PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

cool11
30-05-15, 18:03
Αρα jap, με βαση τα ανωτερω, μπορω (ή κανω λαθος?) να θεωρησω οτι 'χονδρικα', εχω ενα 2μηνο(60μερο), απο την ημερομηνια παραγγελιας;
(αυξηθηκε λοιπον απο το 'παλιο' 45μερο?)

jap
30-05-15, 18:10
Όχι γιατί μιλάμε για εργάσιμες στο περιθώριο του πωλητή. Και όπως εξήγησα, έχεις πάντα τις 180 ημέρες του paypal.

Επίσης, καλύτερο θεωρώ να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές, παρά να χρειάζεται να σκεφτόμαστε πώς να λύσουμε προβλήματα. Προσεκτική επιλογή πωλητών και (για μένα) αγορές από άλλες πλέον πηγές όπου υπάρχουν αξιόπιστες εναλλακτικές και όχι από υπηρεσίες τύπου ebay/aliexpress/rakuten.

cool11
30-05-15, 19:27
Αν ο πωλητής δεν δίνει Latest estimated delivery date, αυτό υπολογίζεται όπως αναφέρω παραπάνω. ως εξής: 7 μέρες από την πληρωμή για αγορές από την ίδια χώρα, 30 μέρες για διεθνείς αγορές.



Δηλαδη για διεθνεις αγορες, οταν δεν αναγραφει latest estimated delivery date, εχω max 30 μερες απο την πληρωμη?

Πληρωμη εννοειται ποτε? Οταν γινεται η χρεωση απο τη δικη μου τραπεζα; Ή απο το paypal?

Αν ειχα εκτιμηση προθεσμιων με βαση την παραγγελια, κι οχι την πληρωμη, θα ηταν πιο ξεκαθαρα τα πραγματα.

jap
30-05-15, 23:49
Είναι 30 από το clearing της πληρωμής, δηλ. από όταν πάρει ο πωλητής τα χρήματα στα χέρια του, στις περιπτώσεις τις δικές μας (που δεν πληρώνουμε με echeck) αυτό σημαίνει αμέσως. Έχεις περιθώριο μερικές μέρες να κάνεις την πληρωμή, από τότε τρέχει η παραγγελία. Και βέβαια συν άλλες 30 μέρες, οπότε είναι max 30 εργάσιμες + 30 ημερολογιακές.

cool11
31-05-15, 14:29
Είναι 30 από το clearing της πληρωμής, δηλ. από όταν πάρει ο πωλητής τα χρήματα στα χέρια του, στις περιπτώσεις τις δικές μας (που δεν πληρώνουμε με echeck) αυτό σημαίνει αμέσως. Έχεις περιθώριο μερικές μέρες να κάνεις την πληρωμή, από τότε τρέχει η παραγγελία. Και βέβαια συν άλλες 30 μέρες, οπότε είναι max 30 εργάσιμες + 30 ημερολογιακές.

sorry που το ξαναθετω, αλλα για να μην καταλαβω λαθος.
Συνολο ημερων, 60; Απο (χοντρικα-εφοσον ξεκαθαρισες με το clearing) ημερα παραγγελιας;

jap
31-05-15, 20:58
Εξαρτάται από το τι ρωτάς. Αν π.χ. σου στείλει με το σούπερ-ντούπερ κούριερ και εσύ παραλάβεις σε 3 μέρες, συνολικά θα έχεις 33, όχι 60. Αν ο πωλητής βάλει όριο τις Χ μέρες θα έχεις Χ+30. Αν δεν βάλει όριο και δεν παραλάβεις από Ελλάδα είναι 37 (μάλλον 7 εργάσιμες + 30). Αν δεν βάλει όριο και δεν παραλάβεις από εξωτερικό είναι 60. Αν παραλάβεις την Ψ ημέρα, έχεις όριο Ψ+30 (ακόμα κι αν είναι το Ψ μεγαλύτερο των 30-αλλά αν είναι μεγαλύτερο των 37/60 αντίστοιχα, τό 'χασες το παπόρι). Δεν υπάρχει νούμερο που να καλύπτει ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις. Σε κάθε περίπτωση ΜΑΧ είναι οι 180 του paypal. Και όλα αυτά ισχύουν για αγορές αγαθών. Υπάρχουν άλλες περιπτώσεις, όπως π.χ. εισιτήρια εκδηλώσεων (συναυλιών, αγώνων) που ισχύουν διαφορετικοί κανόνες.

cool11
03-06-15, 08:56
Μολις ελαβα αυτο το μηνυμα απο ebay, αφου λιγες ωρες πριν, εκανα παραγγελια απο συγκεκριμενο seller:

Our records show that you recently contacted or received messages from ******* through eBay's messaging system. We’re writing to let you know that an unauthorized third party may have compromised this member's account security. It’s important to note that we’re unaware of any problems with your account. We recommend the following precautions to help keep you safe:
- Don't respond to offers to buy or sell an item from this user. The offer may be fraudulent, and the transaction won't be covered by eBay.
- Don't respond to any messages you received from this user that appear to be a Second Chance Offer for an item you recently bid on.
- Never pay for eBay items using instant cash wire-transfer services such as Western Union or MoneyGram. It's against eBay's Safe Payments Policy for a seller to request payment with these methods.

Ανησυχια;;; Τωρα τι;

- - - Updated - - -

Σημερα λοιπον, ειχαμε την συνεχεια της ιστοριας
156132

- - - Updated - - -

Αλλη μια φορα που μου χε ξανατυχει κατι παρομοιο, το αντικειμενο παρεληφθη.
Εδω οπως τα λεει το ebay, δεν φαινεται να συντρεχει λογος ανησυχιας.
Απλα εκανε κατι λαθος ο seller και τον διεγραψαν;
Ομως η αποστολη, απεσταλη, ετσι λεει, σωστα;
Αλλιως πιστευω αν ειχει αμφιβολια το ebay, θα μου χε βγαλει αποζημιωση αμεσως.
Τι λετε;

cool11
05-06-15, 10:32
Επικοινωνησα με το helpdesk του ebay, και τους εθεσα τον προβληματισμο μου, οτι ενω πληρωσα δεν εχω ιδεα αν θα σταλουν τα αντικειμενα κλπ
Μου προτειναν να ανοιξω case, και ετσι εκανα. Και ζητω refund.
Βεβαια, το συστημα του ebay λεει οτι το μηνυμα θα σταλει στον seller(αρχικα?), ο οποιος ομως 'is no longer registered'.
Οπως και να χει, αν δεν βγει ακρη, πιστευω θα μου 'εκδικασει' refund το ιδιο το ebay.

Διπλα απο την αναφορα του case στο summary, γραφει 'Awaiting seller's action.'
Κι αν ο seller(ο διεγραμμενος, να μην ξεχνιομαστε) δεν απαντησει ποτε, εγω ποσο θα περιμενω;

cool11
10-06-15, 13:27
Για την ανωτερω υποθεση.
Σημερα εκανα escalate στο ebay.
Ζητησα refund.
Και μου εκδικασαν refund.
Αψογοι, για μια ακομη φορα.
Κανω τις αγορες μου, νιωθωντας ανεση και κυριως ασφάλεια!
:)

yyy
11-06-15, 10:27
Έκανα μια αγορά στο ebay μικρής αξίας (6€) και περιέργως ο πωλητής λέει ότι το στέλνει με tracking number. Μπαίνοντας στις αγορές που έχω κάνει, δε βλέπω το κλασικό tracking number που έχουν κατά καιρούς τα δέματα που έρχονται από Κίνα (πχ SG....). Αντί αυτού, βλέπω έναν 11ψήφιο αριθμό και όταν κάνω κλικ πάνω του, εκτός από αυτόν τον αριθμό μου δείχνει και
Carrier:17postservice
Και τίποτε άλλο. Η αγορά έγινε 7/6.
Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο... Σε σας;

- - - Updated - - -


Επίσης, καλύτερο θεωρώ να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές, παρά να χρειάζεται να σκεφτόμαστε πώς να λύσουμε προβλήματα. Προσεκτική επιλογή πωλητών και (για μένα) αγορές από άλλες πλέον πηγές όπου υπάρχουν αξιόπιστες εναλλακτικές και όχι από υπηρεσίες τύπου ebay/aliexpress/rakuten.

Δίκιο έχεις, απλά το ebay έχει το καλό ότι τα έχει όλα συγκεντρωμένα εκεί. Ενώ, από άλλα καταστήματα πρέπει να μπαίνεις σε ένα-ένα και να ψάχνεις.

moriarti
11-06-15, 12:23
Μου έχει τύχει 2-3 φορές να είναι το τ΄ρακινγκ σκέτος αριθμός 11-12ψήφιος. Τον βάζω στο σάιτ του αντίστοιχου carrier και παρακολουθώ από εκεί. Στην περίπτωσή σου είσαι εδώ:
http://www.17postservice.com/

yyy
11-06-15, 18:58
Μου έχει τύχει 2-3 φορές να είναι το τ΄ρακινγκ σκέτος αριθμός 11-12ψήφιος. Τον βάζω στο σάιτ του αντίστοιχου carrier και παρακολουθώ από εκεί. Στην περίπτωσή σου είσαι εδώ:
http://www.17postservice.com/

Ευχαριστώ!
Το δοκίμασα, αλλά μου βγάζει "Did not find the tracking information"!! Περίεργο...

moriarti
12-06-15, 08:15
Οι πληροφορίες των τράκινγκ νάμπερ στα σάιτ εμφανίζονται κάποιες μέρες μετά αφότου πάρεις τον αριθμό. Συνήθως 4-5 μέρες αλλά μου έχει τύχει και 10 μέρες μέχρι να εμφανιστεί αποτέλεσμα από τράκινγκ νάμπερ. Υπομονή.

yyy
12-06-15, 13:39
Οι πληροφορίες των τράκινγκ νάμπερ στα σάιτ εμφανίζονται κάποιες μέρες μετά αφότου πάρεις τον αριθμό. Συνήθως 4-5 μέρες αλλά μου έχει τύχει και 10 μέρες μέχρι να εμφανιστεί αποτέλεσμα από τράκινγκ νάμπερ. Υπομονή.

Ευχαριστώ πολύ! Θα περιμένω :)

cool11
12-06-15, 14:35
Οταν κανω μια παραγγελια στο ebay, κι εχει μεσα καποιο ποσο το Paypal αλλα δεν εχει ολο το ποσο της αγορας του ebay,
θα 'τραβηξει' πρωτα οτι βρει εντος του paypal account και εν συνεχεια για τα υπολειπομενα, απο τον συνδεδεμενο τραπεζικο λογαριασμο;

Συνηθως δεν εχει τιποτε το paypal μου, οποτε αυτοματως τα τραβάει απο την καρτα, ολο το ποσο.
Αλλα τωρα ετυχε να εχει μεσα κατι ψιλα, και εκανα παραγγελια στο ebay.

tsavman
12-06-15, 15:21
Αφού έκανες παραγγελία, τότε ξέρεις τι έγινε.
Εμένα συνήθως θέλει το ακριβές ποσό, οπότε ή κάνω withdraw στον λογαριασμό, ή top-up στο paypal ώστε να έχει όσο χρειάζεται στο balance.

moriarti
12-06-15, 18:42
Οταν κανω μια παραγγελια στο ebay, κι εχει μεσα καποιο ποσο το Paypal αλλα δεν εχει ολο το ποσο της αγορας του ebay,
θα 'τραβηξει' πρωτα οτι βρει εντος του paypal account και εν συνεχεια για τα υπολειπομενα, απο τον συνδεδεμενο τραπεζικο λογαριασμο;
Νομίζω ότι αυτό συμβαίνει μόνο όταν η αγορά που θα κάνεις είναι στο ίδιο νόμισμα με αυτό που έχεις στο balance σου. Το λέω γιατί είχα κάτι ευρώ στο paypal balance και έκανα αγορά σε δολάρια και μου τράβηξε όλο το ποσό από την κάρτα. Όταν αργότερα έκανα αγορά σε ευρώ μου τράβηξε όσα είχα στο balance και τα υπόλοιπα από την κάρτα.

bill27
23-06-15, 19:38
Καλησπερα,εχω κανει αρκετες αγορες μεσω παυπαλ απο κινεζομαγαζα αλλα απο e-bay πρωτη φορα,εκανα λοιπον χθες μια παραγγελια μικρης αξιας απο ebay,στην σελιδα του προιοντος ελεγε οτι το αποστελνει μεσα σε 1 μερα με free shipping,θελω να ρωτησω...
πως μπορω να επικοινωνησω εγω με τον πωλητη και να του πω να μου δωσει τρακινγκ ναμπερ??Στην σελιδα της παραγγελιας εκει που λεει add note του εγραψα χθες μετα την παραγγελια αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως θα επικοινωνησει ο seller μαζι μου...Θα μου στειλει μηνημα στο ebay,θα ερθει στο μειλ μου???
Επισης πως θα καταλαβω εγω οτι το εστειλε???

stefp
24-06-15, 01:55
Καλησπερα,εχω κανει αρκετες αγορες μεσω παυπαλ απο κινεζομαγαζα αλλα απο e-bay πρωτη φορα,εκανα λοιπον χθες μια παραγγελια μικρης αξιας απο ebay,στην σελιδα του προιοντος ελεγε οτι το αποστελνει μεσα σε 1 μερα με free shipping,θελω να ρωτησω...
πως μπορω να επικοινωνησω εγω με τον πωλητη και να του πω να μου δωσει τρακινγκ ναμπερ??Στην σελιδα της παραγγελιας εκει που λεει add note του εγραψα χθες μετα την παραγγελια αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως θα επικοινωνησει ο seller μαζι μου...Θα μου στειλει μηνημα στο ebay,θα ερθει στο μειλ μου???
Επισης πως θα καταλαβω εγω οτι το εστειλε???
Αν σου στείλει απάντηση τότε στο εμφανίζει και στα μηνύματα του ebay αλλά σου έρχεται και mail στη διεύθυνση που έχεις δώσει στο ebay που σε ειδοποιεί για το μήνυμα.
Όταν λες πώς θα καταλάβεις ότι το έστειλε, υποθέτω εννοείς για το αντικείμενο, έτσι? (τα μηνύματά σου απλά θα τα τσεκάρεις τακτικά..).
Συνήθως (δε θυμάμαι αν γίνεται πάντα) οι πωλητές όταν στείλουν κάτι ενημερώνουν τη σχετική παραγγελία στο ebay οπότε σου έρχεται μήνυμα ότι "your order has been marked as dispatched"

cool11
28-06-15, 22:16
Εχω κανει συναλλαγες στο ebay, εντος της παρουσης εβδομαδας, που κανονικα εκανα pay now, μεσω paypal.
Χρημα υπηρχε εντος της τραπεζας, οχι εντος του paypal, αλλα οπως παντα, το paypal θα τραβουσε το χρημα απο την καρτα/τραπεζα.

Η χρεωση ομως, ΔΕΝ εχει γινει ακομη.
Σημερα ανακοινωθηκαν τα capital controls.
Αραγε θα προχωρησουν οι συναλλαγες, ή θα δημιουργηθει προβλημα;

Μονο αν βρισκαμε κανεναν κυπριο ebay user με αναλογη εμπειρια θα ξεραμε εντελως σιγουρα, αλλα καποιος μπορει να κανει μια καλη εκτιμηση, ας πει.
Προφανως ειμαστε μπροστα σε αχαρτογραφητα νερα, και δεν φταινε οι users, σιγουρα κι αλλοι στην ελλαδα ειναι στην ιδια θεση με μενα.
Τι θα γινει;
Ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα.

tsad
28-06-15, 22:31
Εχω κανει συναλλαγες στο ebay, εντος της παρουσης εβδομαδας, που κανονικα εκανα pay now, μεσω paypal.
Χρημα υπηρχε εντος της τραπεζας, οχι εντος του paypal, αλλα οπως παντα, το paypal θα τραβουσε το χρημα απο την καρτα/τραπεζα.

Η χρεωση ομως, ΔΕΝ εχει γινει ακομη.
Σημερα ανακοινωθηκαν τα capital controls.
Αραγε θα προχωρησουν οι συναλλαγες, ή θα δημιουργηθει προβλημα;

Μονο αν βρισκαμε κανεναν κυπριο ebay user με αναλογη εμπειρια θα ξεραμε εντελως σιγουρα, αλλα καποιος μπορει να κανει μια καλη εκτιμηση, ας πει.
Προφανως ειμαστε μπροστα σε αχαρτογραφητα νερα, και δεν φταινε οι users, σιγουρα κι αλλοι στην ελλαδα ειναι στην ιδια θεση με μενα.
Τι θα γινει;
Ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα.

Από όσο ξέρω το capital control αφορά τις αναλήψεις και τα μεγάλα ποσά που φεύγουν εκτός ελλάδας.

cool11
29-06-15, 14:12
Εχω κανει συναλλαγες στο ebay, εντος της παρουσης εβδομαδας, που κανονικα εκανα pay now, μεσω paypal.
Χρημα υπηρχε εντος της τραπεζας, οχι εντος του paypal, αλλα οπως παντα, το paypal θα τραβουσε το χρημα απο την καρτα/τραπεζα.

Η χρεωση ομως, ΔΕΝ εχει γινει ακομη.
Σημερα ανακοινωθηκαν τα capital controls.
Αραγε θα προχωρησουν οι συναλλαγες, ή θα δημιουργηθει προβλημα;

Μονο αν βρισκαμε κανεναν κυπριο ebay user με αναλογη εμπειρια θα ξεραμε εντελως σιγουρα, αλλα καποιος μπορει να κανει μια καλη εκτιμηση, ας πει.
Προφανως ειμαστε μπροστα σε αχαρτογραφητα νερα, και δεν φταινε οι users, σιγουρα κι αλλοι στην ελλαδα ειναι στην ιδια θεση με μενα.
Τι θα γινει;
Ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα.


Σημερα εγινε το dispatch. Λογικα θελω να πιστευω οτι δεν θα υπαρξει για την εν λογω παραγγελια, προβλημα με το paypal.

stefp
01-07-15, 00:33
Εγώ πάντως στις 26/6 έκανα κάτι αγορές (από ebay), έγινε καπάκι χρέωση κι έχει γίνει ήδη dispatch , την πρόλαβα τη στρόφιγγα πριν κλείσει εκεί! Αλλά τώρα 2 παραγγελίες εντός Ελλάδας έχουν φάει κόλλημα!

cool11
01-07-15, 20:32
Ελπιζω να μην μας 'αφαιρεσουν' ως χωρα οι πωλητες, τωρα με αυτο που μας συνεβη, αφου για καποιο χρονικο διαστημα ειναι αδυνατες οι παραγγελιες απο Ελλαδα...
:(

cdem
03-07-15, 21:52
Πριν από ένα μήνα αγόρασα κάποια αντικείμενα μικρής αξίας από Κίνα με ebay (paypal). Μερικά από αυτά έπρεπε να είχαν έρθει το αργότερο μέχρι 30 Ιουνίου, ενώ για τα άλλα η τελική ημερομηνία άφιξης είναι στις 6 Ιουλίου. Επίσης μερικά έχουν tracking number, όπου όμως δεν υπάρχει καμία ενημέρωση για την πορεία της αποστολής, μερικά δεν έχουν. Όσοι έχουν εμπειρία από τέτοιες αγορές, τι θα με συμβούλευαν να κάνω; Να περιμένω λίγο ακόμα;

tsavman
04-07-15, 15:50
Περιμένω και γω δύο ζευγάρια ακουστικά από Κίνα μέσω ebay με αγορά τέλη Μαΐου.
Το tracking number δεν λειτουργεί πουθενά (είναι μόνο νούμερα) οπότε δεν ξέρω που βρίσκονται.
Θα περιμένω και την επόμενη εβδομάδα και μετά θα ζητήσω refund. Πρώτη φορά αργούν τόσο.

moriarti
06-07-15, 09:16
Ελπιζω να μην μας 'αφαιρεσουν' ως χωρα οι πωλητες, τωρα με αυτο που μας συνεβη, αφου για καποιο χρονικο διαστημα ειναι αδυνατες οι παραγγελιες απο Ελλαδα...
:(Δεν έχει σχέση αυτό που συνέβη με τη χώρα αποστολής και συνεπώς δεν υπάρχει κανένας λόγος να αφαιρέσουν οι πωλητές την Ελλάδα. Δεν είναι αδύνατες οι παραγγελίες, είναι αδύνατες οι πληρωμές μέσω ελληνικών τραπεζών. Αν εσύ έχεις υπόλοιπο στο paypal balance ή αν έχεις κάποιο λογαριασμό σε ξένη τράπεζα (πχ. έκανες μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, είχες λογαριασμό σε κάποια τράπεζα ξένης χώρας και τον έχεις ακόμα τώρα που επέστρεψες Ελλάδα) ή έχεις κάποιον συγγενή/φίλο που ζει στο εξωτερικό και μπορεί να κάνει την πληρωμή για εσένα τότε δεν υπάρχει πρόβλημα να δηλωθεί ως διεύθυνση αποστολής η διεύθυνσή σου στην Ελλάδα και να σου αποσταλεί κανονικά η παραγγελία. Τον πωλητή τον ενδιαφέρει να πληρωθεί και από εκεί και πέρα και στην έρημο Σαχάρα να του πεις να στείλει την παραγγελία θα την στείλει.

meletis
06-07-15, 11:06
Καλησπέρα για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα.Με το Gearbest έχετε παράπονα.
Προσπαθώ να επικοινωνήσω μέσω Chat και ποτέ δεν μπορώ.
Εχω παραγγείλει απο τις 22 Ιουνίου ενα SmartWatch. Πόσες μέρες περίπου κάνει να έρθει?
Πλήρωσα επιπλέον και 1,50 ευρω για να έχω πιό γρήγορα αποστολή και αριθμό αποστολής.
Δεν το έπαιρνα απο ebay που μέχρι στιγμής οτι εχω πάρει αργεί 2 με 3 μέρες

moriarti
06-07-15, 11:37
Για αποστολές από Κίνα είτε gearbest είτε ebay να υπολογίζεις ένα μήνα για να είσαι μέσα. Είναι όπως κάτσει. Μπορεί να σου έρθει και πολύ νωρίτερα αλλά μπορεί και αργότερα. Με παραγγελία στις 22/6 όπως λες είναι ακόμα πολύ νωρίς. Ούτε 2 εβδομάδες δεν έχουν περάσει καλά καλά. Το 1,50 ευρώ παραπάνω είναι για να έρθει συστημένο με αριθμό αποστολής, όχι για να έρθει γρηγορότερα. Πάλι με απλό ταχυδρομείο έρχεται. ΕΠίσης έχε υπόψη ότι πολύ συχνά τα συστημένα αργούν περισσότερο από τα μη συστημένα.

RASTAVIPER
06-07-15, 13:33
Καλησπέρα για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα.Με το Gearbest έχετε παράπονα.
Προσπαθώ να επικοινωνήσω μέσω Chat και ποτέ δεν μπορώ.
Εχω παραγγείλει απο τις 22 Ιουνίου ενα SmartWatch. Πόσες μέρες περίπου κάνει να έρθει?
Πλήρωσα επιπλέον και 1,50 ευρω για να έχω πιό γρήγορα αποστολή και αριθμό αποστολής.
Δεν το έπαιρνα απο ebay που μέχρι στιγμής οτι εχω πάρει αργεί 2 με 3 μέρες

Υπάρχει θέμα για κινέζικα σε άλλη ενότητα.
Γιατί να βγεις επίτηδες off topic και να ρωτήσεις κάτι άσχετο με το παρόν θέμα, εις γνώση σου;

tsavman
06-07-15, 15:28
Καλησπέρα για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα.Με το Gearbest έχετε παράπονα.
Προσπαθώ να επικοινωνήσω μέσω Chat και ποτέ δεν μπορώ.
Εχω παραγγείλει απο τις 22 Ιουνίου ενα SmartWatch. Πόσες μέρες περίπου κάνει να έρθει?
Πλήρωσα επιπλέον και 1,50 ευρω για να έχω πιό γρήγορα αποστολή και αριθμό αποστολής.
Δεν το έπαιρνα απο ebay που μέχρι στιγμής οτι εχω πάρει αργεί 2 με 3 μέρες

Εγώ αγόρασα ένα xiaomi powerbank από GB στις 15/06 και ακόμα δεν φάνηκε.
Υποτίθεται έρχεται με Sweden surface post.
Επίσης, κάτι ακουστικά μέσω ebay με αγορά τέλη Μαΐου, ούτε αυτά φάνηκαν.



Υπάρχει θέμα για κινέζικα σε άλλη ενότητα.
Γιατί να βγεις επίτηδες off topic και να ρωτήσεις κάτι άσχετο με το παρόν θέμα, εις γνώση σου;

Γιατί εκεί μιλάμε για κινητά τηλέφωνα, και εδώ για ebay και άλλα καταστήματα.

RASTAVIPER
06-07-15, 18:31
Γιατί εκεί μιλάμε για κινητά τηλέφωνα, και εδώ για ebay και άλλα καταστήματα.

Δεν ισχύει αυτό που λες.
Εδώ μιλάμε ΜΟΝΟ για ΕΒΑΥ.

Υπάρχει άλλο θέμα για online αγορές που γίνεται κουβέντα για κινέζικες αγορές, όπως και το θέμα για τα κινέΖικα κινητά που και εκεί γίνεται κουβέντα για το ίδιο θέμα.

Δηλαδή μου λες δεν φτάνει που τα συζητάμε εκεί και πρέπει να μπλέξουμε και τρίτο θέμα;

tsavman
06-07-15, 19:08
Αυτό είναι θέμα των διαχειριστών, όχι δικό μου και δικό σου.

badweed
06-07-15, 22:54
...αααυτο το φορουμ ειναι δικο τους και δικο μας ! :) (https://www.youtube.com/watch?v=OW8YZNMz4r0)

tsavman
07-07-15, 13:07
Παρέλαβα πάντως σήμερα το xiaomi.
Δεν άργησε όσο το περίμενα.
Παραγγελία 12/06, χρέωση κάρτας στις 15 αποστολή στις 16 με sweden surface post και πρώτη αναφορά tracking στις 17.
Είχα διαβάσει διάφορα για το GearBest αλλά τελικά ήρθε σε νορμάλ (3 εβδομάδες) χρόνους.

sdikr
07-07-15, 13:09
Το λίγο offtopic δεν πειράζει, αλλά να μην το παρακάνουμε

netman
10-07-15, 01:47
στις 3/6 παράγγειλα και πλήρωσα ένα πραγματάκι.
Μέχρι σήμερα δεν έχω λάβει τίποτα.
Ο πωλητής μου ζητάει μια βδομάδα ακόμα περιθώριο και μετά θα δούμε τι θα γίνει.
Τι προθεσμίες έχω για να μπορώ να ζητήσω refund ή αποστολή ξανά;
Α! δεν υπάρχει ημερομηνία estimated delivery,δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

jap
10-07-15, 08:27
Αυτόματα υπολογίζεται estimated delivery 30 μέρες από την πληρωμή σου, αφού δεν έχει βάλει ο πωλητής κάτι διαφορετικό. Από τότε, έχεις άλλες 30 μέρες περιθώριο. Αν έχεις πληρώσει με paypal, έχεις από εκεί 180 από την πληρωμή, ανεξάρτητα πλέον.

netman
10-07-15, 15:34
@ jap
ευχαριστώ πολύ.

Cutthroat
13-07-15, 22:22
Περιμένω και γω δύο ζευγάρια ακουστικά από Κίνα μέσω ebay με αγορά τέλη Μαΐου.
Το tracking number δεν λειτουργεί πουθενά (είναι μόνο νούμερα) οπότε δεν ξέρω που βρίσκονται.
Θα περιμένω και την επόμενη εβδομάδα και μετά θα ζητήσω refund. Πρώτη φορά αργούν τόσο.
Το ίδιο έγινε και με εμένα και πήρα refund. Αυτά τα tracking δεν ξέρω κατά πόσο αντιστοιχούν κάπου ..

netman
13-07-15, 22:30
σ'ημερα παράλαβα από Κίνα με chinapost αντικείμενο,με ημερομηνία πληρωμής 3/6
υπομονή λοιπόν.

yyy
13-07-15, 22:37
Τώρα με τα capital controls, μπορεί να γίνει refund από πωλητή του ebay; Ας μην πιστωθεί το ποσό στην κάρτα μου και ας μείνει διαθέσιμο στο paypal για μελλοντικές αγορές.

Cutthroat
13-07-15, 22:41
Δεν ξέρω νομίζω από την στιγμή που έκανες αγορά μέσω κάρτας πάει στην κάρτα. Τουλάχιστον έτσι έγινε στην περίπτωση μου..

yyy
13-07-15, 22:57
Δεν ξέρω νομίζω από την στιγμή που έκανες αγορά μέσω κάρτας πάει στην κάρτα. Τουλάχιστον έτσι έγινε στην περίπτωση μου..

Αν είναι έτσι, λόγω cc, δε θα μπορεί να γίνει refund. Σωστά;

daywalker06
13-07-15, 22:59
Λάθος, λεφτά έρχονται, δεν φεύγουν

tsavman
13-07-15, 23:07
Το ίδιο έγινε και με εμένα και πήρα refund. Αυτά τα tracking δεν ξέρω κατά πόσο αντιστοιχούν κάπου ..

Παρέλαβα σήμερα τελικά, και έκλεισα το case.
Μου φαίνεται η τελευταία αγορά από εξωτερικό για το εγγύς μέλλον.


σ'ημερα παράλαβα από Κίνα με chinapost αντικείμενο,με ημερομηνία πληρωμής 3/6
υπομονή λοιπόν.

Καλά είσαι, τα δικά μου ήταν από 29/5

Manolis_karas
14-07-15, 10:29
Δεν ξέρω νομίζω από την στιγμή που έκανες αγορά μέσω κάρτας πάει στην κάρτα. Τουλάχιστον έτσι έγινε στην περίπτωση μου..
:oneup:

- - - Updated - - -


Λάθος, λεφτά έρχονται, δεν φεύγουν
:oneup:

yyy
18-07-15, 12:09
Θέλω να ζητήσω refund για κάτι που δεν παρέλαβα από ebay. Υπάρχει τρόπος το ποσό να μείνει διαθέσιμο στο paypal και να μην επιστραφεί στην κάρτα η οποία χρεώθηκε για την αγορά;

Ίσως αν κάνω remove την κάρτα από την οποία έγινε η αγορά;

Έχει κάποια χρέωση το paypal για κάθε φορά που προσθέτεις ή αφαιρείς μια κάρτα;

tsavman
19-07-15, 15:44
Όταν προσθέτεις κάρτα χρεώνει ένα ποσό (€1.50) το οποίο επιστρέφεται. Αυτό γίνεται γιατί έτσι παίρνεις το verification code.
Βέβαια η διαδικασία σύνδεσης κάρτας χρειάζεται μερικές εργάσιμες (ώστε να πάρεις αυτόν τον κωδικό), αλλά τώρα με τα CC φαντάζομαι δεν σε απασχολεί αυτό :p

yyy
19-07-15, 19:11
Όταν προσθέτεις κάρτα χρεώνει ένα ποσό (€1.50) το οποίο επιστρέφεται. Αυτό γίνεται γιατί έτσι παίρνεις το verification code.

Αυτό το θυμάμαι από την προηγούμενη φορά που το έκανα. Αλλά αυτό δεν είναι χρέωση, μιας και βρίσκεται στο υπόλοιπό σου.


Βέβαια η διαδικασία σύνδεσης κάρτας χρειάζεται μερικές εργάσιμες (ώστε να πάρεις αυτόν τον κωδικό), αλλά τώρα με τα CC φαντάζομαι δεν σε απασχολεί αυτό :p

Καθόλου :)

Άρα αν αποσυνδέσω την κάρτα, το refund θα μείνει στον paypal λογαριασμό μου ή δε θα μπορέσει να γίνει καθόλου;

@ ADSLgr.com All rights reserved.