PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 [81] 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

jap
29-04-15, 22:33
Τουλάχιστον περιορίστηκε λίγο η απώλεια, κάτι είναι κι αυτό. Πάντως, μην κλείσεις το λογαριασμό σου, περίμενε καμιά βδομάδα να ξετσαντιστείς (cool-off) και το ξανασκέφτεσαι. :)

moriarti
30-04-15, 09:11
Δε βγαίνει άκρη και την πληρώνει ΠΑΝΤΑ ο πωλητής που υποχρεώνεται να αποζημιώσει... Επειδή πολλοί έχουν κάνει τέτοιες ιστορίες, να παραλαμβάνουν και να ισχυρίζονται ότι δεν το έλαβαν, πολλοί πωλητές δεν στέλνουν σε 'ύποπτες' χώρες.. Η Ιταλία ήταν στη λίστα και πρόσφατα βλέπω συχνά και την Ελλάδα. Κάποιοι πωλητές δηλαδή στέλνουν Ευρώπη αλλά εξαιρούν την Ελλάδα... Με το tracking ηρεμήσαν λίγο τα πράγματα βέβαια...
Κατάλαβα. Έτσι εξηγείται γιατί σε κάποια αντικείμενα στην αποστολή λέει ότι από Ευρώπη εξαιρούνται 2-3 χώρες και ανάμεσα σε αυτές η Ελλάδα (συνήθως και η Τσεχία απ' ό,τι έχω παρατηρήσει) και αναρωτιόμουν γιατί.

Hengeo
30-04-15, 21:41
Τουλάχιστον περιορίστηκε λίγο η απώλεια, κάτι είναι κι αυτό. Πάντως, μην κλείσεις το λογαριασμό σου, περίμενε καμιά βδομάδα να ξετσαντιστείς (cool-off) και το ξανασκέφτεσαι. :)

Ναι.. Καληνύχτα :)

alexgk
04-05-15, 15:45
Λοιπόν, σα να μου φαίνεται ότι θα τον κλείσω το λογαριασμό μου στο ebay γιατί και όταν πουλάς σου βάζουν τρελά fees και όταν αγοράζεις κυκλοφορεί ο κάθε απατεώνας ανενόχλητος και μπορεί να σου φάει λεφτά. Ακούστε ιστορικό:

Τέλη Φεβρουαρίου παραγγέλνω δύο μητρικές από έναν τύπο στην Κίνα
Ήρθαν μετά από τρεις εβδομάδες, ως εδώ όλα καλά. Φάνηκαν να δουλεύουν οπότε έστειλα θετικό feedback
Εξ'αρχής η μία βέβαια είχε θέματα με το βίντεο αλλά αρχικά νόμιζα ότι οφείλεται αλλού, μετά από δοκιμές κατέληξα ότι μάλλον μου πούλησε ελαττωματική μητρική. Στο καπάκι εμφανίζει πρόβλημα στο βίντεο και η άλλη. Λέω ας μην είμαι πλεονέκτης, ας κάνω θέμα τουλάχιστον για τη μία.
Επικοινωνώ μαζί του, ευγενέστατος αυτός, μου δίνει τη διεύθυνσή του, μου λέει θα σου στείλω αμέσως άλλη για αντικατάσταση
10 Μαρτίου του στέλνω πίσω την ελαττωματική, έχω και την απόδειξη του ταχυδρομίου, χρεώθηκα και τα τέλη αποστολής
Από τότε δεν έλαβα τίποτα. Επικοινώνησα 1-2 φορές μαζί του όπου απάνταγε ευγενέστατα μεν αλλά με δικαιολογίες δε, του στυλ θα το ελέγξω αμέσως, δεν καταλαβαίνω τι έγινε κ.λ.π.
Αρχές της προηγούμενης εβδομάδας πια του γράφω πιο αγριεμένα και του λέω ότι απαιτώ εντός 2-3 ημερών να έχω την άλλη μητρική αντικατάστασης ή τα λεφτά μου πίσω. Άρχισε να λέει πάλι δεν ξέρω τι έγινε και κάτι τρελά του στυλ να σου στείλω και άλλη με γρήγορη αποστολή, του λέω όχι προτιμώ τα λεφτά μου πίσω, μου λέει εντάξει θα επικοινωνήσω με το τμήμα εξυπηρέτησης και εντός 2-3 ημερών θα τα έχεις.
5 μέρες μετά τίποτα και σήμερα το μεσημέρι του στέλνω πλέον και του λέω με κοροϊδεύεις, θέλω άμεσα τα λεφτά μου πίσω ή θα σε αναφέρω στο ebay και θα βάλω το δικηγόρο μου να σου κάνει μήνυση. Καμία απάντηση ακόμα.

Το ebay βέβαια λέει ότι έχουν περάσει οι 30 μέρες κ.λ.π. Και ερωτώ, δεν οφείλουν να προστατέψουν κάπως τους πελάτες τους αντί να καλύπτονται πίσω από χρονικές προθεσμίες; Θα τους στείλω e-mail και σκέφτομαι σοβαρά να βάλω δικηγόρο, μιλάμε για σχεδόν 100 ευρώ έχασα με την παραπάνω ιστορία, κάποιος τρόπος θα υπάρχει να κινηθώ ένδικα και προς των πωλητή αυτόν και προς το ebay.
Τα ηλεκτρονικά τα αποφεύγω από το ebay γιατί δεν ξέρεις αν θα δουλεύουν καλά και γιατί η διαδικασία να το στείλεις πίσω αν δεχθεί, αλλιώς να ανοίξεις case, να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας σε παίρνει 1μιση μήνας με την αγωνία της επιστροφής χρημάτων. Αξίζει; Amazon και ας έχει ακριβά μεταφορικά ή από Ελλάδα. Για άλλα πράγματα καλό είναι το ebay

Hengeo
04-05-15, 17:31
Τα ηλεκτρονικά τα αποφεύγω από το ebay γιατί δεν ξέρεις αν θα δουλεύουν καλά και γιατί η διαδικασία να το στείλεις πίσω αν δεχθεί, αλλιώς να ανοίξεις case, να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας σε παίρνει 1μιση μήνας με την αγωνία της επιστροφής χρημάτων. Αξίζει; Amazon και ας έχει ακριβά μεταφορικά ή από Ελλάδα. Για άλλα πράγματα καλό είναι το ebay

Τείνω να συμφωνήσω μαζί σου πλέον..

RASTAVIPER
04-05-15, 18:56
Παραγγελία AMD cpu από Κίνα με NL post.

Μετα απο 15 μέρες παραδόθηκε σήμερα κανονικά στην Μάλτα που μένω.

Οι Κινέζοι σπέρνουν τελικά και σε pc hardware.

jap
04-05-15, 20:14
Δεν μας γράφεις το μαγαζάκι του Κινέζου; Από ό,τι φαίνεται από την παραπάνω περίπτωση έχει σημασία πού θα πέσεις, ο δικός σου στους θετικούς.

RASTAVIPER
04-05-15, 23:25
Δεν μας γράφεις το μαγαζάκι του Κινέζου; Από ό,τι φαίνεται από την παραπάνω περίπτωση έχει σημασία πού θα πέσεις, ο δικός σου στους θετικούς.

Ο πωλητής είναι αυτός.
www.ebay.co.uk/usr/gigi985?_trksid=p2057872.m2749.l2754

Η cpu δεν μπήκε ακόμα πάνω πάντως για να δω αν είναι οκ.

moriarti
06-05-15, 09:05
Έκανα παραγγελία και πλήρωσα ένα αντικείμενο το οποίο τελικά λόγω κάποιου προβλήματος του πωλητή δεν εστάλει ποτέ και έτσι μου έκανε refund όλο το ποσό και παράγγειλα κάτι άλλο παρόμοιο. Το πρόβλημα είναι ότι τώρα το αρχικό αντικείμενο, λόγω του refund, μου εμφανίζεται στη λίστα των παραγγελιών μου (my ebay) ως unpaid item. Πως μπορώ να το σβήσω να μην εμφανίζεται καθόλου? Βλέπω ότι έχει επιλογή hide item αλλά με αυτό λογικά απλώς θα κρυφτεί από τη λίστα αλλά θα συνεχίσει να υπάρχει (δεν ξέρω τι νόημα κάτι τέτοιο). Να το κάνω έτσι ή υπάρχει και τρόπος να κάνω delete item?

cool11
07-05-15, 14:20
Απο την νεα αλλαγη στους ορους του ebay:
(ξεχωρισα απο ολα, αυτο:)

Fees, holds, returns & cancellations, and eBay Money Back Guarantee: Users now authorize eBay to instruct PayPal to make deductions from their PayPal account(s) for fees, returned items, items not as described, return shipping, cancellations (under our new cancellation policy), and eBay Money Back Guarantee reimbursements. eBay will recommend, rather than request, when PayPal can restrict funds in a seller's PayPal account. We clarified language for holding seller funds, placing charges on a seller invoice and/or charging a payment method on file, and removing funds in a buyer's currency.

Δηλαδη;;; Πρακτικα τι αλλαζει ρε παιδια;

jap
07-05-15, 18:54
Χωρίζουν τα τσανάκια τους, αυτό. Θα συνεργάζονται σε θέματα παγώματος λογαριασμών και μονομερών χρεώσεων αν σε βάλουν στο μάτι, αλλά δεν θα είναι υποχρεωτικό, εγώ αυτό καταλαβαίνω.

slow
07-05-15, 19:15
Μήπως το ebay ετοιμάζει καμία δικιά του υπηρεσία στιλ paypal και ξεκόβει σιγά-σιγά?

djuan1988
07-05-15, 20:53
Μήπως το ebay ετοιμάζει καμία δικιά του υπηρεσία στιλ paypal και ξεκόβει σιγά-σιγά?

Το PayPal ανήκει στο ebay.

tsavman
07-05-15, 21:47
Εντωμεταξύ, το PP δεν το ξεκίνησε ο τύπος που έχει φτιάξει την Tesla τώρα;

jap
07-05-15, 22:30
Είναι γνωστό από καιρό (http://blog.ebay.com/ebay-inc-separate-ebay-paypal-independent-publicly-traded-companies-2015/) ότι σπάνε πλέον σε 2 ξεχωριστές εταιρείες και δεν θα ανήκει το paypal στο ebay, θα ακολουθήσουν η καθεμιά το δρόμο της. Δεν αποκλείεται να δούμε και ανταγωνιστικά προϊόντα, αν και έχουν ο καθένας την 1η θέση στον τομέα του.

RASTAVIPER
07-05-15, 22:51
Ο πωλητής είναι αυτός.
www.ebay.co.uk/usr/gigi985?_trksid=p2057872.m2749.l2754

Η cpu δεν μπήκε ακόμα πάνω πάντως για να δω αν είναι οκ.
Τούμπανο η cpu και με καλό stepping για επιπλέον Ocing!



Το PayPal ανήκει στο ebay.

Έχει στείλει και επίσημη ενημέρωση εδώ και μήνες το Εβαυ ότι χωρίζουνε οι δρόμοι τους.

slow
08-05-15, 01:45
Το PayPal ανήκει στο ebay.

Ααα ευχαριστώ, αυτό δεν το ήξερα...

vgiozo
10-05-15, 19:40
Εμένα μου έκανε κάτι περίεργα το ebay τελευταία.

Αγόρασα ένα προϊόν στις 14 Απρίλη, όταν παρέλαβα στις 6 Μαΐου διαπίστωσα ότι υπήρχε μια μικρή απόκλιση από τις προδιαγραφές...
...έστειλα λοιπόν ένα μήνυμα αρχικά στον πωλητή πληροφορώντας σχετικά κι ότι μπορεί να ανοίξω διένεξη για μερική επιστροφή χρημάτων από τη Δευτέρα (αφού θα ελέγξω την εν γένει καλή λειτουργία κι αν προέκυπτε πρόβλημα θα ζητούσα όλα τα χρήματα πίσω)...

...στη συνέχεια συμπέρανα ότι το σύστημα του Ebay δεν αναγνώριζε ότι η πληρωμή είχε γίνει μέσω Paypal κι έτσι όχι μόνο δεν με κάλυπτε η εγγύηση "Ebay money back guarantee", αλλά δεν μπορούσα καν να ανοίξω οποιαδήποτε διένεξη με τον πωλητή για το αντικείμενο.

Έστειλα στην υποστήριξη μήνυμα περιγράφοντας το πρόβλημα κι αντί να διορθώσουν το πρόβλημα στο σύστημα που μου στερούσε την οποιαδήποτε εγγύηση πλην εκείνης που με ευχέρεια του πωλητή θα παρεχόταν, μού άνοιξαν διένεξη για πλήρη επιστροφή χρημάτων (τουλάχιστον ήταν γρήγοροι...Σάββατο έστειλα μήνυμα, εντός 2 ωρών είχαν απαντήσει).

Εν τω μεταξύ ο πωλητής ανταποκρίθηκε στο αίτημά μου και χωρίς να περιμένει καμία επίσημη ενέργεια μου επέστρεψε το μερικό ποσό που του είχα πει ότι θα ζητούσα...
...οπότε αναγκάστηκα να κλείσω τη διένεξη, καθότι δεν ήθελα να επιστρέψω το προϊόν και φυσικά δεν ήθελα παρεξήγηση με τον πωλητή...

Μέχρι στιγμής το πρόβλημα της μη αναγνώρισης της πληρωμής ως προερχόμενης μέσω Paypal παραμένει κι ανησυχώ αν μετά πράγματι χρειαστώ την εγγύηση των 30 ημερών (σε περίπτωση hardware failure ας πούμε), αν θα μπορώ να ανοίξω διένεξη έχοντας ήδη κλείσει εκείνη που αυτοί άνοιξαν για μένα.

Hengeo
10-05-15, 21:52
Εμένα μου έκανε κάτι περίεργα το ebay τελευταία.

Αγόρασα ένα προϊόν στις 14 Απρίλη, όταν παρέλαβα στις 6 Μαΐου διαπίστωσα ότι υπήρχε μια μικρή απόκλιση από τις προδιαγραφές...
...έστειλα λοιπόν ένα μήνυμα αρχικά στον πωλητή πληροφορώντας σχετικά κι ότι μπορεί να ανοίξω διένεξη για μερική επιστροφή χρημάτων από τη Δευτέρα (αφού θα ελέγξω την εν γένει καλή λειτουργία κι αν προέκυπτε πρόβλημα θα ζητούσα όλα τα χρήματα πίσω)...

...στη συνέχεια συμπέρανα ότι το σύστημα του Ebay δεν αναγνώριζε ότι η πληρωμή είχε γίνει μέσω Paypal κι έτσι όχι μόνο δεν με κάλυπτε η εγγύηση "Ebay money back guarantee", αλλά δεν μπορούσα καν να ανοίξω οποιαδήποτε διένεξη με τον πωλητή για το αντικείμενο.

Έστειλα στην υποστήριξη μήνυμα περιγράφοντας το πρόβλημα κι αντί να διορθώσουν το πρόβλημα στο σύστημα που μου στερούσε την οποιαδήποτε εγγύηση πλην εκείνης που με ευχέρεια του πωλητή θα παρεχόταν, μού άνοιξαν διένεξη για πλήρη επιστροφή χρημάτων (τουλάχιστον ήταν γρήγοροι...Σάββατο έστειλα μήνυμα, εντός 2 ωρών είχαν απαντήσει).

Εν τω μεταξύ ο πωλητής ανταποκρίθηκε στο αίτημά μου και χωρίς να περιμένει καμία επίσημη ενέργεια μου επέστρεψε το μερικό ποσό που του είχα πει ότι θα ζητούσα...
...οπότε αναγκάστηκα να κλείσω τη διένεξη, καθότι δεν ήθελα να επιστρέψω το προϊόν και φυσικά δεν ήθελα παρεξήγηση με τον πωλητή...

Μέχρι στιγμής το πρόβλημα της μη αναγνώρισης της πληρωμής ως προερχόμενης μέσω Paypal παραμένει κι ανησυχώ αν μετά πράγματι χρειαστώ την εγγύηση των 30 ημερών (σε περίπτωση hardware failure ας πούμε), αν θα μπορώ να ανοίξω διένεξη έχοντας ήδη κλείσει εκείνη που αυτοί άνοιξαν για μένα.

Μήπως ο πωλητής έκανε καμιά κομπίνα για αυτό δεν μπορούσες να διεκδικήσεις με τον κανονικό τρόπο και σου άνοιξαν από το ebay για πλήρη επιστροφή των χρημάτων;

Τώρα τι να σου πω, αφού πήρες έστω μερικά από τα λεφτά πίσω, σου εύχομαι μόνο να δουλέψει κανονικά αλλιώς όλο και κάποιο κομμάτι του προϊόντος θα μπορείς να πουλήσεις για ανταλλακτικά για να βγάλεις τη χασούρα, το να ξανανοίξεις διένεξη, μόνο αν ξαναεπικοινωνήσεις με την υποστήριξη..

vgiozo
10-05-15, 23:57
Το προϊόν που αγόρασα - φορητός υπολογιστής - ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, με ολοκαίνουρια σχεδόν μπαταρία (σκληρό δίσκο μεγαλύτερης χωρητικότητας από τις προδιαγραφές) και σχεδόν ανύπαρκτες φθορές.
Δεν έχω λόγο να φοβάμαι πως θα παραδώσει πνεύμα σύντομα, αλλά θέλω αν προκύψει θέμα να έχω την επιλογή να ξεκινήσω την σχετική διαδικασία.

Τώρα τί μπινιά να έκανε αυτός, αφού τη πληρωμή την έκανα στο Ebay μέσω Paypal;

Η αγγελία έληξε αφού πούλησε άλλον έναν φορητό στην ίδια (χαμηλή), αλλά αυτός δεν ήταν ο λόγος να μην αναγνωρίζεται πως έγινε πληρωμη μέσω Paypal (αυτή είναι η δικαολογία που εμφάνισε το σύστημα για την αδυναμία κίνησης διένεξης).

moriarti
11-05-15, 09:10
Κάποια άποψη για το #4009?

badweed
11-05-15, 09:13
Κάποια άποψη για το #4009?

εχει συμβει και σε εμενα , με τον καιρο του περασε και εξαφανιστηκε : )

cool11
11-05-15, 09:33
Εγω εχω την εντυπωση οτι με την προστασια του ebay, και paypal, αν τηρηθουν οι προθεσμιες φυσικα καθως και τα claim-cases αν χρειαστει, οτι ειναι σχεδον αδυνατον να χασεις τα λεφτα σου, ή να σου πουλησει ο αλλος σκαρτο πραγμα και να μην αποζημιωθεις.
Με αλλα λογια, εχουν φτιαξει ενα συστημα, να μην φοβασαι να αγορασεις.
Και εχουν απ'οσο ξερω και πανισχυρα νομικα τμηματα, απατεωνες-πωλητες δεν μπορουν να επιβιωσουν....

jap
11-05-15, 09:55
Απαντάς στον moriarti ή γράφεις μανιφέστο; Στην πρώτη περίπτωση δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις, στη δεύτερη θα διαφωνήσω κάθετα. :viking

cool11
11-05-15, 09:57
Απαντάς στον moriarti ή γράφεις μανιφέστο; Στην πρώτη περίπτωση δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις, στη δεύτερη θα διαφωνήσω κάθετα. :viking

Αν μιλας για μενα, εγραψα απλα τι πιστευω.
Το συζηταμε ομως.

moriarti
11-05-15, 10:03
εχει συμβει και σε εμενα , με τον καιρο του περασε και εξαφανιστηκε : )Thanks, επομένως το αφήνω έτσι και δεν ασχολούμαι.

jap
11-05-15, 10:20
Αν μιλας για μενα, εγραψα απλα τι πιστευω.
Το συζηταμε ομως.

Η δική μου εμπειρία/οι δικές μου προκαταλήψεις λένε ότι:
- Είναι αλήθεια ότι το ebay δεν είναι φιλικό για τους πωλητές και πολλές φορές γέρνει την πλάστιγγα προς όφελος των αγοραστών, αυτό όμως δεν σημαίνει πλήρη εξασφάλιση.
- Επειδή έχει πολύ συγκεκριμένες και σε μεγάλο βαθμό αυτοματοποιημένες διαδικασίες, το εκμεταλλεύονται διάφοροι απατεώνες, μεγάλης ή μικρής κλίμακας. Παραδείγματα υπάρχουν πάρα πολλά.
- Απόλυτη εξασφάλιση για τον αγοραστή δεν υπάρχει. Για μένα είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα να έχεις αγοράσει κάτι μεγάλης αξίας (υποκειμενικό, εγώ θεωρώ μεγάλης αξίας για το ebay τα 20 ευρώ, άλλοι για 1000 ευρώ ίσως να μην ιδρώνουν) και να χρειαστούν 2-3 μήνες μέχρι να διαπιστώσεις πως σε κορόιδεψαν και να πάρεις πίσω τα λεφτά σου. Έλεγα κι εγώ ότι ήμουν απόλυτα εξασφαλισμένος, μέχρι που μου έτυχε περίπτωση όχι κουτοπόνηρου πωλητή αλλά κανονικής απάτης, τα λεφτά μου τα πήρα αλλά μου κόστισε πολύ σε χρόνο και αγωνία.
- Υπάρχουν 2 σημαντικές διαδικασίες προβληματικές που το ebay δεν έχει μπορέσει τόσα χρόνια να διορθώσει: α. να υπάρχει οπωσδήποτε δυνατότητα αποστολής με μέθοδο με tracking, κατ' επιλογή του αγοραστή και με πρόσθετο κόστος. β. Να μη χρειάζεται επιστροφή ελαττωματικών/λάθος προϊόντων για επιστροφή των χρημάτων. Θεωρητικά δεν προξενούν πρόβλημα, αλλά για μας τους Έλληνες με τα αναξιόπιστα ταχυδρομεία και τα υπέρογκα ταχυδρομικά σε περιπτώσεις επιστροφών είναι πρόβλημα. Στο β. κάτι ίσως γίνεται τώρα με τις νέες δυνατότητες του paypal, αλλά δεν το έχω χρειαστεί ούτε ψάξει, ίσως να καλύπτει μόνο ελαττωματικά.

Προσωπικά, για να μειώσω τις επιπτώσεις όλων των παραπάνω προσπαθώ να επιλέγω προσεκτικά πωλητές ή να αγοράζω από μεγάλα sites ελάχιστα ακριβότερα που έχω φτάσει σε σημείο να τα εμπιστεύομαι. Πλην μικροαντικειμένων, φυσικά.

Πολύ συνοπτικά όλα τα παραπάνω, και ασφαλώς προσωπικές μου απόψεις/διαπιστώσεις.

cool11
11-05-15, 10:44
Εννοεις οτι ως αγοραστης δεν μπορεις να 'απαιτησεις' tracking, οταν ο πωλητης δεν το έχει/θελει;
Εκει ομως, αν δεν παραλαβεις, δεν ανοιγεις case και το ebay οτι δεν παρελαβες, και ακομη και μονομερως το ebay σε δικαιωνει και σου επιστρεφονται τα χρηματα;

Σε αρκετες περιπτωσεις, σε προβληματικες αγορες μου, με ανοιγμενο case, μου χει τυχει να μην προλαβει ο πωλητης να με αποζημιωσει, και μονομερως το ebay να το εκδικαζει υπερ μου, και να ερχεται η αποζημιωση χωρις ο πωλητης να προλαβει να κανει κιχ!

jap
11-05-15, 11:05
Εννοεις οτι ως αγοραστης δεν μπορεις να 'απαιτησεις' tracking, οταν ο πωλητης δεν το έχει/θελει;
Ακριβώς!


Εκει ομως, αν δεν παραλαβεις, δεν ανοιγεις case και το ebay οτι δεν παρελαβες, και ακομη και μονομερως το ebay σε δικαιωνει και σου επιστρεφονται τα χρηματα;
Ναι, αλλά γιατί να χάσω το χρόνο μου; Επίσης, ο πωλητής αναγκαστικά έτσι φουσκώνει τις τιμές για να ισορροπήσει τη χασούρα του από ΄χαμένα' δέματα, αν έστελνε με tracking δεν θα υπήρχαν χαμένα.


Σε αρκετες περιπτωσεις, σε προβληματικες αγορες μου, με ανοιγμενο case, μου χει τυχει να μην προλαβει ο πωλητης να με αποζημιωσει, και μονομερως το ebay να το εκδικαζει υπερ μου, και να ερχεται η αποζημιωση χωρις ο πωλητης να προλαβει να κανει κιχ!
Και πάλι, αν υπήρχε tracking δεν θα ήταν προβληματικές όλες αυτές οι αγορές.

Κι ίσως αν ζούσαμε σε μια πολιτισμένη χώρα, δεν θα χρειαζόταν καθόλου, π.χ. στην Αμερική στις αστικές περιοχές στις πολυκατοικίες τα πάντα μπαίνουν σε γραμματοκιβώτιο που κλειδώνει και ο ταχυδρόμος έχει το master κλειδί.

cool11
11-05-15, 14:31
Οταν ληξει/παρελθει το διαστημα του 'estimated delivery', εχουμε το δικαιωμα να ανοιξουμε case για την μη παραλαβη του προϊοντος; (αν δεν εχουμε παραλαβει φυσικα).

moriarti
11-05-15, 14:49
Νομίζω μπορείς μέχρι 45 μέρες μετά τη λήξη του estimated delivery time. Σε κάθε περίπτωση πάντως μη βιαστείς να ανοίξεις case αν πρώτα δεν επικοινωνήσεις με τον πωλητή. Γενικά θέλει υπομονή (κατά 99% το προϊόν έρχεται έστω και καθυστερημένα) και καλή θέληση για συνεννόηση πριν προβούμε σε "επιθετικές" ενέργειες (case, dispute κλπ).

tsavman
11-05-15, 15:18
Οταν ληξει/παρελθει το διαστημα του 'estimated delivery', εχουμε το δικαιωμα να ανοιξουμε case για την μη παραλαβη του προϊοντος; (αν δεν εχουμε παραλαβει φυσικα).

Καλά, δεν χρειάζεται να ανοίξεις την πρώτη μέρα "λήξης" του estimated delivery.
Εμένα μου έρχονται συνήθως 2-3 μέρες αργότερα.

jap
11-05-15, 16:05
Νομίζω μπορείς μέχρι 45 μέρες μετά τη λήξη του estimated delivery time.

30, όχι 45.

Andreaslar
11-05-15, 17:10
Ένας φίλος μου έχει κάνει καμιά 15αριά πωλήσεις ρολογιών (ακριβών) στο ebay σε περίοδο 2 ετών. Πριν 15 μέρες ένας από Αγγλία, αγόρασε ένα ρολόι, αξίας ~2500e. Ο αγοραστής είχε feedback 7 100%.
Στην δημοπρασία ο φίλος μου είχε επισημάνει το no returns accepted. 2 μέρες μετά την πληρωμή από τον αγοραστή, στέλνει μήνυμα στον φίλο μου λέγοντας του ότι θέλει να ακυρώσει την συναλλαγή, γράφοντας ως δικαιολογία ότι ο πωλητής είναι από Ελλάδα και δεν τον εμπιστεύεται λόγω κρίσης κτλ και ενώ το ρολόι είχε σταλεί (ΕΛΤΑ και tracking number).Ο φίλος μου του απάντησε ότι δεν μπορεί να την ακυρώσει γτ μεν το ρολόι είχε αποσταλεί και δε, δεν δέχεται επιστροφές. Μετά από 6-7 μέρες ο Άγγλος παρέλαβε το ρολόι και άνοιξε claim ζητώντας refund με την δικαιολογία ότι το ρολόι στο κάτω μέρος έχει χαρακιές (που προφανώς τις έκανε ο ίδιος για να δικαιολογήσει την επιστροφή το ρολογιού).

Ερωτήσεις:
1) Έστω ότι δέχεται ο πωλητής να επιστραφεί το ρολόι, πως εξασφαλίζεται σε περίπτωση που ο αγοραστής επιστρέψει μούφα ρολόι ή το ίδιο ρολόι προβληματικό;
2) Σε περίπτωση που επιμείνει και δεν δεχτεί επιστροφή ρολογιού, μπορεί το ebay να επιδικάσει refund και με κάποιο τρόπο να δεσμευτεί το ποσό στον πωλητή; με δεδομένο ότι ο πωλητής έχει καταχωρημένα αριθμούς καρτών και τραπεζικό λογαριασμό

Οι προηγούμενες πωλήσεις ήταν αντίστοιχης αξίας ρολογιών, σε αγοραστές από όλη την Ε.Ε. και οι περισσότεροι ήταν με 1000άδες feedback, χωρίς καμιά περαιτέρω ενόχληση.

Πως πρέπει να κινηθεί ο φίλος μου, για να μην την πατήσει και σε περίπτωση επιστροφής το ρολογιού αλλά και γενικώς;

Hengeo
13-05-15, 16:42
Κάποια άποψη για το #4009?


εχει συμβει και σε εμενα , με τον καιρο του περασε και εξαφανιστηκε : )

Όπως είπε και ο από πάνω, με τον καιρό κατεβαίνει στη λίστα και δεν εμφανίζεται, εκτός αν επιλέξεις να δεις παλιό ιστορικό. Αν εξακολουθείς να έχεις θέμα, ίσως αν επικοινωνήσεις με το e-bay να μπορούν αυτοί να το σβήσουν.


Ένας φίλος μου έχει κάνει καμιά 15αριά πωλήσεις ρολογιών (ακριβών) στο ebay σε περίοδο 2 ετών. Πριν 15 μέρες ένας από Αγγλία, αγόρασε ένα ρολόι, αξίας ~2500e. Ο αγοραστής είχε feedback 7 100%.
Στην δημοπρασία ο φίλος μου είχε επισημάνει το no returns accepted. 2 μέρες μετά την πληρωμή από τον αγοραστή, στέλνει μήνυμα στον φίλο μου λέγοντας του ότι θέλει να ακυρώσει την συναλλαγή, γράφοντας ως δικαιολογία ότι ο πωλητής είναι από Ελλάδα και δεν τον εμπιστεύεται λόγω κρίσης κτλ και ενώ το ρολόι είχε σταλεί (ΕΛΤΑ και tracking number).Ο φίλος μου του απάντησε ότι δεν μπορεί να την ακυρώσει γτ μεν το ρολόι είχε αποσταλεί και δε, δεν δέχεται επιστροφές. Μετά από 6-7 μέρες ο Άγγλος παρέλαβε το ρολόι και άνοιξε claim ζητώντας refund με την δικαιολογία ότι το ρολόι στο κάτω μέρος έχει χαρακιές (που προφανώς τις έκανε ο ίδιος για να δικαιολογήσει την επιστροφή το ρολογιού).

Ερωτήσεις:
1) Έστω ότι δέχεται ο πωλητής να επιστραφεί το ρολόι, πως εξασφαλίζεται σε περίπτωση που ο αγοραστής επιστρέψει μούφα ρολόι ή το ίδιο ρολόι προβληματικό;
2) Σε περίπτωση που επιμείνει και δεν δεχτεί επιστροφή ρολογιού, μπορεί το ebay να επιδικάσει refund και με κάποιο τρόπο να δεσμευτεί το ποσό στον πωλητή; με δεδομένο ότι ο πωλητής έχει καταχωρημένα αριθμούς καρτών και τραπεζικό λογαριασμό

Οι προηγούμενες πωλήσεις ήταν αντίστοιχης αξίας ρολογιών, σε αγοραστές από όλη την Ε.Ε. και οι περισσότεροι ήταν με 1000άδες feedback, χωρίς καμιά περαιτέρω ενόχληση.

Πως πρέπει να κινηθεί ο φίλος μου, για να μην την πατήσει και σε περίπτωση επιστροφής το ρολογιού αλλά και γενικώς;

Δύσκολη η περίπτωση του φίλου σου, άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας δηλαδή :hmm:

Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι, αν τον παίρνει τον φίλο σου, με ένα μερικό refund να ηρεμούσε ο τύπος, στο κάτω κάτω μου φαίνεται δύσκολο και στο e-bay να φτάσει η υπόθεση να δικαιολογήσουν full refund για μερικές χαρακιές σε ένα τόσο ακριβό προϊόν που κατά τα άλλα λειτουργεί κανονικά.

moriarti
14-05-15, 09:07
Όπως είπε και ο από πάνω, με τον καιρό κατεβαίνει στη λίστα και δεν εμφανίζεται, εκτός αν επιλέξεις να δεις παλιό ιστορικό. Αν εξακολουθείς να έχεις θέμα, ίσως αν επικοινωνήσεις με το e-bay να μπορούν αυτοί να το σβήσουν.Θέμα από την πλευρά μου δεν έχω αλλά επειδή το βλέπω στα reminders σαν unpaid item και πιστεύω ότι και να "θαφτεί" στη λίστα, πάντα θα υπάρχει το reminder όσο θα παραμένει unpaid το αντικέιμενο. Δες την εικόνα και θα καταλάβεις καλύτερα:
155180

cool11
14-05-15, 09:25
Κι εγω το ειχα αυτο το προβλημα moriati. Ακριβως αυτο.
Για πρωτη φορα μετα απο χρονια, πριν λιγο καιρο μου ετυχε.
Τελικα, εξαφανιστηκε μετα απο αρκετες μερες μονο του!

moriarti
14-05-15, 09:48
ΟΚ, thanks!

kourampies
17-05-15, 20:10
Δε ξέρω αν είμαι ο μόνος, αλλά για γενικά κινέζικα ψιλολόγια πλέον χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά το aliexpress. Οι τιμές είναι αρκετά καλύτερες.

Δεν μου έχει τύχει στραβή ακόμα με κάποια αγορά, ωστόσο τι γίνεται σε περίπτωση που κάτι πάει λάθος και δεν τα βρω με τον πωλητή; Το buyer protection του ebay δουλεύει τέλεια και πάντα παίρνει το μέρος του αγοραστή.

Αυτό το 3x money back σε περίπτωση μαϊμού του aliexpress έχει πάρα πολλά ψιλά γράμματα. Επίσης σε περίπτωση προβληματικού η διαφορετικού/υποδεέστερου προϊόντος και αξεσουάρ (και εκεί έχει πολλά ψιλά γράμματα) τι γίνεται;

jap
17-05-15, 20:33
Κι εγώ έχω κόψει το ebay όσο μπορώ πρόσφατα, και με 2 αγορές που δεν πήγαν καλά ανακάλυψα το εξής: Το ebay δεν δίνει πλέον επιλογή για να ζητήσεις partial refund και να κρατήσεις το υποδεέστερο/ψεύτικο/χαλασμένο προϊόν. Με το που δηλώνεις ότι το αντικείμενο δεν ήταν ίδιο με το παραγγελθέν, η μόνη επιλογή που δίνει είναι επιστροφή και refund. Υπάρχει όμως πλέον η δυνατότητα να επιλέξεις το paypal, παλιά δεν σε άφηνε για ebay items. Ζήτησα για 2 είδη partial refund σήμερα και θα δω πώς θα πάει.

Manolis_karas
20-05-15, 21:17
Άνοιξα διένεξη στο ebay και σε 3 ημέρες μου επέστρεψαν τα χρήματα.

jap
20-05-15, 21:27
Εμένα στις παραπάνω 2 περιπτώσεις μου επέστρεψαν αμέσως όσα ζήτησα, ο ένας ξημερώματα Δευτέρας, ο άλλος βράδυ Δευτέρας. Θα προτιμούσα βέβαια να είχα πάρει ακριβώς αυτά που παράγγειλα...

cool11
20-05-15, 22:23
Άνοιξα διένεξη στο ebay και σε 3 ημέρες μου επέστρεψαν τα χρήματα.

Αν αυτο δεν ειναι εξασφαλιση του αγοραστη, τοτε τι ειναι;;;
:)

tiffany
27-05-15, 21:24
Σήμερα παρέλαβα ένα σπασμένο nillkin tempered glass. Τι μπορώ να κάνω; Πως θα κινηθώ; ξέρω ότι είναι λίγα τα χρήματα αλλά μου την έχει δώσει το ότι περίμενα ένα μήνα για να το παραλάβω σπασμένο.

badweed
27-05-15, 21:26
Σήμερα παρέλαβα ένα σπασμένο nillkin tempered glass. Τι μπορώ να κάνω; Πως θα κινηθώ; ξέρω ότι είναι λίγα τα χρήματα αλλά μου την έχει δώσει το ότι περίμενα ένα μήνα για να το παραλάβω σπασμένο.

κρατα την συσκευασια και ενημερωσε τον πωλητη .

cool11
29-05-15, 12:19
Εκανα νεα παραγγελια, και πλεον δεν εμφανιζει 'estimated delivery'.
Οποτε θελει εμφανιζει;

moriarti
29-05-15, 12:27
Μου έχει τύχει και εμένα. Απ' ό,τι έχω καταλάβει το estimated delivery το δίνει ο πωλητής. Κάποιοι πωλητές μάλλον δε δίνουν.

jap
30-05-15, 10:59
Αν δεν δώσουν, για άνοιγμα case υπολογίζεται 7 μέρες από την πληρωμή για αγορές από Ευρώπη, 30 μέρες εκτός Ευρώπης.

cool11
30-05-15, 16:22
Αν δεν δώσουν, για άνοιγμα case υπολογίζεται 7 μέρες από την πληρωμή για αγορές από Ευρώπη, 30 μέρες εκτός Ευρώπης.

Ξαναλες σε παρακαλω τι ισχυει, σαν ορια-χρονικα περιθωρια;
Εννοω, πχ και απο ευρωπη να ειναι η παραγγελια, δεν θα βιαστω να ανοιξω case στις 7 ημερες, κι ας μπορω να το κανω.

Τι περιθωρια εχουμε για να ανοιξουμε case, σε περιπτωση που δεν παραλαβουμε ή κατι παει στραβα, από τη στιγμη της παραγγελιας;
Απο ποτε μπορουμε να ανοιξουμε case, και μεχρι ποτε, με αφετηρια την ημ/νια της παραγγελιας;

jap
30-05-15, 16:45
Για άνοιγμα case μη παραλαβής: Latest estimated delivery date + 30
Για άνοιγμα case άλλου τύπου: Actual delivery date + 30

Αν ο πωλητής δεν δίνει Latest estimated delivery date, αυτό υπολογίζεται όπως αναφέρω παραπάνω. ως εξής: 7 μέρες από την πληρωμή για αγορές από την ίδια χώρα, 30 μέρες για διεθνείς αγορές.

* Είναι προφανές ότι το ebay ανάλογα με τον δηλωμένο τόπο από όπου φεύγει το είδος και τη διεύθυνση αποστολής δίνει διαφορετικές ψαλίδες, ώστε ο πωλητής να μη δώσει εξωπραγματικές ημερομηνίες. Αλλά δεν ξέρω καθόλου αυτή την πλευρά του ebay για να γνωρίζω ποια είναι τα όρια. Διόρθωση: Ο πωλητής έχει δικαίωμα να ορίσει από αυθημερόν έως 30 εργάσιμες.

Επίσης, όπως γράφω παραπάνω στην ίδια σελίδα, αν ένα αντικείμενο έχει αγοραστεί μέσω ebay, δεν χάνεις πλέον το δικαίωμα να ανοίξεις case μέσω paypal. Αυτό σημαίνει πως μπορεί να ανοίξει case έως 180 ημέρες μετά την πληρωμή και, εξίσου σημαντικό, να ζητηθεί διαφορετικό πράγμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.