη συστημένα δεματάκια από Κίνα.
Το ένα ήταν μάλιστα παραγγελίας 02/12/19...

cool11
28-04-20, 20:14
Θαύμα!!
Μου ήρθαν σήμερα πρώτη φορά μετά μήνες μη συστημένα δεματάκια από Κίνα.
Το ένα ήταν μάλιστα παραγγελίας 02/12/19...

A καλα.... ειμαστε σε καλο δρομο δηλαδη....5 μηνες καθυστερηση....
οντως θαυμα...
:(

ioetisap
29-04-20, 15:24
Μη το γρουσουζεύσω αλλά παρέλαβα και δεύτερη μέρα συνεχόμενη πακετάκια! Πιο πρόσφατες παραγγελίες μεν και όχι του 19, παραληφθείσες δε, όχι πια αγνοούμενες.

RASTAVIPER
30-04-20, 08:05
Παιδιά δεν ανοίγουμε case μόλις περάσεις η μέρα παράδοσης;
Περιμένω πάνω από 1 μήνα ένα πακέτο από Αγγλία, η ημερομηνία παράδοσης ήταν χτες και πάω σήμερα να ανοίξω το case και η μόνη επιλογή είναι το "I didn't receive it". Πατάω σε αυτό και το μόνο που βγάζει είναι αυτό:
Your item is on its way
It looks like the item is on its way and should arrive by 29 Apr, 2020. If you haven't received it by then, please contact the seller or come back to us so we can help you.

Πώς κάνω claim;

netblues
30-04-20, 08:20
Υπαρχει tracking? Η ημερα παραδοσης ειναι απλα ενα estimate, εκτος αν μιλαμε για fedex, ups και αλλα τετοια premium couriers.
To ebay αλλαζει συχνα τη διαδικασια, αν δεν εχεις προσπαθησει να επικοινωνησεις με τον αποστολεα δεν σαφηνει να ανοιξεις case.
Λογικο δεν ειναι?

RASTAVIPER
30-04-20, 08:35
Υπαρχει tracking? Η ημερα παραδοσης ειναι απλα ενα estimate, εκτος αν μιλαμε για fedex, ups και αλλα τετοια premium couriers.
To ebay αλλαζει συχνα τη διαδικασια, αν δεν εχεις προσπαθησει να επικοινωνησεις με τον αποστολεα δεν σαφηνει να ανοιξεις case.
Λογικο δεν ειναι?

Και τρακινγκ έχουμε που έλεγε την χτεσινή ως την τελευταια μέρα και με τον πωλητή είμαι από την αρχή σε επικοινωνία, που έλεγε ότι τοσο καιρό να περιμένω μέχρι χτες και τίποτα άλλο.
Στο μεταξύ τι σχέση έχει η επικοινωνία με τον πωλητή με το άνοιγμα case; Έπρεπε να υπήρχε η δυνατότητα έτσι και αλλιώς, εκτός αν άλλαξε κάτι.

ioetisap
01-05-20, 12:53
Λογικά σήμερα (την επομένη της προθεσμίας δηλαδή κατά την δική μας ημερομηνία) θα μπορέσεις να ανοίξεις.

RASTAVIPER
01-05-20, 15:53
Βρήκα τι ήθελε.
Από τελείως άλλο μενού πας και επιλέγεις την βοήθεια και μετά δηλώνεις ότι έχεις πρόβλημα και σου δίνει την επιλογή να ανοίξεις το case.
Περίεργο που δεν σε αφήνει κατευθείαν από το μενού της παραγγελίας.

Tario
02-05-20, 10:29
Μη το γρουσουζεύσω αλλά παρέλαβα και δεύτερη μέρα συνεχόμενη πακετάκια! Πιο πρόσφατες παραγγελίες μεν και όχι του 19, παραληφθείσες δε, όχι πια αγνοούμενες.

Άρα υπάρχει ελπίδα και για μας. :)
Περιμένω πακετάκι από τις 20/02 και δεν είχε δώσει σημάδια απ' το tracking number ότι ξεκολλάει απ' το transit.

ioetisap
04-05-20, 12:02
Βρήκα τι ήθελε.
Από τελείως άλλο μενού πας και επιλέγεις την βοήθεια και μετά δηλώνεις ότι έχεις πρόβλημα και σου δίνει την επιλογή να ανοίξεις το case.
Περίεργο που δεν σε αφήνει κατευθείαν από το μενού της παραγγελίας.

Μήπως η ημερομηνία παραδόσεως ήταν μακρότερα των δύο μηνών από την παραγγελία;
Μέχρι πρότινος δεν συνέβαινε (τουλάχιστον κατ'αρχήν) το παραπάνω· τώρα με τον κοροναίο, η τελική προθεσμία παραδόσεως έπεται συχνά των δύο μηνών και
α'. δεν σε αφήνει στους δύο μήνες να ανοίξεις αμφισβήτηση μεν,
β'. εξαφανίζει δε όμως όπως πριν στους δυό μήνες την επιλογή μη παραλήψεως στην δεξιά στήλη
(και γ'1. βγάζει μήνυμα ότι αποστολές από Κίνα ενδέχεται να αργήσουν
και γ'.2 μήνυμα προτροπής αναμονής μερικών προσθέτων ημερών όταν τελικά επιτρέπει να ανοίξεις αμφισβήτηση).

Οπότε για αμφισβήτηση αναγκαστικά Get help with an item that hasn't arrived όπως το είπες.

RASTAVIPER
04-05-20, 13:41
Μήπως η ημερομηνία παραδόσεως ήταν μακρότερα των δύο μηνών από την παραγγελία;
Μέχρι πρότινος δεν συνέβαινε (τουλάχιστον κατ'αρχήν) το παραπάνω· τώρα με τον κοροναίο, η τελική προθεσμία παραδόσεως έπεται συχνά των δύο μηνών και
α'. δεν σε αφήνει στους δύο μήνες να ανοίξεις αμφισβήτηση μεν,
β'. εξαφανίζει δε όμως όπως πριν στους δυό μήνες την επιλογή μη παραλήψεως στην δεξιά στήλη
(και γ'1. βγάζει μήνυμα ότι αποστολές από Κίνα ενδέχεται να αργήσουν
και γ'.2 μήνυμα προτροπής αναμονής μερικών προσθέτων ημερών όταν τελικά επιτρέπει να ανοίξεις αμφισβήτηση).

Οπότε για αμφισβήτηση αναγκαστικά Get help with an item that hasn't arrived όπως το είπες.

Για την ημερομηνία παράδοσης έγραψα πιο πάνω ότι είχε περάσει 1 μέρα από την προβλεπόμενη και ότι στο σύνολο είχε περάσει 1 μήνας από την παραγγελία.
Πήρα και το refund αμέσως και όλα καλά. :oneup:

ioetisap
04-05-20, 19:26
Δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο τότε.

cool11
22-05-20, 08:38
Αντικειμενο που αγορασα, και περιμενα να ερθει, με επισημη ημερομηνια delivery date, 21 Μαιου,
δεν ηρθε.
Μιλαμε για αποστολη εντος Ευρωπης.
Επιπλεον δε, σε κανα δυο messages που εστειλα μεσω ebay το προηγουμενο διαστημα,
ο seller με εγραψε στα @@@@ του!

Ετσι λοιπον, σημερα 22 Μαιου,
θελω να ανοιξω case.
Ελα ομως που δεν βλεπω να μπορω στο ebay!
Ακομη μου γραφει οτι το δεμα θα ερθει στις...21 Μαιου, χτες!
Και να στειλω λεει μηνυμα στον seller...

Τι γινεται ρε παιδια;
Γιατι δεν μπορω να ανοιξω case?

badweed
22-05-20, 09:16
Αντικειμενο που αγορασα, και περιμενα να ερθει, με επισημη ημερομηνια delivery date, 21 Μαιου,
δεν ηρθε.
Μιλαμε για αποστολη εντος Ευρωπης.
Επιπλεον δε, σε κανα δυο messages που εστειλα μεσω ebay το προηγουμενο διαστημα,
ο seller με εγραψε στα @@@@ του!

Ετσι λοιπον, σημερα 22 Μαιου,
θελω να ανοιξω case.
Ελα ομως που δεν βλεπω να μπορω στο ebay!
Ακομη μου γραφει οτι το δεμα θα ερθει στις...21 Μαιου, χτες!
Και να στειλω λεει μηνυμα στον seller...

Τι γινεται ρε παιδια;
Γιατι δεν μπορω να ανοιξω case?

δεν μπορεις να ανοιξεις case μη παραδοσης πριν και εως την ημερομηνια αφιξης . τωρα αν εχουν βαλει και καμια μερα παραπανω,η καποιες ωρες .δεν το ξερω

nontasaggelis
22-05-20, 10:00
Eιναι θεμα διαφορας ωρας με την Αμερικη!
Θα πρεπει να αλλαξει εκει η μερα και να παει 22 Μαιου για να σε αφησει!
Δοκιμασε σημερα το απογευμα-βραδυ!

RASTAVIPER
22-05-20, 12:39
Αντικειμενο που αγορασα, και περιμενα να ερθει, με επισημη ημερομηνια delivery date, 21 Μαιου,
δεν ηρθε.
Μιλαμε για αποστολη εντος Ευρωπης.
Επιπλεον δε, σε κανα δυο messages που εστειλα μεσω ebay το προηγουμενο διαστημα,
ο seller με εγραψε στα @@@@ του!

Ετσι λοιπον, σημερα 22 Μαιου,
θελω να ανοιξω case.
Ελα ομως που δεν βλεπω να μπορω στο ebay!
Ακομη μου γραφει οτι το δεμα θα ερθει στις...21 Μαιου, χτες!
Και να στειλω λεει μηνυμα στον seller...

Τι γινεται ρε παιδια;
Γιατι δεν μπορω να ανοιξω case?

Έχω γράψει μερικά ποστ πιο πάνω πώς άνοιξα πρόσφατα case στο Ebay.
To διάβασες;

cool11
23-05-20, 16:14
δεν μπορεις να ανοιξεις case μη παραδοσης πριν και εως την ημερομηνια αφιξης . τωρα αν εχουν βαλει και καμια μερα παραπανω,η καποιες ωρες .δεν το ξερω

Εχεις δικιο, ιδια περιπτωση μαλλον.
Με αφησε, προς το τελος της μερας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.