PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 [87] 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

RASTAVIPER
06-11-15, 09:04
συνήθως μετά της 12 τα μεσάνυχτα

Έχεις επίσημη ενημέρωση Για αυτό;
Μην βάζουμε τον κόσμο να προσπαθεί χωρίς λόγο, αφού έχουμε πει ότι είναι λαχείο η φάση.

badweed
06-11-15, 14:56
συνήθως μετά της 12 τα μεσάνυχτα

ευχαριστω !
δεν εκανα αποπειρα παλι

Έχεις επίσημη ενημέρωση Για αυτό;
Μην βάζουμε τον κόσμο να προσπαθεί χωρίς λόγο, αφού έχουμε πει ότι είναι λαχείο η φάση.

εγω το πηρα σαν μια φιλικη ενημερωση οχι σαν απολυτο δεδομενο .
αλλα σωστη η παρατηρηση σου αν δεν ειναι γεγονος , μιας και ειναι φορουμ και οχι τσατ και θα το δουνε και αλλοι που μπορει να μην το λαβουν ετσι υποψη τους

skel
06-11-15, 17:44
Έχεις επίσημη ενημέρωση Για αυτό;
Μην βάζουμε τον κόσμο να προσπαθεί χωρίς λόγο, αφού έχουμε πει ότι είναι λαχείο η φάση.

επίσημη όχι

το λέω με βάση αναφορών άλλων χρηστών μιας και που το έχω παρατηρήση και εγώ επίσης

stratus
06-11-15, 18:10
Μονο θεμα τυχης ειναι.Πριν απο λιγο αγορασα κατι χωρις προβλημα.

Hengeo
06-11-15, 19:52
Εγώ πάντως είχα αγοράσει κάτι από Αμερική με visa από eurobank, μια χαρά. Εχθές 3-4 εβδομάδες μετά πάω να αγοράσω από Κίνα, δεν την έπαιρνε, παρ'όλο που ήταν και φθηνότερο, αυτό από Κίνα γύρω στα 10 ευρώ ενώ το από Αμερική γύρω στα 30. Μου δίνει ένας φίλος τη visa του από alpha bank, τίποτα. Μου δίνει και μία mastercard καινούργια από την εθνική και την πήρε. Άρα παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο όπως η χώρα, η τράπεζα και το είδος της κάρτας.

michpan
07-11-15, 21:21
επίσημη όχι

το λέω με βάση αναφορών άλλων χρηστών μιας και που το έχω παρατηρήση και εγώ επίσης

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, πολλά άτομα έχουν επιχειρήσει αγορά μετά τις 12 και δεν έχει πιάσει, είναι εντελώς τυχαίο..

Cutthroat
07-11-15, 21:27
Καλημέρα! Είχα κάνει παραγγελιά ένα θερμόμετρο με ένδειξη υγρασίας και ένα καλώδιο από ebay. Το πρώτο δεν δείχνει καθόλου την υγρασία και το δεύτερο ήρθε πιο κοντό από ότι είχα αγοράσει. Να ζητήσω να μου τα στείλουν ξανά; Ευχαριστώ


Επικοινώνησα και μου απάντησε να μου στείλει άλλο ο ένας. Να συμφωνήσω;


:down:

Όχι φυσικα! Να μην συμφωνήσεις.Ζήτα refund και μετά αν θες ξαναπαρήγγειλέ το.


Αν απαιτηθεί επιστροφή και αν δεν βιάζεται τα μεταφορικά θα είναι δωρεάν απ το paypal.

Μου λέει άμα θέλω να μου στείλει 2 από τα 5,5 ευρώ και να το κρατήσω, επειδή λέει είναι μπελάς η επιστροφή αλλά εγώ θέλω το θερμόμετρο και το πήρα κυρίως για την ένδειξη υγρασίας. Να του πω ότι επιμένω για επιστροφή και refund;

Mouse Potato
18-11-15, 18:07
Μπήκα πριν λίγο στο ebay να αφήσω ένα feedback και βλέπω αυτό σε μια πρόσφατη παραγγελία μου:

163781

Ο πωλητής έχει ~4000 seller feedback και 99,4% αξιολόγηση. Δεν βλέπω κάτι ύποπτο ούτε τον έχουν διαγράψει. Σύμφωνα με αυτό που γράφει δεν θα πρέπει να ανησυχώ. Μου έχει δώσει και ένα tracking number εδώ και μέρες του τύπου RG*********CN το οποίο δεν μου βγάζει κάποια πληροφορία σε στο 17track και σε άλλα international tracking sites. Καμία γνώμη;

badweed
18-11-15, 19:14
Μπήκα πριν λίγο στο ebay να αφήσω ένα feedback και βλέπω αυτό σε μια πρόσφατη παραγγελία μου:

163781

Ο πωλητής έχει ~4000 seller feedback και 99,4% αξιολόγηση. Δεν βλέπω κάτι ύποπτο ούτε τον έχουν διαγράψει. Σύμφωνα με αυτό που γράφει δεν θα πρέπει να ανησυχώ. Μου έχει δώσει και ένα tracking number εδώ και μέρες του τύπου RG*********CN το οποίο δεν μου βγάζει κάποια πληροφορία σε στο 17track και σε άλλα international tracking sites. Καμία γνώμη;

κανε εναν κοπο και στειλε ενα μηνυμα και αν δεν απαντησει , περιμενε λιγες μερες και ανοιξε case αναφεροντας και οτι δεν απαντησε στο μυνημα ( 4000 δεν ειναι πολλοι για china )

Mouse Potato
19-11-15, 02:27
κανε εναν κοπο και στειλε ενα μηνυμα και αν δεν απαντησει , περιμενε λιγες μερες και ανοιξε case αναφεροντας και οτι δεν απαντησε στο μυνημα ( 4000 δεν ειναι πολλοι για china )

Αυτό έκανα και περιμένω απάντηση.

stratus
19-11-15, 15:47
Ενα δεμα που πειμενω εχει μπει στο τελωνειο απο 15/11 και δεν λεει να βγει μεχρι σημερα.Ειναι λογικο τοσες ημερες τελωνειο;

Hengeo
19-11-15, 16:19
Ενα δεμα που πειμενω εχει μπει στο τελωνειο απο 15/11 και δεν λεει να βγει μεχρι σημερα.Ειναι λογικο τοσες ημερες τελωνειο;

4 εργάσιμες είναι, όχι και τραγικά πολύ, αν μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας δεν έχει βγει να ανησυχήσεις, κατά τη γνώμη μου-εμπειρία μου πάντα.

stratus
19-11-15, 16:35
Ευχαριστω

teris3
22-11-15, 01:59
Καλησπέρα,
έχουμε αυτήν την περίοδο εικόνα για το πόσο κάνει το απλό ταχυδρομείο από Κίνα;
Παρήγγειλα κάτι μέσω ebay και σήμερα κλείνω ήδη 30 μέρες...

Mouse Potato
22-11-15, 02:03
Καλησπέρα,
έχουμε αυτήν την περίοδο εικόνα για το πόσο κάνει το απλό ταχυδρομείο από Κίνα;
Παρήγγειλα κάτι μέσω ebay και σήμερα κλείνω ήδη 30 μέρες...

Να τις εκατοστήσεις! :p

Έχουμε μπει ήδη σε high season όσον αφορά την κίνηση στα τελωνεία (φαντάζομαι μειωμένη σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές λόγω cc) οπότε οι 30 δεν φαίνονται και τόσο υπερβολικές. Στη θέση σου θα περίμενα μέχρι και την επόμενη εβδομάδα και αν δεν εμφανιστεί αρχίζεις να κινείς τις διαδικασίες.

stefp
23-11-15, 00:19
Ενα δεμα που πειμενω εχει μπει στο τελωνειο απο 15/11 και δεν λεει να βγει μεχρι σημερα.Ειναι λογικο τοσες ημερες τελωνειο;
Λογικότατο, μη σου πω και λίγο.. Σε περίοδο γιορτών μου'χει μείνει 25-30 μέρες στο τελωνείο ένα πακέτο, οπότε τώρα τις 10-15 τις βλέπω νορμάλ..


Καλησπέρα,
έχουμε αυτήν την περίοδο εικόνα για το πόσο κάνει το απλό ταχυδρομείο από Κίνα;
Παρήγγειλα κάτι μέσω ebay και σήμερα κλείνω ήδη 30 μέρες...
Κι εμένα 1-2 πακέτα από Κίνα κάναν κοντά 35-40 μέρες, αλλά ήρθαν τελικά (ενώ άλλες φορές ερχόταν στις 25 περίπου)

Hengeo
23-11-15, 19:42
Ωχ μη μου λέτε τέτοια και έχω παραγγείλει και εγώ από την Κίνα κάτι στις 5/11 και ήλπιζα να το παραλάβω σύντομα καθώς είναι και μόνο 10 ευρώ, άρα τι τελωνείο να περάσει :(

tsavman
23-11-15, 20:48
Τι αγχώνεστε, εγώ περιμένω πράγματα από 16/10 ενώ μετέπειτα παραγγελίες έχουν έρθει εδώ και μέρες :p

pakitis
24-11-15, 00:18
Μάγκες πραγματικά, μετά τα cc, αργούν περισσότερο από Κίνα. Περίμενα το αντίθετο. Εϊχα παραγγείλει 8-9 πραγματάκια κι όλα έρχονται 1-1 μετά την αναμενόμενη ημ/νία.

Papados
27-11-15, 13:05
Ερώτηση.

εχω κάνει dispute για full refund από χαμένο δεμα, ο (κινέζος) πωλήτης συμφώνησε να κάνει refund μόνο εάν κλείσω την υπόθεση στο PayPal γιατι (όπως λέει) δεν μπορεί να κάνει refund με ανοιχτό claim - Dispute.

Ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί εμένα μου ακούγετε κουλό.

mrsaccess
27-11-15, 13:09
Ερώτηση.

εχω κάνει dispute για full refund από χαμένο δεμα, ο (κινέζος) πωλήτης συμφώνησε να κάνει refund μόνο εάν κλείσω την υπόθεση στο PayPal γιατι (όπως λέει) δεν μπορεί να κάνει refund με ανοιχτό claim - Dispute.

Ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί εμένα μου ακούγετε κουλό.
Δεν ισχύει! Αν κάνει refund το case κλείνει αυτόματα.

Αν το κλείσεις εσύ, δεν μπορείς να το ξανανοίξεις, οπότε αυτός δεν έχει κανένα λόγο να σε αποζημιώσει.

michpan
27-11-15, 17:22
Στο λέει μάλλον γιατί αν παραμείνει το case θα μείνει στο ιστορικό του στο paypal, κάτι που μάλλον δεν θέλει. Προφανώς θέλει να το κανονίσετε εκτός paypal.

Papados
27-11-15, 18:06
Είναι δυο μέρες πριν παρέλθει η ημερομηνία παραγραφής. Δεν είναι το ποσο μεγάλο, αλλά είναι για το γαμωτο

Hengeo
27-11-15, 23:26
Μπορείς να του δώσεις το mail του paypal σου και να του πεις να σου βάλει τα λεφτά με κάποια άλλη αιτιολογία και μετά του κλείνεις το case, διότι, όπως είπε και ο mraccess, αν του κλείσεις το case, μπορεί να στην κάνει γυριστή και ειδικά κινέζο δεν θα εμπιστευόμουν.

sdikr
27-11-15, 23:29
Μπορείς να του δώσεις το mail του paypal σου και να του πεις να σου βάλει τα λεφτά με κάποια άλλη αιτιολογία και μετά του κλείνεις το case, διότι, όπως είπε και ο mraccess, αν του κλείσεις το case, μπορεί να στην κάνει γυριστή και ειδικά κινέζο δεν θα εμπιστευόμουν.

Οχι φυσικά μετά θα είναι αυτός seller και αν ο Κινέζος θέλει να του την κάνει θα είναι ποιο εύκολο

- - - Updated - - -


Είναι δυο μέρες πριν παρέλθει η ημερομηνία παραγραφής. Δεν είναι το ποσο μεγάλο, αλλά είναι για το γαμωτο

Του λες οτι θα κλείσει αυτόματα αν σου κάνει refund, αλλιώς το κάνεις escalate to claim να αποφασίσουν στο paypal
Ολά αυτά εφόσον δεν τον εμπιστεύεσαι 101%.

Papados
28-11-15, 09:23
Το έκανα escalate to claim.
Μπορεί τώρα να κάνει refund ή πέρασε στα χέρια του PayPal?

Godian
28-11-15, 15:40
Το έκανα escalate to claim.
Μπορεί τώρα να κάνει refund ή πέρασε στα χέρια του PayPal?

Τώρα αποφασίζει η paypal σε 2 βδομάδες το πολύ θα έχεις τα λεφτά σου πίσω

michpan
29-11-15, 16:11
Μπορείς να του δώσεις το mail του paypal σου και να του πεις να σου βάλει τα λεφτά με κάποια άλλη αιτιολογία και μετά του κλείνεις το case, διότι, όπως είπε και ο mraccess, αν του κλείσεις το case, μπορεί να στην κάνει γυριστή και ειδικά κινέζο δεν θα εμπιστευόμουν.

Αυτό γενικά δεν συμφέρει γιατί θα σου κρατήσει το paypal προμήθεια. Με το refund παίρνεις όλα τα λεφτά πίσω, ακόμα και την προμήθεια του paypal.

Hengeo
30-11-15, 15:17
Οχι φυσικά μετά θα είναι αυτός seller και αν ο Κινέζος θέλει να του την κάνει θα είναι ποιο εύκολο

Μα είναι απαραίτητο να γίνεις seller για να στείλεις λεφτά σε κάποιον; :hmm:


Αυτό γενικά δεν συμφέρει γιατί θα σου κρατήσει το paypal προμήθεια. Με το refund παίρνεις όλα τα λεφτά πίσω, ακόμα και την προμήθεια του paypal.

Σωστό αυτό που λες, οπότε μόνο αν δεν έχεις άλλη εναλλακτική από το να μην πάρεις τίποτα πίσω. Όπως και να έχεις ο φίλος που έκανε την ερώτηση το προχώρησε οπότε μιλάμε φιλολογικά τώρα..

sdikr
30-11-15, 15:20
Μα είναι απαραίτητο να γίνεις seller για να στείλεις λεφτά σε κάποιον; :hmm:



Σωστό αυτό που λες, οπότε μόνο αν δεν έχεις άλλη εναλλακτική από το να μην πάρεις τίποτα πίσω. Όπως και να έχεις ο φίλος που έκανε την ερώτηση το προχώρησε οπότε μιλάμε φιλολογικά τώρα..

Δεν κατάλαβες τι θέλω να πω, όταν κάποιος σου στείλει λεφτά, αν δεν στα στείλει σαν friend and family, τότε είσαι εσύ ο πωλητής, έχει δηλαδή δυνατότητα να κάνει claim απο εσένα

Papados
30-11-15, 22:26
Το έκανα escalate to claim.
Μπορεί τώρα να κάνει refund ή πέρασε στα χέρια του PayPal?

Τελικά σήμερα έκανε την επιστροφή των χρημάτων.
Αυτο διαψευτικε στο ότι δεν μπορούσε να επιστρέψει τα χρήματα με ανοικτό case.

Μάλλον θα καταφυγω στην ίδια λύση και για άλλη παραγγελια που έχω θέμα με τον ίδιο.

Hengeo
01-12-15, 20:56
Δεν κατάλαβες τι θέλω να πω, όταν κάποιος σου στείλει λεφτά, αν δεν στα στείλει σαν friend and family, τότε είσαι εσύ ο πωλητής, έχει δηλαδή δυνατότητα να κάνει claim απο εσένα

Πάω πάσο καθώς δεν το έχω δοκιμάσει..


Τελικά σήμερα έκανε την επιστροφή των χρημάτων.
Αυτο διαψευτικε στο ότι δεν μπορούσε να επιστρέψει τα χρήματα με ανοικτό case.

Μάλλον θα καταφυγω στην ίδια λύση και για άλλη παραγγελια που έχω θέμα με τον ίδιο.

Τέλος καλό όλα καλά δηλαδή. Αν λες ότι έχεις και με άλλη παραγγελία από τον ίδιο θέμα τότε όντως έλεγε μούφες γενικά αυτός..

tsavman
01-12-15, 21:25
Και μένα μου πρότεινε πωλητής να κλείσω το case για αντικείμενο που δεν έχει έρθει 6 εβδομάδες και να κάνει refund μετά.
Τελικά συμφωνήσαμε να μου το στείλει ξανά, μαζί με φωτό του δελτίου αποστολής (δεν δίνει tracking number) ώστε να κλείσω το case.

sdikr
01-12-15, 22:29
Και μένα μου πρότεινε πωλητής να κλείσω το case για αντικείμενο που δεν έχει έρθει 6 εβδομάδες και να κάνει refund μετά.
Τελικά συμφωνήσαμε να μου το στείλει ξανά, μαζί με φωτό του δελτίου αποστολής (δεν δίνει tracking number) ώστε να κλείσω το case.

Αν τον εμπιστεύεσαι λίγο οκ, αν όχι κακός συμφώνησες

tsavman
02-12-15, 15:04
Αν τον εμπιστεύεσαι λίγο οκ, αν όχι κακός συμφώνησες

Τελικά μου έστειλε proof of shipment από την αρχική αποστολή :p με ημερομηνία 22.10 (η αγορά έγινε 16.10)
Το request παραμένει ανοιχτό μέχρι είτε να παραλάβω το πρώτο :rofl: είτε να μου ξαναστείλει μαζί με φωτό από το δελτίο αποστολής.

Godian
02-12-15, 22:44
Εγω πηρα μια οθονη και ενα digitiger απο ebay για το meizu m2 και ηρθαν και τα 2 σπασμενα απο τη μεταφορα.... και ο πωλειτης μου πρότεινε να μου δωσει πισω το 80% απο τα λεφτα και να το κρατησω ( εψαχνε για μακακα) και του λεεω αυτο δε γινεται. και μου λεει μπορω να σου δωσω 100% αλλα πρεπει να μου επιστεψεις το αντικειμενο με αριθμο εντοπισμου και μολις το παρω θα σου δωσω πισω τα λεφτα αλλα μεταφορικα δε πληρωνει.... περιμενω να παει 12 η ωρα να αλλαξει η μερα να το λυση το ebay

28 δολαρια εκαναν ολα μαζι

moriarti
03-12-15, 17:13
Τα μεταφορικά τα παίρνεις πίσω από την υπηρεσία paypal refunded returns.

Gianniskriti
03-12-15, 17:29
Τα μεταφορικά τα παίρνεις πίσω από την υπηρεσία paypal refunded returns.

σιγουρο αυτο;

moriarti
03-12-15, 18:28
Δεν το έχω χρειαστεί αλλά ξέρω άλλους που το χρησιμοποίησαν και τα πήραν. Ισχύει μέχρι 31/12/15 οπότε όποιος θέλει πρέπει να βιαστεί. Λεπτομέρειες εδώ:
https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns

Hengeo
05-12-15, 15:26
Καλησπέρα,
έχουμε αυτήν την περίοδο εικόνα για το πόσο κάνει το απλό ταχυδρομείο από Κίνα;
Παρήγγειλα κάτι μέσω ebay και σήμερα κλείνω ήδη 30 μέρες...


Ωχ μη μου λέτε τέτοια και έχω παραγγείλει και εγώ από την Κίνα κάτι στις 5/11 και ήλπιζα να το παραλάβω σύντομα καθώς είναι και μόνο 10 ευρώ, άρα τι τελωνείο να περάσει :(

Τελικά σου ήρθε; Ακόμα περιμένω εγώ και έκλεισε ένας μήνας. Σήμερα μάλιστα μου έστειλε, αυτοματοποιημένο προφανώς, μήνυμα αν το παρέλαβα. Δε μπορώ να καταλάβω, ένα πραγματάκι 10 ευρώ γιατί αργεί τόσο..

Godian
05-12-15, 15:33
Τελικά σου ήρθε; Ακόμα περιμένω εγώ και έκλεισε ένας μήνας. Σήμερα μάλιστα μου έστειλε, αυτοματοποιημένο προφανώς, μήνυμα αν το παρέλαβα. Δε μπορώ να καταλάβω, ένα πραγματάκι 10 ευρώ γιατί αργεί τόσο..

Δεν εχει να κανει με την αξια.... αλλα υπαρχουν εκατομυρια πακετα να διαχειριστουν και εδω και φαντασου στη κινα

Hengeo
07-12-15, 15:33
Πάντως έχω αρχίσει να χάνω την υπομονή μου, δύο φορές τους πήρα στο ταχυδρομείο να ρωτήσω και απαξιούν, άντε πες την Πέμπτη ήταν η απεργία, μετά το σκέφτηκα, σήμερα όμως, 20-30 λεπτά πριν το σχόλασμα, να μου λέει πάρτε αύριο το πρωί, αφού δε σας έχει έρθει ειδοποίηση είναι μεγάλη φασαρία τώρα, έλεος, δηλαδή οκ, αν είχε έρθει ειδοποίηση θα έπαιρνα τηλέφωνο να ρωτήσω; Θα φταίω τώρα αν πάω από εκεί αύριο και κάνω φασαρία; Γιατί οκ, υπάρχουν πολλοί κινέζοι που πουλάνε κινέζικα, αλλά εδώ μου φαίνεται απίθανο να παίζει τόσο πολύ θέατρο, μου έχει στείλει και αριθμό αποστολής, οι δικοί μας νομίζω κάνουν μην πω τι.. :evil:

cool11
07-12-15, 15:44
Περιμενω δεμα απο Κινα, σταλμενο με flytexpress.
Παραγγελια 31 Οκτωβρη, estimated delivery μεχρι 30 Νοεμβρη.
Οκ, Κινα ειναι, αν και εχουμε ξεπερασει το '30 Νοεμβρη', και μπορω να ανοιξω case, σκεφτομαι οτι απο Κινα πολλες φορες χτυπαει 40μερο.
Ομως, εχουμε φτασει ηδη στις 7 Δεκεμβρη.
Εστειλα μηνυμα στον seller, μου εδωσε και tracking number, αλλα φυσικα βλεπω μεχρι που εφυγε απο Κινα.
Δεν λεω οτι δεν εστειλε, αλλα ως γνωστον...δεν βλεπω/ξερω ποτε θα παραλαβω. Ή αν δεν ερθει εντος ημερομηνιων, δεν ξερω και αν τυχον χαθει....
Να ανοιξω case? Να περιμενω, ποσο;
Ο seller λεει 'να εστειλα, δες το tracking', αλλα εγω βλεπω μονο οτι οντως εφυγε και οτι εγινε εντος Κινας.
Δεν ξερω τι να κανω. Τι λετε;

Godian
07-12-15, 15:50
δεν ειναι μονο ποτε εφυγε απο κινα.... αλλα η διαδρομη. το ποσα δεματα εχουν στο τελωνιο....και πολλα αλλα. Αν δεν εχει αριθμο να το βλεπεις στη διαδρομη μερικα τα παιρνουν και εκει στο τελωνιο. Και εγω θα το εκανα εαν μπορουσα

Hengeo
07-12-15, 16:03
Εμένα πάντως το estimated delivery είναι μέχρι 14/12, θα δώσω και 2-3 μέρες ακόμα και μετά θα πατήσω ότι δεν το έλαβα για request, case κλπ, ούτως ή άλλως το κοίταξα και μπορείς να το κάνεις για 30 μέρες μετά από αυτή την ημερομηνία. Πάντως το αντικείμενο είναι τέτοιο (ανταλλακτικό) που δύσκολα να το βουτήξει κάποιος. Άσε που το κυρίως πρόβλημά μου δεν είναι τα λεφτά, 10 ευρώ έδωσα, όσο το ότι έχω εκτεθεί σε ένα φίλο που το περιμένει και δεν ξέρω τι να του πω..

Godian
07-12-15, 17:55
Εμένα πάντως το estimated delivery είναι μέχρι 14/12, θα δώσω και 2-3 μέρες ακόμα και μετά θα πατήσω ότι δεν το έλαβα για request, case κλπ, ούτως ή άλλως το κοίταξα και μπορείς να το κάνεις για 30 μέρες μετά από αυτή την ημερομηνία. Πάντως το αντικείμενο είναι τέτοιο (ανταλλακτικό) που δύσκολα να το βουτήξει κάποιος. Άσε που το κυρίως πρόβλημά μου δεν είναι τα λεφτά, 10 ευρώ έδωσα, όσο το ότι έχω εκτεθεί σε ένα φίλο που το περιμένει και δεν ξέρω τι να του πω..

οτι δεν ηρθε να του πεις. Αν το ηθελε πιο γρηγορα ας το επαιρνε απο Ελλαδα

sdikr
07-12-15, 18:14
Εμένα πάντως το estimated delivery είναι μέχρι 14/12, θα δώσω και 2-3 μέρες ακόμα και μετά θα πατήσω ότι δεν το έλαβα για request, case κλπ, ούτως ή άλλως το κοίταξα και μπορείς να το κάνεις για 30 μέρες μετά από αυτή την ημερομηνία. Πάντως το αντικείμενο είναι τέτοιο (ανταλλακτικό) που δύσκολα να το βουτήξει κάποιος. Άσε που το κυρίως πρόβλημά μου δεν είναι τα λεφτά, 10 ευρώ έδωσα, όσο το ότι έχω εκτεθεί σε ένα φίλο που το περιμένει και δεν ξέρω τι να του πω..

Εχω παρεί κάποια πραγματάκια με tracking number, απο 1/12 είναι Ελλάδα (αεροδρόμιο) άλλα δεν έχουν κουνήθει απο εκεί ακόμα, υποθέτω απεργίες, φόρτος εργασιας κλπ

michpan
07-12-15, 19:47
Τα ίδια και σ'εμένα, από 29/11 έχουν έρθει πράγματα Ελλάδα κι ακόμα να εμφανιστεί ειδοποίηση. Υπομονή.. Ετσι κι αλλιώς στο ταχυδρομείο μένουν 15 ημέρες οπότε να σταλούν πίσω στο μεταξύ, δύσκολο..

moriarti
07-12-15, 22:13
Εμένα πάντως το estimated delivery είναι μέχρι 14/12, θα δώσω και 2-3 μέρες ακόμα και μετά θα πατήσω ότι δεν το έλαβα για request, case κλπ, ούτως ή άλλως το κοίταξα και μπορείς να το κάνεις για 30 μέρες μετά από αυτή την ημερομηνία. Πάντως το αντικείμενο είναι τέτοιο (ανταλλακτικό) που δύσκολα να το βουτήξει κάποιος. Άσε που το κυρίως πρόβλημά μου δεν είναι τα λεφτά, 10 ευρώ έδωσα, όσο το ότι έχω εκτεθεί σε ένα φίλο που το περιμένει και δεν ξέρω τι να του πω..Τι θα καταλάβεις αν ανοίξεις case 2-3 μέρες μετά το estimated delivery? Θα σου έρθει πιο γρήγορα το αντικείμενο ή θα ξε-εκτεθείς στο φίλο σου? Ειδικά εφόσον μιλάμε για μικροποσό και λες ότι δεν σε ενδιαφέρουν τόσο τα χρήματα αυτά όσο το να παραλάβεις. Από Κίνα οι χρόνοι είναι πάντα μεγάλοι. Και 30 και 40 και πολλές φορές και 50 μέρες. Γι' αυτό το ebay δίνει περιθώριο 30 μέρες μετά τη λήξη του estimate και το σωστό είναι να ανοίγουμε case όσο πιο τελευταία στιγμή (πχ 1-2 μέρες πριν λήξει το 30ήμερο του ebay). Έτσι κι αλλιώς τα χρήματά μας δεν τα χάνουμε άρα ποιος ο λόγος για case νωρίς? Ο πωλητής δεν μπορεί να κάνει κάτι για την καθυστέρηση και δεν κερδίζουμε κάτι από το να ζητήσουμε refund νωρίτερα. Ίσα ίσα τις 9 στις 10 φορές που βιαζόμαστε να ανοίξουμε case τελικά μετά από μέρες έρχεται και το πακέτο και πρέπει είτε να ψάχνουμε τον πωλητή να του επιστρέψουμε τα χρήματα πίσω ή το αντικείμενο. Υπομονή χρειάζεται και μάλιστα πολλή αλλιώς δεν υπάρχει λόγος για αγορές από τόσο μακριά. Ειδικά σε περιόδους όπως τα Χριστούγεννα που γίνεται χαμός.

tsavman
07-12-15, 22:46
Εγώ πάντως ακόμα δεν έχω παραλάβει αντικείμενο από τις 16/10, και πήρα επιστροφή.
Πόσο ακόμα να περίμενα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.