PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

stefp
26-12-14, 12:34
Αυτό το ξέρω γιατί παρακολουθώ και άλλα forums.
Απλά δεν μου είχε τύχει.
Όντως είναι πάνω από χρόνο.
Αλλά δεν καταλαβαίνω πως είσαι τόσο σίγουρος οτι δεν σχετίζεται;
Δηλ. οι μπαταρίες δεν έρχονται surface; Που το στηρίζεις; Και πώς έρχονται;
Εγώ παντως έχω αγοράσει τελευταίους 2-3 μήνες μπαταρίες λιθίου από Κίνα-Σιγκαπούρη, ήρθαν μέσα σε 1 μήνα ένα πακέτο, σε λιγότερο το άλλο,δε θυμάμαι αν έλεγε πουθενά για surface mail ή τέτοια, πάντως στο πακέτο σίγουρα δεν έγραφε τέτοιο "τρομακτικό" μήνυμα, ότι μπορεί να τις κρατήσουν κτλ κτλ..

lewton
26-12-14, 13:00
Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Όλα καλά με το δικό μου θέμα.
24 έκανα escalate και 25 πρωί πρωί είχα θετική απάντηση. Το περίεργο είναι ότι το email που ήρθε από PayPal ήτανε στα κινέζικα.
Να φανταστώ ότι τα λεφτά δεν θα πιστωθούν στην πιστωτική μου, αλλά στον PayPal λογαριασμό μου για μελλοντική αγορά.
Έτσι δεν είναι; Ή να περιμένω να τα δω και στην τράπεζα;
Στην τράπεζα!
https://www.paypal.com/ca/webapps/helpcenter/helphub/article/?solutionId=FAQ1083&m=HTQ

Serafeim Karakostas
26-12-14, 13:59
Να φανταστώ ότι τα λεφτά δεν θα πιστωθούν στην πιστωτική μου, αλλά στον PayPal λογαριασμό μου για μελλοντική αγορά.
Έτσι δεν είναι; Ή να περιμένω να τα δω και στην τράπεζα;
Αν πλήρωσες με πιστωτική, εκεί θα μπουν.

akilleas
26-12-14, 19:30
Στην τράπεζα!
https://www.paypal.com/ca/webapps/helpcenter/helphub/article/?solutionId=FAQ1083&m=HTQ


Αν πλήρωσες με πιστωτική, εκεί θα μπουν.

Ευχαριστώ παιδιά.
Πιστεύω ότι από Δευτέρα θα φανούν και στην πιστωτική.
Καλές γιορτές σε όλους!!!!

pakitis
27-12-14, 00:31
Αγοράζω τόσο καιρό από ebay αλλά πρώτη φορά παίρνω απάντηση από πωλητή ότι ξέχασε να το στείλει. H αγορά έγινε 17/11 και λέει ότι στάλθηκε στις 18/11. Αλλά είναι το μοναδικό προϊόν από αυτά που έχω αγοράσει και δε μου βγάζει εκτιμώμενο χρόνο παραλαβής. Μου απάντησε αν θέλω refund ή να το στείλει. Του απάντησα να το στείλει. Καλά έκανα; Ή να κάνω refund και μετά παραγγελία ξανά; Προστατεύομαι από ebay αν περιμένω να μου έρθει;

Και 2ον μιας και μόλις τώρα το είδα, σήμερα το μεσημέρι αγόρασα ένα android tv box. Μόλις τώρα βλέπω στο e-bay το παρακάτω.
148792
Πώς πράττουμε εδώ; :\

akilleas
27-12-14, 09:34
Παρόμοιο μήνυμα είχα και εγώ πριν λίγες ημέρες. Μου έγραφε ότι ο πωλητής δεν υπάρχει πλέον στο eBay και αυτά που γράφει σε σένα.
Έκανα escalate και πήρα refund.
Αυτό να κάνεις και εσύ, αφού βεβαιωθείς ότι το δέμα δεν στάλθηκε. Αν έχεις ακόμη ημέρες περιθώριο να περιμένεις και μετά ζήτα refund από το eBay

pakitis
28-12-14, 01:53
Άνοιξα ticket στο resolution center. Αν δεν έχω απάντηση μέχρι 05/01, συνεχίζω τη διαδικασία για επιστροφή χρημάτων.
Όσο για το πρώτο θέμα μου, μου έστειλε άλλο e-mail σήμερα ο άλλος και μου λέει ότι το έχει στείλει κανονικά. Αν δεν το λάβω μέχρι παραμονή, ανοίγω ticket κι εκεί.

Geocheats2
28-12-14, 02:01
μια γρήγορη ερώτηση για 23 δολάρια παραγγελία μαζί με τα μεταφορικά από αμερικα δεν έχω θέμα εφόσον η αποστολή έγινε με ΕΜS?

raspoutiv
06-01-15, 02:19
έχει κάποιο πρόβλημα το Paypal αυτή τη στιγμή;

φαίνεται πως η τράπεζα έχει μπλοκάρει την επαφή του με την κάρτα ενώ με απευθείας πληρωμή από κάρτα προχώρησε κανονικά. είναι πρόβλημα του ebay μήπως;

Giwrgos_M
07-01-15, 17:27
Εχω κανει μια παραγκειλια απο 13 Νοεμβριου και ακομα δεν την εχω παραλαβει.
Το τρακινκ εχει μεινει εδω:

2014-11-20 09:16
ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ
2014-11-20 09:16
ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ
2014-11-18 12:58
ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ, Receive Item From Customer

Τι γινεται;

8anos
07-01-15, 17:31
με τι πλήρωσες;
εχουν περάσει 45 μερες οπότε ξεχνάς το παυπαλ, αν πλήρωσες με πιστωτική επικοινώνησε με την τράπεζα

sdikr
07-01-15, 17:34
με τι πλήρωσες;
εχουν περάσει 45 μερες οπότε ξεχνάς το παυπαλ, αν πλήρωσες με πιστωτική επικοινώνησε με την τράπεζα

έχει αλλάξει στο ebay πλέον ο χρόνος που σου δίνει για να κάνεις case, ας δοκιμάσει πρώτα εκεί αν του δίνει την δυνατότητα

8anos
07-01-15, 17:41
έχει αλλάξει στο ebay πλέον ο χρόνος που σου δίνει για να κάνεις case, ας δοκιμάσει πρώτα εκεί αν του δίνει την δυνατότητα



These steps apply to Personal PayPal accounts. If you have a Business account, please log in to your account to see the steps that apply to you.

If you have trouble with a purchase, you can communicate directly with your seller by opening a dispute in our Resolution Center.

If you purchased the item on eBay, use the eBay Resolution Center. If you purchased the item on a site other than eBay, use the PayPal Resolution Center.

There are 2 kinds of disputes:
Item Not Received – You bought something but didn’t receive it. (Wait at least 3 days from the transaction date to give your seller enough time to ship the item.)
Significantly Not as Described – You received an item but it was significantly different from the seller’s original description. (You might have to pay return shipping costs.)
Here's how to open a dispute:
Log in to your PayPal account.
Click Resolve a problem in our Resolution Center.
Click Dispute a Transaction.
Select Item Dispute, then click Continue.
Click Find transaction ID.
Click the Transaction ID next to the transaction you want to dispute, then click Continue.
Note:
You have to open a dispute with PayPal within the timeframe noted in the transaction details.
If you and the seller can’t resolve the problem, you can ask us to investigate by escalating your dispute to a claim.
If you don’t escalate a dispute to a claim within 20 days, we automatically close it. Once a dispute is closed, you can’t reopen it or escalate it to a claim.
For eBay specific information, please click here and you will be directed to eBay’s customer support page.



I didn’t receive the item I purchased or it’s different from the description. (https://www.paypal.com/us/webapps/helpcenter/helphub/article/?solutionId=FAQ1344&topicID=REPORT_RESOLVE_A_PROBLEM&m=TCI)

Giwrgos_M
07-01-15, 17:50
Με παυπαλ πληρωσω.
Θα ανοιξω case στο ebay και βλεπουμε

iliteo
07-01-15, 18:03
τελικά πόσο είναι το χρονικό περιθώριο για άνοιγμα case στο paypal και στο Ebay, μετά τις αλλαγές;
Κάποιος πριν ανέφερε οτι στο paypal θα ανέβει στις 120 μέρες..... ισχύει..;

jap
07-01-15, 18:29
Στο Paypal, από σήμερα, το περιθώριο για να ανοίξει dispute από 45 μέρες από την πληρωμή γίνεται 180. Λεπτομέρειες εδώ (https://www.paypal.com/ca/webapps/mpp/ua/upcoming-policies-full).

Για το ebay έχει ισχύσει αλλαγή εδώ και καιρό, οι 45 ημέρες από την πληρωμή έχουν γίνει 30 ημέρες είτε από την παραλαβή είτε, αν δεν έχει γίνει παραλαβή, από την τελευταία εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής. Λεπτομέρειες εδώ (http://pages.ebay.co.uk/ebay-money-back-guarantee/how-to-help.html).

cool11
07-01-15, 21:02
jap ευχαριστουμε για την πολυ χρησιμη ενημερωση.

Ειδα τις σελιδες στα λινκ.

Ειδικα για το ebay, 30 μερες απο την παραλαβη, σημαινει οτι μπορω να παραλαβω, και μετα απο 30 μερες να ανοιξω case?
Επισης μπερδευομαι με την διακριση περι 'τελευταία εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής."
Πρακτικα, με απλουστερα λογια;

jap
07-01-15, 22:09
Αν το case αφορά μη παραλαβή, μπορείς να ανοίξεις μέχρι 30 ημέρες μετά την τελευταία εκτιμώμενη. Αν εσύ παραλάβεις τη μέρα Χ, είτε αυτή είναι εντός της εκτίμησης είτε εκτός, έχεις μέχρι τη μέρα Χ+30 για case για οποιαδήποτε άλλη αιτία (τούβλο αντί για laptop, χαλασμένο, μαϊμού, μικρότερη ποσότητα, οτιδήποτε άλλο γενικά).

tsakman
09-01-15, 22:10
Καταρχήν ζητώ συγνώμη αν έχει απαντηθεί ξανά η απορία μου.Βλέπω διάφορα προιόντα στο ebay.co.uk να παραδίδονται Ελλάδα,να λέει item location England αλλά ο πωλητής να είναι based in China.Επειδή είμαι αρχάριος από Ebay τα προιόντα θα έρθουν από Αγγλία ή από Κίνα?
Επίσης έχω παρατηρήσει μερικούς πως στέλνουν σε όλη την Ευρώπη και για Ελλάδα μου βγάζει τα απαραίτητα έξοδα αποστολής,αλλά στην περιγραφή του προιόν λέει we only shipped to UK.Λογικα΄φαντάζομαι θα πρέπει να επικοινωνήσω με τον πωλητή για να το ξεκαθαρίσω.Σας ευχαριστώ

meletis
10-01-15, 18:38
Επιστρέφω με νεα ερώτηση. Είχα αναφέρει το πρόβλημα μου στην σελίδα 249. Πρίν φύγω λόγω γιορτών ρώτησα στα ΕΛΤΑ και δεν είχαν παραλάβει κάτι. Στις 7/1 επέστρεψα ελπίζοντας οτι θα βρω ειδοποιητήριο απο τα ΕΛΤΑ , το οποίο δεν βρήκα. Άνοιξα case στο paypal αλλά ακυρώθηκε λόγω οτι έχουν περάσει 45 ημέρες . Η παραγγελία είχε γίνει στις 17/12. Έστειλα μήνυμα στου πωλητή και μου είπε οτι τα προιοντα για να έρθουν Ελλάδα κάνουν απο 4-7 εβδομάδες.Το πόσο παραγγελίας είναι <10 ευρώ . Πως μπορώ να κινηθώ μόνο και μόνο για την ταλαιπωρία και το χρόνο που έχω ξοδέψει.:evil:

paradox21
10-01-15, 18:46
Επιστρέφω με νεα ερώτηση. Είχα αναφέρει το πρόβλημα μου στην σελίδα 249. Πρίν φύγω λόγω γιορτών ρώτησα στα ΕΛΤΑ και δεν είχαν παραλάβει κάτι. Στις 7/1 επέστρεψα ελπίζοντας οτι θα βρω ειδοποιητήριο απο τα ΕΛΤΑ , το οποίο δεν βρήκα. Άνοιξα case στο paypal αλλά ακυρώθηκε λόγω οτι έχουν περάσει 45 ημέρες . Η παραγγελία είχε γίνει στις 17/12. Έστειλα μήνυμα στου πωλητή και μου είπε οτι τα προιοντα για να έρθουν Ελλάδα κάνουν απο 4-7 εβδομάδες.Το πόσο παραγγελίας είναι <10 ευρώ . Πως μπορώ να κινηθώ μόνο και μόνο για την ταλαιπωρία και το χρόνο που έχω ξοδέψει.:evil:

Σελίδα 249 δεν υπάρχει, ούτε 45 μέρες από 17/12 έχουν περάσει.

meletis
10-01-15, 19:15
Σελίδα 249 δεν υπάρχει, ούτε 45 μέρες από 17/12 έχουν περάσει.
Η απάντηση απο paypal όταν άνοιξα case
Status
This dispute closed because it was opened for more than 45 days after the transaction date or did not meet other filing criteria.

-21grams
10-01-15, 19:20
Σελίδα 249 δεν υπάρχει, ούτε 45 μέρες από 17/12 έχουν περάσει.
Υπάρχει. Αυτό εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/73521-Ebay-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82!-(%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5-courier-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%95-%CE%95-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AE)?p=5569570#post5569570) συγκεκριμένα. 27/12 το δημοσίευσε, ένα μήνα νωρίτερα είχε γίνει η αγορά.
Λάθος στην διατύπωση του ερωτήματος και στην ερμηνεία των κανόνων υποβολής dispute που θα στοιχίσει στον φίλο ένα 10άρικο (και την ψυχική του υγεία).

mrsaccess
10-01-15, 21:14
Αν του ρίξει αρνητική; Νομίζω ο χρόνος για αρνητική δεν έχει περάσει.

akilleas
12-01-15, 11:17
Just for the record... το 1αφρό το έχασα τελικά πλάκα-πλάκα....
Δεν πειράζει όμως. Τουλάχιστον δεν έχασα όλο το ποσό.
:clap:
149308

149309

cool11
14-01-15, 14:35
Ρε παιδια μου χει κανει εντυπωση το εξης. Μερικα μικροδεματακια, που ερχονται απο Κινα, φτανουν σε μενα μετα απο κανα διμηνο, τοσο, μα τοσο 'ταλαιπωρημενα', που φανταζομαι αν ειχαν 'στομα' να μιλησουν ή μια 'καμερα' να δειξει το ταξιδι τους, θα ειχαν τοσα πολλα να πουν!
Ετικετες ξεθωριασμενες; Μα ποτε προλαβαν να ξεθωριασουν μες στο δυο μηνες; Και δεν ειναι πχ κακη εκτυπωση (μονο), φαινεται γιατι αλλου ειναι εντονοτερα μαυρο κι αλλου σβηνει. Γενικα, τσαλακωμενες αρκετα οι συσκευασιες κλπ. Βεβαια, ποτε δεν ειχα θεμα να σπασει κατι, παντα φροντιζουν οι πωλητες(ξερουν) να συσκευαζουν-προστατευουν καλα, εντος του πακετου.
Αλλα βλεπεις το πακετο και σκεφτεσαι 'τι περασε να φτασει στα χερια μου, χιλια μυρια κυματα το χτυπησαν;'

tsavman
14-01-15, 16:50
σκεφτεσαι 'τι περασε να φτασει στα χερια μου, χιλια μυρια κυματα το χτυπησαν;'

Αυτά που κάνουν δίμηνο, μπορεί όντως να έρχονται μέσω θαλάσσης :p

iliteo
14-01-15, 19:08
Έκατσα και υπολόγισα τις εργάσιμες που μεσολάβησαν στις δυο τελευταίες παραγγελίες μου από άπω ανατολή.
Είναι ακριβώς 12 εργάσιμες, και στις δυο, μέχρι να φανεί στο αεροδρόμιο (ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ))
Η μία από Κορέα η άλλη από Χονκ-Κόνκ.
μόνο πρωτοχρονιά αφαιρώ και Σ/Κ.
(το γράφω πιο πολύ για να το θυμάμαι!) :p
Το ΚΑΤ τι μπορεί να είναι άραγε;

pakitis
16-01-15, 00:31
Ρε παιδια μου χει κανει εντυπωση το εξης. Μερικα μικροδεματακια, που ερχονται απο Κινα, φτανουν σε μενα μετα απο κανα διμηνο, τοσο, μα τοσο 'ταλαιπωρημενα', που φανταζομαι αν ειχαν 'στομα' να μιλησουν ή μια 'καμερα' να δειξει το ταξιδι τους, θα ειχαν τοσα πολλα να πουν!
Ετικετες ξεθωριασμενες; Μα ποτε προλαβαν να ξεθωριασουν μες στο δυο μηνες; Και δεν ειναι πχ κακη εκτυπωση (μονο), φαινεται γιατι αλλου ειναι εντονοτερα μαυρο κι αλλου σβηνει. Γενικα, τσαλακωμενες αρκετα οι συσκευασιες κλπ. Βεβαια, ποτε δεν ειχα θεμα να σπασει κατι, παντα φροντιζουν οι πωλητες(ξερουν) να συσκευαζουν-προστατευουν καλα, εντος του πακετου.
Αλλα βλεπεις το πακετο και σκεφτεσαι 'τι περασε να φτασει στα χερια μου, χιλια μυρια κυματα το χτυπησαν;'

Έρχονται με γαϊδουράκι. :)

Andreaslar
16-01-15, 13:23
Έκατσα και υπολόγισα τις εργάσιμες που μεσολάβησαν στις δυο τελευταίες παραγγελίες μου από άπω ανατολή.
Είναι ακριβώς 12 εργάσιμες, και στις δυο, μέχρι να φανεί στο αεροδρόμιο (ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ))
Η μία από Κορέα η άλλη από Χονκ-Κόνκ.
μόνο πρωτοχρονιά αφαιρώ και Σ/Κ.
(το γράφω πιο πολύ για να το θυμάμαι!) :p
Το ΚΑΤ τι μπορεί να είναι άραγε;

ΑΘΗΝΑ - ΚΑΤ είναι κάτι (σε ΕΛΤΑ που ρώτησα, κάποιοι μου είπαν ότι είναι το Τελωνείο, άλλοι το Κέντρο Διανομής) στο αεροδρόμιο, δεν ξέρω τι.
Έχω ένα συστημένο από Κίνα εκεί από τις 27/11/2014...
Υπερ πίστεως και Πατρίδος :P

kwnstas
17-01-15, 08:34
Επιστρέφω με νεα ερώτηση. Είχα αναφέρει το πρόβλημα μου στην σελίδα 249. Πρίν φύγω λόγω γιορτών ρώτησα στα ΕΛΤΑ και δεν είχαν παραλάβει κάτι. Στις 7/1 επέστρεψα ελπίζοντας οτι θα βρω ειδοποιητήριο απο τα ΕΛΤΑ , το οποίο δεν βρήκα. Άνοιξα case στο paypal αλλά ακυρώθηκε λόγω οτι έχουν περάσει 45 ημέρες . Η παραγγελία είχε γίνει στις 17/12. Έστειλα μήνυμα στου πωλητή και μου είπε οτι τα προιοντα για να έρθουν Ελλάδα κάνουν απο 4-7 εβδομάδες.Το πόσο παραγγελίας είναι <10 ευρώ . Πως μπορώ να κινηθώ μόνο και μόνο για την ταλαιπωρία και το χρόνο που έχω ξοδέψει.:evil:

Όπως λέει και το παλικάρι, έχω κι εγώ μία παραγγελία από τις 18 Νοέμβρη από Hong Kong.
149475

Δεν έχει έρθει ακόμη.
Εγώ τώρα περιμένω μέχρι να μου έρθει ειδοποιητήριο από τα ΕΛΤΑ;
Επειδή δεν ξέρω αν είναι συστημένο. Υπάρχει περίπτωση να μην μου στείλουν κάτι από τα ΕΛΤΑ και απλώς να μείνει εκεί το πακέτο; (Μια φορά με είχαν βάλει μέσα και μου είπαν "ψάξτα όλα κι αν βρεις το δικό σου πάρτο")
Ειδοποιητήριο σου στέλνουν πάντα οπότε έχω το κεφάλι μου ήσυχο, ή πρέπει να πηγαίνω κι εγώ που και που;

Papados
17-01-15, 09:15
Αντε να πω κι εγώ.

Δέμα με china post αναχώρηση 27/11. σύμφωνα με το Tracking της china post είναι στην Ελλάδα από 5/1.
Σύμφωνα με το tracking των ΕΛΤΑ, το δέμα δεν έχει φύγει ακόμα από Κινα.
Κατ' εμε είναι πρόβλημα ΕΛΤΑ που καθυστερούν - χάνονται τα δέματα.
Μετά από emails με το μαγαζί, συμφώνησαν να μου ξαναστείλουν την παραγγελία.

RASTAVIPER
17-01-15, 12:53
Όπως λέει και το παλικάρι, έχω κι εγώ μία παραγγελία από τις 18 Νοέμβρη από Hong Kong.
149475

Δεν έχει έρθει ακόμη.
Εγώ τώρα περιμένω μέχρι να μου έρθει ειδοποιητήριο από τα ΕΛΤΑ;
Επειδή δεν ξέρω αν είναι συστημένο. Υπάρχει περίπτωση να μην μου στείλουν κάτι από τα ΕΛΤΑ και απλώς να μείνει εκεί το πακέτο; (Μια φορά με είχαν βάλει μέσα και μου είπαν "ψάξτα όλα κι αν βρεις το δικό σου πάρτο")
Ειδοποιητήριο σου στέλνουν πάντα οπότε έχω το κεφάλι μου ήσυχο, ή πρέπει να πηγαίνω κι εγώ που και που;
2 μήνες πριν παραγγελία και ακόμα περιμένεις;
Να υποθέσω dispute στο Paypal δεν έκανες για να σιγουρευτείς ότι δεν θα χάσεις τα λεφτά σου.
Συστημένο δεν είναι, άρα ειδοποιητήριο δεν έχουν υποχρέωση να σου δώσουν από τα ΕΛΤΑ.
Υπάρχουν 3 ενδεχόμενα:
1) Το πακέτο δεν θα έρθει ποτέ, γιατί χάθηκε.
2) Το πακέτο ήρθε, το άφησαν στην θυρίδα σου και κάποιος το βούτηξε.
3) (Και το πιο χλωμό σενάριο) να έρθει έστω και καθυστερημένα.

Giwrgos_M
20-01-15, 20:13
Απο κινα δεν ξερω τι γινεται αλλα αργουν τρελα!!
Το ενα απο Νοεμβρι δεν εχει ερθει και μου επεστρεψε τα χρηματα.
Αλλα 2 δεματα βλεπω οτι το τρακινκ εχει να ανανεωθει απο τις 10 Ιανουριου.
Τι γινεται?
Εχει και αλλος θεμα απο κινα?

@ Andreaslar

Μπορεις να μου πεις αν και σε σενα ειναι κολλημενο το τρακινκ ?

tsavman
20-01-15, 20:15
Έχω εγώ.
Από 15 Δεκέμβρη παραγγελία δεν έχει έρθει τίποτα.
Αύριο ανοίγω case (είναι η τελευταία ημερομηνία στο estimated delivery).

H τελευταία που παρέλαβα την προηγούμενη εβδομάδα, ήταν αγορά 1 Δεκέμβρη.

Andreaslar
21-01-15, 00:32
Εμένα στο tracking φαίνεται στο ΑΘΗΝΑ - ΚΑΤ από 27/11. Μίλησα με τα ΕΛΤΑ και μου έιπαν ότι κατα 99% το δέμα γύρισε Κίνα, από αεροδρόμιο...

iliteo
21-01-15, 00:47
Εμένα στο tracking φαίνεται στο ΑΘΗΝΑ - ΚΑΤ από 27/11. Μίλησα με τα ΕΛΤΑ και μου έιπαν ότι κατα 99% το δέμα γύρισε Κίνα, από αεροδρόμιο...

KAT είναι το τελωνείο, απ' ότι κατάλαβα.. τι είχες και δεν στο περάσαν;
Για δώσε το No..

- - - Updated - - -

είπαμε.. πλέον κάνουν αυστηρούς ελέγχους ειδικά στην Κίνα.. για υγρά, μπαταρίες.. κλπ. και τα στέλνουν με άλλο τρόπο. μπορεί να έρχονται με κάνα φορτηγό πλοίο.. σε κάνα 2-3 μήνες.. ίσως να τα πάρεις..!!! :p

Papados
21-01-15, 09:39
Τελικά μου επεστρεψαν κι εμενα τα χρήματα χωρίς να ανοίξω dispute. Τους ζήτησα μόνο να μου πουν που είναι το δέμα μου.
Δεν μπορω να καταλάβω τι γινετε τωρα τελευταία με τα ταχυδρομεία.

Παντως υγρα, μπαταρίες κλπ δεν είχε το δέμα.

Andreaslar
21-01-15, 12:52
1 σκουφί αξίας 6e :P

thourios
21-01-15, 13:57
Όπως πάει σε λίγο καιρό δεν θα στέλνουν καθόλου Ελλάδα.

cool11
21-01-15, 14:04
Οι καθυστερησεις ειναι πλεον υπερβολικες, σε οτι εχει σχεση με Κινα.
Δεν ξερω τι θα γινει τελικα....αμα ειναι καθε παραγγελια να εχει 'προβλημα', δεν βγαζει πουθενα.

netman
21-01-15, 17:57
εγώ σήμερα παρέβαλα δεματάκι απο HongKong με ημερομηνία παραγγελείας 2-12-14
δεν άνοιξα dispute λόγω καλής επικοινωνίας με τον πωλητή,μιας και δεν ήταν κάτι ιδιαίτερης αξίας (€3,90)

jap
21-01-15, 20:16
Λόγω καθυστερήσεων και νέων κανόνων στο ebay, άργησα να ανοίξω case σε 2 πραγματάκια που περιμένω από 15/11. Και τα 2 έφυγαν ταυτόχρονα από Κίνα, το ένα είχε latest estimated delivery 19/12, το άλλο 23/12. Για το πρώτο που πέρασε μήνας δεν με αφήνει να ανοίξω case, δεν τρέχει τίποτα βέβαια γιατί μιλάμε για ελάχιστο κόστος. Τελικά όμως είναι δίκοπο μαχαίρι ο νέος κανόνας, πρέπει να παρακολουθείς κάθε αγορά μεμονωμένα και όχι μόνο με την ημερομηνία πληρωμής. Το κακό είναι που δεν είναι στάνταρ και οι ημερομηνίες που ορίζει κάθε πωλητής.

cool11
21-01-15, 21:34
Ξερει κανεις, αν μπορω οταν κοιταζω τις αξιολογησεις ενος πωλητη, να δω αξιολογησεις για ενα μεμωνομενο προιον;
Μες τις χιλιαδες πωλησεις τους, δεν με ενδιαφερει μονο να δω 'ευχαριστημενους' πελατες (ok, το θελω κι αυτο), αλλα να δω τι εχουν να που κι οσοι αγορασαν το συγκεκριμενο προιον.
Δεν ειναι δυνατον να πρεπει να περιηγηθω σε εκατονταδες σελιδες με feedback μηπως και πετυχω κανεναν που αγορασε αυτο που προκειται να αγορασω κι εγω.
Υπαρχει τροπος? (search filtering)

pakitis
24-01-15, 01:34
Καταιγισμός δεμάτων που δεν έχουν έρθει από Κίνα παίδες. Ανοίγω το ένα dispute μετά το άλλο.. :|

cool11
24-01-15, 01:36
Καταιγισμός δεμάτων που δεν έχουν έρθει από Κίνα παίδες. Ανοίγω το ένα dispute μετά το άλλο.. :|

Με τις καθυστερησεις τους στο ελτα μας εχουν βαλει σε μπελαδες.

pakitis
24-01-15, 01:43
Τα πιο παλιά ημερολογιακά που ήταν να έρθουν, ήταν 22 Δεκεμβρίου. Μανίκι..

RASTAVIPER
24-01-15, 02:30
Τα πιο παλιά ημερολογιακά που ήταν να έρθουν, ήταν 22 Δεκεμβρίου. Μανίκι..

Συγγνώμη, δηλαδή τα πιο νέα που τα στέλνεις για dispute, τι είναι 2 εβδομάδων;

ubi
24-01-15, 04:09
Τα πιο παλιά ημερολογιακά που ήταν να έρθουν, ήταν 22 Δεκεμβρίου. Μανίκι..

Τι ακριβώς εννοείς..???

pakitis
24-01-15, 17:46
Λολ. Δεν ξέρω αν μπερδευτήκατε εσείς ή εγώ. Εννοώ πως η τελευταία ημέρα για παραλαβή ήταν η 22α Δεκεμβρίου. Εδώ και χρόνια που αγοράζω από e-bay, πολύ σπάνια ένα δέμα να ΜΗΝ ερχόταν εντός estimated delivery date. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.