PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 [117] 118 119

jap
05-02-21, 00:26
Για ebay ή bangood ισχύουν τα ίδια ως προς το τελωνείο;
Για ebay ναι. Για banggood, αν επιλέξεις τρόπο μεταφορικών Priority Line ή ακόμα καλύτερα EU Priority δεν έχει τελωνείο. Με τη δεύτερη μέθοδο δεν έχει και μεγάλες καθυστερήσεις.



Το πιθανότερο είναι ότι η παραγγελία θα είναι κάτω από 22 ευρώ. Αλλά ας πούμε ότι δεν είναι και ότι περνάει ο έλεγχος. Τί πληρώνουμε εκεί; ΦΠΑ και import fee? Πως υπολογίζεται αυτό; Πληρώνουμε και τίποτα στην μεταφορική επειδή το εκτελώνισε;

Αναλύονται όλα λεπτομερώς εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/64014-Online-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-(%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5-courier-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%95-%CE%95-)). ΦΠΑ συν το χαράτσι των ΕΛΤΑ.

hammered
05-02-21, 00:51
Για ebay ναι. Για banggood, αν επιλέξεις τρόπο μεταφορικών Priority Line ή ακόμα καλύτερα EU Priority δεν έχει τελωνείο. Με τη δεύτερη μέθοδο δεν έχει και μεγάλες καθυστερήσεις.




Αναλύονται όλα λεπτομερώς εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/64014-Online-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-(%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5-courier-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%95-%CE%95-)). ΦΠΑ συν το χαράτσι των ΕΛΤΑ.

Ευχαριστώ, το κατάλαβα νομίζω: Τελικό κόστος = ((αρχική τιμή + μεταφορικα) + ((αρχική τιμή + μεταφορικα) * ποσοστό δασμού)) * 1,24 (ΦΠΑ) + χαράτσι ΕΛΤΑ.

Αλλά το χαράτσι ΕΛΤΑ πόσο είναι; Δεν το βρήκα.

RASTAVIPER
05-02-21, 08:48
Ξέρω ότι ο τίτλος του topic είναι για ebay αλλά είναι το μόνο ενεργό topic και λέω να ποστάρω εδώ.

Λέω να αγοράσω πραγματάκια από το aliexress. Θέλω να κάνω αγοράσω ESP8266/ESP32 (microcontrollers τύπου arduino), κάποια sensors, breadboards, perfboars, καλώδια, sensores, battery holders, cases. Τα esp8266 τα βρίσκεις εδώ στα 6-7 ευρώ ενώ εκεί στα ~2 ευρώ. Και τα υπόλοιπα τα βρίσκεις πάλι φθηνά. (βασικά λέω να τα πάρω από τον ίδιο πωλητή για να πληρώσω μια φορά μεταφορικά).
Δεν θα πάρω ποσότητα. Μάλλον 3-4 esp8266 για το hobby μου και να έχω να ασχολούμαι.

Αξίζει λέτε; Δεν με πειράζει να περιμένω 30 μέρες για να έρθουν. Το θέμα όμως είναι τι γίνεται με τελωνείο; Πληρώνουμε τίποτα; Πριν χρόνια που είχα πάρει από Κίνα ήρθε με ΕΛΤΑ και δεν πλήρωσα τελωνείο. Τώρα τι ισχύει; Έχει κανείς εμπειρία με το aliexpress;

Κακώς μπασταρδεύεις αυτό το θέμα.
Μια χαρά ενεργό είναι το σωστό θέμα: https://www.adslgr.com/forum/threads/64014-Online-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-(%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5-courier-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%95-%CE%95-)/page305

14 χρόνια μέλος και δεν μπορείς να βρεις ποια είναι τα ενεργά θέματα;

hammered
05-02-21, 12:50
Κακώς μπασταρδεύεις αυτό το θέμα.
Μια χαρά ενεργό είναι το σωστό θέμα: https://www.adslgr.com/forum/threads/64014-Online-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-(%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5-courier-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%95-%CE%95-)/page305

14 χρόνια μέλος και δεν μπορείς να βρεις ποια είναι τα ενεργά θέματα;

Μάλλον δεν ξύπνησες καλά σήμερα. Στο τσακ ήμουν να σε βρίσω...

Αν θέλει κάποιος moderator ας μεταφέρει το post μου στο σωστό thread.

RASTAVIPER
05-02-21, 12:52
Μάλλον δεν ξύπνησες καλά σήμερα. Στο τσακ ήμουν να σε βρίσω...

Αν θέλει κάποιος moderator ας μεταφέρει το post μου στο σωστό thread.

Έλα Ελληναρά μου βρίσε κιόλας επειδή και λάθος έκανες και επειδή βρέθηκε κάποιος να χάσει χρόνο και να σου υποδείξει το σωστό σημείο.

hammered
05-02-21, 15:11
Έλα Ελληναρά μου βρίσε κιόλας επειδή και λάθος έκανες και επειδή βρέθηκε κάποιος να χάσει χρόνο και να σου υποδείξει το σωστό σημείο.

Αν δεν το καταλαβαίνεις το πρόβλημα μου δεν ήταν ότι μου υπέδειξες το σωστό σημείο αλλά ο τρόπος έκφρασης σου.

GregoirX23
06-02-21, 01:14
Τέτοιες συμπεριφορές δεν είναι σωστές..
Ότι θέλετε μπορεί να ειπωθεί και πιο κόσμια..
Και όλο αυτό γιατί; Επειδή πόσταρε ο άνθρωπος σε άλλο νήμα;
Δε πιστεύω να πάρει και εμένα καμιά ε;

lewton
06-02-21, 10:44
Αν δεν το καταλαβαίνεις το πρόβλημα μου δεν ήταν ότι μου υπέδειξες το σωστό σημείο αλλά ο τρόπος έκφρασης σου.

Δεν καταλαβαίνει. :p

lewton
07-02-21, 23:33
Το eBay μου πρότεινε να γραφτώ ως πωλητής στη νέα μέθοδο πληρωμής που τα λεφτά θα έρχονται κατευθείαν στον τραπεζικό λογαριασμό μου και το έκανα.
Ελπίζω να πληρώνω λιγότερα σε fees από ότι με Paypal, αν και ο κύριος λόγος για εμένα δεν είναι τα fees αλλά να έρχονται τα λεφτά στην τράπεζα και όχι στο Paypal.
Για τους αγοραστές μου δεν αλλάζει τίποτα, αν θέλουν αν πληρώσουν με Paypal πληρώνουν με Paypal.

Jim Black
28-02-21, 20:38
Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση καθώς έχω να παραγγείλω από ebay (δεν θυμάμαι και εγώ από πότε) και δεν θέλω να γίνει καμία στραβή με τελωνεία κτλ.
Δεν ξέρω αν αντιμετωπίζει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα αλλά τους τελευταίους μήνες υπάρχει σοβαρή έλειψη στην αγορά από κάποια μελάνια της HP (συγκεκριμένα το HP652 Black). Δεν υπάρχει σε κανένα μεγάλο ή μικρό κατάστημα. Έφτασα στο σημείο να πάρω τηλ. μέχρι και στην αντιπροσωπεία χωρίς καμία επιτυχία. Στην συνέχεια είδα πλήθος αρνητικών μηνυμάτων οπότε ξέρω ότι δεν είμαι ο μόνος.
Στο θέμα όμως, επειδή είμαι ένα βήμα από το να πετάξω τον εκτυπωτή, είπα να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία προσπαθώντας να βρω μελάνι απο ebay. Βρήκα έναν seller από Ισραήλ που πουλάει 2 μαζί σε καλή τιμή και από ότι βλέπω χωρίς μεταφορικά. Υπάρχει πιθανότητα να έχω κάποιο θέμα;

sdikr
28-02-21, 20:40
Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση καθώς έχω να παραγγείλω από ebay (δεν θυμάμαι και εγώ από πότε) και δεν θέλω να γίνει καμία στραβή με τελωνεία κτλ.
Δεν ξέρω αν αντιμετωπίζει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα αλλά τους τελευταίους μήνες υπάρχει σοβαρή έλειψη στην αγορά από κάποια μελάνια της HP (συγκεκριμένα το HP652 Black). Δεν υπάρχει σε κανένα μεγάλο ή μικρό κατάστημα. Έφτασα στο σημείο να πάρω τηλ. μέχρι και στην αντιπροσωπεία χωρίς καμία επιτυχία. Στην συνέχεια είδα πλήθος αρνητικών μηνυμάτων οπότε ξέρω ότι δεν είμαι ο μόνος.
Στο θέμα όμως, επειδή είμαι ένα βήμα από το να πετάξω τον εκτυπωτή, είπα να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία προσπαθώντας να βρω μελάνι απο ebay. Βρήκα έναν seller από Ισραήλ που πουλάει 2 μαζί σε καλή τιμή και από ότι βλέπω χωρίς μεταφορικά. Υπάρχει πιθανότητα να έχω κάποιο θέμα;

Αν ξεπερνάει τα 22 ευρώ ναι μπορεί να έχεις θέμα

Jim Black
28-02-21, 20:59
Είναι κοντά στα 36 ευρώ.
Καλά αυτό που συμβαίνει με την HP είναι πραγματικά απίστευτο. Δεν πίστευα ποτέ μου ότι θα φτάσω σε σημείο να μην βρίσκω μελάνι στην αγορά και μάλιστα σε καινούργιο εκτυπωτή.

sdikr
28-02-21, 21:02
Είναι κοντά στα 36 ευρώ.
Καλά αυτό που συμβαίνει με την HP είναι πραγματικά απίστευτο. Δεν πίστευα ποτέ μου ότι θα φτάσω σε σημείο να μην βρίσκω μελάνι στην αγορά και μάλιστα σε καινούργιο εκτυπωτή.

Δεν θα το δοκίμαζα, ρώτα τον αν τα στέλνει ξεχωριστά, να κάνεις δηλαδή δυο παραγγελίες, στα 22 είναι και τα μεταφορικά, αν πχ κάνει 21 ευρώ και έχει 2 μεταφορικά θα πληρώσεις τελωνείο αν σταματήσει.

Αν σταματήσει πληρώνεις το φπα + 15 ευρώ στα Ελτα

RASTAVIPER
28-02-21, 21:42
Είναι κοντά στα 36 ευρώ.
Καλά αυτό που συμβαίνει με την HP είναι πραγματικά απίστευτο. Δεν πίστευα ποτέ μου ότι θα φτάσω σε σημείο να μην βρίσκω μελάνι στην αγορά και μάλιστα σε καινούργιο εκτυπωτή.

Δηλαδή θες να πεις ότι έψαξες και κανένας ευρωπαϊκός πωλητής δεν τα έχει;

jap
28-02-21, 22:42
Εγώ πήρα για πρώτη φορά συμβατά, η έλλειψη είναι παντού. Δεν θα εμπιστευομουν πωλητή εκτός Ελλάδος, φοβάμαι μούφες διαθεσιμότητες.

Jim Black
28-02-21, 23:26
Δηλαδή θες να πεις ότι έψαξες και κανένας ευρωπαϊκός πωλητής δεν τα έχει;

Έχει ένας στην Κύπρο στην τιμή των (κρατήσου από κάπου) 140 ευρώ!!! και κανά δυο από UK.


Εγώ πήρα για πρώτη φορά συμβατά, η έλλειψη είναι παντού. Δεν θα εμπιστευομουν πωλητή εκτός Ελλάδος, φοβάμαι μούφες διαθεσιμότητες.

Η άλλη λύση που σκέφτηκα είναι προφανώς να βρω συμβατά μελάνια. Το Πλαίσιο που ρώτησα δεν έχει αντίστοιχο @Work μελάνι για το HP652. Ή θα πρέπει να κοιτάξω αλλού για συμβατό μελάνι ή να ξαναγεμίσω το ίδιο.
Δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει με την HP και με την έλειψη που υπάρχει παντού.

ranger
28-02-21, 23:32
Έχει ένας στην Κύπρο στην τιμή των (κρατήσου από κάπου) 140 ευρώ!!! και κανά δυο από UK.


Tο οποίο δεν είναι πλέον ΕΕ, άρα...

thourios
01-03-21, 08:55
Έχει ανοιχθεί θέμα εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1190255-%CE%A4%CE%B9-%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%97%CE%A1) για τα μελάνια της HP και κυρίως για το 652

jap
01-03-21, 09:07
Είναι πρόβλημα που πρέπει να το αντιμετωπίσει πρώτα η HP. Κατάργησαν τους εκτυπωτές/τα πολυμηχανήματα με τα μελάνια 655 - εξαιρετικά χαμηλού κόστους ανά σελίδα και 4 ξεχωριστά μελάνια, ενώ ενδιάμεσα είχαν σχεδόν διπλασιάσει την τιμή τους - μετά έβγαλαν σαν φτηνότερη λύση από τις άλλες τα 652 - και πάλι φτηνά αλλά υπερδιπλάσιου κόστους από τα 655 και το ένα είναι 3χρωμο - και τώρα δεν μπορούν να τροφοδοτήσουν την αγορά. Σε ελληνικά μαγαζιά είναι παντού εξαφανισμένα σαν κωδικοί, μόνο το τρίχρωμο εμφανίζεται σε μερικούς κατά παραγγελία. Επίσης οι τιμές στα καταστήματα λιανικής είναι πολύ ψηλότερες από τις πραγματικές, πάντα περιμέναμε πότε θα βγάλει ο Κωτσόβολος ή το Public τις προσφορές -25% αν πάρεις δύο για να στοκάρουμε. Με αυτή την τακτική και την ανικανότητά τους εμένα τουλάχιστον με στρέφουν μετά από πολλά χρόνια να δω άλλη μάρκα όταν αντικαταστήσω το τρέχον πολυμηχάνημα. Προς το παρόν με ανάγκασαν όπως έγραψα μετά από χρόνια να πάρω συμβατά.

@Jim Black: Τα @work είναι έτσι κι αλλιώς για πέταμα, να μη σε τρομάζουν οι ψηλές τιμές σε κάποια άλλα, είναι γεμισμένα με μεγαλύτερη ποσότητα μελάνι και κρατούν περισσότερο. Βλέπεις βέβαια ανάλογα τα ml και συγκρίνεις.

Basilhs23_
08-03-21, 00:16
Θέλω να αγοράσω κάτι από Κίνα, έχει αξία 149$ ή 125 ευρώ σύμφωνα με το ebay.

Το κόστος μεταφορικών είναι δωρεάν (free economy shipping) από οτι λέει αλλά δεν αναφέρει για το κόστος των τελών και του τελωνείου.

Υπάρχει τρόπος να υπολογίσω το κόστος; Στην Ελλάδα το βρίσκω το ίδιο προϊόν με 300 ευρώ, αν είναι να μου κοστίσει κανένα 150αρι και βάλε το τελωνείο καλύτερα να το αγοράσω από εδώ.

Έχω στείλει ερώτημα στον πωλητή για το ποια εταιρεία αποστολών θα χρησιμοποιήσει από Κίνα, δηλαδή αν θα έρθει εδώ με τα κλασσικά ΕΛΤΑ ή με courier.

Edit: Μου απάντησα οτι στέλνουν το προϊον τους με Yanwen.

spartak
08-03-21, 10:28
Θέλω να αγοράσω κάτι από Κίνα, έχει αξία 149$ ή 125 ευρώ σύμφωνα με το ebay.

Το κόστος μεταφορικών είναι δωρεάν (free economy shipping) από οτι λέει αλλά δεν αναφέρει για το κόστος των τελών και του τελωνείου.

Υπάρχει τρόπος να υπολογίσω το κόστος; Στην Ελλάδα το βρίσκω το ίδιο προϊόν με 300 ευρώ, αν είναι να μου κοστίσει κανένα 150αρι και βάλε το τελωνείο καλύτερα να το αγοράσω από εδώ.

Έχω στείλει ερώτημα στον πωλητή για το ποια εταιρεία αποστολών θα χρησιμοποιήσει από Κίνα, δηλαδή αν θα έρθει εδώ με τα κλασσικά ΕΛΤΑ ή με courier.

Edit: Μου απάντησα οτι στέλνουν το προϊον τους με Yanwen.

Αν έρθει με ΕΛΤΑ το κόστος θα είναι ΦΠΑ επί της τελικής τιμής και επιπλέον 15 ευρω κόστος ΕΛΤΑ. ΑΝ έρθει με κούριερ υπολόγιζε 100 και πλέον(ανάλογα την κούριερ)

cool11
29-06-21, 21:56
Εχει αλλαξει στο ebay, στο resolution center, το συστημα περι refund;

marvelx
11-09-21, 17:23
Kατι εχει αλλαξει το ebay, και εκει που παντα μου εδειχνε στο summary,
τιμες σε ευρω,
τωρα τις δειχνει στο νομισμα που αγοραστηκε (οτι ειχε ο πωλητης ορισει).
Ομως, μου ειναι πολυ βολικο να βλεπω μονο ευρω.

Μπορει αυτο να αλλαξει απο καπου, και να βλεπω στο summary, σε οτι εχω αγορασει, μονο ευρω;

tsioy
14-09-21, 23:55
Αγόρασα μία κάρτα SD με χάρτες (κόστος €25), η οποία δε λειτουργεί. Ζήτησα να γίνει επιστροφή και σήμερα έλαβα ειδοποίηση ότι το ποσό πιστώθηκε.
Δε βλέπω όμως κάποιο μήνυμα για διεύθυνση επιστροφής της κάρτας, ούτε για χρονίκο όριο για την επιστροφή της.

Αυτά έρχονται συνήθως τις επόμενες μέρες ή ο πωλητής πίστωσε το ποσό χωρίς να ενδιαφέρεται για την επιστροφή της;
Πού μπορώ να το δω αυτό;

badweed
14-09-21, 23:56
Αγόρασα μία κάρτα SD με χάρτες (κόστος €25), η οποία δε λειτουργεί. Ζήτησα να γίνει επιστροφή και σήμερα έλαβα ειδοποίηση ότι το ποσό πιστώθηκε.
Δε βλέπω όμως κάποιο μήνυμα για διεύθυνση επιστροφής της κάρτας, ούτε για χρονίκο όριο για την επιστροφή της.

Αυτά έρχονται συνήθως τις επόμενες μέρες ή ο πωλητής πίστωσε το ποσό χωρίς να ενδιαφέρεται για την επιστροφή της;
Πού μπορώ να το δω αυτό;

ναι, περιμενε κανα δυο μερες

sdikr
15-09-21, 00:55
Αγόρασα μία κάρτα SD με χάρτες (κόστος €25), η οποία δε λειτουργεί. Ζήτησα να γίνει επιστροφή και σήμερα έλαβα ειδοποίηση ότι το ποσό πιστώθηκε.
Δε βλέπω όμως κάποιο μήνυμα για διεύθυνση επιστροφής της κάρτας, ούτε για χρονίκο όριο για την επιστροφή της.

Αυτά έρχονται συνήθως τις επόμενες μέρες ή ο πωλητής πίστωσε το ποσό χωρίς να ενδιαφέρεται για την επιστροφή της;
Πού μπορώ να το δω αυτό;

Αν σου έχει έρθει η επιστροφή ο πωλητής επέλεξε να σου το κάνει επιστροφή χωρίς να πρέπει να του το επιστρέψεις

Αλλιώς σου έρχεται μήνυμα που ζητάει να την αποστείλεις (tracked) και εφόσον παραλάβει η άλλη πλευρά γίνεται η επιστροφή

lewton
15-09-21, 14:31
Μου αρέσει το νέο σύστημα του eBay που μου στέλνει τα λεφτά κατεθείαν στον τραπεζικό λογαριασμό μου και όχι στο Paypal. :oneup:
Έχω επίσης την αίσθηση ότι συνολικά μου κρατάει χαμηλότερη προμήθεια.

tsioy
15-09-21, 16:23
Μιλάς για επιστροφή ποσού;

lewton
15-09-21, 16:38
Μιλάς για επιστροφή ποσού;

Για πωλήσεις.

tsioy
15-09-21, 17:47
A οκ.

Στις επιστροφές, το ποσό πηγαίνει ακόμα στο paypal (αν μέσω αυτού έγινε η πληρωμή).

jap
15-09-21, 20:15
@lewton, για μας είναι ανάλογα το ποσό, εσένα σε συμφέρει γιατί δεν πληρώνεις προμήθειες εισερχομένων εμβασμάτων. Είναι μέρος της προσπάθειας διαζυγίου με την PayPal.

marvelx
15-09-21, 21:12
Kατι εχει αλλαξει το ebay, και εκει που παντα μου εδειχνε στο summary,
τιμες σε ευρω,
τωρα τις δειχνει στο νομισμα που αγοραστηκε (οτι ειχε ο πωλητης ορισει).
Ομως, μου ειναι πολυ βολικο να βλεπω μονο ευρω.

Μπορει αυτο να αλλαξει απο καπου, και να βλεπω στο summary, σε οτι εχω αγορασει, μονο ευρω;

Τελικα δεν υπαρχει λυση γι'αυτο;

lewton
16-09-21, 15:03
@lewton, για μας είναι ανάλογα το ποσό, εσένα σε συμφέρει γιατί δεν πληρώνεις προμήθειες εισερχομένων εμβασμάτων. Είναι μέρος της προσπάθειας διαζυγίου με την PayPal.

Good point, δε σκέφτηκα ότι σε κάποιες χώρες πληρώνει ο κόσμος για να λάβει λεφτά. :facepalm:
Αν και στην Ελλάδα έχω ακόμα έναν πανάρχαιο Winbank Direct και έτσι μπορώ να στέλνω λεφτά από τη Γερμανία δωρεάν.

marvelx
21-09-21, 20:04
Ε ρε τρολαρισμα με τα αυτοματοποιημενα μηνυματα του ebay...

Θελω μια συσκευη, που ουτε λιγο ουτε πολυ, την πουλα στην Ευρωπη, ενας seller(μαλλον Κινεζος;), στην Γερμανια.
Επισκεπτομαι την αντιστοιχη ebay page, καθε μερα, εδω και ενα χρονο!
Γιατι;
Γιατι δεν στελνει Ελλαδα!
Στην αρχη εστελνε μονο εντος Γερμανιας. Τωρα στελνει περιξ της Γερμανιας, και μεχρι Ιταλια.

Του 'εχω φιλησει τα ποδια' του seller, να δωσει τη δυνατοτητα, να μου το στειλει Ελλαδα, να μπορεσω να αγορασω.
Δεν το κανει. Φοβαται λεει, επειδη η Ελλαδα ειναι 'μακρια', μην χαθει το δεμα!!!
Καθε μηνα, του στελνω μηνυμα, μηπως αλλαξε γνωμη. Αλλα αυτος βραχος. Ελλαδα δεν στελνει!


---

Κι εχω το ebay, καθε μηνα, να μου στελνει μηνυμα 'still looking for this item'.
Αφου ρε παιδια, ο τυπος δεν στελνει Ελλαδα, τι με τρολαρετε κι απο πανω;

sdikr
21-09-21, 20:06
Ε ρε τρολαρισμα με τα αυτοματοποιημενα μηνυματα του ebay...

Θελω μια συσκευη, που ουτε λιγο ουτε πολυ, την πουλα στην Ευρωπη, ενας seller(μαλλον Κινεζος;), στην Γερμανια.
Επισκεπτομαι την αντιστοιχη ebay page, καθε μερα, εδω και ενα χρονο!
Γιατι;
Γιατι δεν στελνει Ελλαδα!
Στην αρχη εστελνε μονο εντος Γερμανιας. Τωρα στελνει περιξ της Γερμανιας, και μεχρι Ιταλια.

Του 'εχω φιλησει τα ποδια' του seller, να δωσει τη δυνατοτητα, να μου το στειλει Ελλαδα, να μπορεσω να αγορασω.
Δεν το κανει. Φοβαται λεει, επειδη η Ελλαδα ειναι 'μακρια', μην χαθει το δεμα!!!
Καθε μηνα, του στελνω μηνυμα, μηπως αλλαξε γνωμη. Αλλα αυτος βραχος. Ελλαδα δεν στελνει!


---

Κι εχω το ebay, καθε μηνα, να μου στελνει μηνυμα 'still looking for this item'.
Αφου ρε παιδια, ο τυπος δεν στελνει Ελλαδα, τι με τρολαρετε κι απο πανω;

Αν σταματήσεις να κάνεις την επίσκεψη κάθε μέρα θα δεις που θα σε ξεχάσει

marvelx
21-09-21, 20:08
Αν σταματήσεις να κάνεις την επίσκεψη κάθε μέρα θα δεις που θα σε ξεχάσει

Μα το θελω!
Απλα και το ebay, δεν με αφηνει στον 'πονο' μου!
Λες και μπορω να το αγορασω και δεν το κανω!!!!

Η ξεροκεφαλια του συγκεκριμενου seller παντως, μου εχει σπασει τα νευρα.
Του λεω, αν διαλεξεις πχ dhl, δεν εχει διαφορα αν το στειλεις Ιταλια ή Ελλαδα.
Το χαβα του αυτος. Οχι. Λες και του ειπα στειλε το στο Κογκο.
Τελωσπαντων...ισως αλλαξει γνωμη, θα του ξαναστειλω σε κανενα μηνα...

8anos
21-09-21, 20:28
Μα το θελω!

Θα το αγοράσω για εσενα και θα σου το στείλω εαν κάνεις το εμβόλιο :p

sdikr
21-09-21, 21:51
Θα το αγοράσω για εσενα και θα σου το στείλω εαν κάνεις το εμβόλιο :p

:respekt:

psolord
22-09-21, 09:45
Θα το αγοράσω για εσενα και θα σου το στείλω εαν κάνεις το εμβόλιο :p

:rofl:

nontasaggelis
22-09-21, 12:02
Θελω μια συσκευη, που ουτε λιγο ουτε πολυ, την πουλα στην Ευρωπη, ενας seller(μαλλον Κινεζος;), στην Γερμανια.
Επισκεπτομαι την αντιστοιχη ebay page, καθε μερα, εδω και ενα χρονο!
Γιατι;
Γιατι δεν στελνει Ελλαδα!
Στην αρχη εστελνε μονο εντος Γερμανιας. Τωρα στελνει περιξ της Γερμανιας, και μεχρι Ιταλια.

Του 'εχω φιλησει τα ποδια' του seller, να δωσει τη δυνατοτητα, να μου το στειλει Ελλαδα, να μπορεσω να αγορασω.
Δεν το κανει. Φοβαται λεει, επειδη η Ελλαδα ειναι 'μακρια', μην χαθει το δεμα!!!
Καθε μηνα, του στελνω μηνυμα, μηπως αλλαξε γνωμη. Αλλα αυτος βραχος. Ελλαδα δεν στελνει!




Η μονη λυση ειναι το transport to Greece.
https://www.transport-to-greece.gr/gr/
Θα σου κοστισει λιγο παραπανω, αλλα θα κανεις την δουλεια σου. Αψογοι στην εξυπηρετηση.

Υποψην οτι απο το κοστος της υπηρεσιας θα πρεπει να αφαιρεσεις το κοστος που θα ειχες αν σου το εστελνε τελικα ο πωλητης στην Ελλαδα.

RASTAVIPER
22-09-21, 12:46
To eshopwedrop δεν το έχετε στην Ελλάδα;
Εγώ από Κύπρο το χρησιμοποιώ αρκετές φορές με Γερμανία κυρίως.

marvelx
22-09-21, 13:03
Η μονη λυση ειναι το transport to Greece.
https://www.transport-to-greece.gr/gr/
Θα σου κοστισει λιγο παραπανω, αλλα θα κανεις την δουλεια σου. Αψογοι στην εξυπηρετηση.

Υποψην οτι απο το κοστος της υπηρεσιας θα πρεπει να αφαιρεσεις το κοστος που θα ειχες αν σου το εστελνε τελικα ο πωλητης στην Ελλαδα.

Ειναι ebay seller, οχι καποιο αλλο καταστημα.
Λειτουργει αυτη η λυση με sellers του ebay?

- - - Updated - - -

----
Οσο για το εμβολιο, ε το ξερετε, δεν υπαρχει περιπτωση να το κανω.
Με την καμία οπως λενε.

jap
22-09-21, 15:42
Τι ακριβώς εννοείς όταν λες ebay seller; Μάλλον τα έχεις λίγο μπερδεμένα.

netblues
22-09-21, 19:19
Ειναι ebay seller, οχι καποιο αλλο καταστημα.
Λειτουργει αυτη η λυση με sellers του ebay?

- - - Updated - - -

----
Οσο για το εμβολιο, ε το ξερετε, δεν υπαρχει περιπτωση να το κανω.
Με την καμία οπως λενε.

Ναι λειτουργει με ολους. Απλα θα τον βαλεις στις διευθυνσεις σου για να στο στειλει ο γερμαναρας

Οσο για το εμβολιο, αν χρειαστεί να υποθεσουμε οτι δεν θα πας και σε νοσοκομειο με την καμμια ετσι?

RASTAVIPER
23-09-21, 11:06
Παίδες μην αρχίσετε πάλι κουβέντα για εμβόλια εδώ.

m1john
23-09-21, 13:56
Η μονη λυση ειναι το transport to Greece.
https://www.transport-to-greece.gr/gr/
Θα σου κοστισει λιγο παραπανω, αλλα θα κανεις την δουλεια σου. Αψογοι στην εξυπηρετηση.

Υποψην οτι απο το κοστος της υπηρεσιας θα πρεπει να αφαιρεσεις το κοστος που θα ειχες αν σου το εστελνε τελικα ο πωλητης στην Ελλαδα.

δυστυχώς από την πολλή δουλειά που έχουν το κλείνουν το μαγαζί από αύριο οπότε πρέπει να βρούμε άλλη λύση

jkoukos
23-09-21, 20:38
Υπάρχουν και άλλα, π.χ. το EshopWedrop (https://www.eshopwedrop.gr/) που ανέφερε ο RASTAVIPER παραπάνω και το έχω χρησιμοποιήσει 2-3 φορές σε αγορά στο eBay.

nontasaggelis
24-09-21, 00:20
δυστυχώς από την πολλή δουλειά που έχουν το κλείνουν το μαγαζί από αύριο οπότε πρέπει να βρούμε άλλη λύση

Μπα, για πες λεπτομερειες??
Γιατι εγω σημερα μιλησα με αυτους για κατι δεματα μου.
Δεν καταλαβα τιποτα τετοιο.
Αντιθετα μου ειπαν οτι αυριο εχει δρομολογιο για Ελλαδα και θα αποσταλλουν καποια, και τα υπολοιπα κατα τισ 8-10 Οκτωβριου με το επομενο δρομολογιο. Και επισης οτι δεμα ερχεται θα με ενημερωνουν ηλεκτρονικα αμεσως, οπως γινοταν μεχρι τωρα δηλαδη.

m1john
24-09-21, 11:55
Μπα, για πες λεπτομερειες??
Γιατι εγω σημερα μιλησα με αυτους για κατι δεματα μου.
Δεν καταλαβα τιποτα τετοιο.
Αντιθετα μου ειπαν οτι αυριο εχει δρομολογιο για Ελλαδα και θα αποσταλλουν καποια, και τα υπολοιπα κατα τισ 8-10 Οκτωβριου με το επομενο δρομολογιο. Και επισης οτι δεμα ερχεται θα με ενημερωνουν ηλεκτρονικα αμεσως, οπως γινοταν μεχρι τωρα δηλαδη.

με ρώτησε αν έχω παραγγείλει, διαφορετικά να μην υπολογίζω σε αυτούς και ότι κλείνουν την επόμενη μέρα Δηλαδή σήμερα

esykas
25-11-21, 16:10
παίδες σε μια παραγγελία χθες που ήρθε από το ebay μου έστειλαν οθόνη laptop μεταχειρισμένη η οπόια έχει πρόβλημα, ο πωλητής στη αγγελία γράφει δεν δέχεται επιστροφή, και μου είπε ότι την έχει τεστάρει και ότι πάω να τον κλέψω, τι διαδικασία ακολουθείτε ;
ευχαριστώ για την όποια βοήθεια

@ ADSLgr.com All rights reserved.