PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 [119]

badweed
23-06-22, 16:16
παραγγελια απο ισπανια , τελικα δεν το ειχε στην αποθηκη ελεγε απο μεσα ιουνη θα εχει νεοτερα , απο μεσα ιουνη μου ειπε οτι δεν ξερει ποτε και αν θα το προμηθευτει .
10 μαιου η αρχικη αγορα πληρωμενη με paypal . δεν το βρισκω αλλου ευρωπη και απο πιο εξωτερικο ερχεται +100 εως +150 ευρω παραπανισια .να περιμενω αλλες 10 - 15 μερες ;
να ρωτησω τον πωλητη τι μου προτεινει ;

του εστειλα και ενα μηνυμα

hello Davide ,
what do you suggest me to do ?
i can not find it anywhere else in europe and if i order it from china the price would make not a so good deal .
i was thinking of waiting until first days of july until i would ask you for a refund and start searching for something else.

badweed
25-06-22, 15:20
αυτο που ηθελα να ρωτησω και ξεχασα στο προηγουμενο μηνυμα , ειναι το τι παιζει με τις προθεσμιες διεκδικησης επιστροφης των χρηματων , εχω πληρωσει με paypal
οποτε εχω 2 μηνες απο το ebay καλυψη και μετα εχω και το paypal για εως 6μηνες (+4 μετα την ληξη της υποστηριξης του ebay ) ;

sdikr
25-06-22, 15:34
αυτο που ηθελα να ρωτησω και ξεχασα στο προηγουμενο μηνυμα , ειναι το τι παιζει με τις προθεσμιες διεκδικησης επιστροφης των χρηματων , εχω πληρωσει με paypal
οποτε εχω 2 μηνες απο το ebay καλυψη και μετα εχω και το paypal για εως 6μηνες (+4 μετα την ληξη της υποστηριξης του ebay ) ;

Στο Ebay αν δεν κάνω σοβαρό λάθος, ξεκινάει να μετράει εφόσον σου αποστείλει το αντικείμενο

https://www.ebay.com/help/policies/ebay-money-back-guarantee-policy/ebay-money-back-guarantee-policy?id=4210#actions-inr

jap
25-06-22, 16:56
Στο Ebay αν δεν κάνω σοβαρό λάθος, ξεκινάει να μετράει εφόσον σου αποστείλει το αντικείμενο

https://www.ebay.com/help/policies/ebay-money-back-guarantee-policy/ebay-money-back-guarantee-policy?id=4210#actions-inr

30 μέρες είναι από την εκτιμώμενη αρχικά ημερομηνία παράδοσης. Σε κάποιες περιπτώσεις (εκτός Ευρώπης κι αν ο πωλητής δεν ορίζει διαφορετικό χρόνο) αυτό συμπίπτει με τις 60 ημέρες από την αγορά, όχι την αποστολή.

patrickdrd
30-06-22, 12:48
σμρ εβγαλε αυτο μαλλον πεταξαμε επιτελους

2022-06-20 10:21
Airline receives

τελικα μου ρθε sms να παω απ τα ελτα να παραλαβω με χρεωση 1,42 :sorry:
οκ τα λεφτα δεν ηταν πολλα, αλλα αυτα ακριβως ηταν και η αιτια που επρεπε να παω απ τα ελτα,
γιατι οπως μου ειπαν ο ταχυδρομος/διανομενας δεν δεχεται χρηματα :S

badweed
11-07-22, 15:02
Δοκιμαζω στο ebay την επιλογη "i still want the item" στην επιλογη " i didnt receive the item " λιγο πριν κλεισουν 2 μηνες μετα την παραγγελια οπου και δεν ελαβα αντικειμενο ( περιγραφω σε προηγουμενα μηνυματα οτι ο πωλητης μου ειπε οτι δεν ειχε στοκ ) . εχει γινει απο τις 7 ιουλιου αυτη η αιτηση . δινει μια προθεσμια μεχρι τις 13 ιουλιου να αποκριθει ο πωλητης

στους 2 μηνες (60 μερες ) απο την αρχικη αγορα (10 μαιου) βλεπω οτι "Return window closed on Jul 9, 2022."

isurfer
11-03-23, 12:16
Τελικά πότε πληρώνουμε φόρο για αγορές από Κίνα και πότε όχι; Περίπτωση:

Είμαι στη Γερμανία. Παράγγειλα ένα controller από ebay.de, ο πωλητής και το κομμάτι από Κίνα. Τιμή €195, μου ήρθε σήμερα με DHL (last mile) και πλήρωσα επι τόπου στον κουριερ €46.
Επίσης βλέποντας το tracking όλες τις μέρες, είδα ότι ήρθε απο Κίνα στη Γερμανία, πήγε στην Αγγλία (!) και μετά ξαναήρθε στη Γερμανία.
Έχω ξαναψωνίσει από ebay.de / Κίνα και ποτέ δεν πλήρωσα φόρο.

Άλλη περίπτωση, πριν 2 μήνες: από amazon.de, το κομμάτι επίσης στην Κίνα, κόστος €308, πάλι με DHL (last mile), δεν πλήρωσα τίποτα παραπάνω.

GregoirX23
16-03-23, 15:14
Το πρόβλημα με το φπα συγκεκριμένα πάντως υπάρχει και Ελλάδα... Δεν πα να πληρώνεις vat στο checkout; Οι τελώνες εδώ το ζητάνε ξανά... Αν και όχι πάντα... Μάλλον έχει να κάνει κάτι με τα συστήματα του πωλητή, το τρόπο αποστολής και ίσως την αναγραφή του ιοςς πάνω στο πακέτο...
Για τα έξοδα εκτελωνισμού δεν κάνω λόγο... Μόνο για το φπα..
Το φπα συγκεκριμένα πάντως, όποτε έχω επικοινωνήσει με τη πλατφόρμα η τον πωλητή το έχω πάρει πίσω..
Όποτε βέβαια αξίζει το ποσό να ασχοληθείς...

jkoukos
16-03-23, 15:38
Σε μένα από τότε που ξεκίνησε ο νέος ευρωπαϊκός κανονισμός για αγορές εκτός ΕΕ, μέχρι σήμερα δεν έχει παρουσιασθεί κανένα θέμα ποτέ με ζήτηση επιπλέον πληρωμής και είναι πολλές οι αγορές σε αυτό το διάστημα.

GregoirX23
28-03-23, 14:41
Ερώτηση.. Επειδή θέλω να πάρω ένα 4g hotspot από ebay και μάλλον θα βγει στα πέριξ του 20@ρικου... Πέρα από το ΦΠΑ που θα πληρωθεί κατά το checkout. Μένει το τέλος εκτελωνισμου ΕΛΤΑ το οποίο αν το υπολογίζω σωστά θα μου βγει γύρω στο τάληρο... Δλδ 5ε.. Ξεχνάω κάτι;
https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/2088878/eltapos-diamorfonontai-ta-nea-telh-ektelonismoy-gi.html

Βασικά ήθελα ένα ρούτερ να παίζει μέσω κινητής να ρίξω μερικές cloud ip κάμερες επάνω σε περίπτωση που πέσει το ρεύμα Η η σταθερή γραμμή...
Το hotspot θα έχει φορτιστή και μπαταρία και οι κάμερες mini ups conceptum..

Το hotspot το έχω τσεκαρει, είναι unlocked και υποστηρίζει τις μπάντες μας εδώ κανονικά σύμφωνα με το μοντέλο..

atrias
28-03-23, 22:35
Ερώτηση.. Επειδή θέλω να πάρω ένα 4g hotspot από ebay και μάλλον θα βγει στα πέριξ του 20@ρικου... Πέρα από το ΦΠΑ που θα πληρωθεί κατά το checkout. Μένει το τέλος εκτελωνισμου ΕΛΤΑ το οποίο αν το υπολογίζω σωστά θα μου βγει γύρω στο τάληρο... Δλδ 5ε.. Ξεχνάω κάτι;
https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/2088878/eltapos-diamorfonontai-ta-nea-telh-ektelonismoy-gi.html

Βασικά ήθελα ένα ρούτερ να παίζει μέσω κινητής να ρίξω μερικές cloud ip κάμερες επάνω σε περίπτωση που πέσει το ρεύμα Η η σταθερή γραμμή...
Το hotspot θα έχει φορτιστή και μπαταρία και οι κάμερες mini ups conceptum..

Το hotspot το έχω τσεκαρει, είναι unlocked και υποστηρίζει τις μπάντες μας εδώ κανονικά σύμφωνα με το μοντέλο..

θεωρητικά από 20 μέχρι 150 ευρώ αξία, μόνο ΦΠΑ δίνεις

θα πρότεινα να βρεις κάποιο hotspot χωρίς δική του μπαταρία και να έχεις μόνο το mini ups. Να μην έχεις να ασχοληθείς με τη διάρκεια ζωής από 2 μπαταρίες αλλά μόνο από μία

GregoirX23
28-03-23, 23:04
θεωρητικά από 20 μέχρι 150 ευρώ αξία, μόνο ΦΠΑ δίνεις

θα πρότεινα να βρεις κάποιο hotspot χωρίς δική του μπαταρία και να έχεις μόνο το mini ups. Να μην έχεις να ασχοληθείς με τη διάρκεια ζωής από 2 μπαταρίες αλλά μόνο από μία

Θεωρητικά.. Γιατί στη πράξη έχω πληρώσει αρκετές φορές για μικρού ποσού αντικείμενα 2,5αρια για τέλη εκτελωνισμου ΕΛΤΑ.. Και μια φορά και 5ευρω για κάτι που πλησίαζε τα 20..

Για το ρούτερ τώρα, το ξέρω, θα το έχω στα υπόψη να πάρω κανονικό 4g router όταν μπορέσω...

jkoukos
28-03-23, 23:40
Ο ΦΠΑ πληρώνεται από το πρώτο ευρώ έως τα 150€, αν ο πωλητής δεν ακολουθήσει τη νέα διαδικασία μέσω IOSS. Η ατέλεια έως τα 20€ έχει καταργηθεί.

- - - Updated - - -

Τέλος εκτελωνισμού στα ΕΛΤΑ πληρώνεται αν δεν γίνει μέσω IOSS ή σε τυχόν δειγματοληπτικό έλεγχο.

esykas
19-08-23, 08:56
Γεια σας, θα ήθελα την γνώμη σας για μια αγορά από Ιταλία, https://www.ebay.com/itm/155502365792#shpCntId
Στην αγγελία αναφέρει ότι μετά από ερώτηση, μπορεί και να στέλνει, αλλά δεν απαντάει, και τώρα δεν βλέπω καν την ερώτηση μου στο message.
Eπειδή όμως με ενδιαφέρει, ποιος τρόπος υπάρχει με μεταφορική να έρθει Ελλάδα, έχω διαβάσει ότι αγοράζει η εταιρεία μεταφοράς, άλλη περίπτωση, ενημερώνεις τον πωλητή ότι αναλαμβάνεις από πριν τα έξοδα, τι ισχύ πάνω κάτω.
Ευχαριστώ για την όποια εμπειρία καταθέσετε

lewton
19-08-23, 10:21
Γεια σας, θα ήθελα την γνώμη σας για μια αγορά από Ιταλία, https://www.ebay.com/itm/155502365792#shpCntId
Στην αγγελία αναφέρει ότι μετά από ερώτηση, μπορεί και να στέλνει, αλλά δεν απαντάει, και τώρα δεν βλέπω καν την ερώτηση μου στο message.
Eπειδή όμως με ενδιαφέρει, ποιος τρόπος υπάρχει με μεταφορική να έρθει Ελλάδα, έχω διαβάσει ότι αγοράζει η εταιρεία μεταφοράς, άλλη περίπτωση, ενημερώνεις τον πωλητή ότι αναλαμβάνεις από πριν τα έξοδα, τι ισχύ πάνω κάτω.
Ευχαριστώ για την όποια εμπειρία καταθέσετε

Αυτό είναι το site του, πάρε τηλέφωνο και αν συνεννοηθείτε καλώς.
http://www.bracing.it/contatti.html

esykas
19-08-23, 15:44
Αυτό είναι το site του, πάρε τηλέφωνο και αν συνεννοηθείτε καλώς.
http://www.bracing.it/contatti.html

σε ευχαριστώ πολύ, εάν βρω άκρη θα ενημερώσω πάλι

RASTAVIPER
09-12-23, 20:46
Θυμιστε μου λίγο.
Στο eBay International Shipping είναι μέσα πληρωμένο και το τελωνείο;

nontasaggelis
09-12-23, 23:47
Θυμιστε μου λίγο.
Στο eBay International Shipping είναι μέσα πληρωμένο και το τελωνείο;

Τα παντα!

GregoirX23
10-12-23, 05:42
Για το economy / standard μιλάμε;
Από πότε είναι μέσα το τελωνείο;
Μόνο φπα δεν βάζει το ebay;
Τελωνείο πληρώνουμε εδώ όταν έρθει στα αντίστοιχα ταχυδρομεία και ανάλογα με το ύψος του αντικειμένου...
Για Ελλάδα ΕΛΤΑ...
Υποτίθεται ότι με το ιοςς θα βελτιωνόταν το πράγμα, αλλά σχεδόν τα μισά πράγματα που παίρνω σταματάνε στο τελωνείο για δειγματοληψία και τσιμπάνε το φόρο του τελωνείου που συνήθως είναι 2,5€ για πόσα νομίζω μέχρι 15€... Μετά πάει 5€.. Κάπου υπάρχει η λίστα αυτή με τα τέλη εκτελωνισμου των ΕΛΤΑ...
Κάνω λάθος κάπου;

jap
10-12-23, 11:00
Είναι ίδιο στην ουσία για τον αγοραστή με το παλιό Global Shipping Program. Για τους πωλητές ίσως έχει κάποιες βελτιώσεις. Περιλαμβάνει τα πάντα, μεταφορικα, ΦΠΑ και τυχόν δασμούς. Μειονέκτημα οι μεγαλύτεροι χρόνοι παράδοσης (σε σύγκριση με μη χρήση του προγράμματος από τον πωλητή) αφού γίνονται δύο αποστολές, μία από τον πωλητή στο τοπικό του hub της ebay, κι άλλη μία από την ebay στον αγοραστή. Η δεύτερη γινόταν με τον αραμπά. Τώρα ισχυρίζονται ότι έχουν μειώσει τόσο τα κόστη (της αποστολής) όσο και τις καθυστερήσεις, το International δεν το έχω προσωπικά δοκιμάσει.

- - - Updated - - -


Κάνω λάθος κάπου;

Είχα γράψει παλιότερα σε άλλο μέλος που συνεχώς είχε προβλήματα. Η επιλογή πωλητή είναι σημαντική και δεν αρκεί να δεις μόνο το ποσοστό θετικών, πρέπει να διαβάσεις πρόσφατες αξιολογήσεις, να διαβάσεις τι πουλάει συχνά, να αξιολογήσεις πιο αυσηρά αν αξίζει όντως η αγορά από εκτός ΕΕ και να δεις και πόσο επαγγελματίας είναι ο πωλητής. Το γράφω ως πιθανή απάντηση, δεν σημαίνει πως κάνεις εσύ όντως κάτι λάθος. Πρόσφατες εμπειρίες δεν έχω, καθώς έχω εγκαταλείψει το ebay για πολλούς λόγους (κυρίως οι τεράστιες προμήθειες στους πωλητές που ανεβάζουν τις τιμές σε σχέση με το να τα αγοράσεις αλλού, διαθεσιμότητα φτηνών κινέζικων προϊόντων για αγορά απευθείας στην Ελλάδα και η μεγάλη πληγή των ΕΛΤΑ που χρησιμοποιούν για το τελευταίο σκέλος, όλοι οι άλλοι στα στέλνουν με μια εταιρεία courier, ακόμα και με τις χειρότερες οι διαφορές είναι άβυσσος σε σύγκριση με ΕΛΤΑ).

RASTAVIPER
10-12-23, 11:09
Είναι ίδιο στην ουσία για τον αγοραστή με το παλιό Global Shipping Program. Για τους πωλητές ίσως έχει κάποιες βελτιώσεις. Περιλαμβάνει τα πάντα, μεταφορικα, ΦΠΑ και τυχόν δασμούς. Μειονέκτημα οι μεγαλύτεροι χρόνοι παράδοσης (σε σύγκριση με μη χρήση του προγράμματος από τον πωλητή) αφού γίνονται δύο αποστολές, μία από τον πωλητή στο τοπικό του hub της ebay, κι άλλη μία από την ebay στον αγοραστή. Η δεύτερη γινόταν με τον αραμπά. Τώρα ισχυρίζονται ότι έχουν μειώσει τόσο τα κόστη (της αποστολής) όσο και τις καθυστερήσεις, το International δεν το έχω προσωπικά δοκιμάσει.

- - - Updated - - -



Είχα γράψει παλιότερα σε άλλο μέλος που συνεχώς είχε προβλήματα. Η επιλογή πωλητή είναι σημαντική και δεν αρκεί να δεις μόνο το ποσοστό θετικών, πρέπει να διαβάσεις πρόσφατες αξιολογήσεις, να διαβάσεις τι πουλάει συχνά, να αξιολογήσεις πιο αυσηρά αν αξίζει όντως η αγορά από εκτός ΕΕ και να δεις και πόσο επαγγελματίας είναι ο πωλητής. Το γράφω ως πιθανή απάντηση, δεν σημαίνει πως κάνεις εσύ όντως κάτι λάθος. Πρόσφατες εμπειρίες δεν έχω, καθώς έχω εγκαταλείψει το ebay για πολλούς λόγους (κυρίως οι τεράστιες προμήθειες στους πωλητές που ανεβάζουν τις τιμές σε σχέση με το να τα αγοράσεις αλλού, διαθεσιμότητα φτηνών κινέζικων προϊόντων για αγορά απευθείας στην Ελλάδα και η μεγάλη πληγή των ΕΛΤΑ που χρησιμοποιούν για το τελευταίο σκέλος, όλοι οι άλλοι στα στέλνουν με μια εταιρεία courier, ακόμα και με τις χειρότερες οι διαφορές είναι άβυσσος σε σύγκριση με ΕΛΤΑ).

Σε κάποια πράγματα είναι μονόδρομος το ΕΒΑΥ.
Και αν χτυπήσεις καμία δημοπρασία από καλό πωλητή, μπορείς να βρεις διαμάντια από Αμερική που δεν παίζουν στην Ευρώπη.
Οκ είναι καμία 150ευρώ το shipping με τελωνείο μέσα, αλλά είπα για κάποια πράγματα δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

BlueChris
10-12-23, 11:49
Σε κάποια πράγματα είναι μονόδρομος το ΕΒΑΥ.
Και αν χτυπήσεις καμία δημοπρασία από καλό πωλητή, μπορείς να βρεις διαμάντια από Αμερική που δεν παίζουν στην Ευρώπη.
Οκ είναι καμία 150ευρώ το shipping με τελωνείο μέσα, αλλά είπα για κάποια πράγματα δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Συμφωνώ γιατί σε πολλές περιπτώσεις ακριβού hardware για δίκτυα ή οτιδήποτε, οι τιμή που βγαίνει κάτι ακόμα και με auction που πληρώνοντας φόρους κλπ είναι απίστευτα πιο φτηνή από αγορά οπουδήποτε αλλού στον κόσμο.

jap
10-12-23, 13:04
Δεν θα διαφωνήσω, και οι δικές μου τελευταίες αγορές από ebay ακριβές ήταν. Ο Γρηγόρης όμως μάλλον ανάφερεται σε κινεζικά ψιλικοκο. Ας διορθώσει αν φαντάζομαι λάθος.

BlueChris
10-12-23, 13:15
Δεν θα διαφωνήσω, και οι δικές μου τελευταίες αγορές από ebay ακριβές ήταν. Ο Γρηγόρης όμως μάλλον ανάφερεται σε κινεζικά ψιλικοκο. Ας διορθώσει αν φαντάζομαι λάθος.

Α οκ ε εκεί μόνο Ali, το έχω κόψει σχεδόν το ebay ποια σε ψιλά.

GregoirX23
11-12-23, 01:29
Με το global δεν έχει τύχει να πάρω ποτέ κάτι...
Ούτε κάτι ακριβό για να ξέρω...
Μόνο πράγματα χαμηλής - μέτριας αξίας που έρχονται όπως περιέγραψα...

- - - Updated - - -


Σε κάποια πράγματα είναι μονόδρομος το ΕΒΑΥ.
Και αν χτυπήσεις καμία δημοπρασία από καλό πωλητή, μπορείς να βρεις διαμάντια από Αμερική που δεν παίζουν στην Ευρώπη.
Οκ είναι καμία 150ευρώ το shipping με τελωνείο μέσα, αλλά είπα για κάποια πράγματα δεν υπάρχει άλλος τρόπος.


Συμφωνώ γιατί σε πολλές περιπτώσεις ακριβού hardware για δίκτυα ή οτιδήποτε, οι τιμή που βγαίνει κάτι ακόμα και με auction που πληρώνοντας φόρους κλπ είναι απίστευτα πιο φτηνή από αγορά οπουδήποτε αλλού στον κόσμο.

Πριν να εφαρμοστεί όλο αυτό με το ΦΠΑ, το ιοςς, κλπ είχα πετύχει και εγώ μερικά καλουδια σε δημοπρασίες...
Όπως μια κάμερα minidv που έψαχνα, ένα gps κλπ...
Γενικά δεν χρησιμοποιώ άλλες πλατφόρμες....
Σε ότι αφορά τώρα τις τιμές, ναι, έχουν ανέβει γενικότερα...

BlueChris
11-12-23, 02:38
Με το global δεν έχει τύχει να πάρω ποτέ κάτι...
Ούτε κάτι ακριβό για να ξέρω...
Μόνο πράγματα χαμηλής - μέτριας αξίας που έρχονται όπως περιέγραψα...

- - - Updated - - -





Πριν να εφαρμοστεί όλο αυτό με το ΦΠΑ, το ιοςς, κλπ είχα πετύχει και εγώ μερικά καλουδια σε δημοπρασίες...
Όπως μια κάμερα minidv που έψαχνα, ένα gps κλπ...
Γενικά δεν χρησιμοποιώ άλλες πλατφόρμες....
Σε ότι αφορά τώρα τις τιμές, ναι, έχουν ανέβει γενικότερα...

Παλιά είχαμε και λεφτά ... just saying... βζιιιιννν

RASTAVIPER
15-12-23, 18:26
Μιλούσα με Αμερικανό πωλητή και ψηνόταν να μου δώσει ένα πράγμα αλλά λέει δεν δικαιούται να στείλει με το ebay global shipping system.
Ξέρει κανείς γιατί παίζουν περιορισμοί;

RASTAVIPER
18-12-23, 00:14
Τελικά δεν με πάει η Αμερική.
Κερδίζω άλλη δημοπρασία από εκεί και έχω στείλει μήνυμα στον πωλητή και περιμένω απάντηση χωρίς να πληρώσω.
Βασικά είχε επιλογή για global shipping και θα μπορούσα να προχωρήσω με την πληρωμή.
Περνάει 1 μέρα χωρίς απάντηση και μου στέλνει μήνυμα με το συνολικό βάρος.
Και μετά χωρίς καμία ενημέρωση μου ακυρώνει την παραγγελία και φτάνει ως δικαιολογία ότι υπήρχε πρόβλημα με τη διεύθυνσή μου.
Απαράδεκτη συμπεριφορά και δυστυχώς δεν μπορώ να του ρίξω αξιολόγηση.

RASTAVIPER
21-12-23, 18:22
Τελικά τα κατάφερα και συννεοήθηκα με έναν πωλητή και έκλεισα αγορά.
160$ πήγε το shipping με το τελωνείο.
Τώρα παρακαλώ να φτάσουν το soundbar, το subwoofer και τα 2 πίσω ηχεία ολόκληρα και όχι τίποτα σπασμένα.

GregoirX23
22-12-23, 08:12
Ερώτηση....
Σε χώρες Ε.Ε το ebay δεν χρεώνει ΦΠΑ;
Μόνο εκτός Ε.Ε;
Έκανα αυτή τη παρατήρηση πρόσφατα και παραξενεύτηκα...

esykas
22-12-23, 08:55
Καλημέρα έχω παραλάβει ένα MacBook το οποίο η αγγελία το παρουσίαζε ως 11ιντσών του 2013 με φωτογραφίες από 13 ιντσών.
Ρώτησα τον πωλητή για την διαφορά των στοιχείων, και μου απάντησε ότι πρόκειται για 11 αρη και όχι δέκα τριάρι
Χθες ήρθε 11 αρι αλλά μοντέλο του 2010 το οποίο ουδεμία σχέση έχει με την όλη περιγραφή.
Τον ενημέρωσα και απαντά αλλά τι άλλων
Τι μπορώ να κάνω από την στιγμή που δεν δέχεται επιστροφή και αποζημιώνομε από το eBay όπως αναγράφει η αγγελία.
Μπορώ να του ζητήσω μια μερική επιστροφή των χρημάτων, πάντα μέσα από τα μηνύματα, ή να καταφύγω στο eBay για να μας βρει μια λύση

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση

8anos
23-12-23, 11:47
Γνωνη μου στο ebay αν μπορείς να αποδείξεις ότι το προϊόν που στάλθηκε είναι διαφορετικό από αυτό της αγγελίας.

esykas
27-12-23, 07:30
Θα έμπαινα τελικά στην διαδικασία, αλλά μικρό το κακό, αφού το έστειλε γρήγορα, και είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση.
Γενικά όταν ανοίγω ένα δέμα, το τραβάω σε βίντεο, οπότε θα έβλεπαν τι παρέλαβα, και ότι η αγγελία με τις φωτογραφίες, και την περιγραφή που είχε, δεν ήταν οι σωστές.
Φυσικά και θα περίμενα να δω τι θα αποφάσιζαν, αλλά το έχω κάνει ξανά, και δικαιώθηκα για κατεστραμμένο προϊόν, "οθόνη"
Ευχαριστώ για την απάντηση
Καλή χρονιά πλέον :)

RASTAVIPER
27-12-23, 12:40
Θα έμπαινα τελικά στην διαδικασία, αλλά μικρό το κακό, αφού το έστειλε γρήγορα, και είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση.
Γενικά όταν ανοίγω ένα δέμα, το τραβάω σε βίντεο, οπότε θα έβλεπαν τι παρέλαβα, και ότι η αγγελία με τις φωτογραφίες, και την περιγραφή που είχε, δεν ήταν οι σωστές.
Φυσικά και θα περίμενα να δω τι θα αποφάσιζαν, αλλά το έχω κάνει ξανά, και δικαιώθηκα για κατεστραμμένο προϊόν, "οθόνη"
Ευχαριστώ για την απάντηση
Καλή χρονιά πλέον :)

Eγώ έτσι με βίντεο δικαιώθηκα με αποζημίωση για χτυπημένο PC που έστειλα εγώ στον εαυτό μου από μια χώρα σε άλλη.
Τα πλήρωσε η ταχυδρομική επειδή είχα πάρει ασφάλεια.

Basilhs23_
25-03-24, 19:30
Έχει τύχει σε κανέναν να κλειδωθεί ο λογαριασμός του Ebay;

Είχα να συνδεθώ χρόνια στον λογαριασμό μου. Τελευταία φορά πρέπει να είχα κατεβάσει το app και να μπήκα από το κινητό και μετά δεν ξαναμπήκα.

Τις προάλλες επιχείρησα να συνδεθώ από τον σταθερό υπολογιστή μου. Η σελίδα μου λέει κάτι για πιθανό εντοπισμό fraudulent και με παραπέμπει στην αποστολή κάποιου κωδικού ασφαλείας στο κινητό ο οποίος δεν μου έρχεται ποτέ. Δεν έχει επιλογή να σου έρθει στο email.

Η διαδικασία έχει κολλήσει, η πρόσβαση είναι αδύνατη και τέλος μου δίνουν ένα τηλέφωνο στο εξωτερικό....

thourios
25-03-24, 22:20
Έχει τύχει σε κανέναν να κλειδωθεί ο λογαριασμός του Ebay;

Είχα να συνδεθώ χρόνια στον λογαριασμό μου. Τελευταία φορά πρέπει να είχα κατεβάσει το app και να μπήκα από το κινητό και μετά δεν ξαναμπήκα.

Τις προάλλες επιχείρησα να συνδεθώ από τον σταθερό υπολογιστή μου. Η σελίδα μου λέει κάτι για πιθανό εντοπισμό fraudulent και με παραπέμπει στην αποστολή κάποιου κωδικού ασφαλείας στο κινητό ο οποίος δεν μου έρχεται ποτέ. Δεν έχει επιλογή να σου έρθει στο email.

Η διαδικασία έχει κολλήσει, η πρόσβαση είναι αδύνατη και τέλος μου δίνουν ένα τηλέφωνο στο εξωτερικό....


Ναι μου έχει συμβεί. Θα ξεμπλοκάρει μόνο του μετά από μερικές μέρες. Αν έχεις 2 step verification , απενεργοποίησε το αν ξεμπλοκάρει γιατί τα sms δεν έρχονται ποτέ.
Ούτε e-mail έχουν.που να απαντάνε. Έρχεται αυτοματοποιημένο μήνυμα.

esykas
01-04-24, 11:04
Ενημερωτικά μεταχειρισμένο ανταλλακτικό αυτοκινήτου, αξίας 10 λιρών, + μεταφορά 15 λιρών, + ΦΠΑ 6 λιρών, έφτασε με 8.46 ευρώ φόρο, (5.96 ΦΠΑ+ 2.5 Τέλη)
όλα μαζί 46.28
Μια ερώτηση, όταν βλέπουμε το VAT σε μια αγορά, είναι το ΦΠΑ που πληρώνουμε στην χώρα εξαγωγής, απλά άλλοι πωλητές, το έχουν +ΦΠΑ, και άλλοι το έχουν ενσωματωμένο στην τιμή πώλησης;

RASTAVIPER
01-04-24, 16:24
Ενημερωτικά μεταχειρισμένο ανταλλακτικό αυτοκινήτου, αξίας 10 λιρών, + μεταφορά 15 λιρών, + ΦΠΑ 6 λιρών, έφτασε με 8.46 ευρώ φόρο, (5.96 ΦΠΑ+ 2.5 Τέλη)
όλα μαζί 46.28
Μια ερώτηση, όταν βλέπουμε το VAT σε μια αγορά, είναι το ΦΠΑ που πληρώνουμε στην χώρα εξαγωγής, απλά άλλοι πωλητές, το έχουν +ΦΠΑ, και άλλοι το έχουν ενσωματωμένο στην τιμή πώλησης;

Δηλαδή πλήρωσες 36ευρω έξτρα για κάτι που κόστισε 10€;; ;)
Πώς το έκανες αυτό;

BlueChris
01-04-24, 17:05
Δηλαδή πλήρωσες 36ευρω έξτρα για κάτι που κόστισε 10€;; ;)
Πώς το έκανες αυτό;

Αν δεν το έβρισκε Ελλάδα ή το έβρισκε διπλάσια τιμή, λογικό είναι.
Ας μας πει δεν ξέρω, μπορεί να είναι απλά μερακλής :)

esykas
01-04-24, 18:59
το θέμα είναι, ότι το κόστος μεταφορικών στο ebay είναι 15 λίρες σε ότι πάρεις, μέχρι κάποιο βάρος, συν ΦΠΑ, απλά τρως και ένα 8,5σαρακι για να μην φύγεις ατουφέκιστος από την συνέχεια της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, που ονομάζετε Ε.Ε

RASTAVIPER
01-04-24, 22:40
Αν δεν το έβρισκε Ελλάδα ή το έβρισκε διπλάσια τιμή, λογικό είναι.
Ας μας πει δεν ξέρω, μπορεί να είναι απλά μερακλής :)

Διπλάσια τιμή του 10, μας κάνει 20.
Και 30 να έκανε (άρα τριπλάσια τιμή) θα γλυτωνε και τις 3 σίγουρα βδομάδες που περίμενε να φτάσει εδώ από εκτός Ευρώπης.

esykas
02-04-24, 08:39
Μάλλον δεν καταλάβατε ότι τα μεταφορικά και ο ΦΠΑ κάνουν ασύμφορη πλέον την αγορά από τα e-shop γενικά, ακόμη και στην Ελλάδα.
Λόγο δασμών με το ελάχιστο 8 ευρώ, έχεις έξοδα 35 ευρώ στην ξευτίλα, άρα ένα αντικείμενο χαμηλής αξίας μένει πλέον απούλητο, εκτός εάν έχει κάποια ιδιαίτερη αγοραστική αξία, όπως αυτό που πήρα, και δεν υπήρχε το ίδιο πουθενά σε πωλητή εντός Γερμανικής ένωσης.

RASTAVIPER
02-04-24, 09:07
Μάλλον δεν καταλάβατε ότι τα μεταφορικά και ο ΦΠΑ κάνουν ασύμφορη πλέον την αγορά από τα e-shop γενικά, ακόμη και στην Ελλάδα.
Λόγο δασμών με το ελάχιστο 8 ευρώ, έχεις έξοδα 35 ευρώ στην ξευτίλα, άρα ένα αντικείμενο χαμηλής αξίας μένει πλέον απούλητο, εκτός εάν έχει κάποια ιδιαίτερη αγοραστική αξία, όπως αυτό που πήρα, και δεν υπήρχε το ίδιο πουθενά σε πωλητή εντός Γερμανικής ένωσης.

Δεν ισχύουν απόλυτα αυτά που γράφεις.
Αγοράζουμε πολλά άτομα εδώ από Ευρώπη και Κίνα, Αμερική κλπ και υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν.
Από Κίνα ακόμα υπάρχουν ακόμα επιλογές με δωρεάν μεταφορικά και χωρίς φόρο τελωνείου.
Από Ευρώπη άπειρες επιλογές.
Από Αμερική μόνο για ακριβά αντικείμενα και μόνο με ειδικούς τρόπους αποστολής.

Τώρα αυτά που λες για γερμανική Ένωση, Οθωμανικές αυτοκρατορίες κλπ είναι άσχετα με το θέμα.

psolord
03-04-24, 11:16
Κάτι δεν κατάλαβα. Αν ενθυμούμαι καλώς, όταν παραγγέλνεις κάτι, μέχρι 150 ευρώ, 2.5 ευρώ έξοδα εισαγωγής δεν έχεις ανα παραγγελία;

Το ΦΠΑ υποτίθεται ότι μπαίνει από το ebay ή την εκάστοτε πλατφόρμα πλέον;

Μετά τα 150 ευρώ, δεν έχεις φόρους εισαγωγής κλπ; :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.