PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 [116] 117 118 119

filipoy
14-06-20, 19:22
China Post

https://www.youtube.com/watch?v=BWgviZZi7lM&feature=emb_logo

RASTAVIPER
15-06-20, 07:09
China Post

https://www.youtube.com/watch?v=BWgviZZi7lM&feature=emb_logo

Παλιο video, γιατι το ποσταρεις σε διαφορετικα θεματα τωρα;

eridion
09-07-20, 00:05
Καλησπερα παιδες θελω να αγωρασω υποσυστημα (ανταλακτικο) για το wii απο το ebay ερχεται απο κινα
1) μπορω να επιστρεψω το προιον αν δεν λειτουργει
2) το ebay κανει βιολογικο καθαρισμο για να μην κολλησω κανενα κορονοιου
Σας παρακαλω απαντιστε μου γιατι φοβαμαι να αγωρασω απο το ebay

Andreaslar
09-07-20, 01:52
1) ναι
2) οχι

nontasaggelis
09-07-20, 02:37
Κ
2) το ebay κανει βιολογικο καθαρισμο για να μην κολλησω κανενα κορονοιου


Οταν θα το παραλαβεις θα εχει περασει τοσο καιρος, που και αποικια κρονοιων να ειχε επανω θα εχουν πια εξοντωθει!;):p;):p

jap
09-07-20, 08:27
1. Το θέμα είναι αν σε συμφέρει οικονομικά. Να διαβάσεις τα ψιλά γράμματα του συγκεκριμένου listing μέχρι πότε δέχεται επιστροφές και ποιος.πληρωνει τα μεταφορικά.
2. Όπως.σου έγραψαν είναι κάτι άχρηστο. Αλλά και να σου πουν ότι το απολυμαίνουν εσύ θα τους πιστέψεις; Καταλαβαίνεις ότι το ebay δεν είναι ένα μαγαζί και κάθε πωλητής έχει διαφορετικές πρακτικές.

RASTAVIPER
09-07-20, 15:06
Καλησπερα παιδες θελω να αγωρασω υποσυστημα (ανταλακτικο) για το wii απο το ebay ερχεται απο κινα
1) μπορω να επιστρεψω το προιον αν δεν λειτουργει
2) το ebay κανει βιολογικο καθαρισμο για να μην κολλησω κανενα κορονοιου
Σας παρακαλω απαντιστε μου γιατι φοβαμαι να αγωρασω απο το ebay

Για τι κόστος μιλάμε;
Γενικά έχεις ξανααγοράσει από ΕΒΑΥ ποτέ;

cool11
16-07-20, 22:08
Εχω βαλει μια αγορα στο ebay,
εδω και 10 μερες (!!!!!!!!)
και ο seller με εχει γραψει στα @@@@ του.
Δεν το εχει στειλει.
Και του εστειλα μηνυμα να μου πει τι συμβαινει, και δεν μου απαντα!!!!

Τι μπορω να κανω;
Παω στο resolution center και δεν βλεπω να μπορω να ζητησω refund, ακυρωση της παραγγελιας.
Μου λεει οτι το item ειναι its way, και οτι θα παραλαβω οκτωβρη!
Πως θα παραλαβω, απο τη στιγμη που δεν βλεπω να εχει γινει shipped, δεν εχει tracking number, και δεν απαντα σε μηνυμα;
Δηλαδη, πρεπει να περιμενω ως τον Οκτωβρη για να ζητησω refund?

Τι μπορω να κανω ρε παιδια;
:(

jap
16-07-20, 22:19
Ό,τι και να ρωτήσεις σε αυτό το νήμα, την ίδια απάντηση θα λάβεις. Να διαλέγεις καλύτερα τους πωλητές. :p

Σοβαρά τώρα, μήπως έχει έρθει μήνυμα από τον πωλητή για αποστολή του είδους και έχει πάει στα spam? Οι καθυστερήσεις είναι δεδομένες και τεράστιες και ισχύουν και στο στοκάρισμα των πωλητών, το Οκτώβρης που είπαν, αν και δεν το βρίσκω μια χαρά ούτε φυσιολογικό, είναι ρεαλιστικό. Εγώ μια θήκη για tablet ήθελα και αναγκάστηκα να ακυρώσω 2 φορές παραγγελία μετά από αναμονή πολλών ημερών κατά τις οποίες έκαναν τον Κινέζο, τελικά έστειλε ο τρίτος πωλητής. Από Aliexpress βέβαια, εκεί είναι άλλο φρούτο οι πωλητές.

RASTAVIPER
17-07-20, 07:35
Εχω βαλει μια αγορα στο ebay,
εδω και 10 μερες (!!!!!!!!)
και ο seller με εχει γραψει στα @@@@ του.
Δεν το εχει στειλει.
Και του εστειλα μηνυμα να μου πει τι συμβαινει, και δεν μου απαντα!!!!

Τι μπορω να κανω;
Παω στο resolution center και δεν βλεπω να μπορω να ζητησω refund, ακυρωση της παραγγελιας.
Μου λεει οτι το item ειναι its way, και οτι θα παραλαβω οκτωβρη!
Πως θα παραλαβω, απο τη στιγμη που δεν βλεπω να εχει γινει shipped, δεν εχει tracking number, και δεν απαντα σε μηνυμα;
Δηλαδη, πρεπει να περιμενω ως τον Οκτωβρη για να ζητησω refund?

Τι μπορω να κανω ρε παιδια;
:(

Ακύρωση δεν μπορείς να κάνεις;

cool11
17-07-20, 20:57
Ακύρωση δεν μπορείς να κάνεις;

Αν γινεται ακυρωση, απο που γινεται;
Παροτι
- δεν εχει αποσταλει
- δεν εχει dispatch icon
- δεν εχει feedback του buyer προς εμενα
γενικως δεν εχει τιποτε,
οταν ανοιγω το μενου στα δεξια,
δεν βλεπω πουθενα cancel.

jap
18-07-20, 00:20
Δεν υπάρχει ακύρωση στο ebay, μόνο αν συνεννοηθείς με τον πωλητή για να την κάνει αυτός και βέβαια πριν την αποστολή. Αλλά όπως σου είπα, μήπως χάθηκε το email στο spam? Στον λογαριασμό σου Paypal, το έχει μαρκάρει σαν σταλμένο; Στο ebay, το φακελάκι (δεύτερο εικονίδιο), στο έχει μαυρισμένο (από ό,τι κατάλαβα λες ότι είναι γκρι); Αν δεν φαίνονται και έχουν περάσει πραγματικά 10 μέρες, επικοινώνησε με το ebay. Ο κανόνας είναι 3 μέρες, εκτός και λέει στο listing κάτι διαφορετικό.

RASTAVIPER
18-07-20, 11:04
Μια χαρά γίνεται ακύρωση πριν την αποστολή, απλά θέλει συμφωνία και με τον πωλητή.

jap
18-07-20, 13:56
Ακριβώς το ίδιο λέμε. :)

cool11
18-07-20, 16:29
Μια χαρά γίνεται ακύρωση πριν την αποστολή, απλά θέλει συμφωνία και με τον πωλητή.

Οντως ισχυει αυτο, απλα ο πωλητης με συνεδεσε με Κάιρο...αρα δεν μπορει να γινει στην προκειμενη περιπτωση δυστυχως...

- - - Updated - - -


Δεν υπάρχει ακύρωση στο ebay, μόνο αν συνεννοηθείς με τον πωλητή για να την κάνει αυτός και βέβαια πριν την αποστολή. Αλλά όπως σου είπα, μήπως χάθηκε το email στο spam? Στον λογαριασμό σου Paypal, το έχει μαρκάρει σαν σταλμένο; Στο ebay, το φακελάκι (δεύτερο εικονίδιο), στο έχει μαυρισμένο (από ό,τι κατάλαβα λες ότι είναι γκρι); Αν δεν φαίνονται και έχουν περάσει πραγματικά 10 μέρες, επικοινώνησε με το ebay. Ο κανόνας είναι 3 μέρες, εκτός και λέει στο listing κάτι διαφορετικό.

Στο ebay, δεν υπαρχει μαρκαρισμενο φακελακι.
Επικοινωνησα με ebay, και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει περιπτωση να χασω χρηματα, πραγμα το οποιο ηξερα φυσικα.
Απλα ο τυπος, ουτε στελνει, ουτε απαντα, νεκρή επαφη πραγματικα, lost.
Και μου ειπαν απο το ebay, οτι θελουμε να σεβαστουμε, οτι ο seller γραφει οτι αποστέλλει, εντος....30 ημερων, απο την πληρωμη του πελατη!!!!!!!!!!
Αρα, πρεπει να περιμενω, 30 μερες απο τη μερα που παρηγγειλα και πληρωσα, να δω αν θα φιλοτιμηθει το καλοπαιδο, να κανει καποια κινηση!!!!
Βλεπω το worst case scenario, να περνα το 30μερο απρακτο, να περνα και το delivery date, και μετα full refund.
Αλλα δεν θα επρεπε να ειναι τοσο large η κατασταση.
Δεν μπορω να εχω δεσμευμενα χρηματα, για μηνες, και ο πωλητης, ουτε να στελνει, ουτε να απαντα.
Δεν μου εχει ξανατυχει, και αγοραζω χρονια απο το ebay.
Καμια αλλη σκεψη;
Θα ξαναστειλω στον seller, αλλα δεν νομιζω εχει spam folder στο ebay messagins system, αρα ο τυπος απλα δεν ειναι εκει, δεν απαντα...
:(

jap
18-07-20, 17:29
Αφού λέει 30 μέρες στο listing είναι καλυμμένος. Περιμένεις να στείλει, όποτε στείλει. Αν εν τω μεταξύ απαντήσει και τα βρείτε, έχει καλώς. Και την επόμενη φορά διαβάζεις πιο προσεκτικά τι γράφει στο listing. Και να γράψω άλλη μια φορά, να διαλέγεις καλύτερα πωλητές, δεν γίνεται όλα τα κουλά σε σένα να συμβαίνουν.

Arcade
19-07-20, 15:16
Να ρωτήσω κι εγώ το εξής σε περίπτωση που γνωρίζει κάποιος κάτι:

Πάνω από έναν μήνα πριν είχα πουλήσει ένα αντικείμενο στο Ebay σε χρήστη από την Γερμανία ο οποίος ξαφνικά σήμερα μου έστειλε μήνυμα στα Γερμανικά ζητώντας να του στείλω "τιμολόγιο". Εφόσον είχε πληρώσει μέσω Paypal έλαβε με την πληρωμή και το σχετικό παραστατικό. Mιλάμε για ένα ποσό ύψους 20€. Τι ακριβώς πρέπει να κάνω? :confused:

sdikr
19-07-20, 15:18
Να ρωτήσω κι εγώ το εξής σε περίπτωση που γνωρίζει κάποιος κάτι:

Πάνω από έναν μήνα πριν είχα πουλήσει ένα αντικείμενο στο Ebay σε χρήστη από την Γερμανία ο οποίος ξαφνικά σήμερα μου έστειλε μήνυμα στα Γερμανικά ζητώντας να του στείλω "τιμολόγιο". Εφόσον είχε πληρώσει μέσω Paypal έλαβε με την πληρωμή και το σχετικό παραστατικό. Mιλάμε για ένα ποσό ύψους 20€. Τι ακριβώς πρέπει να κάνω? :confused:

Είχες γράψει εσυ στο Listing οτι παρέχεις vat invoice;
Αν όχι τότε δεν μπορεί να σου το ζητήσει

Arcade
19-07-20, 15:21
Όχι δεν έχω γράψει κάτι τέτοιο, ούτε μου και μου έχει ξαναστείλει κανείς ανάλογο μήνυμα.
Επίσης παρατήρησα πως αν και έχουν περάσει 40 μέρες ακόμα δεν μου έχει αφήσει feedback, ελπίζω να μην το εκλάβει σαν λόγο για να μου αφήσει αρνητικό feedback... :hmm:

jap
23-07-20, 20:34
Ενημέρωση από ebay:


from 3 September 2020, we’re making changes to our eBay Money Back Guarantee policy. Key changes below:

• The time a seller has to respond to return requests or an eBay Money Back Guarantee (eMBG) claim will change from 8 calendar days to 3 business days.
• Once a return is accepted, the time a buyer has to ship the item back to the seller will change from 14 calendar days to 10 business days.


Δηλαδή μικροβελτιώσεις προς όφελος του αγοραστή. Βέβαια ο άλλος πωλητής παραπάνω γράφει στο listing έτσι ξεδιάντροπα πως θα κάνει έως 30 μέρες να στείλει...

cool11
23-07-20, 20:56
Ενημέρωση από ebay:



Δηλαδή μικροβελτιώσεις προς όφελος του αγοραστή. Βέβαια ο άλλος πωλητής παραπάνω γράφει στο listing έτσι ξεδιάντροπα πως θα κάνει έως 30 μέρες να στείλει...

Ακριβως αγαπητε....
Δεν μου ειχε ξανατυχει, μου τυχε κι αυτο.
30 μερες λεει, ο συγκεκριμενος, απο την μερα της πληρωμης, για να στειλει.
Εκτιμω οτι ισως δεν στειλει τιποτε, και λεφτα βεβαια δεν χανω,
αλλα οκ, πολλες φορες λενε και λιγο παραπανω,
αλλα αυτος το εγραψε και το εννοει...
οκ, δεν προσεξα, αλλα κι οι δικες του μερες ως seller, μαλλον ειναι μετρημενες...

johnyb98
12-08-20, 10:53
Μια ερώτηση σχετικά με παραλαβή από eBay.

Μου έρχεται από ΕΛΤΑ ειδοποιητηριο για παραλαβή. Πηγαίνω, υπογράφω το ειδοποιητηριο, και παραλαμβάνω.

Από κει και πέρα, ειδοποιείται και ο αποστολέας-πωλητης τού eBay ότι παρέλαβα, ή δεν ειδοποιείται, και το ειδοποιητηριο είναι κάτι που έχει να κάνει αποκλειστικά με τα ΕΛΤΑ σαν αποδεικτικό ότι το πακέτο δεν το έχει πλέον;

Ευχαριστώ

tsavman
16-08-20, 11:29
Εφόσον έχει tracking number, ο πωλητής μπορεί να δει ότι το δέμα παραλήφθηκε.

lewton
29-09-20, 16:45
Θέλω μερικά πολύ κοντά καλώδια HDMI και βρίσκω αυτά (https://www.ebay.de/sch/i.html?_dcat=32834&_fsrp=1&_nkw=hdmi+kabel&_sacat=0&_from=R40&Kabell%25C3%25A4nge=0%252C3%2520m%7C0%252C15%2520m&_sop=15&rt=nc&LH_PrefLoc=0) στο ebay για 2,19€ από Κίνα.
Θα έρθουν χωρίς πρόβλημα ή θα πρέπει να πληρώσω τελωνείο; Στη Γερμανία θα τα παραγγείλω, αλλά πείτε μου και για Ελλάδα τι ισχύει.
Υπάρχει κάτι άλλο που να μην κοστίζει πάνω από τα διπλά και να το έχω πιο άμεσα και σίγουρα;

thourios
29-09-20, 17:59
Δεν θα πληρώσεις τελωνείο. Όταν λες κοντά πόσο εννοείς;
Είχα βρει Ελλάδα με 1,5€ περίπου 50 εκατοστά

RASTAVIPER
29-09-20, 18:01
Θέλω μερικά πολύ κοντά καλώδια HDMI και βρίσκω αυτά (https://www.ebay.de/sch/i.html?_dcat=32834&_fsrp=1&_nkw=hdmi+kabel&_sacat=0&_from=R40&Kabell%25C3%25A4nge=0%252C3%2520m%7C0%252C15%2520m&_sop=15&rt=nc&LH_PrefLoc=0) στο ebay για 2,19€ από Κίνα.
Θα έρθουν χωρίς πρόβλημα ή θα πρέπει να πληρώσω τελωνείο; Στη Γερμανία θα τα παραγγείλω, αλλά πείτε μου και για Ελλάδα τι ισχύει.
Υπάρχει κάτι άλλο που να μην κοστίζει πάνω από τα διπλά και να το έχω πιο άμεσα και σίγουρα;

Τελωνείο για 2€?
Τόσο πολύ έχετε φοβηθεί το τελωνείο κάποιοι που τρέμετε και αγορές ψιλικών;

racing4mat
29-09-20, 18:06
Θέλω μερικά πολύ κοντά καλώδια HDMI και βρίσκω αυτά (https://www.ebay.de/sch/i.html?_dcat=32834&_fsrp=1&_nkw=hdmi+kabel&_sacat=0&_from=R40&Kabell%25C3%25A4nge=0%252C3%2520m%7C0%252C15%2520m&_sop=15&rt=nc&LH_PrefLoc=0) στο ebay για 2,19€ από Κίνα.
Θα έρθουν χωρίς πρόβλημα ή θα πρέπει να πληρώσω τελωνείο; Στη Γερμανία θα τα παραγγείλω, αλλά πείτε μου και για Ελλάδα τι ισχύει.
Υπάρχει κάτι άλλο που να μην κοστίζει πάνω από τα διπλά και να το έχω πιο άμεσα και σίγουρα;

Κάπου είχα διαβάσει πρόσφατα, μετά τις αλλαγές στον κανονισμό των ΕΛ.ΤΑ, αγορές μέχρι 25€ από τρίτες χώρες, περνάνε ελεύθερα.

spartak
29-09-20, 18:51
Κάπου είχα διαβάσει πρόσφατα, μετά τις αλλαγές στον κανονισμό των ΕΛ.ΤΑ, αγορές μέχρι 25€ από τρίτες χώρες, περνάνε ελεύθερα.

Δεν ισχύει. Το όριο είναι στα 22 ευρω

racing4mat
29-09-20, 19:37
Δεν ισχύει. Το όριο είναι στα 22 ευρω

Ευχαριστώ για την πληροφορία.

lewton
29-09-20, 23:27
Δεν θα πληρώσεις τελωνείο. Όταν λες κοντά πόσο εννοείς;
Είχα βρει Ελλάδα με 1,5€ περίπου 50 εκατοστά
Για μισό μέτρο βρίσκω και από Γερμανούς πωλητές, αλλά για να μειώσω τα καλώδια στο γραφείο έλεγα να πάρω μερικά ακόμα πιο κοντά (πχ αυτά στο link μου είναι 30cm).

badweed
20-12-20, 12:21
ειναι ιδεα μου , ή εχει αρχισει να αρεται το free shipping ?

m1john
20-12-20, 12:50
ειναι ιδεα μου , ή εχει αρχισει να αρεται το free shipping ?

δεν θέλω free shipping θέλω να πληρώσω λογικά και να έχω tracking number. ημαρτον πια να μην ξέρω πού είναι το δέμα Πότε θα ρθει αν θα ρθει τι έχει γίνει

badweed
20-12-20, 12:55
δεν θέλω free shipping θέλω να πληρώσω λογικά και να έχω tracking number. ημαρτον πια να μην ξέρω πού είναι το δέμα Πότε θα ρθει αν θα ρθει τι έχει γίνει

πιο πολυ , προς το οτι αλλαζει ενα καθεστως προσφορας , απο καποια κατευθυνση (κινα ) προς παντου .
το οποιο μπορει να φερει αλυσιδα επιπτωσεων .
θεωρω δηλαδη οτι το free shipping , ηταν μερος ενος σχεδιου μαρκετινγκ που θα εβαζε την κινα στις πρωτες επιλογες αγορων .
αυτο κυριως.

m1john
20-12-20, 12:57
θεωρώ ότι στο 2020 είναι ανεπίτρεπτο να υπάρχει αποστολή χωρίς tracking number

RASTAVIPER
20-12-20, 16:17
ειναι ιδεα μου , ή εχει αρχισει να αρεται το free shipping ?

Μιλας για αγορες απο Κινα ετσι;
Πολυ γενικο το σχολιο σου.

racing4mat
20-12-20, 17:51
Free shipping προσφέρουν συνήθως οι πωλητές από Ασία (εκτός Ιαπωνίας & Ν.Κορέας).
Προσέχουμε να υπάρχει πάντα tracking number όταν αγοράζουμε από eBay ή οπουδήποτε αλλού.

netman
21-12-20, 03:07
δεν θέλω free shipping θέλω να πληρώσω λογικά και να έχω tracking number. ημαρτον πια να μην ξέρω πού είναι το δέμα Πότε θα ρθει αν θα ρθει τι έχει γίνει

ε,ζήτα από τον πωλητή να πληρώσεις το tracking number.
Δε θα σου αρνηθεί

racing4mat
21-12-20, 03:39
Αυτό θα πρότεινα κι εγώ. Να ζητήσεις αποστολή με tracking number. Κι απ'ότι θυμάμαι σε κάποια ενημέρωση της πολιτικής του Paypal, νομίζω ότι είναι υποχρεωτική η αναγραφή του tracking number.

RASTAVIPER
21-12-20, 09:50
Aν είναι από Κίνα ή από Αλιεχπρες, καμία υποχρέωση δεν έχουν για tracking number.
Για αυτό έγραψα ότι το σχόλιο είναι τελείως γενικό και δεν έχει νόημα.

nkoumo
21-12-20, 20:48
Γεια σας
Θελω να παραγγειλω μεσω ebay από Ιαπωνία και δεν ξέρω αν υπάρχει τροπος να αποφύγω το τελωνείο (αφορα φακό φωτογραφικής μηχ. που στην Ευρώπη είναι δύσλολο να βρεις , και αν τον βρεις εχει την διπλάσια τιμή) .
Η τιμή περίπου 150-200 μεταχειρισμένο απο Ιαπωνία. Υπάρχει καποιος τροπος?

m1john
21-12-20, 20:50
Σίγουρος τρόπος όχι. Μόνο κατά τύχη.

racing4mat
21-12-20, 21:23
Το καλύτερο θα ήταν να πληρώσεις το τελωνείο μέσα στην τιμή αγοράς, θα γλυτώσεις αρκετά χρήματα. Δεν ξέρω όμως αν ο υρόπος αυτός λειτουργεί σε άλλες χώρες εκτός Η.Π.Α.

psolord
26-01-21, 10:27
Κοντρολάκι 8Xsata των 28 ευρώ, από Κίνα, με tracking number YT2100XXXXXXXX ήρθε σε δυο εβδομάδες, με Γενική Ταχυδρομική, από Ολλανδία και από κάτω είχε αυτοκόλλητο ACS!

:tooth

nkoumo
26-01-21, 18:56
Το καλύτερο θα ήταν να πληρώσεις το τελωνείο μέσα στην τιμή αγοράς, θα γλυτώσεις αρκετά χρήματα. Δεν ξέρω όμως αν ο υρόπος αυτός λειτουργεί σε άλλες χώρες εκτός Η.Π.Α.

Και πως θα το κανεις αυτο?

akilleas
27-01-21, 14:59
Και πως θα το κανεις αυτο?

Νομίζω ότι το ίδιο κάνουν και οι Κινέζοι.
Στα μεταφορικά για Priority έχει και δασμούς

racing4mat
27-01-21, 23:19
Και πως θα το κανεις αυτο?

Θα ψάξεις για αντικείμενα τα οποία αναφέρουν "Customs services and international tracking provided". Όταν μπείς στο listing, θα δείς:
"No additional import charges on delivery. This item will be sent through the Global Shipping Programme and includes international tracking."

Όταν βρείς τέτοιο προϊόν, σημαίνει ότι στο checkout, πληρώνεις και το τελωνείο, στην εταιρεία εκτελωνιστή-αποστολέα του eBay, που λέγεται Pitney Bownes.
Ρίξε μια ματιά: https://www.ebay.co.uk/help/buying/postage-delivery/changing-delivery-address-method/international-purchases-postage-buy?id=4057
Αν μπείς σε ένα τέτοιο listing, σου αναφέρει τα ταχυδρομικά και την αξία του εισαγωγικού δασμού στο τελωνείο.
Για iPhone 11 64Gb, αν το αγοράσεις 227 λίρες, θα πληρώσεις + 17 για ταχυδρομικά + 53 για δασμούς. Σύνολο 297λίρες.
Το πακετο που θα παραλάβεις θα είναι σε πακέτο της εταιρείας με την ειδική εσωτερική αντικραδασμική σακούλα. Δηλαδή όταν κάποιος πωλητής στέλνει με αυτό τον τρόπο,
το δέμα παραδίδεται σε courier συγκεκριμένο που το ξαναπακετάρει.
Έτσι τουλάχιστον συνέβει με ότι παράγγειλα από Αμερική.
Με το που θα μπεί το πακέτο στην Ελλάδα, περνάει ελεύθερο επειδή έχει καταβληθεί ο δασμός που θα πλήρωνες εδώ.
Το πως αποδίδεται στα Ελληνικά τελωνεία, δεν ξέρω. Το θέμα είναι ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα και είναι σούπερ.
Μόνον έτσι προτιμώ να αγοράζω, διότι θα πληρώσω λιγότερο απ'οτι αν εκτελωνίζοταν εδώ και το δέμα μου δεν κολλάει για μήνες στο τελωνείο, περνάει ελεύθερο, συντομότερα.

hammered
04-02-21, 22:25
Ξέρω ότι ο τίτλος του topic είναι για ebay αλλά είναι το μόνο ενεργό topic και λέω να ποστάρω εδώ.

Λέω να αγοράσω πραγματάκια από το aliexress. Θέλω να κάνω αγοράσω ESP8266/ESP32 (microcontrollers τύπου arduino), κάποια sensors, breadboards, perfboars, καλώδια, sensores, battery holders, cases. Τα esp8266 τα βρίσκεις εδώ στα 6-7 ευρώ ενώ εκεί στα ~2 ευρώ. Και τα υπόλοιπα τα βρίσκεις πάλι φθηνά. (βασικά λέω να τα πάρω από τον ίδιο πωλητή για να πληρώσω μια φορά μεταφορικά).
Δεν θα πάρω ποσότητα. Μάλλον 3-4 esp8266 για το hobby μου και να έχω να ασχολούμαι.

Αξίζει λέτε; Δεν με πειράζει να περιμένω 30 μέρες για να έρθουν. Το θέμα όμως είναι τι γίνεται με τελωνείο; Πληρώνουμε τίποτα; Πριν χρόνια που είχα πάρει από Κίνα ήρθε με ΕΛΤΑ και δεν πλήρωσα τελωνείο. Τώρα τι ισχύει; Έχει κανείς εμπειρία με το aliexpress;

Panos.2006
04-02-21, 23:04
Ξέρω ότι ο τίτλος του topic είναι για ebay αλλά είναι το μόνο ενεργό topic και λέω να ποστάρω εδώ.

Λέω να αγοράσω πραγματάκια από το aliexress. Θέλω να κάνω αγοράσω ESP8266/ESP32 (microcontrollers τύπου arduino), κάποια sensors, breadboards, perfboars, καλώδια, sensores, battery holders, cases. Τα esp8266 τα βρίσκεις εδώ στα 6-7 ευρώ ενώ εκεί στα ~2 ευρώ. Και τα υπόλοιπα τα βρίσκεις πάλι φθηνά. (βασικά λέω να τα πάρω από τον ίδιο πωλητή για να πληρώσω μια φορά μεταφορικά).
Δεν θα πάρω ποσότητα. Μάλλον 3-4 esp8266 για το hobby μου και να έχω να ασχολούμαι.

Αξίζει λέτε; Δεν με πειράζει να περιμένω 30 μέρες για να έρθουν. Το θέμα όμως είναι τι γίνεται με τελωνείο; Πληρώνουμε τίποτα; Πριν χρόνια που είχα πάρει από Κίνα ήρθε με ΕΛΤΑ και δεν πλήρωσα τελωνείο. Τώρα τι ισχύει; Έχει κανείς εμπειρία με το aliexpress;

Αν είναι κάτω από 22 ευρώ η παραγγελία, δεν υπάρχει τελωνείο. Και εγώ παραγγέλνω αντίστοιχους microcontrollers (κυρίως d1 mini). Το Aliexpress είναι πιο φτηνό αλλά εμπειρικά τουλάχιστον τον τελευταίο καιρό, νομίζω οι παραγγελίες αργούν περισσότερο από όσο από το e-bay. Κάποια πραγματάκια τέτοια που παρήγγειλα τέλη Οκτώβρη - αρχές Νοέμβρη ακόμα δεν έχουν έρθει, ενώ κανα-δυο ήρθαν μετά από το refund στους 3,5 μήνες... Σίγουρα πάντως για το hobby μας εμείς που δεν βιαζόμαστε οι τιμές εδώ είναι 3-4 φορές πάνω και κυρίως πολλά πράγματα δεν τα βρίσκεις. Προσωπικά στρέφομαι περισσότερο στο ebay εκτός και υπάρχει αρκετά χαμηλότερη τιμή στο aliexpress και δεν βιάζομαι τόσο.

jap
04-02-21, 23:15
Για τελωνείο είναι και θέμα τύχης, αν δεν είναι ογκώδη και δεν είναι σε κουτί που μοιάζει με κινητό οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου. Αλλά μη σε πάρω στο λαιμό μου, όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά είναι. Το μόνο που μπορώ εγώ να σου πω σίγουρα είναι πως οι 30 μέρες που αναφέρεις είναι υπερβολικά, μα υπερβολικά αισιόδοξη εκτίμηση. Εννοώ 60 και βάλε, και όσο υπάρχει ο κορωνοϊός ίσως είναι και παραπάνω. Θα σου έλεγα να δεις banggood μεριά για τέτοια πράγματα, έχει και έτοιμα σετάκια, με την ανάλογη επιλογή μεταφορικών (Priority Line ή ακόμα καλύτερα EU Priority).

hammered
05-02-21, 00:18
Αν είναι κάτω από 22 ευρώ η παραγγελία, δεν υπάρχει τελωνείο. Και εγώ παραγγέλνω αντίστοιχους microcontrollers (κυρίως d1 mini). Το Aliexpress είναι πιο φτηνό αλλά εμπειρικά τουλάχιστον τον τελευταίο καιρό, νομίζω οι παραγγελίες αργούν περισσότερο από όσο από το e-bay. Κάποια πραγματάκια τέτοια που παρήγγειλα τέλη Οκτώβρη - αρχές Νοέμβρη ακόμα δεν έχουν έρθει, ενώ κανα-δυο ήρθαν μετά από το refund στους 3,5 μήνες... Σίγουρα πάντως για το hobby μας εμείς που δεν βιαζόμαστε οι τιμές εδώ είναι 3-4 φορές πάνω και κυρίως πολλά πράγματα δεν τα βρίσκεις. Προσωπικά στρέφομαι περισσότερο στο ebay εκτός και υπάρχει αρκετά χαμηλότερη τιμή στο aliexpress και δεν βιάζομαι τόσο.


Για τελωνείο είναι και θέμα τύχης, αν δεν είναι ογκώδη και δεν είναι σε κουτί που μοιάζει με κινητό οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου. Αλλά μη σε πάρω στο λαιμό μου, όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά είναι. Το μόνο που μπορώ εγώ να σου πω σίγουρα είναι πως οι 30 μέρες που αναφέρεις είναι υπερβολικά, μα υπερβολικά αισιόδοξη εκτίμηση. Εννοώ 60 και βάλε, και όσο υπάρχει ο κορωνοϊός ίσως είναι και παραπάνω. Θα σου έλεγα να δεις banggood μεριά για τέτοια πράγματα, έχει και έτοιμα σετάκια, με την ανάλογη επιλογή μεταφορικών (Priority Line ή ακόμα καλύτερα EU Priority).

Όσο για τις μέρες μου έχει επιλογή με 3,34USD να επιλέξω "aliexpress standard shipping" δίνει tracking εκτιμώμενο χρόνο 20-34 μέρες. Έχει και πιο φθηνή λύση χωρίς tracking που πάει στις 30-50 μέρες.
Εσείς λέτε ότι ακόμα και το 20-34 είναι ενδεικτικό; Ε τότε να το ξανασκεφτώ.

Για ebay ή bangood ισχύουν τα ίδια ως προς το τελωνείο;

Το πιθανότερο είναι ότι η παραγγελία θα είναι κάτω από 22 ευρώ. Αλλά ας πούμε ότι δεν είναι και ότι περνάει ο έλεγχος. Τί πληρώνουμε εκεί; ΦΠΑ και import fee? Πως υπολογίζεται αυτό; Πληρώνουμε και τίποτα στην μεταφορική επειδή το εκτελώνισε;

@ ADSLgr.com All rights reserved.