PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 [83] 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

tsavman
19-07-15, 19:31
Άρα αν αποσυνδέσω την κάρτα, το refund θα μείνει στον paypal λογαριασμό μου ή δε θα μπορέσει να γίνει καθόλου;

Λογικά, ναι, αλλά δεν μπορώ να σου το εγγυηθώ.
Δοκίμασέ το και πες μας.

yyy
19-07-15, 19:49
Λογικά, ναι, αλλά δεν μπορώ να σου το εγγυηθώ.
Δοκίμασέ το και πες μας.

Αφαίρεσα την κάρτα. Μέσα στη βδομάδα θα ξέρω και θα ενημερώσω :)

sdikr
20-07-15, 00:53
Κακώς το κάνεις, και το Paypal αλλά και η τράπεζα σου ξέρει απο που ξεκίνησε η χρέωση, εκεί θα επιστρέψει, ότι και να κάνεις

yyy
20-07-15, 09:35
Κακώς το κάνεις, και το Paypal αλλά και η τράπεζα σου ξέρει απο που ξεκίνησε η χρέωση, εκεί θα επιστρέψει, ότι και να κάνεις

Too late! Τώρα την έχω αποσυνδέσει. Σκέφτηκα μήπως γινόταν να μείνει ως υπόλοιπο στο paypal, για να μπορώ να κάνω κάποια άλλη αγορά κάποια στιγμή! Δεν πειράζει. Θα ήταν βολικό αν είχε κάποια επιλογή το paypal ώστε να μπορούν να μείνουν τα χρήματα εκεί.

Ευχαριστώ πάντως για την ενημέρωση ;)

stelakis1914
20-07-15, 13:01
Έστειλα ένα αντικείμενο που πούλησα στο ebay στον αγοραστή και τα μεταφορικά κόστισαν υπερδιπλάσια από όσο είχα προβλέψει στην χρέωση.
Έχω πληρωθεί πλέον για αυτό και δεν βλέπω κάποιο τρόπο να το αλλάξω. Υπάρχει κάποιος τρόπος να χρεώσω επιπλέον κόστος που προέκυψε κατά την αποστολή; Αν μπορεί να γίνει το θεωρείται ηθικό ή ανέντιμο;

Papados
20-07-15, 14:28
Νομίζω ότι αφου η συναλλαγή εχει γίνει δεν μπορεις να απαιτήσεις περισσότερα χρήματα, από τα ήδη συμφωνηθέντα.

jap
20-07-15, 14:49
Απαγορεύεται από το ebay. Αν δεν το είχες στείλει θα μπορούσες να ακυρώσεις μόνο την όλη συναλλαγή και μετά να ξαναβάλεις το listing με τα σωστά μεταφορικά, να ζητήσεις περισσότερα από τα ήδη συμφωνημένα το ebay δεν το δέχεται.

stelakis1914
20-07-15, 14:56
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έχω αρχίσει ήδη να αποδέχομαι την κατάσταση.

tsavman
20-07-15, 15:14
Μπορείς όμως να επικοινωνήσεις με τον αγοραστή και να του εξηγήσεις την κατάσταση.
Ίσως προσφερθεί να σου πληρώσει τα επιπλέον έξοδα αποστολής εκτός ebay, με απευθείας μεταφορά στο PP.

yyy
20-07-15, 19:22
Μπορείς όμως να επικοινωνήσεις με τον αγοραστή και να του εξηγήσεις την κατάσταση.
Ίσως προσφερθεί να σου πληρώσει τα επιπλέον έξοδα αποστολής εκτός ebay, με απευθείας μεταφορά στο PP.

Ή κάποιο μέρος από τη διαφορά που προέκυψε στην πορεία...

stelakis1914
20-07-15, 21:52
Επικοινώνησα μαζί του και μου είπε ότι ίσως το κάνει αφού παραλάβει το αντικείμενο και δει την κατάσταση στην οποία αυτό βρίσκεται.

iliteo
22-07-15, 12:32
παιδιά τι ισχύει τώρα με ebay-paypal? μπορούμε να κάνουμε αγορές εξωτερικό, συνολικά μέχρι 50-60 ευρώ..? γιατί τόχω χάσει λίγο..

Papados
22-07-15, 12:40
Οχι, δεν μπορουμε, εκτός εάν έχουμε υπόλοιπο τον λογαριασμό μας στο Paypal.

yyy
22-07-15, 18:14
Ή αν έχουμε τρόπο να τροφοδοτήσουμε τον paypal λογαριασμό από το εξωτερικό ή κάρτα (credit/debit) εξωτερικού την οποία μπορούμε να συνδέσουμε με το paypal! Δεν είναι και τόσο απλά όλα αυτά, απλά για ενημέρωση ;)

vgiozo
22-07-15, 18:34
Ούτε hosting δεν μπορουμε να ξοφλήσουμε να πάρει η οργή...ήδη προετοιμάζομαι για μεταφορά σε ελληνική εταιρεία...αν ήταν λίγο πιο ξύπνιοι κι οι δικοί μας θα έβαζαν και μερικές προσφορές μέρες που είναι...

kourampies
23-07-15, 11:59
Ούτε hosting δεν μπορουμε να ξοφλήσουμε να πάρει η οργή...ήδη προετοιμάζομαι για μεταφορά σε ελληνική εταιρεία...αν ήταν λίγο πιο ξύπνιοι κι οι δικοί μας θα έβαζαν και μερικές προσφορές μέρες που είναι...

30% με το κουπόνι SUM2015 στο multihosting.gr

Domains έχω αγοράσει από αυτούς και δεν έχω κάποιο παράπονο.

vgiozo
23-07-15, 13:06
30% με το κουπόνι SUM2015 στο multihosting.gr

Domains έχω αγοράσει από αυτούς και δεν έχω κάποιο παράπονο.

Merci...αν και για μεταπωλητές του κόβω με μια πρώτη ματιά, θα τους ψάξω περισσότερο...

...νόμιζα ότι είχα απαντήσει στο θέμα του Paypal, εδώ είμαστε τελείως offtopic....

jap
23-07-15, 14:16
Προσωπικά δεν θα ψώνιζα από εταιρεία λόγω προσφοράς, θα έψαχνα ποιοι εγγυώνται ότι μπορούν να παρέχουν υπηρεσίες παρά τα CC. Αν η xyz εταιρεία έχει servers εκτός Ελλάδας (δικούς της ή τρίτων), κάπως θα πρέπει να πληρώσει το λογαριασμό. Όσοι έχουμε υπηρεσίες hosting από το εξωτερικό, αν κάνουμε αναζήτηση σε εταιρείες με καθαρά ελληνικούς πόρους θα πάθουμε σοκ από τις τιμές.

kourampies
23-07-15, 14:28
Προσωπικά δεν θα ψώνιζα από εταιρεία λόγω προσφοράς, θα έψαχνα ποιοι εγγυώνται ότι μπορούν να παρέχουν υπηρεσίες παρά τα CC. Αν η xyz εταιρεία έχει servers εκτός Ελλάδας (δικούς της ή τρίτων), κάπως θα πρέπει να πληρώσει το λογαριασμό. Όσοι έχουμε υπηρεσίες hosting από το εξωτερικό, αν κάνουμε αναζήτηση σε εταιρείες με καθαρά ελληνικούς πόρους θα πάθουμε σοκ από τις τιμές.

Προφανώς πρόκειται για μεταπωλητές, γιαυτό και οι χαμηλές για Ελλάδα τιμές. Παραθέτω το mail που έστειλαν με το οποίο υποθέτω ξεκαθαρίζουν ότι για μερικούς μήνες τουλάχιστον είναι ΟΚ:


Αγαπητοί συνεργάτες,

Διανύουμε ίσως την πιο κρίσιμη περίοδο στη σύγχρονη ιστορία της Ελλάδας και αυτό το κατανοούμε απόλυτα στη MultiHosting.

Σε όσες περιπτώσεις παρουσιάστηκαν προβλήματα πληρωμής για την ανανέωση συνδρομών web hosting, έχουμε ήδη φροντίσει να δώσουμε παράταση χρόνου ώστε να διασφαλιστεί η απρόσκοπτη λειτουργία των ιστοσελίδων σας.

Εάν η φιλοξενία της δικής σας ιστοσελίδας λήγει έως την Παρασκευή 10 Ιουλίου, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας έγκαιρα προκειμένου το τμήμα λογαριασμών να παρατείνει την ημερομηνία λήξης.

Θέλουμε ακόμη να σας ενημερώσουμε ότι από την πλευρά της εταιρείας μας έχουν ολοκληρωθεί όλες οι απαραίτητες ενέργειες για τη διασφάλιση των πληρωμών των συνεργαζόμενων Datacenters σε Γερμανία και Λουξεμβούργο, καθώς επίσης και οι πληρωμές των προμηθευτών των διαφόρων λογισμικών που χρησιμοποιούνται στην υποδομή μας (λογισμικά backups, monitoring, antimalware κτλ).

Η ιδιαίτερα δυσάρεστη αυτή συγκυρία, όπως αποτυπώθηκε σήμερα και στην τηλεοπτική εκπομπή του Star “Live U”, έχει προκαλέσει σοβαρά προβλήματα τόσο στον κλάδο του Web Hosting στην Ελλάδα όσο και σε ιστοσελίδες που φιλοξενούνται απευθείας σε παρόχους του εξωτερικού, με αποτέλεσμα να γίνεται καθημερινά διακοπή λειτουργίας δεκάδων ιστοσελίδων, λόγω αδυναμίας αποστολής εμβάσματος στο εξωτερικό.

Σας καλούμε να μεταφέρετε άμεσα στη MultiHosting τη φιλοξενία ιστοσελίδων που έχετε σε άλλους παρόχους. Το εξειδικευμένο τεχνικό τμήμα της εταιρείας μας μπορεί να αναλάβει δωρεάν τη μεταφορά, χωρίς downtime.

Με το εκπτωτικό κουπόνι « SUM2015 » θα λάβετε για κάθε νέα παραγγελία, επιπλέον έκπτωση 30% από τις αναγραφόμενες τιμές. Παράλληλα, σας καλούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας ώστε να διερευνήσουμε τον τρόπο και χρόνο πληρωμής που σας διευκολύνει σε αυτή τη χρονική συγκυρία.

Καλή δύναμη σε όλους και ευχές για ταχύτατη ομαλοποίηση της κατάστασης!

vgiozo
23-07-15, 15:24
Προσωπικά δεν θα ψώνιζα από εταιρεία λόγω προσφοράς, θα έψαχνα ποιοι εγγυώνται ότι μπορούν να παρέχουν υπηρεσίες παρά τα CC. Αν η xyz εταιρεία έχει servers εκτός Ελλάδας (δικούς της ή τρίτων), κάπως θα πρέπει να πληρώσει το λογαριασμό. Όσοι έχουμε υπηρεσίες hosting από το εξωτερικό, αν κάνουμε αναζήτηση σε εταιρείες με καθαρά ελληνικούς πόρους θα πάθουμε σοκ από τις τιμές.
Καλά προφανώς θα ψάξει κανείς και για τις καλύτερες υπηρεσίες που μπορεί, αλλά νομίζω πως στο εξωτερικό τα πάνε λίγο καλύτερα, και ως προς τις hardware προδιαγραφές αλλα και τις τιμές...
...για τη σελίδα πολιτιστικού σωματείου που διαχειρίζομαι έχουμε πάρει και 50% έκπτωση και πληρώνουμε κάτω από 5€ μαζί με Dedicated IP για "Enterprise" shared hosting (ήτοι με πολύ λίγους πελάτες ανά διακομιστή)...άντε τρέχα βρες τώρα επάξιο αντικαταστάτη...

Οι καλύτερες τιμές που βρήκα με σέρβερ στην Ελλάδα είναι της tophost (http://www.tophost.gr/fast-hosting.htm)κι έχει και προσφορά 25%...σε ποιόν ακριβώς ανήκουν οι υποδομές δεν ξέρω, μάλλον έχει αγοράσει χώρο σε ελληνικό datacenter.
Δυστυχώς όμως δεν προσφέρει Dedicated IP για διακομιστές που βρίσκονται στην Ελλάδα, παρά μόνο για εκείνους που νοικιάζει στην Γερμανία...

jap
23-07-15, 15:32
Άρα Γιώργο, έχουν κάνει τα κουμάντα τους. Οι άλλοι που ξέρω εγώ είναι το παπάκι που έστειλε παρόμοια επιστολή και η iphost που δεν είπε μεν τίποτα για cc, έχει όμως περάσει πρόσφατα όλες τις υποδομές τους στο Athens 2. Για καθαρό hosting δεν ξέρω, προσωπικά από εξωτερικό παίρνω εδώ και σχεδόν μια 20ετία.

@vgiozo: Αφήστε το εκεί που είναι, μην το συζητάς για μετακόμιση. Αν δεν βρεις λύση για πληρωμή, PM.

yyy
31-07-15, 18:53
Αφαίρεσα την κάρτα. Μέσα στη βδομάδα θα ξέρω και θα ενημερώσω :)


Κακώς το κάνεις, και το Paypal αλλά και η τράπεζα σου ξέρει απο που ξεκίνησε η χρέωση, εκεί θα επιστρέψει, ότι και να κάνεις

O sdikr είχε δίκιο. Το refund έγινε κανονικά στην κάρτα, παρόλο που την είχα αποσυνδέσει από το paypal. Άντε τώρα να την ξανασυνδέσω... :facepalm:

Hengeo
11-08-15, 21:07
Είχα βάλει για πώληση μία οθόνη από laptop στο ebay, μεταχειρισμένη αλλά πλήρως λειτουργική. Την αγόρασε κάποιος από το Ισραήλ. Την έστειλα με ΕΛΤΑ, είχα βάλει bubble-wrap κ.λ.π. αλλά παρ'όλα αυτά έφτασε σπασμένη. Ο αγοραστής ήταν συνεννοήσιμος και που έστειλε αρκετές φωτογραφίες, οπότε δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω. Πήγα στο πρακτορείο από το οποίο το έστειλα να διαμαρτυρηθώ και ο τύπος εκεί ούτε λίγο ούτε πολύ έριξε όλη την ευθύνη επάνω μου, ότι δεν είπα ότι είναι εύθραυστο και δεν το είχα πακετάρει σωστά. Καμία ελπίδα συνεννόησης δηλαδή, εμ κερατάς, εμ δαρμένος. Έκανα refund τα περισσότερα χρήματα στον αγοραστή, το θέμα είναι όμως πώς μπορώ να κινηθώ από εδώ και πέρα, για να πάρω πίσω έστω τα 15 ευρώ που πλήρωσα για την αποστολή για να μη βγω και χρεωμένος. Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κανένα; Και αν ναι, πως κινήθηκε; Αν πάω στα κεντρικά ΕΛΤΑ της περιοχής μου έχω καμία ελπίδα ή πρέπει να πάω Αθήνα;

8anos
11-08-15, 21:21
Είχα βάλει για πώληση μία οθόνη από laptop στο ebay, μεταχειρισμένη αλλά πλήρως λειτουργική. Την αγόρασε κάποιος από το Ισραήλ. Την έστειλα με ΕΛΤΑ, είχα βάλει bubble-wrap κ.λ.π. αλλά παρ'όλα αυτά έφτασε σπασμένη. Ο αγοραστής ήταν συνεννοήσιμος και που έστειλε αρκετές φωτογραφίες, οπότε δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω. Πήγα στο πρακτορείο από το οποίο το έστειλα να διαμαρτυρηθώ και ο τύπος εκεί ούτε λίγο ούτε πολύ έριξε όλη την ευθύνη επάνω μου, ότι δεν είπα ότι είναι εύθραυστο και δεν το είχα πακετάρει σωστά. Καμία ελπίδα συνεννόησης δηλαδή, εμ κερατάς, εμ δαρμένος. Έκανα refund τα περισσότερα χρήματα στον αγοραστή, το θέμα είναι όμως πώς μπορώ να κινηθώ από εδώ και πέρα, για να πάρω πίσω έστω τα 15 ευρώ που πλήρωσα για την αποστολή για να μη βγω και χρεωμένος. Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κανένα; Και αν ναι, πως κινήθηκε; Αν πάω στα κεντρικά ΕΛΤΑ της περιοχής μου έχω καμία ελπίδα ή πρέπει να πάω Αθήνα;

Πηγαινε στα Ελτα της περιοχής σου.
Ειχες ασφαλίσει το πακέτο;

Φανερός Πράκτωρ
11-08-15, 21:22
Ειχες ασφαλίσει το πακέτο;

Ακριβώς αυτό.

Hengeo
11-08-15, 21:30
Ως συστημένο το έστειλε. Ούτε σε αυτό το πρακτορείο ούτε σε ένα άλλο που πήγαινα με ρώτησαν ποτέ για ασφάλεια, δεν έχω ιδέα..

Φανερός Πράκτωρ
11-08-15, 21:38
Αυτός που το έστειλε τι είναι & τι σχέση με τα ΕΛΤΑ;
Με πακέτο ΕΛΤΑ πήγε;
Σε γενικές γραμμές ανάλογα τον φορέα το συστημένο (πακέτο) μπορεί να έχει και ασφάλιση εάν χαθεί-καταστραφεί.
Το συστημένο από μόνο του λέει ότι απλά πρέπει να υπογράψει ο παραλήπτης για να το πάρει (αν δεν κάνω λάθος - ίσως και εγγύηση παράδοσης). Αλλά στο "πακέτο του συστημένου" βάζουν και επιπλέον υπηρεσίες.

Hengeo
11-08-15, 23:29
Κατάστημα: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑΣ Π.Φ. 1 (ΤΑΧ. ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ)
Διευθύνση: ΕΥΕΡΓΕΤΩΝ 17

Αυτό είναι, υπάρχει και στη σελίδα των ΕΛΤΑ (www.elta.gr), έχει σήμα ΕΛΤΑ από έξω και γραμματοκιβώτιο.

michpan
12-08-15, 03:53
Δυστυχώς δύσκολα θα καταφέρεις κάτι αφού δεν μπορείς να αποδείξεις που έγινε η ζημιά. Δική μου εκτίμηση είναι ότι άνοιξαν το πακέτο στο Ισραήλ να δουν τι έχει μέσα και την σπάσανε. Αντε απέδειξε το όμως. Κανονικά εγώ δεν θα έκανα refund γιατί ουσιαστικά δεν φταιω εγώ (εκτός κι αν το πακετάρισμα δεν έγινε όπως έπρεπε). Μάλιστα πολλοί πωλητές το γράφουν αυτό και στους όρους πώλησης. Στην χειρότερη θα προτεινα να μοιράσουμε το κόστος. Άλλωστε η ασφάλιση είναι ευθύνη του αγοραστη.

Πάντως και το συστημένο εμπεριέχει μια πολύ μικρή ασφάλεια αλλά όχι σε περιπτώσεις που το δέμα έχει παραληφθεί νομίζω. Επικοινώνησε και με το ΙΝΚΑ να δεις τι θα σου πουν..

RASTAVIPER
12-08-15, 08:28
Δυστυχώς δύσκολα θα καταφέρεις κάτι αφού δεν μπορείς να αποδείξεις που έγινε η ζημιά. Δική μου εκτίμηση είναι ότι άνοιξαν το πακέτο στο Ισραήλ να δουν τι έχει μέσα και την σπάσανε. Αντε απέδειξε το όμως. Κανονικά εγώ δεν θα έκανα refund γιατί ουσιαστικά δεν φταιω εγώ (εκτός κι αν το πακετάρισμα δεν έγινε όπως έπρεπε). Μάλιστα πολλοί πωλητές το γράφουν αυτό και στους όρους πώλησης. Στην χειρότερη θα προτεινα να μοιράσουμε το κόστος. Άλλωστε η ασφάλιση είναι ευθύνη του αγοραστη.

Πάντως και το συστημένο εμπεριέχει μια πολύ μικρή ασφάλεια αλλά όχι σε περιπτώσεις που το δέμα έχει παραληφθεί νομίζω. Επικοινώνησε και με το ΙΝΚΑ να δεις τι θα σου πουν..

Στην συγκεκριμένη περίπτωση που ούτε ο πωλητής ήξερε για ασφάλιση και προφανώς δεν έδωσε τέτοια επιλογή και στην αγοραστή, τότε προφανώς και δεν έχει να χρεωθεί ο αγοραστής.

Hengeo
12-08-15, 15:20
Δυστυχώς δύσκολα θα καταφέρεις κάτι αφού δεν μπορείς να αποδείξεις που έγινε η ζημιά. Δική μου εκτίμηση είναι ότι άνοιξαν το πακέτο στο Ισραήλ να δουν τι έχει μέσα και την σπάσανε. Αντε απέδειξε το όμως. Κανονικά εγώ δεν θα έκανα refund γιατί ουσιαστικά δεν φταιω εγώ (εκτός κι αν το πακετάρισμα δεν έγινε όπως έπρεπε). Μάλιστα πολλοί πωλητές το γράφουν αυτό και στους όρους πώλησης. Στην χειρότερη θα προτεινα να μοιράσουμε το κόστος. Άλλωστε η ασφάλιση είναι ευθύνη του αγοραστη.

Πάντως και το συστημένο εμπεριέχει μια πολύ μικρή ασφάλεια αλλά όχι σε περιπτώσεις που το δέμα έχει παραληφθεί νομίζω. Επικοινώνησε και με το ΙΝΚΑ να δεις τι θα σου πουν..

Αυτό ακριβώς μου είπαν στα κεντρικά ΕΛΤΑ που πήγα σήμερα. Να απευθυνθεί ο αγοραστής στα εκεί ταχυδρομεία και παρά την επιμονή μου (με ευγενικό τόνο), αρνήθηκαν να μου επιστρέψουν έστω τα μεταφορικά. Έστειλα ερώτηση στον αγοραστή και περιμένω. Αν δε βγει άκρη και από εκεί θα πάω και θα κατασκηνώσω στα ΕΛΤΑ μέχρι να μου δώσουν έστω τα 15 ευρώ.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

michpan
13-08-15, 03:25
Στην συγκεκριμένη περίπτωση που ούτε ο πωλητής ήξερε για ασφάλιση και προφανώς δεν έδωσε τέτοια επιλογή και στην αγοραστή, τότε προφανώς και δεν έχει να χρεωθεί ο αγοραστής.

Διαφωνω. Το κουμάντο του πως θα σταλεί το δέμα το κάνει ο αγοραστής αφού αυτός πληρώνει εκτός κι αν ο πωλητής γράψει ότι το στελνω μόνο συστημένο. Είχα αγοραστή παλαιότερα που επέμενε να του στείλω κάτι με courier παρόλο που το κόστος είναι πολύ υψηλό - απλά γιατί αισθανόταν πιο σίγουρος. Κι αρνούμαι να πιστέψω ότι εν έτει 2015 αυτοί που κάνουν αγορές μέσω internet αγνοούν περί δυνατότητας ασφάλισης του δεματος! Απλά τις περισσότερες φορές δεν θέλουν να πληρώσουν έξτρα.

jap
13-08-15, 10:00
Μιλάμε για ebay, έτσι; Έδωσε ο πωλητής επιλογή αποστολής με ασφάλιση και ο αγοραστής δεν την πήρε; Μη λέμε ό,τι θέλουμε. Δεν ξέρω αν δεν συσκευάστηκε καλά, αν φταίνε τα ΕΛΤΑ, αν φταίνε τα ταχυδρομεία του Ισραήλ, η αεροπορική εταιρεία που μετέφερε το δέμα, αν ο εργάτης που το φόρτωσε έπαιζε πριν μπάλα με το πακέτο ή αν το πάτησε σε καμιά αποθήκη κανένας ελέφαντας. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν φταίει ο αγοραστής, εκτός και του δόθηκε επιλογή για ασφάλιση και δεν την επέλεξε εν γνώσει του.

Φανερός Πράκτωρ
13-08-15, 10:29
Μιλάμε για ebay, έτσι; Έδωσε ο πωλητής επιλογή αποστολής με ασφάλιση και ο αγοραστής δεν την πήρε; Μη λέμε ό,τι θέλουμε. Δεν ξέρω αν δεν συσκευάστηκε καλά, αν φταίνε τα ΕΛΤΑ, αν φταίνε τα ταχυδρομεία του Ισραήλ, η αεροπορική εταιρεία που μετέφερε το δέμα, αν ο εργάτης που το φόρτωσε έπαιζε πριν μπάλα με το πακέτο ή αν το πάτησε σε καμιά αποθήκη κανένας ελέφαντας. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν φταίει ο αγοραστής, εκτός και του δόθηκε επιλογή για ασφάλιση και δεν την επέλεξε εν γνώσει του.

Ακριβώς αυτό.

michpan
14-08-15, 03:14
Μιλάμε για ebay, έτσι; Έδωσε ο πωλητής επιλογή αποστολής με ασφάλιση και ο αγοραστής δεν την πήρε; Μη λέμε ό,τι θέλουμε. Δεν ξέρω αν δεν συσκευάστηκε καλά, αν φταίνε τα ΕΛΤΑ, αν φταίνε τα ταχυδρομεία του Ισραήλ, η αεροπορική εταιρεία που μετέφερε το δέμα, αν ο εργάτης που το φόρτωσε έπαιζε πριν μπάλα με το πακέτο ή αν το πάτησε σε καμιά αποθήκη κανένας ελέφαντας. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν φταίει ο αγοραστής, εκτός και του δόθηκε επιλογή για ασφάλιση και δεν την επέλεξε εν γνώσει του.

Ωραία ο πωλητής που φταίει τότε;

kourampies
14-08-15, 04:02
Ωραία ο πωλητής που φταίει τότε;

Ο αγοραστής πλήρωσε για ένα αρτιμελές προϊόν, και αυτό οφείλει να λάβει. Αυτό λέει η λογική, και οι κανόνες του ebay. Και το buyer protection, σε περίπτωση που δε το αποδεχτεί και ο πωλητής.

Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Θα ήθελες όταν αγοράσεις ένα προϊόν να έρθει κατεστραμμένο, και να το πληρώσεις κανονικά; Η ασφαλής αποστολή είναι απόλυτη ευθύνη του πωλητή. Με βάση τα ενδεχόμενα ρίσκα και κόστος επιλέγει μέθοδο αποστολής, ασφάλιση και τα συναφή.

jap
14-08-15, 09:09
Ο πωλητής έχει την ευθύνη:
- να συσκευάσει κατάλληλα το προϊόν ώστε να μεταφερθεί αεροπορικά στοιβαγμένο σε ένα από αυτά τα τεράστια μεταλλικά καλάθια των αποσκευών, πλακωμένο από άλλα βαριά κουτιά και στριμωγμένο. Όχι τοποθετημένο συμμετρικά μέσα σε container μαζί με άλλα ίδιων διαστάσεων, ούτε με λίγα άλλα σε βανάκι όπως έρχονται τα καινούργια μέχρι το σπίτι μας. Με άλλα λόγια, θέλει συσκευασία πολύ πιο ανθεκτική από την αρχική και πιο ογκώδη με προστατευτικά παραγεμίσματα.
- να επιλέξει και να προτείνει ως επιλογή κατάλληλη μέθοδο αποστολής

Στο ebay ειδικά, πολλοί έμποροι δεν το κάνουν αυτό και υπολογίζουν ότι στα 100 που θα στείλουν ίσως σπάσει/κακοποιηθεί/καταστραφεί από την υγρασία ένα ποσοστό Χ%. Ε, την απώλεια από αυτό το Χ ποσοστό που θα πρέπει να αποζημιώσουν στον αγοραστή τη λαμβάνουν υπόψη και την επιμερίζουν στην τιμή του προϊόντος.

Άσχετο με την περίπτωσή μας, αλλά εκεί συμπεριλαμβάνεται και η περίπτωση του εξυπνάκια αγοραστή που θα το παραλάβει και θα πει πως δεν παράλαβε ποτέ. Αλλά αν μιλάμε για ebay και πάλι ευθύνη του πωλητή είναι, ας έστελνε με άλλο τρόπο που να εξασφαλίζει την πιστοποίηση της παράδοσης.

Επί του προκειμένου, όλα τα παραπάνω πρέπει να τα λάβει υπόψη του ένας πωλητής στο ebay. Το στατιστικό της απώλειας δεν ισχύει όταν στέλνουμε ένα και μόνο κομμάτι, αν η κατάλληλη συσκευασία και τρόπος αποστολής ανεβάζουν πάρα πολύ την τιμή τότε πουλάμε μόνο τοπικά με παράδοση χέρι με χέρι. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Και δεν είπα ότι αναγκαστικά φταίει ο πωλητής, μπορεί να έχουν συμβεί χίλια μύρια, σίγουρα όμως δεν φταίει ο αγοραστής στη συγκεκριμένη περίπτωση.

michpan
14-08-15, 09:54
Συγγνώμη που θα το πω αλλά το buyer protection είναι μια απάτη. Υπάρχει μόνο και μόνο για να εξασφαλίζει τον αγοραστή και το έχουν καταχραστεί παρά πολλοί χρήστες του eBay (έχω και προσωπική εμπειρία). Οπότε ας μην το παίρνουμε ως παράδειγμα.. Αν θέλετε να το αναλύσουμε κι αυτό πολύ ευχαρίστως..

Κατά δεύτερον, επειδή έχω εμπειρία με το eBay από το 2002 κι επειδή έχω πουλήσει (κι αγοράσει) χιλιάδες πράγματα, ξέρω πολύ καλά πως σκέφτεται ο μέσος αγοραστής κι ο μέσος πωλητής. Από τότε που άρχισα να πουλάω πράγματα ξέρετε πόσες φορές μου έχει ζητηθεί να ασφαλισω ένα πακέτο; Δύο!!
Οι αγοραστές, ακόμα κι αν κάτι είναι εύθραστο ή σπάνιο, προτιμουν σχεδόν πάντα απλή συστημένη αποστολή και οι λόγοι είναι δύο. Ο ένας είναι ότι στοιχίζει, και ο δεύτερος είναι ότι το ασφαλισμένο πακέτο περνάει τελωνείο! Είναι ο ίδιος λόγος που δεν επιλέγουν ποτέ ας πούμε courier. Οπότε ας μην λέμε ότι ο αγοραστής δεν ήξερε, η απόφαση του ήταν συνειδητοποιημένη..

Επίσης ακόμα κι ένας άπειρος σχετικά αγοραστής ξέρει ότι πριν επιλέξει, αν έχει αμφιβολία για κάτι πρέπει να ρωτήσει. Το τι τρόπους αποστολής προσφέρει ένας πωλητής μπορεί να το ρωτήσει αν δεν τον ικανοποιούν αυτά που έχει γράψει στη δημοπρασία. Αν θεωρεί ότι κάτι χρειάζεται ασφάλιση και δεν τον προσφέρει ο πωλητής, μπορεί να πάει παρακάτω και να βρει άλλον.. Δεν σε αναγκάζει κανένας να αγοράσεις από κάποιον που σου λέει ότι δεν στέλνει συστημένο ή δεν ξέρω εγώ τι.

Τέλος, ποιος μου λέει εμένα ότι ο αγοραστής στη προσπάθεια του να τοποθετήσει την οθόνη, δεν την έσπασε; Ποιος λέει τη αλήθεια; Έχω μάθει να είμαι παρα πολύ καχύποπτος σε οτιδήποτε μου λένε και πάντα με βάση αυτό και δεδομένου ότι δεν είμαι καμία εταιρία που μπορεί να επωμιστεί το κόστος αν κάτι πάει στραβά, προσπαθώ να έρθω σε κάποιου είδους συμβιβασμό.

jap
14-08-15, 11:01
Συγγνώμη που θα το πω αλλά το buyer protection είναι μια απάτη. Υπάρχει μόνο και μόνο για να εξασφαλίζει τον αγοραστή και το έχουν καταχραστεί παρά πολλοί χρήστες του eBay (έχω και προσωπική εμπειρία).


Δεν διαφωνώ κατά βάση με κάτι από όλα αυτά που λες. Προσυπογράφω και υπογραμμίζω και τονίζω ειδικά το παραπάνω - πάντως αν δεν ήταν έτσι δεν θα υπήρχε το ebay ή δεν θα είχε τα σημερινά μεγέθη. Αλλά από τη στιγμή που επιλέγεις να πουλήσεις μέσω ebay, σέβεσαι και τους κανόνες. Αλλιώς υπάρχουν και οι αγγελίες εδώ μέσα, και η χρυσή ευκαιρία και πολλές άλλες επιλογές.

Hengeo
15-08-15, 18:59
Διάβασα προσεκτικά όλα τα καινούργια ποστ. Ενώ όσο αναφορά το κομμάτι του αγοραστή συμφωνώ, εξ'αλλου του επέστρεψα σχεδόν αμέσως τα περισσότερα χρήματα, μόνο τα μεταφορικά κράτησα (βέβαια και εδώ ίσως λάθος έκανα, διότι έχει καθυστερήσει να μου απαντήσει, σου λέει, αφού πήρα τα λεφτά μου, δε βαριέσαι), για το κομμάτι του πωλητή έχω αντιρρήσεις.

Πας σε κάποιον να σου επισκευάσει την τηλεόραση ή το αυτοκίνητο, πρέπει να ξέρεις από τηλεοράσεις ή αυτοκίνητα;

Πας σε κάποιον να σου βάψει το σπίτι, πρέπει να ξέρεις να βάφεις;

Γιατί λοιπόν εγώ που πήγα σε κάποιον να μου μεταφέρει κάτι, πρέπει να ξέρω από μεταφορές; Και να ανέχομαι να μου το παίζουν τρελοί και να τα ρίχνουν σε εμένα, το άλλο ταχυδρομείο, τον Άγιο Βασίλη και όπου αλλού τους κατεβαίνει;

Ε, λοιπόν, όχι, σε αυτή τη χώρα πρέπει να μάθουμε επιτέλους τι σημαίνει επαγγελματισμός. Όχι μόνο να το παίζεις ο γ..ω και δέρνω με τις τέλειες υπηρεσίες, αλλά να δέχεσαι τις ευθύνες σου όταν γίνεται η στραβή.

Αφού αρνούνται να μου δώσουν έστω τα μεταφορικά πίσω, τώρα θα κινηθώ νομικά και θα πάρω όχι μόνο αυτά αλλά και την αξία του ανταλλακτικού που έσπασε και αποζημίωση για ψυχική οδύνη.

kourampies
15-08-15, 19:03
Διάβασα προσεκτικά όλα τα καινούργια ποστ. Ενώ όσο αναφορά το κομμάτι του αγοραστή συμφωνώ, εξ'αλλου του επέστρεψα σχεδόν αμέσως τα περισσότερα χρήματα, μόνο τα μεταφορικά κράτησα (βέβαια και εδώ ίσως λάθος έκανα, διότι έχει καθυστερήσει να μου απαντήσει, σου λέει, αφού πήρα τα λεφτά μου, δε βαριέσαι), για το κομμάτι του πωλητή έχω αντιρρήσεις.

Πας σε κάποιον να σου επισκευάσει την τηλεόραση ή το αυτοκίνητο, πρέπει να ξέρεις από τηλεοράσεις ή αυτοκίνητα;

Πας σε κάποιον να σου βάψει το σπίτι, πρέπει να ξέρεις να βάφεις;

Γιατί λοιπόν εγώ που πήγα σε κάποιον να μου μεταφέρει κάτι, πρέπει να ξέρω από μεταφορές; Και να ανέχομαι να μου το παίζουν τρελοί και να τα ρίχνουν σε εμένα, το άλλο ταχυδρομείο, τον Άγιο Βασίλη και όπου αλλού τους κατεβαίνει;

Ε, λοιπόν, όχι, σε αυτή τη χώρα πρέπει να μάθουμε επιτέλους τι σημαίνει επαγγελματισμός. Όχι μόνο να το παίζεις ο γ..ω και δέρνω με τις τέλειες υπηρεσίες, αλλά να δέχεσαι τις ευθύνες σου όταν γίνεται η στραβή.

Αφού αρνούνται να μου δώσουν έστω τα μεταφορικά πίσω, τώρα θα κινηθώ νομικά και θα πάρω όχι μόνο αυτά αλλά και την αξία του ανταλλακτικού που έσπασε και αποζημίωση για ψυχική οδύνη.

Εκτός από περιπτώσεις αντιπροσωπείας, η επιλογή κατάλληλου μάστορα/υπηρεσίας είναι καθαρά δική σου ευθύνη. Έπρεπε να διαβάσεις τους όρους πριν κατηγορήσεις τα ΕΛΤΑ, η ασφάλεια δεν είναι αυτονόητη.

Πρακτικά, παράτα το. Θα χάσεις το χρόνο και την ηρεμία σου και δε θα πάρεις απολύτως τίποτα πίσω.

qwertyuiop
18-08-15, 11:36
Κούριερ από Κίνα με Banggood προϊόν αξίας 20 ευρώ (xiaomi gamepad) είναι ακίνδυνο, έτσι;

RASTAVIPER
18-08-15, 16:17
Κούριερ από Κίνα με Banggood προϊόν αξίας 20 ευρώ (xiaomi gamepad) είναι ακίνδυνο, έτσι;

Όχι, αλλά τι σχέση έχει το bangood με το Ebay;

button
18-08-15, 17:41
συστημένα η ασφαλισμένα είναι δηλαδή με curier και απλο με ΕΛΤΑ

ethnik471
20-08-15, 14:51
Παιδιά, επειδή είμαι λίγο άσχετος με το ebay και λίγο πριν τα capital controls έκανα δειλά δειλά κάτι ψιλοαγορές, οι οποίες τελικά πήγαν καλά θέλω να ρωτήσω εαν γίνεται σήμερα να αγοράσουμε απο το ebay.Και αν ναι, κλασικά με το paypal?

Ευχαριστώ

meletis
20-08-15, 17:22
Παιδιά, επειδή είμαι λίγο άσχετος με το ebay και λίγο πριν τα capital controls έκανα δειλά δειλά κάτι ψιλοαγορές, οι οποίες τελικά πήγαν καλά θέλω να ρωτήσω εαν γίνεται σήμερα να αγοράσουμε απο το ebay.Και αν ναι, κλασικά με το paypal?

Ευχαριστώ
Καλησπέρα.
Επειδή και εγώ αρχάριος ήμουν σχετικά με το ebay, απο οτι νομίζω δεν έχει ανοίξει ακόμη το paypal.
Ισως να γίνεται η αγορά κατευθείαν μέσω της χρεωστικής κάρτας χώρις να παίρνει το λόγο το paypal σε οτιδήποτε συμβεί.
Παντως που προσπάθησα να αγοράσω μεσω Paypal αθλητικά παπόυτσια μου επέστρεψε τα χρήματα

RASTAVIPER
20-08-15, 18:21
Καλησπέρα.
Επειδή και εγώ αρχάριος ήμουν σχετικά με το ebay, απο οτι νομίζω δεν έχει ανοίξει ακόμη το paypal.
Ισως να γίνεται η αγορά κατευθείαν μέσω της χρεωστικής κάρτας χώρις να παίρνει το λόγο το paypal σε οτιδήποτε συμβεί.
Παντως που προσπάθησα να αγοράσω μεσω Paypal αθλητικά παπόυτσια μου επέστρεψε τα χρήματα

Όχι δεν γίνεται εκτός αν έχεις βρει τρόπο να βάλεις χρήματα στο balance του PayPal.
Ούτε με κάρτα απευθείας.

ethnik471
20-08-15, 20:22
Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις!
Οπότε περιμένουμε...

stelakis1914
22-08-15, 00:25
Είχανε μαζευτεί κάποια fees στο ebay από πωλήσεις που είχα κάνει και η πληρωμή τους ήταν ένα πρόβλημα που με απασχολούσε.
Για καλή μου τύχη ήρθε αυτό το email το απόγευμα που σώζει για κάποιο καιρό την κατάσταση. Ως κρίσιμη ημερομηνία αναφέρεται η 18η Σεπτεμβρίου.
Πιστεύετε να έχουμε κάποια σημαντική εξέλιξη μέχρι τότε; Αναλυτικά το email στο spoiler.

We’re aware that the ongoing economic situation in Greece and the implementation of capital controls may be significantly impacting your eBay business.

We’ll do our best to make sure you can continue to trade on eBay. So until 18 September, you won’t need to make any payments to us. You’ll still receive invoices as usual, but we won’t put any restrictions, holds or suspensions on your account due to unpaid balances during this time. We’ll continue to monitor the situation after this date.

That means right now you should be able to continue selling as usual. However, we also realise you may be experiencing issues receiving payments from your buyers affected by the Greek capital controls. If you wish to cancel a transaction with a buyer who is unable to pay, you are able to do so as usual through the option “cancel order”. Any fees incurred will be automatically credited.

Please note that if your account was already subject to a hold, restriction or suspension prior to the economic crisis, this won’t change. Your ability to sell would continue to be limited or restricted.

As always, thanks for selling on eBay and we look forward to resuming normal operations soon.

Regards,

The eBay team

stefp
22-08-15, 05:35
Είχανε μαζευτεί κάποια fees στο ebay από πωλήσεις που είχα κάνει και η πληρωμή τους ήταν ένα πρόβλημα που με απασχολούσε.
Για καλή μου τύχη ήρθε αυτό το email το απόγευμα που σώζει για κάποιο καιρό την κατάσταση. Ως κρίσιμη ημερομηνία αναφέρεται η 18η Σεπτεμβρίου.
Πιστεύετε να έχουμε κάποια σημαντική εξέλιξη μέχρι τότε;

Μήπως περιμένουν κι αυτοί τις εκλογές? :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.