PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 [118] 119

thourios
25-11-21, 17:10
Item not as described. Βγάλε φωτογραφίες

esykas
25-11-21, 17:28
ευχαριστώ

lewton
13-01-22, 15:28
Κέρδισα ένα αντικείμενο στο eBay προχθές, 2 ώρες μετά το τέλος της αγγελίας μου στέλενει μήνυμα ο πωλητής και λέει (στον ενικό) «το θέλεις;» το οποίο δε μου έχει συμβεί ποτέ, τέλος πάντων του είπα ότι θα το πληρώσω σε λίγο, τελικά το πλήρωσα μετά από καμια ώρα γιατί μου είχε λήξει η πιστωτική στο Paypal και ήθελα να πάω σπίτι να βρω τα στοιχεία της νέας, δηλαδή τον πλήρωσα με 3 ώρες καθυστέρηση (αν είναι καθυστέρηση οι 3 ώρες).
Από προχθές δεν το έχει σημειώσει ως απεσταλμένο, δεν έχει γράψει τίποτα, και φοβάμαι ότι μάλλον δεν το έχει και για αυτό με ρωτούσε αν το θέλω.
Έχει πάρα πολλές θετικές κριτικές και με ακριβά αντικείμενα, επομένως δε νομίζω ότι είναι απλός απατεώνας αλλά επαγγελματίας του eBay που πούλησε ένα παραπάνω και τώρα ψάχνεται.
Τι λέτε;

jap
13-01-22, 15:46
Το ερώτημα είναι αυτό που σε ρώτησε κι αυτός. Το θέλεις; :p Στείλε του email έτσι κι αλλιώς να ξεκαθαρίσετε την κατάσταση. Αν το θέλεις και θεωρήσεις ότι το έχει αλλά δεν είχε βάλει επαρκές reserve είναι δικό του θέμα, κυνήγησέ τον. Αν το θέλεις και δεν το έχει, διαπραγματεύσου κάτι παραπλήσιο, ξέρω γω;

lewton
13-01-22, 16:16
Το ερώτημα είναι αυτό που σε ρώτησε κι αυτός. Το θέλεις; :p Στείλε του email έτσι κι αλλιώς να ξεκαθαρίσετε την κατάσταση. Αν το θέλεις και θεωρήσεις ότι το έχει αλλά δεν είχε βάλει επαρκές reserve είναι δικό του θέμα, κυνήγησέ τον. Αν το θέλεις και δεν το έχει, διαπραγματεύσου κάτι παραπλήσιο, ξέρω γω;

Του έχω γράψει 2 μηνύματα και δεν έχει απαντήσει.
Στις πόσες μέρες να ανοίξω case στο eBay επειδή δεν απαντάει;

sdikr
13-01-22, 16:19
Του έχω γράψει 2 μηνύματα και δεν έχει απαντήσει.
Στις πόσες μέρες να ανοίξω case στο eBay επειδή δεν απαντάει;

Εγώ συνήθως τους δίνω μια βδομάδα, μπορεί κάτι να του έτυχε.

jap
13-01-22, 16:40
Θεωρητικά έχει περιθώριο όσο γράφει ο ίδιος στο listing. Αν δεν γράφει κάτι, πρέπει να κόψει το λαιμό του να στείλει τόσο γρήγορα ώστε να παραλάβεις εντός του estimated διαστήματος, ό,τι έχει δηλώσει αυτός ή τα defaults του ebay. Πιο πριν δεν μπορείς να ανοίξεις case, εκτός και μπορείς να τεκμηριώσεις ότι τρέχει κάτι άλλο (μου έχει τύχει να έχει 5 κομμάτια διαθέσιμα και να τα πουλά και να ανανεώνει συνεχώς το στοκ, ανέλαβε το ebay για refund πάραυτα, ήταν χακαρισμένος λογαριασμός με ανύπαρκτο είδος). Το να απαντήσει πάντως δεν είναι στις υποχρεώσεις του, μόνο να στείλει, εκτός και ανοίξεις case.

lewton
13-01-22, 16:50
Έχω και ένα άλλο θέμα ως πωλητής.
Πούλησα ένα παιχνίδι τον Δεκέμβρη στο γαλλικό eBay (στο γερμανικό δεν θα έπιανε ούτε 10€ και το έβαλα στο γαλλικό και το πούλησα 15€ +7 για τα μεταφορικά για να το στείλω σε έναν στη Γαλλία).
Το tracking της DHL το δείχνει να μην έχει καν ξεκινήσει το ταξίδι, τελευταία ενημέρωση λέει ότι το παρέλαβαν από εμένα στις 8 Δεκέμβρη. Κανονικά όταν έχω στείλει άλλα παιχνίδια στο εξωτερικό με το ίδιο tracking λέει πότε έφτασε στην άλλη χώρα κλπ.
Ο αγοραστής δε μου έχει γράψει να διαμαρτυρηθεί. Αλλά δε μου έχει αφήσει και κριτική.
Αναρωτιέμαι αν πρέπει να γράψω στον αγοραστή και να τον ρωτήσω αν το έλαβε. Ή καλύτερα να μην κάνω τίποτα αν δεν παραπονεθεί αυτός πρώτα;

badweed
13-01-22, 16:59
@lewton as a seller , η επικοινωνια να του δειξεις οτι παρακολουθεις την εξελιξη μεχρι να φτασει στα χερια του , δεν νομιζω να πειραζει .

lewton
13-01-22, 17:11
@lewton as a seller , η επικοινωνια να του δειξεις οτι παρακολουθεις την εξελιξη μεχρι να φτασει στα χερια του , δεν νομιζω να πειραζει .

Δεν ξέρω αν το θεωρήσει spam και επίσης δεν ξέρω αν το βρει σαν ευκαιρία να πει ότι δεν έχει φτάσει το παιχνίδι ενώ έχει ήδη φτάσει και λόγω κάποιου bug δεν το εμφανίζει στο site της DHL. :hmm:
Δηλαδή αναρωτιέμαι αν με το να επικοινωνήσω εγώ πρώτος ξυπνάω sleeping dogs που λένε.

badweed
13-01-22, 18:08
αμα του το πεις με στοιχεια που μπορει να παρακολουθει και ο ιδιος, δεν νομιζω να του αναψει φυτιλια , απο την αλλη μπορει να περιμενεις και δικη του αποκριση για να του αναφερεις οτι το εχεις παρατηρησει και εσυ .
ισως και εκει να εχουν θεματα με τις παραδοσεις λογο εορταστικης περιοδου .
οτι θες κανεις ,εφοσον δεν εχει παραπονεθει , ειναι απλως θεμα τακτικης

jap
13-01-22, 18:45
Εγώ θα ξεκινούσα με ένα τηλέφωνο στην DHL να δεις τι τρέχει. Συμβαίνουν και με αυτούς κουλά.

lewton
14-01-22, 14:49
Θεωρητικά έχει περιθώριο όσο γράφει ο ίδιος στο listing. Αν δεν γράφει κάτι, πρέπει να κόψει το λαιμό του να στείλει τόσο γρήγορα ώστε να παραλάβεις εντός του estimated διαστήματος, ό,τι έχει δηλώσει αυτός ή τα defaults του ebay. Πιο πριν δεν μπορείς να ανοίξεις case, εκτός και μπορείς να τεκμηριώσεις ότι τρέχει κάτι άλλο (μου έχει τύχει να έχει 5 κομμάτια διαθέσιμα και να τα πουλά και να ανανεώνει συνεχώς το στοκ, ανέλαβε το ebay για refund πάραυτα, ήταν χακαρισμένος λογαριασμός με ανύπαρκτο είδος). Το να απαντήσει πάντως δεν είναι στις υποχρεώσεις του, μόνο να στείλει, εκτός και ανοίξεις case.

Μου απάντησε σήμερα, 3 μέρες μετά το τέλος της δημοπρασίας ότι θα το στείλει σήμερα.
Ε ρε κάτι μηνύσεις που θα πέσουν.
Κάτσε να φτάσει με το καλό και να λειτουργεί πρώτα και θα του αφήδω ουδέτερη κριτική.
Αν με χωράει θα γράψω «στις 2 ώρες από τη δημοπρασία μου ζητούσε τα λεφτά αλλά τελικά το έστειλε μετά από 3 μέρες».

netblues
14-01-22, 16:01
Καλά πως κάνεις έτσι? Συνηθως οι δημοπρασιες δεν ειναι επιχειρήσεις. Αλλα και παλι, δεν σου εχει τυχει με σκρουτζομαγαζο?

Εχετε καλομαθει ολεοι με τους κινεζους που εχουν λιωσει στο refresh... :P

lewton
14-01-22, 16:05
Καλά πως κάνεις έτσι? Συνηθως οι δημοπρασιες δεν ειναι επιχειρήσεις. Αλλα και παλι, δεν σου εχει τυχει με σκρουτζομαγαζο?

Εχετε καλομαθει ολεοι με τους κινεζους που εχουν λιωσει στο refresh... :P

Καλά μη φανταστείς ότι όλη μέρα αυτό σκέφτομαι.
Αλλά επειδή αυτός μου έγραψε μήνυμα στις 2 ώρες να με ρωτήσει για τα λεφτά θα έπρεπε μετά να είναι άψογος και τουλάχιστον να απαντάει άμεσα.

netblues
14-01-22, 16:07
Καλα, αν παραλαβεις και ειναι ολα καλα, δεν εχει νοημα αυτη η γκρινια.
Σκεψου οτι μπορει να του την ειχαν κανει αλλοι νωριτερα στριφογυριστη οτι δεν το θελουν, ωστε να το ξανανεβασει. Συμβαινουν και αυτα.

sdikr
14-01-22, 17:15
Μου απάντησε σήμερα, 3 μέρες μετά το τέλος της δημοπρασίας ότι θα το στείλει σήμερα.
Ε ρε κάτι μηνύσεις που θα πέσουν.
Κάτσε να φτάσει με το καλό και να λειτουργεί πρώτα και θα του αφήδω ουδέτερη κριτική.
Αν με χωράει θα γράψω «στις 2 ώρες από τη δημοπρασία μου ζητούσε τα λεφτά αλλά τελικά το έστειλε μετά από 3 μέρες».

Μηνύσεις;
Μήπως το παρατραβάς λίγουλακι;

lewton
14-01-22, 18:49
Το μηνύσεις ήταν αστείο για όποιον έβλεπε Παρά πέντε.
Εννοούσα ότι σκέφτομαι να του αφήσω ουδέτερη κριτική.

lewton
21-01-22, 13:57
Έχω και ένα άλλο θέμα ως πωλητής.
Πούλησα ένα παιχνίδι τον Δεκέμβρη στο γαλλικό eBay (στο γερμανικό δεν θα έπιανε ούτε 10€ και το έβαλα στο γαλλικό και το πούλησα 15€ +7 για τα μεταφορικά για να το στείλω σε έναν στη Γαλλία).
Το tracking της DHL το δείχνει να μην έχει καν ξεκινήσει το ταξίδι, τελευταία ενημέρωση λέει ότι το παρέλαβαν από εμένα στις 8 Δεκέμβρη. Κανονικά όταν έχω στείλει άλλα παιχνίδια στο εξωτερικό με το ίδιο tracking λέει πότε έφτασε στην άλλη χώρα κλπ.
Ο αγοραστής δε μου έχει γράψει να διαμαρτυρηθεί. Αλλά δε μου έχει αφήσει και κριτική.
Αναρωτιέμαι αν πρέπει να γράψω στον αγοραστή και να τον ρωτήσω αν το έλαβε. Ή καλύτερα να μην κάνω τίποτα αν δεν παραπονεθεί αυτός πρώτα;

Όσον αφορά αυτό, έστειλα μήνυμα στον αγοραστή το Σ-Κ και δεν έχει απαντήσει.
Τι να πω, ελπίζω να είναι απορροφημένος με το παιχνίδι που του πούλησα. :p

marvelx
14-02-22, 12:38
Το IOSS, ο ΦΠΑ, και το μαυρο μας το χάλι!
Ρε παιδια, διαπιστωνω με λυπη μου, οτι πληθος απο sellers στο ebay, ΔΕΝ χρησιμοποιουν το IOSS.
Ποιο το νοημα το ebay να μας χρεωνει για το ΦΠΑ, οταν οι τυποι δεν χρησιμοποιουν το IOSS;
Ή να το αυτοματοποιησουν εντελως, πχ να υπαρχει μια αυτοματη συμπληρωση του IOSS,
ή ας το καταργησουν εντελως.

Τι νοημα εχει να πληρωνω ΦΠΑ μεσω ebay,
και μετα να ξαναπληρωνω οταν ερχεται Ελλαδα;
Γιατι με το απολυτο μπαχαλο και καθυστερησεις στην Ελλαδα,
αλλοιμονο αν για την καθεμια συναλλαγη, στελνουμε τα δικαιολογητικα στο ebay ή στον seller,
πως γινεται πειτε μου, να μας επιστρεψει το ΦΠΑ.

Κριμα.
Ενα χρονο μετα, μπαχαλο.
Δεν βλεπω να λυνεται ποτε.

netblues
14-02-22, 13:04
Ποσες φορές σου έχει τύχει με ebay?

marvelx
14-02-22, 21:08
Ποσες φορές σου έχει τύχει με ebay?

Αρκετες.

GregoirX23
15-02-22, 02:55
Αρκετες.

Όπως λέει... Αρκετές... Το ίδιο και εδώ..
Εγώ πλέον τους αφηνω note να τυπώσουν το ιοςς σε κάθε αγορά και κάπως έχει στρώσει το πράγμα σε ότι αφορά το διπλό ΦΠΑ..
Εγώ πάντως αν χρεωθώ διπλό ΦΠΑ κάνω το εξής, λέω ότι δεν ήρθε, παίρνω refund και μετά επιστρέφω τη πληρωμή δίχως το ΦΠΑ..
Αλλά το θέμα δεν είναι μόνο αυτό.... Αλλού είναι η μάστιγα.... Τα τέλη εκτελωνισμου... Τα έχουν κάνει καραμέλα... Πρέπει σώνει και καλά να περνάνε όλα από δειγματοληψία;
Μικρό ποσό μεν αλλά μαζεύεται... Σχεδόν τα μισά από αυτά που παίρνω έχουν τέλη εκτελωνισμου... Ημαρτον δηλαδή.. Αν υπολογίσουμε και το ΦΠΑ που μας φόρεσαν τότε πάει μακριά η βαλίτσα..

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
17-03-22, 19:26
Μια ερώτηση σχετικά με πώληση αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος. Έχω κάνει πώληση μόνο μια φορά πριν χρόνια από ΗΒ σε ΗΒ και ήταν αρκετά απλά τα πράγματα.
Λέω να πουλήσω ένα laptop στο ebay και σκεφτόμουν να το βάλω στο Γερμανικό και να πουληθεί μόνο ΕΕ. Υπάρχει κανένας μπούσουλας για να υπολογίσω έξοδα αποστολής;

badweed
22-03-22, 13:23
πηρα εναν inverter απο "κινεζο" με αποθηκη στην γερμανια (για λογους φορων ,τελων και τετοια , αλλα τελικα πληρωσα καπου στα 50 ευρω πανω απο τα 250 , vat -δωρεαν τα μεταφορικα - )
μετα απο επικοινωνια αφοτου τον πληρωσα αποφασισα (δηλαδη δεν πατησα καπου ακυρωση , στην επικοινωνια το εκφρασα ) οτι δεν τον θελω , αλλα τον εστειλαν ετσι και αλλιως
εφτασε και πριν τον ανοιξω εχω αποφασισει να τον επιστρεψω . κοιταω την διευθυνση επιστροφης στο ebay που ξεκινησα την διαδικασια της επιστροφης , μου δινει διευθυνση στην ταιβαν .
εστειλα μηνυμα στον πωλητη να μου παρουσιασει μια διευθυνση επιστροφης να δω με ποια ταιριαζει περισσοτερο , με αυτην απο οπου εστειλε το αντικειμενο ή με αυτην που εχει δηλωσει στο ebay και μου παρουσιαζει σαν διευθυνση επιστροφης .

στην ταιβαν τα εξοδα αποστολης ειναι πολυ μεγαλα , ενω για γερμανια υπολογιζω οτι και με λιγοτερα απο 50 ευρω (μεσω acs βρηκα οτι μπορει να κοστιζει και μονο 25 ευρω για 8 κιλα (https://acscourier-media.azureedge.net/production-media/ubidwq1s/acs-eu-economy-pricelist-2021-after-brexit.pdf) ) θα το επεστρεφα

περιμενω να περασουν 3 μερες απο την ερωτηση μου στον πωλητη για την διευθυνση επιστροφης , ωστε να ζητησω στο ebay να παρεμβει στην περιπτωση .

m1john
22-03-22, 14:02
πηρα εναν inverter απο "κινεζο" με αποθηκη στην γερμανια (για λογους φορων ,τελων και τετοια , αλλα τελικα πληρωσα καπου στα 50 ευρω πανω απο τα 250 , vat -δωρεαν τα μεταφορικα - )
μετα απο επικοινωνια αφοτου τον πληρωσα αποφασισα (δηλαδη δεν πατησα καπου ακυρωση , στην επικοινωνια το εκφρασα ) οτι δεν τον θελω , αλλα τον εστειλαν ετσι και αλλιως
εφτασε και πριν τον ανοιξω εχω αποφασισει να τον επιστρεψω . κοιταω την διευθυνση επιστροφης στο ebay που ξεκινησα την διαδικασια της επιστροφης , μου δινει διευθυνση στην ταιβαν .
εστειλα μηνυμα στον πωλητη να μου παρουσιασει μια διευθυνση επιστροφης να δω με ποια ταιριαζει περισσοτερο , με αυτην απο οπου εστειλε το αντικειμενο ή με αυτην που εχει δηλωσει στο ebay και μου παρουσιαζει σαν διευθυνση επιστροφης .

στην ταιβαν τα εξοδα αποστολης ειναι πολυ μεγαλα , ενω για γερμανια υπολογιζω οτι και με λιγοτερα απο 50 ευρω (μεσω acs βρηκα οτι μπορει να κοστιζει και μονο 25 ευρω για 8 κιλα (https://acscourier-media.azureedge.net/production-media/ubidwq1s/acs-eu-economy-pricelist-2021-after-brexit.pdf) ) θα το επεστρεφα

περιμενω να περασουν 3 μερες απο την ερωτηση μου στον πωλητη για την διευθυνση επιστροφης , ωστε να ζητησω στο ebay να παρεμβει στην περιπτωση .

Έχω την εντύπωση ότι το πιο φθηνό για αποστολή στο εξωτερικό είναι τα ΕΛΤΑ

sdikr
22-03-22, 14:38
Έχω την εντύπωση ότι το πιο φθηνό για αποστολή στο εξωτερικό είναι τα ΕΛΤΑ

Εχει πολύ καλό πακέτο η acs για φθηνή αποστολή Ευρώπη

badweed
22-03-22, 16:54
Έχω την εντύπωση ότι το πιο φθηνό για αποστολή στο εξωτερικό είναι τα ΕΛΤΑ
κοιταξα τα ελτα και φτανει εως ,και ξεπερνα το 50αρι (https://www.elta.gr/Portals/0/Files/2020/PDFs/Ell_Tim_Demata_20201111.pdf) .

Εχει πολύ καλό πακέτο η acs για φθηνή αποστολή Ευρώπη
και εμενα μου φανηκε καλη η τιμη τους απο δυο-τρια που κοιταξα .

στο θεμα με τον ινβερτερ ,απαντησε ο κινεζος απο ταιβαν , και μου λεει να το στειλω στην τσεχια :D (δεν μου εδωσε την διευθυνση μονο στο ποια χωρα ,του εστειλα μηνυμα για το ποια διευθυνση ειναι αυτη )

αυτη η επικοινωνια εχει γινει υπο το contact seller και οχι υπο την υποθεση της επιστροφης , σχεδιαζω να χρησιμοποιησω την διευθυνση που θα μου δωσει και σε επικοινωνια επι του θεματος της επιστροφης , και αν εκει την δεχτει ως την σωστη , τοτε θα το στειλω, μπορει ομως και να ζητησω την βοηθεια του ebay , να δω τι γινεται σε αυτα τα θεματα .

balander
22-03-22, 20:50
Αν θελω σαν πρωτη πωληση να πουλησω το κινητο μου στο ebay στα 750, θα με αφησει;

8anos
22-03-22, 22:05
Αν θελω σαν πρωτη πωληση να πουλησω το κινητο μου στο ebay στα 750, θα με αφησει;

γιατι οχι; Αγοραστές θα βρείς :p

balander
22-03-22, 22:29
Γιατί είχα διαβάσει πώς για πρώτη φορά και σαν καινούργιος δεν μπορείς να πουλάς ακριβά προϊόντα. Τώρα αν ισχύει η όχι...

badweed
24-03-22, 15:58
σε συνεχεια του προηγουμενου μηνυματος (https://www.adslgr.com/forum/threads/73521-Ebay-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82!-(%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5-courier-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%95-%CE%95-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AE)?p=7229025#post7229025) , για την διευθυνση επιστροφης , ο πωλητης μου εστειλε μια καινουρια διευθυνση , μητε στην γερμανια (Απο οπου εγινε η αποστολη) , μητε στην ταιβαν (που ειναι η διευθυνση επιστροφης δηλωμενη στο ebay ), μητε στην τσεχια (που εχει μια διευθυνση το πακετο και μου προταθηκε σε αρχικη επικοινωνια ) αλλα στην σλοβακια (μου εδωσε εκει μια διευθυνση ) .
μου ζητησε κιολας να το στειλω μεσω συμβεβλημενων της dhl (που το κοστος παει καπου στα 140 εως 160 ευρω , δηλαδη τα μισα λεφτα απο τα 300 που το πληρωσα , εναντι τα περιπου 25 ευρω που ζηταει η acs )

ακομη δεν εχω ζητησει την βοηθεια του ebay . καταρχας για την διευθυνση αποστολης σε αλλο κρατος απο οπου προηλθε

δηλαδη , Εγω μπορει να ειχα κανει τα κουμαντα μου για το κοστος επιστροφης και για την περιπτωση να το στειλω πισω , πριν το παρω -που δεν το εκανα- , μπορει ο καθε πωλητης να μου ζηταει να το στειλω αλλου για αλλου ;

καποια προταση ;

sdikr
24-03-22, 16:10
σε συνεχεια του προηγουμενου μηνυματος (https://www.adslgr.com/forum/threads/73521-Ebay-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82!-(%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5-courier-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%95-%CE%95-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AE)?p=7229025#post7229025) , για την διευθυνση επιστροφης , ο πωλητης μου εστειλε μια καινουρια διευθυνση , μητε στην γερμανια (Απο οπου εγινε η αποστολη) , μητε στην ταιβαν (που ειναι η διευθυνση επιστροφης δηλωμενη στο ebay ), μητε στην τσεχια (που εχει μια διευθυνση το πακετο και μου προταθηκε σε αρχικη επικοινωνια ) αλλα στην σλοβακια (μου εδωσε εκει μια διευθυνση ) .
μου ζητησε κιολας να το στειλω μεσω συμβεβλημενων της dhl (που το κοστος παει καπου στα 140 εως 160 ευρω , δηλαδη τα μισα λεφτα απο τα 300 που το πληρωσα , εναντι τα περιπου 25 ευρω που ζηταει η acs )

ακομη δεν εχω ζητησει την βοηθεια του ebay . καταρχας για την διευθυνση αποστολης σε αλλο κρατος απο οπου προηλθε

δηλαδη , Εγω μπορει να ειχα κανει τα κουμαντα μου για το κοστος επιστροφης και για την περιπτωση να το στειλω πισω , πριν το παρω -που δεν το εκανα- , μπορει ο καθε πωλητης να μου ζηταει να το στειλω αλλου για αλλου ;

καποια προταση ;

Το ebay θα σου πει πως πρέπει να το στείλεις στην Ταιβαν, αφού αυτή είναι και η δηλωμένη στο Listing, σε βολεύει κάτι τέτοιο; (μάλλον όχι)
έχεις ενεργοποιήσει την δυνατότατα επιστροφής των εξόδων επιστροφής στο paypal;

badweed
24-03-22, 16:33
Το ebay θα σου πει πως πρέπει να το στείλεις στην Ταιβαν, αφού αυτή είναι και η δηλωμένη στο Listing, σε βολεύει κάτι τέτοιο; (μάλλον όχι)
έχεις ενεργοποιήσει την δυνατότατα επιστροφής των εξόδων επιστροφής στο paypal;

στο πρωτο μαλλον οχι , δεν με συμφερει να το στειλω στην ταιβαν . αλλα με απασχολει αυτο το θεμα του αν ψωνισω κατι απο γερμανια να μου ζητηθει να επιστραφει στην ταιβαν . δεν ειναι κατι που το δεχομαι ως αγοραστης , και θα ηθελα να ειναι ξεκαθαρο απο το ebay αυτο .

στο δευτερο δεν το καταλαβα , δεν το ξερω . επιστροφη απο refund εχω παρει , επιστροφη αντικειμενου δεν εχω ξανακανει .

sdikr
24-03-22, 16:36
στο πρωτο μαλλον οχι , δεν με συμφερει να το στειλω στην ταιβαν . αλλα με απασχολει αυτο το θεμα του αν ψωνισω κατι απο γερμανια να μου ζητηθει να επιστραφει στην ταιβαν . δεν ειναι κατι που το δεχομαι ως αγοραστης , και θα ηθελα να ειναι ξεκαθαρο απο το ebay αυτο .

στο δευτερο δεν το καταλαβα , δεν το ξερω . επιστροφη απο refund εχω παρει , επιστροφη αντικειμενου δεν εχω ξανακανει .

Δες εδώ https://www.paypal.com/au/webapps/mpp/returns



Για το άλλο, αν αναφερόταν στο Listing τότε είναι οκ σύμφωνα με το ebay.
Αν θέλεις δώσε το λίνκ του αντικειμένου

badweed
24-03-22, 17:50
Αν θέλεις δώσε το λίνκ του αντικειμένου

ωπ ναι ! αν μπορεις ριξε μια ματια (https://www.ebay.com/itm/353911239104)

- - - Updated - - -

δινει δηλαδη το paypal την δυνατοτητα να καλυψει τα εξοδα επιστροφης για καποιον αριθμο επιστροφων ανα ετος ;

- - - Updated - - -

το λινκ που εδωσες εχει εντοπικοτητα αυστραλιας , αν διαλεξω ελλαδα μου βγαζει
236276

jkoukos
24-03-22, 18:09
Κοιτάς εδώ (https://www.paypal.com/webapps/mpp/refunded-returns?activate=true) και τους γενικούς όρους (https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns/general-conditions).

GregoirX23
25-03-22, 03:31
Ενεργοποίησα κ εγώ την επιλογή, έτσι για να υπάρχει..
Με πήγε στο παρακάτω link..
https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns
Αν και αυτό το πρώτο (https://www.paypal.com/webapps/mpp/refunded-returns?activate=true) που έβαλε ο Κούκος, πάει στο ίδιο με αυτό που έβαλα..

badweed
25-03-22, 16:46
Κοιτάς εδώ (https://www.paypal.com/webapps/mpp/refunded-returns?activate=true) και τους γενικούς όρους (https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns/general-conditions).

και εγω το πατησα , αν καταλαβα καλα , θα πρεπει να πληρωσω την αποστολη επιστροφης με paypal για να διεκδικησω την επιστροφη

-ο-ο-ο-ο-ο-ο-ο-

ειπα στον ταιβανεζο οτι ειμαι μπερδεμενος με τις διευθυνσεις και το οτι πρεπει να το επιστρεψω σε διαφορετικη χωρα απο την χωρα αποστολης , και αν τον πειραζει να ζητησω βοηθεια απο την υποστηριξη του ebay , και μου αποκριθηκε οτι δεν ειναι πολυ φιλικη πραξη αυτο ...

Hello
Asking ebay to step in is not a friendly thing
If you think DHL is too expensive, please send it through a preferential channel, such as hermes
Because we are trying our best to solve the problem and provide the address for you, we also hope that your problem can be solved as soon as possible, and hope to get your cooperation, thank you

- - - Updated - - -

περα απο το αρχικο λαθος να παραγγειλω κατι χωρις να ειμαι 100% σιγουρος οτι κανει αυτο που θελω , και να ρωτησω μετα την αγορα για καποια λεπτομερεια .
ειχε και ενα κουμπακι για κανα 24ωρο , στο ebay στις πληροφοριες συναλλαγης , που ελεγε "cancel order" , το οποιο δεν το πατησα μεχρι να παρω την απαντηση για την ερωτηση που εκανα μετα την αγορα .

ετσι , σαν υπομνημα του τι θα μπορουσε να ειχε προηγηθει .

badweed
05-04-22, 17:40
η επιστροφη μαλλον στεφθηκε με επιτυχια . λεω μαλλον , γιατι απο το ebay εχω παρει την ενημερωση οτι η αποστολη επιστροφης εφτασε στον προορισμο της . δεν εχω παρει την ιδια επιβεβαιωση απο τον πωλητη (ουτε και refund ακομη ) . δινει προθεσμια αλλες 2 μερες στον πωλητη να μου επιστραφουν τα χρηματα που πληρωσα για το κοστος της αγορας .

το κοστος μεσω της acs τελικα ηταν στα 30 ευρω για μετρικο βαρος 11 μισι κιλων , πραγματικο 8 . εκανε 7 μερες να φτασει στην σλοβακια .

σκεφτομαι να κανω και μια δοκιμη του paypal free return shipping . ετσι απο περιεργεια και για τα 30 ευρω αλλα και για την εμπειρια της διαδικασιας .

ενας προβληματισμος μικρου βεληνεκους ειναι το αν θα επιστραφουν απο τον πωλητη και τα επιπλεον κοστη που προστεθηκαν στην αρχη τιμη (φπα )
τα μεταφορικα εκ μερους του , ηταν δωρεαν .
θεωρω πως ναι , θα επιστραφει αδιαμαρτυρητα και το φπα .

Godian
10-04-22, 15:49
και εγω το πατησα , αν καταλαβα καλα , θα πρεπει να πληρωσω την αποστολη επιστροφης με paypal για να διεκδικησω την επιστροφη

-ο-ο-ο-ο-ο-ο-ο-

ειπα στον ταιβανεζο οτι ειμαι μπερδεμενος με τις διευθυνσεις και το οτι πρεπει να το επιστρεψω σε διαφορετικη χωρα απο την χωρα αποστολης , και αν τον πειραζει να ζητησω βοηθεια απο την υποστηριξη του ebay , και μου αποκριθηκε οτι δεν ειναι πολυ φιλικη πραξη αυτο ...


- - - Updated - - -

περα απο το αρχικο λαθος να παραγγειλω κατι χωρις να ειμαι 100% σιγουρος οτι κανει αυτο που θελω , και να ρωτησω μετα την αγορα για καποια λεπτομερεια .
ειχε και ενα κουμπακι για κανα 24ωρο , στο ebay στις πληροφοριες συναλλαγης , που ελεγε "cancel order" , το οποιο δεν το πατησα μεχρι να παρω την απαντηση για την ερωτηση που εκανα μετα την αγορα .

ετσι , σαν υπομνημα του τι θα μπορουσε να ειχε προηγηθει .

Είσαι η χαρά του κάθε πωλητή εσύ φίλε μου

RASTAVIPER
13-04-22, 16:03
Για αγορές από ΕΒΑΥ υπάρχει τρόπος για απαλλαγή του ΦΠΑ όπως γίνεται αν κοπεί τιμολόγιο στο Αμαζον;

badweed
17-05-22, 15:35
σε μια αγορα που εκανα στο ebay στις 10-5-22 αφου ειδα καθυστερηση ανταποκρισης απο τον πωλητη τον ρωτησα αν ολα ειναι καλα .
μου αποκριθηκε οτι θα ειναι διαθεσιμο το αντικειμενο απο τα μεσα ιουνιου οποτε και θα το στειλει .

απο την μια δεν θελω τα χρηματα μου δεσμευμενα , απο την αλλη δεν ξερω τι θα γινει με τις τιμες το επομενο διαστημα .
το αντικειμενο δεν το βρισκω αλλου στην ευρωπαικη αγορα οποτε διακυβευεται και η διαθεσιμοτητα του , και ετσι λεω να περιμενω εναν μηνα και οσο διαστημα θα χρειαστει να η αποστολη .

τι λετε ;

RASTAVIPER
17-05-22, 17:11
σε μια αγορα που εκανα στο ebay στις 10-5-22 αφου ειδα καθυστερηση ανταποκρισης απο τον πωλητη τον ρωτησα αν ολα ειναι καλα .
μου αποκριθηκε οτι θα ειναι διαθεσιμο το αντικειμενο απο τα μεσα ιουνιου οποτε και θα το στειλει .

απο την μια δεν θελω τα χρηματα μου δεσμευμενα , απο την αλλη δεν ξερω τι θα γινει με τις τιμες το επομενο διαστημα .
το αντικειμενο δεν το βρισκω αλλου στην ευρωπαικη αγορα οποτε διακυβευεται και η διαθεσιμοτητα του , και ετσι λεω να περιμενω εναν μηνα και οσο διαστημα θα χρειαστει να η αποστολη .

τι λετε ;

Δεν μου έχει τύχει ποτέ να δεχτώ τέτοια συμφωνία.
Όταν παίρνω κάτι πάντα είναι σε στοκ.
Αν όχι, τότε μόνος του ο πωλητής ακυρώνει την παραγγελία και επιστρέφει τα χρήματα.

Αν το βρήκες μια φορά σε αυτόν, θα το βρεις αλλού.
Πάρε τα χρήματα πίσω.

jap
17-05-22, 18:47
Αυτό, για να μην ακροβατείς μετά με χρονικά περιθώρια αν και όποτε στείλει. Πες του αν θες να σου στείλει email να το παραγγείλεις τότε.

Arcade
03-06-22, 23:05
Εδώ και λίγο καιρό όταν μπαίνω με τον λογαριασμό μου στο Ebay το search δεν λειτουργεί και κάθε φορά που κάνω κάποια αναζήτηση μου εμφανίζει αποτελέσματα του Google. Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;

patrickdrd
17-06-22, 10:25
ξερει κανεις τι σημαινουν τα παρακατω; κολλησε;

το περιμενω κανα μηνα

2022-06-17 10:58
Guangzhou, [Guangzhou International Mail Processing Center] has been exported directly

2022-06-17 10:58
Guangzhou City, [Guangzhou International Mail Processing Center] returned, remarks: returned by security

2022-06-16 14:51
Guangzhou City, leave 【Guangzhou International Mail Exchange Station】, next stop 【Guangzhou International Mail Processing Center】(via transfer)

2022-06-16 11:51
Guangzhou City, 【Guangzhou International Mail Exchange】Returned

2022-06-16 11:10
Guangzhou, delivered to the carrier

2022-06-14 11:16
Guangzhou, [Guangzhou International Mail Processing Center] has been exported directly

2022-06-14 11:16
Guangzhou City, [Guangzhou International Mail Processing Center] returned, remarks: returned by security

2022-06-13 11:12
Guangzhou City, 【Guangzhou International Mail Exchange】Returned

john_who
17-06-22, 13:46
δείχνει ότι επιστράφηκε δύο φορές τουλάχιστον από security, τι είναι το υλικό, μήπως υπάρχει θέμα ασφαλείας όπως κάνουν τελευταία με μπαταρίες

patrickdrd
17-06-22, 15:24
κι ομως οχι, τσαντακι(α) μεσης ειναι, ελεος, τι τους επιασε;

patrickdrd
20-06-22, 14:52
σμρ εβγαλε αυτο μαλλον πεταξαμε επιτελους

2022-06-20 10:21
Airline receives

@ ADSLgr.com All rights reserved.