PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

Gianniskriti
11-02-15, 17:47
Εννοείται.
Ειδικά για ψιλοπράγματα/εξειδικευμένα ηλεκτρονικά/gadgetάκια είναι μονόδρομος.
Βρίσκεις πράγματα που δεν ήξερες ότι υπάρχουν και τα χρειάζεσαι :p

Τελευταία μου ανακάλυψη και αγορά (και κλείνω το offtopic) αυτό (http://www.ebay.com/itm/271455048039?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT).
Λόγω αυχενικού, θα μου χρειαστεί :p
Πλακα κανεις, ειναι τελειο ! Που το ανακαλυψες!

slow
12-02-15, 03:24
Παρήγγειλα κάτι από Ολλανδία 5/2/15 και μου ήρθε email με επιβεβαίωση αποστολής 6/2/15 αλλά στο order details δεν υπάρχει εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης (No estimate available) έχει τύχει σε κανέναν κάτι τέτοιο?

Και τι γίνεται σε περίπτωση που δεν έρθει, πότε ανοίγω Case?

vgiozo
12-02-15, 10:38
Εννοείται.
Ειδικά για ψιλοπράγματα/εξειδικευμένα ηλεκτρονικά/gadgetάκια είναι μονόδρομος.
Βρίσκεις πράγματα που δεν ήξερες ότι υπάρχουν και τα χρειάζεσαι :p

Τελευταία μου ανακάλυψη και αγορά (και κλείνω το offtopic) αυτό (http://www.ebay.com/itm/271455048039?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT).
Λόγω αυχενικού, θα μου χρειαστεί :p

Πλακα έχει, το είχα δει πρώτη φορά στη ταινία Bucket list με τον Νίκολσον, αλλά δεν ξέρω στη πράξη πόσο βολικό είναι...
...ό,τι πρέπει πάντως για διάβασμα στο κρεβάτι, να πονάει ο αυχένας και να μην κουράζονται τα χέρια κρατώντας ψηλά τη ταμπλέτα ή το βιβλίο...

jkoukos
12-02-15, 13:49
Αρκεί να μην έχεις πρεσβυωπία :p
Διότι πρέπει να παίζεις με την απόσταση, που πιθανόν να είναι σπαστικότερο.

BOBBY
14-02-15, 13:44
Αγόρασα αυτό (http://www.ebay.co.uk/itm/200960484551?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT) και μου ήρθε κανονικά από θέμα ημερομηνίας,αλλά ΜΗΝ το πάρει κανείς,εγώ αυτό συνιστώ.Ιδού οι λόγοι:

1)Το τροφοδοτικό του είναι Αγγλικού τύπου(λίγο πρόβλημα)
2)Το τροφοδοτικό του ΔΕΝ δουλεύει.Δοκίμασα με άλλο ίδιο που είχα και η βάση δούλεψε
3)Δεν μου διαβάζει μεγάλο IDE δίσκο,μικρό IDE και SATA δεν είχα πρόβλημα.
4)Η υποδοχή για τον μεγάλο IDE είναι ολίγον "ζαβή",μπαίνει λίγο αμφίβολα στη θέση του.
5)Πολύ πλαστικούρα,σκέτη Κινεζιά.

netman
15-02-15, 03:34
ανάφερε όλα τα προβλήματα στον πωλητή και ίσως βρείς άκρη.
Αλλιώς υπάρχει η εγγύηση από ebay

sdikr
15-02-15, 15:12
Αγόρασα αυτό (http://www.ebay.co.uk/itm/200960484551?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT) και μου ήρθε κανονικά από θέμα ημερομηνίας,αλλά ΜΗΝ το πάρει κανείς,εγώ αυτό συνιστώ.Ιδού οι λόγοι:

1)Το τροφοδοτικό του είναι Αγγλικού τύπου(λίγο πρόβλημα)
2)Το τροφοδοτικό του ΔΕΝ δουλεύει.Δοκίμασα με άλλο ίδιο που είχα και η βάση δούλεψε
3)Δεν μου διαβάζει μεγάλο IDE δίσκο,μικρό IDE και SATA δεν είχα πρόβλημα.
4)Η υποδοχή για τον μεγάλο IDE είναι ολίγον "ζαβή",μπαίνει λίγο αμφίβολα στη θέση του.
5)Πολύ πλαστικούρα,σκέτη Κινεζιά.

Για να μην σου διαβάζει μεγάλο δίσκο σημαίνει πως δεν μπορεί να δώσει αρκετό ρευμά ο φορτιστής που έχεις, είναι 2Α;

BOBBY
15-02-15, 20:59
Για να μην σου διαβάζει μεγάλο δίσκο σημαίνει πως δεν μπορεί να δώσει αρκετό ρευμά ο φορτιστής που έχεις, είναι 2Α;

Μεγάλο SATA διάβαζει κανονικά,το τροφοδοτικό του είναι 2Α αλλά ΔΕΝ δουλεύει,και έβαλα ένα δικό μου στα 5Α και δούλεψαν τα υπόλοιπα.Όπως και να χει,έχω κάνει ήδη επικοινωνία για επιστροφή προιόντος και refund.

ppschrs
16-02-15, 18:16
Προσπαθώ εδώ και καιρό να φτιάξω το δικό μου κατάστημα στο ebay. Έχω λύσει όλα τα θέματα εκτός από τα μεταφορικά. Πως γίνεται οι Κινέζοι να στέλνουν δωρεάν ή με 1-2€ από Κίνα και εμείς από εδώ να μη μπορούμε να στείλουμε ούτε ένα στυλό με ποσό κάτω των 10€? Υπάρχει κάποιος με ανάλογο πρόβλημα που να έχει βει λύσεις? Πως θέλουν να ανέβουν οι εξαγωγές αν δεν έχουν λύσει το θέμα με το ταχυδρομείο? Μήπως ευθύνεται το κράτος?

8anos
16-02-15, 19:01
εχω την εντυπωση οτι το κινεζικο κρατος επιδοτει και κρατα ετσι χαμηλα τα ταχυδρομικα εξοδα.
Δεν υπαρχει λύση, οτι ειναι να στειλεις πρεπει να το στείλεις με τα ελτα ή με ιδιωτικη ταχυμεταφορα που ειναι πιο ακριβη

- - - Updated - - -

δες επισης και το αμαζον, βαζεις και εκει αλλο νταβαντζη στο κεφαλι σου αλλα υπο καποιες προυποθέσεις μπορει να συμφερει

ppschrs
16-02-15, 19:10
Θάνο σε ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντησή σου. Πως θέλουν να αυξηθουν οι εξαγωγές αν δεν έχουν κάνει το σημαντικότερο που είναι απλά να βρουν μια φόρμουλα για τα μεταφορικά? Ας έχουμε 2-3 εβδομάδες παράδοση όπως οι Κινέζοι ώστε να μειωθεί το κόστος. Μήπως τελικά δεν θέλουν τις εξαγωγές?
To Amazon το έχω σκεφτεί και εγώ αλλά και εκεί υπάρχουν οι ίδιες δυσκολίες νομίζω. Έχει κάτι διαφορετικό το amazon για τις αποστολές?

8anos
16-02-15, 19:14
ουσιαστικα νοικιαζεις χωρο στις αποθηκες του αμαζον και χρησιμοποιείς τα λοτζιστικς του, βεβαια πρεπει να δεις αν σε συμφερει καλο διαβασμα :Fulfillment by Amazon (http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html/ref=hp_left_ac/186-4445919-8830449?ie=UTF8&nodeId=200229160)

ppschrs
16-02-15, 20:56
Σε ευχαριστώ πολύ.

RASTAVIPER
16-02-15, 21:11
Θάνο σε ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντησή σου. Πως θέλουν να αυξηθουν οι εξαγωγές αν δεν έχουν κάνει το σημαντικότερο που είναι απλά να βρουν μια φόρμουλα για τα μεταφορικά? Ας έχουμε 2-3 εβδομάδες παράδοση όπως οι Κινέζοι ώστε να μειωθεί το κόστος. Μήπως τελικά δεν θέλουν τις εξαγωγές?
To Amazon το έχω σκεφτεί και εγώ αλλά και εκεί υπάρχουν οι ίδιες δυσκολίες νομίζω. Έχει κάτι διαφορετικό το amazon για τις αποστολές?
Τώρα μας κάνεις πλάκα;
Έχει λύσει το κράτος όλα τα άλλα και μας έμειναν μόνο τα ακριβά μεταφορικά να παραπονιόμαστε;

8anos
16-02-15, 21:52
Σε ευχαριστώ πολύ.

δες και την σελίδα του εγγλέζικου αμαζον http://services.amazon.co.uk/services/fulfilment-by-amazon/features-benefits.html
αν επιτρέπεται τι προϊόντα εμπορεύεσαι;

cool11
18-02-15, 11:24
Ολο και σπανιοτερο βλεπω tracking απο ebay sellers.
Και υπαρχουν περιπτωσεις, που θα περιμενα οτι σιγουρα εχουν (χωρις να το απαιτω).
Πχ πακετο απο γερμανια, με 11€ μεταφορικα(!!!), με dhl, και να μην εχει tracking?
Τι να πω...

badweed
18-02-15, 15:42
σημερα μου ηρθε κατι που ειχα παραγκειλει τον νοεμβρη και ειχα ανοιξει αμφισβητηση υπο την οποια αποζημιωθηκα , απο την μια θεωρω σωστο να το πληρωσω , απο την αλλη , επειδη δεν ηρθε μεσα στα προβλεπομενα ορια ,το εχω αγορασει απο την τοπικη αγορα (οποτε το εχω πληρωσει και εχω καλυψει τις αναγκες που με οδηγησαν στην αγορα απο ebay ).
δεν ειναι καποιο ποσο σοβαρο (3$ ).
ποια ειναι η γνωμη σας για το πως πρεπει να κινηθω ;

Serafeim Karakostas
18-02-15, 16:05
Αυτονόητο: το πληρώνεις.

Gianniskriti
18-02-15, 16:15
σημερα μου ηρθε κατι που ειχα παραγκειλει τον νοεμβρη και ειχα ανοιξει αμφισβητηση υπο την οποια αποζημιωθηκα , απο την μια θεωρω σωστο να το πληρωσω , απο την αλλη , επειδη δεν ηρθε μεσα στα προβλεπομενα ορια ,το εχω αγορασει απο την τοπικη αγορα (οποτε το εχω πληρωσει και εχω καλυψει τις αναγκες που με οδηγησαν στην αγορα απο ebay ).
δεν ειναι καποιο ποσο σοβαρο (3$ ).
ποια ειναι η γνωμη σας για το πως πρεπει να κινηθω ;
Να το πληρωσεις

badweed
18-02-15, 16:22
Αυτονόητο: το πληρώνεις.
δεν το βρισκω τοσο αυτονοητο .
αφου λεω οτι το αγορασα απο τοπικη αγορα και καλυψα τις αναγκες μου που με οδηγησαν στην αρχικη αγορα απο το ebay .
θα το αγορασω δυο φορες ;
εγω απο την πλευρα μου τους το προπληρωσα . αφου δεν μπορεσαν να τηρησουν τις προθεσμιες που θεσπιζουν την συγκεκριμενη αγορα οι οποιοι διαλεξαν να ειναι πωλητες δεν νομιζω οτι σε καμια περιπτωση , πρεπει να χρεωθω εγω ολοκληρωτικα το λαθος .
εγω σαν αγοραστης , με τις συγκεκριμενες προθεσμιες προχωρησα στην παραγγελια .
νομιζω ομως οτι πρεπει να επικοινωνησω και να τους γνωστοποιησω οτι εφθασε .

το συγκεκριμενο προιον , ειναι κατι μπαταριες ΑΑ , οι οποιες σιγουρα θα βρουνε καποια χρηση ακομη και σαν επιπλεον αγορα .
αν ηταν κατι ομως που δεν το χρειαζομαι εις διπλουν , τι γινεται ;

Serafeim Karakostas
18-02-15, 16:31
Οι αναλύσεις είναι περιττές. Αφού ήρθε το αντικείμενο, οφείλεις να το πληρώσεις. Αυτό είναι το σωστό.

badweed
18-02-15, 16:34
Οι αναλύσεις είναι περιττές. Αφού ήρθε το αντικείμενο, οφείλεις να το πληρώσεις. Αυτό είναι το σωστό.

χεχε , σε φορουμ ειμαστε . αυτος ειναι ο σκοπος των φορουμ .
οι αναλυσεις οι αποψεις , οι εντυπωσεις οι γνωσεις και η μεταδοση αυτων .

πες αμα θες υπο ποια λογικη επιμενεις στην τοποθετηση σου .

εγω εχω τις ενστασεις μου προφανως και τις παρεθεσα .

sdikr
18-02-15, 16:40
χεχε , σε φορουμ ειμαστε . αυτος ειναι ο σκοπος των φορουμ .
οι αναλυσεις οι αποψεις , οι εντυπωσεις οι γνωσεις και η μεταδοση αυτων .

πες αμα θες υπο ποια λογικη επιμενεις στην τοποθετηση σου .

εγω εχω τις ενστασεις μου προφανως και τις παρεθεσα .

Είναι απλό, δεν σου είπε αυτός ψέματα, το ταχυδρομείο άργησε, αν αυτό αντί να το στείλει νοεμβρη στο εστείλε μετά απο ενα μηνα τότε θα έφταιγε αυτός

Serafeim Karakostas
18-02-15, 16:44
Στα αυτονόητα δε χωράνε αναλύσεις. Από εκεί και πέρα κάνε ό,τι καταλαβαίνεις, είναι απόφασή σου.

badweed
18-02-15, 16:48
Είναι απλό, δεν σου είπε αυτός ψέματα, το ταχυδρομείο άργησε, αν αυτό αντί να το στείλει νοεμβρη στο εστείλε μετά απο ενα μηνα τότε θα έφταιγε αυτός

πολυ σωστη η παρατηρηση σου , και εγω δεν ριχνω αμεσα ευθυνες στον πωλητη .
αλλα το ebay ,εχει συγκεκριμενες προθεσμιες για την αποπερατωση των συναλαγων στις οποιες εγω διαλεξα να ειμαι αγοραστης , και ο καθε πωλητης διαλεξε να ειναι πωλητης .
ειναι ενα πλαισιο που στηριζει την υπαρξη του.
Χωρις αυτο το πλαισιο , δεν νομιζω να ειχε την απηχηση που εχει .
ουτε και φυσικα θα διαλεγα να ειμαι μερος μιας αγορας με αοριστο πλαισιο παραδοσης αλλα υποχρεωση μου (-σου -του ) η αμεση πληρωμη .

mrsaccess
18-02-15, 16:51
Γιατί είμαστε σίγουροι πως οι Κινέζοι τα στέλνουν στην ώρα τους; Σχεδόν όλοι σε 24 ώρες από την αγορά «το έχουν στείλει». Αστείο αν σκεφτούμε πόσοι από αυτούς είναι drop-shippers και απλώς βάζουν την παραγγελία μας στο website μιας αποθήκης.

badweed
18-02-15, 16:56
σε αλλη περιπτωση , εχω παραγκειλει 4-5 φορες απο ενα android stick , και αυτο γιατι καμια δεν ηρθε .
(ακομη δεν εχω android stick )
αν τυχει και ερθουν ολα , θα πρεπει να τα πληρωσω ολα ;
ουτε σαν αστειο δεν μπορω να το δεχτω αυτο .

Serafeim Karakostas
18-02-15, 16:58
Μην πληρώσεις τίποτα. Επίσης μπορείς να σταματήσεις να κάνεις παραγγελίες.

badweed
18-02-15, 17:08
Μην πληρώσεις τίποτα. Επίσης μπορείς να σταματήσεις να κάνεις παραγγελίες.

φυσικα και μπορω να μην κανω παραγγελιες , το εχω σοβαρα υποψη μου μιας και εχει αλλαξει το πλαισιο προστασιας του αγοραστη .

οπως καταλαβαινεις (ελπιζω) , η διαθεση μου (θελοντας ,αλλα ακομη και μην ηθελα) ειναι να πληρωσω για οτι αγοραζω .
ο μη φερεγγυος στη συγκεκριμενη περιπτωση λειτουργιας του ebay , ειναι δυσκολο εως αδυνατον να ειναι ο αγοραστης ο οποιος η μονη προυποθεση οπως στην πλειοψηφια των αγορων , ειναι να εχει τα λεφτα τα οποια και κατατειθονται υπο την προστασια του paypal ( πληρωνω και μερισμα με καθε αγορα , προς το paypal , δεν γινεται δωρεαν ) .

sdikr
18-02-15, 17:08
Γιατί είμαστε σίγουροι πως οι Κινέζοι τα στέλνουν στην ώρα τους; Σχεδόν όλοι σε 24 ώρες από την αγορά «το έχουν στείλει». Αστείο αν σκεφτούμε πόσοι από αυτούς είναι drop-shippers και απλώς βάζουν την παραγγελία μας στο website μιας αποθήκης.

Ναι είναι σαν το τι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια, αλλά το να κάνει πχ 1 μέρα ή 4 μέρες για να το στείλει δεν είναι θέμα.


σε αλλη περιπτωση , εχω παραγκειλει 4-5 φορες απο ενα android stick , και αυτο γιατι καμια δεν ηρθε .
(ακομη δεν εχω android stick )
αν τυχει και ερθουν ολα , θα πρεπει να τα πληρωσω ολα ;
ουτε σαν αστειο δεν μπορω να το δεχτω αυτο .


Κακός έπρεπε να μιλήσεις πρώτα με τον πωλητή του 1ου, ναι θα πρέπει να τα πληρώσεις και τα 5 και αν δεν θέλεις τα στέλνεις πίσω.
Μπορείς φυσικά να τα κρατήσεις και να κάνεις την πάπια αλλά μετά να μην απορείς γιατί δεν θα στέλνουν πλέον Ελλάδα

badweed
18-02-15, 17:16
Κακός έπρεπε να μιλήσεις πρώτα με τον πωλητή του 1ου, ναι θα πρέπει να τα πληρώσεις και τα 5 και αν δεν θέλεις τα στέλνεις πίσω.
Μπορείς φυσικά να τα κρατήσεις και να κάνεις την πάπια αλλά μετά να μην απορείς γιατί δεν θα στέλνουν πλέον Ελλάδα

δηλαδη , θελω ενα , δεν μου το φερνει καποιος που εχω προπληρωσει, παιρνω τα λεφτα μου πισω , παραγγελνω αλλο , δεν το φερνουν παιρνω τα λεφτα μου πισω (δεν θα γραψω ολη την στιχομυθια ) . και ξαφνικα ο πρωτος αποφασιζει να το στειλει , και ο δευτερος το ιδιο , και εγω βρισκομαι υποχρεος να πληρωσω δυο φορες κατι που ηθελα μια , και απο αγοραστης , θα βρεθω και χρωμενος με τα εξοδα να στειλω το αντικειμενο πισω στην κινα που θα μου στοιχησει οσο και η τηλεοραση μαζι με το stick .περα απο την διαδικασια που δεν ειχα σκοπο ως αγοραστης να μπω (την αποστολη ) .


(στην περιπτωση με τα sticks οι περισσοτεροι πωλητες αν οχι ολοι εχουν αποβληθει απο το ebay )

sdikr
18-02-15, 17:19
δηλαδη , θελω ενα , δεν μου το φερνει καποιος που εχω προπληρωσει, παιρνω τα λεφτα μου πισω , παραγγελνω αλλο , δεν το φερνουν παιρνω τα λεφτα μου πισω (δεν θα γραψω ολη την στιχομυθια ) . και ξαφνικα ο πρωτος αποφασιζει να το στειλει , και ο δευτερος το ιδιο , και εγω βρισκομαι υποχρεος να πληρωσω δυο φορες κατι που ηθελα μια , και απο αγοραστης , θα βρεθω και χρωμενος με τα εξοδα να στειλω το αντικειμενο πισω στην κινα που θα μου στοιχησει οσο και η τηλεοραση μαζι με το stick .περα απο την διαδικασια που δεν ειχα σκοπο ως αγοραστης να μπω (την αποστολη ) .


(στην περιπτωση με τα sticks οι περισσοτεροι πωλητες αν οχι ολοι εχουν αποβληθει απο το ebay )

Κάνει ότι νομίζεις, τζάμπα το λιβανίζουμε το θέμα

netman
18-02-15, 17:58
πολυ σωστη η παρατηρηση σου , και εγω δεν ριχνω αμεσα ευθυνες στον πωλητη .
αλλα το ebay ,εχει συγκεκριμενες προθεσμιες για την αποπερατωση των συναλαγων στις οποιες εγω διαλεξα να ειμαι αγοραστης , και ο καθε πωλητης διαλεξε να ειναι πωλητης .
ειναι ενα πλαισιο που στηριζει την υπαρξη του.
Χωρις αυτο το πλαισιο , δεν νομιζω να ειχε την απηχηση που εχει .
ουτε και φυσικα θα διαλεγα να ειμαι μερος μιας αγορας με αοριστο πλαισιο παραδοσης αλλα υποχρεωση μου (-σου -του ) η αμεση πληρωμη .
+1 από μένα.
Τον ενημερώνεις ότι ήρθε τελικά,αλλά πλέον δεν το χρειάζεσαι γιατί αγόρασες άλλο ίδιο.
Τον ρωτάς πως θέλει να του το επιστρέψεις,με δικά του έξοδα βέβαια,και όλα ΟΚ
Η αποψή μου.

tsavman
18-02-15, 18:19
Η μπορεί απλά να του προτείνει να το κρατήσει και να πληρώσει κάτι λιγότερο, εφόσον είναι κάτι που δεν θα μείνει σε αχρησία.

badweed
18-02-15, 18:37
+1 από μένα.
Τον ενημερώνεις ότι ήρθε τελικά,αλλά πλέον δεν το χρειάζεσαι γιατί αγόρασες άλλο ίδιο.
Τον ρωτάς πως θέλει να του το επιστρέψεις,με δικά του έξοδα βέβαια,και όλα ΟΚ
Η αποψή μου.

νομιζω η προταση σου ειναι σωστη και θα μετατοπισει τους ενδοιασμους μου στον πωλητη ( με το μαλον αναμενομενο αποτελεσμα )

καταλαβαινετε φανταζομαι οτι τα 2.5 ευρω (3$) δεν ειναι το προβλημα (τοσα εχω καπνισει απο το πρωι) ,αλλα νομιζω οτι φερνει στην επιφανεια την πολιτικη που μπορει να ασκει ενας καταναλωτης για να μην γινεται θυμα και υποχειριο της καθε αγορας.

αν ηταν ενα αυτοκινητο ας πουμε και σας καθυστερουσε ο αντιπροσωπος 1 χρονο να σας το φερει ενω τον εχετε πληρωσει , και ειχατε παρει τα λεφτα σας πισω και ειχατε αγορασει αλλο αυτοκινητο , δεν νομιζω να ισχυριζοταν κανεις οτι αν ο πρωτος εφερνε το αυτοκινητο στον εναμισι χρονο , θα ειμασταν υποχρεωμενοι να το αγορασουμε και αυτο .
ακομη και αν δεν πηρατε αλλο αυτοκινητο και τα φαγατε τα λεφτα , αυτο ειναι δικο σας θεμα .

Serafeim Karakostas
18-02-15, 18:43
Όχι άλλο κάρβουνο...:down:

badweed
18-02-15, 18:51
Όχι άλλο κάρβουνο...:down:
ε ναι ,αμα δεν γινεται η καυση , τι να το κανεις το καρβουνο ; σωρο ;

Alexcxvtr
18-02-15, 19:57
@badweed

Πλάκα κάνεις;
Αφού όλοι σχεδόν εδώ μέσα -και συμφωνώ κι εγώ γιατί μου έχει τύχει 3 φορές- σου λένε να επιστρέψεις τα χρήματα.
Αν εσύ δεν θέλεις να το κάνεις είναι δικαίωμά σου.
Για μένα, το ηθικό του πράγματος είναι να πληρώσεις.
Ο πωλητής σού παρείχε ένα προϊόν το οποίο -εν τέλει- ήρθε στα χέρια σου.
Αν προτιμάς να "πατήσεις" στους όρους του PayPal περί estimated delivery days τότε κάν'το.
Αν δεν θέλεις να το πληρώσεις απλά επικοινώνησε μαζί του για κάποια συμφωνία ή πέτα τον αετό σου και άστο να πάει στην ευχή.
Από το πρώτο σου ποστ έχεις μια προδιάθεση να μην πληρώσεις, κάνει μπαμ.
Κανείς δεν θα σε κρίνει, κανείς δεν θα ασχοληθεί περαιτέρω.
Τι ακριβώς παραπάνω ζητάς από το φόρουμ; Αποδοχή; Βλέπεις ότι όλοι διαφωνούμε. Τέλος, απλά τα πράγματα.
Καλή σου μέρα.

badweed
18-02-15, 20:15
@badweed

Πλάκα κάνεις;
Αφού όλοι σχεδόν εδώ μέσα -και συμφωνώ κι εγώ γιατί μου έχει τύχει 3 φορές- σου λένε να επιστρέψεις τα χρήματα.
Αν εσύ δεν θέλεις να το κάνεις είναι δικαίωμά σου.
Για μένα, το ηθικό του πράγματος είναι να πληρώσεις.
Ο πωλητής σού παρείχε ένα προϊόν το οποίο -εν τέλει- ήρθε στα χέρια σου.
Αν προτιμάς να "πατήσεις" στους όρους του PayPal περί estimated delivery days τότε κάν'το.
Αν δεν θέλεις να το πληρώσεις απλά επικοινώνησε μαζί του για κάποια συμφωνία ή πέτα τον αετό σου και άστο να πάει στην ευχή.
Από το πρώτο σου ποστ έχεις μια προδιάθεση να μην πληρώσεις, κάνει μπαμ.
Κανείς δεν θα σε κρίνει, κανείς δεν θα ασχοληθεί περαιτέρω.
Τι ακριβώς παραπάνω ζητάς από το φόρουμ; Αποδοχή; Βλέπεις ότι όλοι διαφωνούμε. Τέλος, απλά τα πράγματα.
Καλή σου μέρα.

και εγω μπορει να εχω συμφωνησει ως προς το να πληρωσω (ειμαι σιγουρος οτι το εχω κανει για αλλουνου υποθεση στο συγκεκριμενο φορουμ) στο παρελθον ,ως το σωστο και ηθικο .
παραγω και παραθετω ομως και αλλες σκεψεις .

αν μπορεις να τεκμηριωσεις την θεση του να πληρωσω για μια συμφωνια που ουσιαστικα εληξε με την αποζημιωση μου , θα βοηθαγε ακομη περισσοτερο .

το οτι αγοραζω απο το ebay , παντως ,ειναι αμεσα συνδεδεμενο με την προστασια που προσφερει το paypal . αλλιως θα ειχα χασει καμποσα χρηματα και το πιο πιθανο ειναι να το ειχα αποριψει σαν εναλακτικη αγορα προ πολου .

sdikr
18-02-15, 20:21
και εγω μπορει να εχω συμφωνησει ως προς το να πληρωσω (ειμαι σιγουρος οτι το εχω κανει για αλλουνου υποθεση στο συγκεκριμενο φορουμ) στο παρελθον ,ως το σωστο και ηθικο .
παραγω και παραθετω ομως και αλλες σκεψεις .

αν μπορεις να τεκμηριωσεις την θεση του να πληρωσω για μια συμφωνια που ουσιαστικα εληξε με την αποζημιωση μου , θα βοηθαγε ακομη περισσοτερο .

το οτι αγοραζω απο το ebay , παντως ,ειναι αμεσα συνδεδεμενο με την προστασια που προσφερει το paypal . αλλιως θα ειχα χασει καμποσα χρηματα και το πιο πιθανο ειναι να το ειχα αποριψει σαν εναλακτικη αγορα προ πολου .


Βρε από σκέψεις αν θέλει κάποιος να λουφάρει απο κάτι υπάρχουν πολλές

Έχεις απόλυτο δίκαιο δεν πρέπει να πληρώσεις, μάλιστα θα πρέπει να του ζητήσεις εξτρά χρήματα γιατί σε έκανε να τρέχεις μέχρι το ταχυδρομείο να παραλαβεις ενώ εσύ δεν περίμενες κάτι.
Αν τον πειράζει άλλη φόρα να μην στέλνει πράγματα, ακούς εκεί

Serafeim Karakostas
18-02-15, 20:22
ε ναι ,αμα δεν γινεται η καυση , τι να το κανεις το καρβουνο ; σωρο ;
Καλές οι εξυπνάδες αλλά από ουσία τίποτα (συνέχισε να το τραβάς το θέμα μέχρι να πείσεις τον εαυτό σου)... Με κάλυψε ο Alexcxvtr.

badweed
18-02-15, 20:42
τι να κανω που ο μοναδικος που προτεινε κατι ουσιαστικο ( ο netman ) πηρε την θεση του να μην πληρωσω και να συζητησω την επιστροφη με εξοδα του πωλητη (οπως εγω πληρωνω τα εξοδα της αποστολης για οτι αγοραζω ) .
εδωσε τουλαχιστον καποια προταση .

ειρωνια και εξυπναδες , μπορουμε να παρουσιαζουμε εως οτου να γινουμε αφορητοι .

εγω σας λεω , πειτε μου γιατι να πληρωσω και υπο ποια λογικη καποια ,εκ της πλατφορμας αναγνωρισιμη ως εκπροθεσμη, συναλλαγη .
και εξηγω οτι την αναγκη που με οδηγησαν στην αρχικη αγορα, την καλυψα με αλλη αγορα (παλι πληρωσα δεν ηταν τζαμπα )

αν εχετε επιχειρηματα με χαρα να τα ακουσω.

jap
18-02-15, 21:59
Χάνετε την ουσία. Ο πωλητής σαφώς και φταίει γιατί μπορούσε με ελάχιστη επιβάρυνση (στον αγοραστή βέβαια) να στείλει με tracking. Επειδή δεν το έκανε, έπαιξε κι έχασε. Συνειδητά το κάνουν.

stefp
19-02-15, 00:43
+1 από μένα.
Τον ενημερώνεις ότι ήρθε τελικά,αλλά πλέον δεν το χρειάζεσαι γιατί αγόρασες άλλο ίδιο.
Τον ρωτάς πως θέλει να του το επιστρέψεις,με δικά του έξοδα βέβαια,και όλα ΟΚ
Η αποψή μου.
Κι εγώ έχω συμφωνήσει στο παρελθόν ότι πρέπει να πληρώνεις όταν σου έρθει κάτι και το 'χω κάνει, αλλά εφόσον πέρασε κατά πολύ η προθεσμία και το πλήρωσες ήδη κι αλλού, δε θεωρώ παράλογο το "να μοιραστεί η ζημιά" κάπως/κάπου. Οπότε μπορείς να τον ενημερώσεις τι έγινε και να του προτείνεις είτε να του δώσεις π.χ. τα μισά λεφτά (ή να ρωτήσεις αυτόν τι ποσό θεωρεί ως λογικό να του στείλεις, ή πιο γενικά "τι προτείνεις..?"), είτε να του πεις να του το στείλεις πίσω και να δείτε τα ταχυδρομικά (που λογικά δε συμφέρει κανέναν σας για τέτοιο μικροπράγμα, για πιο ακριβό θα είχε νόημα..) και το πιθανότερο είναι να σου πει μόνος του "οκ, κράτα το δώρο από μένα" (μου το έχει πει πωλητής αντίστοιχα στο παρελθόν, εε σε κάνει και παίρνεις κι άλλα μετά!). Κι αν σου πει "θα μου το πληρώσεις όλο, δεν πειράζει μεν, αλλά εγώ θα σκεφτόμουν ότι "αα, γύφτος λίγο, δεν ξαναπαίρνω από αυτόν".


Καλές οι εξυπνάδες αλλά από ουσία τίποτα (συνέχισε να το τραβάς το θέμα μέχρι να πείσεις τον εαυτό σου)... Με κάλυψε ο Alexcxvtr.
Σε άλλα έχουμε συμφωνήσει μεν στο παρελθόν, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα το όλο ύφος σε όλες τις απαντήσεις σου -άσχετα αν είναι σωστές ή λάθος- είναι απαράδεκτο.. Λες και θίχτηκες εσύ προσωπικά από τη συναλλαγή του badweed κάνεις κι έχασες εσύ χρήματα... Δεν είπε και τίποτε ο άνθρωπος, συζήτηση κάνουμε!

Alexcxvtr
19-02-15, 00:45
και εγω μπορει να εχω συμφωνησει ως προς το να πληρωσω (ειμαι σιγουρος οτι το εχω κανει για αλλουνου υποθεση στο συγκεκριμενο φορουμ) στο παρελθον ,ως το σωστο και ηθικο .
παραγω και παραθετω ομως και αλλες σκεψεις .

αν μπορεις να τεκμηριωσεις την θεση του να πληρωσω για μια συμφωνια που ουσιαστικα εληξε με την αποζημιωση μου , θα βοηθαγε ακομη περισσοτερο .

το οτι αγοραζω απο το ebay , παντως ,ειναι αμεσα συνδεδεμενο με την προστασια που προσφερει το paypal . αλλιως θα ειχα χασει καμποσα χρηματα και το πιο πιθανο ειναι να το ειχα αποριψει σαν εναλακτικη αγορα προ πολου .

Δεν ειρωνεύομαι, σου λέω τα πράγματα όπως είναι.
Όπως λες, ένας συμφορουμίτης σού είπε να έρθεις σε επικοινωνία με τον πωλητή και να κανονίσετε κάτι μεταξύ σας. Επιλογή 1 και ιδανικότερη πιστεύω.
Μπορείς να μην πληρώσεις τίποτα. Επιλογή 2.
Πληρώνεις το ποσό κανονικά. Επιλογή 3.

Οπότε, δεν καταλαβαίνω γιατί το κουράζεις.
Οι τεκμηριωμένες απόψεις που ψάχνεις -και θέλεις να ακούσεις- σχετίζονται με το να μην πληρώσεις, ενώ αναζητάς αποδοχή από το φόρουμ γι'αυτή σου την απόφαση.
Είναι ξεκάθαρο. Έχεις αποφασίσει ότι δεν θέλεις να πληρώσεις.
Δικαίωμα σου. Κανείς δεν σε κρίνει.
Μην το συνεχίζεις άλλο.
Αφού βλέπεις ότι η συζήτηση κάνει κύκλο.

Serafeim Karakostas
19-02-15, 01:01
Σε άλλα έχουμε συμφωνήσει μεν στο παρελθόν, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα το όλο ύφος σε όλες τις απαντήσεις σου -άσχετα αν είναι σωστές ή λάθος- είναι απαράδεκτο.. Λες και θίχτηκες εσύ προσωπικά από τη συναλλαγή του badweed κάνεις κι έχασες εσύ χρήματα... Δεν είπε και τίποτε ο άνθρωπος, συζήτηση κάνουμε!
Σέβομαι την άποψή σου. Αλλά κάποιες φορές ορισμένα πράγματα απλώς με βγάζουν από τα ρούχα μου, όταν τα διαβάζω. Δε θα μπορούσα να αντιδράσω διαφορετικά.

lewton
19-02-15, 01:07
Για εμένα είναι σαφές: αν το προϊόν παρά την καθυστέρηση μου είναι ακόμα χρήσιμο τότε το πληρώνω.
Αν η αναγκη για την οποία το παρήγγειλα δεν υπάρχει πια, τότε δεν το πληρώνω και ενημερώνω τον πωλητή ότι το έλαβα μετά από τόσους μήνες και ρωτάω πώς θέλει να του το επιστρέψω.

Παραδείγματα που δε θα πλήρωνα το προϊόν μετά από μήνες:
-κάτι με προσωρινή χρησιμότητα που πλέον πέρασε η περίοδος που το χρειαζόμουν, πχ αν ήθελα ένα usb 3G/4G modem για τις διακοπές του καλοκαιριού και μου ήρθε τον Οκτώβρη. :p
-κάτι που από τη στιγμή που μου επέστρεψε τα χρήματα ο πωλητής αγόρασα άλλο πρϊόν για να κάνω τη δουλειά μου.


Και προσοχή, δε μιλάω για καθυστέρηση μερικών ημερών, μιλάω για καθυστέρηση τόση που έχουμε βγει εκτός των ορίων του eBay και έχει γίνει επιστροφή των χρημάτων.

slow
19-02-15, 03:45
Επειδή ο badweed το κάνει θέμα, δεν σημαίνει ότι είναι για το τζάμπα του "μπαταξή" Ελληνάρα που μπήκε να κάνει τον μάγκα γιατί κορόιδεψε έναν κινέζο και του "έφαγε" 3€ μπαταρίες, δεν χρειάζεται να τον πιάνουμε από τα μούτρα.

Γνώμες ζήτησε και τον καταλαβαίνω γιατί μου έχει τύχει και εμένα με χριστουγεννιάτικα φωτάκια που αγόρασα από uk στην διπλάσια τιμή (για να μην αργήσουν να έρθουν από κίνα) νοέμβριο και μου ήρθαν Μάρτιο...
Και η δική μου γνώμη είναι, ότι αν κάτι άργησε να έρθει τόσο καιρό και πλέον δεν το χρειάζεσαι, πρέπει να γυρίσει στον αποστολέα αλλά με δικά του έξοδα αποστολής.

RASTAVIPER
19-02-15, 14:59
Παρόμοια περίπτωση τώρα για μένα.
Παράγγειλα έναν φορτιστή Laptop από UK και αντί για το πολύ 7-10 ημέρες, έκανε 30 μα φτάσει.
Δεν πήρα άλλο γιατί δεν θα το βιαζόμουν, αλλά μετά από μικρό πρήξιμο μου έκανε refund το ποσό ο πωλητής.
Το θέμα για μένα δεν είναι αν θα τον πληρώσω, γιατί θέλω να το κάνω, αλλά πόσο.
Κατά την γνώμη μου, δεν το έστειλε τότε που έλεγε και για αυτό άργησε
Αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω αφού δεν ήταν συστημένο.
Να του προτείνω πχ μισή τιμή λόγω καθυστέρησης;

cool11
19-02-15, 15:19
Σημερα σκεφτομουν οτι απο τη μια εχω κανει τρομερη οικονομια στην τσεπη μου αγοραζοντας απο ebay, αλλα απο την αλλη ομως, εχω αγορασει και πραγματα (δεν τα λες αχρηστα, αλλα οχι και α' προτεραιοτητα) που υπο αλλες συνθηκες δεν θα αγοραζα γιατι απλα δεν θα μπορουσα να τα βρω! Η αλλη οψη του νομισματος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.