PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 [79] 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

badweed
19-02-15, 15:47
για την περιπτωση μου , πλεον δεν μου δινει την δυνατοτηα το ebay να επικοινωνησω βαση της συναλλαγης , οπως γινοτανε παλιοτερα που υπηρχε ενα στιγμιοτυπο της αγορας .
κατι εχει αλλαξει στο ebay .

(επι μερους στοιχεια της αγορας ειναι : η αγορα εγινε 5 νοεμβριου 2014, η αποστολη απο μερους τους συμφωνα με το δεμα εγινε 14 νοεμβριου 2014 , και εφτασε στις 18 φεβρουαριου 2015 (105 μερες μετα η αλλιως τρισιμισι μηνες αργοτερα ) )

iliteo
19-02-15, 16:10
Έχουμε ξαναπεί οτι οι μπαταρίες ειδικά, έρχονται μόνο από ground, οπότε η καθυστέρηση δικαιολογείται.
Τώρα αν εσύ το βιάζεσαι και παίρνεις κάποιο άλλο, αυτό δεν αφορά την ίδια την συνδιαλλαγή και το κατάστημα, από όπου το πήρες.
Το κατάστημα, έκανε αυτό για το οποίο το πλήρωσες, άσχετα αν εσύ μετά ξαναπήρες τα λεφτά σου πίσω.
Τώρα, αν εσύ δεν θες να το ξαναπληρώσεις.. δικαίωμα σου!

jap
19-02-15, 16:53
Έχουμε ξαναπεί οτι οι μπαταρίες ειδικά, έρχονται μόνο από ground, οπότε η καθυστέρηση δικαιολογείται.

Επειδή το έχετε ξαναπεί δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό. Μια χαρά έρχονται μπαταρίες δι' αέρος, αρκεί να είναι κατάλληλα συσκευασμένες και ο αποστολέας ενήμερος για τους κανονισμούς.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, και όχι πάντα βέβαια, σωστή λύση κατ' εμέ είναι αυτό που πρότεινε ο netman.

badweed
19-02-15, 17:39
Έχουμε ξαναπεί οτι οι μπαταρίες ειδικά, έρχονται μόνο από ground, οπότε η καθυστέρηση δικαιολογείται.
Τώρα αν εσύ το βιάζεσαι και παίρνεις κάποιο άλλο, αυτό δεν αφορά την ίδια την συνδιαλλαγή και το κατάστημα, από όπου το πήρες.
Το κατάστημα, έκανε αυτό για το οποίο το πλήρωσες, άσχετα αν εσύ μετά ξαναπήρες τα λεφτά σου πίσω.
Τώρα, αν εσύ δεν θες να το ξαναπληρώσεις.. δικαίωμα σου!

ας μην κολαμε στο αντικειμενο δεν εχει νοημα περα απο το αδιαφορο της αξιας τους .Εξαλου εχω παρει μπορει και αλλες 10 φορες μπαταριες (απο του bios μεχρι και λαπτοπ ) και ηρθαν στην ωρα τους .

stefp
19-02-15, 18:22
Σημερα σκεφτομουν οτι απο τη μια εχω κανει τρομερη οικονομια στην τσεπη μου αγοραζοντας απο ebay, αλλα απο την αλλη ομως, εχω αγορασει και πραγματα (δεν τα λες αχρηστα, αλλα οχι και α' προτεραιοτητα) που υπο αλλες συνθηκες δεν θα αγοραζα γιατι απλα δεν θα μπορουσα να τα βρω! Η αλλη οψη του νομισματος.

Ναι , αλλά έτσι συνήθως παίρνεις μικροπράγματα, δε θα πάρεις εύκολα κάτι με 200€ που δεν είναι α' προτεραιότητα αλλά το πέτυχες απλά κάπου.
Αν παρασύρεσαι τόσο εύκολα που να χτυπάς πράγματα με 100-200€ από το ebay που δε τα χρειάζεσαι, τότε όντως έχεις θέμα.
Επίσης στα μαγαζιά αν έβγαινες, πιο εύκολα θα παρασυρόσουν λογικά και ένα που θα έπαιρνες εκεί θα αντιστοιχούσε σε 5-10 του ebay..
Μη σου πω ότι αν δεν έψαχνες ώρες στο ebay για αυτά κι έβγαινες έξω βόλτα, είτε με ψώνια είτε με ποτά είτε απλά να μετακινηθείς , ΠΟΛΥ περισσότερα θα ξόδευες-ανά-ώρα σε σχέση με το να χαζεύεις στο ebay :p
Το'χω φιλοσοφήσει, εεε? :)

skel
19-02-15, 18:24
ας μην κολαμε στο αντικειμενο δεν εχει νοημα περα απο το αδιαφορο της αξιας τους .Εξαλου εχω παρει μπορει και αλλες 10 φορες μπαταριες (απο του bios μεχρι και λαπτοπ ) και ηρθαν στην ωρα τους .

καταάλαβα το point σου και θα σου έλεγα πως αυτό είναι θέμα δικό σου και του πωλήτη
Μια λύση για μενα είναι να δώσεις τα μισά λόγω καθηστέρησης ή βρες τα με τον πωλητη
πάλι καλά να λες που τουλάχιστον ήρθε το πακέτου σου και όχι σαν μερικούς που αργούν να στείλουν ή δεν έρχετε ποτέ

cool11
19-02-15, 20:56
Ναι , αλλά έτσι συνήθως παίρνεις μικροπράγματα, δε θα πάρεις εύκολα κάτι με 200€ που δεν είναι α' προτεραιότητα αλλά το πέτυχες απλά κάπου.
Αν παρασύρεσαι τόσο εύκολα που να χτυπάς πράγματα με 100-200€ από το ebay που δε τα χρειάζεσαι, τότε όντως έχεις θέμα.
Επίσης στα μαγαζιά αν έβγαινες, πιο εύκολα θα παρασυρόσουν λογικά και ένα που θα έπαιρνες εκεί θα αντιστοιχούσε σε 5-10 του ebay..
Μη σου πω ότι αν δεν έψαχνες ώρες στο ebay για αυτά κι έβγαινες έξω βόλτα, είτε με ψώνια είτε με ποτά είτε απλά να μετακινηθείς , ΠΟΛΥ περισσότερα θα ξόδευες-ανά-ώρα σε σχέση με το να χαζεύεις στο ebay :p
Το'χω φιλοσοφήσει, εεε? :)

Ναι, οντως, εχει πεσει πολυ φιλοσοφια.
Σιγουρα, τα παραπανισια 'πραγματακια' ειναι μικρου κοστους. Ισως τελικα δεν τιθεται θεμα, ουσιας δηλαδη, για 'περιττα' εξοδα.

kourampies
19-02-15, 22:00
Δεν βλέπω γιατί υπεραναλύετε τόσο πολύ το θέμα του αν πρέπει να πληρωθεί κάτι που καθυστέρησε μήνες.

Οι περισσότεροι κινέζοι, έχουν (συνήθως σε κάτι πινακάκια ανάλογα τη χώρα) δηλωμένο ξεκάθαρα ότι αν το προϊόν δεν έρθει μετά από 40 (συνήθως) μέρες, δίνουν refund. Προφανώς και έχουν υπολογίσει αυτά που μπορεί να αργήσουν ή να καθυστερήσουν, και παρόλα αυτά επιλέγουν μέθοδο χωρίς tracking. Προφανώς και τους συμφέρει.

Δεν ήρθε αυτό που παρήγγειλες στο χρονικό διάστημα για το οποίο δεσμεύτηκε ο πωλητής; Έχεις κάθε δικαίωμα να μη το πληρώσεις. Άντε δώσε και μερικές μέρες ακόμα, για να έχεις και τη συνείδηση σου ήσυχη.

Από εκεί και πέρα, είναι και "νόμιμο" και ηθικό κατά τη γνώμη μου να μη πληρώσεις, ιδιαίτερα αν έχεις αναγκαστεί να το αγοράσεις ήδη το προϊόν από αλλού, η αν μιλάμε για κάτι που για να επιστραφεί στοιχίζει περισσότερο από το προϊόν και τα αρχικά έξοδα αποστολής.

pakitis
22-02-15, 02:00
Δεν βλέπω γιατί υπεραναλύετε τόσο πολύ το θέμα του αν πρέπει να πληρωθεί κάτι που καθυστέρησε μήνες.

Οι περισσότεροι κινέζοι, έχουν (συνήθως σε κάτι πινακάκια ανάλογα τη χώρα) δηλωμένο ξεκάθαρα ότι αν το προϊόν δεν έρθει μετά από 40 (συνήθως) μέρες, δίνουν refund. Προφανώς και έχουν υπολογίσει αυτά που μπορεί να αργήσουν ή να καθυστερήσουν, και παρόλα αυτά επιλέγουν μέθοδο χωρίς tracking. Προφανώς και τους συμφέρει.

Δεν ήρθε αυτό που παρήγγειλες στο χρονικό διάστημα για το οποίο δεσμεύτηκε ο πωλητής; Έχεις κάθε δικαίωμα να μη το πληρώσεις. Άντε δώσε και μερικές μέρες ακόμα, για να έχεις και τη συνείδηση σου ήσυχη.

Από εκεί και πέρα, είναι και "νόμιμο" και ηθικό κατά τη γνώμη μου να μη πληρώσεις, ιδιαίτερα αν έχεις αναγκαστεί να το αγοράσεις ήδη το προϊόν από αλλού, η αν μιλάμε για κάτι που για να επιστραφεί στοιχίζει περισσότερο από το προϊόν και τα αρχικά έξοδα αποστολής.

Πράγματι πολύ ανάλυση για το τίποτα(που λέει ο λόγος). Ο καθένας κάνει αυτό που πιστεύει ότι είναι σωστό. Δε γίνεται όμως να ρωτάς εδώ μέσα, να σου απαντάει ο άλλος, κι επειδή δε σου αρέσει η απάντηση να γίνεται το "έλα να δεις". Τέσπα, εγώ όπως είχα γράψει πριν 4-5 σελίδες νομίζω, είχα πάρει τα χρήματά μου πίσω (10-11€) για μία μπλούζα που δεν έφθασε στην ώρα της συν κάποιο χρονικό διάστημα μετά. Εν τέλει ήρθε κι έστειλα μήνυμα στον πωλητή πως να τον πληρώσω. Μου απάντησε τίποτα και να την κρατήσω σα δώρο. Ε, μπήκα στο μαγαζί του κι αγόρασα προϊόντα αξίας 20€. Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει κι ανάλογα την περίπτωση.

Collective_Soul
22-02-15, 03:43
Μπραβο σου φιλε δυστυχως δεν ειναι ολοι σαν και εσενα...και οταν ερθει η μερα που θα σταματησουν να στελνουν ολες οι χωρες Ελλαδα μην αναρωτιομαστε γιατι εγινε

georsiak
23-02-15, 22:09
Καλησπέρα, πρόσφατα χρειάστηκα μπαταρία για το κινητό μου και οι μοναδικές λύσεις ήταν από Hong Kong (~1+ μήνα για να παραλάβω) και UK(~4-8 εργάσιμες όπως αναφέρει ο πωλητής).
Η διαφορά της τιμής είναι πάνω από x3 (6 euro από HK και 22 από UK). Έχουν περάσει οι μέρες ( 13 εργάσιμες μέχρι τώρα) και ο πωλητής αναφέρει το εξής στη σελίδα του προϊόντος:


FOR YOUR OWN SAFE CONSIDER USE REGISTERED AIRMAIL SERVICES PLEASE

I DON'T TAKE ANY RESPONSIBILITY FOR UNDELIVERED ITEMS ORDERED WITH NO SING FOR SERVICE SENT TO EUROPEAN COUNTRIES

AS PROOF OF SHIPPING ALL POSTED PARCELS HAVE OWN UNIQUE CONFIRMATION ISSUED BY POST OFFICE

IF DO YOU NOT ACCEPT THIS DO NOT BUY IT PLEASE

Μου είπε να χρησιμοποιήσω registered airmail, αλλά αρνήθηκα λόγω του παραπάνω κόστους.
Επικοινώνησα μαζί του και μου είπε να περιμένω και ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι μιας και δεν χρησιμοποίησα registered airmail.

Η απορία μου είναι, αν μπορεί όντως να δηλώνει κάτι τέτοιο και να αρνηθεί το refund στην περίπτωση που δεν παραλάβω το προϊόν.

ΥΓ. Σε άλλες περιπτώσεις αγορών από ΕΕ, ενώ περίμενα +1 βδομάδα από το προβλεπόμενο, με ρωτούσαν αν θέλω να μου ξαναστείλουν το προϊόν ή να μου δώσουν τα χρήματά μου πίσω.

stefp
24-02-15, 02:13
Μπορεί να το γράψει μεν, αλλά δε σημαίνει ότι θα το γλυτώσει σίγουρα το refund αν το διεκδικήσεις. Περισσότερο σου "ζητάει" απλά αν έχεις επιφυλάξεις (και το σκέφτεσαι από πριν ότι αν αργήσει θα ανοίξεις case κτλ) να μην παραγγείλεις, προκαταβολικά. Από εκεί και πέρα, αν υπάρχει πρόβλημα κι εσύ ζητήσεις refund, θα εξεταστεί μεν και το τι λέει αυτός και εσύ, και πιθανόν να αποφασίσει το ebay να πάρεις refund, οπότε σε αυτήν την περίπτωση είναι υποχρεωμένος να στα δώσει. Μπορεί όμως και το ebay να αποφασίσει υπέρ του, 100% σίγουρος δεν είσαι.
Το να το λέει απλά ο ίδιος δε σημαίνει κάτι, κι εγώ μπορεί να πουλάω τηλεοράσεις και να πω "δίνω εγγύηση 1 μήνα, αν δε σας αρέσει μην παίρνετε". Αν την πάρεις εσύ την tv, και σου χαλάσει στο δίμηνο και μου κάνεις καταγγελία, τι θα πω εγώ, εφόσον υπάρχει νόμος που μιλάει για 2 έτη εγγύηση στα ηλεκτρονικά? "Είχαμε συμφωνήσει πριν την πάρει, ότι δε θα μου ζητήσει κανονική εγγύηση.."?

cool11
24-02-15, 11:33
Ολιγον ρητορικη-μελλοντολογικη η ερωτηση, αλλα πως φανταζεστε θα επηρεαζονταν οι συναλλαγες μας με το ebay σε περιπτωση που ειχαμε επιστροφη στην δραχμη;

georsiak
24-02-15, 11:41
@stefp Καλήμέρα! Όπως είπε και ο κουραμπιές πιο πάνω, είναι νόμιμο και ηθικό, να ζητήσω αυτό που προβλέπεται στην περίπτωση που δεν παραλάβω το προιόν μέσα στο συγκεκριμένο διάστημα που ορίζει συν το περιθώριο ανοχής. Γιατί πριν την αγοράσω του έστειλα και του είπα το εξής:
Εγώ θέλω μέχρι τις 25/2 να έχω την μπαταρία γιατί μετά θα είμαι εκτός Ελλάδας. Θα την έχω μέχρι τότε;
Αυτός μου απάντησε θετικά, οπότε και προχώρησα στην παραγγελία.

Τέλος πάντων. Ευχαριστώ για την απάντηση.

RASTAVIPER
24-02-15, 11:45
Ολιγον ρητορικη-μελλοντολογικη η ερωτηση, αλλα πως φανταζεστε θα επηρεαζονταν οι συναλλαγες μας με το ebay σε περιπτωση που ειχαμε επιστροφη στην δραχμη;

Εξαρτάται από την ισοτιμία της δραχμής με αλλά νομίσματα.
Δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να προβλέψει πόσο δυνατή θα είναι.
Πάντως μόνο που θα έχουμε μετατροπές κλπ σε κάθε συναλλαγή, σίγουρα θα χάνουμε κάτι ψιλα από την Τράπεζα.

cool11
24-02-15, 11:50
Εξαρτάται από την ισοτιμία της δραχμής με αλλά νομίσματα.
Δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να προβλέψει πόσο δυνατή θα είναι.
Πάντως μόνο που θα έχουμε μετατροπές κλπ σε κάθε συναλλαγή, σίγουρα θα χάνουμε κάτι ψιλα από την Τράπεζα.

Ενταξει, εξοδα συναλλαγων και τωρα εχουμε. Ειτε απο μετατροπη σε λιρα, ή δολλαριο, ή αυστραλιανο δολλαριο κλπ.
Εγω απο τις αμετρητες μικροαγορες που εχω κανει και απο κινα και απο ευρωπη, δεν θυμαμαι να ηταν καμια σε ευρω και να μην πληρωσα εξοδα μετατροπης συναλλαγματος.

RASTAVIPER
24-02-15, 12:52
Ενταξει, εξοδα συναλλαγων και τωρα εχουμε. Ειτε απο μετατροπη σε λιρα, ή δολλαριο, ή αυστραλιανο δολλαριο κλπ.
Εγω απο τις αμετρητες μικροαγορες που εχω κανει και απο κινα και απο ευρωπη, δεν θυμαμαι να ηταν καμια σε ευρω και να μην πληρωσα εξοδα μετατροπης συναλλαγματος.
Ναι οκ, απλά μετά μάλλον θα είναι μεγαλύτερα τα έξοδα μετατροπής.

jap
24-02-15, 13:11
Ασχολείστε με πενταροδεκάρες. Στο εντελώς υποθετικό σενάριο της δραχμής, ο όλος σκοπός θα ήταν να είμαστε πιο ανταγωνιστικοί σε σύγκριση με το ευρώ. Αυτό σημαίνει πιο φτηνές εισαγωγές για τους απέξω, περισσότερες εξαγωγές για μας, ακριβότερες εισαγωγές απ' έξω για μας. Για αγορές από το εξωτερικό, η όποια υποτίμηση θα είχε πολύ σημαντικότερες επιπτώσεις από έξοδα μετατροπής, προμήθειες κ.λπ.

cool11
24-02-15, 13:13
Ασχολείστε με πενταροδεκάρες. Στο εντελώς υποθετικό σενάριο της δραχμής, ο όλος σκοπός θα ήταν να είμαστε πιο ανταγωνιστικοί σε σύγκριση με το ευρώ. Αυτό σημαίνει πιο φτηνές εισαγωγές για τους απέξω, περισσότερες εξαγωγές για μας, ακριβότερες εισαγωγές απ' έξω για μας. Για αγορές από το εξωτερικό, η όποια υποτίμηση θα είχε πολύ σημαντικότερες επιπτώσεις από έξοδα μετατροπής, προμήθειες κ.λπ.

Θα αγοραζαμε 'ακριβοτερα' δηλαδη, σε σχεση με σημερα, αυτο λες αν καταλαβα καλα;

jap
24-02-15, 18:31
Ναι, αυτός είναι ο σκοπός να έχεις δικό σου νόμισμα σήμερα. Όσες φορές έγινε στη δραχμή μονομερής ραγδαία αλλαγή της ισοτιμίας (πλην της αντικατάστασης 1000 δρχ με 1 νέα δραχμή για λόγους πληθωρισμού) έγινε υποτίμησή της, όχι υπερτίμηση ;)

Βλ. εδώ (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=53928), ειδικά τη διολίσθηση τη δεκαετία του 70, τη μεγάλη υποτίμηση του 53, και τις 2 διαδοχικές υποτιμήσεις του Παπανδρέου, 83 και 85.

georsiak
26-02-15, 09:26
Σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ και ενώ άνοιξα dispute, γιατί δεν έβγαζα άκρη, τώρα ο πωλητής με προμήθευσε με ένα Tracking number (www.17track.net/en/result/post-details.shtml?nums=RN011144442GB),
το οποίο δείχνει ότι το προϊόν δεν έχει μπει ακόμα Ελλάδα . Μου είπε να επικοινωνήσω μαζί τους.
Στην απάντησή μου, είπα πως είναι τραγικό να με προμηθεύει τώρα με το tracking number. Το δέμα βρίσκεται ακόμα Γερμανία, όπως ενημερώθηκα από την κούριερ. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση;
Να περιμένω και αν και όποτε έρθει; Να ζητήσω partial refund Λόγω καθυστέρησης; Γιατί έχω παραγγείλει και από Honk Kong το οποίο μπήκε Ελλάδα και όπου να ναι θα το έχω.

jap
26-02-15, 10:17
Δες λίγο τι παίζει γιατί με το tracking που έχεις δώσει θα έπρεπε να σου έχει παραδοθεί ως τις 16/17 του μήνα. Αυτά τα παραδίδει η ACS, με αυτήν μίλησες; Νέο αριθμό δικό της έχεις πάρει; Μάλλον δεν σε βρήκαν και επιστρέφει μέσω Γερμανίας, δεν είναι ακόμα Γερμανία όπως λες.

georsiak
26-02-15, 10:43
Η acs μου είπε ότι είναι ακόμα γερμανία και δεν έχει μπει Ελλάδα. Και εγώ αυτό παρατήρησα που το κοίταξα ξανά. Τώρα τι να πω. Το θέμα είναι ότι μ' αυτά και μ'αυτά με έχουν αφήσει χωρίς τηλέφωνο ένα μήνα κοντά.

tsavman
27-02-15, 18:35
Παρέλαβα σήμερα δύο πακετάκια με ημερομηνία αγοράς 3/2 και 13/2 :oneup:

moriarti
03-03-15, 11:20
Σίγουρα θα έχει γίνει πολλές φορές η ερώτηση που θέλω να κάνω αλλά δείξτε κατανόηση καθότι πρωτάρης στις αγορές από εξωτερικό. Ψάχνοντας πληροφορίες στο φόρουμ έπεσα και πάνω σε μηνύματα που με έβαλαν σε ανησυχία και επειδή δεν το κατέχω το θέμα με εκτελωνισμούς, φόρους, δασμούς κλπ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: το αν ένα προϊόν μπλοκαριστεί στο αεροδρόμιο εξαρτάται από την τιμή, το μέγεθος, το είδος, τη χώρα προέλευσης, τον τρόπο αποστολής, την "κακιά την ώρα"? Διάβασα ποστ για αφορολόγητο όριο 45 ευρώ για μη εμπορική χρήση προϊόντος, διάβασα για παραγγελία μητρικής πλακέτας που λόγω μικρού μεγέθους θα "περάσει" τον έλεγχο σίγουρα κλπ. Το μόνο που πιστεύω έβγαλα σίγουρα συμπέρασμα είναι να προτιμώ απλό ταχυδρομείο και όχι υπηρεσίες courier. Για τα υπόλοιπα (εκτελωνισμοί κλπ) τι ισχύει? Δεν θέλω εν αγνοία μου να πληρώσω κερατιάτικα πέρα από την τιμή του προϊόντος και την προμήθεια τράπεζας/paypal για μετατροπή συναλλάγματος.

badweed
03-03-15, 15:14
Σίγουρα θα έχει γίνει πολλές φορές η ερώτηση που θέλω να κάνω αλλά δείξτε κατανόηση καθότι πρωτάρης στις αγορές από εξωτερικό. Ψάχνοντας πληροφορίες στο φόρουμ έπεσα και πάνω σε μηνύματα που με έβαλαν σε ανησυχία και επειδή δεν το κατέχω το θέμα με εκτελωνισμούς, φόρους, δασμούς κλπ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: το αν ένα προϊόν μπλοκαριστεί στο αεροδρόμιο εξαρτάται από την τιμή, το μέγεθος, το είδος, τη χώρα προέλευσης, τον τρόπο αποστολής, την "κακιά την ώρα"? Διάβασα ποστ για αφορολόγητο όριο 45 ευρώ για μη εμπορική χρήση προϊόντος, διάβασα για παραγγελία μητρικής πλακέτας που λόγω μικρού μεγέθους θα "περάσει" τον έλεγχο σίγουρα κλπ. Το μόνο που πιστεύω έβγαλα σίγουρα συμπέρασμα είναι να προτιμώ απλό ταχυδρομείο και όχι υπηρεσίες courier. Για τα υπόλοιπα (εκτελωνισμοί κλπ) τι ισχύει? Δεν θέλω εν αγνοία μου να πληρώσω κερατιάτικα πέρα από την τιμή του προϊόντος και την προμήθεια τράπεζας/paypal για μετατροπή συναλλάγματος.

αν δεν ερθει στην πορτα σου και εχεις πληρωσει με paypal σε καλυπτει το paypal .

moriarti
03-03-15, 17:32
Αυτό το γνωρίζω, άλλο ρώτησα! :)

tsavman
03-03-15, 18:30
Κατά 99% έχει να κάνει με τον τρόπο αποστολής, και κατά 1% είναι θέμα τύχης.
Στο 1% τα πράγματα είναι χειρότερα αν αναγράφεται η (μεγάλη) πραγματική αξία του δέματος, αν το δέμα είναι ογκώδες ή κινεί υποψίες.

Κοινώς, αν παραγγείλεις με απλό ταχυδρομείο, δεν χρειάζεται να φοβάσαι. To ίδιο και αν παραγγέλνεις εντός Ευρώπης (και UK) με οποιονδήποτε τρόπο αποστολής.

badweed
03-03-15, 18:32
δεν ξερω δυστηχως περισσοτερα
αν δεν φτασει στην πορτα σου οπως μου εχει συμβει , και απο το τελωνειο σου ζητανε στοιχεια , να μην ενδωσεις και να πας κατευθειαν στο paypal ζητωντας την προστασια που πληρωσες για την μην παραλαβη .

moriarti
03-03-15, 19:03
Κατά 99% έχει να κάνει με τον τρόπο αποστολής, και κατά 1% είναι θέμα τύχης.
Στο 1% τα πράγματα είναι χειρότερα αν αναγράφεται η (μεγάλη) πραγματική αξία του δέματος, αν το δέμα είναι ογκώδες ή κινεί υποψίες.

Κοινώς, αν παραγγείλεις με απλό ταχυδρομείο, δεν χρειάζεται να φοβάσαι. To ίδιο και αν παραγγέλνεις εντός Ευρώπης (και UK) με οποιονδήποτε τρόπο αποστολής.Οι αγορές που σκοπεύω να κάνω, τουλάχιστον για αρχή, είναι μεταξύ κινητού και android tv-box. Μιλάμε δηλαδή για τιμές το πολύ 200 ευρώ ευρώ και όγκο το πολύ όσο ένα tv-box. Φαντάζομαι ότι όταν λες για "μεγάλη πραγματική αξία" και για "ογκώδη δέματα" εννοείς μεγαλύτερα μεγέθη από αυτά που ανέφερα ε?


δεν ξερω δυστηχως περισσοτερα
αν δεν φτασει στην πορτα σου οπως μου εχει συμβει , και απο το τελωνειο σου ζητανε στοιχεια , να μην ενδωσεις και να πας κατευθειαν στο paypal ζητωντας την προστασια που πληρωσες για την μην παραλαβη .Όπα, εγώ νόμιζα εννοείς σε περίπτωση που χαθεί εντελώς το πακέτο. Δηλαδή ακόμα κι αν δεν χαθεί αλλά μπλοκαριστεί στο τελωνείο και πρέπει να πληρώσω για να το πάρω, μπορώ και πάλι να μην το δεχτώ και να ζητήσω τα λεφτά από το paypal επειδή δεν το παρέλαβα στην πόρτα μου? Πολύ σημαντικό αυτό!

jap
03-03-15, 19:13
Στην πόρτα, ναι, έρχεται, το ειδοποιητήριο ή το ειδοποιητήριο μαζί με το σεντόνι (διασάφηνση) του τελωνείου. Καλό είναι να μην παραπληροφορούμε και να μην κατεβάζουμε πληροφορίες από το κεφάλι μας.

Για να εξηγήσω το λέω. Ογκώδες στην 'πόρτα' με απλό ταχυδρομείο έρχεται σε λίγες περιπτώσεις, όχι όμως αν βγουν δασμοί, τότε έρχεται το σεντόνι του τελωνείου (που πλέον ζητά και δικαιολογητικό να φαίνεται ο ΑΦΜ σε κάποιες περιπτώσεις). Αν είναι να εκτελωνιστεί, το paypal ή το ebay δεν έχει κανένα ρόλο, εκτός κι αν λέει ψέματα ο πωλητής ότι στέλνει από ΕΕ ενώ στην πραγματικότητα έχει στείλει π.χ. από Κίνα.

badweed
03-03-15, 19:26
Όπα, εγώ νόμιζα εννοείς σε περίπτωση που χαθεί εντελώς το πακέτο. Δηλαδή ακόμα κι αν δεν χαθεί αλλά μπλοκαριστεί στο τελωνείο και πρέπει να πληρώσω για να το πάρω, μπορώ και πάλι να μην το δεχτώ και να ζητήσω τα λεφτά από το paypal επειδή δεν το παρέλαβα στην πόρτα μου? Πολύ σημαντικό αυτό!

μια φορα που εχει τυχει να μου ζητησουν επιπλεον πληροφοριες απο το τελωνειο μεσω email , για δεμα απο αμερικη επειδη λεει δεν ειχε επαρκη στοιχεια , τρομαξα οτι θα με χρεωσουν και θα καταληξει ασυμφορη η αγορα , και τους ειπα μηπως ειναι καποιο δωρο αφου δεν εχει στοιχεια αγορας ;
δεν το δεχτηκαν αυτο , και επεμεναν να τους στειλω τα στοιχεια της συναλαγης ,
τους ειπα οτι δεν με ενδιαφερει να παρω κατι που δεν συνοδευται απο στοιχεια αγορας , και ζητησα στο paypal αποζημιωση και την πηρα.
δεν ειχα κανει καμια συνεννοηση με τον πωλητη για το πως θα σταλει . κανονικη αγορα , πληρωσα και περιμενα .
το αγορασα το προιον επειτα απο την ευρωπαικη αγορα (αγγλια ) .

tsavman
03-03-15, 19:36
Οι αγορές που σκοπεύω να κάνω, τουλάχιστον για αρχή, είναι μεταξύ κινητού και android tv-box. Μιλάμε δηλαδή για τιμές το πολύ 200 ευρώ ευρώ και όγκο το πολύ όσο ένα tv-box. Φαντάζομαι ότι όταν λες για "μεγάλη πραγματική αξία" και για "ογκώδη δέματα" εννοείς μεγαλύτερα μεγέθη από αυτά που ανέφερα ε?


Έχω πάρει 10δες συσκευές (κινητά-tablets κλπ) καθώς και διάφορα άλλα ηλεκτρονικά από Κίνα.
Ποτέ δεν πλήρωσα τελωνείο.
Πάντα αποστολή με απλό ταχυδρομείο.

badweed
03-03-15, 19:43
να συμπληρωσω οτι η αγορα ηταν της ταξης των 300 ευρω.

μια αλλη φορα, εχε κανει λαθος ο πωλητης , και σε αγορα των 250 ευρω , αντι να το στειλουνε ελλαδα το στειλαν γερμανια , ( ο ιδιος πωλητης ) . αναγνωρισε το λαθος του και το ξαναεστειλε .
τελικα ηρθε δυο φορες το προιον ( σε διαφορετικους χρονους )
μια με δασμους και μια με οχι ! ( το ιδιο προιον απο τον ιδιο πωλητη ! )

moriarti
03-03-15, 20:50
μια φορα που εχει τυχει να μου ζητησουν επιπλεον πληροφοριες απο το τελωνειο μεσω email , για δεμα απο αμερικη επειδη λεει δεν ειχε επαρκη στοιχεια , τρομαξα οτι θα με χρεωσουν και θα καταληξει ασυμφορη η αγορα , και τους ειπα μηπως ειναι καποιο δωρο αφου δεν εχει στοιχεια αγορας ;
δεν το δεχτηκαν αυτο , και επεμεναν να τους στειλω τα στοιχεια της συναλαγης ,
τους ειπα οτι δεν με ενδιαφερει να παρω κατι που δεν συνοδευται απο στοιχεια αγορας , και ζητησα στο paypal αποζημιωση και την πηρα.Στο PayPal είπες την αλήθεια ότι το προϊόν είναι στο τελωνείο και δεν θες να το πάρεις ή ότι δεν σου έχει έρθει και δεν ξέρεις που βρίσκεται?

@tsavman
Για τέτοια ενδιαφέρομαι και εγώ, ελπίζω να είμαι το ίδιο τυχερός με εσένα στις παραγγελίες!

badweed
03-03-15, 21:00
Στο PayPal είπες την αλήθεια ότι το προϊόν είναι στο τελωνείο και δεν θες να το πάρεις ή ότι δεν σου έχει έρθει και δεν ξέρεις που βρίσκεται?


ανεδειξα το οτι εχει καποιο κολημα στο τελωνειο χωρις να παραθεσω το οτι μου ζητησανε να στειλω στοιχεια .
εγω εκανα μια αγορα , πληρωσα , και ηθελα να ερθει στην τιμη που πληρωσα χωρις να ασχοληθω παραπερα, αλλιως δεν θα το αγοραζα , η δεν θα το αγοραζα απο εκει .

επισης παραθετω και ενα παραδειγμα ποιοτητας των τελωνειων μας οπου απο τον ιδιο πωλητη το ιδιο προιον ηρθε και χωρις δασμους αλλα και με δασμους μαλιστα ολοστρογκυλους , ακριβως 50 ευρω (στα 250 ), χωρις καμια εξηγηση πως προκυπτουν.

moriarti
03-03-15, 21:46
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Όπως φαίνεται υπάρχει και μια μεγάλη δόση τύχης στις αποστολές.

badweed
03-03-15, 21:48
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Όπως φαίνεται υπάρχει και μια μεγάλη δόση τύχης στις αποστολές.

απο καποιο ποσο και πανω πεφτει στο ρανταρ των κορακιων τελωνειακων νομιζω καπου στα 200 ευρω .
εχω κανει και αγορες εως 150 ευρω που δεν με προβληματισαν .

stefp
03-03-15, 23:42
Πάντως ειδικά για κινητά υπάρχουν πωλητές από Κίνα που έχουν αποθήκες όμως ή "μαγαζί-βιτρίνα" εντός ΕΕ και στέλνουν από εκεί , οπότε και τελωνείο δεν περνάει, αλλά και "ενεργοποιείται" η εγγύηση (ως αγορά εντός ΕΕ) ενώ από Κίνα δεν ισχύουν εγγυήσεις. Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει τέτοια αγορά, αλλά έχω πλέον πάνω από 5 γνωστούς που κάναν αγορά έτσι (κινητά από 150 ως 400€..)

tsavman
04-03-15, 00:35
@tsavman
Για τέτοια ενδιαφέρομαι και εγώ, ελπίζω να είμαι το ίδιο τυχερός με εσένα στις παραγγελίες!

Δεν είναι θέμα τύχης, αν ψωνίσεις από συγκεκριμένα καταστήματα είσαι 99% ασφαλής.


Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Όπως φαίνεται υπάρχει και μια μεγάλη δόση τύχης στις αποστολές.

Τα ίδια με παραπάνω



Πάντως ειδικά για κινητά υπάρχουν πωλητές από Κίνα που έχουν αποθήκες όμως ή "μαγαζί-βιτρίνα" εντός ΕΕ και στέλνουν από εκεί , οπότε και τελωνείο δεν περνάει, αλλά και "ενεργοποιείται" η εγγύηση (ως αγορά εντός ΕΕ) ενώ από Κίνα δεν ισχύουν εγγυήσεις. Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει τέτοια αγορά, αλλά έχω πλέον πάνω από 5 γνωστούς που κάναν αγορά έτσι (κινητά από 150 ως 400€..)

Ναι, μόνο που το premium που πληρώνεις είναι σαν να προπληρώνεις το τελωνείο, οπότε καθιστά την εν λόγω αγορά από Ευρώπη ασύμφορη.

mrsaccess
04-03-15, 01:14
ανεδειξα το οτι εχει καποιο κολημα στο τελωνειο χωρις να παραθεσω το οτι μου ζητησανε να στειλω στοιχεια .
εγω εκανα μια αγορα , πληρωσα , και ηθελα να ερθει στην τιμη που πληρωσα χωρις να ασχοληθω παραπερα, αλλιως δεν θα το αγοραζα , η δεν θα το αγοραζα απο εκει .

επισης παραθετω και ενα παραδειγμα ποιοτητας των τελωνειων μας οπου απο τον ιδιο πωλητη το ιδιο προιον ηρθε και χωρις δασμους αλλα και με δασμους μαλιστα ολοστρογκυλους , ακριβως 50 ευρω (στα 250 ), χωρις καμια εξηγηση πως προκυπτουν.

Σε κάθε αγορά στο eBay αναφέρεται πως είναι υποχρέωση του παραλήπτη να πληρώσει τους φόρους στη χώρα του.
Δεν είναι κατόρθωμα που χρησιμοποίησες ένα κανονισμό για την προστασία του καταναλωτή για να μην πληρώσεις φόρους, ούτε οι τελωνειακοί είναι κοράκια επειδή κάνουν την δουλειά τους.

badweed
04-03-15, 02:01
Σε κάθε αγορά στο eBay αναφέρεται πως είναι υποχρέωση του παραλήπτη να πληρώσει τους φόρους στη χώρα του.
Δεν είναι κατόρθωμα που χρησιμοποίησες ένα κανονισμό για την προστασία του καταναλωτή για να μην πληρώσεις φόρους, ούτε οι τελωνειακοί είναι κοράκια επειδή κάνουν την δουλειά τους.

στην πρωτη περιπτωση , με τα 300 ευρω , δεν ηρθε καν . εμεινε στο τελωνειο και ηθελαν απο εμενα να στειλω χαρτια . αφου δεν συνοδευοταν απο χαρτια οπως μου ειπαν σε email απο το τελωνειο , δεν με ενδιεφερε η παραλαβη του αλλα και κυριως το να μπω στην διαδικασια της συνεργασιας με τελωνεια .
δεν κερδισα κατι , ουτε ειχα συνεννοηθει για κατι τετοιο .
την δευτερη φορα διαλεξα να το παρω πιο ακριβα κανα 50αρικο απο αγγλια για να μην μπλεκω .


στην αλλη περιπτωση ηρθε το ιδιο αντικειμενο δυο φορες απο τον ιδιο πωλητη και με δασμους και χωρις δασμους
το ειχα παραλαβει ηδη χωρις δασμους οταν ηρθε και με δασμους καμποσες ημερες αργοτερα.

τοτε η φορολογια πρεπει να ηταν στο 21 % , το 21% στα 250 ειναι 52,5 οχι 50 ευρω στρογγυλα .
το χαρτι που μου δειξαν στο ταχυδρομιο δεν εγραφε τιποτα για το πως προκυπτουν οι δασμοι ( δηλαδη το αρχικο ποσον και καποιος υπολογισμος που να μπορω να ενημερωθω για το πως προκυπτει το 50αρικο ) .εξαλου δεν ηθελα δυο notebook ουτε μου περισσευαν τα χρηματα για να παρω δυο .
μου ειπαν οτι θα το επιστρεψουν απο το ταχυδρομιο αυτεπαγγελτα και ικανοποιηθηκα με αυτο .πιστευω και ελπιζω και ο πωλητης .

δεν ειχα και δεν εχω την διαθεση να μην πληρωσω κατι που παρηγγειλα η κατι που καταναλωσα , αλλα αν δεν καταλαβαινω πως προκυπτουν επιπλεον κοστη , εκει αντιδρω .

υπαρχουν βεβαια και αλλες φορες που εχω πληρωσει κατι που δεν καταλαβα πως προεκυψε το κοστος και αυτο με εχει κανει λιγο δυστροπο στις ατεκμηριωτες εκπληξεις.

(μεχρι και στα φιλτρακια αντιδρω οταν τα πουλανε σε περιπτερο 1.5 ευρω ενω τα βρισκεις στη λιανικη και με μισο ευρω τα ιδια φιλτρακια ) :rofl:

moriarti
04-03-15, 10:25
Πάντως ειδικά για κινητά υπάρχουν πωλητές από Κίνα που έχουν αποθήκες όμως ή "μαγαζί-βιτρίνα" εντός ΕΕ και στέλνουν από εκεί , οπότε και τελωνείο δεν περνάει, αλλά και "ενεργοποιείται" η εγγύηση (ως αγορά εντός ΕΕ) ενώ από Κίνα δεν ισχύουν εγγυήσεις. Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει τέτοια αγορά, αλλά έχω πλέον πάνω από 5 γνωστούς που κάναν αγορά έτσι (κινητά από 150 ως 400€..)
Δεν είχα σκεφτεί τι παίζει με τις εγγυήσεις. Δηλαδή για παραγγελίες εκτός ΕΕ δεν δίνεται εγγύηση? Τα καταστήματα εκτός ΕΕ που όμως στέλνουν από αποθήκες εντός ΕΕ (άρα με εγγύηση) το αναφέρουν αυτό κάπου ώστε να τα διακρίνει κανείς από τα άλλα?

RASTAVIPER
04-03-15, 10:58
Δεν είχα σκεφτεί τι παίζει με τις εγγυήσεις. Δηλαδή για παραγγελίες εκτός ΕΕ δεν δίνεται εγγύηση? Τα καταστήματα εκτός ΕΕ που όμως στέλνουν από αποθήκες εντός ΕΕ (άρα με εγγύηση) το αναφέρουν αυτό κάπου ώστε να τα διακρίνει κανείς από τα άλλα?

Καταρχήν είμαστε στο θέμα του Ebay.
Σε ενδιαφέρει τι ισχύει για τα κινέζικα που πουλωνται μέσω Ebay ή γενικά;
Ισχύουν διαφορετικά πράγματα.

moriarti
04-03-15, 13:00
Ναι, για αγορές μέσω eBay ενδιαφέρομαι.
Btw επειδή πολύ πρόσφατα άρχισα να ασχολούμαι με αγορές από εξωτερικό και επειδή τρώγοντας ανοίγει η όρεξη, αν έχεις κάποιο λινκ από άλλο τόπικ με θέμα με το τι ισχύει γενικά (εκτός eBay δηλαδή) παράθεσέ το να το τσεκάρω. Ψάχνομαι και προσπαθώ να αποκτήσω μια όσο πιο σαφή εικόνα του τι ισχύει κυρίως στα "ασφαλή νερά" του ebay αλλά χωρίς να αποκλείω για πιο μετά και τον "ανοιχτό ωκεανό" της ονλάιν αγοράς γενικά. Κάθε υπόδειξη είναι καλοδεχούμενη.

RASTAVIPER
04-03-15, 13:34
Ναι, για αγορές μέσω eBay ενδιαφέρομαι.
Btw επειδή πολύ πρόσφατα άρχισα να ασχολούμαι με αγορές από εξωτερικό και επειδή τρώγοντας ανοίγει η όρεξη, αν έχεις κάποιο λινκ από άλλο τόπικ με θέμα με το τι ισχύει γενικά (εκτός eBay δηλαδή) παράθεσέ το να το τσεκάρω. Ψάχνομαι και προσπαθώ να αποκτήσω μια όσο πιο σαφή εικόνα του τι ισχύει κυρίως στα "ασφαλή νερά" του ebay αλλά χωρίς να αποκλείω για πιο μετά και τον "ανοιχτό ωκεανό" της ονλάιν αγοράς γενικά. Κάθε υπόδειξη είναι καλοδεχούμενη.
Για EBAY δεν υπάρχει γενικός κανόνας.
Ο κάθε πωλητής αναφέρει στην καταχώρηση που έχει τι εγγύηση και για πόσο διάστημα υπάρχει.

Για άλλα sites, θα πρέπει να απευθυνθείς στα ανάλογα θέματα και όχι εδώ.

moriarti
04-03-15, 14:19
OK σ' ευχαριστώ!

m3fisto
04-03-15, 17:53
Θα ήθελα να ρωτήσω από πωλητές στο ebay τι γίνεται αν δεν φτάσει το προϊόν που πουλάμε.. Πούλησα ένα sega game gear σε έναν άγγλο, μου το πλήρωσε ο άνθρωπος κανονικά, το έστειλα συστημένο με ΕΛΤΑ και εδώ και 40 μέρες το tracking είναι κολλημένο στο
2015-01-23 09:01, UNITED KINGDOM, RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

Ο αγοραστής δεν έχει πει τίποτα ακόμα αλλά το βλέπω να γίνεται άμεσα. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Πόσες μέρες έχει περιθώριο για να μου ζητήσει τα χρήματά του πίσω? (30 από το Latest estimated delivery ¨η κάνω λάθος?)

8anos
04-03-15, 18:09
Θα ήθελα να ρωτήσω από πωλητές στο ebay τι γίνεται αν δεν φτάσει το προϊόν που πουλάμε.. Πούλησα ένα sega game gear σε έναν άγγλο, μου το πλήρωσε ο άνθρωπος κανονικά, το έστειλα συστημένο με ΕΛΤΑ και εδώ και 40 μέρες το tracking είναι κολλημένο στο
2015-01-23 09:01, UNITED KINGDOM, RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

Ο αγοραστής δεν έχει πει τίποτα ακόμα αλλά το βλέπω να γίνεται άμεσα. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Πόσες μέρες έχει περιθώριο για να μου ζητήσει τα χρήματά του πίσω? (30 από το Latest estimated delivery ¨η κάνω λάθος?)

να του στείλεις μήνυμα αν παρελαβε ή οχι.

cool11
07-03-15, 17:45
Τι εγινε ρε παιδια; Κόπηκαν οι ειδοποιήσεις απο ebay/paypal με αποστολη ενημερωτικου email, μετα απο τις αγορες;
Σημερα πραγματοποιησα δυο μικροαγορες μεσω ebay, και για πρωτη φορα στα τέσσερα χρονια που χρησιμοποιω ebay, εδω και ωρες απο τις παραγγελιες μου, δεν εχω λαβει κανενα ενημερωτικο email ουτε απο ebay, ουτε απο paypal!
Δεν ξανάγινε!

@ ADSLgr.com All rights reserved.