PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 [80] 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

jap
07-03-15, 23:23
Μου τυχαίνει αραιά και πού να καθυστερούν ώρες πολλές τα ενημερωτικά. Πρόσφατα ήρθε και από paypal για θέμα σημαντικότατο email σε δευτερεύουσα διεύθυνση email κι όχι στην κύρια, για πρώτη φορά νομίζω.

ubi
08-03-15, 00:59
Τι εγινε ρε παιδια; Κόπηκαν οι ειδοποιήσεις απο ebay/paypal με αποστολη ενημερωτικου email, μετα απο τις αγορες;
Σημερα πραγματοποιησα δυο μικροαγορες μεσω ebay, και για πρωτη φορα στα τέσσερα χρονια που χρησιμοποιω ebay, εδω και ωρες απο τις παραγγελιες μου, δεν εχω λαβει κανενα ενημερωτικο email ουτε απο ebay, ουτε απο paypal!
Δεν ξανάγινε!

Κανονικά έρχονται σε μένα..

cool11
08-03-15, 14:53
Μου τυχαίνει αραιά και πού να καθυστερούν ώρες πολλές τα ενημερωτικά. Πρόσφατα ήρθε και από paypal για θέμα σημαντικότατο email σε δευτερεύουσα διεύθυνση email κι όχι στην κύρια, για πρώτη φορά νομίζω.

Τελικα ελαβα τις ειδοποιησεις με 5 ωρες καθυστερηση, αλλα ειναι η πρωτη φορα που μου συμβαινει αυτο.

jap
08-03-15, 18:11
Δεν κάνεις αρκετές συναλλαγές, γι' αυτό :p Αν πέσεις σε ώρα που το σύστημα έχει φόρτο, έχει φόρτο για όλους.

alexgk
12-03-15, 14:33
να συμπληρωσω οτι η αγορα ηταν της ταξης των 300 ευρω.

μια αλλη φορα, εχε κανει λαθος ο πωλητης , και σε αγορα των 250 ευρω , αντι να το στειλουνε ελλαδα το στειλαν γερμανια , ( ο ιδιος πωλητης ) . αναγνωρισε το λαθος του και το ξαναεστειλε .
τελικα ηρθε δυο φορες το προιον ( σε διαφορετικους χρονους )
μια με δασμους και μια με οχι ! ( το ιδιο προιον απο τον ιδιο πωλητη ! )
Στο τελωνείο γίνεται χαμός από εισερχόμενα (εισαγόμενα) δέματα. Αν το δέμα είναι με απλό ταχυδρομείο ο υπάλληλος - τελωνειακός ανοίγει όποιο δέμα θέλει είτε γράφει είτε δε γράφει δώρο. Χτυπάει στον υπολογιστή την τιμή και βλέπει αυτή που αναγράφεται στο τιμολόγιο - απόδειξη αγοράς. Αν η τιμή στον υπολογιστή είναι μεγαλύτερη πέφτει φόρος. Στη δική σου περίπτωση και σε παρόμοια δική μου το δικό μου πέρασε αφορολόγητο, του φίλου μου ολόιδιο προιόν έφαγε φόρο. Αν αγοράσεις μέσω courier η courier πηγαίνει το προιόν στο τελωνείο και το δηλώνει. Τα 45 ευρώ αφορολόγητα είναι με τα μεταφορικά. Αν μπεις στο Amazon.com θα δεις πως για αγορές κάτω από 45 ευρώ δε σου υπολογίζει φόρο. Για αγορές πάνω από 45 ευρώ αναλαμβάνει να στο περάσει τελωνείο και σου βγάζει την τιμή με φόρο. Πολλοί τη γλυτώνουμε γιατί είναι πολλά τα εισαγόμενα δέματα και λίγοι οι τελωνειακοί. :lol:

cool11
12-03-15, 14:37
Μονο εγω δεν ειχα ποτε προβλημα με τελωνειο απο ebay-amazon παραγγελιες;

georsiak
15-03-15, 21:10
Μονο εγω δεν ειχα ποτε προβλημα με τελωνειο απο ebay-amazon παραγγελιες;

Δεν κάνεις πολλές αγορές, γι' αυτό.

Έχει αναφερθεί πολλάκις ότι πρέπει να συνυπάρχουν κάποιοι παράγοντες για να ανοιχτεί το δέμα. Αυτοί είναι:
1)Τρόπος αποστολής (απλό ταχυδρομείο, κούριερ)
2)Όγκος, Βάρος
3)Αξία του προϊόντος, ποσότητα καθώς και κατηγορία (gift, documents, commercial sample, other)
4)Περιγραφή (για παράδειγμα Electronics products)

cool11
20-03-15, 09:38
Αν και πλεον μετρω αρκετα χρονια ως ebay user, σημερα αντικρισα για πρωτη φορα αυτο εδω στο summary
152627

Τι σημαινει αυτο πρακτικα;
Εγω καταλαβαινω οτι 'εδιωξαν' τον seller. Ομως, οχι οτι ειχα και πολλες μικροαγορες στην λιστα του summary (αλλα γενικα εχω πολλα στο μυαλο μου και δεν θυμαμαι καλα),
αλλα δεν θυμαμαι να μου λειπει καποιο προιον απο τη λιστα. Αν οντως δεν μου λειπει κατι ομως, τι ειναι αυτο τοτε; Αν λειπει, και παλι τι σημαινει; Μηπως ειναι καποια αγορα που εκανα πριν καποιο καιρο; Αλλα και παλι τι νοημα θα ειχε τελικα αυτη η ενημερωση;

badweed
20-03-15, 15:16
@cool11 εμενα μου εχει τυχει αναλογο μηνυμα σε αγορες . σημαινει οτι επικοινωνησε με το paypal για επιστροφη χρηματων .

cool11
20-03-15, 15:31
@cool11 εμενα μου εχει τυχει αναλογο μηνυμα σε αγορες . σημαινει οτι επικοινωνησε με το paypal για επιστροφη χρηματων .

Τελικα εντοπισα για ποιο αντικειμενο ηταν.
Λεω να επικοινωνησω πρωτα με ebay. Τι λετε;

badweed
20-03-15, 15:38
Τελικα εντοπισα για ποιο αντικειμενο ηταν.
Λεω να επικοινωνησω πρωτα με ebay. Τι λετε;

σε τετοιες περιπτωσεις , με τον πωλητη δεν μπορεις να επικοινωνησεις αφου εχει κλειστει ο λογαριασμος του , εγω παω κατευθειαν στην αποζημιωση , απο την στιγμη που δεν εχει ερθει το αντικειμενο .

cool11
20-03-15, 15:46
σε τετοιες περιπτωσεις , με τον πωλητη δεν μπορεις να επικοινωνησεις αφου εχει κλειστει ο λογαριασμος του , εγω παω κατευθειαν στην αποζημιωση , απο την στιγμη που δεν εχει ερθει το αντικειμενο .

Ψαχνω να επικοινωνησω αμεσα με το ebay, αλλα παει να αντιστοιχησει το αντικειμενο, δεν το βρισκει και δεν με αφηνει!
Μαζι με τον seller, εξαφανιζονται και οτι αντικειμενα εχει πουλησει;
Μου δινετε ενα λινκ (στο .com) για να επικοινωνησω αμεσα με ebay για refund ή οτι αλλο πρεπει να γινει;

Μλκ παντως, εγω ως αγοραστης δεν φταιω σε κατι, το ebay απο τη στιγμη που ο seller εχει κατι μεμπτο και εγινε καπνος, απο μονοι τους επρεπε να ενεργουν, οχι εγω να ψαχνομαι τι να κανω.

badweed
20-03-15, 19:43
Ψαχνω να επικοινωνησω αμεσα με το ebay, αλλα παει να αντιστοιχησει το αντικειμενο, δεν το βρισκει και δεν με αφηνει!
Μαζι με τον seller, εξαφανιζονται και οτι αντικειμενα εχει πουλησει;
Μου δινετε ενα λινκ (στο .com) για να επικοινωνησω αμεσα με ebay για refund ή οτι αλλο πρεπει να γινει;

Μλκ παντως, εγω ως αγοραστης δεν φταιω σε κατι, το ebay απο τη στιγμη που ο seller εχει κατι μεμπτο και εγινε καπνος, απο μονοι τους επρεπε να ενεργουν, οχι εγω να ψαχνομαι τι να κανω.

μπορεις να πας στο paypal και να περιγραψεις το γεγονος .
καπως ετσι το ειχα κανει τελευταια φορα αν θυμαμαι καλα .

stefp
21-03-15, 01:31
Ψαχνω να επικοινωνησω αμεσα με το ebay, αλλα παει να αντιστοιχησει το αντικειμενο, δεν το βρισκει και δεν με αφηνει!
Μαζι με τον seller, εξαφανιζονται και οτι αντικειμενα εχει πουλησει;
Μου δινετε ενα λινκ (στο .com) για να επικοινωνησω αμεσα με ebay για refund ή οτι αλλο πρεπει να γινει;

Μλκ παντως, εγω ως αγοραστης δεν φταιω σε κατι, το ebay απο τη στιγμη που ο seller εχει κατι μεμπτο και εγινε καπνος, απο μονοι τους επρεπε να ενεργουν, οχι εγω να ψαχνομαι τι να κανω.
Είχα πετύχει τέτοια περίπτωση πέρυσι, τη στήνουν έτσι την κομπίνα που δε μπορείς να καταλήξεις με το ebay πουθενά, κατέληξα να κάνω καταγγελία και στο paypal αλλά και απευθείας στην τράπεζα που είχε χρεωθεί η συναλλαγή (με φόρμα "Αμφισβήτησης συναλλαγής") και μέσα σε ελάχιστες μέρες μου τα'χαν γυρίσει πίσω τα λεφτά..

cool11
21-03-15, 01:58
Είχα πετύχει τέτοια περίπτωση πέρυσι, τη στήνουν έτσι την κομπίνα που δε μπορείς να καταλήξεις με το ebay πουθενά, κατέληξα να κάνω καταγγελία και στο paypal αλλά και απευθείας στην τράπεζα που είχε χρεωθεί η συναλλαγή (με φόρμα "Αμφισβήτησης συναλλαγής") και μέσα σε ελάχιστες μέρες μου τα'χαν γυρίσει πίσω τα λεφτά..

Δεν εχω αρκετη εμπειρια με paypal, οτι συναλλαγη κανω ειναι μες το ebay, που φυσικα χρησιμοποιει paypal.
Εχω ανοιξει ενα case προς το παρον, αλλα πρεπει να περιμενω και καλα ως 26/3 μηπως και απαντησει ο πωλητης-φαντασμα, και μετα να κανω escalate στο ebay.
Υπαρχει συντομοτερος δρομος;

badweed
21-03-15, 02:07
αν γραψεις στο paypal οτι απενεργοποιηθηκε ο λογαριασμος του πωλητη οπου εκρεμει συναλλαγη , θα σου ρωτησουν μεν αν προσπαθησες να επικοινωνησεις μαζι του και να περιμενεις την ημερομηνια παραλαβης , και θα στειλεις και ενα μηνυμα μεσω paypal στον πωλητη , θα προσπαθησουν και αυτοι να επικοινωνησουν και το πιο πιθανο να αποζημιωθεις .
5 μερες δεν ειναι τιποτα , αλλα ξεκινα εσυ την διαδικασια για να εχεις τελειωσει μεχρι τοτε .

cool11
21-03-15, 15:35
Καλα ρε παιδια, τι συμβαινει; Στο case που ανοιξα χτες και επικοινωνησα (αναγκαστικα-δεν μπορουσα να το παρακαμψω ως βημα) με τον seller, σημερα μου εστειλε απαντηση!
152690
Στην αρχη νομισα οτι θα ειναι τιποτε αυτοματοποιημενο, αλλα τελικα η εικονα του seller ειναι αυτη
152688

Μου εξηγει καποιος τι συμβαινει;
Ήταν κοντα μια δεκαετια 'επισημος' seller στο ebay, και πλεον δεν ειναι 'registered'? Μηπως δεν ειναι μεν 'απατεωνας', αλλα δεν εχει εκπληρωσει καποιες προϋποθεσεις ως seller στο ebay, και μετα εγω βλεπω αυτο εδω?
152689

Δεν καταλαβαινω τι γινεται.
Αν δεν εβρισκα καθολου σελιδα στο ebay, θα λεγα 'εγινε λαγος'. Ομως υπαρχει. Αλλα δεν ειναι 'registered'.

Και στην αρχη νομισα οτι μου απαντησε 'ρομποτ', αλλα τελικα ισως να μην ειναι ετσι. Μεσα λεει (οκ, και ρομποτ θα μπορουσε να τραβηξει αυτοματοποιημενα τα στοιχεια), οτι εσταλη τοτε, θα περιμενεις περιπου τοσο, και ολα τα σχετικα γνωστα.
Αυτο στην απαντηση, μιλα κανονικα οτι το στειλε, κλπ κλπ κλπ.

Τι συμβαινει;

stefp
21-03-15, 20:32
Κάνε υπομονή μερικές ημέρες και θα δεις τι γίνεται , μην αγχώνεσαι τόσο με το πότε να κάνεις claim κτλ. Το paypal μόλις προχτές έβγαλε ότι πλέον έχει 180 ημέρες διορία από την ημερομηνία αγοράς να δικεκδικήσεις τα χρήματα! Εγώ έτυχε για ένα αλλο να μιλήσω με την τράπεζα χθες και μου είπαν ότι από αυτούς ισχύουν 3 μήνες+ (σε Alphabank, υποθέτω ανάλογα κινούνται και οι άλλες?).. Οπότε αν θεωρείς ότι μπορεί και να ισχύει οκ, τότε κάθισε και περίμενε λίγο ακόμη.
Η τελευταία εικόνα που δείχνει δε λέει τίποτε ουσιαστικά, είναι ακριβώς ότι το ebay τους έκοψε, που από μόνο του είναι ύποπτο και ουσιαστικά είναι αρκετά καλός λόγος για να σου γυρίσουν τα χρήματα. Μόνο και μόνο με αυτό είναι σχεδόν αδύνατο να μη στα ξαναδώσουν κι έχεις κάτι μήνες ακόμη καιρό! Από εκεί και πέρα σου λέει στο έστειλαν 11/3, σου λεν περίμενε ως μέσα Απριλίου ας πουμε, πιθανότατα πάλι απάτη είναι (απλά για να ξεχαστείς/περάσουν διορίες) αν είναι να αγχώνεσαι κιόλας κάνε το claim τώρα και τελείωνε. Εγώ μάλλον θα περίμενα κι άλλο, προσωπικά, αν θυμάμαι καλά γράφεις και για μικροποσό οπότε δε θα ίδρωνα και μην τα χάσω (αν και πάλι θα έκανα claim έστω και για 1€ στο τέλος, για να μην τους περνάει η κομπίνα..)

cool11
24-03-15, 08:52
Α ρε ebay και παλι ebay!
Μου βγαλαν αυτοματα refund απο μονοι τους, ουτε καν escalate δεν προλαβα να κανω!
Εγω ομως γιατι πρεπει να βλεπω αυτη την 'ανολοκληρωτη' συναλλαγη, ως 'unpaid'?
152782

moriarti
23-04-15, 10:01
Έκανα παραγγελία δύο μικροαντικείμενα από έναν πωλητή στην Ινδία και μου ήρθε ενημέρωση ότι έγιναν shipped και αν και περίμενα να τα βάλει σε ένα πακέτο, μου έδωσε και ένα tracking number για κάθε αντικείμενο άρα μάλλον τα έστειλε ξεχωριστά. Ήταν free shipping ούτως ή άλλως. Στο εμαιλ που μου ήρθε όμως παρατήρησα ότι εκτός από τα 2 tr. numbers, δεξιά κάτω από το λογότυπο του ebay λέει Track package και αππό κάτω έχει έναν αριθμό ο οποίος είναι λινκ και αν πατήσω επάνω με οδηγεί στο σάιτ της Fedex. Στα εμαιλ από άλλες παραγγελίες δεν έχει τέτοια ένδειξη παρά μόνο το λογότυπο του ebay. Τι είναι αυτό το track package με τον αριθμό και τι σχέση έχει με fedex η αποστολή, αφού έχω ήδη 2 αριθμούς για τράκινγκ με india post? Επισυνάπτω και screenshot:
http://s18.postimg.org/gzc8umbpl/2015_04_23_09_47_10_Screenshot.png

jap
23-04-15, 11:01
Διαφήμιση άσχετη είναι, ίσως και κάποιο malware που σε οδηγεί σε πλαστό site. ΜΗΝ το πατήσεις και ψάξε τον υπολογιστή σου, ξεκινώντας από τα extensions του browser.

moriarti
23-04-15, 12:12
Ήδη το πάτησα και ελπίζω να μην την πάτησα. Δεν βλέπω να οδηγεί πάντως σε πλαστό σάιτ, στο επίσημο της fedex με στέλνει. Το λινκ είναι το παρακάτω (δεν το ξαναπάτησα, απλώς έκανα copy link location) και δεν κάνει redirect κάπου αλλού:
http://www.fedex.com/Tracking?action=track&tracknumbers=111430624420

Τσέκαρα και τα Extensions μου, δεν βλέπω τίποτα πέρα από αυτά που έχω βάλει εν γνώση μου και γενικά προσέχω πολύ τι εγκαθιστώ. Θα τσεκάρω τη συμπεριφορά του υπολογιστή τις επόμενες ημέρες μήπως και παρατηρήσω κάτι έξω από τα συνηθισμένα.

EDIT: Γκουγκλάροντας βρήκα αυτό:
http://lifehacker.com/239185/gmail-provides-direct-links-for-tracking-packages
αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι κατάλαβα τι ακριβώς εννοεί.

jap
23-04-15, 14:26
ΟΚ, από τη στιγμή που όντως βγαίνει το κανονικό site της fedex δεν υπάρχει κίνδυνος. Οπότε μάλλον κάτι της google τρέχει στον browser σου και το εμφανίζει.

john_who
24-04-15, 19:52
Συμφορουμίτες παρακαλώ τα φώτα σας. Παρήγγειλα κάτι 13 Μαρτίου μου το έστειλαν στις 24 του ίδιου μήνα και μέχρι χθες δεν είχε φανεί πουθενά.

2015-03-29 03:06 Arrived at PostNL – item is put on hold
2015-03-25 08:49 The item is ready for shipment
2015-03-24 04:06 The item is pre-advised

Έτσι έκανα dispute στο paypal

Τώρα το αντικείμενο εμφανίστηκε στην Ολλανδία (είναι NL Post)

2015-04-23 22:33 NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT
2015-04-24 06:26 The item is on transport to the country of destination
2015-04-23 22:33 The item is at the PostNL sorting center

1. Από την εμπειρία σας πόσο λέτε να κάνει ακόμη;
2. Αν κλείσω το dispute στο paypal και μια συσκευή έχει πρόβλημα μπορώ να ανοίξω νέο;

8anos
24-04-15, 20:44
Συμφορουμίτες παρακαλώ τα φώτα σας. Παρήγγειλα κάτι 13 Μαρτίου μου το έστειλαν στις 24 του ίδιου μήνα και μέχρι χθες δεν είχε φανεί πουθενά.

2015-03-29 03:06 Arrived at PostNL – item is put on hold
2015-03-25 08:49 The item is ready for shipment
2015-03-24 04:06 The item is pre-advised

Έτσι έκανα dispute στο paypal

Τώρα το αντικείμενο εμφανίστηκε στην Ολλανδία (είναι NL Post)

2015-04-23 22:33 NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT
2015-04-24 06:26 The item is on transport to the country of destination
2015-04-23 22:33 The item is at the PostNL sorting center

1. Από την εμπειρία σας πόσο λέτε να κάνει ακόμη;
2. Αν κλείσω το dispute στο paypal και μια συσκευή έχει πρόβλημα μπορώ να ανοίξω νέο;

μην το κλείσεις περίμενε να φτάσει και να ειναι οκ

stefp
24-04-15, 22:32
2. Αν κλείσω το dispute στο paypal και μια συσκευή έχει πρόβλημα μπορώ να ανοίξω νέο;
Όπως ειπε κι ο Θάνος, μην το κλείσεις. Από τη στιγμή που για ένα προϊόν ανοίξει dispute και μετά κλείσει, δε μπορείς να ξανανοίξεις άλλο (για το ίδιο προϊόν πάντα)

RASTAVIPER
24-04-15, 23:14
Συμφορουμίτες παρακαλώ τα φώτα σας. Παρήγγειλα κάτι 13 Μαρτίου μου το έστειλαν στις 24 του ίδιου μήνα και μέχρι χθες δεν είχε φανεί πουθενά.

2015-03-29 03:06 Arrived at PostNL – item is put on hold
2015-03-25 08:49 The item is ready for shipment
2015-03-24 04:06 The item is pre-advised

Έτσι έκανα dispute στο paypal

Τώρα το αντικείμενο εμφανίστηκε στην Ολλανδία (είναι NL Post)

2015-04-23 22:33 NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT
2015-04-24 06:26 The item is on transport to the country of destination
2015-04-23 22:33 The item is at the PostNL sorting center

1. Από την εμπειρία σας πόσο λέτε να κάνει ακόμη;
2. Αν κλείσω το dispute στο paypal και μια συσκευή έχει πρόβλημα μπορώ να ανοίξω νέο;

Πρώτη φορά ακούω πακέτο μέσω NL να τρώει ένα μήνα στην Ολλανδία.

john_who
25-04-15, 00:32
Πρώτη φορά ακούω πακέτο μέσω NL να τρώει ένα μήνα στην Ολλανδία.

Δυστυχώς και είναι εξυπηρέτηση στη δασκάλα των Αγγλικών του γιου μου. Ευτυχώς της τα είχα εξηγήσει τα πράγματα. Έχει και χειρότερα βέβαια. RS244380475NL

RASTAVIPER
25-04-15, 10:19
Δυστυχώς και είναι εξυπηρέτηση στη δασκάλα των Αγγλικών του γιου μου. Ευτυχώς της τα είχα εξηγήσει τα πράγματα. Έχει και χειρότερα βέβαια. RS244380475NL

Τι να πω.
2-3 πακέτα που έχω παραγγείλει από Vickmall φτασανε σε 14-20 μέρες.

cool11
27-04-15, 12:54
Προσπαθω να καταλαβω τι γινεται.
Μικροαντικειμενο αμελητεας αξιας, δεν ηρθε οπως επρεπε.
Επειδη ηταν αμελητεας αξιας, και για να δω πως 'χειριζεται' τα θεματα το ebay, δεν ανοιξα case. Ναι, δεν ανοιξα case για αντικειμενο του 1,5€!
Ο seller προσφερθηκε να το ξαναστειλει. Το δεχτηκα. Πηρα το ρισκο για το 1,5€...
Δεν το εχω λαβει ακομη, αλλα πιστευω θα το λαβω. Εξαλλου και την πρωτη φορα που μου εστειλε το χαλασμενο, αργησε πολυ.

Δεν εδωσα feedback. Ουτε θετικο, ουτε αρνητικο. Τιποτα.
Ειπα-μονος μου-θα του δωσω οταν ερθει το replacement.
Ομως, πλεον εχει εξαφανιστει!
Καλα που δεν το δειχνει στο summary, δεν το εντοπιζω πλεον ουτε στο purchase history εντος του 2015!!!!
Πως εξαφανιστηκε; Που πηγε; Τι συμβαινει;
Αν δεν δωσω καπου αξιολογηση, και δεν το κανω εγω hide, και παρελθει το 60μερο, 'εξαφανιζεται' απο προσωπου γης...ebay?
Απλα ηθελα να δωσω θετικη αξιολογηση οταν ερθει το δευτερο πακετο, αλλα αν εχει εξαφανιστει δεν θα εχω αυτη τη δυνατοτητα.
Που ειναι;

Hengeo
27-04-15, 19:14
Λοιπόν, σα να μου φαίνεται ότι θα τον κλείσω το λογαριασμό μου στο ebay γιατί και όταν πουλάς σου βάζουν τρελά fees και όταν αγοράζεις κυκλοφορεί ο κάθε απατεώνας ανενόχλητος και μπορεί να σου φάει λεφτά. Ακούστε ιστορικό:

Τέλη Φεβρουαρίου παραγγέλνω δύο μητρικές από έναν τύπο στην Κίνα
Ήρθαν μετά από τρεις εβδομάδες, ως εδώ όλα καλά. Φάνηκαν να δουλεύουν οπότε έστειλα θετικό feedback
Εξ'αρχής η μία βέβαια είχε θέματα με το βίντεο αλλά αρχικά νόμιζα ότι οφείλεται αλλού, μετά από δοκιμές κατέληξα ότι μάλλον μου πούλησε ελαττωματική μητρική. Στο καπάκι εμφανίζει πρόβλημα στο βίντεο και η άλλη. Λέω ας μην είμαι πλεονέκτης, ας κάνω θέμα τουλάχιστον για τη μία.
Επικοινωνώ μαζί του, ευγενέστατος αυτός, μου δίνει τη διεύθυνσή του, μου λέει θα σου στείλω αμέσως άλλη για αντικατάσταση
10 Μαρτίου του στέλνω πίσω την ελαττωματική, έχω και την απόδειξη του ταχυδρομίου, χρεώθηκα και τα τέλη αποστολής
Από τότε δεν έλαβα τίποτα. Επικοινώνησα 1-2 φορές μαζί του όπου απάνταγε ευγενέστατα μεν αλλά με δικαιολογίες δε, του στυλ θα το ελέγξω αμέσως, δεν καταλαβαίνω τι έγινε κ.λ.π.
Αρχές της προηγούμενης εβδομάδας πια του γράφω πιο αγριεμένα και του λέω ότι απαιτώ εντός 2-3 ημερών να έχω την άλλη μητρική αντικατάστασης ή τα λεφτά μου πίσω. Άρχισε να λέει πάλι δεν ξέρω τι έγινε και κάτι τρελά του στυλ να σου στείλω και άλλη με γρήγορη αποστολή, του λέω όχι προτιμώ τα λεφτά μου πίσω, μου λέει εντάξει θα επικοινωνήσω με το τμήμα εξυπηρέτησης και εντός 2-3 ημερών θα τα έχεις.
5 μέρες μετά τίποτα και σήμερα το μεσημέρι του στέλνω πλέον και του λέω με κοροϊδεύεις, θέλω άμεσα τα λεφτά μου πίσω ή θα σε αναφέρω στο ebay και θα βάλω το δικηγόρο μου να σου κάνει μήνυση. Καμία απάντηση ακόμα.

Το ebay βέβαια λέει ότι έχουν περάσει οι 30 μέρες κ.λ.π. Και ερωτώ, δεν οφείλουν να προστατέψουν κάπως τους πελάτες τους αντί να καλύπτονται πίσω από χρονικές προθεσμίες; Θα τους στείλω e-mail και σκέφτομαι σοβαρά να βάλω δικηγόρο, μιλάμε για σχεδόν 100 ευρώ έχασα με την παραπάνω ιστορία, κάποιος τρόπος θα υπάρχει να κινηθώ ένδικα και προς των πωλητή αυτόν και προς το ebay.

akilleas
27-04-15, 19:31
Τι να πω.
2-3 πακέτα που έχω παραγγείλει από Vickmall φτασανε σε 14-20 μέρες.

Δυστυχώς περιμένω 2 κινητά από Vickmall από 26+30 Μαρτίου. Και τα 2 ακόμη και σήμερα σε tracking sites δείχνουν 'dispatched to overseas (country Greece)'


Βέβαια, οφείλω να ομολογήσω ότι σε 16 ημέρες παρέλαβα άλλο κινητό και μάλιστα το έφερε ο ταχυδρόμος σπίτι 29 Δεκεμβρίου.
Αναμένοντας λοιπόν να πάνε όλα καλά....

john_who
27-04-15, 23:32
Τα Χριστούγεννα τα ΕΛ ΤΑ είχαν αδειάσει τις αποθήκες στο Ελ Βε για να φύγουν με άδειες. Το Πάσχα έφυγαν με άδειες παρατώντας τα πράγματα στις αποθήκες. Έτσι είχαμε 16 μέρες το Δεκέμβρη και Σαράντα σήμερα.

cool11
28-04-15, 10:59
Προσπαθω να καταλαβω τι γινεται.
Μικροαντικειμενο αμελητεας αξιας, δεν ηρθε οπως επρεπε.
Επειδη ηταν αμελητεας αξιας, και για να δω πως 'χειριζεται' τα θεματα το ebay, δεν ανοιξα case. Ναι, δεν ανοιξα case για αντικειμενο του 1,5€!
Ο seller προσφερθηκε να το ξαναστειλει. Το δεχτηκα. Πηρα το ρισκο για το 1,5€...
Δεν το εχω λαβει ακομη, αλλα πιστευω θα το λαβω. Εξαλλου και την πρωτη φορα που μου εστειλε το χαλασμενο, αργησε πολυ.

Δεν εδωσα feedback. Ουτε θετικο, ουτε αρνητικο. Τιποτα.
Ειπα-μονος μου-θα του δωσω οταν ερθει το replacement.
Ομως, πλεον εχει εξαφανιστει!
Καλα που δεν το δειχνει στο summary, δεν το εντοπιζω πλεον ουτε στο purchase history εντος του 2015!!!!
Πως εξαφανιστηκε; Που πηγε; Τι συμβαινει;
Αν δεν δωσω καπου αξιολογηση, και δεν το κανω εγω hide, και παρελθει το 60μερο, 'εξαφανιζεται' απο προσωπου γης...ebay?
Απλα ηθελα να δωσω θετικη αξιολογηση οταν ερθει το δευτερο πακετο, αλλα αν εχει εξαφανιστει δεν θα εχω αυτη τη δυνατοτητα.
Που ειναι;


Εχει κανεις ιδεα, τι συμβαινει σε αυτες τις περιπτωσεις;
Ή ανοιγεις case, ή εξαφανιζολ;
Αν ειναι ετσι, στα @@@@ μας και το feedback, νομιζα το ebay το περιμενει απο εμας, αλλα μαλλον @@@@κε και να μην το κανουμε!

badweed
28-04-15, 11:04
Εχει κανεις ιδεα, τι συμβαινει σε αυτες τις περιπτωσεις;
Ή ανοιγεις case, ή εξαφανιζολ;
Αν ειναι ετσι, στα @@@@ μας και το feedback, νομιζα το ebay το περιμενει απο εμας, αλλα μαλλον @@@@κε και να μην το κανουμε!

απο το paypal δεν μπορεις να ανοιξεις "case" ?
εκει εχει καταστατικο με τις συναλλαγες που εχεις κανει .

cool11
28-04-15, 11:08
απο το paypal δεν μπορεις να ανοιξεις "case" ?
εκει εχει καταστατικο με τις συναλλαγες που εχεις κανει .

Δεν θελω να αποζημιωθω. Αν ηταν θα ειχα ανοιξει case στο ebay.
Ηθελα να μπορω να δωσω feedback. Αλλα το item εγινε λουης, δεν φαινεται πουθενα, ουτε στο purchase history.

badweed
28-04-15, 11:31
να μην φαινεται καθολου καποια προηγουμενη προσφατη (6μηνου) συναλλαγη δεν μου εχει τυχει .

αν εχει σβηστει ο λογαριασμος του πωλητη στο ebay ειναι ασκοπη η αξιολογηση
εγω θα σου ελεγα να παρεις πισω το εναμισι ευρω , οχι για τιποτα αλλο , αλλα δεν ειναι τιμιο να το κρατησει .

moriarti
28-04-15, 13:09
Τυχαίνει συχνά στο ebay να μην δίνει ο πωλητής tracking number? Πρόσφατα ξεκίνησα να ασχολούμαι και παρήγγειλα 6 μικροαντικείμενα αξίας 5-30 ευρώ από διαφορετικούς πωλητές, όλα με free shipping. Στα 2 μου δόθηκε tracking, στα υπόλοιπα 4 όχι. Είναι σύνηθες φαινόμενο?

meletis
28-04-15, 13:33
Τυχαίνει συχνά στο ebay να μην δίνει ο πωλητής tracking number? Πρόσφατα ξεκίνησα να ασχολούμαι και παρήγγειλα 6 μικροαντικείμενα αξίας 5-30 ευρώ από διαφορετικούς πωλητές, όλα με free shipping. Στα 2 μου δόθηκε tracking, στα υπόλοιπα 4 όχι. Είναι σύνηθες φαινόμενο?
Συνήθως εαν είναι απο Κίνα δεν στέλνουν tracking number.Βέβαια ρόλο παίζει και το ταχυδρομείο με το οποίο στα στέλνει. Εαν δεν σου έρθει στις προβλεπόμενες ημέρες που λέει (+- 2 μέρες) να ανοίγεις case στο paypal.Σήμερα παρέλαβα απο Κίνα απο τις 15/2. Το έφερε ο ταχυδρόμος στην πόρτα.Εχω ανοίξει case και για 2 ευρώ:p

moriarti
28-04-15, 13:45
Οκ, άρα να μην ανησυχώ. Ευχαριστώ!

ΥΓ: Πάντως είναι λίγο ξενέρωμα να περιμένεις κάτι από την άλλη άκρη του κόσμου και να μην έχεις ένα τράκινγκ να βλέπεις που βρίσκεται. Χάνεται η μαγεία της αναμονής χαχα!

meletis
28-04-15, 13:47
Οκ, άρα να μην ανησυχώ. Ευχαριστώ!

ΥΓ: Πάντως είναι λίγο ξενέρωμα να περιμένεις κάτι από την άλλη άκρη του κόσμου και να μην έχεις ένα τράκινγκ να βλέπεις που βρίσκεται. Χάνεται η μαγεία της αναμονής χαχα!
Mήν νομίζεις οτι και το tracking number το ενημερώνουν συχνά. Εμένα ενα μήνα είχε κολλήσει στο Hong Kong.

moriarti
28-04-15, 14:07
Συμφωνώ αλλά είναι καλύτερο από το άγνωστο. Τουλάχιστον ξέρεις που ήταν πριν ένα μήνα. Χωρίς TN δεν ξέρεις αν καν έχει ξεκινήσει!

RASTAVIPER
28-04-15, 18:37
Τυχαίνει συχνά στο ebay να μην δίνει ο πωλητής tracking number? Πρόσφατα ξεκίνησα να ασχολούμαι και παρήγγειλα 6 μικροαντικείμενα αξίας 5-30 ευρώ από διαφορετικούς πωλητές, όλα με free shipping. Στα 2 μου δόθηκε tracking, στα υπόλοιπα 4 όχι. Είναι σύνηθες φαινόμενο?

Εγώ πάλι απορω που θεωρούσες αυτονόητο των ύπαρξη TRACKING για μικροαντικείμενα, την στιγμή που μιλάμε για μια υπηρεσία αποστολής που κοστίζει.

moriarti
29-04-15, 10:26
Δεν το θεώρησα ακριβώς αυτονόητο. Απλώς μου έκανε εντύπωση για δύο λόγους: 1) και τα μεταφορικά είναι δωρεάν (ακόμα και για αντικέιμενα <1 ευρώ), που επίσης είναι μια υπηρεσία που κοστίζει, 2) χωρίς ΤΝ πως εξασφαλίζονται πωλητές και αγοραστές από απατεωνιές? Πως βγάζει άκρη το paypal ποιος έχει δίκιο? Πχ παίρνω κανονικά το πακέτο και ισχυρίζομαι ότι δεν το παρέλαβα ποτέ. Που φαίνεται ότι όντως το παρέλαβα? Και αντίστροφα, δεν παραλαμβάνω ποτέ ένα πακέτο επειδή δεν εστάλει ποτέ ή επειδή χάθηκε στη διαδρομή. Που φαίνεται αυτό για να επικαλεστώ το δίκιο μου?

meletis
29-04-15, 19:37
Καλησπέρα. Εχω βρεί ενα προιόν που με ενδιαφέρει στο http://www.amazon.co.uk/. Δεν έχω λογαριασμό , και για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα ήθελα να ρωτήσω ακολουθούμε την ίδια διαδικασία με το ebay , δηλαδή πληρωμή μέσω paypal? Επίσης η χρέωση των μεταφορικών πως διαμορφώνεται εαν δεν γράφει κάτι. Ευχαριστώ

japetus
29-04-15, 20:01
Πως βγάζει άκρη το paypal ποιος έχει δίκιο? Πχ παίρνω κανονικά το πακέτο και ισχυρίζομαι ότι δεν το παρέλαβα ποτέ. Που φαίνεται ότι όντως το παρέλαβα? Και αντίστροφα, δεν παραλαμβάνω ποτέ ένα πακέτο επειδή δεν εστάλει ποτέ ή επειδή χάθηκε στη διαδρομή. Που φαίνεται αυτό για να επικαλεστώ το δίκιο μου?

Δε βγαίνει άκρη και την πληρώνει ΠΑΝΤΑ ο πωλητής που υποχρεώνεται να αποζημιώσει... Επειδή πολλοί έχουν κάνει τέτοιες ιστορίες, να παραλαμβάνουν και να ισχυρίζονται ότι δεν το έλαβαν, πολλοί πωλητές δεν στέλνουν σε 'ύποπτες' χώρες.. Η Ιταλία ήταν στη λίστα και πρόσφατα βλέπω συχνά και την Ελλάδα. Κάποιοι πωλητές δηλαδή στέλνουν Ευρώπη αλλά εξαιρούν την Ελλάδα... Με το tracking ηρεμήσαν λίγο τα πράγματα βέβαια...

Hengeo
29-04-15, 20:53
Λοιπόν, σα να μου φαίνεται ότι θα τον κλείσω το λογαριασμό μου στο ebay γιατί και όταν πουλάς σου βάζουν τρελά fees και όταν αγοράζεις κυκλοφορεί ο κάθε απατεώνας ανενόχλητος και μπορεί να σου φάει λεφτά. Ακούστε ιστορικό:

Τέλη Φεβρουαρίου παραγγέλνω δύο μητρικές από έναν τύπο στην Κίνα
Ήρθαν μετά από τρεις εβδομάδες, ως εδώ όλα καλά. Φάνηκαν να δουλεύουν οπότε έστειλα θετικό feedback
Εξ'αρχής η μία βέβαια είχε θέματα με το βίντεο αλλά αρχικά νόμιζα ότι οφείλεται αλλού, μετά από δοκιμές κατέληξα ότι μάλλον μου πούλησε ελαττωματική μητρική. Στο καπάκι εμφανίζει πρόβλημα στο βίντεο και η άλλη. Λέω ας μην είμαι πλεονέκτης, ας κάνω θέμα τουλάχιστον για τη μία.
Επικοινωνώ μαζί του, ευγενέστατος αυτός, μου δίνει τη διεύθυνσή του, μου λέει θα σου στείλω αμέσως άλλη για αντικατάσταση
10 Μαρτίου του στέλνω πίσω την ελαττωματική, έχω και την απόδειξη του ταχυδρομίου, χρεώθηκα και τα τέλη αποστολής
Από τότε δεν έλαβα τίποτα. Επικοινώνησα 1-2 φορές μαζί του όπου απάνταγε ευγενέστατα μεν αλλά με δικαιολογίες δε, του στυλ θα το ελέγξω αμέσως, δεν καταλαβαίνω τι έγινε κ.λ.π.
Αρχές της προηγούμενης εβδομάδας πια του γράφω πιο αγριεμένα και του λέω ότι απαιτώ εντός 2-3 ημερών να έχω την άλλη μητρική αντικατάστασης ή τα λεφτά μου πίσω. Άρχισε να λέει πάλι δεν ξέρω τι έγινε και κάτι τρελά του στυλ να σου στείλω και άλλη με γρήγορη αποστολή, του λέω όχι προτιμώ τα λεφτά μου πίσω, μου λέει εντάξει θα επικοινωνήσω με το τμήμα εξυπηρέτησης και εντός 2-3 ημερών θα τα έχεις.
5 μέρες μετά τίποτα και σήμερα το μεσημέρι του στέλνω πλέον και του λέω με κοροϊδεύεις, θέλω άμεσα τα λεφτά μου πίσω ή θα σε αναφέρω στο ebay και θα βάλω το δικηγόρο μου να σου κάνει μήνυση. Καμία απάντηση ακόμα.

Το ebay βέβαια λέει ότι έχουν περάσει οι 30 μέρες κ.λ.π. Και ερωτώ, δεν οφείλουν να προστατέψουν κάπως τους πελάτες τους αντί να καλύπτονται πίσω από χρονικές προθεσμίες; Θα τους στείλω e-mail και σκέφτομαι σοβαρά να βάλω δικηγόρο, μιλάμε για σχεδόν 100 ευρώ έχασα με την παραπάνω ιστορία, κάποιος τρόπος θα υπάρχει να κινηθώ ένδικα και προς των πωλητή αυτόν και προς το ebay.

Καλά κανείς δεν έχει να πει τίποτα για όλα αυτά που έγραψα; Τόσο απαρατήρητα πέρασαν;

kourampies
29-04-15, 21:29
Καλά κανείς δεν έχει να πει τίποτα για όλα αυτά που έγραψα; Τόσο απαρατήρητα πέρασαν;

Από τη στιγμή που δέχτηκες "λύση" που σε βγάζει εκτός των χρονικών ορίων και των γενικότερων όρων της προστασίας, το λάθος είναι δικό σου. Δεν θα καταφέρεις κάτι, με τίποτα.
Καμία δουλειά δεν έχει το ebay να σε καλύψει από τη στιγμή που δεν άνοιξες case και δεν έκανες escalate, και τεράστια και τελείως υπέρ σου είναι η προστασία που σου παρέχει, με όποια χρονικά όρια και να έχει. Πάντως νομίζω ότι η προστασία είναι αρκετούς μήνες πλέον από 45 μέρες που ήταν. Ψάξτο λίγο καλύτερα.

Τώρα για το θέμα της μήνυσης σε κινέζο, ακόμα θα γελάει μάλλον γιαυτό δεν απαντάει :p

jap
29-04-15, 21:46
Καλά κανείς δεν έχει να πει τίποτα για όλα αυτά που έγραψα; Τόσο απαρατήρητα πέρασαν;

Φίλε μου, τι να σου πούμε; Στις ερωτήσεις σου απαντάς μόνος σου. Τη συμπάθειά μας την έχεις, κάτι πρακτικό δεν μπορείς να κάνεις, πέρα από το να μην ξανααγοράσεις motherboard από την Κϊνα, και μάλιστα από τον συγκεκριμένο Κινέζο. Μέσω ebay δεν γίνεται κάτι άλλο, αφού πέρασαν τα χρονικά περιθώρια. Σωστά-λάθος, αυτά είναι, και τόσοι πολλοί εδώ μέσα κάνουμε αγορές αφού τις ψάξουμε και δεν το μετανιώνουμε. Το να διαγραφείς είναι απλά υπερβολικό.

Για να ολοκληρωθεί το ηθικό δίδαγμα, πες μας και πόσα έδωσες και πόσα θα έδινες για να πάρεις κάτι αντίστοιχο από Ελλάδα χωρίς όλα τα ρίσκα.

Hengeo
29-04-15, 22:02
Οκ, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συμπτωματικά λίγο αφού έστειλα το τελευταίο μήνυμα μου ήρθε ειδοποίηση για refund, εννοείται έβαλε λιγότερα από ότι έπρεπε, μαζί με τα μεταφορικά χρεώθηκα περίπου 90 ευρώ, αυτός επέστρεψε ένα 50άρικο. Από Ελλάδα δεν βρίσκεις εύκολα τέτοιες μητρικές και αν βρεις είναι πολύ πάνω από 100 ευρώ..

@ ADSLgr.com All rights reserved.