PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 [84] 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

spartak
22-08-15, 10:08
Είχανε μαζευτεί κάποια fees στο ebay από πωλήσεις που είχα κάνει και η πληρωμή τους ήταν ένα πρόβλημα που με απασχολούσε.
Για καλή μου τύχη ήρθε αυτό το email το απόγευμα που σώζει για κάποιο καιρό την κατάσταση. Ως κρίσιμη ημερομηνία αναφέρεται η 18η Σεπτεμβρίου.
Πιστεύετε να έχουμε κάποια σημαντική εξέλιξη μέχρι τότε; Αναλυτικά το email στο spoiler.

We’re aware that the ongoing economic situation in Greece and the implementation of capital controls may be significantly impacting your eBay business.

We’ll do our best to make sure you can continue to trade on eBay. So until 18 September, you won’t need to make any payments to us. You’ll still receive invoices as usual, but we won’t put any restrictions, holds or suspensions on your account due to unpaid balances during this time. We’ll continue to monitor the situation after this date.

That means right now you should be able to continue selling as usual. However, we also realise you may be experiencing issues receiving payments from your buyers affected by the Greek capital controls. If you wish to cancel a transaction with a buyer who is unable to pay, you are able to do so as usual through the option “cancel order”. Any fees incurred will be automatically credited.

Please note that if your account was already subject to a hold, restriction or suspension prior to the economic crisis, this won’t change. Your ability to sell would continue to be limited or restricted.

As always, thanks for selling on eBay and we look forward to resuming normal operations soon.

Regards,

The eBay team


Δε νομίζω να περιμένουν κάτι, ούτε ξέρουμε να παιζεται κάτι τότε. Μάλλον δωσαμε προθεσμία ένα μήνα.

Hengeo
23-08-15, 14:05
Μου ήρθε και εμένα, μου είχε έρθει και πριν ένα μήνα, με προθεσμία μέχρι κάπου μέσα Αυγούστου, οπότε προφανώς ελέγχουν την κατάσταση και επεκτείνουν την προθεσμία μέχρι να ομαλοποιηθεί.

stelakis1914
23-08-15, 20:13
Να μην ανησυχούμε δηλαδή αφού δείχνουν να παρακολουθούν και να κατανοούν την κατάσταση. Δεν μας πέτυχε και το Paypal request και είχαμε μια έγνοια...

meletis
23-08-15, 21:57
Καλησπέρα , οι εξελίξεις σχετικά με το paypal ποιές είναι.
Γίνονται αγορές απο το ebay?
Χρειάζομαι μερικά πράγματα.

pakitis
24-08-15, 23:48
Δοκιμάζω κάθε μέρα από 1 φορά. Δοκίμασα πριν λίγο. Ακόμα τίποτα.
Άσχετο, από μια πίστωση που μου έγινε στον τραπεζικό μου λογ/σμό, έχω 8 ευρώ και κάτι σαν διαθέσιμο υπόλοιπο εξωτερικού. Μπορώ να τα μεταφέρω αυτά στο balance του paypal λέτε;

stefp
02-09-15, 00:17
Δοκιμάζω κάθε μέρα από 1 φορά. Δοκίμασα πριν λίγο. Ακόμα τίποτα.
Άσχετο, από μια πίστωση που μου έγινε στον τραπεζικό μου λογ/σμό, έχω 8 ευρώ και κάτι σαν διαθέσιμο υπόλοιπο εξωτερικού. Μπορώ να τα μεταφέρω αυτά στο balance του paypal λέτε;
Αν δεν το έχεις πετύχει ήδη, διάβασε αυτά που αναφέρονται στο άλλο thread περί paypal (http://www.adslgr.com/forum/threads/270024-PayPal-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/page149) για το πως να φορτώσεις το balance του paypal και τελειώνει η ιστορία.. (με κόστος κάποιες κρατήσεις παραπάνω)

pakitis
03-09-15, 02:05
Αν δεν το έχεις πετύχει ήδη, διάβασε αυτά που αναφέρονται στο άλλο thread περί paypal (http://www.adslgr.com/forum/threads/270024-PayPal-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/page149) για το πως να φορτώσεις το balance του paypal και τελειώνει η ιστορία.. (με κόστος κάποιες κρατήσεις παραπάνω)

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το διάβασα και σε άλλο φόρουμ αλλά δεν θέλω να μπαίνω σε τέτοιες διαδικασίες. :|

RASTAVIPER
03-09-15, 08:47
Είναι εκνευριστικό το ότι δεν απαντάνε κάποιοι πωλητές και θα έπρεπε να υπάρχει αρνητικό feedback για κάτι τέτοιο.
Έχω στείλει 10 μηνύματα σε διαφορετικούς κινέζους και 2 μέρες μετά κανείς δεν απαντάει.

stefp
03-09-15, 21:28
Είναι εκνευριστικό το ότι δεν απαντάνε κάποιοι πωλητές και θα έπρεπε να υπάρχει αρνητικό feedback για κάτι τέτοιο.
Έχω στείλει 10 μηνύματα σε διαφορετικούς κινέζους και 2 μέρες μετά κανείς δεν απαντάει.
Κάνουν τον Κινέζο :p

cool11
04-09-15, 08:24
Μου λειπει σε αρκετες σελιδες του ebay, το 'add to basket/cart'.
Λιγοι το εχουν.
Και ομως, βολευει πολυ.
Ειδικα σε σελιδες με ψιλοπραγματα που θες να παρεις οχι ενα αλλα μερικα, πρεπει να στειλεις μηνυμα στον seller, να σου πει αν κανει combined shipping, ποσο θα κοστισει, κλπ
Ειναι πολυ καλο οταν μπορεις να βαλεις πραγματα στο καλαθι, και να σου βγαλει στο τελος συνολικο ταχυδρομικο κοστος.
Αλλιως για ψιλιπραγματα το θεωρω χαζο να σου στειλει ο αλλος 5 μικρα φακελακια, επειδη δεν εχει combined shipping και δυνατοτητα για καλαθι.

stefp
04-09-15, 09:42
Χαζό ή όχι, δεν είναι σχεδιασμένο με αυτη τη λογική το ebay, μπορείς να παίρνεις από πολλούς διαφορετικούς πωλητές, πως θα κάναν "basket" για όλους μαζί και άλλες πληρωμές ο καθένας και τέτοια. Θα μπορούσε θεωρητικά μόνο αν πας στη σελίδα ενός συγκεκριμένου πωλητή στο ebay να έχει εκεί κάτι τέτοιο, αλλά και πάλι όταν άλλα είναι μεταχειρισμένα και από ιδιώτες, άλλα είναι από κινέζους αλλά με αποθήκες π.χ. Ολλανδία και τέτοια, περισσότερο μπλέξιμο θα τους έκανε.

- - - Updated - - -

και για να σε πειράξω και λίγο, σε αυτό που γράφεις, η "Ebay ερώτηση" που λέει και ο τίτλος του thread ποιά είναι? :p

cool11
04-09-15, 10:08
Χαζό ή όχι, δεν είναι σχεδιασμένο με αυτη τη λογική το ebay, μπορείς να παίρνεις από πολλούς διαφορετικούς πωλητές, πως θα κάναν "basket" για όλους μαζί και άλλες πληρωμές ο καθένας και τέτοια. Θα μπορούσε θεωρητικά μόνο αν πας στη σελίδα ενός συγκεκριμένου πωλητή στο ebay να έχει εκεί κάτι τέτοιο, αλλά και πάλι όταν άλλα είναι μεταχειρισμένα και από ιδιώτες, άλλα είναι από κινέζους αλλά με αποθήκες π.χ. Ολλανδία και τέτοια, περισσότερο μπλέξιμο θα τους έκανε.

- - - Updated - - -

και για να σε πειράξω και λίγο, σε αυτό που γράφεις, η "Ebay ερώτηση" που λέει και ο τίτλος του thread ποιά είναι? :p

Δεν ειπα για basket για διαφορετικους πωλητες. Ειπα για τον ιδιο πωλητη.
Πχ θελω να αγορασω ενα mp3 player μπλε, και ενα mp3 player ροζ, απο τον ιδιο. Ειναι δυνατον να μου στελνει 2 διαφορετικες αποστολες; Γιατι;
Ή χαντρες. Αγοραζεις πχ μπλε χαντρες, και θες και ροζ, και δεν εχει δυνατοτητα για combine shipping. Δεν ειναι εντελως χαζη ελλειψη;

Cutthroat
04-09-15, 10:16
Μα γίνεται να κάνεις basket από διαφορετικούς πωλητές

daywalker06
04-09-15, 10:18
Μονο ο ιδιος πωλητης θα σου εξηγήσει γιατί, ενας πολυ πρόχειρος λογος θα ηταν οτι αν χαθεί κατι θα ειναι ενα μονο ειδος και οχι ολη η παραγγελία

cool11
04-09-15, 10:24
Μα γίνεται να κάνεις basket από διαφορετικούς πωλητές

Ε πως γινεται;
Εδω δεν γινεται ουτε εντος του ενος-ιδιου πωλητη.

Cutthroat
04-09-15, 10:26
Άμα έχει την επιλογή add to cart μια χαρά γίνεται...

ethnik471
04-09-15, 12:17
Τελικά πότε θα μπορούμε ξανα να αγοράζουμε κανονικά απο ebay μάθαμε? Υπάρχει τίποτα νεότερο ?

pakitis
05-09-15, 13:44
Τελικά πότε θα μπορούμε ξανα να αγοράζουμε κανονικά απο ebay μάθαμε? Υπάρχει τίποτα νεότερο ?

Από του χρόνου και βλέπουμε. [Προσωπική εκτίμηση]

jap
05-09-15, 13:52
Ε πως γινεται;
Εδω δεν γινεται ουτε εντος του ενος-ιδιου πωλητη.

Δοκίμασε να μαντέψεις σε ποιο ebay είναι το listing. Αν είναι η αρχική τιμή του προϊόντος σε δολάρια θα πρέπει να πας στο ebay.com για να εμφανίσει το add to basket. Αν είναι σε λίρες στο ebay.co.uk. Αν έχει άλλα προϊόντα σε λίρες και άλλα σε δολάρια θα πρέπει να διαλέξεις με το ίδιο νόμισμα και από το αντίστοιχο ebay για να τα βάλει στο ίδιο basket.

cool11
05-09-15, 15:47
Δοκίμασε να μαντέψεις σε ποιο ebay είναι το listing. Αν είναι η αρχική τιμή του προϊόντος σε δολάρια θα πρέπει να πας στο ebay.com για να εμφανίσει το add to basket. Αν είναι σε λίρες στο ebay.co.uk. Αν έχει άλλα προϊόντα σε λίρες και άλλα σε δολάρια θα πρέπει να διαλέξεις με το ίδιο νόμισμα και από το αντίστοιχο ebay για να τα βάλει στο ίδιο basket.

Jap, υποκλινομαι στις γνωσεις σου!

Το ανακαλυψα χτες αυτο, αλλα οπως βλεπω, εσυ ηδη το ηξερες και το ποσταρες εδω.

Ειχα στειλει μηνυμα στον πωλητη. Αυτος μου εστειλε ενα λινκ με το προιον ακριβως που κοιταζα, με την διαφορα οτι δεν ηταν στο .com που κοιταζα, αλλα στο co.uk
Λοιπον, οντως αγγλος πωλητης, ενω στο .com δεν ειχε επιλογη add to basket, αν εβλεπες τη σελιδα στο co.uk, ειχε!!!!!

Ποτε δεν καταλαβα ακριβως, που ταυτιζονται, και που διαφερουν τα διαφορα ebay.
Πχ παραγγελνω στο .co.uk, μου τα δειχνει στο summary στο .com.
Αν ομως θες να ανοιξεις case, πρεπει να πας στο αντιστοιχο ebay.

Ειναι λιγο μπερδεμα.

jap
05-09-15, 16:29
Όπως τα λες, δεν είχα δει και την κουβέντα πιο πριν. Επίσης, ψωνίζεις στο γερμανικό και αφήνεις πράγματα στο καλάθι. Αν μετά συνδεθείς στο εγγλέζικο δεν θα δεις κάτι, αν ξαναμπείς στο γερμανικό ebay βλέπεις το γερμανικό καλάθι. Δηλ. έχεις μεν ένα login και κοινά wishlists και purchase history αλλά κάθε τοπικό ebay έχει το δικό του καλάθι, όπως και τη δική του διαδικασία για cases (πανομοιότυπες αλλά πρέπει να τα ανοίξεις και ακολουθήσεις από το αντίστοιχο ebay). Κι εγώ το ανακάλυψα μετά από πολύ καιρό, δεν νομίζω να τα εξηγούν πουθενά.

japetus
05-09-15, 17:48
Γι αυτόν ακριβώς το λόγο, εγώ κάνω τις αγορές μου σχεδόν πάντα από την πλατφόρμα του ιρλανδικού ebay.ie
Οι λόγοι είναι α. ότι η Ιρλανδία ανήκει στην ΕΕ και έτσι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τα προϊόντα που διατίθενται εκεί διατίθενται και στην Ελλάδα με συνήθως τα ίδια μεταφορικά, β. η πλατφόρμα είναι στα αγγλικά και κυρίως γ. τα λίστινγκς των πωλητών αναγράφονται κατευθείαν σε ευρώ και δεν παίζουν έτσι κρυμμένα έξοδα μετατροπής συναλλάγματος.

cool11
05-09-15, 18:14
Γι αυτόν ακριβώς το λόγο, εγώ κάνω τις αγορές μου σχεδόν πάντα από την πλατφόρμα του ιρλανδικού ebay.ie
Οι λόγοι είναι α. ότι η Ιρλανδία ανήκει στην ΕΕ και έτσι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τα προϊόντα που διατίθενται εκεί διατίθενται και στην Ελλάδα με συνήθως τα ίδια μεταφορικά, β. η πλατφόρμα είναι στα αγγλικά και κυρίως γ. τα λίστινγκς των πωλητών αναγράφονται κατευθείαν σε ευρώ και δεν παίζουν έτσι κρυμμένα έξοδα μετατροπής συναλλάγματος.

Ολα καλα οπως τα λες,
αλλα υπαρχει πουθενα καμια επισημη ανακοινωση, ποια προιοντα που εμφανιζονται στο ενα ebay, εμφανιζονται και στο αλλο;
Συνηθως οτι ειναι στο ενα ειναι και στο αλλο, αλλα οχι παντα.
Εγω γι'αυτο, αν και ξεκινησα παλια να ψωνιζω απο co.uk, τα τελευταια χρονια το γυρισα στο .com.
Γιατι δεν εβρισκα το ενα, δεν εβρισκα το αλλο, και μου λεγαν φιλοι 'μα δες, το εχει αυτο που θες, αλλα με λινκ στο .com'

Αρα; Πηγα στο .com για να εχω τις περισσοτερες δυνατες (ορατες) επιλογες.

Τι να το κανω να ειμαι στο ιρλανδεζικο, και να μου δειχνει τα μισα;

Γενικα δεν νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο τι φαινεται που.
Με το .com oμως να εχει τα περισσοτερα.
Δηλαδη ο αλλος θα το βαλει πχ στο uk, θα το βαλει και στο .com.
Δεν ξερω εν θα το εμφανισει στο ie.
Ολοι οι δρομοι οδηγουν στο .com.

Αν ξερει καποιος με το τι εμφανιζεται που, ας πει.

michpan
06-09-15, 00:53
Θυμάμαι ότι σαν πωλητής στο ebay.com είχε επιλογή αν θες η δημοπρασία σου να φαίνεται και στο ebay.co.uk, τώρα αν έχουν παρόμοιες επιλογές και σε άλλα sites δεν το γνωρίζω. Επίσης πολλές δημοπρασίες στο ebay.de δεν φαίνονται πουθενά αλλού λόγω νομοθεσίας.

jap
06-09-15, 11:14
Δεν ξέρω την πλευρά του πωλητή, αλλά είναι λογικό αυτό να γίνεται και λόγω γλώσσας. Ο Άγγλος μπορεί να διαβάσει αμερικάνικα, όχι όμως γερμανικά.

Στο γερμανικό ειδικά, παίζουν πολλά λόγω νομοθεσίας, π.χ. αν ο πωλητής είναι επαγγελματίας είναι υποχρεωμένος να παρέχει και εγγύηση, ακόμα και στα μεταχειρισμένα.

raspoutiv
07-09-15, 11:15
μόλις πέρασε κανονικά συναλλαγή με Paypal από ebay, χωρίς τη μανούβρα

Hengeo
07-09-15, 13:24
Είναι εκνευριστικό το ότι δεν απαντάνε κάποιοι πωλητές και θα έπρεπε να υπάρχει αρνητικό feedback για κάτι τέτοιο.
Έχω στείλει 10 μηνύματα σε διαφορετικούς κινέζους και 2 μέρες μετά κανείς δεν απαντάει.

Όταν στέλνεις feedback, ένας από τους τομείς που βαθμολογείς με αστέρια είναι η επικοινωνία, μπορείς να τους βάλεις χαμηλή βαθμολογία εκεί, αν δε θέλεις να στείλεις συνολικά neutral ή negative feedback.


Αν ξερει καποιος με το τι εμφανιζεται που, ας πει.

Έχει να κάνει και με το που έχει επιλέξει ότι το στέλνει αυτός που το ανέβασε. Και εδώ αρχίζουν τα περίεργα. Εγώ όταν είχα βάλει πρόσφατα να πουλήσω κάποια πράγματα διαπίστωσα μετά από αρκετό ψάξιμο ότι ήταν ρυθμισμένο αυτόματα με τις μισές χώρες του πλανήτη στη λίστα αυτών που δεν στέλνω! Γενικά έχω την εντύπωση ότι κάνουν πολλές κομπίνες στο e-bay για να προωθούν ορισμένους, για αυτό και σκοπεύω να αραιώσω πλέον..

RASTAVIPER
07-09-15, 13:49
Όταν στέλνεις feedback, ένας από τους τομείς που βαθμολογείς με αστέρια είναι η επικοινωνία, μπορείς να τους βάλεις χαμηλή βαθμολογία εκεί, αν δε θέλεις να στείλεις συνολικά neutral ή negative feedback.

Μα μιλάμε εκτός αγοράς.
Γνωστό ότι μπορείς μετά την αγορά να αξιολογήσεις και την επικοινωνία.

Hengeo
07-09-15, 16:51
Μα μιλάμε εκτός αγοράς.
Γνωστό ότι μπορείς μετά την αγορά να αξιολογήσεις και την επικοινωνία.

Ααα, τώρα κατάλαβα τι εννοείς, ναι, κάτι τέτοιο δεν υπάρχει..

RASTAVIPER
07-09-15, 17:53
Λοιπόν έχω φριξει με τους Κινέζους.
αγόρασα κάτι από την Παρασκευή και μέχρι και σήμερα δεν έχει γίνει shipped, αν και πληρώθηκε την ίδια μέρα .
σκέφτομαι να ακυρώσω,αλλά δεν βλέπω επιλογή για τέτοιο πράγμα.
Σε 3 μηνύματα καμιά απάντηση.
Τι κάνουμε;

jap
07-09-15, 18:05
Υπομονή;;; Μιλάμε για 1 μόλις εργάσιμη.

tsavman
07-09-15, 18:59
Λοιπόν έχω φριξει με τους Κινέζους.
αγόρασα κάτι από την Παρασκευή και μέχρι και σήμερα δεν έχει γίνει shipped, αν και πληρώθηκε την ίδια μέρα .
σκέφτομαι να ακυρώσω,αλλά δεν βλέπω επιλογή για τέτοιο πράγμα.
Σε 3 μηνύματα καμιά απάντηση.
Τι κάνουμε;

Υπερβολική αντίδραση νομίζω.
Και να πεις ότι δεν έχεις ξαναψωνίσει από εκεί..

pakitis
08-09-15, 02:22
μόλις πέρασε κανονικά συναλλαγή με Paypal από ebay, χωρίς τη μανούβρα

Πλάκα κάνεις;

Ρε μάγκες τί λέτε; Μόλις αγόρασα κι εγώ με επιτυχία!

stefp
08-09-15, 02:55
Αν ήμουν παρανοϊκός θα'λεγα ότι μια και περιμένουμε εκλογές θα πρέπει να περάσει στον κόσμο ότι "μια χαρά παν όλα, να'στε χαρούμενοι, πάρτε ότι θέλετε, το ελέγχουμε" κι ότι χαλαρώνουν επίτηδες λίγο (την καλούμπα του χαρταετού!) κι αφήνουν να περνούν παραπάνω.. Οπότε σε μια βδομάδα θα'μαστε όλοι μες την ανάπτυξη πάλι! :)
Ευτυχώς που δεν είμαι όμως , οπότε δε λέω τέτοια:rolleyes:...

qwertyuiop
08-09-15, 11:04
μόλις πέρασε κανονικά συναλλαγή με Paypal από ebay, χωρίς τη μανούβρα


Πλάκα κάνεις;

Ρε μάγκες τί λέτε; Μόλις αγόρασα κι εγώ με επιτυχία!


Όταν εξηγγέλθησαν οι νέοι όροι των cc, έπρεπε να παρατηρήσετε το σημείο που αναφερόταν σε "μέτρα για τη διευκόλυνση του ηλεκτρονικού εμπορίου".

Αυτό προφανώς σήμαινε τηλέφωνο στουρνάρα και/ ή κατσέλη στον CEO της paypal σε φάση "οκ, αξέπτ γκρηκ καρντς, δεη αρ κρεντιμπωλ αγκέν". ;)

netblues
08-09-15, 11:19
Όταν εξηγγέλθησαν οι νέοι όροι των cc, έπρεπε να παρατηρήσετε το σημείο που αναφερόταν σε "μέτρα για τη διευκόλυνση του ηλεκτρονικού εμπορίου".

Αυτό προφανώς σήμαινε τηλέφωνο στουρνάρα και/ ή κατσέλη στον CEO της paypal σε φάση "οκ, αξέπτ γκρηκ καρντς, δεη αρ κρεντιμπωλ αγκέν". ;)


Η paypal ποτε δεν εκοψε κατι, τα παντα τα κανουν οι ελληνικες τραπεζες.. Θεμα credibility δεν τεθηκε ποτέ, τουλαχιστον για συναλλαγες μεσω visa/mastercard.

Εδω και μερες περνανε συχνα συναλλαγες paypal απευθειας με debit/credit. Οχι παντα, αλλα πολυ πιο συχνα.

stefp
08-09-15, 13:41
Δεν είναι οι τράπεζες καν ακριβώς, αν δεν κάνω λάθος είναι η Τράπεζα της Ελλάδος που ελέγχει το τι φεύγει στο εξωτερικό κι από κάθε τράπεζα περνούν από εκεί (ΤτΕ) έλεγχοι , οπότε αυτή κόβει αν θέλει τους πάντες κι από εκεί κλείνει η "στρόφιγγα".. Υπάρχει πλατφόρμα "Target2-GR" (που συνδέεται με την ευρωπαϊκή Target2) κι από γίνονται οι μετακινήσεις των χρημάτων, ψάξτε στο ίντερνετ και θα διαβάσετε διάφορα (όπως το ότι έκλεισε με περίεργο τρόπο για το CC)
Προφανώς δε μπορώ να αποδείξω/είμαι σίγουρος ότι είναι 100% όπως τα λέω, αλλά από όσα έχω διαβάσει, αυτό έχω καταλάβει.

qwertyuiop
08-09-15, 16:08
Η paypal ποτε δεν εκοψε κατι, τα παντα τα κανουν οι ελληνικες τραπεζες.. Θεμα credibility δεν τεθηκε ποτέ, τουλαχιστον για συναλλαγες μεσω visa/mastercard.

Εδω και μερες περνανε συχνα συναλλαγες paypal απευθειας με debit/credit. Οχι παντα, αλλα πολυ πιο συχνα.

Το πεηπαλ είχε βγάλει ανακοίνωση πως δε δέχεται ελληνικές κάρτες ώσπου να εξασφαλιστεί ότι ανταποκρίνονται σε μετρητά αυτά που δίνονται. Δεν είναι τυχαίο που μπορούσες εδώ και ένα μήνα να αγοράσεις με την κάρτα σκέτη από εξωτερικό, αλλά το πέηπαλ άνοιξε μόλις σήμερα. ;)

sdikr
08-09-15, 16:11
Το πεηπαλ είχε βγάλει ανακοίνωση πως δε δέχεται ελληνικές κάρτες ώσπου να εξασφαλιστεί ότι ανταποκρίνονται σε μετρητά αυτά που δίνονται. Δεν είναι τυχαίο που μπορούσες εδώ και ένα μήνα να αγοράσεις με την κάρτα σκέτη από εξωτερικό, αλλά το πέηπαλ άνοιξε μόλις σήμερα. ;)

Δεν σταμάτησε να δέχεται ελληνικές κάρτες, οι ελληνικές κάρτες σταματήσανε να δίνουν ok στις συναλλαγές με εξωτερικό

kourampies
09-09-15, 06:06
Αν ήμουν παρανοϊκός θα'λεγα ότι μια και περιμένουμε εκλογές θα πρέπει να περάσει στον κόσμο ότι "μια χαρά παν όλα, να'στε χαρούμενοι, πάρτε ότι θέλετε, το ελέγχουμε" κι ότι χαλαρώνουν επίτηδες λίγο (την καλούμπα του χαρταετού!) κι αφήνουν να περνούν παραπάνω.. Οπότε σε μια βδομάδα θα'μαστε όλοι μες την ανάπτυξη πάλι! :)
Ευτυχώς που δεν είμαι όμως , οπότε δε λέω τέτοια:rolleyes:...

Αν και ακούγεται αρκετά θεωρία συνωμοσίας έχει μια λογική.

Σίγουρα ο σύριζα έχει χάσει τις ηλικίες 20-30 για πολλούς λόγους, και το μπάχαλο με τις online συναλλαγές είναι ένας από αυτούς. Δεν επηρέασε και λίγους, άμεσα η έμμεσα.

Τώρα που πλησιάζει η ώρα, όσο ξενερωμένος/απογοητευμένος με την απερχόμενη κυβέρνυση και να είναι κάποιος από αυτή την ηλικιακή ομάδα, σίγουρα θα σκεφτεί ότι ο βαγγέλας είναι χειρότερος, και ότι δεν πρέπει να χαθεί η ψήφος και να πάει στη ΧΑ η σε άλλους Βησιγότθους.

Αν λοιπόν επικρατήσει κλίμα ότι "ορίστε ρε παιδιά, τα φτιάχνουμε όλα σιγά σιγά, το είχαμε υπολογίσει", μπορεί να κερδίσουν κ ψήφους.

Godian
12-09-15, 00:02
Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με έναν από το ebay. Έκανα μια παραγγελία από έναν κινεζο μια κεραία wifi και μου έστειλαν μια κάμερα. Βασικά το έστειλα να πάει Κύπρο σε έναν φίλο μου. Το έστειλαν λάθος. Έστειλαν μια κάμερα που μπαίνει στο αυτοκίνητο.
Έχω βρει του μπελά μου γιατί τους λέω τα μεταφορικά για να το στείλει στείλει πίσω για να πάρουμε τη λεφτά είναι 19€ μαζί με τους κωδικο εντοπισμού γιατί και αυτός έτσι το έστειλε και φοβάμαι μη χαθει η πει ψέμματα ότι δε το πήρε. Και μουσικές λέει να βρω πιο φθηνά μεταφορικά και να με βάλω αριθμό εντόπισε. Του εξηγώ ότι δε θέλω να μη βάλω αριθμό εντοπισμού και τα πιο φθηνά αυτά είναι.... Τι μπορώ να κάνω;;; φωτογραφίες δεν έστειλα ακόμα γιατί δεν μπορεί μα βρει ίντερνετ. Θα στείλω όμως μέχρι τη Κυριακή. Ποια είναι η εμπειρία σας;;

michpan
12-09-15, 04:16
Άνοιξε case με το eBay σε κάθε περίπτωση. Θα το στειλεις συστημένο θέλει δεν θέλει ο κινέζος για να έχεις και την στήριξη του eBay..

netblues
12-09-15, 12:23
Μια αλλη λυση θα ηταν, αφου ειναι λαθος προϊόν και δεν ειναι κατι χαλασμενο, να το πούλαγες/χρησιμοποιουσες και να παραγγελνες το σωστό. Λάθος έγινε , όχι απάτη.

michpan
12-09-15, 14:08
Το Ebay σε καλύπτει πάντως σ'αυτή την περίπτωση..

badweed
12-09-15, 16:04
αν σου στειλαν λαθος αντικειμενο , δεν φταις εσυ ,αντιθετως βρισκεσαι ζημιωμενος με ενα αντικειμενο που δεν χρειαζεσαι και με ενα ποσο που δεν εχεις πλεον.
οποτε refund και αν θελει να του το στειλεις , ας σου στειλει τα χρηματα που χρειαζεται για να το στειλεις , οπως γινεται σε καθε συναλλαγη στο ebay .

Godian
13-09-15, 13:00
Μια αλλη λυση θα ηταν, αφου ειναι λαθος προϊόν και δεν ειναι κατι χαλασμενο, να το πούλαγες/χρησιμοποιουσες και να παραγγελνες το σωστό. Λάθος έγινε , όχι απάτη.

Αυτο δεν ειναι λυση φιλε μου. Εγω χρειαζομαι τη κεραια αμεσα και δεν εχω αλλα λεφτα. δεν εχω ορεξη να ασχολουμε με τετοια. λαθος σε τετοια δε κανουν. ας μην εκανα. ειναι προβλημα τους. Με αγαπη

- - - Updated - - -


Το Ebay σε καλύπτει πάντως σ'αυτή την περίπτωση..

Εχω ανοιξει εδω και 4 μερες αλλα δεν εβγαζα ακρη. τωρα πατησα να δωσει λυση το ebay

- - - Updated - - -

Γειά σας παιδιά. Εχθές ζήτησα βοήθεια από ebay γιατί δεν έβγαζα άκρη με το πωλητή να μιλάμε ανά 2 μηνύματα την ημέρα , και τους έγραψα ακριβώς ότι έχει γίνει και το βράδυ μου επέστρεψαν τα λεφτά χωρίς άλλη αναφορά για να κάνω επιστροφή το αντικείμενο που έκαναν λάθος και χωρίς να ανεβάσω τις φωτογραφίες. Είναι λογικό;;

Τα διαβάζουμε αυτά που γράφω η γίνονται όλα αυτόματα;;

jap
13-09-15, 13:13
Αφήνουν ένα χρονικό διάστημα και μετά ασχολούνται, συνήθως προς το τέλος της προθεσμίας - λογική του ebay είναι ότι αν μπορείτε να τα βρείτε μεταξύ σας δίνει όλα τα περιθώρια, πλην περιπτώσεων απάτης. Ενδιάμεσα γίνεται ενημέρωση μόνο αν γράψει κάτι ο πωλητής για να υποστηρίξει ότι δεν έκανε κάτι λάθος ή ότι δεν έχει περιγράψει με ακρίβεια ο αγοραστής το θέμα. Εν τω μεταξύ, πολλοί πωλητές, μόλις δουν ότι έγινε escalate ένα case, κάνουν αμέσως refund για να κλείσει το case και να μη χρεωθούν επίλυση εις βάρος τους. Για μένα σαλάτα είναι αυτό, αλλά με τους κανόνες του ebay μόλις κάνουν refund λήγει το όλο θέμα και δεν έχουν ποινή.

Tiven
13-09-15, 14:24
Αυτο δεν ειναι λυση φιλε μου. Εγω χρειαζομαι τη κεραια αμεσα και δεν εχω αλλα λεφτα. δεν εχω ορεξη να ασχολουμε με τετοια. λαθος σε τετοια δε κανουν. ας μην εκανα. ειναι προβλημα τους. Με αγαπη


Λύση είναι, από τις καλύτερες που σου είπανε μάλιστα. Αφού το θες τόσο άμεσα δηλαδή τι ακριβώς περιμένεις; Να σκάσει ο κινέζος Κύπρο να το δώσει στον φίλο σου μαζί με σοκολάτες και να του ζητήσει συγνώμη;

Μακάρι το ebay και ο κινεζάκος να σου βρούνε πιο "άμεση" λύση πάντως, το εύχομαι.

Godian
13-09-15, 14:42
Λύση είναι, από τις καλύτερες που σου είπανε μάλιστα. Αφού το θες τόσο άμεσα δηλαδή τι ακριβώς περιμένεις; Να σκάσει ο κινέζος Κύπρο να το δώσει στον φίλο σου μαζί με σοκολάτες και να του ζητήσει συγνώμη;

Μακάρι το ebay και ο κινεζάκος να σου βρούνε πιο "άμεση" λύση πάντως, το εύχομαι.

μου βρηκαν φιλε μου αμα δεις λιγο πιο πανω

Hengeo
13-09-15, 17:13
Γειά σας παιδιά. Εχθές ζήτησα βοήθεια από ebay γιατί δεν έβγαζα άκρη με το πωλητή να μιλάμε ανά 2 μηνύματα την ημέρα , και τους έγραψα ακριβώς ότι έχει γίνει και το βράδυ μου επέστρεψαν τα λεφτά χωρίς άλλη αναφορά για να κάνω επιστροφή το αντικείμενο που έκαναν λάθος και χωρίς να ανεβάσω τις φωτογραφίες. Είναι λογικό;;

Τα διαβάζουμε αυτά που γράφω η γίνονται όλα αυτόματα;;

Μου είχε γίνει προ καιρού κάτι παρόμοιο, κινέζος ήταν και αυτός, κάποια στιγμή μου την έδωσε, διότι ήταν μικρό το ποσό, μου έλεγε αυτός για μερικό refund ενώ είχε κάνει πάνω από μήνα να έρθει από Κίνα και όχι από αποθήκη στην Αγγλία που έλεγε, δε δούλευε κιόλας και πάτησα να εμπλακεί το ebay οπότε μου ήρθαν αμέσως πίσω τα λεφτά, είναι αυτό που λέει ο jap, ότι κανείς δε θέλει να τραβήξει το θέμα τόσο, ειδικά αν δεν είναι μεγάλο ποσό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.