PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

Godian
13-09-15, 18:09
Μου είχε γίνει προ καιρού κάτι παρόμοιο, κινέζος ήταν και αυτός, κάποια στιγμή μου την έδωσε, διότι ήταν μικρό το ποσό, μου έλεγε αυτός για μερικό refund ενώ είχε κάνει πάνω από μήνα να έρθει από Κίνα και όχι από αποθήκη στην Αγγλία που έλεγε, δε δούλευε κιόλας και πάτησα να εμπλακεί το ebay οπότε μου ήρθαν αμέσως πίσω τα λεφτά, είναι αυτό που λέει ο jap, ότι κανείς δε θέλει να τραβήξει το θέμα τόσο, ειδικά αν δεν είναι μεγάλο ποσό.

30 δολάρια ήταν τα δικό μου 28€ φίλε μου. Τώρα περιμένω από Δευτέρα Τρίτη να μπει το ποσό στη τράπεζα να κάνω παραγγελία από αλλού. Εμένα με νευριασε που μόνο έλεγε να βρω πιό φθηνά μεταφορικά να μη το στείλω με αριθμό εντοπισμού και τέτοια. Εγώ είμαι από Θεσσαλονίκη και το έστειλα Κύπρο. Τα μεταφορικά που είδα για να πάνε Κίνα από Κύπρο ήταν 19€ μου έλεγε να βρω φθηνότερα. Και όλα αυτά για νανα τα πούμε μας πήρε μέρες. Βασικά εγώ τη κάμερα που μου εστειλαν λάθος αντί για τη κεραία που παρήγγειλα έκανε 24 ευρώ. Πάλι μέσα θα έμπαινε. Αλλά ήταν δικό τους λάθος. .

β

BOBBY
17-09-15, 21:40
Τώρα προσπαθώ να κάνω αγορά μέσω Paypal στο ebay αλλά δεν με αφήνει.Έχω και χρεωστική και προπληρωμένη και δεν δέχεται καμία το Paypal.Τι γίνεται;Άλλους τους αφήνει και άλλους όχι;Έχει κανείς καμιά ιδέα ή βαδίζουμε στα τυφλά,όποιος κάνει,ότι κάνει;;;

yyy
17-09-15, 22:04
Δοκίμασε λίγο μετά τα μεσάνυχτα...

RASTAVIPER
18-09-15, 07:49
Τώρα προσπαθώ να κάνω αγορά μέσω Paypal στο ebay αλλά δεν με αφήνει.Έχω και χρεωστική και προπληρωμένη και δεν δέχεται καμία το Paypal.Τι γίνεται;Άλλους τους αφήνει και άλλους όχι;Έχει κανείς καμιά ιδέα ή βαδίζουμε στα τυφλά,όποιος κάνει,ότι κάνει;;;

Αφού δεν υπάρχει επίσημη ελευθέρωση των καρτών, τότε ναι θέλει τύχη και σε όποιον κάτσει.

Hengeo
18-09-15, 17:43
Πάντως εμένα μου ήρθε μειλ από το ebay ότι αίρεται η περίοδος χάριτος για τις πληρωμές των fees. Επίσης μία αυτόματη πληρωμή πριν καμιά βδομάδα άσχετη από e-bay έγινε κανονικά μέσω paypal-πιστωτικής κάρτας.

cool11
21-09-15, 19:12
Παροτι εχω δικαιωμα να ανοιξω case για 30 μερες μετα την τελευταια ημερομηνια του estimated delivery,
μπορω να ανοιξω case-ειναι αυτο δυνατον-αμεσως μετα το πέρας της τελευταιας μερας του estimated delivery? Δηλαδη εννοω, μολις περασει η ημερομηνια, να ανοιξω αμεσως case, και να μην περιμενω να πλησιασει το εξτρα 30μερο.

tsavman
21-09-15, 20:28
Ναι, την επόμενη του estimated delivery.

kourampies
21-09-15, 21:30
Παροτι εχω δικαιωμα να ανοιξω case για 30 μερες μετα την τελευταια ημερομηνια του estimated delivery,
μπορω να ανοιξω case-ειναι αυτο δυνατον-αμεσως μετα το πέρας της τελευταιας μερας του estimated delivery? Δηλαδη εννοω, μολις περασει η ημερομηνια, να ανοιξω αμεσως case, και να μην περιμενω να πλησιασει το εξτρα 30μερο.

Αυτό έχει νόημα μόνο αν έλαβες κάτι λάθος/χαλασμένο η αν σου είπε ο πωλητής ευθέως ότι θα σου πάρω τα λεφτά και θα τα φάω. Αλλιώς τι επιχείρημα θα έχεις σε ενδεχόμενο escalate;

stefp
21-09-15, 22:32
Αν κι εγώ το βρίσκω υπερβολικό , εφόσον επιτρέπεται δεν είναι ανάγκη να έχεις επιχείρημα, "είχα estimated delivery με όριο ως τις τάδε του μήνα, πέρασε, άρα εγώ θεωρώ ότι μπορεί να έχει χαθεί ή οτιδήποτε, αγχώνομαι και διεκδικώ τα δικαιώματά μου".

ethnik471
23-09-15, 12:10
Μπορούμε τελικά να ξανα χρησιμοποιήσουμε την υπηρεσία? Κανονικά με αγορές ebay μέσω paypal ?

Tiven
23-09-15, 12:36
Μπορούμε τελικά να ξανα χρησιμοποιήσουμε την υπηρεσία? Κανονικά με αγορές ebay μέσω paypal ?

50-50 είναι ακόμα.

Geocheats2
23-09-15, 14:35
Για αγορά bf3 από γερμανια πριν 30' μέσω paypal δεν πέρασε, Πειραιώς

john84
25-09-15, 13:08
Με πιστωτική Eurobank ή χρεωστική Alpha έχει κάνει κανεις συναλλαγή μέσω Paypal - Ebay?? Έχει γινει κάποια?

MitsosDaBest13
25-09-15, 16:36
Για αγορά bf3 από γερμανια πριν 30' μέσω paypal δεν πέρασε, Πειραιώς

Κάρτα VISA είναι της Πειραιώς? Εγώ θέλω να ψωνίσω από Κίνα και με Master Card της Eurobank δε μπορώ να πληρώσω μέσω PayPal...

Έχω λογιαριασμό στην Πειραιώς με 0,01€ κι έλεγα να βάλω μερικά λεφτά εκεί, μπας και η χρεωστική Atebank VISA του λογαριασμού αυτού περάσει, αλλά απ' ό,τι φαίνεται ούτε αυτή δουλεύει? :(

Geocheats2
25-09-15, 18:26
Κάρτα VISA είναι της Πειραιώς? Εγώ θέλω να ψωνίσω από Κίνα και με Master Card της Eurobank δε μπορώ να πληρώσω μέσω PayPal...

Έχω λογιαριασμό στην Πειραιώς με 0,01€ κι έλεγα να βάλω μερικά λεφτά εκεί, μπας και η χρεωστική Atebank VISA του λογαριασμού αυτού περάσει, αλλά απ' ό,τι φαίνεται ούτε αυτή δουλεύει? :(

Visa είναι, έκανα το κόλπο με το paypall request money και δουλεψε

ethnik471
25-09-15, 21:01
Visa είναι, έκανα το κόλπο με το paypall request money και δουλεψε

Για πες το κόλπο και σε εμας να το κάνουμε :P

skel
25-09-15, 21:31
χρεωστική visa της Πειραιώς έχω και κάνω κανονικά τις αγορές μου σε ebay και vickmall με paypal χωρίς κόλπα

nikosmelt
25-09-15, 21:37
Να προτιμάτε το "κόλπο" με το Send money, με το request money έχουν παρατηρηθεί φαινόμενα καθυστέρησης απόδοσης του ποσού από το Paypal, καθώς θεωρητικά δέχεσαι λεφτά ως πωλητής. Εγώ προσωπικά έκανα έναν 2ο λογαριασμό στο paypal στο όνομα της συζύγου, χωρίς να συνδέσω κάρτα κλπ. Στη συνέχεια μπήκα στον δικό μου λογαριασμό και επέλεξα Send money - I'm sending money to family or friends, επέλεξα από ποια κάρτα θέλω να τραβήξει και τα έστειλα. Έχει 3,75 ευρώ χρέωση για τα 100 ευρώ, την οποία επιλέγεις ποιος θέλεις να την επιβαρυνθεί (αν επιλέξεις τον παραλήπτη θα πάρει 96,5 ευρώ). Δεν δοκίμασα βέβαια μεγάλο ποσό, με αυτά που δοκίμασα των 50 ευρώ κλπ δεν είχα θέμα.

ethnik471
26-09-15, 20:10
χρεωστική visa της Πειραιώς έχω και κάνω κανονικά τις αγορές μου σε ebay και vickmall με paypal χωρίς κόλπα

Δηλαδή λειτουργεί κανονικά ?

ethnik471
28-09-15, 16:51
Προσπάθησα πριν λίγο να παραγγείλω μια θήκη για το κινητό μου απο ebay με την κλασική μέθοδο μέσω paypal με συνδεδεμένη χρεωστική/προπληρωμένη.
Η παραγγελία ολοκληρώθηκε κανονικά !

Αμέσως μετά προσπαθώ να παραγγείλω άλλη μια θήκη απο διαφορετικό πωλητή και στο βήμα μετά το confirm and pay μου έλεγε οτι δεν μπορεί η διαδικασία να ολοκηρωθεί! Δοκίμασα 2 άλλες θήκες απο 2 διαφορετικούς πάλι πωλητές και το ίδιο δεν μπορούσε να ολοκληρωθεί.

Παράξενο να έκανε την μία παραγγελία κανονικά και τις άλλες όχι...

netman
28-09-15, 23:47
oσο περιέργο και να σου φένεται ισχύει.
Κάτι σα random κατάσταση

mariakr
29-09-15, 11:52
Καλημέρα, προσπάθησα πριν λίγο να αγοράσω από ebay με συνδεδεμένη πιστωτική κάρτα μαστερκαρντ (χωρίς κόλπα) και έφαγα πόρτα.
Ήθελα να ρωτήσω, επειδή έχω μείνει λίγο πίσω, τώρα που πάτησα το buy it now έχω δεσμεύσει τα προΪόντα και πρέπει με κάποιο τρόπο να τα πληρώσω ή δεν γίνεται κράτηση των προΪόντων αν δεν πληρωθούν αμέσως;
Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να το πληρώσεις άπαξ και πατήσεις ότι θα το αγοράσεις.

sdikr
29-09-15, 12:34
Καλημέρα, προσπάθησα πριν λίγο να αγοράσω από ebay με συνδεδεμένη πιστωτική κάρτα μαστερκαρντ (χωρίς κόλπα) και έφαγα πόρτα.
Ήθελα να ρωτήσω, επειδή έχω μείνει λίγο πίσω, τώρα που πάτησα το buy it now έχω δεσμεύσει τα προΪόντα και πρέπει με κάποιο τρόπο να τα πληρώσω ή δεν γίνεται κράτηση των προΪόντων αν δεν πληρωθούν αμέσως;
Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να το πληρώσεις άπαξ και πατήσεις ότι θα το αγοράσεις.

Μπες στο my ebay, δες αν αριστερά κάπου σου έχει unpaid items, αν ναι πρέπει να το πληρώσεις ή να μιλήσεις με τον πωλητή για να κάνει ακύρωση αγοράς αν θέλεις

stefp
29-09-15, 14:31
Καλημέρα, προσπάθησα πριν λίγο να αγοράσω από ebay με συνδεδεμένη πιστωτική κάρτα μαστερκαρντ (χωρίς κόλπα) και έφαγα πόρτα.
Ήθελα να ρωτήσω, επειδή έχω μείνει λίγο πίσω, τώρα που πάτησα το buy it now έχω δεσμεύσει τα προΪόντα και πρέπει με κάποιο τρόπο να τα πληρώσω ή δεν γίνεται κράτηση των προΪόντων αν δεν πληρωθούν αμέσως;
Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να το πληρώσεις άπαξ και πατήσεις ότι θα το αγοράσεις.
Επίσης τσέκαρε τη σελίδα του προϊόντος, σε πολλά οι Κινέζοι γράφουν ότι "αν δε γίνει πληρωμή εντός π.χ. 5 ημερών, ακυρώνεται η παραγγελία σας αυτόματα." αλλά μπορείς να δοκιμάσεις 1-2 μέρες ακόμη να πληρώσεις και δε χάνεις στη συνέχεια και κάτι να στείλεις μήνυμα ότι λόγω ανωτέρας βίας δε μπορείς να πληρώσεις.

jap
29-09-15, 16:33
Νομίζω έχει καταργηθεί αυτό από καιρό, από τότε που υλοποίησαν το basket. Μόνο σε δημοπρασίες πλέον έχεις την υποχρέωση αγοράς σε κάτι που έχεις δεσμεύσει αλλά δεν έχεις πληρώσει.

Cutthroat
29-09-15, 18:37
Μου έχει γίνει μια φορά πρόσφατα και δεν ήταν σε διμοπρασία δεν ξέρω όμως γιατί,γιατί και εγώ έτσι ξέρω ότι καταργήθηκαν

jap
29-09-15, 19:11
Ισχύει αυτό που γράφω υπό προϋποθέσεις εδώ και μια διετία περίπου, δείτε εδώ (http://pages.ebay.com/sellerinformation/news/springupdate2013/unpaiditems.html).

Godian
30-09-15, 17:07
Εκανα μια πατατια στο Ebay καταλαθος. ειχα κοιταξει ενα λαπτοπ και λεει οτι το αγορασα και δε πληρωσα και ο πωλητης ανοιξε request 161549 του εστειλα οτι εγινε λαθος και δε καταλαβα τιποταα. τι μπορει να γινει παιδια? λετε να με βαλουν να πληρωσω η θα την ακυρωσει? υπαρχει τιποτα προστιμο?

skel
30-09-15, 17:16
Εκανα μια πατατια στο Ebay καταλαθος. ειχα κοιταξει ενα λαπτοπ και λεει οτι το αγορασα και δε πληρωσα και ο πωλητης ανοιξε request 161549 του εστειλα οτι εγινε λαθος και δε καταλαβα τιποταα. τι μπορει να γινει παιδια? λετε να με βαλουν να πληρωσω η θα την ακυρωσει? υπαρχει τιποτα προστιμο?

ήτανε δημοπρασία και βγήκες πρώτος ?

Hengeo
30-09-15, 17:16
Αφού επικοινώνησες μαζί του και του εξήγησες το λάθος που έγινε, το πολύ πολύ να του δώσεις ένα μικρό πόσο για αποζημίωση αν έκανε τίποτα έξοδα π.χ. για συσκευασία, να αγοράσεις κάτι με το ζόρι δε μπορεί να σε αναγκάσει κανείς.

Godian
30-09-15, 18:15
ήτανε δημοπρασία και βγήκες πρώτος ?

Οχι φιλε μου δεν ηταν δημοπρασια. αλλα δε στελνει καν σε Ελλαδα αυτος ο συγκεκριμενος.

- - - Updated - - -

Αυτο εδω ειναι αλλα δε θυμαμαι τι πατησα http://www.ebay.com/itm/Lenovo-ThinkPad-X201-i5-2-4-GHz-4-GB-Ram-320-GB-HDD-Windows-7-/141636381112?hash=item20fa2fa9b8

RASTAVIPER
30-09-15, 18:53
Αφού επικοινώνησες μαζί του και του εξήγησες το λάθος που έγινε, το πολύ πολύ να του δώσεις ένα μικρό πόσο για αποζημίωση αν έκανε τίποτα έξοδα π.χ. για συσκευασία, να αγοράσεις κάτι με το ζόρι δε μπορεί να σε αναγκάσει κανείς.

Τι έξοδα να έκανε για συσκευασία;
Δεν το έστειλε κιόλας.

cranky
30-09-15, 20:05
Εκανα μια πατατια στο Ebay καταλαθος.
Tip : Ψάξιμο σε e-bay, amazon, κλπ, πάντα αποσυνδεμένος.
Έτσι, και λάθος να κάνεις, κλείνεις τη σελίδα, και τέλος.

Godian
30-09-15, 20:10
Tip : Ψάξιμο σε e-bay, amazon, κλπ, πάντα αποσυνδεμένος.
Έτσι, και λάθος να κάνεις, κλείνεις τη σελίδα, και τέλος.

Ναι εχεις δικιο σε αυτο φιλε μου

sdikr
30-09-15, 20:13
Tip : Ψάξιμο σε e-bay, amazon, κλπ, πάντα αποσυνδεμένος.
Έτσι, και λάθος να κάνεις, κλείνεις τη σελίδα, και τέλος.

Για να φτάσει σε στο σημείο να του ζητάει να πληρώσει σημαίνει πως έχει πατήσει μια φόρα στο buy και μια στο commit to buy, πάω στοίχημα οτι θα έκανε και σύνδεση

Godian
30-09-15, 20:47
Ναι ομως γραφει οτι δε στελνουν Ελλαδα. πως μου ζηταει τα λεφτα?

cranky
30-09-15, 21:37
Ναι ομως γραφει οτι δε στελνουν Ελλαδα.
Θα κάνει μιά εξαίρεση, για σένα. :p

Hengeo
30-09-15, 23:26
Τι έξοδα να έκανε για συσκευασία;
Δεν το έστειλε κιόλας.

Ε, έστω ένα 10άρικο από ευγένεια να του δώσει για την αναστάτωση..

- - - Updated - - -


Για να φτάσει σε στο σημείο να του ζητάει να πληρώσει σημαίνει πως έχει πατήσει μια φόρα στο buy και μια στο commit to buy, πάω στοίχημα οτι θα έκανε και σύνδεση

Όντως, λίγο περίεργο να φτάσει μέχρι case για κάτι τέτοιο :hmm:

MitsosDaBest13
30-09-15, 23:31
Οχι φιλε μου δεν ηταν δημοπρασια. αλλα δε στελνει καν σε Ελλαδα αυτος ο συγκεκριμενος.

- - - Updated - - -

Αυτο εδω ειναι αλλα δε θυμαμαι τι πατησα http://www.ebay.com/itm/Lenovo-ThinkPad-X201-i5-2-4-GHz-4-GB-Ram-320-GB-HDD-Windows-7-/141636381112?hash=item20fa2fa9b8


Γερμανός λέει ότι είναι, μόνο Γερμανία στέλνει? Και σίγουρα κάτι θα πάτησες, δε μπορεί έτσι απλά η παραγγελία να πήγε μόνη της... Εκτός αν τα πάτησε κανείς άλλος στο σπίτι π.χ. παιδί. :p

stefp
30-09-15, 23:34
Όντως, λίγο περίεργο να φτάσει μέχρι case για κάτι τέτοιο :hmm:
@Godian : Χωρίς παρεξήγηση, το περίεργο δεν είναι πώς άνοιξε case ο άλλος, αλλά το πως επιβεβαίωσες τόσες φορές την αγορά χωρίς να θές να το πάρεις , εκτός κι αν ήθελες και είδες μετά ότι δε στέλνει..

michpan
30-09-15, 23:47
Σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί να σε αναγκάσει να κάνεις τίποτα, στην χειρότερη μπορεί ν'αφήσει αρνητική αξιολόγηση. Πάρτον όμως με το μαλακό και πες του ότι λόγω capital controls δεν δουλεύει η κάρτα μου κλπ. και να συμφωνήσετε ν'ακυρώσει την αγορά.

sdikr
01-10-15, 00:28
Σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί να σε αναγκάσει να κάνεις τίποτα, στην χειρότερη μπορεί ν'αφήσει αρνητική αξιολόγηση. Πάρτον όμως με το μαλακό και πες του ότι λόγω capital controls δεν δουλεύει η κάρτα μου κλπ. και να συμφωνήσετε ν'ακυρώσει την αγορά.

Το ebay θα τον αναγκάσει, ή να πληρώσει ή θα του ακυρώσει τον λογαριασμό, είναι ενα απο τα λίγα πράγματα που μπορεί να βγει ενάντια στον αγοραστή.

Hengeo
01-10-15, 03:12
Το ebay θα τον αναγκάσει, ή να πληρώσει ή θα του ακυρώσει τον λογαριασμό, είναι ενα απο τα λίγα πράγματα που μπορεί να βγει ενάντια στον αγοραστή.

Μήπως υπερβάλλεις λίγο; Ότι μλκ και να έκανε, δε χρέωσε και κανέναν κάτι, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να τον αναγκάσει το ebay; Μέχρι την αρνητική αξιολόγηση ή μία αποζημίωση για την αναστάτωση 10 ευρώ που είπα παραπάνω το καταλαβαίνω.

RASTAVIPER
01-10-15, 07:52
Μήπως υπερβάλλεις λίγο; Ότι μλκ και να έκανε, δε χρέωσε και κανέναν κάτι, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να τον αναγκάσει το ebay; Μέχρι την αρνητική αξιολόγηση ή μία αποζημίωση για την αναστάτωση 10 ευρώ που είπα παραπάνω το καταλαβαίνω.
Μάλλον δεν ξέρεις πώς δουλεύει το ebay.
Ο πωλητής πληρώνει fee για Κάθε αγγελία.
Δεν είναι χασούρα που πρέπει να το κάνει 2 φορές;

moriarti
01-10-15, 09:33
Εκανα μια πατατια στο Ebay καταλαθος. ειχα κοιταξει ενα λαπτοπ και λεει οτι το αγορασα και δε πληρωσα και ο πωλητης ανοιξε request 161549 του εστειλα οτι εγινε λαθος και δε καταλαβα τιποταα. τι μπορει να γινει παιδια? λετε να με βαλουν να πληρωσω η θα την ακυρωσει? υπαρχει τιποτα προστιμο?
Godian μην το πάρεις στραβά αλλά δεν κρατήθηκα να μην ρωτήσω: Στο screenshot λέει ότι άνοιξες/σου άνοιξαν 15 cases σε 18 μήνες. Δεν είναι τρομακτικά μεγάλος αριθμός?

Godian
01-10-15, 09:45
Godian μην το πάρεις στραβά αλλά δεν κρατήθηκα να μην ρωτήσω: Στο screenshot λέει ότι άνοιξες/σου άνοιξαν 15 cases σε 18 μήνες. Δεν είναι τρομακτικά μεγάλος αριθμός?

Ναι το ξέρω φίλε μου.... Αλλά μέχρι τώρα έχω κάνει 72 αγορές. Από Κίνα. Ξέρεις πόσες από αυτές είχα πρόβλημα που δεν ήρθαν;;;

stefp
01-10-15, 11:37
Μήπως υπερβάλλεις λίγο; Ότι μλκ και να έκανε, δε χρέωσε και κανέναν κάτι, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να τον αναγκάσει το ebay; Μέχρι την αρνητική αξιολόγηση ή μία αποζημίωση για την αναστάτωση 10 ευρώ που είπα παραπάνω το καταλαβαίνω.
Ναι, είναι υποχρεωμένος να το πληρώσει ο αγοραστής κανονικά ή έστω να κάνει κάποια συμφωνία με τον πωλητή, ανοίγει case ο πωλητής εναντίον του κι αν συνεχίσει ο αγοραστής να μην πληρώνει τότε του "καταγράφεται" στο ιστορικό του ότι έκανε κάτι τέτοιο.
ΑΝ μαζευτούν αρκετές τέτοιες περιπτώσεις στο λογαριασμό κάποιου τότε μπορούν από το να σου περιορίσουν τις αγορές μέχρι να στις απαγορέψουν τελείως.

Excessive unpaid items on a buyer's account may result in a range of consequences, including limits on or loss of buying privileges. Even if you don't have excessive unpaid items, we may limit your buying until you've established a good buying history or paid for the items you've committed to.


Μάλλον δεν ξέρεις πώς δουλεύει το ebay.
Ο πωλητής πληρώνει fee για Κάθε αγγελία.
Δεν είναι χασούρα που πρέπει να το κάνει 2 φορές;
Ναι, αλλά αν συμβεί κάτι τέτοιο μετά από case του πωλητή τότε το ebay μπορεί να του χαρίσει τα fees
Also, if the seller relists the item and it sells the second time, eBay may refund the insertion fee for the relisting.

Όλο το σχετικό θέμα (στα αγγλικά) εδώ (http://pages.ebay.com/help/policies/unpaid-item.html) , "Unpaid item policy"

- - - Updated - - -

Γι' αυτό πιθανότατα κι άνοιξε και το case ο πωλητής, ώστε να μην ξαναπληρώσει τα fees, δεν περιμένει από σένα (υποθέτω) -αφού λέει ότι ΔΕ στέλνει Ελλάδα- να πληρώσεις

jap
01-10-15, 12:42
Οι πωλητές δεν είναι αναγκαστικά κακεντρεχείς, ούτε στοχεύουν συγκεκριμένους αγοραστές και στρέφονται εναντίον τους. Συνήθως έχουν ένα αυτοματοποιημένο λογισμικό που χειρίζεται τις πωλήσεις και τα listings τους, αν φανεί πώληση φεύγουν αυτόματα κάποια email, αν δεν ενημερώσει μέσα σε xx μέρες (που έχουν ρυθμιστεί στο πρόγραμμα) ότι έγινε πληρωμή για την αντίστοιχη πώληση ανοίγει αυτόματα non payment case.

Εγώ λέω πως δεν πρέπει μόνο να απαιτούμε επαγγελματισμό όταν μας συμφέρει, θα πρέπει και να τον σεβόμαστε όταν το αποτέλεσμα δεν μας συμφέρει.

Και δεν είναι το μόνο κόστος τα fees του listing, είναι και τα διαφυγόντα κέρδη που θα είχε ο πωλητής αν δεν είχε δεσμευτεί το είδος. Άσχετο αν στο συγκεκριμένο listing παραπάνω δεν ισχύει κάτι τέτοιο (έχει διαθέσιμα πολλά ίδια).

Όπως και να έχει, με φιλική κουβέντα και χωρίς επιθέσεις και χαρακτηρισμούς, τις περισσότερες φορές όλα λύνονται. Λάθη συμβαίνουν.

Hengeo
01-10-15, 19:28
Μάλλον δεν ξέρεις πώς δουλεύει το ebay.
Ο πωλητής πληρώνει fee για Κάθε αγγελία.
Δεν είναι χασούρα που πρέπει να το κάνει 2 φορές;


Ναι, είναι υποχρεωμένος να το πληρώσει ο αγοραστής κανονικά ή έστω να κάνει κάποια συμφωνία με τον πωλητή, ανοίγει case ο πωλητής εναντίον του κι αν συνεχίσει ο αγοραστής να μην πληρώνει τότε του "καταγράφεται" στο ιστορικό του ότι έκανε κάτι τέτοιο.
ΑΝ μαζευτούν αρκετές τέτοιες περιπτώσεις στο λογαριασμό κάποιου τότε μπορούν από το να σου περιορίσουν τις αγορές μέχρι να στις απαγορέψουν τελείως.

Excessive unpaid items on a buyer's account may result in a range of consequences, including limits on or loss of buying privileges. Even if you don't have excessive unpaid items, we may limit your buying until you've established a good buying history or paid for the items you've committed to.


Ναι, αλλά αν συμβεί κάτι τέτοιο μετά από case του πωλητή τότε το ebay μπορεί να του χαρίσει τα fees
Also, if the seller relists the item and it sells the second time, eBay may refund the insertion fee for the relisting.

Όλο το σχετικό θέμα (στα αγγλικά) εδώ (http://pages.ebay.com/help/policies/unpaid-item.html) , "Unpaid item policy"

- - - Updated - - -

Γι' αυτό πιθανότατα κι άνοιξε και το case ο πωλητής, ώστε να μην ξαναπληρώσει τα fees, δεν περιμένει από σένα (υποθέτω) -αφού λέει ότι ΔΕ στέλνει Ελλάδα- να πληρώσεις

Ναι, τα fees είναι ένα θέμα, οπότε μπορεί να άνοιξε και για αυτό το case (αν και εμένα με χρέωσαν fees και ας μην πωλήθηκαν αυτά που έβαλα και εννοείται τα έχω αφήσει απλήρωτα). Τώρα, αν συστηματικά κάποιος πατάει για αγορές και μετά εξαφανίζεται, συμφωνώ σε αυστηρότερες κυρώσεις, αν είναι μία μεμονωμένη περίπτωση που έγινε κατά λάθος και συνεννοηθεί με τον πωλητή, μπορεί να λήξει πιο ήπια..

michpan
02-10-15, 09:35
Το ebay θα τον αναγκάσει, ή να πληρώσει ή θα του ακυρώσει τον λογαριασμό, είναι ενα απο τα λίγα πράγματα που μπορεί να βγει ενάντια στον αγοραστή.

Το Ebay δεν σου ακυρώνει τον λογαριασμό έτσι, ούτε έχει κάποιο τρόπο να σε αναγκάσει (αν δεν θες, δεν πληρώνεις, τι θα σου κάνει, θα σε πάει δικαστικά; ). Καταρχήν θα πρέπει να σου ανοίξει case ο πωλητής. Κατά δεύτερον με το πρώτο case δεν σου κάνει τίποτα το Ebay, συνήθως με την τρίτη φορά (three strikes όπως το λέει) αν τα cases βγουν εναντίον σου. Σε κάθε περίπτωση, με τα capital controls έχεις και μία κάποιο δικαιολογία και δεν νομίζω να σου κλείσει κανένας τον λογαριασμό εκτός κι αν το παρακάνεις. Ακόμα και τα fees σε κάτι δημοπρασίες με πράγματα που πούλησα Αύγουστο και Σεπτέμβρη το Ebay αποφάσισε να μην μου τα χρεώσει τον μήνα που έπρεπε αλλά μου έδωσε αναβολή και τα πλήρωσα τώρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.